United States at the 1908 Summer Olympics

The United States competed at the 1908 Summer Olympics in London, England. During the opening ceremony, American athletes did not dip their flag to the British royalty in support of the Irish boycott over Great Britain's refusal to grant Irish independence.[1]

United States at the
1908 Summer Olympics
IOC codeUSA
NOCUnited States Olympic Committee
in London
Competitors112
Medals
Ranked 2nd
Gold
23
Silver
12
Bronze
12
Total
47
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Mel Sheppard Athletics Men's 800 m July 21
Men's 1500 m July 14
 Gold Johnny HayesAthletics Men's marathon July 24
 Gold Forrest SmithsonAthletics Men's 110 m hurdles July 25
 Gold Charles BaconAthletics Men's 400 m hurdles July 22
 Gold Nathaniel Cartmell, William Hamilton,
John Taylor, Mel Sheppard
Athletics Men's medley relay July 25
 Gold Frank IronsAthletics Men's long jump July 22
 Gold Harry PorterAthletics Men's high jump July 21
 Gold Edward Cook Athletics Men's pole vault July 24
 Gold Alfred Carlton Gilbert
 Gold Ray Ewry Athletics Men's standing long jump July 20
Men's standing high jump July 23
 Gold Ralph RoseAthletics Men's shot put July 16
 Gold Martin Sheridan Athletics Men's discus throw July 16
Men's Greek discus July 18
 Gold John FlanaganAthletics Men's hammer throw July 14
 Gold Jay Gould II Jeu de paume May 23
 Gold Charles Benedict, Kellogg Casey, Ivan Eastman,
William Leushner, William Martin, Charles Winder
Shooting Men's military rifle, team July 11
 Gold Walter W. WinansShooting Men's double-shot running deer July 10
 Gold Charles Axtell, Irving Calkins,
John Dietz, James Gorman
Shooting Men's 50 yd free pistol, team July 11
 Gold Charles DanielsSwimming Men's 100 m freestyle July 20
 Gold George MehnertWrestling Men's freestyle bantamweight July 20
 Gold George DoleWrestling Men's freestyle featherweight July 22
 Silver James RectorAthletics Men's 100 m July 22
 Silver Robert CloughenAthletics Men's 200 m July 23
 Silver John GarrelsAthletics Men's 110 m hurdles July 24
 Silver Harry HillmanAthletics Men's 400 m hurdles July 22
 Silver George Bonhag, John Eisele, Herbert TrubeAthletics Men's 3 miles team race July 15
 Silver Daniel KellyAthletics Men's long jump July 22
 Silver John BillerAthletics Men's standing high jump July 23
 Silver Merritt GiffinAthletics Men's discus throw July 18
 Silver Matt McGrathAthletics Men's hammer throw July 14
 Silver Bill HorrAthletics Men's Greek discus July 18
 Silver Kellogg CaseyShooting Men's 1000 yd free rifle July 9
 Silver Harry SimonShooting Men's 300 m free rifle, three positions July 11
 Bronze Henry B. RichardsonArchery Men's double York round July 18
 Bronze Nathaniel CartmellAthletics Men's 200 metres July 23
 Bronze Joseph ForshawAthletics Men's marathon July 24
 Bronze Arthur ShawAthletics Men's 110 m hurdles July 25
 Bronze John EiseleAthletics Men's 3200 m steeplechase July 18
 Bronze Clare JacobsAthletics Men's pole vault July 24
 Bronze John GarrelsAthletics Men's shot put July 16
 Bronze Bill HorrAthletics Men's discus throw July 16
 Bronze Martin SheridanAthletics Men's standing long jump July 20
 Bronze George GaidzikDiving Men's 3 m springboard July 18
 Bronze James GormanShooting Men's 50 yd free pistol July 10
 Bronze Charles Daniels, Leo Goodwin,
Harry Hebner, Leslie Rich
Swimming Men's 4 × 200 m freestyle relay July 20

Results by event

Archery

The United States had one archer present in 1908. The 19-year-old Richardson had already won an Olympic bronze medal, in the team event at the 1904 Summer Olympics. He competed in both events open to men, taking the bronze medal in the York rounds and 15th place in the Continental style.

