Members of the Dewan Rakyat, 11th Malaysian Parliament

This is a list of the members of the Dewan Rakyat (House of Representatives) of the 11th Parliament of Malaysia, elected in 2004.[1]

11th Parliament of Malaysia
10th Parliament 12th Parliament
Overview
JurisdictionMalaysia
Meeting placeMalaysian Houses of Parliament
Term17 May 2004 – 13 February 2008
Election2004 general election
GovernmentSecond Abdullah cabinet
Websitewww.parlimen.gov.my
Dewan Rakyat
Members219
SpeakerMohamed Zahir Ismail
Deputy SpeakerLim Si Cheng
Yusof Yacob
SecretaryAbdullah Abdul Wahab (until 15 August 2006)
Mahmood Adam (until 20 December 2007)
Roosme Hamzah
Prime MinisterAbdullah Ahmad Badawi
Leader of the OppositionLim Kit Siang
Party controlBarisan Nasional
Sovereign
Yang di-Pertuan AgongTuanku Syed Sirajuddin (until 12 December 2006)
Tuanku Mizan Zainal Abidin
Sessions
1st17 May 2004 – 18 January 2005
2nd21 March 2005 – 8 December 2005
3rd13 March 2006 – 13 December 2006
4th19 March 2007 – 19 December 2007
This article is part of a series on the
politics and government of
Malaysia
Malaysia portal

Composition

Seating arrangement

This is the seating arrangement as of its last meeting on 19 December 2007. None of any seats is labelled as Vacant.

VacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacantVacant
VacantP206 Kuala RajangP031 Kuala KraiP090 BeraP086 MaranP027 Tanah MerahP013 SikP147 Parit SulongP009 Alor SetarP117 SegambutP077 Tanjong MalimP004 LangkawiP092 Sabak BernamP034 SetiuP161 PulaiP087 Kuala KrauP036 Kuala TerengganuP010 Kuala KedahVacant
P170 TuaranP219 Bukit MasP184 LibaranP190 TawauP198 MambongP166 LabuanP139 JasinP151 Simpang RenggamP169 Kota BeludP057 Parit BuntarP015 Sungai PetaniP038 Hulu TerengganuP188 SilamP093 Sungai BesarP111 Kota RajaP050 JelutongP008 Pokok Sena
P104 Kelana JayaP107 SubangP130 RasahP149 Sri GadingP187 KinabatanganP056 LarutP084 Paya BesarP207 SarikeiP071 GopengP109 KaparP029 MachangP201 Batang LuparP040 KemamanP110 KlangP155 Tenggara
P194 Petra JayaP214 KapitP199 SerianP215 Hulu RajangP210 LanangP088 TemerlohP212 MukahP200 Batang SadongP112 Kuala LangatP089 BentongP115 BatuP047 Nibong TebalP134 Masjid TanahP196 Stampin(Senator)
P205 SaratokP216 BintuluP203 Lubok AntuP160 Johor BahruP127 JempolP018 Kulim-Bandar BaharuP180 KeningauP177 BeaufortP006 Kubang PasuP140 SegamatP116 Wangsa Maju
P209 KanowitP183 BeluranP070 KamparP193 SantubongP145 BakriP197 Kota SamarahanP032 Gua MusangP133 TampinP213 SelangauP053 Balik PulauP152 Kluang
P171 SepanggarP167 KudatP202 Sri AmanP102 SerdangEP113 SepangP025 BachokP016 BalingP137 Bukit Katil
P173 PutatanP172 Kota KinabaluP218 BaramP017 Padang SeraiFDP076 Telok IntanP037 Marang(Senator)P106 Petaling Jaya Utara
P078 Cameron HighlandsP182 PensianganP099 AmpangP162 Gelang PatahP175 PaparGCP001 Padang BesarP002 KangarP094 Hulu SelangorP095 Tanjong KarangP074 Lumut
P148 Ayer HitamP082 Indera MahkotaP035 Kuala NerusP158 TebrauP039 DungunSergeant-at-ArmP061 Padang RengasP030 JeliP124 Bandar Tun RazakP083 KuantanP208 Julau
P079 LipisP096 Kuala SelangorP129 Kuala PilahP119 TitiwangsaP012 JeraiP135 Alor GajahP159 Pasir GudangP204 BetongP105 Petaling Jaya SelatanP211 Sibu
P181 TenomP146 MuarP164 PontianP191 KalabakanP003 ArauP143 PagohP108 Shah AlamP060 TaipingP128 SerembanP075 Bagan Datok
P054 GerikP138 Kota MelakaP098 GombakP141 SekijangP005 JerlunHthe MaceBP156 Kota TinggiP189 Semporna(Senator)P154 MersingP063 Tambun
P144 LedangP150 Batu PahatP069 ParitP101 Hulu LangatP021 Kota BharuP067 Kuala KangsarP217 MiriP125 PutrajayaP080 RaubP052 Bayan Baru
P185 Batu SapiP136 Tangga BatuP007 Padang TerapP103 PuchongP059 Bukit GantangP179 Ranau(Senator)P118 SetiawangsaP192 Mas GadingP072 Tapah
P028 Pasir PutehP131 RembauP026 KeterehP174 PenampangP046 Batu KawanP068 BeruasP097 SelayangP014 MerbokP176 KimanisP132 Telok Kemang
P186 SandakanP011 PendangP024 Kubang KerianP044 Permatang PauhP019 TumpatIAP062 Sungai SiputP091 RompinP033 BesutP081 JerantutP048 Bukit Bendera
P195 Bandar KuchingP022 Pasir MasP023 Rantau PanjangP020 Pengkalan ChepaP114 KepongP165 Tanjong PiaiP121 Lembah PantaiP157 PengerangP058 Bagan SeraiP055 Lenggong
P043 BaganP049 TanjongP120 Bukit BintangP065 Ipoh BaratP051 Bukit GelugorP085 Pekan (Deputy Prime Minister)P126 JelebuP142 LabisP042 Tasek GelugorP178 Sipitang (Deputy Speaker)
P066 Batu GajahP122 SeputehP123 CherasP045 Bukit MertajamP064 Ipoh Timor (Opposition Leader)SecretaryP041 Kepala Batas (Prime Minister)P153 SembrongP168 Kota MaruduP100 PandanP163 Kulai (Deputy Speaker)
P073 Pasir Salak (Speaker)
Yang Di-Pertuan Agong

Elected members by state

Unless noted otherwise, the MPs served the entire term of the parliament (from 17 May 2004 until 13 February 2008).

Perlis

No. Federal Constituency Member Party
BN 3
P001 Padang Besar Azmi Khalid BN (UMNO)
P002 Kangar Mohd Radzi Sheikh Ahmad BN (UMNO)
P003 Arau Syed Razlan Syed Putra Jamallullail BN (UMNO)

Kedah

No. Federal Constituency Member Party
BN 14 | PAS 1
P004 Langkawi Abu Bakar Taib BN (UMNO)
P005 Jerlun Abdul Rahman Ariffin BN (UMNO)
P006 Kubang Pasu Mohd Johari Baharum BN (UMNO)
P007 Padang Terap Ghazali Ibrahim BN (UMNO)
P008 Pokok Sena Abdul Rahman Ibrahim BN (UMNO)
P009 Alor Star Chor Chee Heung BN (MCA)
P010 Kuala Kedah Hashim Jahaya BN (UMNO)
P011 Pendang Mohd Hayati Othman BA (PAS)
P012 Jerai Badruddin Amiruldin BN (UMNO)
P013 Sik Wan Azmi Wan Ariffin BN (UMNO)
P014 Merbok Zainuddin Maidin BN (UMNO)
P015 Sungai Petani Mahadzir Mohd Khir BN (UMNO)
P016 Baling Mashitah Ibrahim BN (UMNO)
P017 Padang Serai Lim Bee Kau BN (MCA)
P018 Kulim-Bandar Baharu Abdul Kadir Sheikh Fadzir BN (UMNO)

