Thailand at the 2010 Asian Games

Thailand participated in the 2010 Asian Games in Guangzhou, China between 12–27 November 2010. The National Olympic Committee of Thailand sent 593 athletes to Guangzhou (280 men and 313 women), and competed in 39 out of 42 sports.[1] Thailand ended the games at 52 overall medals including 11 gold medals. These games witnessed first ever gold medals in Taekwondo.[3]

Thailand at the
2010 Asian Games
IOC codeTHA
NOCNational Olympic Committee of Thailand
Websitewww.olympicthai.or.th/eng (in English) (in Thai)
in Guangzhou
Competitors593 in 39[1] sports
Flag bearer Danai Udomchoke (opening)[2]
Suebsak Phunsueb (closing)
Medals
Ranked 9th
Gold
11
Silver
9
Bronze
32
Total
52
Asian Games appearances (overview)

Medal summary

Medals by sport

Sport GoldSilverBronze Total
Sepaktakraw4004
Sailing3126
Taekwondo2248
Boxing1124
Athletics1023
Shooting0145
Badminton0112
Weightlifting0112
Equestrian0101
Kabaddi0101
Cue sports0033
Dragon boat0033
Cycling0022
Karate0022
Tennis0022
Rowing0011
Rugby0011
Volleyball0011
Wushu0011
Total1193252

Medalists

The following Thai competitors won medals at the games; all dates are for November 2010.[4]

Aquatics

Swimming

Synchronized swimming

Athlete Event Technical routine Free routine Total Points Rank
Points Rank Points Rank
Nantaya Polsen
Natchanat Krasachol
Arthittaya Kittithanatphum
Duet 71.875 7 73.625 7 145.500 7
Thinattha Kanchanakanti
Arthittaya Kittithanatphum
Natchanat Krasachol
Nantaya Polsen
Thanyaluck Puttisiriroj
Chanamon Sangakul
Busarin Tanabutchot
Nujarin Tanabutchot
Manisorn Tritipetsuwan
Ravisara Vathagavorakul
Team 68.500 4 71.625 4 140.125 4
Combination 70.250 5

Archery

Men

Athlete Event Qualification Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Khomkrit Duangsuwan Individual 1287 29 Q  Riyazimehr (IRI)
L 0 – 4
Did not advance
Witthaya Thamwong Individual 1300 25 Q  Jantsan (MGL)
L 1 – 5
Did not advance
Denchai Thepna Individual 1261 41 Did not advance
Wachiranarong Tinrasri Individual 1238 46 Did not advance
Khomkrit Duangsuwan
Witthaya Thamwong
Denchai Thepna
Team 3848 9 Q  Mongolia
W 214 – 212
 South Korea
L 208 – 229
Did not advance

Women

Athlete Event Qualification Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Narisara Tinbua Individual 1293 21 Q  Nguyen (VIE)
L 2 – 4
Did not advance

Athletics

Badminton

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Boonsak Ponsana Singles  Chan (MAC)
W 2 – 0
 Bhat (IND)
W 2 – 0
 Lee (MAS)
L 0 – 2
Did not advance
Tanongsak Saensomboonsuk Singles  Purevsuren (MGL)
W 2 – 0
 Nguyen (VIE)
L 0 – 2
Did not advance
Sudket Prapakamol
Songphon Anugritayawon
Doubles  OlonbayarPurevsuren (MGL)
W 2 – 0
 GuoXu (CHN)
L 0 – 2
Did not advance
Bodin Isara
Maneepong Jongjit
Doubles  EnkholdMunkhbaatar (MGL)
W 2 – 0
 ChenLin (TPE)
L 0 – 2
Did not advance
Boonsak Ponsana
Sudket Prapakamol
Songphon Anugritayawon
S Avihingsanon
Pollawat Boonpan
Bodin Isara
Maneepong Jongjit
Thitipong Lapho
Tanongsak Saensomboonsuk
Pakkawat Vilailak
Team Bye  Malaysia
W 3 – 2
 South Korea
L 1 – 3
N/A

