UCI Track Cycling World Championships – Men's team pursuit

The UCI Track Cycling World Championships – Men's team pursuit is the team pursuit competition for men held annually at the UCI Track Cycling World Championships. Since its introduction as an elite event at the 1993 championships, Australia have won the gold medal the most with eight victories. Before 1993, the event was held for amateur teams.

Medalists

Combined (since 1993)

Championships Winner Runner-up Third
1993 Hamar
Stuart O'Grady
Brett Aitken
Billy Shearsby
Tim O'Shannessy
 Australia
Andreas Bach
Guido Fulst
Jens Lehmann
Torsten Schmidt
 Germany
Jimmi Madsen
Jan Bo Petersen
Lars Otto Olsen
Klaus Kynde Nielsen
 Denmark
1994 Palermo
Guido Fulst
Andreas Bach
Jens Lehmann
Danilo Hondo
 Germany
Adam Laurent
Dirk Copeland
Mariano Friedick
Carl Sundqvist
 United States
Tim O'Shannessy
Rodney McGee
Stuart O'Grady
Brett Aitken
 Australia
1995 Bogotá
Stuart O'Grady
Bradley McGee
Rodney McGee
Tim O'Shannessy
 Australia
Dimitri Tolstenkov
Bogdan Bondariew
Sergiy Matveyev
Alexander Symonenko
 Ukraine
Mariano Friedick
Dirk Copeland
Conrad Zach
Matt Hamon
 United States
1996 Manchester
Adler Capelli
Cristiano Citton
Andrea Collinelli
Mauro Trentini
 Italy
Francis Moreau
Jean-Michel Monin
Philippe Ermenault
Cyril Bos
 France
Guido Fulst
Danilo Hondo
Thorsten Rund
Heiko Szonn
 Germany
1997 Perth
Adler Capelli
Cristiano Citton
Mario Benetton
Andrea Collinelli
 Italy
Alexander Symonenko
Oleksandr Fedenko
Oleksandr Klymenko
Sergiy Matveyev
 Ukraine
Franck Perque
Jérôme Neuville
Philippe Ermenault
Carlos Da Cruz
 France
1998 Bordeaux
Alexander Symonenko
Sergiy Matveyev
Oleksandr Fedenko
Oleksandr Klymenko
 Ukraine
Christian Lademann
Daniel Becke
Robert Bartko
Guido Fulst
 Germany
Andrea Collinelli
Adler Capelli
Cristiano Citton
Mario Benetton
 Italy
1999 Berlin
Guido Fulst
Robert Bartko
Jens Lehmann
Daniel Becke
 Germany
Cyril Bos
Francis Moreau
Jérôme Neuville
Philippe Ermenault
 France
Edouard Gritsoun
Alexei Markov
Vladislav Borisov
Denis Smyslov
 Russia
2000 Manchester
Guido Fulst
Sebastian Siedler
Daniel Becke
Jens Lehmann
 Germany
Bradley Wiggins
Jonathan Clay
Chris Newton
Paul Manning
 Great Britain
Damien Pommereau
Jérôme Neuville
Philippe Gaumont
Cyril Bos
 France
2001 Antwerp
Alexander Symonenko
Serhiy Cherniavskiy
Lyubomyr Polatayko
Oleksandr Fedenko
 Ukraine
Bradley Wiggins
Chris Newton
Bryan Steel
Paul Manning
 Great Britain
Sebastian Siedler
Christian Bach
Jens Lehmann
Guido Fulst
 Germany
2002 Ballerup
Peter Dawson
Brett Lancaster
Stephen Wooldridge
Luke Roberts
 Australia
Jens Lehmann
Christian Bach
Sebastian Siedler
Guido Fulst
 Germany
Paul Manning
Bradley Wiggins
Chris Newton
Bryan Steel
 Great Britain
2003 Stuttgart
Graeme Brown
Peter Dawson
Brett Lancaster
Luke Roberts
 Australia
Bradley Wiggins
Bryan Steel
Paul Manning
Rob Hayles
 Great Britain
Franck Perque
Fabien Sanchez
Jérôme Neuville
Fabien Merciris
 France
2004 Melbourne
Ashley Hutchinson
Luke Roberts
Peter Dawson
Stephen Wooldridge
 Australia
Chris Newton
Paul Manning
Rob Hayles
Bryan Steel
 Great Britain
Asier Maeztu
Carlos Torrent
Sergio Escobar
Carlos Castaño
 Spain
2005 Los Angeles
Chris Newton
Steve Cummings
Rob Hayles
Paul Manning
 Great Britain
Niki Terpstra
Peter Schep
Jens Mouris
Levi Heimans
 Netherlands
Mark Jamieson
Matthew Goss
Ashley Hutchinson
Stephen Wooldridge
 Australia
2006 Bordeaux
Peter Dawson
Matthew Goss
Mark Jamieson
Stephen Wooldridge
 Australia
Geraint Thomas
Paul Manning
Rob Hayles
Steve Cummings
 Great Britain
Volodymyr Dyudya
Roman Kononenko
Maksym Polyshchuk
Lyubomyr Polatayko
 Ukraine
2007 Palma de Mallorca
Ed Clancy
Geraint Thomas
Paul Manning
Bradley Wiggins
 Great Britain
Vitaliy Schedov
Vitaliy Popkov
Maxim Polischuk
Lyubomyr Polatayko
 Ukraine
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
 Denmark
2008 Manchester
Ed Clancy
Geraint Thomas
Paul Manning
Bradley Wiggins
 Great Britain
Michael Færk Christensen
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Alex Rasmussen
 Denmark
Mark Jamieson
Graeme Brown
Bradley McGee
Luke Roberts
 Australia
2009 Pruszków
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Færk Christensen
Alex Rasmussen
Michael Mørkøv (qualifying round only)
 Denmark
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Leigh Howard
Cameron Meyer
 Australia
Westley Gough
Peter Latham
Marc Ryan
Jesse Sergent
 New Zealand
2010 Ballerup
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Cameron Meyer
 Australia
Steven Burke
Ed Clancy
Ben Swift
Andy Tennant
 Great Britain
Sam Bewley
Westley Gough
Peter Latham
Jesse Sergent
 New Zealand
2011 Apeldoorn
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Luke Durbridge
 Australia
Alexei Markov
Evgeny Kovalev
Ivan Kovalev
Alexander Serov
 Russia
Steven Burke
Peter Kennaugh
Andy Tennant
Sam Harrison
 Great Britain
2012 Melbourne
Ed Clancy
Peter Kennaugh
Steven Burke
Geraint Thomas
Andrew Tennant (qualifying round only)
 Great Britain
Glenn O'Shea
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
 Australia
Aaron Gate
Sam Bewley
Westley Gough
Marc Ryan
 New Zealand
2013 Minsk
Glenn O'Shea
Alex Edmondson
Michael Hepburn
Alexander Morgan
 Australia
Steven Burke
Ed Clancy
Samuel Harrison
Andrew Tennant
 Great Britain
Lasse Norman Hansen
Casper Folsach
Mathias Moller
Rasmus Christian Quaade
 Denmark
2014 Cali
Glenn O'Shea
Alexander Edmondson
Mitchell Mulhern
Luke Davison
Miles Scotson (qualifying round only)
 Australia
Casper von Folsach
Lasse Norman Hansen
Rasmus Quaade
Alex Rasmussen
 Denmark
Aaron Gate
Pieter Bulling
Dylan Kennett
Marc Ryan
 New Zealand
2015 Yvelines
Pieter Bulling
Dylan Kennett
Alex Frame
Marc Ryan

