List of East German films

This is a list, in year order, of the most notable films produced in the Soviet Occupation Zone of Germany and the socialist German Democratic Republic (GDR, East Germany) from 1945 until German Reunification in October 1990.

The state owned East German film company DEFA produced about 800 feature films between 1946 and 1992. Besides DEFA, the state broadcaster DFF and the Deutsche Hochschule für Filmkunst (now the Filmuniversität Babelsberg)[1] were the only other organizations in the GDR that produced feature films for cinematic release, although far fewer than DEFA. DEFA also produced about 750 animated movies and more than 2500 documentaries and short films.

For an alphabetical list of articles on East German films see Category:East German films.

1945–1949 (the Soviet Sector of Germany)

Note that the German Democratic Republic formally came into existence in October 1949.

TitleDirectorCastGenreNotes
1946
Allez HoppHans Fritz KöllnerErnst Stahl-Nachbaur, Babsi Schultz-ReckewellDrama
Berlin im AufbauKurt MaetzigDocumentary, short
DresdenRichard GroschoppDocumentary, short
Einheit SPD-KPDKurt MaetzigDocumentary, short
Die FledermausGéza von BolváryMarte Harell, Johannes HeestersOperettaBased on Johann Strauss II's operetta Die Fledermaus; filmed in 1944
Freies LandMilo HarbichUrsula Voß, Herbert WilkDrama
Irgendwo in BerlinGerhard LamprechtMady Rahl, Rotraut RichterDrama
Die Mörder sind unter unsWolfgang StaudteWilhelm Borchert, Hildegard KnefDrama
Peter Voss, der MillionendiebKarl AntonViktor de Kowa, Else von MöllendorffComedy, crimeFilmed between 1943 and 1945
Potsdam baut aufJoop HuiskenDocumentary, short
1947
Ehe im SchattenKurt MaetzigPaul Klinger, Ilse SteppatMelodramaBased on the life of German actor Joachim Gottschalk
Kein Platz für LiebeHans DeppeBruni Löbel, Heinz LauschComedy
RazziaWerner KlinglerPaul Bildt, Agathe PoschmannCrime
WozzeckGeorg C. KlarenKurt Meisel, Helga ZülchDrama
1948
1-2-3 CoronaHans MüllerEva Ingeborg Scholz, Lutz MoikCrime, drama
Affaire BlumErich EngelHans Christian Blech, Ernst WaldowDramaBased on a 1926 murder trial of a German-Jewish industrialist in Magdeburg
Chemie und LiebeArthur Maria RabenaltHans Nielsen, Tilly LauensteinComedy
Grube MorgenrotErich Freund, Wolfgang SchleifClaus Holm, Maria RouvelDrama
Das kleine HofkonzertPaul VerhoevenElfie Mayerhofer, Hans NielsenMusicalFilmed in 1944
Die seltsamen Abenteuer des Herrn Fridolin B.Wolfgang StaudteAxel von Ambesser, Ilse PetriComedy
StraßenbekanntschaftPeter PewasGisela Trowe, Alice TreffDrama
Und wieder 48Gustav von WangenheimInge von Wangenheim, Wilhelm BorchertDrama
1949
Der BiberpelzErich EngelFita Benkhoff, Werner HinzComedyBased on Gerhart Hauptmann's play The Beaver Coat
The Blue SwordsWolfgang SchleifHans Quest, Ilse SteppatBiographical, dramaFictionalized biography of Johann Friedrich Böttger
Die BrückeArthur PohlKarl Hellmer, Fritz WagnerDrama
Die BuntkariertenKurt MaetzigCamilla Spira, Werner HinzDrama
Figaros HochzeitGeorg WildhagenAngelika Hauff, Willi Domgraf-FassbaenderMusicalBased on Wolfgang Amadeus Mozart's opera The Marriage of Figaro
Das Mädchen ChristineArthur Maria RabenaltWolfgang Lukschy, Petra PetersDrama
Quartet of FiveGerhard LamprechtClaus Holm, Yvonne MerinComedy, romance