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Salakjit Ponsana Singles  Adrianti (INA)
L 2 – 1
Did not advance
Porntip Buranaprasertsuk Singles  Shrestha (NEP)
W 2 – 0
 Wang (CHN)
L 1 – 2
Did not advance
Duanganong Aroonkesorn
Kunchala Voravichitchaikul
Doubles  DahanayakeJayasinghe (SRI)
W 2 – 0
 MaedaSuetsuna (JPN)
L 0 – 2
Did not advance
Savitree Amitrapai
Punyada Munkitchokecharoen
Doubles  GuttaPonnappa (IND)
L 0 – 1
(Retired)
Did not advance
Savitree Amitrapai
Duanganong Aroonkesorn
Porntip Buranaprasertsuk
Ratchanok Intanon
Nitchaon Jindapol
Punyada Munkitchokecharoen
Salakjit Ponsana
Sapsiree Taerattanachai
Saralee Thoungthongkam
Kunchala Voravichitchaikul
Team Bye  Japan
W 3 – 1
 Indonesia
W 3 – 1
 China
L 0 – 3

Baseball

Preliminary – Group A

Rank NOC Pld W L Pct. RS RA GB
1  Japan 3301.000450
2  China 3210.6672231
3  Thailand 3120.33325252
4  Mongolia 3030.0000643

November 13, 2010 — 12:00

Team123456789RHE
 Thailand00000----000
 Japan10530x----18200
Starting pitchers:
Away: Kamolphan Kanjanavisutk
Home: Kota Suda
WP: Takashi Fujita   LP: Kamolphan Kanjanavisut

November 15, 2010 — 13:00

Team123456789RHE
 Mongolia00000----024
 Thailand15415x----25201
Starting pitchers:
Away: Munkhsaikhan Chultem
Home: Kamolphan Kanjanavisut
WP: Siraphop Nadee   LP: Munkhsaikhan Chultem

November 16, 2010 — 18:00

Team123456789RHE
 Thailand000000000051
 China02320000x7120
Starting pitchers:
Away: Nattapong Meeboonrod
Home: Bu Tao
WP: Bu Tao   LP: Nattapong Meeboonrod

Semifinals – Did not advance

Basketball

Women

Preliminary – Group A

Rank Team Matches Points Pts
Pld W L PF PA PD
1  China 330277146+1316
2  South Korea 321255171+845
3  Thailand 312160245−854
4  India 303139267−1283
November 18, 2010
19:15
South Korea  9355  Thailand
Scoring by quarter: 31–10, 15–13, 26–16, 21–16
Ying Dong Gymnasium, Ying Dong

November 20, 2010
19:15
China  9843  Thailand
Scoring by quarter: 29–9, 27–18, 22–10, 20–6
Huangpu Gymnasium, Huangpu

November 22, 2010
14:15
India  5462  Thailand
Scoring by quarter: 17–14, 3–22, 27–12, 7–14
Ying Dong Gymnasium, Ying Dong

5th Place Match

November 24, 2010
14:15
Thailand  9347  Maldives
Scoring by quarter: 23–11, 25–12, 19–12, 26–12
Guangzhou Sports Arena, Guangzhou

Final Rank – 5th

Board games

Weiqi

Bowling

Boxing

Canoeing

Cricket

Women

Preliminary – Pool C

November 14, 2010
09:30
scorecard
Pakistan 
50/2 (8.3 Overs)
v
 Thailand
49/10 (19.3 Overs)
Nida Rashid 21* (18)
4/1 SAISUD Thanapan (1.3 overs)
KOSATHONG Siwaporn 10 (37)
8/4 Gulzar Sana (4 overs)
Pakistan won by 8 Wickets.
Guangdong International Cricket Stadium, Guangdong
Umpires: VISWANAOAN Kalidas (Mas),PRADHAN Buddhi Bahadur (Nep)
  • Thailand won the toss and elected to bat first

Preliminary – Pool G

November 16, 2010
09:30
scorecard
Thailand 
94/8 (20 overs)
v
 Malaysia
63 all out (16.2 overs)
Nattakan Chantam 19 (18)
Alessandra Shunmugan 14/3 (4 overs)
Emylia Eliani 19 (30)
Nattaya Boochatham 7/4 (3 overs)
Thailand won by 31 runs
Guangdong International Cricket Stadium, Guangdong
Umpires: Sun Jianxin (Chi) and Mosur Ramesh (Sin)
  • Thailand won the toss and elected to bat first

