Scotland at the 2018 Commonwealth Games

Scotland competed at the 2018 Commonwealth Games in Gold Coast, Australia from 4 April to 15 April 2018.[1] It was Scotland's 21st appearance at the Commonwealth Games, having competed at every Games since their inception in 1930.

Scotland at the
2018 Commonwealth Games
CGF codeSCO
CGACommonwealth Games Scotland
Websitegoscotland.org
in Gold Coast, Australia
Competitors226 in 18 sports
Flag bearer Opening: Eilidh Doyle
Closing: Duncan Scott
Medals
Ranked 8th
Gold
9
Silver
13
Bronze
22
Total
44
Commonwealth Games appearances (overview)
British Empire Games
  • 1930
  • 1934
  • 1938
  • 1950
British Empire and Commonwealth Games
British Commonwealth Games
  • 1970
  • 1974
Commonwealth Games

Track and field athlete Eilidh Doyle was the country's flag bearer during the opening ceremony.[2]

Competitors

  1. Beth Potter has been selected to compete in both athletics and triathlon. For this reason she has not been included in the total for the athletics component of the Scotland team.

Medallists

Athletics

Team Scotland announced the majority of its squad on 12 December 2017.[3] Changes have been made since then and the 23-strong squad of 9 men and 14 women is accurate as of 1 March 2018.[4][5][6]

It includes Beth Potter, who by virtue of already being selected for the triathlon will be the first ever Scot to contest two sports at the same Commonwealth Games.[3]

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Guy Learmonth 800 m 1:49.20 17 N/A Did not advance
Jake Wightman 1:47.43 9 Q N/A 1:45.82 4
Chris O'Hare 1500 m 3:44.76 5 q N/A 3:39.04 8
Jake Wightman 3:47.16 10 Q N/A 3:35.97
Callum Hawkins Marathon N/A Did not finish
Robbie Simpson N/A 2:19:36
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Allan Smith High jump 2.21 =7 q 2.27 5 SB
David Smith 2.21 =4 q SB 2.18 =10
Chris Bennett Hammer throw N/A 65.22 10
Mark Dry N/A 73.12 SB
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Maria Lyle 100 m (T35) N/A 15.14
Zoey Clark 400 m 52.07 7 Q 52.06 10 Did not advance
Lynsey Sharp 800 m 2:01.33 14 N/A Did not advance
Eilish McColgan 1500 m 4:06.88 5 q N/A 4:04.30 6
Stephanie Twell 4:08.66 11 Q N/A 4:05.56 7 SB
Samantha Kinghorn 1500 m (T54) N/A 3:37.91 4
Eilish McColgan 5000 m N/A 15:34.88 6
Stephanie Twell N/A 16:05.65 14
Beth Potter 10000 m N/A 33:26.78 18
Eilidh Doyle 400 m hurdles 54.80 1 Q N/A 54.80
Lennie Waite 3000 m steeplechase N/A 10:21.72 10
Zoey Clark
Kirsten McAslan
Lynsey Sharp
Eilidh Doyle
4 × 400 m relay N/A 3:29.18 6 NR
Samantha Kinghorn Marathon (T54) N/A 1:45:02 4
Field events
Athlete Event Final
Distance Position
Nikki Manson High jump 1.84 7
Amy Carr Long jump (T38) 3.65 7
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Holly McArthur Result 14.17 1.69 11.58 25.50 5.49 30.88 2:13.04 5381 10
Points 954 842 633 841 697 493 921

Badminton

Team Scotland announced its squad of 8 players (5 men and 3 women) on 14 February 2018.[5]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Kieran Merrilees Men's singles BYE  L K Yew (SGP)
L 1-2
Did not advance
Kirsty Gilmour Women's singles BYE  A M E Allet (MRI)
W 2-0
 C Birch (ENG)
W 2-0
 G R Shivani (IND)
W 0-0 (ret.)
 S Nehwal (IND)
L 0-2
 M Li (CAN)
W 2-0
Doubles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alexander Dunn
Adam Hall
Men's doubles N/A  K Ghislain (SEY) &
 S Malcouzane (SEY)
W 2-0
 D Thorpe (BAR) &
 C Fanus (BAR)
W 2-0
 G V Shem (MAS) &
 T W Kiong (MAS)
L 0-2
Did not advance
Martin Campbell
Patrick MacHugh
N/A  A Ayittey (GHA) &
 M O Baah (GHA)
W 2-0
 J Ho-shue (CAN) &
 N Yakura (CAN)
L 0-2
Did not advance
Julie MacPherson
Eleanor O'Donnell
Women's doubles N/A  J Ah-Wan (SEY) &
 A Camille (SEY)
W 2-0
 L Smith (ENG) &
 S Walker (ENG)
L 0-2
Did not advance
Eleanor O'Donnell
Alexander Dunn
Mixed doubles  V Munga (KEN) &
 M Joseph (KEN)
W/O
 B Goonethilleka (SRI) &
 K Sirimannage (SRI)
W 2-0
 C P Soon (MAS) &
 G L Ying (MAS)
L 0-2
Did not advance
Julie MacPherson
Martin Campbell
 M Ali (PAK) &
 M Shahzad (PAK)
W 2-0
 M Ellis (ENG) &
 L Smith (ENG)
L 0-2
Did not advance
Mixed team
Roster
Pool A
Pos Team Pld W L MF MA MD GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1  India 3 3 0 15 0 +15 30 1 +29 651 401 +250 3 Knockout stage
2  Scotland 3 2 1 9 6 +3 19 13 +6 592 476 +116 2
3  Sri Lanka 3 1 2 5 10 5 12 21 9 526 619 93 1
4  Pakistan 3 0 3 1 14 13 2 28 26 348 621 273 0
Source: GC2018
Quarterfinals

Basketball

Scotland was invited by FIBA and the CGF to enter a team of 12 men.[7]

