Shooting at the 1990 Asian Games

Shooting sports in the 1990 Asian Games were held at Beijing Shooting Range, Beijing, China on September 25–30, 1990.

Shooting
at the 1990 Asian Games
VenueBeijing Shooting Range Field
Dates25–30 September

Medalists

Men

Event Gold Silver Bronze
10 m air pistol
Zhang Shengge
 China
Wang Yifu
 China
So Gil-san
 North Korea
10 m air pistol team
 China
Wang Yifu
Xu Haifeng
Zhang Shengge
 North Korea
Kim Gi-jong
Ryu Myong-yon
So Gil-san
 Japan
Mamoru Inagaki
Toshiaki Ochi
Fumihisa Semizuki
25 m center fire pistol
Park Byung-taek
 South Korea
Shi Yujie
 China
Opas Ruengpanyawut
 Thailand
25 m center fire pistol team
 China
Shi Yujie
Wang Runxi
Xu Haifeng
 South Korea
Lee Sang-hak
Lim Jang-soo
Park Byung-taek
 Thailand
Wirat Karndee
Nopparat Kulton
Opas Ruengpanyawut
25 m rapid fire pistol
Wang Runxi
 China
Lim Jang-soo
 South Korea
Meng Gang
 China
25 m rapid fire pistol team
 South Korea
Lee Jong-il
Lim Jang-soo
Park Byung-taek
 China
Liu Jun
Meng Gang
Wang Runxi
 Japan
Hideo Nonaka
Katsumasa Onishi
Shoichi Uenosono
25 m standard pistol
Wang Hui
 China
Peera Piromratna
 Thailand
Kim Bong-chol
 North Korea
25 m standard pistol team
 China
Wang Hui
Wang Runxi
Wang Yifu
 South Korea
Lee Sang-hak
Lim Jang-soo
Park Byung-taek
 Thailand
Wirat Karndee
Peera Piromratna
Opas Ruengpanyawut
50 m pistol
Xu Haifeng
 China
Li Jinbao
 China
Wang Yifu
 China
50 m pistol team
 China
Li Jinbao
Wang Yifu
Xu Haifeng
 Japan
Mamoru Inagaki
Toshiaki Ochi
Fumihisa Semizuki
 North Korea
Kim Gi-jong
Ryu Myong-yon
So Gil-san
10 m air rifle
An Byung-kyun
 South Korea
Masaru Yanagida
 Japan
Ryohei Koba
 Japan
10 m air rifle team
 Japan
Ryohei Koba
Akihiro Mera
Masaru Yanagida
 South Korea
An Byung-kyun
Bae Sung-duk
Kim Jong-gil
 North Korea
Hong Gwang-sik
Kim Dong-gil
Kim Yun-sob
50 m rifle prone
Ryohei Koba
 Japan
Xu Xiaoguang
 China
Cha Young-chul
 South Korea
50 m rifle prone team
 China
Jiang Rong
Xu Xiaoguang
Zhang Yingzhou
 South Korea
Cha Young-chul
Lee Eun-chul
Lee See-hong
 Japan
Ryohei Koba
Akihiro Mera
Yuji Ogawa
50 m rifle 3 positions
Lee Eun-chul
 South Korea
Ryohei Koba
 Japan
Zhang Yingzhou
 China
50 m rifle 3 positions team
 South Korea
Cha Young-chul
Lee Eun-chul
Lee See-hong
 China
Jiang Rong
Xu Xiaoguang
Zhang Yingzhou
 Japan
Ryohei Koba
Akihiro Mera
Masaru Yanagida
10 m running target
Ro Chol-sik
 North Korea
Cai Zhiyong
 China
Zhang Ronghui
 China
10 m running target team
 China
Cai Zhiyong
Shu Qingquan
Zhang Ronghui
 North Korea
Kim Man-chol
Pak Song-gil
Ro Chol-sik
 South Korea
Hong Seung-pyo
Kim Woon-jin
Lee Yong-ryul
50 m running target
Ji Gang
 China
Hong Seung-pyo
 South Korea
Ro Chol-sik
 North Korea
50 m running target team
 China
Huang Shiping
Ji Gang
Shu Qingquan
 North Korea
Kim Gwang-chol
Kim Man-chol
Ro Chol-sik
 South Korea
Hong Seung-pyo
Kim Woon-jin
Lee Yong-ryul
50 m running target mixed
Huang Shiping
 China
Kim Gwang-chol
 North Korea
Hong Seung-pyo
 South Korea
50 m running target mixed team
 China
Huang Shiping
Ji Gang
Zhang Ronghui
 North Korea
Kim Gwang-chol
Kim Man-chol
Pak Song-gil
 South Korea
Her Dae-kyung
Hong Seung-pyo
Lee Yong-ryul
Trap
Pae Won-guk
 North Korea
Zhang Yongjie
 China
Chng Seng Mok
 Singapore
Trap team
 North Korea
Kim Hak-song
Pae Won-guk
Ri Gil-ryong
 China
Chai Wenbin
Zhang Bing
Zhang Yongjie
 Japan
Yoshihiro Igarashi
Masao Obara
Kazumi Watanabe
Skeet
Wang Zhonghua
 China
O Chang-sok
 North Korea
Sin Nam-ho
 North Korea
Skeet team
 North Korea
O Chang-sok
Ra Sang-uk
Sin Nam-ho
 South Korea
Jeon Chan-sik
Kim Ha-yeon
Lim Dong-ki
 China
Wang Yongwei
Wang Zhonghua
Zhang Weigang

