List of Sundance Film Festival award winners

This is a list of films that won awards at the American Sundance Film Festival.

Contents

198419851986198719881989199019911992199319941995199619971998199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019

1984

  • Grand Jury Prize Dramatic – Old Enough
  • Grand Jury Prize Documentary – Style Wars
  • Honorable Mention Documentary – Seeing Red
  • Honorable Mention Documentary – The Good Fight (The Abraham Lincoln Brigade in the Spanish Civil War)
  • Special Jury Prize Dramatic – Last Night at the Alamo
  • Special Jury Prize Documentary – When the Mountains Tremble
  • Special Jury Recognition Documentary – The Secret Agent
  • Special Jury Recognition Dramatic – Hero

Source:[1]

1985

Source:[2]

1986

Source:[3]

1987

  • Grand Jury Prize Dramatic – Waiting for the Moon
  • Grand Jury Prize Dramatic – The Trouble with Dick
  • Grand Jury Prize Documentary – Sherman's March
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – No Picnic
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Chile: When Will It End?
  • Special Jury Recognition – Working Girls
  • Special Jury Recognition – River's Edge
  • Special Jury Prize Documentary – Chile: When Will It End?
  • Special Jury Prize for Originality – Sullivan's Pavilion

Source:[4]

1988

Source:[5]

1989

  • Grand Jury Prize Dramatic – True Love
  • Grand Jury Prize Documentary – For All Mankind
  • Audience Award Documentary – For All Mankind
  • Audience Award Dramatic – sex, lies and videotape
  • Filmmakers Trophy Dramatic – Powwow Highway
  • Filmmakers Trophy Documentary – John Huston
  • Special Jury Recognition – The Roommate

Source:[6]

1990

Source:[7]

1991

  • Grand Jury Prize Dramatic – Poison
  • Grand Jury Prize Documentary – American Dream
  • Grand Jury Prize Documentary – Paris Is Burning
  • Filmmakers Trophy Dramatic – Privilege
  • Filmmakers Trophy Documentary – American Dream
  • Audience Award Dramatic – One Cup of Coffee
  • Audience Award Documentary – American Dream
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Daughters of the Dust
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Christo in Paris
  • Special Jury Recognition – Straight Out of Brooklyn
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Hangin' with the Homeboys
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Trust

Source:[8]

1992

  • Grand Jury Prize Dramatic – In the Soup
  • Grand Jury Prize Documentary – A Brief History of Time
  • Grand Jury Prize Documentary – Finding Christa
  • Filmmakers Trophy Dramatic – Zebrahead
  • Filmmakers Trophy Documentary – A Brief History of Time
  • Audience Award Dramatic – The Waterdance
  • Audience Award Documentary – Brother's Keeper
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Swoon
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Shoot for the Contents
  • Special Jury Recognition – The Hours and Times
  • Special Jury Recognition – My Crasy Life
  • Special Jury Prize for Acting – Seymour Cassel for his performance in In the Soup
  • Waldo Salt Screenwriting Award – The Waterdance
  • Piper-Heidseick Award for Independent Vision – John Turturro

Source:[9]

1993

Source:[10]

1994

Source:[11]

1995

  • Grand Jury Prize Dramatic – The Brothers McMullen
  • Grand Jury Prize Dramatic – The Young Poisoner's Handbook
  • Grand Jury Prize Documentary – Crumb
  • Filmmakers Trophy Dramatic – Angela
  • Filmmakers Trophy Documentary – Black is... Black Ain't
  • Audience Award Documentary – Ballot Measure 9
  • Audience Award Documentary – Unzipped
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Living in Oblivion
  • Freedom of Expression Award – When Billy Broke His Head...and Other Tales of Wonder
  • Special Jury Recognition for Directing – Jupiter's Wife
  • Special Jury Recognition for Directing – Heavy
  • Special Jury Recognition for Directing – Rhythm Thief
  • Special Jury Recognition – El héroe
  • Honorable Mention Latin American Cinema – Eagles Don't Hunt Flies
  • Honorable Mention Latin American Cinema – Strawberry and Chocolate
  • Honorable Mention Short Filmmaking – The Salesman and Other Adventures
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Tom's Flesh
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Nonnie & Alex
  • Piper-Heidsieck Tribute to Independent Vision – Nicolas Cage

Source:[12]

1996

Source:[13]

