South Korea at the 2008 Summer Olympics

South Korea competed (as Korea) at the 2008 Summer Olympics in Beijing, China. This is a list of all of the South Korean athletes who qualified for the Olympics and their results. South Korea sent a delegation of 267 athletes to these games.[1]

South Korea at the
2008 Summer Olympics
IOC codeKOR
NOCKorean Olympic Committee
Websitewww.sports.or.kr (in Korean) (in English)
in Beijing
Competitors267 in 25 sports
Flag bearer Jang Sung-ho (opening)
Jang Mi-ran (closing)
Medals
Ranked 7th
Gold
13
Silver
11
Bronze
8
Total
32
Summer Olympics appearances (overview)

North and South Korea had initially intended to send a joint delegation to the Games,[2][3] but were unable to agree on the details of its implementation.[4][5] (See North Korea at the 2008 Summer Olympics.)

The South Korean contingent aimed for ten gold medals and to be ranked in the top ten in the games. However, they exceeded expectations and the nation was ranked 7th in gold medals, and 8th in total medals. The 13 gold medals won was the highest number of gold medals earned in its Olympic history.

Medalists

Medal Name Sport Event
 GoldChoi Min-hoJudoMen's 60 kg
 GoldPark Tae-hwanSwimmingMen's 400 m freestyle
 GoldJoo Hyun-jung
Park Sung-hyun
Yun Ok-hee
ArcheryWomen's team
 GoldIm Dong-hyun
Lee Chang-hwan
Park Kyung-mo
ArcheryMen's team
 GoldJin Jong-ohShootingMen's 50 m pistol
 GoldSa Jae-hyoukWeightliftingMen's 77 kg
 GoldJang Mi-ranWeightliftingWomen's +75 kg
 GoldLee Yong-dae
Lee Hyo-jung
BadmintonMixed doubles
 GoldLim Su-jeongTaekwondoWomen's 57 kg
 GoldSon Tae-jinTaekwondoMen's 68 kg
 GoldHwang Kyung-seonTaekwondoWomen's 67 kg
 GoldCha Dong-minTaekwondoMen's +80 kg
 GoldSouth Korea national baseball team
BaseballMen's tournament
 SilverJin Jong-ohShootingMen's 10 m air pistol
 SilverYoon Jin-heeWeightliftingWomen's 53 kg
 SilverWang Ki-chunJudoMen's 73 kg
 SilverNam Hyun-heeFencingWomen's foil
 SilverPark Tae-hwanSwimmingMen's 200 m freestyle
 SilverKim Jae-bumJudoMen's 81 kg
 SilverPark Sung-hyunArcheryWomen's individual
 SilverPark Kyung-moArcheryMen's individual
 SilverLee Hyo-jung
Lee Kyung-won
BadmintonWomen's doubles
 SilverYoo Won-chulGymnasticsMen's parallel bars
 SilverIm Jyoung-hwaWeightliftingWomen's 48 kg
 BronzePark Eun-chulWrestlingMen's Greco-Roman 55 kg
 BronzeYun Ok-heeArcheryWomen's individual
 BronzeJeong Gyeong-miJudoWomen's 78 kg
 BronzeHwang Ji-man
Lee Jae-jin
BadmintonMen's doubles
 BronzeDang Ye-seo
Kim Kyung-ah
Park Mi-young
Table tennisWomen's team
 BronzeOh Sang-eun
Ryu Seung-min
Yoon Jae-young
Table tennisMen's team
 BronzeKim Jung-jooBoxingWelterweight
 BronzeSouth Korea women's national handball team
HandballWomen's tournament

Archery

At the 2007 World Outdoor Target Championships, Korea's won the championship in both the men's and women's events. This qualified the nation to send full teams of three men and three women to the Olympics.[6]

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Im Dong-hyun Individual 670 8  Salem (QAT) (37)
W 108–103
 Johnson (USA) (40)
W 115–106
 Wunderle (USA) (41)
L 111–113
Did not advance
Lee Chang-hwan 669 10  Jiang L (CHN) (55)
W 112–108
 Ergin (TUR) (23)
W 117–109 OR
 Cheng C S (MAS) (26)
L 105 (18)–105 (19)
Did not advance
Park Kyung-mo 676 4  Trainini (BRA) (61)
W 116–99
 Kuo C-w (TPE) (29)
W 111–110
 Dobrowolski (POL) (13)
W 113–105
 Stevens (CUB) (28)
W 108 (19)–108 (17)
 Serrano (MEX) (1)
W 115–112
 Ruban (UKR) (3)
L 112–113
Im Dong-hyun
Lee Chang-hwan
Park Kyung-mo
Team 2015 1 N/A  Poland (POL) (8)
W 224–222
 China (CHN) (12)
W 221–218
 Italy (ITA) (6)
W 227–225
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Joo Hyun-jung Individual 664 3  Romero (COL) (30)
W 108–98
 Valeeva (ITA) (62)
W 110–108
 Schuh (FRA) (14)
W 109–104
 Zhang Jj (CHN) (27)
L 101–106
Did not advance
Park Sung-hyun 673 1  Abbouda (MAR) (64)
W 112–80
 Hitzler (GER) (33)
W 112–107
 Romantzi (GRE) (49)
W 115–103 OR
 Hayakawa (JPN) (9)
W 112–103
 Kwon U-S (PRK) (5)
W 109–106
 Zhang Jj (CHN) (27)
L 109–110
Yun Ok-hee 667 2  Kamaltdinova (TJK) (63)
W 109–102
 Beaudet (CAN) (34)
W 114–107
 Chen L (CHN) (15)
W 113–103
 Lorig (USA) (26)
W 111–105
 Zhang Jj (CHN) (27)
L 109–111
 Kwon U-S (PRK) (5)
W 109–106
Joo Hyun-jung
Park Sung-hyun
Yun Ok-hee
Team 2004 1 N/A  Italy (ITA) (9)
W 231–217
 France (FRA) (5)
W 213–184
 China (CHN) (3)
W 224–215

