List of German Academy Award winners and nominees

This is a list of Academy Award winners and nominees from Germany.

Acting categories

Actor in a Leading Role

Actor
Year Name Film Status Milestone/Notes
1929Emil JanningsThe Way of All Flesh & The Last CommandWonJannings was a Swiss-born German actor.
2016Michael FassbenderSteve JobsNominatedFassbender is an Irish-German actor.

Actor in a Supporting Role

Supporting Actor
Year Name Film Status Milestone/Notes
1941Albert BassermannForeign CorrespondentNominated
1997Armin Mueller-StahlShineNominated
2013Michael Fassbender12 Years a SlaveNominatedFassbender is an Irish-German actor.

Actress in a Leading Role

Actress
Year Name Film Status Milestone/Notes
1931Marlene DietrichMoroccoNominated
1937Luise RainerThe Great ZiegfeldWonDue to the political atmosphere, Rainer was promoted to be Austrian by this time.
1938The Good EarthWonFirst actor regardless of gender to win two consecutive awards.[1]

Best Art Direction

Art Direction
Year Name Film Status Milestone/Notes
1928Rochus GlieseSunriseNominated
1929Hans DreierThe PatriotNominatedNo official nominees had been announced this year.
1930The Vagabond KingNominated
1930The Love ParadeNominated
1931MoroccoNominated
1934A Farewell to ArmsNominated
1938Souls at SeaNominated
1939Carl Jules WeylThe Adventures of Robin HoodWon
Hans Dreier If I Were KingNominated
1940Beau GesteNominated
1941Arise, My LoveNominatedNominated in the black-and-white category.
North West Mounted PoliceNominatedNominated in the color category.
1942Hold Back the DawnNominatedNominated in the black-and-white category.
1943Take a Letter, DarlingNominated
Reap the Wild WindNominatedNominated in the color category.
Five Graves to CairoNominatedNominated in the black-and-white category.
For Whom the Bell TollsNominatedNominated in the color category.
No Time for LoveNominatedNominated in the black-and-white category.
Lady in the DarkNominatedNominated in the color category.
Paul HuldschinskyGaslightWon
1944Carl Jules WeylMission to MoscowNominated
Hans Dreier
Ernst Fegté
Five Graves to CairoNominated
1945 Walter Holscher Address UnknownNominatedHolscher was a German-born American art director.
Ernst Fegté The Princess and the PirateNominated
1946Hans DreierLove LettersNominatedNominated in the black-and-white category.
Hans Dreier
Ernst Fegté
Frenchman's CreekWonNominated in the color category.
1947Hans DreierKittyNominatedNominated in the black-and-white category.
1948Alfred JungeBlack NarcissusWonNominated in the color category.
1949Hein HeckrothThe Red ShoesWon
1951Ernst FegtéDestination MoonNominated
Hans DreierSunset BoulevardWonNominated in the black-and-white category.
First person to win both art direction categories in the same year.
Samson and DelilahWonNominated in the color category.
1952Hein HeckrothThe Tales of HoffmannNominated
1954 Paul Markwitz
Fritz Maurischat
Martin LutherNominated Nominated in the black-and-white category.
Alfred JungeKnights of the Round TableNominatedNominated in the color category.
1955Max OphülsLe PlaisirNominatedFirst person to receive nominations for writing and art direction.
1958Walter HolscherPal JoeyNominated
1960Franz BachelinJourney to the Center of the EarthNominated
1969Harry Lange2001: A Space OdysseyNominatedLange was a German-born British.
1973Hans Jürgen Kiebach
Herbert Strabel
Rolf Zehetbauer
CabaretWon
1981Harry LangeStar Wars Episode V: The Empire Strikes BackNominated
1997 Brigitte BrochRomeo + JulietNominatedBroch is a German-Mexican production designer.
2002 Moulin Rouge!Won
2016Bernhard HenrichBridge of SpiesNominated

