Turkey at the 2005 Mediterranean Games

Turkey (listed as TUR) participated in the 2005 Mediterranean Games in Almería, Spain. With one hundred female and one hundred ninety-six male athletes participating, Turkey garnered seventy-three medals, marking this as its most successful participation in an international multi-sport gaming event in its history.

Medal Name Sport Event
 GoldEşref ApakAthleticsMen's Hammer Throw
 GoldTurkeyBasketballWomen's Team
 GoldAtagün YalçınkayaBoxingMen's 51 kg
 GoldBülent UlusoyBoxingMen's 69 kg
 GoldSelim TataroğluJudoMen's + 100 kg
 GoldBelkıs Zehra KayaJudoWomen's + 78 kg
 GoldYıldız ArasKarateWomen's Open
 GoldTurkeyVolleyballWomen's Team
 GoldGülbeyi AktıWeightliftingMen's 56 kg - Snatch
 GoldSedat ArtuçWeightliftingMen's 62 kg - Clean and Jerk
 GoldEkrem CelilWeightliftingMen's 69 kg - Clean and Jerk
 GoldBünyamin SudaşWeightliftingMen's 105 kg - Clean and Jerk
 GoldNurcan TaylanWeightliftingWomen's 53 kg - Snatch
 GoldNurcan TaylanWeightliftingWomen's 53 kg - Clean and Jerk
 GoldEmine BilginWeightliftingWomen's 58 kg - Snatch
 GoldSelçuk ÇebiWrestlingMen's Grecoroman 66 kg
 GoldMahmut AltayWrestlingMen's Grecoroman 74 kg
 GoldSerhat BalcıWrestlingMen's Freestyle 84 kg
 GoldHakan KoçWrestlingMen's Freestyle 96 kg
 GoldAydın PolatçıWrestlingMen's Freestyle 120 kg
 SilverTurkeyArcheryWomen's team
 SilverSelçuk AydınBoxingLightweight (60 kg)
 SilverSavaş KayaBoxingMiddleweight (75 kg)
 Silverİhsan Yıldırım TarhanBoxingLight heavyweight (81 kg)
 SilverTurkeyFootballMen's team
 SilverTurkeyGolfMen's team
 SilverAynur SamatJudoWomen's 48–52 kg
 SilverTurkeyFootballMen's team
 SilverYıldız ArasKarateWomen's +65 kg
 SilverSaim Kaya, Saim KayaRowingMen's double sculls
 SilverMete YeltepeRowingMen's lightweight single sculls
 SilverYusuf DikeçRowingMen 10 m Air pistol
 SilverGülbeyi AktıWeightliftingMen's 56 kg - Clean and Jerk
 SilverSedat ArtuçWeightliftingMen's 62 kg - Snatch
 SilverYasin ArslanWeightliftingMen's 69 kg - Snatch
 SilverReyhan ArabacıoğluWeightliftingMen's 77 kg - Clean and Jerk
 SilverMehmet YılmazWeightliftingMen's 77 kg - Snatch
 SilverBünyamin SudaşWeightliftingMen's 105 kg - Snatch
 SilverSibel ÖzkanWeightliftingWomen's 48 kg - Clean and Jerk
 SilverSerkan ÖzdenWrestlingMen's Greco-Roman 84 kg
 SilverYekta Yılmaz GülWrestlingMen's Greco-Roman 120 kg
 SilverTevfik OdabaşıWrestlingMen's freestyle 60 kg
 SilverZeynep YıldırımWrestlingWomen's 51 kg
 SilverFahrettin ÖzataWrestlingMen's freestyle 74 kg
 BronzeDerya Bard SarıaltınArcheryWomen's individual
 BronzeErcüment OlgundenizAthleticsMen's discus throw
 BronzeTurkeyAthleticsWomen's 4 × 400 m Relay
 BronzeBinnaz UsluAthletics800 m
 BronzeAnzhela AtroshchenkoAthleticsHeptathlon
 BronzeAbdülkadir KoçakBoxingLight flyweight (48 kg)
 BronzeSerdar AvcıBoxingBantamweight (54 kg)
 BronzeYakup KılıçBoxingFeatherweight (57 kg)
 BronzeÖnder ŞipalBoxingSuper lightweight (64 kg)
 BronzeHamza Hakan SayınGolfMen's Individual
 BronzeBektaş DemirelJudoMen's 60–66 kg
 BronzeBurhan KoçanJudoMen's 81–90 kg
 BronzeNeşe Şensoy YıldızJudoWomen's -48 kg
 BronzeSeda KaradağJudoWomen's 73–78 kg
 BronzeŞevket BaştürkKarateMen's -60 kg
 BronzeZeynel ÇelikKarateMen's 75–80 kg
 BronzeYusuf BaşerKarateMen's Open
 BronzeVildan DoğanKarateWomen's -50 kg
 BronzeGülcihan UstaoğluKarateWomen's 60–65 kg
 Bronzeİhsan Emre Vural, Ahmet YumrukayaRowingMen's Lightweight coxless pair
 BronzeHalil İbrahim ÖztürkShootingMen 10 m Air rifle
 BronzeEkrem CelilWeightliftingMen's 69 kg - Snatch
 BronzeMehmet YılmazWeightliftingMen's 77 kg - Clean and Jerk
 BronzeEmine BilginWeightliftingWomen's 58 kg - Clean and Jerk
 BronzeErkan DündarWrestlingMen's Greco-Roman 55 kg
 BronzeUğur TüfenkWrestlingMen's Greco-Roman 60 kg
 BronzeMehmet ÖzalWrestlingMen's Greco-Roman 96 kg
 BronzeRamazan DemirWrestlingMen's freestyle 55 kg
 BronzeLevent KaleliWrestlingMen's freestyle 66 kg
Turkey at the
2005 Mediterranean Games
IOC codeTUR
NOCTurkish Olympic Committee
in Almería
Competitors296
Medals
Ranked 4th
Gold
20
Silver
24
Bronze
29
Total
73
Mediterranean Games appearances (overview)

