South Africa at the 2004 Summer Olympics

South Africa competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's sixteenth overall and fourth consecutive appearance at the Summer Olympics in the post-apartheid era. The South African Sports Confederation and Olympic Committee (SASCOC) sent a total of 106 athletes to the Games, 66 men and 40 women, to compete in 19 sports. Field hockey was the only team-based sport in which South Africa had its representation at these Games. There was only a single competitor in archery, canoeing, diving, artistic and rhythmic gymnastics, judo, sailing, shooting, taekwondo, and wrestling.

South Africa at the
2004 Summer Olympics
IOC codeRSA
NOCSouth African Sports Confederation and Olympic Committee
Websitewww.sascoc.co.za
in Athens
Competitors106 in 19 sports
Flag bearer Mbulaeni Mulaudzi[1]
Medals
Ranked 43rd
Gold
1
Silver
3
Bronze
2
Total
6
Summer Olympics appearances (overview)

The South African team featured four Olympic medalists from Sydney: breaststroke swimmer Terence Parkin, high jumper Hestrie Cloete, discus thrower Frantz Kruger, and hurdler Llewellyn Herbert. Several athletes made their third consecutive Olympic appearance, including freestyle Ryk Neethling and middle distance runner Hezekiél Sepeng, who previously won the silver in Atlanta for the men's 800 metres. Sepeng's fellow runner and teammate Mbulaeni Mulaudzi, a top medal contender on the same event, later became the nation's flag bearer in the opening ceremony.[1]

South Africa left Athens with a remarkable tally of six Olympic medals, one gold, three silver, and two bronze, being considered its most successful Olympics since the 1996 Summer Olympics in Atlanta. The highlight of the South African team at these Games came with a surprising triumph in men's swimming, when Roland Mark Schoeman, Ryk Neethling, Lyndon Ferns, and Darian Townsend held a major upset on the Aussies, Americans, and the Dutch for a new world record and a prestigious gold medal in the 4 × 100 m freestyle relay.[2][3] Furthermore, Schoeman completed a full set of medals to become the most decorated South African athlete at these Games, adding his silver in the men's 100 m freestyle and bronze in the men's 50 m freestyle.[4] Cloete managed to repeat her silver from Sydney in the women's high jump, while Donovan Cech and Ramon di Clemente claimed a bronze for the first time in men's rowing.[5][6]

Field hockey players Grant and Natalie Fulton became the first married couple to represent South Africa at the same Olympic Games. [7][8]

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 GoldLyndon Ferns
Ryk Neethling
Roland Mark Schoeman
Darian Townsend
SwimmingMen's 4 × 100 m freestyle relayAugust 15
 SilverRoland Mark SchoemanSwimmingMen's 100 m freestyleAugust 18
 SilverMbulaeni MulaudziAthleticsMen's 800 mAugust 28
 SilverHestrie CloeteAthleticsWomen's high jumpAugust 28
 BronzeRoland Mark SchoemanSwimmingMen's 50 m freestyleAugust 20
 BronzeDonovan Cech
Ramon di Clemente
RowingMen's pairAugust 21

Archery

One South African archer qualified for the women's individual archery through the African Championships.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Kirstin Jean Lewis Women's individual 606 52  Banerjee (IND)
W 141–131
 Sharma (IND)
W 157–153
 He Y (CHN)
L 142–156
Did not advance

Athletics

South African athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[9][10]