EventPlaceArcherScore
Men's double York round3rdHenry B. Richardson760
Men's Continental style15thHenry B. Richardson171

Athletics

American track & field athletes continued to dominate the sport, taking more than twice as many championships as the next most successful nation, host Great Britain.

Running

EventPlaceAthleteHeatsSemifinalsFinal
Men's 100 metres2ndJames Rector10.8 seconds (=OR)
1st, heat 15
10.8 seconds (=OR)
1st, semifinal 3
10.8 seconds (=OR)
4thNate Cartmell11.0 seconds
1st, heat 3
11.2 seconds
1st, semifinal 4
11.0 seconds
Semi-
finalist
William W. May11.2 seconds
1st, heat 6
11.0 seconds
2nd, semifinal 1
Did not advance
Harold Huff11.4 seconds
1st, heat 12
11.1 seconds
2nd, semifinal 3
Lawson Robertson11.4 seconds
1st, heat 13
11.2 seconds
2nd, semifinal 4
Nathaniel Sherman11.2 seconds
1st, heat 14
11.3 seconds
2nd, semifinal 2
Lester Stevens11.2 seconds
1st, heat 8
Unknown
4th, semifinal 1
Robert Cloughen11.0 seconds
1st, heat 5
Did not start
—, semifinal 1
William Hamilton11.2 seconds
1st, heat 11
Did not start
—, semifinal 2
HeatsEdgar KiralfyUnknown
4th/5th, heat 4
Did not advance
Men's 200 metres2ndRobert Cloughen23.4 seconds
1st, heat 8
22.6 seconds
1st, semifinal 3
22.6 seconds
3rdNate Cartmell23.0 seconds
1st, heat 4
22.6 seconds
1st, semifinal 2
22.7 seconds
Semi-
finalist
William Hamilton22.4 seconds
1st, heat 10
Unknown
2nd, semifinal 1
Did not advance
Nathaniel Sherman22.8 seconds
1st, heat 12
Unknown
2nd, semifinal 2
Harold Huff22.8 seconds
1st, heat 2
Unknown
3rd, semifinal 2
HeatsLawson RobertsonUnknown
2nd, heat 3
Did not advance
William W. MayUnknown
2nd, heat 11
Men's 400 metresFinalist[2]John Taylor50.8 seconds
1st, heat 4
49.8 seconds
1st, semifinal 3
Did not start
William Robbins50.4 seconds
1st, heat 7
49.0 seconds
1st, semifinal 4
Did not start
John Carpenter49.8 seconds
1st, heat 14
49.4 seconds
1st, semifinal 1
Disqualified
Semi-
finalist
Horace Ramey51.0 seconds
1st, heat 9
Unknown
2nd, semifinal 3
Did not advance
Ned Merriam52.2 seconds
1st, heat 13
Unknown
3rd, semifinal 1
John Atlee50.4 seconds
1st, heat 11
Unknown
3rd, semifinal 4
William C. Prout50.4 seconds
1st, heat 8
Unknown
4th, semifinal 2
HeatsPaul PilgrimUnknown
2nd, heat 1
Did not advance
Frederick de SeldingUnknown
2nd, heat 15
Men's 800 metres1stMel SheppardNone held1:58.0
1st, semifinal 2
1:52.8 (OR)
6thJohn Halstead2:01.4
1st, semifinal 3
Unknown
7-8Clarke Beard1:59.2
1st, semifinal 5
Did not finish
Semi-
finalist
Harry CoeUnknown
2nd, semifinal 4
Did not advance
Joseph BromilowUnknown
2nd, semifinal 7
Lloyd JonesUnknown
3rd, semifinal 4
Francis SheehanUnknown
3rd, semifinal 8
James LightbodyUnknown
4th, semifinal 1
Charles FrenchDid not finish
—, semifinal 5
Horace RameyDid not finish
—, semifinal 7
Men's 1500 metres1stMel SheppardNone held4:05.0 (OR)
1st, semifinal 2
4:03.4 (=OR)
7-8James P. Sullivan4:07.6
1st, semifinal 1
Did not finish
Semi-
finalist
James LightbodyUnknown
2nd, semifinal 1
Did not advance
John HalsteadUnknown
2nd, semifinal 2
Harry CoeUnknown
2nd, semifinal 4
Frank RileyDid not finish
—, semifinal 3
Men's 110 metre hurdles1stForrest Smithson15.8 seconds
1st, heat 10
15.4 seconds (OR)
1st, semifinal 2
15.0 seconds (WR)
2ndJohn Garrels16.2 seconds
1st, heat 2
15.8 seconds
1st, semifinal 4
15.7 seconds
3rdArthur ShawWalkover
1st, heat 14
15.6 seconds
1st, semifinal 1
15.8 seconds
4thWilliam Rand15.8 seconds
1st, heat 5
15.8 seconds
1st, semifinal 3
16.0 seconds
Semi-
finalist
Leonard Howe15.8 seconds
1st, heat 13
Unknown
3rd, semifinal 2
Did not advance
Men's 400 metre hurdles1stCharles Bacon57.0 seconds (OR)
1st, heat 3
58.8 seconds
1st, semifinal 2
55.0 seconds (OR)
2ndHarry Hillman59.2 seconds
1st, heat 6
56.4 seconds (OR)
1st, semifinal 1
55.3 seconds
Semi-
finalist
Harry Coe58.8 seconds
1st, heat 2
Unknown
2nd, semifinal 1
Did not advance
Men's 3200 metre steeplechase3rdJohn EiseleNone held11:13.6
1st, semifinal 2
11:00.8
Semi-
finalist
Gale DullUnknown
2nd, semifinal 4
Did not advance
James LightbodyUnknown
2nd, semifinal 6
Roger SpitzerUnknown
3rd, semifinal 5
Charles HallUnknown
4th, semifinal 5
Edward CarrDid not finish
—, semifinal 1
George BonhagDid not finish
—, semifinal 4
Men's medley relay1stWilliam Hamilton
Nate Cartmell
John Taylor
Mel Sheppard
None held3:27.2
1st, semifinal 3
3:29.4
Men's 3 mile team race[3]2ndJohn EiseleNone held14:55.0
2 points, team=10
14:41.8
4 points, team=19
George Bonhag14:56.4
5 points, team=10
15:05.0
6 points, team=19
Herbert Trube14:55.0
3 points, team=10
15:11.0
9 points, team=19
No placeGale Dull15:37.4
No score, team=10
15:27.0
No score, team=19
Harvey CohnDid not start
No score, team=10
15:40.2
No score, team=19
Men's 5 miles8thFrederick BellarsNone heldUnknown
2nd, semifinal 2
Unknown
10-12Edward CarrUnknown
2nd, semifinal 3
Did not start
Semi-
finalist
Charles HallUnknown
4th, semifinal 3
Did not advance
Men's marathon1stJohnny HayesNone held2:55:18.4
3rdJoseph Forshaw2:57:10.4
4thAlton Welton2:59:44.4
9thLewis Tewanima3:09:15.0
14thSidney Hatch3:17:52.4
Tom MorrisseyDid not finish
Michael RyanDid not finish
J. J. LeeDid not start
Frederick LorzDid not start
W. O'MaraDid not start
Alexander ThibeauDid not start
W. WoodDid not start