1997

  • Grand Jury Prize Dramatic – Sunday
  • Grand Jury Prize Documentary – Girls Like Us
  • Audience Award Dramatic – Love Jones
  • Audience Award Dramatic – Hurricane
  • Audience Award Documentary – Paul Monette: The Brink of Summer's End
  • Filmmakers Trophy Documentary – Licensed to Kill
  • Filmmakers Trophy Dramatic – In the Company of Men
  • Freedom of Expression Award – Family Name
  • Freedom of Expression Award – Fear and Learning at Hoover Elementary
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – My America ...or Honk if You Love Buddha
  • Special Jury Recognition – Kirby Dick for SICK: The Life & Death of Bob Flanagan, Supermasochist / Parker Posey for The House of Yes
  • Latin American Cinema Award – Landscapes of Memory
  • Short Filmmaking Award – Man About Town
  • Honorable Mention Latin American Cinema – Deep Crimson
  • Honorable Mention Latin American Cinema – Syphon Gun
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Birdhouse
  • Piper-Heidsieck Tribute to Independent Vision – Tim Robbins

Source:[14]

1998

Source:[15]

1999

  • Grand Jury Prize Documentary – American Movie
  • Grand Jury Prize Dramatic – Three Seasons
  • Audience Award Documentary – Genghis Blues
  • Audience Award Dramatic – Three Seasons
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Three Seasons
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Regret to Inform
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Rabbit in the Moon
  • Directing Award Dramatic – Judy Berlin
  • Directing Award Documentary – Regret to Inform
  • Freedom of Expression Award – The Black Press: Soldiers Without Swords
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Joe the King (tie)
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Guinevere (tie)
  • World Cinema Audience Award – Run Lola Run
  • World Cinema Audience Award – Train of Life
  • Filmmakers Trophy Dramatic – Tumbleweeds
  • Filmmakers Trophy Documentary – Sing Faster: The Stagehands' Ring Cycle
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Stubble Trouble
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Come unto Me: The Faces of Tyree Guyton
  • Honorable Mention Short Filmmaking – A Pack of Gifts, Now
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Atomic Tabasco
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Devil Doll/Ring Pull
  • Jury Prize Latin American Cinema – Little Saints
  • Jury Prize Short Filmmaking – More
  • Special Jury Prize – On the Ropes
  • Special Jury Prize Latin American Cinema – Life is to Whistle
  • Special Jury Prize for Acting – Happy, Texas
  • Special Jury Prize for Distinctive Vision in Filmmaking – Treasure Island
  • Piper-Heidsieck tribute to Independent Vision – Laura Dern

Source:[16]

2000

  • Grand Jury Prize Documentary – Long Night's Journey into Day
  • Grand Jury Prize Dramatic – Girlfight & You Can Count On Me (tie)
  • Directing Award Dramatic – Girlfight
  • Directing Award Documentary – Paragraph 175
  • Waldo Salt Screenwriting Award – You Can Count On Me
  • Freedom of Expression Award – Dark Days
  • Audience Award Dramatic – Two Family House
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Americanos: Latino Life in The United States
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Committed
  • World Cinema Audience Award – Saving Grace
  • Special Jury Prize for Artistic Achievement – The Ballad of Ramblin' Jack
  • Special Jury Prize for Writing – George Wallace: Settin' the Woods on Fire
  • Special Jury Prize for Ensemble Cast – The Tao of Steve
  • Special Jury Prize for Ensemble Cast – Songcatcher
  • Jury Prize Latin American Cinema – Herod's Law
  • Jury Prize Short Filmmaking – Five Feet High and Rising
  • Honorable Mention Short Filmmaking – No One Writes to the Colonel
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Darling International
  • Honorable Mention Short Filmmaking – G.
  • Piper-Heidsieck tribute to Independent Vision – Kevin Spacey

Source:[17]

2001

  • Grand Jury Prize Documentary – Southern Comfort
  • Grand Jury Prize Dramatic – The Believer
  • Directing Award Documentary – Dogtown and Z-Boys
  • Directing Award Dramatic – Hedwig and the Angry Inch
  • Freedom of Expression Award – Scout's Honor
  • World Cinema Audience Award – The Road Home
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – LaLee's Kin: The Legacy of Cotton
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – The Deep End
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Memento
  • Special Jury Prize for Acting – In the Bedroom
  • Special Jury Prize Documentary – Children Underground
  • Jury Prize Latin American Cinema – Possible Loves
  • Jury Prize Latin American Cinema – Sin Dejar Huella (English title Without a Trace)
  • Special Jury Prize Latin American Cinema – Coffin Joe - The Strange World Of José Mojica Marins
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Gina, An Actress, Age 29
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Delusions in Modern Primitivism
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Jigsaw Venus
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Metropopular
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Peter Rabbit and the Crucifix
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Pie Fight '69
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Sweet
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Zen and the Art of Landscaping
  • Piper-Heidsieck Award – Julianne Moore