Regan Gough
 New Zealand

Ed Clancy
Steven Burke
Owain Doull
Andrew Tennant
 Great Britain
Jack Bobridge
Alexander Edmondson
Mitchell Mulhern
Miles Scotson
 Australia
2016 London
Sam Welsford
Michael Hepburn
Callum Scotson
Miles Scotson
Alexander Porter
Luke Davison
 Australia
Steven Burke
Jonathan Dibben
Ed Clancy
Owain Doull
Bradley Wiggins
Andy Tennant
 Great Britain
Lasse Norman Hansen
Niklas Larsen
Frederik Madsen
Casper von Folsach
Rasmus Quaade
 Denmark
2017 Hong Kong
Sam Welsford
Cameron Meyer
Alexander Porter
Nick Yallouris
Kelland O'Brien
Rohan Wight
 Australia
Regan Gough
Pieter Bulling
Dylan Kennett
Nicholas Kergozou
 New Zealand
Simone Consonni
Liam Bertazzo
Filippo Ganna
Francesco Lamon
Michele Scartezzini
 Italy
2018 Appeldoorn
Ed Clancy
Kian Emadi
Ethan Hayter
Charlie Tanfield
 Great Britain
Niklas Larsen
Julius Johansen
Frederik Madsen
Casper von Folsach
 Denmark
Simone Consonni
Liam Bertazzo
Filippo Ganna
Francesco Lamon
 Italy
2019 Pruszków
Sam Welsford
Kelland O'Brien
Leigh Howard
Alexander Porter
Cameron Scott
 Australia
Ethan Hayter
Ed Clancy
Kian Emadi
Charlie Tanfield
Oliver Wood
 Great Britain
Niklas Larsen
Lasse Norman Hansen
Rasmus Pedersen
Casper von Folsach
Julius Johansen
 Denmark

Medal table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Australia122621
2 Soviet Union76619
3 West Germany75214
4 Italy64515
5 Great Britain511218
6 East Germany56213
7 Germany4329
8 Ukraine2316
9 Denmark14611
10 New Zealand1146
11 Czechoslovakia1056
12 France0246
13 Netherlands0112
 Russia0112
 United States0112
16 Argentina0101
 Poland0101
18  Switzerland0022
19 Spain0011
 Sweden0011
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.