Jumping

EventPlaceAthleteHeight/
Distance
Men's high jump1stHarry Porter1.90 metres
5thHerbert Gidney1.85 metres
Tom Moffitt1.85 metres
7thNeil Patterson1.83 metres
Men's long jump1stFrank Irons7.48 metres
2ndDaniel Kelly7.09 metres
4thEdward Cook6.97 metres
5thJohn Brennan6.86 metres
7thFrank Mount Pleasant6.82 metres
12thSam Bellah6.64 metres
21-32John O'ConnellUnknown
Men's triple jump5thPlatt Adams14.07 metres
6thFrank Mount Pleasant13.97 metres
8thJohn Brennan13.59 metres
9thMartin Sheridan13.42 metres
16thFrank Irons12.67 metres
17thSam Bellah12.55 metres
18-20Nathaniel ShermanUnknown
Men's pole vault1stEdward Cook3.71 metres
Alfred Carlton Gilbert3.71 metres
3rdClare Jacobs3.58 metres
6thSam Bellah3.50 metres
12thThomas Jackson3.05 metres
Men's standing high jump1stRay Ewry1.57 metres
2ndJohn Biller1.55 metres
4thLeroy Holmes1.52 metres
5thPlatt Adams1.47 metres
8thFrank Irons1.42 metres
16thMartin Sheridan1.37 metres
19-23Lawson RobertsonUnknown
Men's standing long jump1stRay Ewry3.33 metres
3rdMartin Sheridan3.23 metres
4thJohn Biller3.21 metres
6thPlatt Adams3.11 metres
Leroy Holmes3.11 metres
8-25Frank IronsUnknown
Sigmund MuenzUnknown