Quarterfinals

November 17, 2010
09:30
scorecard
China 
93/6 (20 overs)
v
 Thailand
92/6 (20 overs)
Sun Huan 37 (47)
Nattakan Chantham 11/2 (4 overs)
Pundarika Prathanmitr 46 (53)
Yu Miao 10/2 (2 overs)
China won by 1 run
Guangdong International Cricket Stadium, Guangdong
Umpires: M Ramesh (Sin) and N Sivanandan (Mas)
  • China won the toss and elected to bat

Semifinals – Did not advance

Cue sports

Cycling

Dance sports

Dragon boat

Equestrian

Fencing

Football

Men

Preliminary – Group F
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1  Oman 321061+57
2  Thailand 312071+65
3  Maldives 302103−32
4  Pakistan 301208−81
Thailand 6 – 0 Pakistan
Thonglao  15', 29'
Dangda  16', 73'
Keawsombat  59'
Jujeen  65'
Report

Thailand 1 – 1 Oman
Al-Shatri  44' (o.g.) Report Al-Mukhaini  45+1'

Thailand 0 – 0 Maldives
Report

Round of 16

Turkmenistan 0 – 1 (a.e.t.) Thailand
Report Keerathi  107'

Quarterfinals

Japan 1 – 0 Thailand
Higashi  45' Report

Semifinals – Did not advance

Women

Preliminary – Group B
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1  Japan 211040+44
2  North Korea 211020+24
3  Thailand 200206–60
Thailand 0 – 4 Japan
Report Kitamoto  24'
Ohno  35'
Sakaguchi  60'
Wiwasukhu  86' (o.g.)

Thailand 0 – 2 North Korea
Report Jong Pok-Sim  34' (pen.)
Ra Un-Sim  58'
Referee: Mai Hoang Trang (Vietnam)

Semifinals – Did not advance

Golf

Gymnastics

Handball

Women

Preliminary – Group A
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1  South Korea 440014565+808
2  Kazakhstan 430111571+446
3  Chinese Taipei 420211698+184
4  Thailand 410378108–302
5  Qatar 400449161–1120
November 18, 2010
19:00
South Korea  38 – 17  Thailand Guanggong Gymnasium, Guangzhou
Referees: Liu, Liu (CHN)
Woo S.H. 6 (20–7) Thanawat 9
  Report  

November 19, 2010
20:45
Kazakhstan  25 – 14  Thailand Guanggong Gymnasium, Guangzhou
Referees: Mousavian, Taghavi (IRI)
Zhulkina 5 (16–4) Phonsen, Suphasanan 4
  Report  

November 21, 2010
19:00
Chinese Taipei  31 – 18  Thailand Guanggong Gymnasium, Guangzhou
Referees: Al-Marzouqi, Al-Nuaimi (UAE)
Yang Y.T., Chu C.E. 7 (15–12) Thanawat 8
  Report   

November 23, 2010
17:15
Thailand  29 – 14  Qatar Guanggong Gymnasium, Guangzhou
Referees: Li, Wang (CHN)
Thanawat 7 (14–10) Al-Muhaizaa, Al-Marri, M. Al-Suwaidi 3
  Report  

7th Place Match

November 25, 2010
18:00
Thailand  25 – 15  India Guanggong Gymnasium, Guangzhou
Referees: Li, Wang (CHN)
Thanawat 8 (9–6) Patil 5
  Report  

Final Rank – 7th

Hockey

Women's Tournament

Preliminary
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1  China 6510314+2716
2  South Korea 6510245+1916
3  Japan 6402217+1412
4  India 6303246+189
5  Malaysia 62041218–66
6  Thailand 6105544–393
7  Kazakhstan 6006336–330
November 13, 2010
17:30
South Korea  5 – 0  Thailand
Kim Eun-Sil 13'
Park Mi-Hyun 40' 66'
Cheon Seul-Ki 54' 68'
Report
Umpires:
Lynn Hassan (SIN)
Christiane Hippler (GER)

November 14, 2010
19:30
China  13 – 0  Thailand
Ma Yibo 4' 11' 43' 47'
Zhao Yudiao 7' 22'
Song Qingling 24' 50'
Gao Lihua 26'
Wang Zhishuang 28'
De Jiaojiao 32'
Xu Xiaoxu 60'
Sun Sinan 63'
Report
Umpires:
Kim Jung-Hee (KOR)
Anupama Puchimanda (IND)