RotationWolfgang StaudtePaul Esser, Irene KorbDramaWon a Golden Leopard at the 1954 Locarno Film Festival
Träum' nicht, AnnetteEberhard Klagemann, Helmut WeissJenny Jugo, Max EckardComedy
Unser täglich BrotSlatan DudowViktoria von Ballasko, Paul BildtDrama

1950s

Title Director Cast Genre Notes
1950
Der Auftrag HöglersGustav von WangenheimInge von Wangenheim, Fritz TillmannDrama
Bürgermeister AnnaHans MüllerEva Rimski, Reinhard KolldehoffComedy
Familie BenthinSlatan Dudow, Richard Groschopp, Kurt MaetzigMaly Delschaft, Charlotte AnderCrime, drama
Für ein einiges, glückliches VaterlandGerhard KleinDocumentary, short
Immer bereitKurt MaetzigDocumentary
Die Jungen vom KranichseeArthur PohlGunnar Möller, Monika SiemerDrama
Der Kahn der fröhlichen LeuteHans HeinrichPetra Peters, Fritz WagnerComedyBased on Jochen Klepper's book Der Kahn der fröhlichen Leute
Das kalte HerzPaul VerhoevenLutz Moik, Hanna RuckerFantasy
Maul- und KlauenseucheGerhard KleinDocumentary
The Merry Wives of WindsorGeorg WildhagenSonja Ziemann, Camilla SpiraComedy, musicalBased on William Shakespeare's play The Merry Wives of Windsor
Der Rat der GötterKurt MaetzigPaul Bildt, Eva PflugDramaAwarded a special honorary diploma at the 1950 Karlovy Vary International Film Festival
Saure Wochen – frohe FesteWolfgang SchleifMarianne Prenzel, Blandine EbingerComedy
Secrets of NatureIsrael M. Berman, Boris DolinDocumentary, shortCompilation of English-language versions of three Soviet and one East German short documentary
Semmelweis – Retter der MütterGeorg C. KlarenKarl Paryla, Käthe BraunBiographical, dramaFictionalized biography of Ignaz Semmelweis
TiergestaltFritz BrunschDocumentary, short
Der Weg nach obenAndrew ThorndikeDocumentaryWon Best Documentary Film at the 1951 Karlovy Vary International Film Festival
1951
AladinGerhard KleinAnimation, shortBased on Aladdin
Das Beil von WandsbekFalk HarnackErwin Geschonneck, Käthe BraunDramaBased on Arnold Zweig's novel Das Beil von Wandsbek
Corinna SchmidtArthur PohlTrude Hesterberg, Willy KleinoscheggDramaBased on Theodor Fontane's novel Frau Jenny Treibel
Die letzte HeuerE. W. Fiedler, Hans HeinrichInge Keller, Hans KleringDrama
Die Meere rufenEduard KubatHans Klering, Käte AlvingDrama
Modell BiankaRichard GroschoppGerda Falk, Fritz WagnerComedy
Die SonnenbrucksGeorg C. KlarenKäte Alving, Ursula BurgDramaBased on Leon Kruczkowski's play Niemcy
Unter dem Rauschen deiner WimpernGerhard KleinAnimation
Der UntertanWolfgang StaudteWerner Peters, Paul EsserComedy, dramaBased on Heinrich Mann's novel Der Untertan
Youth Sports FestivalAndrew Thorndike, Dmitri VasilyevDocumentary, sports
Zugverkehr unregelmäßigErich FreundClaus Holm, Inge KellerCrime
1952
Bauern erfüllen den PlanHeiner CarowDocumentary, short
Blaue Wimpel im SommerwindHerbert BallmannDocumentary
FrauenschicksaleSlatan DudowSonja Sutter, Lotte LoebingerDrama
Freundschaft siegtJoris Ivens, Ivan PyryevDocumentary
Karriere in ParisGeorg C. Klaren, Hans-Georg RudolphGünther Ballier, Helmut BautzmannDramaBased on Honoré de Balzac's novel Père Goriot
Roman einer jungen EheKurt MaetzigYvonne Merin, Hans-Peter ThielenDrama
Schatten über den InselnOtto MeyerErwin Geschonneck, Fritz DiezDrama
Sein großer SiegFranz BarrensteinClaus Holm, Eva ProbstDrama