Best Cinematography

Cinematography
Year Name Film Status Milestone/Notes
1938Karl FreundThe Good EarthWon
1942The Chocolate SoldierNominatedNominated in the black-and-white category.
Blossoms in the DustNominatedNominated in the color category.
1962Eugen SchüfftanThe HustlerWonNominated in the black-and-white category.
1965 Walter Lassally Zorba the Greek Won
1981 Ralf D. Bode Coal Miner's Daughter Nominated Bode was a German-born American cinematographer
1983Jost VacanoDas BootNominated
1988Michael BallhausBroadcast NewsNominated
1990The Fabulous Baker BoysNominated
2003Gangs of New YorkNominated

Best Costume Design

Costume Design
Year Name Film Status Milestone/Notes
1952Hein HeckrothThe Tales of HoffmannNominatedNominated in the color category.
1995 Moidele Bickel Queen Margot (La reine Margot) Nominated
2012Lisy ChristlAnonymousNominated

Best Documentary

Feature

Documentary Feature
Year Name Film Status Milestone/Notes
1950Curt OertelThe Titan: Story of MichelangeloWon
1960Bernhard GrzimekSerengeti darf nicht sterbenWon
1971Harald ReinlErinnerungen an die ZukunftNominated
1972Marcel OphülsLe chagrin et la pitiéNominated
1974Bengt von zur MühlenSchlacht um BerlinNominated
1981Der Gelbe SternNominatedShared with Arthur Cohn.
1989Marcel OphülsHôtel TerminusWon
1999Wim WendersBuena Vista Social ClubNominated
2009Werner HerzogEncounters at the End of the WorldNominated
2012Gian-Piero Ringel
Wim Wenders
PinaNominated
2015Wim WendersThe Salt of the EarthNominated
Dirk WilutzkyCitizenfourWon

Short Subject

Documentary (Short Subject)
Year Name Film Status Milestone/Notes
1973Peter SchamoniHundertwassers RegentagNominated
1976Manfred BaierMillions of Years Ahead of ManNominated
2004Katja EssonFerry TalesNominated

Best Director

Director
Year Name Film Status Milestone/Notes
1928Ernst LubitschThe PatriotNominatedNo official nominees were announced.
1929The Love ParadeNominated
1937William DieterleThe Life of Emile ZolaNominated
1946Robert SiodmakThe KillersNominated
1947Henry KosterThe Bishop's WifeNominated
1966 Mike Nichols Who's Afraid of Virginia Woolf? Nominated
1967The GraduateWon
1982Wolfgang PetersenDas BootNominated
1983 Mike Nichols Silkwood Nominated
1988 Working Girl Nominated

Best Editing

Editing
Year Name Film Status Milestone/Notes
1939Tom HeldThe Great WaltzNominated
Test PilotNominated
1983Hannes NikelDas BootNominated
1985Rudi FehrPrizzi's HonorNominatedShared with his daughter, Kaja Fehr.

Best Foreign Language Film

Foreign Language Film
Year Director Film Status Milestone/Notes
1957Helmut KäutnerDer Hauptmann von KöpenickNominatedProducers Gyula Trebitsch and Walter Koppel were officially nominated in 1957.
1958Robert SiodmakNachts, wenn der Teufel kamNominated
1959Franz Peter WirthHeldenNominated
1960Bernhard WickiDie BrückeNominated
1974Maximilian SchellDer FußgängerNominatedFirst filmmaker to have two of his films nominated for different countries.
1977Frank BeyerJakob der LügnerNominatedFirst and only film from East Germany to be nominated for an Academy Award.
1979Hans W. GeißendörferDie gläserne ZelleNominated
1980Volker SchlöndorffDie BlechtrommelWon
1986Agnieszka HollandBittere ErnteNominatedFirst female filmmaker to direct a German-language nominated film.
1991Michael VerhoevenDas schreckliche MädchenNominatedFirst subimission of United Germany to be nominated.
1993Helmut DietlSchtonk!Nominated
1998Caroline LinkJenseits der StilleNominatedSome parts in English, German Sign Language & Spanish.
2003Nirgendwo in AfrikaWonSecond female filmmaker to direct a Foreign-Language-Film winner.
2005Oliver HirschbiegelDer UntergangNominated
2006Marc RothemundSophie Scholl - Die letzten TageNominated
2007Florian Henckel von DonnersmarckDas Leben der AnderenWon
2009Uli EdelDer Baader-Meinhof-KomplexNominated
2010Michael HanekeDas weiße BandNominated
2017Maren AdeToni ErdmannNominatedSome parts in English and Romanian