November 17, 2010
18:00
Kazakhstan  0 – 51  Thailand
Chsherbakova 5' 12' 43' Report
Umpires:
Kang Hyun-Young (KOR)
Yau Yuen Ki (HKG)

November 19, 2010
13:00
India  13 – 0  Thailand
Thokchom 12'
Anjum 15'
Devi 20' 42' 66'
Pradhan 24' 57'
S. Kaur 28' 31' 60' 63'
Rani 34'
J. Kaur 65'
Report
Umpires:
Lynn Hassan (SIN)
Lesley Nunn (RSA)

November 20, 2010
14:30
Japan  8 – 0  Thailand
Mistsuhashi 20'
Otsuka 32'
Yamamoto 45' 49'
Arai 56'
Murakami 63'
Chiba 68' 69'
Report
Umpires:
Nor Piza Hassan (MAS)
Yau Yuen Ki (HKG)

November 22, 2010
15:30
Malaysia  5 – 0  Thailand
Ruhaini 24'
Ahmad Bokhari 32' 70'
Hashim 33'
Sumantri 37'
Report
Umpires:
Anupama Puchimanda (IND)
Lynn Hassan (SIN)

5th Place Match

November 24, 2010
09:00
Malaysia  3 – 0  Thailand
Ruhaini 13'
Rahman 34'
Silin 57'
Report
Umpires:
Kim Jung-Hee (KOR)
Miskarmalia Mohd Ariffin (SIN)

Final Rank – 6th

Judo

Kabaddi

Women

Preliminary – Group A

Rank Team Matches Points Pts
Pld W D L PF PA PD
1  Thailand 330013086+446
2  Iran 320117369+1044
3  Chinese Taipei 310295139–442
4  Malaysia 300362166–1040
November 22, 2010
9:00
Thailand  '45'–19  Malaysia Nansha Gymnasium

November 23, 2010
15:50
Iran  '38–41'  Thailand Nansha Gymnasium

November 24, 2010
9:50
Thailand  '44'–29  Chinese Taipei Nansha Gymnasium

Semifinals

November 19, 2010
14:00
Thailand  '34'–23  Bangladesh Nansha Gymnasium

Gold Medal Match

November 26, 2010
15:00
Thailand  '14'–28  India Nansha Gymnasium

Final Rank

Karate

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Saratham Hirannithishatphol –55 kg Bye  Eldor (UZB)
W 5 – 0
 Emad (KSA)
L 0 – 3
N/A
Woraphol Kueapol –67 kg  Gunasekaran (IND)
W 3 – 0
 Amabs (KUW)
L 1 – 3
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Yanisa Torrattanawathana –55 kg  Li (CHN)
L 0 – 1
Repechage match
 Zhetibay (KAZ)
W 0 – 0
Repechage match
 Valentina (IND)
W 0 – 0
N/A

Roller sports

Rowing

Rugby

Men

Preliminary – Pool A

Rank Team Pld W D L PF PA PD Pts
1  Japan 440013612+12412
2  Hong Kong 430112839+8910
3  Malaysia 42026876−88
4  Thailand 41037686−106
5  Mongolia 40040195−1954
November 21, 2010
17:49
Thailand  52 – 0  Mongolia

November 22, 2010
09:23
Hong Kong  24 – 5  Thailand

November 22, 2010
12:37
Japan  33 – 5  Thailand

November 22, 2010
15:46
Thailand  14 – 29  Malaysia

Quarterfinals

November 23, 2010
11:23
China  36 – 0  Thailand

Placement for 5th – 8th

November 23, 2010
14:09
Thailand  17 – 21  Sri Lanka

7th Place Match

November 23, 2010
16:09
India  22 – 7  Thailand

Final Rank – 8th

Women

Preliminary – Pool A

Rank Team Pld W D L PF PA PD Pts
1  China 33001160+1169
2  Thailand 32016550+157
3  Hong Kong 31025046−45
4  South Korea 30030135−1353
November 21, 2010
16:30
Thailand  17 – 14  Hong Kong