Athletics

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Lee Jung-joon 110 m hurdles 13.65 5 q 13.55 NR 6 Did not advance
Kim Yi-yong Marathon N/A 2:23:57 50
Lee Bong-ju N/A 2:17:56 28
Lee Myong-seung N/A 2:14:37 18
Kim Hyun-sub 20 km walk N/A 1:22:57 23
Park Chil-sung N/A 1:25:07 33
Kim Dong-young 50 km walk N/A 4:02:32 31
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Kim Deok-hyeon Triple jump 16.88 18 Did not advance
Kim Yoo-suk Pole vault NM Did not advance
Park Jae-myong Javelin throw 76.63 17 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Final
Result Rank
Chae Eun-hee Marathon 2:38:52 53
Lee Eun-jung 2:33:07 25
Lee Sun-young 2:43:23 56
Kim Mi-jung 20 km walk 1:33:55 29
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Jung Soon-ok Long jump 6.33 14 Did not advance
Lee Mi-young Shot put 15.10 33 Did not advance
Kim Kyung-ae Javelin throw 53.13 46 Did not advance

Badminton

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lee Hyun-il Singles Bye  Jonassen (DEN)
W 15–21, 21–14, 21–19
 Zwiebler (GER)
W 21–13, 21–11
 Bao Cl (CHN)
W 23–21, 21–11
 Lee C W (MAS)
L 18–21, 21–13, 13–21
 Chen J (CHN)
L 16–21, 21–12, 14–21
4
Park Sung-hwan  Dabeka (CAN)
W 21–11, 21–11
 Ekiring (UGA)
W 21–5, 21–8
 Lin D (CHN)
L 8–21, 11–21
Did not advance
Hwang Ji-man
Lee Jae-jin
Doubles N/A  Choong T F /
Lee W W (MAS)
W 20–22, 21–13, 21–16
 Masuda /
Ohtsuka (JPN)
W 21–12, 18–21, 21–9
 Cai Y /
Fu Hf (CHN)
L 20–22, 8–21
 Paaske /
Rasmussen (DEN)
W 13–21, 21–18, 21–17
Jung Jae-sung
Lee Yong-dae
N/A  Paaske /
Rasmussen (DEN)
L 16–21, 19–21
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jun Jae-youn Singles  Augustyn (POL)
W 21–15, 21–5
 Magee (IRL)
W 21–12, 21–14
 Zhang N (CHN)
L 11–21, 12–21
Did not advance
Ha Jung-eun
Kim Min-jung
Doubles N/A  Du J /
Yu Y (CHN)
L 11–21, 21–16, 15–21
Did not advance
Lee Hyo-jung
Lee Kyung-won
N/A  Chin /
Wong (MAS)
W 21–14, 21–19
 Jiang Ym /
Li Yj (SIN)
W 21–15, 21–12
 Maeda /
Suetsuna (JPN)
W 22–20, 21–15
 Du J /
Yu Y (CHN)}
L 15–21, 13–21
Mixed
Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Han Sang-hoon
Hwang Yu-mi
Doubles  Widianto /
Natsir (INA)
L 21–23, 19–21
Did not advance
Lee Hyo-jung
Lee Yong-dae
 Cooper /
Flavell (NZL)
W 21–12, 21–11
 Robertson /
Emms (GBR)
W 21–19, 21–12
 Limpele /
Marissa (INA)
W 21–9, 12–21, 21–17
 Widianto /
Natsir (INA)
W 21–11, 21–17

Baseball

Korea placed second in the Final Qualifying Tournament, earning the South Korea national baseball team a qualification spot in baseball. 2008 will be Korea's third appearance in the Olympic baseball tournament; the team took the bronze medal in 2000 and placed eighth in 1996. On Korea's third appearance, they won the gold.

Group Stage

Team G W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
 South Korea 7704122100%--
 Cuba 761522385.7%1-
 United States 752402271.4%2-
 Japan 743301457.1%3-
 Chinese Taipei 725293328.6%51-0
 Canada 725292028.6%50-1
 Netherlands 71695014.3%61-0
 China 716146014.3%60-1

Semifinals

Gold medal match

Basketball

Women's tournament

Korea's women's basketball team qualified for the Olympics by winning the FIBA Asia Championship for Women 2007. It will be the women's team's sixth Olympic appearance.

Roster

The following is the South Korea roster in the women's basketball tournament of the 2008 Summer Olympics.[7]