Source:[18]

2002

Source:[19]

2003

  • Alfred P. Sloan Prize – Dopamine
  • Audience Award Documentary – My Flesh and Blood
  • Audience Award Dramatic – The Station Agent
  • Directing Award Dramatic – thirteen
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Stevie
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Quattro Noza
  • Freedom of Expression Award – What I Want My Words to Do to You
  • Grand Jury Prize Documentary – Capturing the Friedmans
  • Grand Jury Prize Dramatic – American Splendor
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Ocularist
  • Honorable Mention Short Filmmaking – The Planets
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Pan with Us
  • Honorable Mention Short Filmmaking – The Freak
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Asylum
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Fits & Starts
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Earthquake
  • Honorable Mention Short Filmmaking – From the 104th Floor
  • Jury Prize Short Filmmaking – Terminal Bar
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking – One
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking Animation – Broken Saints
  • Online Film Festival Second Place Audience Award Short Filmmaking – S-11 Redux: Channel Surfing the Apocalypse
  • Online Film Festival Second Place Audience Award Short Filmmaking Animation – LOR
  • Online Film Festival Third Place Audience Award Short Filmmaking – Icarus of Pittsburgh
  • Online Film Festival Third Place Audience Award Short Filmmaking Animation – Bumble Beeing
  • Waldo Salt Screenwriting Award – The Station Agent
  • World Cinema Audience Award – Whale Rider

Source:[20]

2004

  • Alfred P. Sloan PrizePrimer
  • Audience Award Documentary – Born into Brothels
  • Audience Award Dramatic – Maria Full of Grace
  • Directing Award Documentary – Super Size Me
  • Directing Award Dramatic – Down to the Bone
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Imelda
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – November
  • Freedom of Expression Award – Repatriation
  • Grand Jury Prize Documentary – Dig!
  • Grand Jury Prize Dramatic – Primer
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Curtis
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Harvie Krumpet
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Krumped
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Papillon D’Amour
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Spokane
  • Jury Prize in Short Filmmaking – When the Storm Came
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Gowanus, Brooklyn
  • Jury Prize in International Short Filmmaking – Tomo
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking – Strangers
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking Animation – Drum Machine
  • Online Film Festival Jury Award Short Filmmaking – Wet Dreams and False Images
  • Online Film Festival Jury Award Short Filmmaking Animation – Bathtime in Clerkenwell
  • Online Film Festival Jury Award Short Filmmaking New Forms – The Dawn at My Back: Memoir of a Texas Upgringing
  • Special Jury Prize Documentary – Farmingville
  • Special Jury Prize Dramatic – Brother to Brother
  • Special Jury Prize for Acting – Vera Farmiga for her performance in Down to the Bone
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Larry Gross for We Don't Live Here Anymore
  • World Cinema Audience Award Documentary – The Corporation
  • World Cinema Audience Award Dramatic – Seducing Doctor Lewis

Source:[21]

2005

  • Special Jury Prize for Editing – Murderball
  • Audience Award Documentary – Murderball
  • Audience Award Dramatic – Hustle & Flow
  • Directing Award Documentary – Jeff Feuerzeig for The Devil and Daniel Johnston
  • Directing Award Dramatic – Noah Baumbach for The Squid and the Whale
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – The Education of Shelby Knox
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Hustle & Flow
  • Grand Jury Prize Documentary – Why We Fight
  • Grand Jury Prize Dramatic – Forty Shades of Blue
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – One Weekend A Month
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Small Town Secrets
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Victoria Para Chino
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Tama Tu
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Ryan
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Bullets in the Hood: A Bed-Stuy Story
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Family Portrait
  • Jury Prize in International Short Filmmaking – Wasp
  • Special Jury Prize Documentary – After Innocence
  • Special Jury Prize for Acting – Amy Adams in Junebug
  • Special Jury Prize for Acting – Lou Pucci in Thumbsucker
  • Special Jury Prize for Originality of Vision Dramatic – Miranda July writer, director, and actor in Me and You and Everyone We Know
  • Special Jury Prize for Originality of Vision Dramatic – Rian Johnson director of Brick
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Noah Baumbach for The Squid and the Whale
  • World Cinema Jury Prize Documentary – Shape of the Moon
  • World Cinema Jury Prize Dramatic – The Hero
  • World Cinema Audience Award Dramatic – Brothers
  • World Cinema Special Jury Prize Documentary – The Liberace of Baghdad
  • World Cinema Special Jury Prize Documentary – Wall
  • World Cinema Special Jury Prize Dramatic – The Forest For the Trees
  • World Cinema Special Jury Prize Dramatic – Live-In Maid