Kelantan

No. Federal Constituency Member Party
BN 9 | PAS 5
P019 Tumpat Kamarudin Jaffar BA (PAS)
P020 Pengkalan Chepa Abdul Halim Abdul Rahman BA (PAS)
P021 Kota Bharu Mohd Zaid Ibrahim BN (UMNO)
P022 Pasir Mas Ismail Noh BA (PAS)
P023 Rantau Panjang Abdul Fatah Harun BA (PAS)
P024 Kubang Kerian Salahuddin Ayub BA (PAS)
P025 Bachok Awang Adek Hussin BN (UMNO)
P026 Ketereh Md Alwi Che Ahmad BN (UMNO)
P027 Tanah Merah Shaari Mat Hassan BN (UMNO)
P028 Pasir Puteh Che Min Che Ahmad from 12 July 2004[N 1][2] BN (UMNO)
Kalthom Othman until 24 June 2004 BA (PAS)
P029 Machang Sazmi Miah BN (UMNO)
P030 Jeli Mustapa Mohamed BN (UMNO)
P031 Kuala Krai Mohamed Razali Che Mamat BN (UMNO)
P032 Gua Musang Tengku Razaleigh Hamzah BN (UMNO)

Terengganu

No. Federal Constituency Member Party
BN 8
P033 Besut Abdullah Md Zin BN (UMNO)
P034 Setiu Mohd Yusop Majid BN (UMNO)
P035 Kuala Nerus Che Azmi Abd Rahaman BN (UMNO)
P036 Kuala Terengganu Razali Ismail BN (UMNO)
P037 Marang Abdul Rahman Bakar BN (UMNO)
P038 Hulu Terengganu Tengku Putera Tengku Awang BN (UMNO)
P039 Dungun Rosli Mat Hassan BN (UMNO)
P040 Kemaman Ahmad Shabery Cheek BN (UMNO)

Penang

No. Federal Constituency Member Party
BN 8 | DAP 4 | PKR 1
P041 Kepala Batas Abdullah Ahmad Badawi BN (UMNO)
P042 Tasek Gelugor Mohd Shariff Omar BN (UMNO)
P043 Bagan Lim Hock Seng DAP
P044 Permatang Pauh Wan Azizah Wan Ismail BA (PKR)
P045 Bukit Mertajam Chong Eng DAP
P046 Batu Kawan Huan Cheng Guan BN (Gerakan)
P047 Nibong Tebal Zainal Abidin Osman BN (UMNO)
P048 Bukit Bendera Chia Kwang Chye BN (Gerakan)
P049 Tanjong Chow Kon Yeow DAP
P050 Jelutong Lee Kah Choon BN (Gerakan)
P051 Bukit Gelugor Karpal Singh DAP
P052 Bayan Baru Wong Kam Hoong BN (MCA)
P053 Balik Pulau Hilmi Yahaya BN (UMNO)

Perak

No. Federal Constituency Member Party
BN 21 | DAP 3
P054 Gerik Wan Hashim Wan Teh BN (UMNO)
P055 Lenggong Khamsiyah Yeop BN (UMNO)
P056 Larut Raja Ahmad Zainuddin Raja Omar BN (UMNO)
P057 Parit Buntar Abdul Hamid Zainal Abidin BN (UMNO)
P058 Bagan Serai Zainal Abidin Zin BN (UMNO)
P059 Bukit Gantang Tan Lian Hoe BN (Gerakan)
P060 Taiping M. Kayveas BN (PPP)
P061 Padang Rengas Mohamed Nazri Abdul Aziz BN (UMNO)
P062 Sungai Siput Samy Vellu BN (MIC)
P063 Tambun Ahmad Husni Hanadzlah BN (UMNO)
P064 Ipoh Timor Lim Kit Siang DAP
P065 Ipoh Barat M. Kulasegaran DAP
P066 Batu Gajah Fong Po Kuan DAP
P067 Kuala Kangsar Rafidah Aziz BN (UMNO)
P068 Beruas Lim Keng Yaik BN (Gerakan)
P069 Parit Nasarudin Hashim BN (UMNO)
P070 Kampar Hew See Tong BN (MCA)
P071 Gopeng Ting Chew Peh BN (MCA)
P072 Tapah S. Veerasingam BN (MIC)
P073 Pasir Salak Ramli Ngah Talib[N 2] (Speaker) BN (UMNO)
P074 Lumut Kong Cho Ha BN (MCA)
P075 Bagan Datok Ahmad Zahid Hamidi BN (UMNO)
P076 Telok Intan Mah Siew Keong BN (Gerakan)
P077 Tanjong Malim Loke Yuen Yow BN (MCA)