South Korea women's national basketball team – 2008 Summer Olympics roster
PlayersCoaches
Pos.No.NameAge – Date of birthHeightClubCtr.
G 4 Kim Yeong-ok 34 – (1974-03-04)March 4, 1974 5 ft 6 in (1.68 m) Yongin Samsung Life Bichumi
G 5 Lee Mi-sun 29 – (1979-02-19)February 19, 1979 5 ft 9 in (1.75 m) Yongin Samsung Life Bichumi
G 6 Choi Youn-ah 22 – (1985-10-24)October 24, 1985 5 ft 7 in (1.7 m) Yongin Samsung Life Bichumi
F 7 Jin Mi-jung 30 – (1978-01-28)January 28, 1978 5 ft 8 in (1.73 m) Ansan Shinhan Bank S-Birds
C 8 Lee Jong-ae 33 – (1975-03-18)March 18, 1975 6 ft 2 in (1.88 m) Yongin Samsung Life Bichumi
C 9 Jung Sun-min (C) 33 – (1974-10-12)October 12, 1974 6 ft 1 in (1.85 m) Ansan Shinhan Bank S-Birds
F 10 Beon Yeon-ha 28 – (1980-03-07)March 7, 1980 5 ft 11 in (1.8 m) Yongin Samsung Life Bichumi
F 11 Park Jung-eun 31 – (1977-01-14)January 14, 1977 5 ft 11 in (1.8 m) Yongin Samsung Life Bichumi
C 12 Ha Eun-joo 24 – (1983-09-25)September 25, 1983 6 ft 8 in (2.03 m) Ansan Shinhan Bank S-Birds
F 13 Kim Jung-eun 20 – (1987-09-07)September 7, 1987 5 ft 11 in (1.8 m) Bucheon Shinsegae Coolcat
C 14 Kim Kwe-ryong 28 – (1979-12-17)December 17, 1979 6 ft 3 in (1.91 m) Chuncheon Woori Bank Hansae
C 15 Sin Jung-ja 27 – (1980-12-11)December 11, 1980 6 ft 0 in (1.83 m) Guri Kdb Life Winnus
Head coach
  • Jung Duk-hwa
Legend
  • (C) Team captain
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on August 9, 2008
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD Pts Tie
 Australia 5 5 0 424 319+105 10  
 Russia 5 4 1 339 333+6 9  
 Belarus 5 2 3 324 3328 7 1–0
 South Korea 5 2 3 327 36033 7 0–1
 Latvia 5 1 4 334 38753 6 1–0
 Brazil 5 1 4 337 35417 6 0–1
9 August 2008
16:45
South Korea  6862 (OT)  Brazil
Scoring by quarter: 13–14, 13–14, 15–15, 14–12, Overtime: 13–7
Pts: Beon 19, Choi 19
Rebs: Jung 8
Asts: Jung 5
Pts: Santos 13
Rebs: Nascimento 12
Asts: Jacintho 3
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Fabio Facchini (ITA)
11 August 2008
14:30
South Korea  7277  Russia
Scoring by quarter: 15–24, 20–13, 24–21, 13–19
Pts: Choi 13
Rebs: Sin 3
Asts: Jung 6
Pts: Korstin, Shchegoleva 13
Rebs: Osipova 9
Asts: Rakhmatulina 5
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Petr Sudek (SVK)
13 August 2008
20:00
Australia  9062  South Korea
Scoring by quarter: 23–14, 24–19, 26–17, 17–12
Pts: Taylor, Batkovic 18
Rebs: Batkovic 10
Asts: Harrower 5
Pts: Beon 20
Rebs: seven players 2
Asts: Lee 5
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Romualdas Brazauskas (LTU)
15 August 2008
22:15
South Korea  5363  Belarus
Scoring by quarter: 15–12, 13–21, 9–17, 16–13
Pts: Lee, Jung 10
Rebs: Lee, Beon 6
Asts: Beon 3
Pts: Snytsina 15
Rebs: Leuchanka 14
Asts: Maarchanka 5
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Nikolaos Pitsilkas (GRE)
17 August 2008
14:30
South Korea  7268  Latvia
Scoring by quarter: 20–22, 22–13, 18–9, 12–24
Pts: Park 17
Rebs: Lee 10
Asts: Lee 4
Pts: Jēkabsone-Žogota 22
Rebs: Tamane 11
Asts: Jēkabsone-Žogota 5
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Jose Carreon (PUR)
Quarterfinals
19 August 2008
20:00
United States  10460  South Korea
Scoring by quarter: 25–21, 26–9, 26–9, 27–21
Pts: Fowles 26
Rebs: Fowles 14
Asts: Augustus 3
Pts: Kim 14
Rebs: Kim 5
Asts: Park 7
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Stephen Seibel (USA)

Boxing

Korea qualified five boxers for the Olympic boxing tournament. Lee, Baik, and Kim each earned their spots at the first Asian qualifying tournament.[8] Han and Cho joined them as Olympic qualifiers at the second qualifying tournament.[9]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lee Ok-sung Flyweight  Warren (USA)
W 9–8
 Cherif (TUN)
L 5–11
Did not advance
Han Soon-chul Bantamweight Bye  Manzanilla (VEN)
L 6–17
Did not advance
Baik Jong-sub Lightweight Bye  Sayota (THA)
W 10–4
 Javakhyan (ARM)
L WO
Did not advance
Kim Jung-joo Welterweight  Culcay-Keth (GER)
W 11+–11
 Jackson (ISV)
W 10–0
 Andrade (USA)
W 11–9
 Sarsekbayev (KAZ)
L 6–10
Did not advance
Cho Deok-jin Middleweight  Chomphuphuang (THA)
L 3–9
Did not advance

Canoeing

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Lee Soon-ja Women's K-1 500 m 1:58.140 8 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify directly to final; q = Qualify to semi-final

Cycling

Road

Athlete Event Time Rank
Park Sung-baek Men's road race 7:03:04 88
Gu Sun-geun Women's road race 3:45:59 58
Son Hee-jung Did not finish

Track

Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Lee Min-hye Women's points race −40 −2 19

Diving

Men
Athlete Events Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Son Seong-cheol 3 m springboard 353.35 29 Did not advance

Equestrian

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Choi Jun-sang Cinque Cento Individual 57.333 46 Did not advance

Fencing

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jung Jin-sun Individual épée Bye  Li Gj (CHN)
W 15–6
 Chumak (UKR)
W 15–6
 Jeannet (FRA)
L 11–15
Did not advance
Kim Seung-gu  Maduma (RSA)
W 15–12
 Imre (HUN)
L 14–15
Did not advance
Kim Won-jin Bye  Abajo (ESP)
L 14–15
Did not advance
Jung Jin-sun
Kim Seung-gu
Kim Won-Jin
Team épée N/A  Italy (ITA)
L 37–45
Classification semi-final
 Venezuela (VEN)
L 38–45
7th place final
 Ukraine (UKR)
L 39–41
8
Choi Byung-chul Individual foil N/A  Al-Hamadi (QAT)
W 15–3
 Ota (JPN)
L 14–15
Did not advance
Oh Eun-seok Individual sabre Bye  Lapkes (BLR)
W 15–8
 Lopez (FRA)
L 11–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jung Hyo-jung Individual épée N/A  Hurley (USA)
W 15–6
 Heidemann (GER)
L 5–12
Did not advance
Jung Gil-ok Individual foil Bye  Sugawara (JPN)
L 9–11
Did not advance
Nam Hyun-hee Bye  Shaban (EGY)
W 15–6
 Varga (HUN)
W 15–4
 Sugawara (JPN)
W 15–10
 Trillini (ITA)
W 15-10
 Vezzali (ITA)
L 5–6
Kim Keum-hwa Individual sabre Bye  Vergne (FRA)
W 15–14
 Tan (CHN)
L 8–15
Did not advance
Lee Shin-mi Bye  Ovtchinnikova (CAN)
L 13–15
Did not advance