Source:[22]

2006

Source:[23]

2007

  • 2007 Alfred P. Sloan PrizeDark Matter
  • Audience Award: Documentary – Hear and Now
  • Directing Award Documentary – Sean Fine and Andrea Nix Fine for War/Dance
  • Directing Award Dramatic – Jeffrey Blitz for Rocket Science
  • Editing Award Documentary – Hibah Sherif Frisina, Charlton McMillan, and Michael Schweitzer for Nanking
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Manda Bala (Send a Bullet)
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Benoît Debie for Joshua
  • Grand Jury Prize Documentary – Manda Bala (Send a Bullet)
  • Grand Jury Prize Dramatic – Padre Nuestro
  • Honorable Mentions in Short Filmmaking – Death to the Tinman
  • Honorable Mentions in Short Filmmaking – t.o.m.
  • Honorable Mentions in Short Filmmaking – Men Understand Each Other Better (Mardha Hamdigar Ra Behtar Mifahmand)
  • Honorable Mentions in Short Filmmaking – Spitfire 944
  • Honorable Mentions in Short Filmmaking – Motodrom
  • Honorable Mentions in Short Filmmaking – The Fighting Cholitas
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Everything Will Be OK
  • Jury Prize in International Short Filmmaking – The Tube With a Hat
  • Special Jury Prize: Documentary – No End in Sight
  • Special Jury Prize in Short Filmmaking – Freeheld
  • Special Jury Prize for Acting – Jess Weixler in Teeth
  • Special Jury Prize for Acting – Tamara Podemski in Four Sheets to the Wind
  • Special Jury Prize for Singularity of Vision Dramatic – Chris Smith, director of The Pool
  • Waldo Salt Screenwriting Award: Dramatic – James C. Strouse for Grace Is Gone
  • World Cinema Audience Award: Documentary – In the Shadow of the Moon
  • World Cinema Audience Award: Dramatic – Once
  • World Cinema Jury Prize Documentary – Enemies of Happiness
  • World Cinema Jury Prize Dramatic – Sweet Mud
  • World Cinema Special Jury Prize Documentary – Hot House
  • World Cinema Special Jury Prize Dramatic – L' Héritage (The Legacy)

Source:[24]

2008

Source:[25]

2009

  • 2009 Alfred P. Sloan PrizeAdam
  • Audience Award: Dramatic – Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • Audience Award: Documentary – The Cove
  • Directing Award Dramatic – Cary Joji Fukunaga for Sin Nombre
  • Directing Award Documentary – Natalia Almada for El General
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic – Adriano Goldman for Sin Nombre
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary – Bob Richman for The September Issue
  • Editing Award Documentary – Karen Schmeer for Sergio
  • Grand Jury Prize: Dramatic – Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • Grand Jury Prize: Documentary – We Live in Public
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Omelette
  • Honorable Mention Short Filmmaking – The Attack of the Robots from Nebula-5
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Jerrycan
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Western Spaghetti
  • Honorable Mention Short Filmmaking – I Live in the Woods
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Love You More
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Protect You + Me.
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Treevenge
  • Jury Prize Short Filmmaking – Short Term 12
  • Jury Prize International Short Filmmaking – Lies
  • Special Jury Prize Documentary – Good Hair
  • Special Jury Prize for Spirit of Independence – Humpday
  • Special Jury Prize for Acting – Mo'Nique for Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • Waldo Salt Screenwriting Award: Dramatic – Nicholas Jasenovec and Charlyne Yi for Paper Heart
  • World Cinema Audience Award: Documentary – Afghan Star
  • World Cinema Audience Award: Dramatic – An Education
  • World Cinema Cinematography Award: Documentary – John Maringouin for Big River Man
  • World Cinema Cinematography Award: Dramatic – John De Borman for An Education
  • World Cinema Directing Award: Documentary – Havana Marking for Afghan Star
  • World Cinema Documentary Editing Award – Janus Billeskov Jansen and Thomas Papapetros for Burma VJ
  • World Cinema Jury Prize Documentary – Rough Aunties
  • World Cinema Jury Prize Dramatic – The Maid (La Nana)
  • World Cinema Screenwriting Award – Guy Hibbert for Five Minutes of Heaven
  • World Cinema Special Jury Prize Documentary – Tibet in Song
  • World Cinema Special Jury Prize for Acting – Catalina Saavedra for The Maid (La Nana)
  • World Cinema Special Jury Prize for Originality – Louise-Michel