Pahang

No. Federal Constituency Member Party
BN 14
P078 Cameron Highlands Devamany S. Krishnasamy BN (MIC)
P079 Lipis Mohamed Shahrum Osman BN (UMNO)
P080 Raub Ng Yen Yen BN (MCA)
P081 Jerantut Tengku Azlan Sultan Abu Bakar BN (UMNO)
P082 Indera Mahkota Wan Adnan Wan Mamat BN (UMNO)
P083 Kuantan Fu Ah Kiow BN (MCA)
P084 Paya Besar Siti Zaharah Sulaiman BN (UMNO)
P085 Pekan Najib Razak BN (UMNO)
P086 Maran Ismail Muttalib BN (UMNO)
P087 Kuala Krau Ismail Mohamed Said BN (UMNO)
P088 Temerloh Mohd Sarit Yusoh BN (UMNO)
P089 Bentong Liow Tiong Lai BN (MCA)
P090 Bera Ismail Sabri Yaakob BN (UMNO)
P091 Rompin Jamaluddin Jarjis BN (UMNO)

Selangor

No. Federal Constituency Member Party
BN 22
P092 Sabak Bernam Mat Yasir Ikhsan BN (UMNO)
P093 Sungai Besar Noriah Kasnon BN (UMNO)
P094 Hulu Selangor Palanivel Govindasamy BN (MIC)
P095 Tanjong Karang Noh Omar BN (UMNO)
P096 Kuala Selangor Mohd Daud Tarihep BN (UMNO)
P097 Selayang Chan Kong Choy BN (MCA)
P098 Gombak Rahman Ismail BN (UMNO)
P099 Ampang Rozaidah Talib BN (UMNO)
P100 Pandan Ong Tee Keat BN (MCA)
P101 Hulu Langat Markiman Kobiran BN (UMNO)
P102 Serdang Yap Pian Hon BN (MCA)
P103 Puchong Lau Yeng Peng BN (Gerakan)
P104 Kelana Jaya Loh Seng Kok BN (MCA)
P105 Petaling Jaya Selatan Donald Lim Siang Chai BN (MCA)
P106 Petaling Jaya Utara Chew Mei Fun BN (MCA)
P107 Subang Karnail Singh Nijhar BN (MIC)
P108 Shah Alam Abdul Aziz Shamsuddin BN (UMNO)
P109 Kapar P. Komala Devi BN (MIC)
P110 Klang Tan Yee Kew BN (MCA)
P111 Kota Raja S. Vigneswaran M. Sanasee BN (MIC)
P112 Kuala Langat Shafie Mohd Salleh BN (UMNO)
P113 Sepang Mohd Zin Mohamed BN (UMNO)

Federal Territory of Kuala Lumpur

No. Federal Constituency Member Party
BN 7 | DAP 4
P114 Kepong Tan Seng Giaw DAP
P115 Batu Ng Lip Yong BN (Gerakan)
P116 Wangsa Maju Yew Teong Look BN (MCA)
P117 Segambut Tan Kee Kwong BN (Gerakan)
P118 Setiawangsa Zulhasnan Rafique BN (UMNO)
P119 Titiwangsa Astaman Abdul Aziz BN (UMNO)
P120 Bukit Bintang Fong Kui Lun DAP
P121 Lembah Pantai Shahrizat Abdul Jalil BN (UMNO)
P122 Seputeh Teresa Kok Suh Sim DAP
P123 Cheras Tan Kok Wai DAP
P124 Bandar Tun Razak Tan Chai Ho BN (MCA)