Field hockey

Men's tournament

Roster

The following is the South Korean roster in the men's field hockey tournament of the 2008 Summer Olympics.[10]

Head Coach: Cho Myung-jun


Reserve:

  1. Lee Jae-won
  2. Hyun Hye-sung
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Spain 5 4 0 1 9 5 +4 12 Semi-finals
2  Germany 5 3 2 0 12 6 +6 11
3  South Korea 5 2 1 2 13 11 +2 7 Fifth place game
4  New Zealand 6 2 2 2 10 9 +1 8 Seventh place game
5  Belgium 5 1 1 3 9 13 4 4 Ninth place game
6  China (H) 5 0 1 4 7 16 9 1 Eleventh place game
Source: FIH
(H) Host.
11 August 2008
18:00
South Korea  1–3  New Zealand
Lee Nam-yong  12' Report H. Shaw  43', 57', 64'
Umpires:
David Gentles (AUS)
Andy Mair (GBR)
13 August 2008
10:30
China  2–5  South Korea
Na Yubo  6'
Song Yi  8'
Report Seo Jong-ho  13'
Jang Jong-hyun  35+', 55', 57'
Kang Seong-jung  67'
Umpires:
Amarjit Singh (MAS)
Henrik Ehlers (DEN)
15 August 2008
20:30
South Korea  3–3  Germany
Yeo Woon-kon  5'
Jang Jong-hyun  46'
Seo Jong-ho  52'
Report Witte  17'
Witthaus  40'
C. Zeller  47'
Umpires:
John Wright (RSA)
Satinder Kumar (IND)
17 August 2008
10:30
South Korea  3–1  Belgium
You Hyo-sik  46', 51'
Jang Jong-hyun  50'
Report Dekeyser  20'
Umpires:
Rob ten Cate (NED)
Satinder Kumar (IND)
19 August 2008
18:30
South Korea  1–2  Spain
Yoon Sung-hoon  69' Report Freixa  12', 53'
Umpires:
Henrik Ehlers (DEN)
John Wright (USA)
Classification match for 5th/6th place
23 August 2008
11:00
South Korea  2–5  Great Britain
Jang Jong-hyun  48'
Hyun Hye-sung  67'
Report Middleton  44'
Jackson  49'
Clarke  54', 63'
Kirkham  70'
Umpires:
Murray Grime (AUS)
Roel van Eert (NED)

Women's tournament

Roster

The following is the South Korean roster in the women's field hockey tournament of the 2008 Summer Olympics.[10]

Head Coach: Han Jin-soo


Reserve:

  1. Lim Seon-mee
  2. Lee Soo-jin (GK)
Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 5500143+1115
 China 5311144+1010
 Australia 5311179+810
 Spain 5203412−86
 South Korea 51041318−53
 South Africa 5005218−160

     Advanced to semifinals

10 August 2008
18:00
Australia  5–4  South Korea
Liddelow  25', 50'
Hudson  47'
Young  56'
Eastham  65'
Report Kim Mi-sun  18'
Kim Da-rae  27'
Gim Sung-hee  32'
Park Mi-hyun  34'
Umpires:
Soledad Iparruguirre (ARG)
Stella Bartlema (NED)
12 August 2008
20:30
Netherlands  3–2  South Korea
Paumen  3', 55'
Schopman  7'
Report Lee Seon-ok  4', 39'
Umpires:
Julie Ashton-Lucy (AUS)
Ute Conen (GER)
14 August 2008
18:00
Spain  2–1  South Korea
Camón  8'
Sanchez  22'
Report Kim Jong-eun  37'
Umpires:
Anne McRae (GBR)
Sarah Garnett (NZL)
16 August 2008
18:30
South Korea  1–6  China
Lee Seon-ok  53' Report Tang Chunling  30', 33', 41'
Fu Baorong  39', 40', 64'
Umpires:
Julie Ashton-Lucy (AUS)
Carolina de la Fuente (ARG)
18 August 2008
10:30
South Korea  5–2  South Africa
Gim Sung-hee  6'
Lee Seon-ok  23', 29'
Park Mi-hyun  32'
Kim Eun-sil  58'
Report Hector  51'
Vida Ryan  66'
Umpires:
Stella Bartlema (NED)
Carol Metchette (IRL)
Classification match for 9th/10th place
20 August 2008
08:30
South Korea  2–1  Japan
Park Jeong-sook  12', 49' Report Komazawa  43'
Umpires:
Gina Spitaleri (ITA)
Lisa Roach (AUS)

Football (soccer)

Men's tournament

Roster

The following is the South Korea squad in the men's football tournament of the 2008 Summer Olympics.[11]