The squad was announced on 17 January 2018.[8]

Men's tournament

Roster
Pool B
Team
PLD W L PF PA PD Points
 Scotland 330237198396
 England 321246186605
 Cameroon 312202231-294
 India 303222292-703
Qualified for the Qualifying finals
5 April 2018
17:30
England  6578  Scotland
Scoring by quarter: 19–17, 13–18, 16–14, 17–29
Pts: Walker 17
Rebs: Jackman 9
Asts: Jackman 5
Pts: Bunyah 18
Rebs: Fraser, Achara 8
Asts: Fraser, Achara 4
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Matthew Beattie (USA), Kingsley Ojeaburu (UGR)

7 April 2018
20:00
Scotland  6352  Cameroon
Scoring by quarter: 15–4, 14–11, 15–25, 19–12
Pts: Murray 25
Rebs: Fraser 9
Asts: Achara, Murray 3
Pts: Kome 21
Rebs: Yangue 13
Asts: Essome 5
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Leonardo Zalazar (ARG), Jon Chapman (AUS)

8 April 2018
21:00
India  8196  Scotland
Scoring by quarter: 26–33, 15–16, 11–29, 29–18
Pts: J. Singh 27
Rebs: J. Singh 14
Asts: At. Singh 7
Pts: Collins 16
Rebs: Vigor 12
Asts: Vigor 7
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Kingsley Ojeaburu (NGR), Matthew Bathurst (NZL)
Qualifying finals
10 April 2018
17:30
Nigeria  6166  Scotland
Scoring by quarter: 16–23, 12–17, 18–6, 15–20
Pts: Diogu 24
Rebs: Diogu 15
Asts: Iroegbu, Ofoegbu 4
Pts: Murray 17
Rebs: Murray, Achara 8
Asts: Malcolm 4
Cairns Convention Centre, Cairns
Referees: Arnauld Kom Njilo (CMR), Artur Decastro (MOZ)
Semifinals
14 April 2018
10:00
Australia  10346  Scotland
Scoring by quarter: 20–4, 28–18, 35–10, 20–14
Pts: Wagstaff 17
Rebs: Brandt 6
Asts: Sobey 6
Pts: Malcolm, Fraser 9
Rebs: Murray, Nealon-Lino 4
Asts: Bunyan 6
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Leonardo Zalazar (ARG), Kingsley Ojeaburu (NGR)
Bronze medal match
15 April 2018
09:00
Scotland  6979  New Zealand
Scoring by quarter: 21–19, 14–22, 9–18, 25–20
Pts: Bunyan 13
Rebs: Fraser 6
Asts: Bunyan 5
Pts: Abercrombie 26
Rebs: Loe 10
Asts: Loe 4
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Beattie (USA), Weiland (CAN),
Boyer (AUS)

Beach volleyball

Scotland qualified a team of two men by winning the European Qualification Tournament in Cyprus. In addition, they accepted an invitation by FIVB and the CGF to enter a team of two women.[9]

Athlete Event Preliminary round Quarterfinals Semifinals Final / GM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Robin Miedzybrodzki
Seain Cook
Men's  Pradeep &
Yapa (SRI)
W 2–1
(21–15, 18–21, 16–14)
 Kamara &
Lombi (SLE)
W 2–1
(19–21, 21–18, 15–12)
 Pedlow &
Schachter (CAN)
L 0–2
(12–21, 17–21)
2 Q  Gregory &
Sheaf (ENG)
L 0–2
(14–21, 17–21)
Did not advance
Lynne Beattie
Melissa Coutts
Women's  Stafford &
Williams (GRN)
W 2–0
(21–8, 21–11)
 Konstantinou &
Angelopoulou (CYP)
L 0–2
(8–21, 16–21)
 Del Solar &
Clancy (AUS)
L 0–2
(9–21, 9–21)
3 Q  Humana-Paredes &
Pavan (CAN)
L 0–2
(9–21, 9–21)
Did not advance

Boxing

Team Scotland announced the majority of its 11-strong squad (9 men and 2 women) on 30 November 2017.[10]

Following a men's light heavyweight box-off at the GB Boxing Championships, another boxer was added on 12 December 2017.[3] A further addition to the squad was made on 1 February 2018.[11]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Aqeel Ahmed −49 kg N/A Bye  Panghal (IND)
L 1-4
Did not advance
Reece McFadden −52 kg N/A  Allicock (GUY)
W 4-1
 Asif (PAK)
W 5-0
 Irvine (NIR)
L 1-4
Did not advance
Nathaniel Collins −60 kg Bye  Caleb (NRU)
W 3-2
 Garside (AUS)
L 0-5
Did not advance
Robbie McKechnie −64 kg Bye  Blumenfeld (CAN)
L 0-5
Did not advance
Stephen Newns −69 kg  Moleni (TGA)
W 4-1
 Richardson (AIA)
W 5-0
 Hill (FIJ)
L 0-5
Did not advance
John Docherty −75 kg  Alberte (MRI)
W 5-0
 Kokkinos (CYP)
W 5-0
 Whittaker (ENG)
W 4-1
 Ntsengue (CMR)
L 0-5
Did not advance
Sean Lazzerini −81 kg N/A  Waterman (AUS)
L 1-4
Did not advance
Scott Forrest −91 kg N/A  Ochola (KEN)
W 5-0
 Clarke (ENG)
L 0-4
Did not advance
Mitchell Barton +91 kg N/A  Mailata (NZL)
L 0-5
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Meagan Gordon −48 kg Bye  Kom (IND)
L 0-5
Did not advance
Vikki Glover −57 kg  Spicer (DMA)
W 4-1
 Aubin-Boucher (CAN)
L 2-3
Did not advance

Cycling

Team Scotland announced its squad on 14 February 2018.[5] Andy Fenn subsequently withdrew himself due to changes in his race programme,[6] ergo the 15-strong squad now consists of 9 men and 6 women.