Results by event

Archery

Men's individual

  • Mehmet Darılmaz - 14th place
  • Doğan Gürsel - 7th place
  • Okyay Tunc Küçükkayalar - 11th place

Women's individual

Women's team

Artistic Gymnastics

Athletics

Men's

  • İsmail Aslan 100 m, 200 m
  • Tuncay Örs 400 m Hurdles – 52.55’ – 8th place
  • Selahattin Çobanoğlu 800 m
  • Ramazan Çuğlan 1500 m
  • Halil Akkaş 3000 m Steeplechase
  • Abdülkadir Türk Half marathon – 1:08:10.00 - 9th place
  • Ercüment Olgundeniz Discus throw 59.16 m - Bronze medal
  • Eşref Apak Hammer throw – 77.88 m - Gold medal
  • Ferhat Çiçek Long jump – 7.50 m – 11th place
  • Ferhat Çiçek Triple jump – 16.03 m – 11th place
  • Fatih Yazıcı Shot put

Men's handicap

  • Ömer Cantay 1500 m wheelchair 3:30.94 – 6th place

Women's

Basketball

Men

Women

Beach Volleyball

Men

  • Semih Çıtak, Mehmet Akif Gürgen, Bülent Kandemir, Erkan Togan

Women

  • Ebru Bayram, Nejla Güçlü, Zülfiye Gündoğdu, Müjgan Keskin

Boxing

Canoe Flat

Men's

  • Akın Ağzer Çiçek K1 500 m
  • Fırat Akça K1 1000 m
  • Gökhan Bahadır, Tolga Turan K2 500 m
  • Abdurrahman Demir, Murat Zeki Güçlü K2 1000 m

Women's

  • İclal Maviş K1 500 m
  • Gamze Togay K1 500 m K1 1000 m

Cycling Road

Individual time trial

  • Kemal Küçükbay – 13th place
  • Mehmet Mutlu – 15th place

Road race

  • M. Mustafa Karaselek
  • Kemal Küçükbay
  • Mustafa Maral
  • Mehmet Mutlu
  • Orhan Şahin
  • Behçet Usta

Equestrian

Individual jumping

  • Sencer Can
  • İhsan Sencer Horasan
  • Hulki Karagülle
  • İskender Pisak
  • Ata Zorlu

Team jumping

  • Sencer Can, Sencer Horasan, Hulki Karagülle, Ata Zorlu

Fencing

Men's individual épée

  • Ulaş Barış Badoğlu

Men's individual foil

  • Adnan Özsanat
  • Utku Uluşahin

Men's individual sabre

  • Erdoğan Kızıldağ
  • Kerem Seyfi Yıldırım

Women's individual épée

  • Emel Işık

Women's individual foil

  • Ilgın Güçlüer
  • Tuğba Nilay Güngör

Football

Men

Golf

Men's Individual

  • Mustafa Hocaoğlu – 295p- 5th place
  • Gencer Özcan – 299p- 6th place
  • Hamza Hakan Sayın – 294p - Bronze medal

Team

  • Mustafa Hocaoğlu, Gencer Özcan, Hamza Hakan Sayın – 583p - Silver medal

Women's Individual

  • Nejla Gerçek – 316p – 9th place
  • Zakire Korkmaz – 336p – 17th place
  • Elçin Ulu – 331p – 15th place