Head coach: Park Sung-hwa

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Jung Sung-ryong (1985-01-04)4 January 1985 (aged 23) 0 0 Seongnam Ilhwa Chunma
2 3MF Shin Kwang-hoon (1987-03-18)18 March 1987 (aged 21) 0 0 Pohang Steelers
3 2DF Kim Dong-jin* (1982-01-29)29 January 1982 (aged 26) 36 2 Zenit St. Petersburg
4 2DF Kang Min-soo (1986-02-14)14 February 1986 (aged 22) 0 0 Jeonbuk Hyundai Motors
5 2DF Kim Chang-soo (1985-09-12)12 September 1985 (aged 22) 0 0 Busan I'Park
6 2DF Kim Jin-kyu (c) (1985-02-16)16 February 1985 (aged 23) 25 3 FC Seoul
7 3MF Oh Jang-eun (1985-07-24)24 July 1985 (aged 23) 0 0 Ulsan Hyundai
8 4FW Kim Jung-woo* (1982-05-09)9 May 1982 (aged 26) 0 0 Seongnam Ilhwa Chunma
9 4FW Shin Young-rok (1987-03-27)27 March 1987 (aged 21) 0 0 Suwon Samsung Bluewings
10 4FW Park Chu-young (1985-07-10)10 July 1985 (aged 23) 19 5 FC Seoul
11 3MF Lee Chung-yong (1988-07-02)2 July 1988 (aged 20) 0 0 FC Seoul
12 3MF Ki Sung-yueng (1989-01-24)24 January 1989 (aged 19) 0 0 FC Seoul
13 3MF Kim Seung-yong (1985-03-14)14 March 1985 (aged 23) 0 0 Gwangju Sangmu
14 3MF Baek Ji-hoon (1985-02-28)28 February 1985 (aged 23) 12 0 Suwon Samsung Bluewings
15 2DF Kim Kun-hoan (1986-08-12)12 August 1986 (aged 21) 0 0 Kyung Hee University
16 3MF Cho Young-cheol (1989-05-31)31 May 1989 (aged 19) 0 0 Yokohama FC
17 4FW Lee Keun-ho (1985-04-11)11 April 1985 (aged 23) 0 0 Daegu FC
18 1GK Song Yoo-geol (1985-02-16)16 February 1985 (aged 23) 0 0 Incheon United

* Over-aged player.

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy 3 2 1 0 6 0 +6 7 Qualified for the quarterfinals
2  Cameroon 3 1 2 0 2 1 +1 5
3  South Korea 3 1 1 1 2 4 2 4
4  Honduras 3 0 0 3 0 5 5 0
Source:
Italy 3–0 South Korea
Rossi  15'
Rocchi  32'
Montolivo  90'
Report
South Korea 1–0 Honduras
Kim Dong-jin  23' Report

Gymnastics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Kim Dae-eun Team 15.500 14.725 15.450 16.050 16.050 14.625 92.400 3 Q 15.625 N/A 15.275 15.950 15.925 14.400 N/A
Kim Ji-hoon 14.975 15.175 Q N/A 15.650 N/A 14.525 N/A N/A 14.850 N/A 15.450 N/A
Kim Seung-il 14.975 14.550 14.325 15.650 15.325 12.175 87.000 34 Did not compete
Kim Soo-myun 15.575 13.800 14.175 16.025 15.350 14.975 89.900 18* 15.825 14.675 N/A 15.925 N/A 15.175 N/A
Yang Tae-young 13.850 15.000 14.875 16.000 16.100 Q 13.475 89.300 22 Q 14.900 13.525 14.750 15.350 15.450 N/A
Yoo Won-chul N/A 15.575 N/A 16.150 Q N/A N/A 15.475 N/A 15.850 N/A
Total 61.025 59.450 60.225 63.725 63.650 57.600 365.675 4 Q 46.350 43.050 45.500 47.225 47.225 45.025 274.375 5

* Kim Soo-Myun withdrew from the individual all-around due to injury in the team event, and was replaced by Yang Tae-Young.

Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Kim Dae-eun All-around 15.225 13.650 15.400 15.625 16.000 14.875 90.775 11
Kim Ji-hoon Pommel horse N/A 15.175 N/A 15.175 6
Yang Tae-young All-around 15.225 14.300 14.900 16.075 16.350 14.750 91.600 8
Parallel bars N/A 15.650 N/A 15.650 7
Yoo Won-chul Parallel bars N/A 16.250 N/A 16.250
Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F V UB BB F V UB BB
Jo Hyun-joo All-around 13.375 14.125 11.875 13.400 52.775 58 Did not advance

Rhythmic

South Korea qualified one woman in rhythmic gymnastics.

Athlete Event Qualification Final
Rope Hoop Clubs Ribbon Total Rank Rope Hoop Clubs Ribbon Total Rank
Shin Soo-ji Individual 16.325 16.375 16.600 16.850 66.150 12 Did not advance

Handball

Men's tournament

Roster

The following is the South Korea roster in the women's handball tournament of the 2008 Summer Olympics.[12][13]

Head coach: Kim Tae-hoon

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK Han Kyung-tai (1975-04-11)11 April 1975 (aged 33) 1.91 m TSV St. Otmar
2 CB Jeong Yi-kyeong (1985-02-28)28 February 1985 (aged 23) 1.88 m Doosan
6 LW Kim Tea-wan (1980-02-15)15 February 1980 (aged 28) 1.83 m Chungnam
7 RW Jung Su-young (1985-10-17)17 October 1985 (aged 22) 1.84 m HC Korosa
8 P Park Jung-gyu (1983-11-02)2 November 1983 (aged 24) 1.90 m Doosan
10 P Park Chan-yong (1980-01-01)1 January 1980 (aged 28) 1.89 m Incheon DTC
13 RB Yoon Kyung-shin (1973-07-07)7 July 1973 (aged 35) 2.03 m Doosan
14 RW Cho Chi-hyo (1970-12-06)6 December 1970 (aged 37) 1.92 m HBW Balingen-Weilstetten
15 LW Lee Tea-young (1977-11-25)25 November 1977 (aged 30) 1.74 m Incheon DTC
16 GK Kang Il-koo (1976-04-26)26 April 1976 (aged 32) 1.84 m Incheon DTC
17 RB Lee Jae-woo (1979-09-28)28 September 1979 (aged 28) 1.82 m Daido Steel
18 LB Paek Won-chul (1977-01-10)10 January 1977 (aged 31) 1.80 m Daido Steel
20 CB Ko Kyung-soo (1985-02-05)5 February 1985 (aged 23) 1.82 m Chungnam
23 LB Yoon Kyung-min (1979-10-31)31 October 1979 (aged 28) 1.93 m Chungnam
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 South Korea5302122129–76
 Denmark5221137131+66
 Iceland5221151146+56
 Russia5212136131+55
 Germany5212126130–45
 Egypt5023127132–52
10 August 2008
15:45
Germany  27 – 23  South Korea Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Canbro, Claesson (SWE)
Kraus 7 (10–13) Cho Chi-hyo 7
  Report  
12 August 2008
19:00
South Korea  31 – 30  Denmark Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Licis, Stolarovs (LAT)
Jung Su-young 9 (13–14) Nøddesbo 11
  Report  
14 August 2008
14:00
South Korea  22 – 21  Iceland Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Baum, Goralczyk (POL)
Yoon Kyung-shin 6 (10–9) Geirsson, Sigurðsson 5
  Report  
16 August 2008
10:45
Egypt  22 – 24  South Korea Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Breto, Huelin (ESP)
Abd Elsalam 8 (11–8) Paek Won-chul 7
   Report  
18 August 2008
14:00
Russia  29 – 22  South Korea Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Bord, Buy (FRA)
Rastvortsev 6 (17–12) Yoon Kyung-shin 7
  Report  
Quarterfinal
20 August 2008
20:15
South Korea  24 – 29  Spain Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Gjeding, Hansen (DEN)
Jeong Yi-kyeong 7 (13–14) Rocas 8
  Report  
Classification semifinal
22 August 2008
14:15
Poland  29 – 26  South Korea Beijing National Indoor Stadium
Referees: Canbro, Claesson (SWE)
Jurasik 7 (15–14) Yoon Kyung-shin 6
  Report  
7th–8th place
24 August 2008
08:00
Denmark  37 – 26  South Korea Beijing National Indoor Stadium
Referees: Aires Menezes, Aparecido Pinto (BRA)
Hansen 8 (15–13) Ko Kyung-soo 10
  Report  