Women

Event Gold Silver Bronze
10 m air pistol
Wang Lina
 China
Li Duihong
 China
Lee Sun-bok
 South Korea
10 m air pistol team
 China
Li Duihong
Liu Haiying
Wang Lina
 South Korea
Boo Soon-hee
Hong Young-ok
Lee Sun-bok
 North Korea
Kim Jong-sil
Paek Jong-suk
Ri Hyang-suk
25 m pistol
Li Duihong
 China
Wang Lina
 China
Qi Chunxia
 China
25 m pistol team
 China
Li Duihong
Wang Lina
Qi Chunxia
 South Korea
Boo Soon-hee
Hong Young-ok
Kim Hye-young
 North Korea
Kim Jong-sil
Paek Jong-suk
Ra Jong-suk
10 m air rifle
Xu Yanhua
 China
Zhang Qiuping
 China
Chon Un-ju
 North Korea
10 m air rifle team
 China
Li Dan
Xu Yanhua
Zhang Qiuping
 South Korea
Jin Soon-young
Lee Eun-ju
Yoon Soon-nam
 Japan
Noriko Kosai
Yoko Minamoto
Noriko Ojima
50 m rifle prone
Zhang Qiuping
 China
Chong Chun-ok
 North Korea
Soma Dutta
 India
50 m rifle prone team
 North Korea
Chon Un-ju
Chong Chun-ok
Ri Jong-ae
 China
Rui Qing
Zhang Qiuping
Zhou Danhong
 South Korea
Kang Myong-a
Kim Mi-hyang
Lee Hye-kyung
50 m rifle 3 positions
Yoko Minamoto
 Japan
Xu Yanhua
 China
Zhou Danhong
 China
50 m rifle 3 positions team
 China
Xu Yanhua
Zhang Qiuping
Zhou Danhong
 Japan
Noriko Kosai
Yoko Minamoto
Noriko Ojima
 South Korea
Kim Mi-hyang
Kong Hyun-ah
Lee Hye-kyung
Trap
Wang Yujin
 China
Miwako Iwao
 Japan
Ri Hye-gyong
 North Korea
Trap team
 China
Lu Ruizhen
Wang Yujin
Yin Weiping
 Japan
Miwako Iwao
Taeko Miyauchi
Mitsuko Tokoeda
 North Korea
Kim Jong-hui
Pak Yong-hui
Ri Hye-gyong
Skeet
Pak Jong-ran
 North Korea
Shared gold Naomi Komaba
 Japan
Zhang Shan
 China
Skeet team
 China
Shao Weiping
Wu Lanying
Zhang Shan
 North Korea
Kim Myong-hwa
Pak Jong-ran
Ri Hyon-ok
 Japan
Yumiko Hosoya
Naomi Komaba
Sachiko Ogawa

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 China (CHN)2714748
2 North Korea (PRK)681125
3 South Korea (KOR)510823
4 Japan (JPN)36918
5 Thailand (THA)0134
6 India (IND)0011
 Singapore (SGP)0011
Totals (7 nations)413940120

References

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.