November 22, 2010
12:09
Thailand  48 – 0  South Korea

November 22, 2010
15:23
China  36 – 0  Thailand

Quarterfinals

November 23, 2010
10:09
Thailand  27 – 5  Singapore

Semifinals

November 23, 2010
13:18
Kazakhstan  22 – 14  Thailand

Bronze Medal Match

November 23, 2010
16:55
Hong Kong  12 – 17  Thailand

Final Rank

Sailing

Men

Athlete Event Race Total Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Seksan KhunthongMistral545426455566515
Ek BoonsawadRS:X23435222642332
Totsapon MahawicheanDinghy Optimist342517422517414
Navee Thamsoontorn
Atiwat Chomtongdee
4201OCS2.2541453DSQ53239.254

Women

Athlete Event Race Total Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Napalai TansaiMistral32333322333330
Sarocha PrumpraiRS:X333DNF3333333333
Noppakao PoonpatDinghy Optimist41211214223120
Patteera Mee-U-Samsen
Narisara Yu-Sawat
420244233434432344

Open

Athlete Event Race Total Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Keerati BualongLaser Radial81525351232433
Damrongsak Vongtim
Kitsada Vongtim
Hobie–1611112113211415

Sepaktakraw


Men's Regu

Round Robin

Team Matches Sets Pts
Pld W L SF SA
 Thailand 330616
 Malaysia 321425
 Myanmar 312344
 China 303063
November 22, 2010
9:00
China  '0–2'  Thailand Haizhu Sports Centre
(10–21, 11–21)

November 22, 2010
19:30
Thailand  '2'–1  Myanmar Haizhu Sports Centre
(17–21, 21–15, 15–9)

November 24, 2010
14:30
Malaysia  '0–2'  Thailand Haizhu Sports Centre
(12–21, 19–21)

Final Rank Gold

Men's Team

Preliminary – Group A

Rank Team Matches Regues Pts
Pld W L RF RA
1  Thailand 220604
2  South Korea 211332
3  Indonesia 202060
November 16, 2010
19:00
Thailand  '3'–0  Indonesia Haizhu Sports Centre
(2–0, 2–0, 2–0)

November 18, 2010
8:30
Thailand  '3'–0  Indonesia Haizhu Sports Centre
(2–0, 2–0, 2–0)

Semifinals

November 19, 2010
14:00
Thailand  '2'–0  Japan Haizhu Sports Centre
(2–0, 2–0)

Gold Medal Match

November 20, 2010
14:00
Thailand  '2'–0  Malaysia Haizhu Sports Centre
(2–0, 2–0)

Final Rank Gold

Women's Regu

Round Robin

Team Matches Sets Pts
Pld W L SF SA
 Thailand 330616
 Vietnam 321525
 China 312244
 Myanmar 303163
November 22, 2010
14:30
China  '0–2'  Thailand Haizhu Sports Centre
(10–21, 7–21)

November 23, 2010
9:00
Thailand  '2'–1  Myanmar Haizhu Sports Centre
(21–9, 21–19)

November 24, 2010
16:00
Vietnam  '1–2'  Thailand Haizhu Sports Centre
(15–21, 21–14, 11–15)

Final Rank Gold

Women's Team

Preliminary – Group B

Rank Team Matches Regues Pts
Pld W L RF RA
1  Thailand 330906
2  China 321634
3  South Korea 211332
4  India 202060
November 16, 2010
14:00
Thailand  '3'–0  China Haizhu Sports Centre
(2–0, 2–0, 2–0)

November 17, 2010
14:00
Thailand  '3'–0  South Korea Haizhu Sports Centre
(2–0, 2–0, 2–0)

November 18, 2010
14:00
Thailand  '3'–0  India Haizhu Sports Centre
(2–0, 2–0, 2–0)

Semifinals

November 19, 2010
14:00
Thailand  '2'–0  Vietnam Haizhu Sports Centre
(2–1, 2–1)

Gold Medal Match

November 20, 2010
14:00
China  '0–2'  Thailand Haizhu Sports Centre
(0–2, 0–2)

Final Rank Gold

Shooting

Softball

Preliminary

Rank NOC W L Pct. RS RA GB
1  Chinese Taipei 501.000267
2  Japan 410.8003531
3  China 320.6002492
4  South Korea 230.40013143
5  Philippines 140.2007244
6  Thailand 050.0002405