Source:[26]

2010

  • Alfred P. Sloan Prize – Obselidia
  • Audience Award: Dramatic – happythankyoumoreplease
  • Audience Award: Documentary – Waiting for "Superman"
  • Best of NEXT – Homewrecker (2010 film)
  • Directing Award Documentary – Smash His Camera
  • Directing Award Dramatic – 3 Backyards
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Obselidia
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – The Oath
  • Editing Award Documentary – Joan Rivers: A Piece of Work
  • Grand Jury Prize: Documentary – Restrepo
  • Grand Jury Prize: Dramatic – Winter's Bone
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Born Sweet
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Can We Talk?
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Dock Ellis & The LSD No-No
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – How I Met Your Father
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Quadrangle
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Rob and Valentyna in Scotland
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Young Love
  • Jury Prize International Short Filmmaking – The Six Dollar Fifty Man
  • Jury Prize Short Filmmaking – Drunk History: Douglass & Lincoln
  • Special Jury Prize Documentary – Gasland
  • Special Jury Prize Dramatic – Sympathy for Delicious
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Winter's Bone
  • World Cinema Audience Award Documentary – Waste Land
  • World Cinema Audience Award Dramatic – Undertow
  • World Cinema Cinematography Award Documentary – His & Hers
  • World Cinema Cinematography Award Dramatic – The Man Next Door
  • World Cinema Directing Award Documentary – Space Tourists
  • World Cinema Directing Award Dramatic – Southern District
  • World Cinema Documentary Editing Award – A Film Unfinished
  • World Cinema Jury Prize Documentary – The Red Chapel (Det Røde Kapel)
  • World Cinema Jury Prize Dramatic – Animal Kingdom
  • World Cinema Screenwriting Award – Southern District
  • World Cinema Special Jury Prize Documentary – Enemies of the People
  • World Cinema Special Jury Prize for Acting – Grown Up Movie Star

Source:[27]

2011

  • Grand Jury Prize: Documentary – How to Die in Oregon
  • Grand Jury Prize: Dramatic – Like Crazy
  • World Cinema Jury Prize: Documentary – Hell and Back Again
  • World Cinema Jury Prize: Dramatic – Happy, Happy
  • Audience Award: Documentary – Buck
  • Audience Award: Dramatic – Circumstance
  • World Cinema Audience Award: Documentary – Senna
  • World Cinema Audience Award: Dramatic – Kinyarwanda
  • Best of NEXT Audience Award – to.get.her
  • Directing Award: Documentary – Jon Foy for Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles
  • Directing Award: Dramatic – Sean Durkin for Martha Marcy May Marlene
  • World Cinema Directing Award: Documentary – James Marsh for Project Nim
  • World Cinema Directing Award: Dramatic – Paddy Considine for Tyrannosaur
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Sam Levinson for Another Happy Day
  • World Cinema Dramatic Screenwriting Award – Erez Kav-El for Restoration
  • Documentary Editing Award – Matthew Hamachek and Marshall Curry for If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
  • World Cinema Documentary Editing Award – Goran Hugo Olsson and Hanna Lejonqvist for The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary – Eric Strauss, Ryan Hill and Peter Hutchens for The Redemption of General Butt Naked
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic – Bradford Young for Pariah
  • World Cinema Cinematography Award: Documentary – Danfung Dennis for Hell and Back Again
  • World Cinema Cinematography Award: Dramatic – Diego F. Jimenez for All Your Dead Ones
  • World Dramatic Special Jury Prizes for Breakout Performances – Peter Mullan and Olivia Colman for Tyrannosaur
  • World Cinema Documentary Special Jury Prize – Position Among the Stars
  • Documentary Special Jury Prize – Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Dramatic Special Jury Prize – Another Earth
  • Dramatic Special Jury Prize for Breakout Performance – Felicity Jones for Like Crazy
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Brick Novax Pt 1 and 2
  • International Jury Prize in Short Filmmaking – Deeper Than Yesterday
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Choke
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Diarchy
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – The External World
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – The Legend of Beaver Dam
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Out of Reach
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Protoparticles
  • Alfred P. Sloan Feature Film Prize – Another Earth
  • Sundance Institute/Mahindra Global Filmmaking Awards – Bogdan Mustata of Romania for Wolf, Ernesto Contrera of Mexico for I Dream In Another Language, Seng Tat Liew of Malaysia for In What City Does It Live?, and Talya Lavie of Israel for Zero Motivation
  • Sundance Institute/NHK Award – Cherien Dabis, director of May in the Summer

Source:[28]

2012

Source:[29]