Federal Territory of Putrajaya

No. Federal Constituency Member Party
BN 1
P125 Putrajaya Tengku Adnan Tengku Mansor BN (UMNO)

Negeri Sembilan

No. Federal Constituency Member Party
BN 8
P126 Jelebu Rais Yatim BN (UMNO)
P127 Jempol Mohd Isa Abdul Samad BN (UMNO)
P128 Seremban Hon Choon Kim BN (MCA)
P129 Kuala Pilah Hasan Malek BN (UMNO)
P130 Rasah Goh Siow Huat BN (MCA)
P131 Rembau Firdaus Harun BN (UMNO)
P132 Telok Kemang S. Sothinathan BN (MIC)
P133 Tampin Shaziman Abu Mansor BN (UMNO)

Malacca

No. Federal Constituency Member Party
BN 6
P134 Masjid Tanah Abu Seman Yusop BN (UMNO)
P135 Alor Gajah Fong Chan Onn BN (MCA)
P136 Tangga Batu Idris Haron BN (UMNO)
P137 Bukit Katil Mohd Ruddin Ab Ghani BN (UMNO)
P138 Kota Melaka Wong Nai Chee BN (MCA)
P139 Jasin Mohammad Said Yusof BN (UMNO)

Johor

No. Federal Constituency Member Party
BN 26
P140 Segamat Subramaniam Sathasivam BN (MIC)
P141 Sekijang Baharum Mohamed BN (UMNO)
P142 Labis Chua Soi Lek BN (MCA)
P143 Pagoh Muhyiddin Yassin BN (UMNO)
P144 Ledang Hamim Samuri BN (UMNO)
P145 Bakri Chua Jui Meng BN (MCA)
P146 Muar Razali Ibrahim BN (UMNO)
P147 Parit Sulong Syed Hood Syed Edros BN (UMNO)
P148 Ayer Hitam Wee Ka Siong BN (MCA)
P149 Sri Gading Mohamad Aziz BN (UMNO)
P150 Batu Pahat Junaidy Abd Wahab BN (UMNO)
P151 Simpang Renggam Kerk Choo Ting BN (Gerakan)
P152 Kluang Hoo Seong Chang BN (MCA)
P153 Sembrong Hishammuddin Hussein BN (UMNO)
P154 Mersing Abdul Latiff Ahmad BN (UMNO)
P155 Tenggara Adham Baba BN (UMNO)
P156 Kota Tinggi Syed Hamid Albar BN (UMNO)
P157 Pengerang Azalina Othman Said BN (UMNO)
P158 Tebrau Teng Boon Soon BN (MCA)
P159 Pasir Gudang Mohamed Khaled Nordin BN (UMNO)
P160 Johor Bahru Shahrir Abdul Samad BN (UMNO)
P161 Pulai Nur Jazlan Mohamed BN (UMNO)
P162 Gelang Patah Tan Ah Eng BN (MCA)
P163 Kulai Lim Si Cheng (Deputy Speaker) BN (MCA)
P164 Pontian Hasni Mohammad BN (UMNO)
P165 Tanjong Piai Ong Ka Ting BN (MCA)

Federal Territory of Labuan

No. Federal Constituency Member Party
BN 1
P166 Labuan Suhaili Abdul Rahman BN (UMNO)