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Grant Ferguson Road race 3:59:35 35
Kyle Gordon DNF
Mark Stewart 3:57:58 17
John Archibald Time trial 52:01.35 11
Kyle Gordon 54:33.77 27
Mark Stewart 52:55.32 16
Women
Athlete Event Time Rank
Katie Archibald Road race 3:03:38 23
Neah Evans 3:02:26 8
Eileen Roe DNF
Isla Short DNF
Katie Archibald Time trial 37:07.38 4
Neah Evans 39:23.90 8

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Jack Carlin Men's sprint 9.650 2 Q  N Phillip (TTO)
W 10.989
 J Truman (ENG)
L 10.247
W 10.256
W 10.271
 J Schmid (AUS)
W 10.256
W 10.424
 S Webster (NZL)
L 10.123
L 9.952
Callum Skinner DNS
Neil Fachie
Matt Rotherham (pilot)
Men's tandem sprint B 9.568 1 Q WR GR N/A  B Henderson &
T Clarke (AUS) (pilot)
W 10.443
W 10.273
 J Ball &
P Mitchell (WAL) (pilot)
W 10.531
W 10.189
Aileen McGlynn
Louise Haston (pilot)
Women's tandem sprint B 11.157 3 N/A Did not advance
Keirin
Athlete Event Round 1 Repechage Semifinals Final
Jack Carlin Men's keirin 1 Q N/A 2 Q 4
Callum Skinner 5 R 4 Did not advance
Time trial
Athlete Event Time Rank
Callum Skinner Men's time trial 1:01.083
Jonathan Wale 1:01.261 5
Neil Fachie
Matt Rotherham (pilot)
Men's tandem time trial B 1:00.065
Aileen McGlynn
Louise Haston (pilot)
Women's tandem time trial B 1:08.993 3
Pursuit
Athlete Event Qualification Final
Time Rank Opponent
Results
Rank
John Archibald Men's pursuit 4:13.068 2 Q 4:16.656
Kyle Gordon 4:18.494 9 Did not advance
Mark Stewart 4:20.256 11 Did not advance
Katie Archibald Women's pursuit 3:24.119 1 Q GR 3:26.088
Points race
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
John Archibald Men's point race 24 5 Q 29 11
Kyle Gordon 3 11 Q 37 20
Mark Stewart 8 6 Q 81
Katie Archibald Women's points race N/A 20
Neah Evans N/A 17
Eileen Roe N/A 0 16
Scratch race
Athlete Event Qualification Final
John Archibald Men's scratch race 1 Q 8
Kyle Gordon 10 Q 11
Mark Stewart 9 Q 7
Katie Archibald Women's scratch race N/A 4
Neah Evans N/A
Eileen Roe N/A 22

Mountain bike

Athlete Event Time Rank
Grant Ferguson Men's cross-country 1:22:29 9
Isla Short Women's cross-country 1:21:34 5

Diving

Team Scotland announced its squad of 4 divers (2 men and 2 women) on 14 February 2018.[5]

Men
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
James Heatly 1 m springboard 366.05 3 Q 399.25
Lucas Thomson 295.40 11 Q 288.05 12
James Heatly 3 m springboard 390.05 7 Q 420.30 5
Lucas Thomson 10 m platform 321.65 10 Q 402.80 5
James Heatly
Lucas Thomson
10 m synchronised platform N/A 369.60 5
Women
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Grace Reid 1 m springboard 259.25 6 Q 275.30
3 m springboard 305.15 5 Q 282.00 9
Gemma McArthur 10 m platform 273.15 11 Q 263.05 12

Gymnastics

Team Scotland announced the majority of its 10-strong squad (5 men and 5 women) on 14 February 2018.[5] Further additions to the squad were made on 20 February 2018[12] and 1 March 2018.[6]

Artistic

Men
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Frank Baines Team 13.725 11.700 12.625 14.100 14.050 13.300 79.500 8 Q
Hamish Carter 14.275 13.250 12.800 14.100 13.700 13.250 81.375 5 Q
Kelvin Cham 10.900 11.700 N/A
Daniel Purvis 13.850 12.250 13.550 13.100 13.550 12.950 79.250 10
David Weir 13.400 13.950 12.850 12.700 N/A
Total 41.850 37.200 38.975 42.150 41.300 39.500 240.975
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Frank Baines All-around 14.550 13.700 12.750 14.200 14.150 13.200 82.550 4
Parallel bars N/A 14.400 N/A 14.400
Horizontal bar N/A 13.333 13.333 4
Hamish Carter All-around 14.600 11.750 13.250 14.100 13.500 13.850 81.050 6
Floor 13.633 N/A 13.633 4
Horizontal bar N/A 11.033 11.033 8
Daniel Purvis Floor 13.733 N/A 13.733
Rings N/A 13.233 N/A 13.233 7
Women
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Shannon Archer Team 13.900 11.050 11.350 12.050 48.350 11 Q
Cara Kennedy 13.550 10.950 11.200 11.900 47.600 13 Q
Sofia Ramzan 10.400 11.500 N/A
Ellie Russell 13.150 10.500 N/A
Isabella Tolometti 12.450 11.300 10.650 11.900 46.300 15
Total 40.060 33.300 33.200 35.850 142.950 5
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Shannon Archer All-around 13.700 11.000 12.050 12.100 48.850 10
Vault 13.683 N/A 13.683 5
Cara Kennedy All-around 13.700 11.200 11.950 12.300 49.150 9
Vault 13.566 N/A 13.566 7

Hockey

Scotland qualified both men's and women's teams by placing in the top nine (excluding the host nation, Australia) among Commonwealth nations in the FIH World Rankings as of 31 October 2017. Each team consists of 18 players for a total of 36.[13]