Music categories

Best Original Score

Original Music Score
Year Name Film Status Milestone/Notes
1939Franz WaxmanThe Young in HeartNominated
1941RebeccaNominated
1942Dr. Jekyll and Mr. HydeNominated
SuspicionNominated
Ernst TochLadies in RetirementNominated
1943Ray Heindorf
Heinz Roemheld
Yankee Doodle DandyWon
Friedrich HollaenderThe Talk of the TownNominated
Werner HeymannTo Be or Not to BeNominated
1944Ray HeindorfThis Is the ArmyWon
1945Kurt Weill
Werner R. Heymann
Knickerbocker HolidayNominated
Ernst TochAddress UnknownNominated
1947Ray HeindorfNight and DayNominatedShared with Max Steiner.
Franz WaxmanHumoresqueNominated
1951Sunset BoulevardWon
1952A Place in the SunWon
1954Friedrich HollaenderThe 5,000 Fingers of Dr. TNominated
André PrevinKiss Me KateNominatedShared with the American-born Saul Chaplin.
1955Franz WaxmanThe Silver ChaliceNominated
1956André PrevinIt's Always Fair WeatherNominated
1959GigiWon
1960Porgy and BessWonShared with the American-born Ken Darby.
Franz WaxmanThe Nun's StoryNominated
1963Taras BulbaNominated
Ray HeindorfThe Music ManWonFirst winner of Best Music, Scoring of Music, Adaptation or Treatment.
1964André PrevinIrma la DouceWonWinner of Best Music, Scoring of Music, Adaptation or Treatment.
1965My Fair LadyWon
1974Jesus Christ SuperstarNominatedNominated for Best Music, Scoring Original Song Score and/or Adaptation.
Shared nomination with English-born Andrew Lloyd Webber and Chilean-born American Herbert W. Spencer.
1989Hans ZimmerRain ManNominated
1995The Lion KingWon
1997The Preacher's WifeNominatedNominated in the Musical or Comedy Score category.
1998As Good as It GetsNominated
1999The Thin Red LineNominatedNominated in the Dramatic Score category.
The Prince of EgyptNominatedNominated in the Musical or Comedy Score category.
Shared nomination with American-born Stephen Schwartz.
2001GladiatorNominated
2010Sherlock HolmesNominated
2011InceptionNominated
2015InterstellarNominated
2017HauschkaLion NominatedShared with Dustin O'Halloran
2018Hans ZimmerDunkirkNominated

Best Original Song

Original Song
Year Name Film and Song Status Milestone/Notes
1938Friedrich HollaenderArtists and Models
for the song: "Whispers in the Dark"
NominatedShared with Leo Robin
1949That Lady in Ermine
for the song: "This Is the Moment"
NominatedShared with Leo Robin
1988Harold FaltermeyerBeverly Hills Cop II
for the song: "Shakedown"
NominatedShared with Keith Forsey and Bob Seger

Best Picture

Best Picture
Year Name Film Status Milestone/Notes
1929Ernst LubitschThe PatriotNominated
1930The Love ParadeNominated
1931The Smiling LieutenantNominated
1932 One Hour with You Nominated
1936 Henry Blanke A Midsummer Night's Dream Nominated
1937 The Story of Louis Pasteur Nominated
1937Anthony AdverseNominated
1938The Life of Emile ZolaWon
1939 Jezebel Nominated Shared with Hal B. Wallis.
1944 Ernst Lubitsch Heaven Can Wait Nominated
1949 Henry Blanke The Treasure of the Sierra Madre Nominated
1960 Henry Blanke The Nun's Story Nominated
1994 Mike Nichols The Remains of the Day Nominated Shared with John Calley and Ismail Merchant.
2006Michael OhovenCapoteNominated
2013Stefan Arndt
Margaret Ménégoz
AmourNominatedShared with Veit Heiduschka and Michael Katz.
2016 Michael Schaefer The Martian Nominated Shared with Simon Kinberg, Ridley Scott and Mark Huffam.

