List of Military Sealift Command ships

This is a list of Military Sealift Command ships. The fleet is made up of approximately 130 ships which are divided among eight programs: Fleet Oiler (PM1), Special Mission (PM2), Strategic Sealift (PM3), Tow, Salvage, Tender, and Hospital Ship (PM4), Sealift (PM5), Combat Logistics Force (PM6), Expeditionary Mobile Base, Amphibious Command Ship, and Cable Layer (PM7) and Expeditionary Fast Transport (PM8).

All MSC ships are divided into eight main categories according toprogram.
Each category is further divided into subcategories according toship type.

List of current Military Sealift Command ships

Fleet Oiler Program (PM1)
Fleet Replenishment Oiler (T-AO)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Henry J. Kaiser (T-AO-187) Henry J. Kaiser
USNS Joshua Humphreys (T-AO-188) Henry J. Kaiser
USNS John Lenthall (T-AO-189) Henry J. Kaiser
USNS Walter S. Diehl (T-AO-193) Henry J. Kaiser
USNS John Ericsson (T-AO-194) Henry J. Kaiser
USNS Leroy Grumman (T-AO-195) Henry J. Kaiser
USNS Kanawha (T-AO-196) Henry J. Kaiser
USNS Pecos (T-AO-197) Henry J. Kaiser
USNS Big Horn (T-AO-198) Henry J. Kaiser
USNS Tippecanoe (T-AO-199) Henry J. Kaiser
USNS Guadalupe (T-AO-200) Henry J. Kaiser
USNS Patuxent (T-AO-201) Henry J. Kaiser
USNS Yukon (T-AO-202) Henry J. Kaiser
USNS Laramie (T-AO-203) Henry J. Kaiser
USNS Rappahannock (T-AO-204) Henry J. Kaiser
Special Mission Program (PM2)
Missile Range Instrumentation (T-AGM)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Invincible (T-AGM-24) Stalwart
USNS Howard O. Lorenzen (T-AGM-25) Howard O. Lorenzen
Navigation Test Support (T-AGS)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Waters (T-AGS-45) Waters
Oceanographic Survey (T-AGS)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Pathfinder (T-AGS-60) Pathfinder
USNS Bowditch (T-AGS-62) Pathfinder
USNS Henson (T-AGS-63) Pathfinder
USNS Bruce C. Heezen (T-AGS-64) Pathfinder
USNS Mary Sears (T-AGS-65) Pathfinder
Sea-Based X-Band Radar (SBX)
Name Hull No. Class Photo Notes
Sea-based X-band Radar
(formerly Moss Sirius)
(SBX-1) n/a Mobile active electronically scanned array early-warning radar station,
based on a twin-hulled semi-submersible drilling rig.
("Sea-based X-band Radar" is more of a designation than a traditional name)
Ocean Surveillance (T-AGOS)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Victorious (T-AGOS-19) Victorious
USNS Able (T-AGOS-20) Victorious
USNS Effective (T-AGOS-21) Victorious
USNS Loyal (T-AGOS-22) Victorious
USNS Impeccable (T-AGOS-23) Impeccable
Submarine and Special Warfare Support (T-AGSE)
Name Hull No. Class Photo Notes
MV C Champion n/a
MV C Commando n/a
MV C Ocean Trader n/a
MV Malama n/a
MV Delores Chouest n/a
MV HOS Dominator n/a
USNS Black Powder (T-AGSE-1)
USNS Westwind (T-AGSE-2)
USNS Eagleview (T-AGSE-3)
USNS Arrowhead (T-AGSE-4)
Prepositioning Program (PM3)
Air Force Container (T-AK)
Name Hull No. Class Photo Notes
MV Maj. Bernard F. Fisher (T-AK-4396) LTC Calvin P. Titus Container ship
MV Capt. David I. Lyon (T-AK-5362) n/a Container ship
Army Container (T-AK)
Name Hull No. Class Photo Notes
MV LTC John U.D. Page (T-AK-4543) MV LTC John U.D. Page-class
MV SSG Edward A. Carter, Jr. (T-AK-4544) MV SSG Edward A. Carter, Jr.-class