Both initial teams were announced on 14 February 2018.[5] The current teams are correct as of 9 March 2018.[14]

Men's tournament

Squad
Pool A
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia (H) 4 4 0 0 16 2 +14 12 Advance to Semi-finals
2  New Zealand 4 3 0 1 18 6 +12 9
3  Scotland 4 1 0 3 7 14 7 3 5th–6th place match
4  Canada 4 1 0 3 3 12 9 3 7th–8th place match
5  South Africa 4 1 0 3 4 14 10 3 9th–10th place match
Source: FIH
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Host.
5 April 2018 (2018-04-05)
21:30
South Africa  2–4  Scotland
Heyns  37'
Drummond  43'
Report Harwood  6'
Bain  13', 46'
Forsyth  14'
Umpires:
Eric Koh (MAS)
Jamie Hooper (GBR)

7 April 2018 (2018-04-07)
11:30
Canada  1–0  Scotland
Sarmento  11' Report
Umpires:
Deepak Joshi (IND)
Paul Walker (ENG)

8 April 2018 (2018-04-08)
21:30
Australia  6–1  Scotland
Zalewski  2'
Beale  2'
Wickham  13'
Wotherspoon  15'
Ogilvie  20'
Kleinschmidt  43'
Report Harwood  23'
Umpires:
Eric Koh (MAS)
Anbananthan Rawi (MAS)

10 April 2018 (2018-04-10)
11:30
New Zealand  5–2  Scotland
Russell  3', 30', 34'
J. Panchia  4'
Inglis  50'
Report Forsyth  20', 53'
Umpires:
Anbananthan Rawi (MAS)
Deepak Joshi (IND)
Fifth and sixth place
13 April 2018 (2018-04-13)
16:15
Scotland  1–2  Malaysia
Forsyth  11' Report Shahril  21'
Amirol  39'
Umpires:
Deepak Joshi (IND)
Paul Walker (ENG)

Women's tournament

Squad
Pool B
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia (H) 4 3 1 0 8 0 +8 10 Advance to Semi-finals
2  New Zealand 4 2 2 0 18 1 +17 8
3  Canada 4 1 2 1 5 2 +3 5 5th–6th place match
4  Scotland 4 1 1 2 6 8 2 4 7th–8th place match
5  Ghana 4 0 0 4 1 27 26 0 9th–10th place match
Source: FIH
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Host.
5 April 2018 (2018-04-05)
11:30
Scotland  1–6  New Zealand
Howie  53' Report Smith  10'
Neal  12'
Gloyn  18', 48'
Keddell  18', 45'
Umpires:
Ayanna McClean (USA)
Cookie Tan (SGP)

6 April 2018 (2018-04-06)
21:30
Canada  0–0  Scotland
Report
Umpires:
Durga Devi (IND)
Jo Cumming (NZL)

9 April 2018 (2018-04-09)
16:30
Scotland  5–0  Ghana
Collins  11'
K. Robertson  12'
Brown  37'
Brodie  45'
Alexander-Lloyd  47'
Report
Umpires:
Nur Hafizah Azman (MAS)
Catherine Wright (WAL)

10 April 2018 (2018-04-10)
21:30
Australia  2–0  Scotland
Kenny  12'
Stewart  41'
Report
Umpires:
Durgi Devi (IND)
Lelia Sacre (CAN)
Seventh and eighth place
12 April 2018 (2018-04-12)
15:45
Malaysia  2–4  Scotland
Fatin  31'
Nuraini  40'
Report Brown  5'
Brodie  22', 27'
Lanigan  51'
Umpires:
Jo Cumming (NZL)
Wanri Venter (RSA)

Lawn bowls

Team Scotland announced its squad of 17 lawn bowlers and directors (10 men and 7 women) in two tranches.

The first tranche of 10 participants was announced on 3 October 2017;[15] the second tranche of 7 participants was announced on 30 November 2017.[10]