2013

  • U. S. Grand Jury Prize: Dramatic – Fruitvale (retitled Fruitvale Station)
  • U. S. Grand Jury Prize: Documentary – Blood Brother
  • World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic – Jiseul
  • World Cinema Grand Jury Prize: Documentary – A River Changes Course
  • Audience Award: U. S. Dramatic presented by Acura – Fruitvale (retitled Fruitvale Station)
  • Audience Award: U.S. Documentary presented by Acura – Blood Brother
  • Audience Award: World Cinema Dramatic – Metro Manila
  • Audience Award: World Cinema: Documentary – The Square
  • Audience Award: Best of NEXT – This Is Martin Bonner
  • Directing Award: U. S. Dramatic – Afternoon Delight
  • Directing Award: U. S. Documentary – Cutie and the Boxer
  • Directing Award: World Cinema Dramatic – Crystal Fairy
  • Directing Award: World Cinema Documentary – The Machine Which Makes Everything Disappear
  • Cinematography Award: U. S. Dramatic – Ain't Them Bodies Saints
  • Cinematography Award: U. S. Dramatic – Mother of George
  • Cinematography Award: U. S. Documentary – Dirty Wars: The World Is a Battlefield
  • Cinematography Award: World Cinema Dramatic – Lasting
  • Cinematography Award: World Cinema Documentary – Who Is Dayani Cristal?
  • U. S. Documentary Special Jury Award for Achievement in Filmmaking – Inequality for All
  • U. S. Documentary Special Jury Award for Achievement in Filmmaking – American Promise
  • U. S. Dramatic Special Jury Award for Acting – Miles Teller & Shailene Woodley, The Spectacular Now
  • U. S. Dramatic Special Jury Award for Sound Design – Shane Carruth & Johnny Marshall, Upstream Color
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award – Circles
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Punk Spirit – Pussy Riot – A Punk Prayer
  • Editing Award: U. S. Documentary – Gideon's Army
  • Editing Award: World Cinema Documentary – The Summit
  • Waldo Salt Screenwriting Award: U.S. Dramatic – In a World...
  • Screenwriting Award: World Cinema Dramatic – Wajma (An Afghan Love Story)
  • Alfred P. Sloan Feature Film Prize – Computer Chess
  • Short Film Grand Jury Prize – The Whistle
  • Short Film Jury Award: US Fiction – Whiplash
  • Short Film Jury Award: International Fiction – The Date
  • Short Film Jury Award: Non-fiction – Skinningrove
  • Short Film Jury Award: Animation – Irish Folk Furniture
  • Short Film Special Jury Award for Acting – Joel Nagle, Palimpsest
  • Short Film Special Jury Award – Kahlil Joseph, Until the Quiet Comes
  • Short Film Audience Award, Presented by YouTube – Catnip: Egress to Oblivion

Source:[30]

2014



  • World Cinema Jury Prize: Dramatic – To Kill a Man
  • World Cinema Directing Award: Dramatic – 52 Tuesdays
  • World Cinema Cinematography Award: Dramatic – Lilting
  • World Cinema Screenwriting Award – Blind
  • World Cinema Special Jury Prize: Dramatic – God Help the Girl




  • Short Film Grand Jury Prize – Of God and Dogs
  • Short Film Jury Award: Animation – Yearbook
  • Short Film Jury Award: International – The Cut
  • Short Film Jury Award: Non-Fiction – I Think This Is the Closest to How the Footage Looked
  • Short Film Jury Award: U.S. Fiction – Gregory Go Boom
  • Special Jury Prize for Unique Vision: Short Filmmaking – Rat Pack Rat
  • Special Jury Prize for Non-Fiction: Short Filmmaking – Love. Love. Love.


Source:[31]

2015


  • Grand Jury Prize: Documentary – The Wolfpack by Crystal Moselle
  • Directing Award: Documentary – Matthew Heineman for Cartel Land
  • Cinematography Award: Documentary – Matthew Heineman and Matt Porwoll for Cartel Land
  • Special Jury Prize for Breakout First Feature: Documentary – Lyric R. Cabral and David Felix Sutcliffe for (T)error
  • Special Jury Prize for Verité Filmmaking: Documentary – Western by Bill and Turner Ross
  • Special Jury Prize for Social Impact: Documentary – 3½ Minutes by Marc Silver


  • World Cinema Jury Prize: Dramatic – Slow West by John Maclean
  • World Cinema Directing Award: Dramatic – Alanté Kavaïté for The Summer of Sangailé
  • World Cinema Cinematography Award: Dramatic – Germain McMicking for Partisan
  • World Cinema Special Jury Prize for Acting: Dramatic – Regina Casé and Camila Márdila for The Second Mother
  • World Cinema Special Jury Prize for Acting: Dramatic – Jack Reynor for Glassland