Sabah

No. Federal Constituency Member Party
BN 24 | IND 1
P167 Kudat Abdul Rahim Bakri BN (UMNO)
P168 Kota Marudu Maximus Johnity Ongkili BN (PBS)
P169 Kota Belud Salleh Said Keruak BN (UMNO)
P170 Tuaran Wilfred Madius Tangau BN (UPKO)
P171 Sepanggar Eric Majimbun BN (SAPP)
P172 Kota Kinabalu Yee Moh Chai BN (PBS)
P173 Putatan Marcus Mojigoh BN (UPKO)
P174 Penampang Donald Peter Mojuntin BN (UPKO)
P175 Papar Rosnah Abdul Rashid Shirlin BN (UMNO)
P176 Kimanis Anifah Aman BN (UMNO)
P177 Beaufort Azizah Mohd Dun BN (UMNO)
P178 Sipitang Yusof Yacob (Deputy Speaker) BN (UMNO)
P179 Ranau Bernard Giluk Dompok BN (UPKO)
P180 Keningau Joseph Pairin Kitingan BN (PBS)
P181 Tenom Raime Unggi BN (UMNO)
P182 Pensiangan Bernard S. Maraat BN (PBRS)
P183 Beluran Ronald Kiandee BN (UMNO)
P184 Libaran Juslie Ajirol BN (UMNO)
P185 Batu Sapi Edmund Chong Ket Wah BN (PBS)
P186 Sandakan Chong Hon Min IND
P187 Kinabatangan Bung Moktar Radin BN (UMNO)
P188 Silam Samsu Baharun Abdul Rahman BN (UMNO)
P189 Semporna Shafie Apdal BN (UMNO)
P190 Tawau Shim Paw Fatt BN (SAPP)
P191 Kalabakan Abdul Ghapur Salleh BN (UMNO)

Sarawak

No. Federal Constituency Member Party
BN 27 | DAP 1
P192 Mas Gading Tiki Lafe BN (SPDP)
P193 Santubong Wan Junaidi Tuanku Jaafar BN (PBB)
P194 Petra Jaya Fadillah Yusof BN (PBB)
P195 Bandar Kuching Chong Chieng Jen DAP
P196 Stampin Yong Khoon Seng BN (SUPP)
P197 Kota Samarahan Abdul Taib Mahmud BN (PBB)
P198 Mambong James Dawos Mamit BN (PBB)
P199 Serian Richard Riot Jaem BN (SUPP)
P200 Batang Sadong Adenan Satem BN (PBB)
P201 Batang Lupar Rohani Abdul Karim BN (PBB)
P202 Sri Aman Jimmy Donald Lim BN (PRS)
P203 Lubok Antu Jawah Gerang BN (PRS)
P204 Betong Douglas Uggah Embas BN (PBB)
P205 Saratok Jelaing Mersat BN (SPDP)
P206 Kuala Rajang Wahab Dollah BN (PBB)
P207 Sarikei Law Hieng Ding BN (SUPP)
P208 Julau Joseph Salang Gandum BN (PRS)
P209 Kanowit Aaron Ago Dagang BN (PRS)
P210 Lanang Tiong Thai King BN (SUPP)
P211 Sibu Robert Lau Hoi Chew BN (SUPP)
P212 Mukah Leo Michael Toyad BN (PBB)
P213 Selangau Joseph Entulu Belaun BN (PRS)
P214 Kapit Alexander Nanta Linggi BN (PBB)
P215 Hulu Rajang Billy Abit Joo BN (PRS)
P216 Bintulu Tiong King Sing BN (SPDP)
P217 Miri Peter Chin Fah Kui BN (SUPP)
P218 Baram Jacob Dungau Sagan BN (SPDP)
P219 Bukit Mas Henry Sum Agong BN (PBB)

Notes

  1. Initially, the Returning Officer had declared Kalthom Othman as the elected MP for Pasir Puteh at the night of 21 March 2004. However, BN candidate Che Min Che Ahmad filed his petition to nullify the election due to inconsistent figure in the vote counting documents. The Election Court had made such a shocked decision to declare him as the rightful winner on June 2004, 3 months after the 11th General Election. No by-election was held by the Election Commission of Malaysia.
  2. Ramli was elected as the Speaker on 22 November 2004 following the resignation of Mohamed Zahir Ismail.

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.