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Darren Burnett Singles  Bell (SAM)
W 21 – 2
 Tagelagi (NIU)
W 21 – 3
 Priaulx (GUE)
W 21 – 13
 Omar (BRU)
W 21 – 8
 Rusli (MAS)
W 21 – 19
1 Q  Rusli (MAS)
W 21 – 13
 Bester (CAN)
L 19 – 21
 Paxton (ENG)
L 14 – 21
4
Paul Foster
Alex Marshall
Pairs  Niue (NIU)
W 14 – 11
 Samoa (SAM)
W 37 – 6
 India (IND)
W 17 – 12
 Norfolk Island (NFI)
W 14 – 12
 Malaysia (MAS)
W 27 – 9
1 Q  Malaysia (MAS)
W 16 – 11
 Malta (MLT)
W 18 – 8
 Wales (WAL)
L 10 – 12
Darren Burnett
Ronnie Duncan
Derek Oliver
Triples  Cook Islands (COK)
W 27 – 11
 Malaysia (MAS)
T 17 – 17
 Norfolk Island (NFI)
W 20 – 11
 Northern Ireland (NIR)
L 14 – 16
N/A 1 Q  Wales (WAL)
W 15 – 13
 Norfolk Island (NFI)
W 20 – 8
 Australia (AUS)
W 19 – 14
Ronnie Duncan
Paul Foster
Alex Marshall
Derek Oliver
Fours  Brunei (BRU)
W 25 – 9
 Singapore (SGP)
W 29 – 5
 England (ENG)
W 12 – 8
N/A 1 Q  Malaysia (MAS)
W 13 – 12
 England (ENG)
W 18 – 10
 Australia (AUS)
W 15 – 13
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Caroline Brown Singles  MacDonald (JER)
W 21 – 13
 Beere (GUE)
W 21 – 6
 Matali (BRU)
W 21 – 12
 Daniels (WAL)
W 21 – 13
1 Q  Daniels (CAN)
L 12 – 21
Did not advance
Lesley Doig
Claire Johnston
Pairs  Botswana (BOT)
W 25 – 9
 Brunei (BRU)
W 32 – 9
 Cook Islands (COK)
W 36 – 10
 Malaysia (MAS)
L 11 – 18
2 Q  Australia (AUS)
W 16 – 15
 South Africa (RSA)
L 10 – 18
 Canada (CAN)
W 18 – 10
Caroline Brown
Stacey McDougall
Kay Moran
Triples  Norfolk Island (NFI)
W 16 – 9
 Cook Islands (COK)
W 28 – 10
 Malaysia (MAS)
L 10 – 17
N/A 2 Q  Malaysia (MAS)
W 17 – 15
 Canada (CAN)
W 19 – 7
 Australia (AUS)
L 12 – 21
Lesley Doig
Claire Johnston
Stacey McDougall
Kay Moran
Fours  Niue (NIU)
W 44 – 1
 Canada (CAN)
W 21 – 7
 Wales (WAL)
W 22 – 10
N/A 1 Q  Canada (CAN)
L 11 – 24
Did not advance
Para-sport
Athlete Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Robert Barr
(directed by Sarah Jane Ewing)
Irene Edgar
(directed by David Thomas)
Pairs  England (ENG)
W 16 – 6
 Wales (WAL)
L 7 – 13
 South Africa (RSA)
L 3 – 18
 New Zealand (NZL)
W 23 – 5
 Australia (AUS)
W 15 – 11
3 Q  Australia (AUS)
L 8 – 14
 Wales (WAL)
L 12 – 13
4
Garry Brown
Mike Nicoll
Michael Simpson
Triples  Australia (AUS)
L 6 – 18
 Wales (WAL)
W 27 – 4
 New Zealand (NZL)
L 9 – 17
 England (ENG)
L 10 – 18
 South Africa (RSA)
L 7 – 15
5 Did not advance

Netball

Scotland qualified a team of 12 players by virtue of being ranked in the top 11 (excluding the host nation, Australia) of the INF World Rankings on 1 July 2017.[16][17][18]

The squad was announced on 14 February 2018.[5]

Squad
Pool B
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England 5 5 0 0 342 202 +140 10 Semi-finals
2  New Zealand 5 3 0 2 292 235 +57 6
3  Uganda 5 3 0 2 287 248 +39 6 Classification matches
4  Malawi 5 3 0 2 277 284 7 6
5  Scotland 5 1 0 4 195 289 94 2
6  Wales 5 0 0 5 215 350 135 0
Updated to match(es) played on 11 April 2018. Source: GC2018
5 April 2018
15:00
Report England 7428 Scotland    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Kristie Simpson
Joshua Bowring
Reserve umpire: Michelle Phippard
Harten  40/43 (93%)
Corbin  17/18 (94%)
Housby  17/21 (81%)
Goodwin  15/19 (79%)
Gallagher  7/11 (64%)
Mccall  4/7 (57%)
Pettitt  2/6 (33%)

7 April 2018
18:30
Report Scotland 5147 Wales    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Helen George
Angela Armstrong-Lush
Reserve umpire: Marc Henning
Goodwin  38/45 (84%)
Gallagher  13/14 (93%)
Lewis  39/48 (81%)
Moseley  5/8 (63%)
Llewelyn  3/3 (100%)

9 April 2018
20:30
Report New Zealand 6029 Scotland    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Kate Stephenson
Michelle Phippard
Reserve umpire: Joshua Bowring
Selby-Rickit  33/37 (89%)
Folau  27/35 (77%)
Goodwin  23/28 (82%)
Gallagher  6/7 (86%)

10 April 2018
15:00
Report Scotland 5051 Malawi    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Jono Bredin
Lisa McPhail
Reserve umpire: Kristie Simpson
Goodwin  38/42 (90%)
Gallagher  12/15 (80%)
Kumwenda  44/47 (94%)
Chimaliro  7/8 (88%)

11 April 2018
16:00
Report Uganda 5737 Scotland    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Helen George
Angela Armstrong-Lush
Reserve umpire: Theresa Prince
Proscovia  32/34 (94%)
Nanyonga  25/30 (83%)
Gallagher  19/21 (90%)
Goodwin  16/25 (64%)
McCall  2/8 (25%)
Ninth place match
12 April 2018
11:00
Report Barbados 4850 Scotland    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Helen George
Maria van der Merwe
Reserve umpire: Gary Burgess
Payne  22/24 (92%)
Blackman  15/17 (88%)
Wharton  11/12 (92%)
Gallagher  35/37 (95%)
Goodwin  13/21 (62%)
Pettitt  2/5 (40%)

Rugby sevens

Scotland qualified a team for the men's tournament by being among the top nine ranked nations from the Commonwealth in the 2016–17 World Rugby Sevens Series ranking.[19]

The 13-strong squad was named on 15 March 2018.[20]