  • World Cinema Jury Prize: Documentary – The Russian Woodpecker by Chad Gracia
  • World Cinema Directing Award: Documentary – Kim Longinotto for Dreamcatcher
  • World Cinema Editing Award: Documentary – Jim Scott for How to Change the World
  • World Cinema Special Jury Prize for Impact: Documentary – Pervert Park by Frida and Lasse Barkfors
  • World Cinema Special Jury Prize for Unparalleled Access: Documentary – The Chinese Mayor by Hao Zhou



  • Short Film Grand Jury Prize – World of Tomorrow by Don Hertzfeldt
  • Short Film Jury Award: Animation – Storm hits jacket by Paul Cabon
  • Short Film Jury Award: International – Oh Lucy! by Atsuko Hirayanagi
  • Short Film Jury Award: Non-Fiction – The Face of Ukraine: Casting Oksana Baiul by Kitty Green
  • Short Film Jury Award: U.S. Fiction – SMILF by Frankie Shaw
  • Special Jury Prize for Acting: Short Filmmaking – Laure Calamy for Back Alley by Cécile Ducrocq
  • Special Jury Prize for Visual Poetry: Short Filmmaking – Object by Paulina Skibińska


Source:[32][33]

2016


  • Grand Jury Prize: Documentary – Weiner by Elyse Steinberg and Josh Kriegman
  • Directing Award: Documentary – Roger Ross Williams for Life, Animated
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Editing – Penny Lane and Thom Stylinski for NUTS!
  • Special Jury Prize for Social Impact: Documentary – Trapped by Dawn Porter
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Writing – Robert Greene for Kate Plays Christine
  • Special Jury Prize for Verité Filmmaking: Documentary – The Bad Kids by Keith Fulton and Lou Pepe



  • World Cinema Jury Prize: Documentary – Sonita by Rokhsareh Ghaemmaghami
  • World Cinema Directing Award: Documentary – Michal Marczak for All These Sleepless Nights
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Best Debut Feature – Heidi Brandenburg and Mathew Orzel for When Two Worlds Collide
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Best Cinematography – Pieter-Jan De Pue for The Land of the Enlightened
  • World Cinema Editing Award: Documentary – Mako Kamitsuna and John Maringouin for We Are X



  • Short Film Grand Jury Prize – Thunder Road by Jim Cummings
  • Short Film Jury Award: US Fiction – The Procedure by Calvin Lee Reeder
  • Short Film Jury Award: International Fiction – Maman(s) by Maïmouna Doucouré
  • Short Film Jury Award: Non-fiction – Bacon & God's Wrath by Sol Friedman
  • Short Film Jury Award: Animation – Edmond by Nina Gantz
  • Short Film Special Jury Award for Outstanding Performance – Grace Glowicki for Her Friend Adam
  • Short Film Special Jury Award for Best Direction – Ondřej Hudeček for Peacock
  • Alfred P. Sloan Prize – Embrace of the Serpent by Ciro Guerra

Source:[34]

2017

Source:[35]