Das verurteilte DorfMartin HellbergHelga Göring, Günther SimonDramaWon a Peace Prize at the 1952 Karlovy Vary International Film Festival
Wilhelm Pieck – Das Leben unseres PräsidentenAndrew ThorndikeDocumentary
Wyscig pokoju – Warszawa-Berlin-PragaJoris IvensDocumentaryEast German-Polish co-production
1953
Anna SusannaRichard NicolasGünther Simon, Peter MarxDrama, crime
Dorf im HerbstHeiner CarowDocumentary, short
Geheimakten SolvayMartin HellbergWilhelm Koch-Hooge, Leny MarenbachThriller
Die Geschichte vom kleinen MuckWolfgang StaudteThomas Schmidt, Johannes MausChildren's, fantasyBased on Wilhelm Hauff's fairy tale Little Muck
Die Gewehre der Frau CarrarEgon MonkHelene Weigel, Erwin GeschonneckDramaLive television production of Bertolt Brecht's play Señora Carrar's Rifles
Herren der FelderWalter BeckDocumentary
Jacke wie HoseEduard KubatIrene Korb, Günther SimonComedy
Das Kleine und das große GlückMartin HellbergBruno Atlas-Eising, Ilse BastubbeDrama, romance
Ein Schritt weiterHeiner CarowDocumentary, short
Die StörenfriedeWolfgang SchleifEdgar Bennert, Sonja HaackerChildren's
Die UnbesiegbarenArthur PohlAlice Treff, Willy A. KleinauHistorical drama
Winterurlaub mit dem FDGBHeiner CarowDocumentary, short
1954
Alarm im ZirkusGerhard KleinErwin Geschonneck, Uwe-Jens PapeCrime
Carola Lamberti – Eine vom ZirkusHans MüllerHenny Porten, Horst NaumannDrama
Die Entscheidung des Tilman RiemenschneiderBodo von SchweykowskiBiographicalFictionalized television biography about Tilman Riemenschneider
Ernst Thälmann – Sohn seiner KlasseKurt MaetzigGünther Simon, Hans-Peter MinettiBiographical, dramaFirst of a two-part fictionalized biography of Ernst Thälmann; won a Peace Prize at the 1954 Karlovy Vary International Film Festival
Der Fall Dr. WagnerHarald Mannl, Carl Balhaus (co-director)Harald Mannl, Johanna EndemannCrime
Forschen und Schaffen. Folge VIHeiner CarowDocumentary
Gefährliche FrachtGustav von WangenheimKarl Block, Walter BrandtAdventureWon a Peace Prize at the 1954 Karlovy Vary International Film Festival
Das geheimnisvolle WrackHerbert BallmannKurt Ulrich, Wilfried OrtmannAdventure
HexenHelmut SpießLothar Blumhagen, Albert GarbeComedy, drama
Kein HüsungArthur PohlFredy Barten, Ilse BastubbeDramaBased on Fritz Reuter's narrative poem Kein Hüsung
LeuchtfeuerWolfgang StaudteLeonhard Ritter, Horst NaumannDramaEast German-Swedish co-production
Das Lied der StrömeJoop Huisken, Joris Ivens, Robert MénégozDocumentary
Ludwig van BeethovenMax JaapDocumentaryDocumentary about the life of Ludwig van Beethoven
Pole PoppenspälerArthur PohlHeliane Bei, Heinz HöpnerChildren's, drama, fantasyBased on Theodor Storm's novella Pole Poppenspäler
Die Sieben vom RheinAndrew Thorndike, Annelie ThorndikeDocumentary
Ein Strom fließt durch DeutschlandJoachim KunertDocumentary
Stärker als die NachtSlatan DudowWilhelm Koch-Hooge, Helga GöringDrama
1955
52 Wochen sind ein JahrRichard GroschoppHans Wehrl, Lotte LoebingerDrama
Die Dresdner PhilharmonikerJoachim KunertDocumentary
Einmal ist keinmalKonrad WolfHorst Drinda, Brigitte KrauseComedy
Ernst Thälmann – Führer seiner KlasseKurt MaetzigGünther Simon, Hans-Peter MinettiBiographical, dramaSecond of a two-part fictionalized biography of Ernst Thälmann; lead actor Günther Simon won Best Actor at the 1956 Karlovy Vary International Film Festival for his appearance