Throwing

EventPlaceAthleteDistance
Men's shot put1stRalph Rose14.21 metres
3rdJohn Garrels13.18 metres
4thWesley Coe13.07 metres
6thBill Horr12.83 metres
8thLee Talbott11.63 metres
9-25Wilbur BurroughsUnknown
Martin SheridanUnknown
Men's discus throw1stMartin Sheridan40.89 metres
2ndMerritt Giffin40.70 metres
3rdBill Horr39.45 metres
5thArthur Dearborn38.52 metres
6thLee Talbott38.40 metres
9thJohn Flanagan37.80 metres
10thWilbur Burroughs37.43 metres
12-42Platt AdamsUnknown
John GarrellsUnknown
Simon GillisUnknown
Men's hammer throw1stJohn Flanagan51.92 metres
2ndMatthew McGrath51.18 metres
5thLee Talbott47.86 metres
6thBill Horr46.97 metres
7thSimon Gillis45.59 metres
10-19Benjamin ShermanUnknown
Men's Greek discus1stMartin Sheridan37.99 metres
2ndBill Horr37.32 metres
4thArthur Dearborn35.65 metres
8thWilbur Burroughs32.81 metres
11-23Platt AdamsUnknown
John GarrelsUnknown

Cycling

EventPlaceCyclistHeatsSemifinalsFinal
Men's 660 yardsSemi-
finalist
George Cameron1:05.2
1st, heat 15
Unknown
3rd, semifinal 3
Did not advance
Men's 20 kilometres4thLouis WeintzNone held33:39.8
1st, semifinal 3
Unknown
Semi-
finalist
George Cameron33:39.2
2nd, semifinal 4
Did not advance
Men's 100 kilometresLouis WeintzNone heldDid not finish
—, semifinal 2
Did not advance
Men's sprintSemi-
finalist
George Cameron1:29.4
1st, heat 8
Unknown
2-4, semifinal 2
Did not advance
HeatsLouis WeintzUnknown
3rd, heat 13
Did not advance
Men's team pursuitUnknownDid not start
—, heat 2
Did not advance

Diving

The Americans sent two divers in 1908. Gaidzik made it to the finals in both diving events, after a successful protest in the platform competition. He won a bronze medal in the springboard after tying with the third-place German diver.

EventPlaceDiverPreliminary
groups
Semi-
finals
Final
Men's 10 metre platform5thGeorge Gaidzik81.80 points
1st, group 1
61.0 points
3rd, semifinal 2
56.30 points
18thHarold Grote62.80 points
3rd, group 5
Did not advance
Men's 3 metre springboard3rdGeorge Gaidzik82.80 points
1st, group 1
85.60 points
1st, semifinal 2
80.80 points
9thHarold Grote79.50 points
2nd, group 5
74.50 points
5th, semifinal 2
Did not advance

Figure skating

EventPlaceSkaterScore
Men's individual6thIrving Brokaw232.0

Jeu de paume

In the jeu de paume competition, Gould won the gold medal while Sands was eliminated in the first round by the eventual silver medallist.