Women's tournament

Roster

The following is the South Korea roster in the women's handball tournament of the 2008 Summer Olympics.[14][15]

Head coach: Lim Young-chul

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK Oh Yong-ran (1972-09-06)6 September 1972 (aged 35) 1.71 m Byucksan Construction Incheon
3 CB Kim On-a (1988-09-06)6 September 1988 (aged 19) 1.67 m Byucksan Construction Incheon
4 P Huh Soon-young (1975-09-28)28 September 1975 (aged 32) 1.80 m SK Aarhus
6 LB Song Hai-rim (1985-01-12)12 January 1985 (aged 23) 1.67 m Daegu Metropolitan City
7 LW Kim Nam-sun (1981-05-03)3 May 1981 (aged 27) 1.70 m Byucksan Construction Incheon
9 P Kim Cha-youn (1981-02-10)10 February 1981 (aged 27) 1.73 m Hypo Niederösterreich
10 CB Oh Seong-ok (1972-10-10)10 October 1972 (aged 35) 1.71 m Hypo Niederösterreich
11 RB Hong Jeong-ho (1974-05-06)6 May 1974 (aged 34) 1.78 m Omron
13 RW Park Chung-hee (1975-04-10)10 April 1975 (aged 33) 1.78 m Byucksan Construction Incheon
16 GK Lee Min-hee (1980-02-04)4 February 1980 (aged 28) 1.74 m Yongin City Hall
17 LW An Jung-hwa (1981-02-20)20 February 1981 (aged 27) 1.62 m Daegu Metropolitan City
18 RW Bae Min-hee (1988-07-11)11 July 1988 (aged 20) 1.69 m Korea National Sport University
19 RB Choi Im-jeong (1981-02-14)14 February 1981 (aged 27) 1.80 m SK Aarhus
20 P Moon Pil-hee (1982-12-02)2 December 1982 (aged 25) 1.68 m Byucksan Construction Incheon
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 Russia5410148125+239
 South Korea5311155127+287
 Hungary5212129142-135
 Sweden5203123137-144
 Brazil5113124137-133
 Germany5104123134-112
9 August 2008
15:45
Russia  29 – 29  South Korea Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Gjeding, Hansen (DEN)
Marennikova 6 (16–13) Kim On-a 7
  Report  
11 August 2008
15:45
South Korea  30 – 20  Germany Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Krstic, Ljubic (SLO)
Hong Jeong-ho 6 (12–9) Jurack, Loerper 4
  Report  
13 August 2008
14:00
South Korea  31 – 23  Sweden Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Baum, Goralczyk (POL)
An, Park 7 (18–13) Ahlm, Boson 6
   Report  
15 August 2008
10:45
Brazil  33 – 32  South Korea Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Licis, Stolarovs (LAT)
Nascimento 9 (17–12) Hong Jeong-ho 10
  Report   
17 August 2008
20:45
Hungary  22 – 33  South Korea Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Breto, Huelin (ESP)
Görbicz 7 (11–19) Oh Seong-ok 6
  Report  
Quarterfinal
19 August 2008
18:00
South Korea  31 – 23  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Aires, Aparecido (BRA)
Park Chung-hee 8 (16–12) Huang Dongjie 5
  Report  
Semifinal
21 August 2008
18:00
Norway  29 – 28  South Korea Beijing National Indoor Stadium
Referees: Breto, Huelin (ESP)
Hammerseng, Johansen 6 (14–15) Moon Pil-hee 9
  Report  
Bronze medal game
23 August 2008
13:30
South Korea  33 – 28  Hungary Beijing National Indoor Stadium
Referees: Chernega, Poladenko (RUS)
Moon Pil-hee 10 (13–15) Ferling 7
  Report  
Final rank

