SaskTel Tankard

The SaskTel Tankard is the Saskatchewan provincial championship for men's curling. The tournament is run by CURLSASK, the provincial curling association. The winner represents Team Saskatchewan at the Tim Hortons Brier. It is also known as the SaskTel Provincial Men's Championship. SaskTel became the sponsor in 2004 when it was known as the SaskTel Mobility Tankard. The 2019 SaskTel Tankard took place in Whitewood, SK at the Whitewood Community Centre from 6–10 February 2019.

SaskTel Tankard
Established1927
2019 host cityWhitewood, Saskatchewan
2019 arenaWhitewood Community Centre
2019 championKirk Muyres
Current edition
2019 SaskTel Tankard

Past names

Qualification

The SaskTel Tankard Provincial Championship is a 16 team seeded Triple Knockout format with a Page System Playoff.

The 16 teams qualify as follows:[1]

  1. The SaskTel Tankard Southern and Northern Playdown each declare six teams.
  2. One berth will be awarded to the highest ranked registered Saskatchewan Team from the Saskatchewan Curling Tour (SCT).
  3. Four berths will be awarded to the two highest ranked registered Saskatchewan Teams from the CTRS raking.
  4. One berth is awarded to the SaskTour Players' Championship
  5. Four berths will be awarded from SCT provincial berth bonspiels.

At the provincial final, the A Event winner, B Event winner and the two finalists of the C Event advance to the Page System Playoff.