EventPlacePlayerRound
of 16
Quarter-
finals
Semi-
finals
Final/
Bronze match
Jeu de paume1stJay GouldByeDefeated Pennell
6-3, 6-3, 6-2
Defeated Page
6-1, 6-0, 6-0
Defeated Miles
6-5, 6-4, 6-4
9thCharles SandsLost to Miles
6-3, 6-3, 6-3
Did not advance
Opponent nationWinsLossesPercent
Great Britain31.750
Total31.750

Shooting

EventPlaceShooterScore
Men's 1000 yard free rifle2ndKellogg Casey93
11thWilliam Leuschner89
13thCharles Benedict88
Ivan Eastman88
Charles Jeffers88
16thCharles Winder87
19thHarry Simon86
24thEdward Greene84
John Hessian84
Men's 300 metre free rifle2ndHarry Simon887
16thEdward Greene792
29thJohn Hessian746
Men's team military rifle1stWilliam Leuschner
William Martin
Charles Winder
Kellogg Casey
Ivan Eastman
Charles Benedict
2537
Men's moving target small-bore rifle10thWalter Winans13
Men's disappearing target small-bore rifle19thWalter Winans30
Men's single-shot running deer6thWalter Winans21
Men's double-shot running deer1stWalter Winans46
Men's individual pistol3rdJames Gorman (sport shooter)485
4thCharles Axtell480
8thIrving Calkins457
9thJohn Dietz455
19thThomas LeBoutillier436
21stReginald Sayre430
38thWalter Winans368
Men's team pistol1stJames Gorman
Irving Calkins
John Dietz
Charles Axtell
1914

Swimming

EventPlaceSwimmerHeatsSemifinalsFinal
Men's 100 metre freestyle1stCharles Daniels1:05.8
1st, heat 5
1:10.2
1st, semifinal 2
1:05.6
4thLeslie Rich1:14.6
1st, heat 9
1:10.8
2nd, semifinal 2
Unknown
Semi-
finalist
Harry Hebner1:11.0
1st, heat 6
1:11.8
3rd, semifinal 1
Did not advance
HeatsConrad TrubenbachUnknown
3-5, heat 2
Did not advance
Robert FosterUnknown
3-4, heat 4
Men's 400 metre freestyleHeatsBudd GoodwinUnknown
3rd, heat 1
Did not advance
Conrad TrubenbachUnknown
3rd, heat 4
Men's 1500 metre freestyleHeatsJames Green28:09.0
2nd, heat 5
Did not advance
Men's 100 metre backstrokeHeatsAugustus Goessling1:29.0
2nd, heat 6
Did not advance
Men's 200 metre breaststrokeHeatsAugustus GoesslingUnknown
3rd, heat 2
Did not advance
Men's 4x200 metre freestyle relay3rdHarry Hebner
Budd Goodwin
Charles Daniels
Leslie Rich
None held11:01.4
2nd, semifinal 2
11:02.8

Tug of war

EventPlaceAthletesQuarterfinalsSemifinalsFinal
Tug of war5thWilbur Burroughs, Wesley Coe, Arthur Dearborn, John Flanagan,
Bill Horr, Matthew McGrath, Ralph Rose, Lee Talbott
Lost to
Great Britain
Liverpool Police
Did not advance

Wrestling

EventPlaceWrestlerRound
of 16
Quarter-
finals
Semi-
finals
Final
Freestyle bantamweight1stGeorge MehnertByeDefeated
Sprenger
Defeated
Côté
Defeated
Press
Freestyle featherweight1stGeorge DoleDefeated
Cockings
Defeated
Webster
Defeated
McKie
Defeated
Slim
Freestyle lightweight5thJohn KrugDefeated
Hoy
Lost to
Wood
Did not advance
Freestyle middleweight5thJohn CraigeByeLost to
Andersson
Did not advance
Frederico NarganesByeLost to
Beck
Freestyle heavyweight9thLee TalbottLost to
O'Kelly
Did not advance
Opponent nationWinsLossesPercent
Canada101.000
Great Britain73.700
Sweden01.000
Total84.667

Notes

  1. About.com, The History of the Olympics: 1908 - London, England
  2. Carpenter was disqualified for interference in the first running of the final, prompting a second running. Taylor and Robbins were eligible to run, but refused in protest against the exclusion of Carpenter.
  3. The 3 mile team race used a point-for-place system with only the top three runners from each 5-man team counting. The International Olympic Committee only considers those three (Eisele, Bonhag, and Trube for the United States) to be medallists.

Sources

  • Cook, Theodore Andrea (1908). The Fourth Olympiad, Being the Official Report. London: British Olympic Association.
  • De Wael, Herman (2001). "Top London 1908 Olympians". Herman's Full Olympians. Retrieved 29 May 2006.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.