Team

  • Nejla Gerçek, Zakire Korkmaz, Elçin Ulu – 641p – 4th place

Handball

Men

  • Şevket Altuğ, Şenol Boyar, Oğuzhan Büyük, İbrahim Demir, Ramazan Döne, Bülent Erkol, Cavit Eyövge, Okan Halay, Enis Kahya, Volga Karslıoğlu, Ümit Kırkayak, Taner Öymen, Hüseyin Pamuk, Ömer Savaş, Okan Yalçıner, Yasin Yüzbaşıoğlu

Women

  • Sevda Akbulut, Güneş Atabay, Duygu Aydoğan, Asiye Çelik, Sevilay İmamoğlu, Serpil İskenderoğlu, Eda Maden, Seda Maden, Gonca Nahçıvanlı, Melda Deniz Olcay, Yeliz Özel, Esra Sarı, Serpil Soylu, Nergis Türkay, Ceren Üstün, Yeliz Yılmaz – 5th place

Judo

Men's

Women's

Karate

Men's

Women's

Rhythmic Gymnastics

All-Around

  • Gizem Oylumlu – 48.275p – 10th place
  • Berfin Serdil Sütcü – 49.425p – 9th place

Rowing

Men's

Sailing

Men's Single-handed Dinghy-Laser

  • Kemal Muslubaş – 96p – 11th place
  • Güray Zümbül – 125p – 13th place

Double-handed Dinghy-470

  • Okan Akdağ, Levent Peynirci – 118p – 12th place
  • Efe Karakaplan, Hakan Karakaplan – 135p – 13th place

Windsurfer - Mistral

  • Koray Ezer – 77p - 7th place

Women's

  • Ayda Ünver Single-handed Dinghy-Laser – 88p – 9th place

Shooting

Men

  • Yusuf Dikeç 10 m Air pistol – 681p - Silver medal
  • Aydın Güçlü 10 m Air pistol
  • Halil İbrahim Öztürk 10 m Air rifle – 694.7p (Turkey record) Bronze medal
  • Halil İbrahim Öztürk 50 m Rifle 3 positions
  • Abdurrahman Akgün 50 m rifle prone - 7th place
  • Murat Şahin 50 m Rifle prone
  • Yusuf Karamuk Skeet
  • Güçhan Olker Skeet
  • Oğuzhan Tüzün Trap – 4th place

Women

  • Saliha Kurteş 10 m Air rifle
  • Nihan Gürer Trap

Swimming

Men's

  • Emre Çelik 100 m Backstroke, 200 m Backstroke
  • Ömer Aslanoğlu 50 m Breaststroke, 100 m Breaststroke
  • Engin Can Eter 50 m Breaststroke, 100 m Breaststroke, 200 m Breaststroke
  • Mert Karşıyakalılar 50 m Butterfly, 100 m Butterfly
  • Onur Uras 50 m Butterfly, 100 m Butterfly, 200 m Butterfly
  • Eren Onurlu 50 m Butterfly, 100 m Freestyle
  • Aytekin Mindan 200 m Freestyle

Men's Handicap S/10

  • İsmet Ayık 100 m Freestyle
  • Mustafa Yılmaz 100 m Freestyle

Women's

  • Gizem Papila 50 m Freestyle
  • Derya Erke 100 m Backstroke – 1:04.84’ - 8th place
  • Gülşah Gönenç 200 m Butterfly 2:15.57’ Turkey record
  • Özlem Yasemin Taşkın 800 m Freestyle

Table Tennis

Men's

  • Halil Hacı Single, Double
  • İrfan Tavukçuoğlu Single, Double

Women's

  • Azize Baş Single, Double
  • Ayşe Şen Single, Double

Tennis

Men's

  • Haluk Akkoyun Single, Double
  • Ergun Zorlu Double
  • Ümit Barış Ergüden Single

Women's

  • Çağla Büyükakçay Single
  • Pemra Özgen Single
  • Çağla Büyükakçay, Pemra Özgen Double lost to Italy by 0-2 - 4th place

Volleyball

Men

  • Hakan Akışık, Osman Babagiray, Orhan Cinoğlu, Arslan Ekşi, Barış Hamaz, Özkan Hayırlı, İzzet C. Kartaltepe, Ulaş Kıyak, İsmail Cem Kurtar, Ömer Laçin, Soner Mezgitçi – lost to Greece by 2-3 - 8th place

Women

Water Polo

Men

  • Halil Beşkardeşler, Hakan Çalışır, Emre Coşkun, Orkun Darnel, Can Güven, Yiğithan Hantal, Sezai Kayhan Kızıltan, Oytun Okman, Atilla Sezer, Cahit Sılay, Anıl Sönmez, Michael Taylan, Aytaç Yeğin – 8th place

Weightlifting

Men's

Women's

Wrestling

Men's Greco-Roman style:

Men's freestyle

Women's

  • Zeynep Yıldırım 51 kg Silver medal
  • Nadir Uğrun Perçin 59 kg

See also

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.