November 19, 2010 — 13:00

Team1234567RHE
 Thailand000xxxx006
 Japan942xxxx15120

November 20, 2010 — 15:30

Team1234567RHE
 China01233xx9100
 Thailand00000xx011

November 21, 2010 — 18:00

Team1234567RHE
 Thailand0000000021
 Philippines010000x140

November 22, 2010 — 15:30

Team1234567RHE
 Thailand0020000264
 South Korea040202x8101

November 23, 2010 — 18:00

Team1234567RHE
 Thailand00000xx011
 Chinese Taipei3301xxx770

Semifinals – Did not advance

Table tennis

Women

Preliminary – Group C

Rank Team Pld W L MW ML
1  North Korea (PRK) 440121
2  Thailand (THA) 431104
3  Vietnam (VIE) 42276
4  Uzbekistan (UZB) 41339
5  Nepal (NEP) 404012
13 November
10:00
Report  Thailand 30  Uzbekistan
Score by game:
Nanthana Komwong 30 Olga Kim
Suthasini Sawettabut 30 Indira Kagirova
Anisara Muangsuk 30 Nodira Burkhankhodjaeva

November 13
18:00
Report  Thailand 30  Nepal
Score by game:
Nanthana Komwong 30 Renuka Khatri
Suthasini Sawettabut 30 Nabita Shrestha
Pornrat Rupsung 30 Swechchha Nembang

November 14
10:00
Report  North Korea 31  Thailand
Score by game:
Kim Jong 30 Nanthana Komwong
Kim Hye-Song 23 Suthasini Sawettabut
Han Hye-Song 31 Anisara Muangsuk
Kim Jong 30 Suthasini Sawettabut

November 14
14:00
Report  Vietnam 13  Thailand
Score by game:
Mai Hoang My Trang 32 Suthasini Sawettabut
Mai Xuan Hang 03 Nanthana Komwong
Pham Thi Thien Kim 03 Anisara Muangsuk
Mai Hoang My Trang 13 Nanthana Komwong

Quarterfinals

November 14
20:00
Report Thailand  03  South Korea
Score by game:
Nanthana Komwong 23 Park Mi-Young
Anisara Muangsuk 03 Kim Kyung-Ah
Suthasini Sawettabut 23 Seok Ha-Jung

Semifinals – Did not advance

Taekwondo

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chutchawal Khawlaor –54 kg  Nakagawa (JPN)
W 5 – 3
 Nazaraliev (UZB)
W 4 – 0
 Nguyen (VIE)
W 9 – 1
 Hsu (TPE)
W 7 – 4
 Kim (KOR)
W 8 – 6
Pen-Ek Karaket –58 kg  Kin (MAC)
W 13 – 0
 Bekkassymov (KAZ)
W 4 – 3
 Mohammad (AFG)
W 13 – 2
 Xu (CHN)
W 6 – 2
 Wei (TPE)
L 2 – 2
Nacha Punthong –64 kg  Thammavong (LAO)
W 9 – 1
 Dendup (BHU)
W (RSC)
 Mitsuhashi (JPN)
W 5 – 4
 Lakzaee (AFG)
W 7 – 3
 Lee (KOR)
L 9 – 10
Supakit Chanteerawong –68 kg  Bagheri (IRI)
L 1 – 5
Did not advance
Patiwat Thongsalap –74 kg Bye  Wangdi (BHU)
W 8 – 3
 Morrison (PHI)
W 20 – 11
 Azadani (IRI)
L 3 – 5
N/A

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Buttree Puedpong –46 kg  Dema (BHU)
W 19 – 1
 Huang (TPE)
L 0 – 3
Did not advance
Chanapa Sonkham –49 kg Bye  Teo (MAS)
W 6 – 3
 Wu (CHN)
L 0 – 5
N/A
Sarita Phongsri –53 kg  Basbous (LIB)
W 3 – 0
 Bhandari (IND)
W 6 – 0
 Kwon (KOR)
W (WD)
 Nguyen (VIE)
W 4 – 3
Rangsiya Nisaisom –57 kg  Lee (KOR)
L 3 – 12
Did not advance
Dhunyanun Premwaew –62 kg  Manalo (PHI)
W 5 – 2
 Agustina (INA)
W 11 – 0
 Asemani (IRI)
L 2 – 6
N/A
Rapatkorn Prasopsuk –73 kg  Davin (CAM)
W 1 – 1
 Luo (CHN)
L 1 – 2
N/A