Key
  • NoteRanks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Shaun Bownes 110 m hurdles 13.68 6 q 13.62 6 Did not advance
Ockert Cilliers 400 m hurdles 49.12 3 Q N/A 49.01 6 Did not advance
Johan Cronje 1500 m 3:40.99 8 q N/A 3:44.41 11 Did not advance
Llewellyn Herbert 400 m hurdles 48.70 4 Q N/A 48.57 5 Did not advance
Leigh Julius 200 m 20.80 6 Did not advance
Marcus La Grange 400 m 45.95 3 N/A Did not advance
Alwyn Myburgh 400 m hurdles 48.44 2 Q N/A 48.21 3 q 49.07 7
Mbulaeni Mulaudzi 800 m 1:45.72 1 Q N/A 1:46.09 2 Q 1:44.61
Hendrick Ramaala Marathon N/A DNF
Ruben Ramolefi 3000 m steeplechase 8:46.17 13 N/A Did not advance
Hezekiél Sepeng 800 m 1:46.82 2 Q N/A 1:44.75 4 q 1:45.53 6
Ian Syster Marathon N/A DNF
Gert Thys N/A 2:16:08 16
Ockert Cilliers
Marcus La Grange
Arnaud Malherbe
Hendrick Mokganyetsi
4 × 400 m relay DNF N/A Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Okkert Brits Pole vault 5.60 19 Did not advance
Jacques Freitag High jump 2.20 =20 Did not advance
Hannes Hopley Discus throw 63.89 4 q 62.58 8
Frantz Kruger 62.32 9 q 64.34 5
Burger Lambrechts Shot put 18.67 34 Did not advance
Godfrey Khotso Mokoena Triple jump 16.32 29 Did not advance
Gerhardus Pienaar Javelin throw 79.95 14 Did not advance
Janus Robberts Shot put 19.41 21 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Nicolene Cronje 20 km walk N/A 1:42:37 47
Surita Febbraio 400 m hurdles 56.49 6 N/A Did not advance
Geraldine Pillay 100 m 11.44 6 Did not advance
Heide Seyerling 200 m 23.66 5 Did not advance
Estie Wittstock 400 m 51.89 4 q N/A 51.77 6 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Hestrie Cloete High jump 1.95 =1 Q 2.02
Elizna Naude Discus throw 58.74 20 Did not advance
Sunette Viljoen Javelin throw 54.45 35 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Janice Josephs Result 13.69 1.70 12.48 23.37 6.21 41.80 2:18.47 6074 19
Points 1023 855 693 1042 915 702 844

Badminton

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chris Dednam Men's singles  Ponsana (THA)
L 1–15, 10–15
Did not advance
Stewart Carson
Dorian James
Men's doubles  Bach /
Han (USA)
L 4–15, 1–15
Did not advance
Michelle Edwards Women's singles  Popat (IND)
L 6–11, 3–11
Did not advance
Chantal Botts
Michelle Edwards
Women's doubles  Grether /
Schenk (GER)
L 0–15, 0–15
Did not advance
Chris Dednam
Antoinette Uys
Mixed doubles  Cheng W-H /
Tsai C-H (TPE)
L 3–15, 9–15
Did not advance

Boxing

South Africa sent three boxers to Athens.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lodumo Galada Featherweight  Imranov (AZE)
L RSC
Did not advance
Bongani Mahlangu Welterweight  Huseynov (AZE)
L 14–22
Did not advance
Khotso Motau Middleweight  Mashkin (UKR)
L 22–25
Did not advance

Canoeing

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Alan van Coller Men's K-1 500 m 1:40.089 1 q 1:41.131 4 Did not advance
Men's K-1 1000 m 3:32.516 6 q 3:32.893 5 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Athlete Event Time Rank
Ryan Cox Men's road race 5:50:35 68
Robert Hunter Did not finish
Tiaan Kannemeyer Did not finish
Anriette Schoeman Women's road race 3:40:43 55

Diving

South African divers qualified for two individual spots at the 2004 Olympic Games.

Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Jenna Dreyer 3 m springboard 267.84 17 Q 464.43 17 Did not advance
10 m platform 186.90 34 Did not advance

Fencing

Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Rachel Barlow Individual épée  Kavelaars (CAN)
L 8–14
Did not advance
Natalia Tychler  Espinosa (COL)
L 8–15
Did not advance
Kelly-Anne Wilson  Harada (JPN)
L 6–15
Did not advance
Rachel Barlow
Natalia Tychler
Kelly-Anne Wilson
Team épée N/A  Greece (GRE)
L 15–34
Did not advance 9

Field hockey

Men's tournament

Roster

The following is the South African roster in the men's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[11]

Head coach: Paul Revington

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 5500169+715
 Australia 53111410+1010
 New Zealand 53021311+29
 India 51131113−24
 South Africa 5104915−63
 Argentina 5023813−52