Men's tournament

Squad
Pool A
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  South Africa 3 3 0 0 121 5 +116 9 Semi-finals
2  Scotland 3 2 0 1 73 26 +47 7 Classification semi-finals
3  Papua New Guinea 3 1 0 2 31 84 53 5
4  Malaysia 3 0 0 3 5 115 110 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
14 April 2018
11:43
Scotland  27–0  Papua New Guinea
Try: Farndale (2) 1' c, 8' m
Graham 3' m
Horne 5' m
Fleming 14'
Con: Horne (1/1) 1'
Jackson (0/3)
(Gold Coast 2018)
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Tevita Rokovereni (Fiji)
14 April 2018
18:15
Scotland  41–0  Malaysia
Try: Graham 1' m
Farndale (2) 3' c, 4' m
Horne (2) 6' m, 10' c
McFarland 7' c
Fergusson 13' m
Con: Jackson (1/4) 3'
Horne (2/2) 7', 10'
Fergusson (0/1)
(Gold Coast 2018)
14 April 2018
22:17
South Africa  26–5  Scotland
Try: Specman 4' c
Nel 8' c
Afrika 9' m
Geduld 12' c
Con: Geduld (3/4) 5', 8', 12'
(Gold Coast 2018) Try: Farndale 14' m
Con: Fergusson (0/1)
Classification semi-finals
15 April 2018
10:37
Scotland  19–12  Wales
Try: Horne (2) 3' c, 6' c
Farndale 11' m
Con: Horne (2/3) 4', 6'
(Gold Coast 2018) Try: Morgan (2) 2' m, 8' c
Con: Davies (1/2) 8'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Jordan Way (Australia)
Match for fifth place
15 April 2018
13:33
Australia  26–0  Scotland
Try: Parahi (2) 1' c, 4' c
Anderson 10' c
Killingworth 12' m
Con: Porch (3/3) 2', 4', 11'
O'Donnell (0/1)
(Gold Coast 2018)
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Craig Evans (Wales)

Shooting

Team Scotland announced the majority of its 13-strong squad (7 men and 6 women) on 30 November 2017.[10] Further additions to the squad were made on 14 February 2018[5] and 1 March 2018.[6]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Neil Stirton 50 metre rifle 3 positions 1140 11 Did not advance
Neil Stirton 50 metre rifle prone 616.9 4 Q 247.7
Leonard Thomson 614.6 5 Q 121.2 8
Aedan Evans 10 metre air pistol 559 12 Did not advance
Calum Fraser Double trap 129 10 Did not advance
David McMath 137 +6 1 Q 74 GR
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Jennifer McIntosh 50 metre rifle 3 positions 578 4 Q 398.2 8
Seonaid McIntosh 576 6 Q 444.6
Jennifer McIntosh 50 metre rifle prone N/A 612.9 8
Seonaid McIntosh N/A 618.1
Jennifer McIntosh 10 metre air rifle 409.4 9 Did not advance
Seonaid McIntosh 410.4 7 Q 183.1 5
Jessica Liddon 25 metre pistol 582 10 Did not advance
Caroline Brownlie 10 metre air pistol 359 18 Did not advance
Jessica Liddon 362 13 Did not advance
Sharon Niven Trap 67+2 5 Q 14 6
Linda Pearson Double trap N/A 87
Open
Athlete Event Day 1 Day 2 Day 3 Total
Points Points Points Overall Rank
Ian Shaw Queen's prize individual 104-11v 150-18v 148-10v 402-39v 4
Alexander Walker 103-10v 149-15v 147-13v 399-38v 13
Ian Shaw
Alexander Walker
Queen's prize pairs 298-31v 284-18v N/A 582-49v

Squash

Team Scotland announced its squad of 5 players (3 men and 2 women) in two tranches.

The first tranche of 2 players was announced on 8 November 2017;[21] the second tranche of 3 players was announced on 20 February 2018.[12]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Alan Clyne (8) Men's singles Bye  T Aslam (PAK)
W 3-1
 R Hedrick (AUS)
W 3-0
 J Makin (WAL)
L 2-3
Did not Advance
Greg Lobban (9) Bye  R Laksiri (SRI)
W 3-0
 D Selby (ENG)
L 1-3
Did not Advance
Kevin Moran  J Snagg (SVG)
W 3-0
 C Grayson (NZL)
L 0-3
Did not Advance
Lisa Aitken (11) Women's singles Bye  A Azman (MAS)
L W/O
Did not Advance
Alison Thomson Bye  S Subramaniam (MAS)
L 1-3
Did not Advance
Doubles
Athlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alan Clyne
Greg Lobban
Men's Doubles  J-R Khalil (GUY)
 S Seth (GUY)
W 2-0
 M Chilambwe (ZAM)
 K Ndhlovu (ZAM)
W 2-0
N/A 1 Q  M Patrick (TTO)
 K Wilson (TTO)
W 2-0
 M S Kamal (MAS)
 E Y Ng (MAS)
W 2-1
 Z Alexander (NZL)
 D Palmer (NZL)
L 0-2
 D James (ENG)
 J Willstrop (ENG)
L 0-2
4
Lisa Aitken
Alison Thomson
Women's Doubles  J Duncalf (ENG)
 A Waters (ENG)
L 0-2
 L Massaro (ENG)
 S-J Perry (ENG)
L 1-2
 E Bridgeman (CAY)
 C Laing (CAY)
W 2-0
3 N/A Did not advance
Lisa Aitken
Kevin Mora
Mixed Doubles  J Chinappa (IND)
 H P Sandhu (IND)
L 0-2
 C Laing (CAY)
 J Kelly (CAY)
W 2-0
N/A 2 Q  J Duncalf (ENG)
 A Waller (ENG)
L 0-2
Did no advance

Swimming

Team Scotland announced the majority of its 25-strong squad (15 men and 10 women) on 3 October 2017.[15]