Tennis

Volleyball

Beach volleyball

Men

Athlete Event Preliminary Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Pools Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sittichai Sangkhachot
Teerapat Pollueang
Doubles  AbabacarAbdulkhaleq (QAT)
L 1 – 2
Pool D
4
Did not advance
 AhmedHaitham (OMA)
L 0 – 2
 NaeiniRaoufi (IRI)
L 0 – 2
Panupong Toyam
Niphon Nimnuan
Doubles  AhmedIsmaeel (QAT)
W 2 – 0
Pool F
2 Q
 GaoLi (CHN)
L 0 – 2
Did not advance
 MohammedSara (IND)
W 2 – 0
 AsahiShiratori (JPN)
L 0 – 2

Women

Athlete Event Preliminary Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Pools Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Yupa Phokongploy
Kamoltip Kulna
Doubles  UrataNishibori (JPN)
L 0 – 2
Pool C
3 Q
 IssayevaRakhmatulina (KAZ)
W 2 – 0
 TenpakseeSannok (THA)
L 1 – 2
Did not advance
 GHLPPHH (SRI)
W 2 – 0
 KouChang (TPE)
L 0 – 2
Usa Tenpaksee
Jarunee Sannok
Doubles  KKLGWW (SRI)
W 2 – 0
Pool D
1 Q
 LeeLee (KOR)
W 2 – 0
 PhokongployKulna (THA)
W 2 – 1
 XueZhang (CHN)
L 0 – 2
Bronze medal match
 LukBeh (MAS)
W 2 – 0
 LeeKwak (KOR)
W 2 – 0
 MashkovaTsimbalova (KAZ)
W 2 – 1

Indoor


Men's Tournament

Team roster[5]

# Name Club Date of Birth Height Weight Spike Block
1Jirayu Raksakaew Air Force(1987-08-03)August 3, 198719484350330
2Montri Vaenpradab Air Force(1987-08-18)August 18, 198719575339329
3Wanchai Tabwises Army(1986-02-11)February 11, 198618282339332
6Shotivat Tivsuwan Army(1986-07-20)July 20, 198619078338327
7Uranan Boudang Air Force(1987-12-20)December 20, 198718573342331
9Kittikum Sri-Utthawong Air Force(1986-01-10)January 10, 198619479345355
10Piyarat Toontubthai Air Force(1987-12-10)December 10, 198717180310305
11Pissanu Harnkhomtun Air Force(1986-05-01)May 1, 198619181341334
12Pongsakorn Nimawan Army(1984-08-27)August 27, 198419080335325
13Somporn Wannapapra Army(1988-05-07)May 7, 198818976338332
14Kitsada Somkane Army(1990-09-28)September 28, 199019079342335
17Saranchit Charoensuk Air Force(1987-07-20)July 20, 198718176325319
Team Average18778337327

Preliminary Round – Group A

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  China 6 3 0 268 220 1.218 9 2 4.500
2  Thailand 5 2 1 305 300 1.017 7 7 1.000
3  Pakistan 4 1 2 283 310 0.913 6 8 0.750
4  Chinese Taipei 3 0 3 254 282 0.901 4 9 0.444
November 13, 2010
18:00
Chinese Taipei  '2–3'  Thailand Guangyao Gymnasium
(23–25, 25–17, 25–21, 13–25, 9–15)

November 14, 2010
16:00
Pakistan  '2–3'  Thailand Guangyao Gymnasium
(19–25, 30–28, 20–25, 25–18, 13–15)

November 17, 2010
18:00
China  '3–1'  Thailand Guangyao Gymnasium
(25–19, 21–25, 25–22, 27–25)

Placement for Quarterfinalists – Group E

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Iran 6 3 0 231 189 1.222 9 0 MAX
2  China 5 2 1 234 220 1.064 6 4 1.500
3  Thailand 4 1 2 263 288 0.913 4 8 0.500
4  Saudi Arabia 3 0 3 230 261 0.881 2 9 0.222
November 19, 2010
18:45
Iran  '3–0'  Thailand Zhongda Gymnasium
(25–17, 27–25, 25–21)