Best Short Film

Live Action

Live Action Short Film
Year Name Film and Song Status Milestone/Notes
1957Konstantin KalserCrashing the Water BarrierWon
1994Pepe DanquardtSchwarzfahrerWon
1999 Alexander Jovy Holiday Romance Nominated
2000Marc-Andreas Bochert
Gabriele Lins
KleingeldNominated
2001Florian GallenbergerQuiero ser (I want to be...)Won
2002Johannes KieferGregors größte ErfindungNominated
2003 Lexi Alexander Johnny Flynton Nominated Shared with Alexander Buono.
2004Florian BaxmeyerDie Rote JackeNominated
2006Ulrike GroteDer AusreißerNominated
2009Jochen Alexander FreydankSpielzeuglandWon
2012Max Zähle
Stefan Gieren
RajuNominated
2016Patrick VollrathEverything Will Be Okay (Alles Wird Gut)Nominated

Animated

Animated Short Film
Year Name Film and Song Status Milestone/Notes
1942Max FleischerSupermanNominated
1975Wolfgang ReithermanWinnie the Pooh and Tigger Too!Nominated
1990Christoph Lauenstein
Wolfgang Lauenstein
BalanceWon
1997Thomas Stellmach
Tyron Montgomery
QuestWonMontgomery is an Irish-born German.
2001Steffen Schäffler
Anette Schäffler
Periwig MakerNominated
2003Chris Stenner
Heidi Wittlinger
Das RadNominatedArvid Uibel directed the film alongside Stenner and Wittlinger, but died in 2000 and was not nominated
2011Max Lang
Jakob Schuh
Der GrüffeloNominated
2014Max Lang
Jan Lachauer
Room on the BroomNominated
2018Jakob Schuh
Jan Lachauer
Revolting RhymesNominated

Best Sound Mixing

Sound Mixing
Year Name Film Status Milestone/Notes
1983Milan BorDas BootNominated

Best Visual Effects

Visual Effects
Year Name Film Status Milestone/Notes
1997Volker EngelIndependence DayWon
2011 Stephan Trojansky Hereafter Nominated
2018 Gerd Nefzer Blade Runner 2049 Won

Writing categories

Best Adapted Screenplay

Adapted Screenplay
Year Name Film Status Milestone/Notes
1929Hanns KrälyThe PatriotWonNo official nominees have been announced that year.
The Last of Mrs. CheyneyNominated
1943George FroeschelMrs. MiniverWon
Random HarvestNominated
1948Irma von CubeJohnny BelindaNominatedFirst German woman to be nominated for a writing award.
1950Max OphülsLa RondeNominated
1959 Don Mankiewicz I Want to Live! Nominated
1983Wolfgang PetersenDas BootNominated
1987 Ruth Prawer Jhabvala A Room with a View Won Jhabvala is a German-born British with an Indian citizenship before moving to the US.
1993 Howards End Won
1994 The Remains of the Day Nominated

Best Original Screenplay

Original Screenplay
Year Name Film Status Milestone/Notes
1938Heinz HeraldThe Life of Emile ZolaNominated
1941 Dr. Ehrlich's Magic Bullet Nominated
1963Wolfgang ReinhardtFreudNominated

Best Story (1928-1958)

Best Story
Year Name Film Status Milestone/Notes
1938Heinz HeraldThe Life of Emile ZolaWon
Hanns KrälyOne Hundred Men and a GirlNominated
1939Frederick KohnerMad About MusicNominated
1941Walter ReischComrade XNominated
1945Alfred NeumannNone Shall EscapeNominated

See also

References

  1. "And the Oscar goes to: Luise Rainer | Boulevard der Stars". Boulevard-der-stars-berlin.de. 2010-12-13. Retrieved 2015-03-10.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.