 Bronze

Judo

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Choi Min-ho −60 kg Bye  Albarracín (ARG)
W 1000–0000
 Akhondzadeh (IRI)
W 1000–0000
 Sobirov (UZB)
W 1001–0000
 Houkes (NED)
W 1000–0000
Bye  Paischer (AUT)
W 1000–0000
Kim Joo-jin −66 kg Bye  Derly (BRA)
L 0001–0002
Did not advance
Wang Ki-chun −73 kg N/A  Ibragimov (KAZ)
W 1011–0000
 Muminov (UZB)
W 1100–0000
 Guilheiro (BRA)
W 0100–0000
 Boqiev (TJK)
W 0010–0001
Bye  Mammadli (AZE)
L 0000–1000
Kim Jae-bum −81 kg Bye  Shundzikau (BLR)
W 0011–0000
 Krawczyk (POL)
W 1100–0001
 Neto (POR)
W 0001–0000
 Elmont (NED)
W 0001–0000
Bye  Bischof (GER)
L 0000–0010
Choi Sun-ho −90 kg N/A  Mesbah (EGY)
L 0000–0000 YUS
Did not advance
Jang Sung-ho −100 kg N/A  Rosales (VEN)
W 1010–0001
 Despaigne (CUB)
W 0001–0000
 Naidangiin (MGL)
L 0010–0011
Did not advance Bye  Behrla (GER)
W 1000–0000
 Zhorzholiani (GEO)
L 0020–0021
Did not advance
Kim Sung-bum +100 kg  Brutus (HAI)
W 1001–0000
 Padar (EST)
L 0000–1100
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kim Young-ran −48 kg Bye  Lusnikova (UKR)
W 0100–0000
 Dumitru (ROU)
L 0000–1000
Did not advance Bye  Csernoviczki (HUN)
L 0000–0001
Did not advance
Kim Kyung-ok −52 kg Bye  García (DOM)
W 1003–0000
 Haddad (ALG)
L 0001–0210
Did not advance Bye  Müller (LUX)
W 0010–0001
 Carrascosa (ESP)
W 1010–0001
 Nakamura (JPN)
L 0000–0200
5
Kang Sin-young −57 kg  Quadros (BRA)
L 0002–0011
Did not advance
Kong Ja-young −63 kg  Yuri (BRA)
W 1000–0100
 Xu Yh (CHN)
W 0100–0012
 Tanimoto (JPN)
L 0001–1000
Did not advance Bye  Barreto (VEN)
L 0100–1001
Did not advance
Park Ka-yeon −70 kg  Ueno (JPN)
L 0000–1010
Did not advance  Wang J (CHN)
L 0000–1010
Did not advance
Jeong Gyeong-mi −78 kg Bye  Rogers (GBR)
W 0001–0000
 Wollert (GER)
W 1002–0000
 Castillo (CUB)
L 0000–0001
Bye  Silva (BRA)
W 1010–0000
Kim Na-young +78 kg Bye  Chikhrouhou (TUN)
W 0011–0001
 Tong W (CHN)
L 0000–1001
Did not advance Bye  Donguzashvili (RUS)
W 1000–0000
 Ramadan (EGY)
W 0200–0000
 Polavder (SLO)
L 0000–0001
5

Modern pentathlon

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Rank MP Points Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Lee Choon-huan Men's 176 26 1048 19–16 10 856 2:09.18 27 1252 1116* 34 84 9:41.05 20 1076 4316 33
Nam Dong-hong 181 18 1108 15–20 24 760 2:05.28 16 1300 380 30 540 8:55.57 OR 1 1260 4968 28
Yun Cho-rong Women's 166 34 928 16–19 22 784 2:22.88 24 1208 140 24 1060 11:47.30 35 892 4872 33

* Did not finish

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Jang Kang-eun
Kim Hong-kyun
Lightweight double sculls 6:42.97 5 R 7:12.17 6 SC/D 6:47.13 4 FD 6:47.44 20
Women
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Shin Yeong-eun Single sculls 8:17.40 3 QF N/A 7:58.71 6 SC/D 8:23.62 5 FD 7:48.31 20
Ji Yoo-jin
Ko Young-eun
Lightweight double sculls 7:39.70 5 R 8:03.51 6 FC N/A Bye 7:39.46 17

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Sailing

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Lee Tae-hoon RS:X 22 14 20 15 20 25 13 11 9 9 EL 133 18
Ha Jee-min Laser 23 33 37 31 13 17 17 34 22 CAN EL 190 28
Kim Hyeong-tae
Yoon Cheul
470 17 24 21 27 20 3 23 25 22 25 EL 180 25

M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Han Jin-seop 10 m air rifle 590 26 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1165 15 Did not advance
Jin Jong-oh 10 m air pistol 584 2 Q 684.5
50 m pistol 563 6 Q 660.4
Kim Hak-man 50 m rifle prone 591 28 Did not advance
Lee Dae-myung 10 m air pistol 580 16 Did not advance
50 m pistol 551 26 Did not advance
Lee Young-sik Trap 115 15 Did not advance
Park Bong-duk 10 m air rifle 593 16 Did not advance
50 m rifle prone 587 43 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1159 31 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Ahn Soo-kyeong 25 m pistol 288 23 Did not advance
Kim Chan-mi 10 m air rifle 396 10 Did not advance
Kim Min-ji Skeet 55 18 Did not advance
Kim Yeo-oul 10 m air rifle 395 13 Did not advance
Kim Yoo-yeon 50 m rifle 3 positions 569 34 Did not advance
Kim Yun-mi 10 m air pistol 382 16 Did not advance
Lee Bo-na Trap 55 19 Did not advance
Lee Ho-lim 10 m air pistol 380 21 Did not advance
25 m pistol 289 20 Did not advance

Swimming

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Kim Ji-heun 200 m backstroke 2:00.72 26 Did not advance
Lim Nam-gyun 100 m freestyle 51.80 54 Did not advance
Park Beom-ho 200 m individual medley 2:06.17 44 Did not advance
Park Tae-hwan 200 m freestyle 1:46.73 6 Q 1:45.99 2 Q 1:44.85 AS
400 m freestyle 3:43.10 1 Q N/A 3:41.86 AS
1500 m freestyle 15:05.55 16 N/A Did not advance
Shin Su-jong 200 m breaststroke 2:16.21 43 Did not advance
Sung Min 100 m backstroke 54.99 NR 23 Did not advance
Yoo Jung-nam 200 m butterfly 2:01.00 34 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Chang Hee-jin 50 m freestyle 25.59 31 Did not advance
100 m freestyle 55.96 32 Did not advance
Choi Hye-ra 100 m butterfly 1:00.65 40 Did not advance
200 m butterfly 2:11.42 24 Did not advance
200 m individual medley 2:15.26 24 Did not advance
Jeong Da-rae 200 m breaststroke 2:27.28 16 Q 2:28.28 14 Did not advance
Jung Seul-ki 100 m breaststroke 1:09.26 23 Did not advance
200 m breaststroke 2:25.95 11 Q 2:26.83 11 Did not advance
Kang Yeong-seo 200 m backstroke 2:14.52 26 Did not advance
Kim Yu-yeon 100 m backstroke 1:04.63 44 Did not advance
Lee Ji-eun 400 m freestyle 4:21.53 37 N/A Did not advance
Lee Keo-ra 200 m freestyle 2:05.71 46 Did not advance
Nam Yoo-sun 400 m individual medley 4:46.74 27 N/A Did not advance

Table tennis

South Korea had qualified places in both singles and team events.