Das Fräulein von ScuderiEugen YorkHenny Porten, Willy A. KleinauCrime, dramaEast German-Swedish co-production; based on E. T. A. Hoffmann's novella Mademoiselle de Scuderi
Hotelboy Ed MartinKarl-Heinz Bieber, Ernst KahlerUlrich Thein, Katharina MatzDramaBased on Albert Maltz's play Merry-Go-Round
Der Kleine HäwelmannRolf CichonAnimation, children'sBased on Theodor Storm's tale Der Kleine Häwelmann
Martins TagebuchHeiner CarowDocumentary, shortWon a Golden Dove at the 1956 International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film
Mein KindJoris Ivens, Vladimir Pozner, Alfons MachalzDocumentary, short
Mutter Courage und ihre KinderWolfgang StaudteHelene Weigel, Simone SignoretDramaBased on Bertolt Brecht's play Mutter Courage und ihre Kinder; unfinished
Der Ochse von KulmMartin HellbergThea Aichbichler, Ferdinand AntonComedy
Ein PolterabendCurt BoisFredy Barten, Barbara BergComedy
Rauschende MelodienE. W. FiedlerErich Arnold, Jarmila KsírováOperettaBased on Johann Strauss II's operetta Die Fledermaus
Robert Mayer – der Arzt aus HeilbronnHelmut SpießEmil Stöhr, Gisela UhlenBiographical, dramaFictionalized biography of Julius Robert Mayer
SommerliebeFranz BarrensteinRicarda Benndorf, Maria BesendahlComedy
Star mit fremden FedernHarald MannlWerner Peters, Sonja SutterComedy
Der Teufel vom MühlenbergHerbert BallmannEva Kotthaus, Hans-Peter MinettiFantasy
Der Verschenkte LeutnantWolfgang LudererFriedrich TeitgeTelevision film
Wer seine Frau lieb hatKurt Jung-AlsenAlbert Garbe, Leny MarenbachComedy
WohnkulturJoe Münch-HarrisDocumentary, short
1956
Les Aventures de Till L'EspiègleGérard Philipe, Joris IvensGérard Philipe, Jean VilarAdventure, comedyFrench-East German co-production; based on Charles De Coster's novel The Legend of Thyl Ulenspiegel and Lamme Goedzak
Eine Berliner RomanzeGerhard KleinAnnekathrin Bürger, Ulrich TheinDrama, romance
Besondere Kennzeichen: keineJoachim KunertErika Müller-Fürstenau, Christoph EngelDrama
Damals in ParisCarl BalhausGisela Trowe, Richard LauffenDrama
Drei Mädchen im EndspielKurt Jung-AlsenHorst Naumann, Jochen ThomasComedy
Du und mancher KameradAndrew Thorndike, Annelie ThorndikeDocumentaryBanned in West Germany
EisetüdeRolf LosanskyShort
Die Fahrt nach BamsdorfKonrad PetzoldErika Müller-Fürstenau, Charlotte KüterChildren's short
Friedrich SchillerMax JaapDocumentaryDocumentary about the life of Friedrich Schiller
GenesungKonrad WolfKarla Runkehl, Wolfgang KielingDrama, romance
Der Hauptmann von KölnSlatan DudowRolf Ludwig, Erwin GeschonneckComedy
Heimliche EhenGustav von WangenheimPaul Heidemann, Gerd Michael HennebergComedy
Junges GemüseGünter ReischHerbert Richter, Angela BrunnerComedy
Mich dürstetKarl ParylaEdwin Marian, Isabell CarenatoDrama, warBased on Walter Gorrish's short story Um Spaniens Freiheit
Die Millionen der YvetteMartin HellbergJosephine Back, Wolf KaiserDrama
Mit Oswald in der OperGottfried KolditzGünther Haack, Werner Berndt
Der Richter von ZalameaMartin HellbergHans-Joachim Büttner, Gudrun SchmidtDramaBased on Pedro Calderón de la Barca's play The Mayor of Zalamea
Das Tapfere SchneiderleinHelmut SpießKurt Schmidtchen, Christel BodensteinFantasyBased on the German fairy tale The Brave Little Taylor
Der TeufelskreisCarl BalhausJochen Brockmann, Kurt SteingrafHistorical drama