Two para-swimmers were added on 17 January 2018[8] and two swimmers were added on 14 February 2018.[5]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Jack Thorpe 50 m freestyle 22.48 10 Q 22.49 11 Did not advance
Kieran McGuckin 22.96 18 Did not advance
Scott McLay 22.79 14 Q 22.55 12 Did not advance
Jack Thorpe 100 m freestyle 49.82 15 Q 49.75 12 Did not advance
Kieran McGuckin 50.02 18 Did not advance
Duncan Scott 48.99 4 Q 48.72 4 Q 48.02
Craig McLean 200 m freestyle 1:48.42 10 N/A Did not advance
Stephen Milne 1:48.08 8 Q N/A 1:48.52 8
Duncan Scott 1:46.62 1 Q N/A 1:46.30
Stephen Milne 400 m freestyle 3:51.65 7 Q N/A 3:55.01 8
Craig McNally 50 m backstroke 26.11 8 Q 26.00 8 Q 25.80 7
100 m backstroke 56.19 11 Q 55.28 11 Did not advance
Stephen Milne 200 m backstroke 2:04.45 16 N/A Did not advance
Craig McNally 2:00.26 8 Q N/A 1:58.32 7
Craig Benson 50 m breaststroke 28.06 8 Q 28.00 9 Did not advance
Euan Inglis 27.84 6 Q 27.85 7 Q 28.03 7
Mark Campbell 28.10 =9 Q 28.07 11 Did not advance
Ross Murdoch 100 m breaststroke 1:00.92 6 Q 1:00.07 6 Q 59.89 5
Craig Benson 1:01.63 8 Q 1:00.43 7 Q 1:00.42 6
Calum Tait 1:02.61 12 Q 1:01.62 12 Did not advance
Ross Murdoch 200 m breaststroke 2:08.77 1 Q N/A 2:08.32
Craig Benson 2:12.13 8 Q N/A 2:10.09 6
Calum Tait 2:10.83 5 Q N/A 2:11.67 7
Scott McLay 50 m butterfly 24.49 12 Q 24.49 13 Did not advance
Sean Campsie 24.32 9 Q 24.48 12 Did not advance
Sean Campsie 100 m butterfly 53.31 2 Q 53.40 6 Q 53.51 8
Duncan Scott 200 m butterfly 1:57.64 3 Q N/A 1:56.60
Dan Wallace 200 m individual medley 2:00.21 3 Q N/A 1:59.85 6
Duncan Scott 2:00.44 4 Q N/A 1:57.86
Mark Szaranek 2:00.58 6 Q N/A 1:59.24 4
Mark Szaranek 400 m individual medley 4:18.47 3 Q N/A 4:13.72
Duncan Scott
Jack Thorpe
Kieran McGuckin
Stephen Milne

Craig McLean (heat)
Scott McLay (heat)
Dan Wallace (heat)
4 × 100 m freestyle relay 3:16.53 2 Q N/A 3:15.86
Stephen Milne
Duncan Scott
Dan Wallace
Mark Szaranek
4 × 200 m freestyle relay N/A 7:09.89
Craig McNally
Ross Murdoch
Mark Szaranek
Duncan Scott
Craig Benson (heat)
Sean Campsie (heat)
Jack Thorpe (heat)
Stephen Milne (heat)
4 × 100 m medley relay 3:38.79 3 Q N/A 3:35.15 4
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Lucy Hope 50 m freestyle 25.85 9 Q 25.87 9 Did not advance
100 m freestyle 55.56 Q 55.43 10 Did not advance
Toni Shaw 100 m freestyle S9 1:08.00 6 Q N/A 1:04.19 5
Lucy Hope 200 m freestyle 1:59.18 8 Q N/A 1:59.58 8
Camilla Hattersley 400 m freestyle 4:12.26 5 Q N/A 4:12.24 7
Abbie Houston 4:19.52 14 N/A Did not advance
Hannah Miley 4:14.62 10 N/A Did not advance
Camilla Hattersley 800 m freestyle 8:35.62 3 Q N/A 8:32.65 5
Kathleen Dawson 50 m backstroke 28.17 4 Q 28.26 5 Q 28.37 6
Lucy Hope 28.77 9 Q 28.31 7 Q 28.54 8
Cassie Wild 28.31 5 Q 28.29 6 Q 28.18 5
Kathleen Dawson 100 m backstroke 1:01.38 10 Q 1:00.67 8 Q 1:00.74 6
Cassie Wild 1:02.29 12 Q 1:00.93 10 Did not advance
Toni Shaw 100 m backstroke S9 1:16.19 3 Q N/A 1:16.79 5
Corrie Scott 50 m breaststroke 31.48 9 Q 31.33 9 Did not advance
100 m breaststroke 1:09.51 12 Q 1:09.32 12 Did not advance
Toni Shaw 100 m breaststroke SB9 1:29.94 7 Q N/A 1:27.99 7
Hannah Miley 200 m breaststroke 2:28.01 8 Q N/A Withdrew
Keanna Macinnes 100 m butterfly 59.63 11 Q 59.55 11 Did not advance
Keanna Macinnes 200 m butterfly 2:11.78 10 N/A Did not advance
Hannah Miley 2:11.53 9 N/A Did not advance
Hannah Miley 200 m individual medley 2:12.50 3 Q N/A 2:13.29 6
Beth Johnston 200 m individual medley SM10 2:51.60 9 N/A Did not advance
Toni Shaw 2:38.60 6 Q N/A 2:38.38 6
Hannah Miley 400 m individual medley 4:38.20 1 Q N/A 4:35.16
Lucy Hope
Camilla Hattersley
Abbie Houston
Hannah Miley
4 × 200 m freestyle relay N/A 8:01.55 4
Kathleen Dawson
Corrie Scott
Keanna Macinnes
Lucy Hope
4 × 100 m medley relay N/A 4:05.17 5

Table tennis

Team Scotland announced its squad of 3 players (all men) on 17 January 2018.[8]

Singles
Athletes Event Group Stage Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Colin Dalgleish Men's singles  D Hukmani (BIZ)
W 4–1
 J Choong (MAS)
L 1–4
2 Did not advance
Craig Howieson  R Taucoory (MRI)
W 4–0
 M Dowell (BAR)
W 4–0
1 Q Bye  Gao N (SGP)
L 0–4
Did not advance
Gavin Rumgay Bye  B Jayasingha (SRI)
W 4–0
 L Pitchford (ENG)
L 0–4
Did not advance
Doubles
Athletes Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Craig Howieson
Gavin Rumgay
Men's doubles Bye  O Cathcart &
Z Wilson (NIR)
W 3–0
 D McBeath &
S Walker (ENG)
L 0–3
Did not advance
Team
Athletes Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Colin Dalgleish
Craig Howieson
Gavin Rumgay
Men's team  Australia (AUS)
L 0–3
 Kiribati (KIR)
W 3–0
2 Q  Malaysia
L 1–3
Did not advance