Men's singles
Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Oh Sang-eun Singles Bye  Toriola (NGR)
W 4–3
 Boll (GER)
W 4–1
 Ma L (CHN)
L 0–4
Did not advance
Ryu Seung-min Bye  Ko L C (HKG)
L 2–4
Did not advance
Yoon Jae-young Bye  Henzell (AUS)
W 4–3
 Schlager (AUT)
L 3–4
Did not advance
Women's singles
Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Dang Ye-seo Singles Bye  Miao (AUS)
W 4–1
 Feng Tw (SIN)
L 0–4
Did not advance
Kim Kyung-ah Bye  Fukuoka (JPN)
W 4–2
 Wang (USA)
L 3–4
Did not advance
Park Mi-young Bye  Kim J (PRK)
W 4–0
 Wang N (CHN)
L 2–4
Did not advance
Team
Athlete Event Group round Semifinals Bronze playoff 1 Bronze playoff 2 Bronze medal Final
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Oh Sang-eun
Ryu Seung-min
Yoon Jae-young
Men's team Group C
 Chinese Taipei (TPE)
W 3 – 1
 Sweden (SWE)
W 3 – 0
 Brazil (BRA)
W 3 – 1
1 Q  China (CHN)
L 0 – 3
Bye  Hong Kong (HKG)
W 3 – 1
 Austria (AUT)
W 3 – 1
Did not advance
Dang Ye-seo
Kim Kyung-ah
Park Mi-young
Women's team Group D
 Japan (JPN)
W 3 – 0
 Spain (ESP)
W 3 – 0
 Australia (AUS)
W 3 – 0
1 Q  Singapore (SIN)
L 2 – 3
Bye  United States (USA)
W 3 – 0
 Japan (JPN)
W 3 – 0
Did not advance

Taekwondo

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Son Tae-jin Men's −68 kg  Bekkers (NED)
W 4–3
 Tazegül (TUR)
W 1–0
 Sung Y-c (TPE)
W 7–6
Bye  M López (USA)
W 3–2
Cha Dong-min Men's +80 kg  Moitland (CRC)
W 1–(−2)
 Irgashev (UZB)
W 2–0
 Matos (CUB)
W 1–0
Bye  Nikolaidis (GRE)
W 5–4
Lim Su-jeong Women's −57 kg  Su L-W (TPE)
W 1–0
 Cheong (NZL)
W 4–1
 Calabrese (ITA)
W 5–1
Bye  Tanrıkulu (TUR)
W 1–0
Hwang Kyung-seon Women's −67 kg  Al-Maktoum (UAE)
W 5–1
 Šarić (CRO)
W 3–1
 Épangue (FRA)
W 2–1
Bye  Sergerie (CAN)
W 2–1

Tennis

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lee Hyung-taik Men's singles  Arévalo (ESA)
L 6–4, 3–6, 4–6
Did not advance

Weightlifting

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Ji Hun-min −62 kg 142 2 161 DNF 142 DNF
Lee Bae-young −69 kg 155 2 186 DNF 155 DNF
Kim Kwang-hoon −77 kg 155 11 200 2 355 4
Sa Jae-hyouk 163 3 203 1 366
Jeon Sang-guen +105 kg 195 DNF DNF
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Im Jyoung-hwa −48 kg 86 3 110 4 196
Yoon Jin-hee −53 kg 94 3 119 2 213
Kim Soo-kyung −63 kg 98 8 127 4 225 6
Jang Mi-ran +75 kg 140 1 186 1 326

Wrestling

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.

Men's freestyle
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kim Hyo-sub −55 kg Bye  Sanchez (ESP)
W 3–1 PP
 Sevdimov (AZE)
L 1–3 PP
Did not advance 9
Kim Jong-dae −60 kg Bye  Ramazanov (MKD)
L 1–3 PP
Did not advance 14
Jung Young-ho −66 kg Bye  Barzakov (BUL)
L 1–3 PP
Did not advance 17
Cho Byung-kwan −74 kg  Saitiev (RUS)
L 1–3 PP
Did not advance  Gülhan (TUR)
W 3–1 PP
 Fundora (CUB)
L 0–3 PO
Did not advance 11
Kim Jae-gang −120 kg Bye  Mutalimov (KAZ)
L 1–3 PP
Did not advance 15
Men's Greco-Roman
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Park Eun-chul −55 kg Bye  Nyblom (DEN)
W 3–1 PP
 Mango (USA)
W 3–1 PP
 Mankiev (RUS)
L 0–3 PO
Bye  Sourian (IRI)
W 3–1 PP
Jung Ji-hyun −60 kg Bye  Dubinin (BLR)
W 3–0 PO
 Tengizbayev (KAZ)
L 1–3 PP
Did not advance 9
Kim Min-chul −66 kg  Mohammadi (IRI)
L 1–3 PP
Did not advance 15
Kim Jung-sub −84 kg  Abrahamian (SWE)
L 1–3 PP
Did not advance 13
Han Tae-young −96 kg Bye  Englich (GER)
L 1–3 PP
Did not advance Bye  Guri (ALB)
W 3–1 PP
 Wheeler (USA)
L 1–3 PP
5
Women's freestyle
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kim Hyung-joo −48 kg Bye  Bremner (AUS)
W 3–0 PO
 Huynh (CAN)
L 0–3 PO
Did not advance Bye  Stadnik (AZE)
L 1–3 PP
Did not advance 8

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.