November 20, 2010
18:35
Thailand  '3'–2  Saudi Arabia Zhongda Gymnasium
(25–23, 27–25, 20–25, 20–25, 17–15)

Quarterfinals

November 21, 2010
16:00
India  '0–3'  Thailand Zhongda Gymnasium
(20–25, 23–25, 22–25)

Semifinals

November 24, 2010
20:50
Iran  '3–0'  Thailand Guangyao Gymnasium
(25–16, 25–21, 25–16)

Bronze Medal Match

November 26, 2010
19:00
South Korea  '3–0'  Thailand Guangzhou Gymnasium
(25–19, 25–17, 28–26)

Final Rank – 4th

Women's Tournament

Team roster[6]

# Name Club Date of Birth Height Weight Spike Block
1Piyanut Pannoy Federbrau(1989-11-10)November 10, 198917168280275
3Rasamee Supamool Federbrau(1992-01-18)January 18, 199217868285276
5Pleumjit Thinkaow Federbrau(1983-11-09)November 9, 198318063298293
6Onuma Sittirak Federbrau(1986-06-13)June 13, 198617572304285
8Utaiwan Kaensing Federbrau(1988-09-07)September 7, 198818986310295
10Wilavan Apinyapong Federbrau(1984-06-06)June 6, 198417468294282
11Amporn Hyapha Federbrau(1985-05-19)May 19, 198518070301290
12Kamonporn Sukmak Federbrau(1988-02-29)February 29, 198817463285275
13Nootsara Tomkom Federbrau(1985-07-07)July 7, 198516957289278
14Sutadta Chuewulim Federbrau(1992-12-19)December 19, 199217262280270
15Malika Kanthong Federbrau(1987-01-08)January 8, 198717763310290
18Em-Orn Phanusit Federbrau(1988-03-25)March 25, 198817768280275
Team Average17667293282

Preliminary Round – Group A

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  China 8 4 0 360 225 1.600 12 3 4.000
2  South Korea 7 3 1 320 214 1.495 11 3 3.667
3  Thailand 6 2 2 295 232 1.272 7 6 1.167
4  Mongolia 5 1 3 175 251 0.697 3 9 0.333
5  Tajikistan 4 0 4 72 300 0.240 0 12 0.000
November 18, 2010
18:40
Thailand  '0'–3  South Korea Guangwai Gymnasium
(20–25, 19–25, 17–25)

November 19, 2010
12:00
Mongolia  '0–3'  Thailand Guangwai Gymnasium
(6–25, 9–25, 22–25)

November 21, 2010
18:41
Thailand  '3'–0  Tajikistan Guangwai Gymnasium
(25–7, 25–8, 25–6)

November 22, 2010
20:00
China  '3–1'  Thailand Guangwai Gymnasium
(25–23, 25–21, 24–26, 25–19)

Quarterfinals

November 24, 2010
14:00
North Korea  '3–2'  Thailand Guangwai Gymnasium
(25–23, 17–25, 27–25, 7–25, 15–12)

Placement for 5th – 8th

November 25, 2010
16:00
Chinese Taipei  '0–3'  Thailand Guangwai Gymnasium
(13–25, 22–25, 27–29)

5th Place Match

November 27, 2010
12:30
Japan  '1–3'  Thailand Guangwai Gymnasium
(12–25, 28–26, 14–25, 26–28)

Final Rank – 5th

Weightlifting

Wrestling

Wushu

References

  1. "Thailand - Number of Entries by Sport". The Official Website of the 16th Asian Games.
  2. "The flag bearer for Thailand leads the delegation during the opening ceremony of the 16th Asian Games in Guangzhou". All Voices.
  3. "Taekwondo Thailand - NOC Medallist by Sport - Gold". The Official Website of the 16th Asian Games.
  4. "Medallist of Thailand". The Official Website of the 16th Asian Games.
  5. "Thai Men's National Volleyball Team". The Official Website of the 16th Asian Games.
  6. "Thai Women's National Volleyball Team". The Official Website of the 16th Asian Games.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.