Thailand at the 2014 Asian Games

Thailand participate in the 2014 Asian Games in Incheon, South Korea from 19 September to 4 October 2014.

Thailand at the
2014 Asian Games
IOC codeTHA
NOCNational Olympic Committee of Thailand
Websitewww.olympicthai.or.th/eng (in English) (in Thai)
in Incheon
Competitors518 in 23 sports
Flag bearer Kawin Thammasatchanan
Medals
Ranked 6th
Gold
12
Silver
7
Bronze
28
Total
47
Asian Games appearances (overview)

Medal summary

Medals by sport

Medals by sport
Sport Gold Silver Bronze Total
Sepaktakraw 4 0 0 4
Cycling 2 0 0 2
Sailing 1 2 6 9
Taekwondo 1 1 4 6
Golf 1 1 2 4
Bowling 1 1 1 3
Tennis 1 1 1 3
Boxing 1 0 1 2
Volleyball – Beach 0 1 0 1
Shooting 0 0 3 3
Weightlifting 0 0 3 3
Rowing 0 0 2 2
Athletics 0 0 1 1
Judo 0 0 1 1
Kabaddi 0 0 1 1
Karate 0 0 1 1
Volleyball – Indoor 0 0 1 1
Total 12 7 28 47

Medalists

The following Thai competitors won medals at the games.[1]

Archery

Men
Athlete Event Ranking round First Round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Denchai Thepna Individual Compound 688 20 Bye  Nguyen (VIE)
L 137-139
Did not advance
Khomkrit Duangsuwan Individual recurve 1251 40  Nurmanbetov (KGZ)
W 6-0
 Gu (CHN)
L 2-6
Did not advance
Itsarin Thaiuea 1192 51 Did not advance
Witthaya Thamwong 1276 33 Bye  Talukdar (IND)
L 0-6
Did not advance
Khomkrit Duangsuwan
Itsarin Thaiuea
Witthaya Thamwong
Team recurve 3719 12  China (CHN)
L 6-0
Did not advance

Athletics

Badminton

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Boonsak Ponsana (8) Singles  Nguyen (VIE)
L 0-2
Did not advance
Tanongsak Saensomboonsuk Singles  Momota (JPN)
L 0-2
Did not advance
Maneepong Jongjit
Nipitphon PhuangPhuapet (8)
Doubles  Iek
and Lou (MAC)
W 2-0
 Sonoda
and Kamura (JPN)
L 1-2
Did not advance
Wannawat Ampunsuwan
Patiphat Chalardchalaem
Doubles  Shaheem
and Rasheed (MDV)
W 2-0
 Goh
and Tan (MAS)
L 1-2
Did not advance
Boonsak Ponsana
Tanongsak Saensomboonsuk
Sitthikom Thammasin
Maneepong Jongjit
Nipitphon PhuangPhuapet
Wannawat Ampunsuwan
Sudket Prapakamol
Team  Chinese Taipei (TPE)
L 0-3
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ratchanok Intanon (4) Singles  Vu (VIE)
W 2-0
 Bashir (PAK)
W 2-0
 Bae (KOR) (5)
L 1-2
Did not advance
Nichaon Jindapon Singles  Shahzad (PAK)
W 2-0
 Tai (TPE) (7)
L 0-2
Did not advance
Duanganong Aroonkesorn
Kunchala Voravichitchaikul (8)
Doubles  Munkhbayar
and Baatar (MGL)
W 2-0
 Takahashi
and Matsutomo (JPN)(1)
L 0-2
Did not advance
Sapsiree Taerattanachai
Puttita Supajirakul
Doubles  Kim
and Jung (KOR)(6)
L 0-2
Did not advance
Ratchanok Intanon
Porntip Buranaprasertsuk
Busanan Ongbumrungphan
Kunchala Voravichitchaikul
Sapsiree Taerattanachai
Saralee Thoungthongkam
Team Bye  India (IND)
L 2-3
Did not advance

Mixed

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sudket Prapakamol
Saralee Thoungthongkam (5)
Doubles  Do
and Le (VIE)
W 2-0
 Chen
and Cheng (TPE)
W 2-0
 Zhang
and Zhao (CHN) (1)
L 0-2
Did not advance
Maneepong Jongjit
Sapsiree Taerattanachai (8)
Doubles  Jargalsaikhan
and Baatar (MGL)
W 2-0
 Shin
and Jang (KOR)
L 1-2
Did not advance

Boxing

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Tanes Ongjunta Light flyweight
49 kg
Bye  Gankhuyag (MGL)
L 0-3
Did not advance
Chatchai Butdee Flyweight
52 kg
 Suleimenov (KAZ)
L 0-3
Did not advance
Donchai Thathi Bantamweight
56 kg
 Fernandez (PHI)
L 0-3
Did not advance
Saylom Ardee Lightweight
60 kg
 Golara (IRI)
W 2-1
 Han (KOR)
L 0-3
Did not advance
Wuttichai Masuk Light welterweight
64 kg
Bye  Thapa (NEP)
W 3-0
 Turdiev (UZB)
W 2-1
 Bebitov (TKM)
W 3-0
 Lim (KOR)
W 2-1
Apichet Saensit Welterweight
69 kg
Bye  da Silva (TLS)
W TKO
 Jangra (IND)
W 3-0
 Madrimov (UZB)
L 0-3
Did not advance
Anavat Thongkrathok Light heavyweight
81 kg
 Kuldep (IND)
L 1-2
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Sopida Satumrum Flyweight
51 kg
 Si (CHN)
L 1-2
Did not advance
Tassamalee Thongjan Lightweight
60 kg
 Yin (CHN)
L 0-3
Did not advance