Thomas MüntzerMartin HellbergWolfgang Stumpf, Margarete TaudteBiographical, dramaFictionalized biography of Thomas Müntzer
Das TraumschiffHerbert BallmannGisela Uhlen, Günther SimonChildren's
Treffpunkt AiméeHorst ReineckeRenate Küster, Günther SimonCrime
Von nun ab, Herr KunzeGottfried KolditzCharlotte Brummerhoff, Norbert ChristianShort
Zar und ZimmermannHans MüllerWilly A. Kleinau, Bert FortellComedy, musicalBased on Albert Lortzing's opera Zar und Zimmermann
Zwischenfall in BenderathJános VeicziUwe-Jens Pape, Inge HuberDrama
1957
Alter Kahn und junge LiebeHans HeinrichAlfred Maack, Erika DunkelmannRomance
An der Via Egnatia – Historisches und Heutiges über Stadt und MesseKarl GassDocumentary, short
Berlin – Ecke SchönhauserGerhard KleinEkkehard Schall, Ilse PagéCrime
Betrogen bis zum jüngsten TagKurt Jung-AlsenRudolf Ulrich, Wolfgang KielingDramaEntered into the 1957 Cannes Film Festival
Bärenburger SchnurreRalf KirstenPaul Heidemann, Axel DietrichChildren's
Der FackelträgerJohannes KnittelHermann Kiessner, Loni MichelisDrama
Fridericus Rex – elfter TeilFrank BeyerPaul R. Henker, Heinz KammerShort
Gejagt bis zum MorgenJoachim HaslerManja Behrens, Raimund SchelcherDramaBased on Ludwig Turek's novel Ein Prolet erzählt
Hellas ohne GötterKarl GassDocumentary, short
KatzgrabenMax Jaap, Manfred WekwerthFriedrich Gnaß, Angelika HurwiczDramaTelevision film, based on the play Katzgraben by Erwin Strittmatter
KindergymnastikRolf LosanskyShort
LissyKonrad WolfSonja Sutter, Horst DrindaDramaBased on Franz Carl Weiskopf's novel Die Versuchung
Mazurka der LiebeHans MüllerBert Fortell, Albert GarbeOperettaBased on Carl Millöcker's operetta Der Bettelstudent
Polonia-EkspreßKurt Jung-AlsenAlice Graf, Horst SchönDrama
Rivalen am SteuerErnst Wilhelm FiedlerJohannes Arpe, Hermann BelitzRomance, sports
Schlösser und KatenKurt MaetzigRaimund Schelcher, Erika DunkelmannDrama
Die SchönsteErnesto RemaniWilly A. Kleinau, Ursula BurgDramaBanned and not shown publicly until 2002
Sheriff TeddyHeiner CarowKäte Alving, Rudolf ChristophChildren's
Das singende, klingende BäumchenFrancesco StefaniChristel Bodenstein, Charles Hans VogtChildren'sPurchased and shown as a television series in Great Britain by the BBC
Skimeister von morgenRalf KirstenRainer Brettschneider, Eberhard GastDrama, sports
Les Sorcières de SalemRaymond RouleauSimone Signoret, Yves MontandHistorical dramaFrench-East German co-production; based on Arthur Miller's play The Crucible
Spielbank-AffäreArthur PohlGertrud Kückelmann, Jan HendriksCrimeEast German-Swedish co-production
Spur in die NachtGünter ReischAnnekathrin Bürger, Kurt DunkelmannDrama
Tanz in der GalerieGottfried KolditzWolf Kaiser, Liselotte KösterShort
TinkoHerbert BallmannJosef Sieber, Lisa WehnDrama
Vergeßt mir meine Traudel nichtKurt MaetzigEva-Maria Hagen, Horst KubeComedy
Die WindroseJoris Ivens, Yannick Bellon, Alberto Cavalcanti, Sergei Gerasimov, Gillo Pontecorvo, Alex VianyYves Montand, Simone SignoretDocudrama
Wo Du hin gehstMartin HellbergWolfgang Stumpf, Gisela TroweHistorical drama, romance
Zwei MütterFrank BeyerFrançoise Spira, Helga GöringDrama, war
Zwischen Himmel und ErdeKarl GassDocumentary, short
1958
Abenteuer in BamsdorfKonrad PetzoldCharlotte Küter, Bernd KussAdventure, children's