Dry Cargo/Ammunition (T-AKE)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Lewis and Clark (T-AKE-1) Lewis and Clark RO/RO (Vehicle Cargo Ship)
USNS Sacagawea (T-AKE-2) Lewis and Clark RO/RO (Vehicle Cargo Ship)
High-Speed Transport (HST)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Guam (HST-1) Guam
Unnamed (ex-Puerto Rico) (HST-2) Puerto Rico Contracted out to a civilian ferry service
as of March 2016
Large, Medium-Speed Roll-on/Roll-off (LMSR) - (T-AKR)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Red Cloud (T-AKR-313) Watson
USNS Charlton (T-AKR-314) Watson
USNS Watkins (T-AKR-315) Watson
USNS Pomeroy (T-AKR-316) Watson
USNS Soderman (T-AKR-317) Watson
Maritime Prepositioning Force - Container, Roll-on/roll-off (RO/RO) - (T-AK), (T-AKR)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS 2nd Lt. John P. Bobo (T-AK-3008) 2nd Lt. John P. Bobo Dry Cargo/Ammunition
USNS PFC Dewayne T. Williams (T-AK-3009) 2nd Lt. John P. Bobo Dry Cargo/Ammunition
USNS 1st Lt. Baldomero Lopez (T-AK-3010) 2nd Lt. John P. Bobo Dry Cargo/Ammunition
USNS 1st Lt. Jack Lummus (T-AK-3011) 2nd Lt. John P. Bobo Dry Cargo/Ammunition
USNS Sgt. William R. Button (T-AK-3012) 2nd Lt. John P. Bobo Dry Cargo/Ammunition
USNS GySgt. Fred W. Stockham (T-AK-3017) Shughart RO/RO (Vehicle Cargo Ship)
USNS Seay (T-AKR-302) Bob Hope RO/RO (Vehicle Cargo Ship)
USNS Pililaau (T-AKR-304) Bob Hope RO/RO (Vehicle Cargo Ship)
USNS Sisler (T-AKR-311) Watson RO/RO (Vehicle Cargo Ship)
USNS Dahl (T-AKR-312) Watson RO/RO (Vehicle Cargo Ship)
Offshore Petroleum Distribution System (T-AG)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS VADM K. R. Wheeler (T-AG-5001) VADM K. R. Wheeler
USNS Fast Tempo n/a Crew boat/support vessel for VADM K. R. Wheeler
Aviation Logistics Support Ship (T-AVB)A
Name Hull No. Class Photo Notes
SS Wright (T-AVB-3) Wright (Prepositioning)
SS Curtiss (T-AVB-4) Wright (Prepositioning)
ANote: Aviation Logistics Support Ships are not listed in the above graphic, but are assigned to this program[2]
Service Support Program (PM4)
Fleet Ocean Tug (T-ATF)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Catawba (T-ATF-168) Powhatan
USNS Navajo (T-ATF-169) Powhatan
USNS Sioux (T-ATF-171) Powhatan
USNS Apache (T-ATF-172) Powhatan
Hospital (T-AH)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Mercy (T-AH-19) Mercy
USNS Comfort (T-AH-20) Mercy
Rescue and Salvage (T-ARS)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Safeguard (T-ARS-50) Safeguard
USNS Grasp (T-ARS-51) Safeguard
USNS Salvor (T-ARS-52) Safeguard
USNS Grapple (T-ARS-53) Safeguard
Submarine Tender (AS)
Name Hull No. Class Photo Notes
USS Emory S. Land (AS-39) Emory S. Land
USS Frank Cable (AS-40) Emory S. Land
Sealift Program (PM5)
Container and Roll-on/roll-off (RO/RO) - (T-AK)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Sgt. Matej Kocak (T-AK-3005) Sgt. Matej Kocak
USNS PFC Eugene A. Obregon (T-AK-3006) Sgt. Matej Kocak
USNS Maj. Stephen W. Pless (T-AK-3007) Sgt. Matej Kocak
USNS 1st Lt. Harry L. Martin (T-AK-3015) 1st Lt. Harry L. Martin
USNS LCPL Roy M. Wheat (T-AK-3016) LCPL Roy M. Wheat Former Soviet military cargo ship “Vladimir Vaslyaev”[3]
Dry Cargo (T-AK)
Name Hull No. Class Photo Notes
MV TransAtlantic (T-AK-5229) n/a