Triathlon

Team Scotland announced the majority of its 5-strong squad (2 men and 3 women) on 30 November 2017.[10] The fifth triathlete was announced on 17 January 2018.[8]

Individual
Athlete Event Swim (750 m) Trans 1 Bike (20 km) Trans 2 Run (5 km) Total Rank
Marc Austin Men's 8:53 0:35 27:39 0:25 15:12 52:44
Grant Sheldon 9:09 0:37 29:19 0:28 16:09 55:42 17
Beth Potter Women's 9:50 0:37 31:28 0:31 17:24 59:50 12
Mixed Relay
Athletes Event Total Times per Athlete
(Swim 250 m, Bike 7 km,
Run 1.5 km)
Total Group Time Rank
Beth Potter
Marc Austin
Erin Wallace
Grant Sheldon
Mixed relay 20:59
19:05
22:02
20:15
1:22:21 7
Paratriathlon
Athlete Event Comp. Swim (250 m) Trans 1 Bike (7 km) Trans 2 Run (1.5 km) Total Rank
Karen Darke Women's PWTC 0:00 17:53 1:55 38:56 1:02 16:51 1:16:37 4

Weightlifting

Team Scotland announced its squad of 4 weightlifters (2 men and 2 women) on 30 November 2017.[10]

A powerlifter was added on 17 January 2018.[8]

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Scott Wilson Men's −94 kg 140 9 171 7 311 7
Zachary Courtney Men's −105 kg 130 12 DNF
Lisa Tobias Women's −48 kg 60 9 79 8 139 8
Jodey Hughes Women's −58 kg 70 9 90 10 160 9

Powerlifting

Scotland participated with 1 athlete (1 man).

Athlete Event Result Rank
Michael Yule Men's heavyweight 169.9 4

Wrestling

Team Scotland announced its squad of 4 wrestlers (all men) on 14 February 2018.[5]

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ross Connelly -57 kg  C Divoshan (SRI)
L 6−12
Did not advance
Viorel Etko Bye  E Welson (NGR)
L 0−10
Did not advance
Oleg Gladkov -74 kg  M A Butt (PAK)
L 3−10
Did not advance
Joe Hendry -97 kg  N Verreynne (AUS)
L 0−5
Did not advance

References

  1. "71 Nations and Territories. 6 Continents. 2 Billion citizens. 1 commonwealth family". www.gc2018.com/. Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation. Retrieved 8 October 2016.
  2. Pavitt, Michael (2 April 2018). "Doyle named Scotland's flagbearer for Gold Coast 2018 Opening Ceremony". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 2 April 2018.
  3. "Christmas Cheer for Team Scotland as Track & Field Athletes Named for Gold Coast 2018". Commonwealth Games Scotland. 12 December 2017. Retrieved 8 January 2018.
  4. "Team Scotland athletes withdraw from Gold Coast squad". Eurosport. Sportsbeat. 14 February 2018. Retrieved 14 February 2018.
  5. "Team Scotland Tops 200 as Further Athletes Named". Commonwealth Games Scotland. 14 February 2018. Retrieved 14 February 2018.
  6. "Further Team Changes for Gold Coast". Commonwealth Games Scotland. 1 March 2018. Retrieved 6 March 2018.
  7. Morgan, Liam (28 July 2017). "Gold Coast 2018 reveal list of competing nations in basketball events". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 28 July 2017.
  8. "Golden Start to 2018 for More Team Scots". Commonwealth Games Scotland. 17 January 2018. Retrieved 18 January 2018.
  9. Butler, Nick (7 January 2018). "Beattie and Coutts secure final beach volleyball spot at Gold Coast 2018". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 8 January 2018.
  10. "35 More Athletes to Fly the Flag for Team Scotland in Gold Coast". Commonwealth Games Scotland. 30 November 2017. Retrieved 8 January 2018.
  11. "Gold Coast Call Up For Youth Games Boxing Medallist Megan Gordon". Commonwealth Games Scotland. 1 February 2018. Retrieved 1 February 2018.
  12. "Four New Additions for Team Scotland as Athletes Gather for Team Camp". Commonwealth Games Scotland. 20 February 2018. Retrieved 21 February 2018.
  13. Morgan, Liam (28 November 2017). "Australia and New Zealand drawn together in men's and women's hockey at Gold Coast 2018". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 8 January 2018.
  14. "Men's Hockey Goalkeeper Change". Commonwealth Games Scotland. 9 March 2018. Retrieved 12 March 2018.
  15. "First Team Scotland Athletes Confirmed for Gold Coast 2018". Commonwealth Games Scotland. 3 October 2017. Retrieved 8 January 2018.
  16. Pavitt, Michael (25 July 2017). "Uganda to make Commonwealth Games netball debut at Gold Coast 2018". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 28 July 2017.
  17. Dakin, Rebecca (24 July 2017). "Competing nations announced for GC2018 Netball Competition". www.mygc.com.au/. myGC. Retrieved 28 July 2017.
  18. "International Netball Federation: 2018 Commonwealth Games". Retrieved 17 April 2017.
  19. Pavitt, Michael (8 October 2017). "Uganda and Zambia qualify for Gold Coast 2018 men's rugby sevens tournament". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 29 October 2017.
  20. "Rugby Sevens Squad Complete Team Scotland Line-Up". Commonwealth Games Scotland. 15 March 2018. Retrieved 15 March 2018.
  21. "Squash World Medallists Selected for Gold Coast 2018". Commonwealth Games Scotland. 8 November 2017. Retrieved 8 January 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.