2018

2019

  • US Dramatic Grand Jury Prize: Clemency
  • US Dramatic Audience Award: Brittany Runs a Marathon
  • US Dramatic Directing: Joe Talbot for The Last Black Man in San Francisco
  • US Dramatic Waldo Salt Screenwriting Award: Pippa Bianco for Share
  • US Dramatic Special Jury Award for Vision and Craft: Alma Har'el for Honey Boy
  • US Dramatic Special Jury Award for Creative Collaboration: The Last Black Man in San Francisco
  • US Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Performance: Rhianne Barreto for Share
  • US Documentary Grand Jury Prize: One Child Nation
  • US Documentary Audience Award: Knock Down the House
  • US Documentary Directing: Steven Bognar and Julia Riechert for American Factory
  • US Documentary Special Jury Award for Moral Urgency: Jacqueline Olive for Always in Season
  • US Documentary Special Jury Award for Emerging Filmmaker: Liza Mandelup for Jawline
  • US Documentary Special Jury Award for Cinematography: Luke Lorentzen for Midnight Family
  • World Cinema Dramatic Grand Jury Prize: The Souvenir
  • World Cinema Dramatic Audience Award: Queen of Hearts
  • World Cinema Dramatic Directing: Lucía Garibaldi for The Sharks
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award: Alejandro Landes for Monos
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting: Krystyna Janda for Dolce Fine Giornata
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Originality: Makoto Nagahisa for We Are Little Zombies
  • World Cinema Documentary Grand Jury Prize: Honeyland
  • World Cinema Documentary Audience Award: Sea of Shadows
  • World Cinema Documentary Directing: Mads Brügger for Cold Case Hammarskjöld
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Impact for Change: Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov for Honeyland
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography: Fejmi Daut and Samir Ljuma for Honeyland
  • Short Film Grand Jury Prize: Aziza, directed by Soudade Kaadan
  • Short Film Jury Award: U.S. Fiction: Green, directed by Susan Andrews Correa
  • Short Film Jury Award: International Fiction: Dunya's Day, directed by Raed Alsemari
  • Short Film Jury Award: Nonfiction: Ghosts of Sugar Land, directed by Bassam Tariq
  • Short Film Jury Award: Animation: Reneepoptosis, directed by Renee Zhan
  • Special Jury Award: Directing: Alexandra Lazarowich for Fast Horse; Robert Machoian for The Minors
  • NEXT Audience Award: The Infiltrators
  • NEXT Innovator Award: The Infiltrators
  • Alfred P. Sloan Feature Film Prize: The Boy Who Harnessed the Wind
  • Sundance Institute/Amazon Studios Producers Awards: Carly Hugo & Matt Parker for Share; Sev Ohanian for Lori Cheatle
  • Sundance Open Borders Fellowship Presented by Netflix: Talal Derki for Of Fathers and Sons; Chaitanya Tamhane and Tatiana Huezo for Night On Fire

Source:[36][37]

References

  1. 1984 Sundance Film Festival sundance.org
  2. 1985 Sundance Film Festival sundance.org
  3. 1986 Sundance Film Festival sundance.org
  4. 1987 Sundance Film Festival sundance.org
  5. 1988 Sundance Film Festival sundance.org
  6. 1989 Sundance Film Festival sundance.org
  7. 1990 Sundance Film Festival sundance.org
  8. 1991 Sundance Film Festival sundance.org
  9. 1992 Sundance Film Festival sundance.org
  10. 1993 Sundance Film Festival sundance.org
  11. 1994 Sundance Film Festival Archived 2012-11-07 at the Wayback Machine sundance.org
  12. 1995 Sundance Film Festival sundance.org
  13. 1996 Sundance Film Festival sundance.org
  14. 1997 Sundance Film Festival sundance.org
  15. 1998 Sundance Film Festival sundance.org
  16. 1999 Sundance Film Festival sundance.org
  17. 2000 Sundance Film Festival sundance.org
  18. 2001 Sundance Film Festival sundance.org
  19. 2002 Sundance Film Festival sundance.org
  20. 2003 Sundance Film Festival sundance.org
  21. 2004 Sundance Film Festival sundance.org
  22. 2005 Sundance Film Festival Archived 2011-05-06 at the Wayback Machine sundance.org
  23. 2006 Sundance Film Festival sundance.org
  24. 2007 Sundance Film Festival sundance.org
  25. 2008 Sundance Film Festival sundance.org
  26. 2009 Sundance Film Festival sundance.org
  27. 2010 Sundance Film Festival sundance.org
  28. Esteban, Julieta; Frey, Kelly (January 29, 2011). "2011 Sundance Film Festival Announces Awards". sundance.org. Retrieved February 4, 2011.
  29. "2012 Sundance Film Festival Announces Awards". sundance.org. January 28, 2012. Archived from the original on April 28, 2012. Retrieved January 29, 2012.
  30. "2013 Sundance Film Festival Announces Awards". sundance.org. January 26, 2013. Archived from the original on January 30, 2013. Retrieved January 28, 2013.
  31. "2014 Sundance Film Festival – Archives – Sundance Institute – Awards". sundance.org. Retrieved January 24, 2015.
  32. "Sundance Film Festival Hands Out Its Short Film Awards". Deadline Hollywood. January 27, 2015. Retrieved January 28, 2015.
  33. "The Winners of the 2015 Sundance Film Festival As They Come In". Indiewire. January 31, 2015. Retrieved January 31, 2015.
  34. "'16 Sundance Film Festival - Award Winners". www.sundance.org. Retrieved 2016-01-31.
  35. Debruge, Peter. "Sundance: Winners Announced (Awards Ceremony in Progress)". Variety. Retrieved January 28, 2017.
  36. https://www.sundance.org/blogs/news/2019-sundance-film-festival-awards-announced
  37. https://www.vulture.com/2019/02/here-are-the-winners-of-the-2019-sundance-awards.html
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.