     Advanced to semifinals

15 August 2004
10:30
Argentina  1 – 2  South Africa
Almada  10' Report Nicol  38', 41'
Umpires:
Xavier Adell (ESP)
David Gentles (AUS)

17 August 2004
18:00
South Africa  2 – 4  India
Nicol  7'
Fulton  12'
Report D. Pillay  27'
B. Singh  41'
D. Tirkey  69'
G. A. Singh  70'
Umpires:
Ray O'Connor (IRL)
David Leiper (GBR)

19 August 2004
08:30
Netherlands  3 – 2  South Africa
Derikx  29'
De Nooijer  49'
Klaver  69'
Report Evans  17'
Symons  23'
Umpires:
Jason McCracken (NZL)
Han Jin-Soo (KOR)

21 August 2004
18:00
South Africa  2 – 3  Australia
Nicol  4'
Smith  29'
Report Brooks  17'
Eglington  19'
Brennan  47'
Umpires:
Henrik Ehlers (DEN)
Satinder Kumar (IND)

23 August 2004
08:30
New Zealand  4 – 1  South Africa
Kosoof  15'
Shaw  38', 46'
Burrows  70'
Report Smith  28'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Sumesh Putra (CAN)
Classification match (9th–12th place)
25 August 2004
08:30
South Africa  5 – 1  Egypt
Nicol  2', 54', 67'
Fulton  7'
Smith  50'
Report Ahmed  17'
Umpires:
Pedro Teixeira (POR)
Satinder Kumar (IND)
9th place final
27 August 2004
11:30
South Africa  1 – 1 (a.e.t.)  Great Britain
Nicol  45' Report Fordham  43'
Penalties
Symons
Clark
Nicol
Denne
Fulton
3 – 4 Hawes
Moodie
Stott
Garrard
Hall
Umpires:
David Gentles (AUS)
Amarjit Singh (MAS)

Women's tournament

Roster

The following is the South African roster in the women's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[12]

Head coach: Ros Howell

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 4400145+912
 Germany 4202610−46
 South Korea 411298+14
 Australia 411265+14
 South Africa 4103512−73

     Advanced to semifinals

14 August 2004
08:30
Netherlands  6 – 2  South Africa
Donners  6', 19', 37'
Boomgaardt  15'
Moreira de Melo  23'
Scheepstra  25'
Report Wilson  7', 53'
Umpires:
Lyn Farrell (NZL)
Gina Spitaleri (ITA)

16 August 2004
10:30
South Africa  0 – 3  Australia
Report Towers  28'
Faulkner  34'
Gallagher  59'
Umpires:
Sarah Garnett (NZL)
Ute Conen (GER)

18 August 2004
18:00
South Africa  0 – 3  South Korea
Report Ko Kwang-Min  17'
Lee Seon-Ok  35'
Kim Yun-Mi  46'
Umpires:
Jean Duncan (GBR)
Renee Cohen (NED)

20 August 2004
18:00
Germany  0 – 3  South Africa
Report Wehmeyer  4'
Coetzee  45'
Wilson  56'
Umpires:
Lyn Farrell (NZL)
Sarah Garnett (NZL)
9th place final
27 August 2004
09:00
Spain  3 – 4 (a.e.t.)  South Africa
Ybarra  23'
Feito  49'
Termens  60'
Report Coetzee  29'
Pholo  33'
Wilson  47', 73'
Umpires:
Lyn Farrell (NZL)
Minka Woolley (AUS)

Gymnastics

Artistic

Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Zandré Labuschagne All-around 9.012 8.312 8.075 7.525 32.924 60 Did not advance

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Stephanie Sandler Individual 18.550 18.525 19.100 17.100 73.275 22 Did not advance

Judo

South Africa has qualified a single judoka.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Henriette Moller Women's −63 kg Bye  Hong O-S (PRK)
L 0000–1000
Did not advance

Rowing

South African rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Donovan Cech
Ramon di Clemente
Pair 6:57.06 1 SA/B Bye 6:28.48 3 FA 6:33.40

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

South African sailors have qualified one boat for each of the following events.

Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Gareth Blanckenberg Laser 22 16 31 13 25 11 10 6 19 8 26 156 17

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Martin Senore 50 m rifle prone 588 39 Did not advance

Swimming

South African swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Eugene Botes 100 m butterfly 54.15 30 Did not advance
Lyndon Ferns 50 m freestyle 22.53 16 Q 22.46 14 Did not advance
Ryk Neethling 100 m freestyle 48.85 =2 Q 49.18 7 Q 48.63 4
Terence Parkin 100 m breaststroke 1:03.05 24 Did not advance
200 m breaststroke 2:14.12 12 Q 2:13.58 12 Did not advance
Roland Mark Schoeman 50 m freestyle 22.41 =8 Q 21.99 1 Q 22.02
100 m freestyle 49.68 13 Q 48.39 1 Q 48.23
Darian Townsend 200 m individual medley 2:07.04 37 Did not advance
Gerhard Zandberg 100 m backstroke 55.62 12 Q 55.76 13 Did not advance
Lyndon Ferns
Ryk Neethling
Roland Mark Schoeman
Darian Townsend
4 × 100 m freestyle relay 3:13.84 1 Q N/A 3:13.17 WR
Eugene Botes
Terence Parkin
Karl Otto Thaning
Gerhard Zandberg
4 × 100 m medley relay 3:43.94 13 N/A Did not advance

Taekwondo

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Duncan Mahlangu Men's −68 kg  Sagastume (GUA)
L 7–11
Did not advance

Triathlon

Two South African triathletes qualified for the following events.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Conrad Stoltz Men's 19:35 0:17 Did not finish
Megan Hall Women's 19:39 0:21 1:16:28 0:26 40:19 2:16:26.53 36

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Colin Pocock
Gershon Rorich
Men's Pool F
 BeligratisMichalopoulos (GRE)
W 2 – 1 (21–16, 24–26, 15–10)
 BaracettiConde (ARG)
L 0 – 2 (13–21, 15–21)
 BrenhaMaia (POR)
W 2 – 0 (22–20, 22–20)
2 Q  Prosser
Williams (AUS)
L 0 – 2 (14–21, 10–21)
Did not advance
Leigh Ann Naidoo
Julia Willand
Women's Pool B
 BedeBehar (BRA)
L 0 – 2 (7–21, 10–21)
 FernándezLarrea (CUB)
L 0 – 2 (19–21, 16–21)
 GattelliPerrotta (ITA)
L 0 – 2 (18–21, 14–21)
4 Did not advance

Wrestling

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Shaun Williams −55 kg  Velikov (BUL)
L 1–4 SP
 Li Zy (CHN)
L 1–3 PP
3 Did not advance 17

See also

References

  1. Lombaard, Larry (12 August 2004). "Mulaudzi to carry the SA flag". Independent Online (South Africa). Retrieved 29 April 2014.
  2. "South African Men Take a Historic Relay Victory in 400 free – Smash World Record". Swimming World Magazine. 15 August 2004. Archived from the original on 27 September 2007. Retrieved 10 May 2013.
  3. Zinser, Lynn (16 August 2012). "Olympics: Swimming; South Africa's Relay Upset Leaves U.S. and Phelps 3rd". New York Times. Retrieved 10 May 2013.
  4. Thomas, Stephen (20 August 2004). "Hall Does it Again, Repeats as 50 Free Champ". Swimming World Magazine. Retrieved 19 April 2013.
  5. "Stofile jumps in for Hestrie". News24. 31 August 2004. Retrieved 29 April 2014.
  6. "A good day for South Africa in Athens". Mail & Guardian. 21 August 2004. Retrieved 29 April 2014.
  7. "Man and wife team for Athens". www.news24.com. 19 July 2004. Retrieved 3 February 2019.
  8. "Van Zyls add to married couples at Games". www.supersport.com. 30 May 2016. Retrieved 5 February 2019.
  9. "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011.
  10. "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011.
  11. "Men's Field Hockey Team Roster – South Africa (RSA)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 12.
  12. "Women's Field Hockey Team Roster – South Africa (RSA)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 137.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.