T/B Sea Eagle (MB 1219) n/a
Surge Sealift - Large, Medium-Speed Roll-on/Roll-off (LMSR) and Roll-on/Roll-off (RO/RO) - (T-AK), (T-AKR)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Shughart (T-AKR-295) Shughart
USNS Gordon (T-AKR-296) Gordon
USNS Yano (T-AKR-297) Shughart
USNS Gilliland (T-AKR-298) Gordon
USNS Bob Hope (T-AKR-300) Bob Hope
USNS Fisher (T-AKR-301) Bob Hope
USNS Mendonca (T-AKR-303) Bob Hope
USNS Brittin (T-AKR-305) Bob Hope
USNS Benavidez (T-AKR-306) Bob Hope
USNS Watson (T-AKR-310) Watson
Long-term Charter Tankers (T-AOT)
Name Hull No. Class Photo Notes
MT Empire State (T-AOT-5193) n/a
MT Maersk Peary (T-AOT-5246) n/a
ATB Galveston/Petrochem Producer (T-AOT-5406) n/a
MT SLNC Pax (T-AOT-5356) n/a
Petroleum Tankers (T5) (T-AOT)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Lawrence H. Gianella (T-AOT-1125) Champion
Fleet Ordnance and Dry Cargo Program (PM6)
Dry Cargo/Ammunition (T-AKE)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Alan Shepard (T-AKE-3) Lewis and Clark
USNS Richard E. Byrd (T-AKE-4) Lewis and Clark
USNS Robert E. Peary (T-AKE-5) Lewis and Clark
USNS Amelia Earhart (T-AKE-6) Lewis and Clark
USNS Carl Brashear (T-AKE-7) Lewis and Clark
USNS Wally Schirra (T-AKE-8) Lewis and Clark
USNS Matthew Perry (T-AKE-9) Lewis and Clark
USNS Charles Drew (T-AKE-10) Lewis and Clark
USNS Washington Chambers (T-AKE-11) Lewis and Clark
USNS William McLean (T-AKE-12) Lewis and Clark
USNS Medgar Evers (T-AKE-13) Lewis and Clark
USNS Cesar Chavez (T-AKE-14) Lewis and Clark
Fast combat support (T-AOE)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Supply (T-AOE-6) Supply
USNS Rainier (T-AOE-7) Supply in reserve
USNS Arctic (T-AOE-8) Supply
USNS Bridge (T-AOE-10) Supply in reserve
Afloat Staging Command Support Program (PM7)
Command (LCC)
Name Hull No. Class Photo Notes
USS Mount Whitney (LCC-20) Blue Ridge Amphibious command ship
Expeditionary Transfer Dock (T-ESD)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Montford Point (T-ESD-1) Montford Point
USNS John Glenn (T-ESD-2) Montford Point
Expeditionary Mobile Base (T-ESB) (sub-variant)
USNS Hershel "Woody" Williams (T-ESB-4) Montford Point
USNS Miguel Keith (T-ESB-5) Montford Point under construction
Cable Laying/Repair (T-ARC)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Zeus (T-ARC-7) Zeus
Expeditionary Fast Transport Program (PM8)
Expeditionary Fast Transport (T-EPF)
Name Hull No. Class Photo Notes
USNS Spearhead (T-EPF-1) Spearhead
USNS Choctaw County (T-EPF-2) Spearhead
USNS Millinocket (T-EPF-3) Spearhead
USNS Fall River (T-EPF-4) Spearhead
USNS Trenton (T-EPF-5) Spearhead
USNS Brunswick (T-EPF-6) Spearhead
USNS Carson City (T-EPF-7) Spearhead
USNS Yuma (T-EPF-8) Spearhead
USNS City of Bismarck (T-EPF-9) Spearhead
USNS Burlington (T-EPF-10) Spearhead fitting out
USNS Puerto Rico (T-EPF-11) Spearhead under construction
USNS Newport (T-EPF-12) Spearhead under construction

Previous MSC Ships

See also

References

  1. "MSC ships 2018" (PDF). msc.navy.mil. Retrieved 22 January 2018.
  2. "US Navy Fact File". navy.mil. 23 February 2017. Retrieved 22 January 2018.
  3. "USNS LCPL ROY M. WHEAT – ZORYA DT-59 GAS TURBINE INSTALLATION AND INTEGRATION". Retrieved 31 December 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.