Golf

Sepaktakraw

Taekwondo

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ramnarong Sawekwiharee −54 kg  Prasbowo (INA)
W 15-8
 Sheraliev (UZB)
W 13-8
 Murataliev (KGZ)
W 19-6
 Huang (TPE)
L 5-8
Did not advance
Akkarin Kitwijarn −63 kg  Phimmasone (LAO)
W 13-1
 El Hayek (LIB)
W 12-2
 Le (VIE)
W 4-1
 Chen (TPE)
W 5-2
 Lee (KOR)
L 2-18
Chetrapee Tangjai −68 kg  Tashanov (KGZ)
W 24-6
 Thammavong (LAO)
W 13-1
 Sembrano (PHI)
L 9-12
Did not advance
Peerathep Silaon −74 kg  Wang (CHN)
W 12-7
 Saad (QAT)
W 12-8
 Rafalovich (UZB)
L 1-13
Did not advance
Nattapat Tantramart −87 kg Bye  Abdrambek (KAZ)
W 10-1
 Chen (CHN)
L 9-11
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Panipak Wongpattanakit −46 kg  Truong (VIE)
W 9-3
 Boudsingkhone (LAO)
W 16-0
 Lin (TPE)
L 4-5
Did not advance
Chanatip Sonkham −49 kg  Saparbek (KAZ)
W 11-2
 Park (KOR)
W 9-6
 Sun (TPE)
W 4-3
 Li (CHN)
W 10-3
Sarita Phongsri −53 kg  Cham (PHI)
W 12-0
 Hajipourgoli (IRI)
L 6-7
Did not advance
Rangsiya Nisaisom −57 kg Bye  Tarman (JOR)
W 3-1
 Saydullaeva (UZB)
W 6-2
 Lee (KOR)
L 1-5
Did not advance

Tennis

Men

Athlete Event First Round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Danai Udomchoke (9) Singles Bye  Kotliarevskii (KGZ)
W 6-0, 6-1
 Zhang (CHN) (7)
W 7-5, 3-6, 6-3
 Bhambri (IND) (4)
L 3-6,2-6
Did not advance
Pruchya Isaro (14) Singles Bye  Mammetgulyyev (TKM)
W 6-2, 6-3
 Lu (TPE) (1)
L 0-6, 3-6
Did not advance
Sanchai Ratiwatana
Sonchat Ratiwatana (1)
Doubles Bye  Zayed
and Al Mutawa (QAT)
W 6-0, 6-0
 Gong
and Li (CHN) (6)
W 7–6(4), 7-5
 Myneni
and Singh (IND) (5)
L 6-4, 3-6, [6]-[10]
Did not advance
Pruchya Isaro
Nuttanon Kadchapanan (7)
Doubles  Kotliarevskii
and Duldaev (KGZ)
W w/o
 Wang
and Lee (TPE)
L 2-6, 1-6
Did not advance
Danai Udomchoke
Pruchya Isaro
Sanchai Ratiwatana
Sonchat Ratiwatana (8)
Team Bye  Indonesia (INA)
W 3-0
 Japan (JPN) (4)
L 1-2
Did not advance

Women

Athlete Event First Round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Luksika Kumkhum (1) Singles Bye  Al-Olfi (YEM)
W 6-1, 6-0
 Lee (KOR) (14)
W 6-1, 6-1
 Hsu (TPE) (10)
W 6-0, 6-2
 Hozumi (JPN) (6)
W 6-4, 6-2
 Wang (CHN) (2)
L 3-6, 6(5)-7
Noppawan Lertcheewakarn (9) Singles Bye  Palha (IND)
W 7-5, 6-3
 Zhang (HKG) (8)
L 2-6, 1-6
Did not advance
Peangtarn Plipuech
Nicha Lertpitaksinchai (4)
Doubles Bye  Al-Balushi
and Al-Nabhani (OMA)
W 6-1, 6-1
 Mirza
and Thombare (IND) (5)
L 1-6, 6(4)-7
Did not advance
Luksika Kumkhum
Tamarine Tanasugarn (7)
Doubles Bye  Chong
and Zhang (HKG)
W 6-4, 6-4
 Aoyama
and Hozumi (JPN) (3)
W 1-6, 6-2, [10]-[8]
 C Hao-ching
and C Yung-jan (TPE) (1)
W 6-4, 6-4
 C Chin-wei
and Hsieh (TPE) (2)
W 7-5, 3-6, [10]-[3]
Luksika Kumkhum
Tamarine Tanasugarn
Noppawan Lertcheewakarn
Varatchaya Wongteanchai (4)
Team  Uzbekistan (UZB)
W 2-1
 Chinese Taipei (TPE)
L 1-2
Did not advance

Mixed

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sanchai Ratiwatana
Peangtarn Plipuech (3)
Doubles Bye  Gonzales
and Lehnert (PHI)
W 6-3, 4-6, [11]-[9]
 Sugita
and Aoyama (JPN) (6)
L 6-4, 3-6, [10]-[12]
Did not advance
Danai Udomchoke
Tamarine Tanasugarn (5)
Doubles Bye  Huey
and Dy (PHI)
W 6-3, 6-4
 Zhang
and Zheng (CHN) (4)
L 6-4, 2-6, [11]-[13]
Did not advance

Volleyball

Weightlifting

References

  1. "Medallist of Thailand". The Official Website of the 17th Asian Games.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.