Champions

Year Team Winning Club
2019Kirk Muyres, Kevin Marsh, Daniel Marsh, Dallan MuyresNutana Curling Club
2018Steve Laycock, Matt Dunstone, Kirk Muyres, Dallan MuyresNutana Curling Club
2017Adam Casey, Catlin Schneider, Shaun Meachem, Dustin KidbyHighland Curling Club
2016Steve Laycock, Kirk Muyres, Colton Flasch, Dallan MuyresNutana Curling Club
2015Steve Laycock, Kirk Muyres, Colton Flasch, Dallan MuyresNutana Curling Club
2014Steve Laycock, Kirk Muyres, Colton Flasch, Dallan MuyresNutana Curling Club
2013Brock Virtue, Braeden Moskowy, Chris Schille, D. J. KidbyCallie Curling Club
2012Scott Manners, Tyler Lang, Ryan Deis, Mike ArmstrongBattleford Curling Club
2011Steve Laycock*, Pat Simmons, Brennen Jones, Dallan MuyresTartan Curling Club
2010Darrell McKee, Bruce Korte, Roger Korte, Rob MarkowskyNutana Curling Club
2009Joel Jordison, Scott Bitz, Aryn Schmidt, Dean HickeBushell Park Curling Club
2008Pat Simmons, Jeff Sharp, Gerry Adam, Steve LaycockDavidson Curling Club
2007Pat Simmons, Jeff Sharp, Gerry Adam, Steve LaycockDavidson Curling Club
2006Pat Simmons, Jeff Sharp, Chris Haichert, Ben HebertDavidson Curling Club
2005Pat Simmons, Jeff Sharp, Chris Haichert, Ben HebertDavidson Curling Club
2004Bruce Korte, Clint Dieno, Roger Korte, Rory GolanowskiMuenster Curling Club
2003Doug Harcourt, Kevin Kalthoff, Greg Harcourt, Brian WempeQuill Lake Curling Club
2002Scott Bitz, Mark Lang, Brian McCusker, Kelly MoskowyCaledonian Curling Club
2001Doug Harcourt, Kevin Kalthoff, Greg Harcourt, Brian WempeHumboldt Curling Club
2000Bruce Korte, Darrell McKee, Roger Korte, Rory GolanowskiGranite Curling Club
1999Gerald Shymko, Gerry Adam, Arnie Geisler, Neil CursonsYorkton Curling Club
1998Rod Montgomery, Glen Despins, Dwayne Mihalicz, Jeff TaitHillcrest Curling Club
1997Jim Packet, Jeff Mosley, Dallas Duce, Ken LoefflerEstevan Curling Club
1996Rod Montgomery, Glen Despins, Dwayne Mihalicz, Sandy ForsythHillcrest Curling Club
1995Brad Heidt, Mark Dacey, Wayne Charteris, Dan OrmsbyKerrobert Curling Club
1994Doug Harcourt, Kevin Kalthoff, Greg Harcourt, Brian WempeQuill Lake Curling Club
1993Randy Woytowich, Brian McCusker, Wyatt Buck, John GrundyTartan Curling Club
1992Brad Hebert, Warren Sharp, Bob Novakowski, Kerry GudereitCaledonian Curling Club
1991Randy Woytowich, Brian McCusker, Wyatt Buck, John GrundyTartan Curling Club
1990Jamie Schneider, Rick Schneider, Mike Schneider, Larry SchneiderKronau Curling Club
1989Jim Packet, Bob Doerr, Lloyd Schmidt, Dallas DuceEstevan Curling Club
1988Eugene Hritzuk, Del Shaughnessy, Murray Soparlo, Don DabrowskiNutana Curling Club
1987Don Gardiner, Garry Krupski, Ray Krupski, Mark KrupskiLemberg Curling Club
1986Lyle Muyres, Warren Muyres, Craig Muyres, Garth MuyresHumboldt Curling Club
1985Eugene Hritzuk, Bob Miller, Nick Paulsen, Art PaulsenNutana Curling Club
1984Gary Bryden, Dale Graham, Wilf Foss, Jerry ZimmerCaledonian Curling Club
1983Kirk Ziola, Jim Packet, Monte Ziola, John GrundyEstevan Curling Club
1982Brad Heidt, Wayne Charteris, Jack Whetter, Warren RechenmacherKerrobert Curling Club
1981Bob Ellert, Don Bushell, Ken Berner, Bill WilsonAssiniboia Curling Club
1980 Rick Folk, Ron Mills, Tom Wilson, Jim Wilson Nutana Curling Club
1979Rick Folk, Rod Thompson, Tom Wilson, Jim WilsonNutana Curling Club
1978Rick Folk, Rod Thompson, Tom Wilson, Roger SchmidtNutana Curling Club
1977Les Rogers, Greg Manwaring, Morris Tait, Vic RogersCaledonian Curling Club
1976Roger Anholt, Gordon Stewart, Bob Hicks, Bill WilsonMoose Jaw Country Club
1975Harvey Mazinke, Bill Martin, George Achtymichuk, Dan KlippensteinRegina Curling Club
1974Larry McGrath, Ron St. John, Wayne St. John, Rod St. JohnKindersley Curling Club
1973 Harvey Mazinke, Bill Martin, George Achtymichuk, Dan Klippenstein Regina Curling Club
1972Doug Wyatt, Glen Farrell, Murray Trapp, Dale ZoerbHub City Curling Club
1971Bob Pickering, Garnet Campbell, Jack Keys, Gary FordAvonlea Curling Club
1970Bob Pickering, Garnet Campbell, Jack Keys, Gary FordAvonlea Curling Club
1969Bob Pickering, Garnet Campbell, Jim Thomas, Gary FordAvonlea Curling Club
1968Bob Pickering, Jack Keys, Garnet Campbell, Gary FordAvonlea Curling Club
1967Doug Wankel, Art Knutson, Gay Knutson, Elmer KnutsonElbow Curling Club
1966Bob Pickering, Jack Keys, Garnet Campbell, Glen CampbellAvonlea Curling Club
1965Harold Worth, Elmer MacNevin, Murray Armstrong, Gary StevensonHub City Curling Club
1964Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes RichardsonRegina Curling Club
1963 Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Mel Perry Regina Curling Club
1962 Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson Regina Curling Club
1961Jack Keys, Garnet Campbell, Bob Pickering, Glen CampbellAvonlea Curling Club
1960 Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson Regina Civil Service Club
1959 Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson Regina Civil Service Club
1958Gordon Grimes, R. John Sutherland, Syd Gardiner, Stu St. JohnEston Curling Club
1957Garnet Campbell, Glen Campbell, Don Campbell, Lloyd CampbellAvonlea Curling Club
1956Jim Hill, Harold Worth, Elmer MacNevin, Don MorrisDelisle Curling Club
1955 Garnet Campbell, Don Campbell, Glen Campbell, Lloyd Campbell Avonlea Curling Club
1954Garnet Campbell, Don Campbell, Glen Campbell, Gordon CampbellAvonlea Curling Club
1953Jim Hill, Jack Bentley, Harold Worth, Elmer MacNevinDelisle Curling Club
1952Frank Hastings, Nels Witherow, Alvin Turner, Fritz OstbergNipawan Curling Club
1951Johnny Franklin, Cliff Annable, George Heartwell, Harold LloydRosetown Curling Club
1950Ernie Whitter, Buster Ortloff, Bill Whitter, Jim WhitterPrince Albert Curling Club
1949Harold Horeak, Edward Richter, John Heaney, Ernest KittlesonCaledonian Curling Club
1948Cliff Annable, Johnny Franklin, Bill Heartwell, John SansomRosetown Curling Club
1947Garnet Campbell, Glen Campbell, Lloyd Campbell, Sandy CampbellAvonlea Curling Club
1946Dalt Henderson, Jack Brower, Cliff Annable, Monty BurnsNutana Curling Club
1945W. H. Hain, D. S. Craighton, Hi Green, Fred MartinSaskatoon
1944Jack Forsythe, Herb Clement, Percy Clement, Rollie PostlewaiteSaskatoon
1943S. Glover, Doug Cook, Bergie Bergstrom, Cec GeorgeSaskatoon
1942Johnny Franklin, Fraser Heartwell, John D. Lang, John SansomRosetown Curling Club
1941Bill Dunbar, Bert McMahon, Jimmy Beckett, A. E. McMahonKinley Curling Club
1940Bill Dunbar, Bert McMahon, Jimmy Beckett, E. Ronald EatonKinley Curling Club
1939George Dunbar, Jack Brower, F. Robert Glass, James A. L. McNeillPrince Albert Curling Club
1938Manfield Humphries, Jack Brower, George Dunbar, Sudbury ReedPrince Albert Curling Club
1937Frank Smith, William J. Turner, Earl Gordon West, Archibald H. GrahamMoose Jaw Curling Club
1936Les Youngstown, Dave Clayton, Charles Gardner Jr., C. A. McNevinRegina Curling Club
1935J. S. Black, Frank Germaine, Sidney Peat, Reg FraserNutana Curling Club
1934Charles Anderson, R. B. McLeod, Edward Robertson, Pat McNeillNutana Curling Club
1933Cliff McLachlan, Fred Hayes, William Stuart, Bill BaumRosthern Curling Club
1932Carl Battel, Frank R. Smith, Pallie Pascoe, Jim MacDonaldMoose Jaw Curling Club
1931Jack Miller, Bill McArter, Bert Barbour, P. YoungSaskatoon Curling Club
1930Robert McLeod, Bill McArter, R. R. Watts, Alex ScollonGranite Curling Club
1929Dick Ross, Ash Parkinson, A. Smith, W. NesbittRegina Curling Club
1928W. L. McGillivray, Fred Graham, Ralph Teasdale, C. S. PaceRegina Curling Club
1927Oswald Barkwell, Alf Hill, Hector Hay, Pete WilkenYellow Grass Curling Club

* Team was skipped by Laycock but was known as Team Pat Simmons who threw fourth stones.[2]

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.