SonnensucherKonrad WolfUlrike Germer, Günther SimonDramaBanned and not shown publicly until 1972
Emilia GalottiMartin HellbergKarin Hübner, Hans-Peter ThielenHistorical drama, romanceBased on Gotthold Ephraim Lessing's play Emilia Galotti
Die FeststellungHerbert FischerWilliam Adelt, Ilse BastubbeDrama
Fiete im NetzSiegfried HartmannUlrike Brunn, Peter FestersenChildren's
Geschichte vom armen HassanGerhard KleinEkkehard Schall, Erwin GeschonneckChildren's
Geschwader FledermausErich EngelWolfgang Heinz, Christine LaszarDrama, war
Insel der RosenKarl GassDocumentary, short
Klotz am BeinFrank VogelHorst Drinda, Christel BodensteinComedy
Das Lied der MatrosenKurt Maetzig, Günter ReischHilmar Trate, Raimund SchelcherHistorical dramaEntered into the 1st Moscow International Film Festival
Der LotterieschwedeJoachim KunertErwin Geschonneck, Sonja SutterDramaBased on Martin Andersen Nexø's novella Lotterisvensken
Meine Frau macht MusikHans HeinrichLore Fritsch, Günther SimonMusical
Les MisérablesJean-Paul Le ChanoisJean Gabin, Bernard BlierDramaFrench-East German-Italian co-production; based on Victor Hugo's novel Les Misérables
Die MutterManfred WekwerthHelene Weigel, Fred DürenDramaBased on Maxim Gorky's novel Mother
Ein Mädchen von 16 ½Carl BalhausNana Osten, Hartmut ReckDrama
Nur eine FrauCarl BalhausKarla Runkehl, Rudolf GrabowBiographical, dramaFictionalized biography of Louise Otto-Peters
Piloten, Propeller und TurbinenJürgen ThierleinDocumentary, short
Der Prozeß wird vertagtHerbert BallmannRaimund Schelcher, Gerhard BienertDrama
Reifender SommerHorst ReineckeWilly A. Kleinau, Gisela UhlenDrama
Rocník 21Václav GajerEva Kotthaus, Ludek MunzarDrama
Sie kannten sich alleRichard GroschoppHorst Drinda, Sonja SutterCrime
Tatort BerlinJoachim KunertHartmut Reck, Annegret GoldingCrime
Tilman RiemenschneiderHelmut SpießEmil Stöhr, Gerd Michael HennebergBiographicalFictionalized biography of Tilman Riemenschneider
Unternehmen TeutonenschwertAndrew Thorndike, Annelie ThorndikeDocumentary
1959
10 Jahre DDR in Filmdokumenten 1949–1959Bruno KlebergDocumentary
Alte Liebe, EineFrank BeyerGisela May, Erich FranzDrama
Bevor der Blitz einschlägtRichard GroschoppChristine Lazar, Horst DrindaComedy
Brücke zwischen gestern und morgenFred MahrAntje Ruge, Rudolf UlrichDramaTelevision film
ClaudiaWalter BeckMaria Besendahl, Erich FritzeDrama
Die Dame und der BlindeHans-Erich KorbschmittAlbert Hetterle, Inge KellerTelevision film
Das FeuerzeugSiegfried HartmannRolf Ludwig, Heinz SchubertFantasy
Ehesache LorenzJoachim KunertManja Behrens, Martin FlörchingerDrama
Erich KubakKarl PlintznerHelga Göring, Hans-Edgar StecherDrama
General
Im SonderauftragHeinz ThielHans-Peter Minetti, Rolf LudwigAdventure
Zu jeder StundeHeinz ThielRolf Stövesand, Erika RadtkeDramaReleased in 1960
Kabale und LiebeMartin HellbergWolf Kaiser, Otto MelliesHistorical dramaBased on Friedrich Schiller's play Intrigue and Love
Kapitäne bleiben an BordMartin HellbergJohannes Arpe, Christel BodensteinAdventure
Der Kleine KunoKurt Jung-AlsenMargit Schaumäker, Rudolf UlrichChildren's
MaibowleGünter ReischErich Franz, Albert HetterleComedy
Martin Andersen NexöJoachim KunertDocumentary, short
MusterknabenJohannes KnittelHartmut Reck, Rolf HerrichtRomantic comedy
Natürlich die NelliKonrad PetzoldEvamaria Bath, Wolfgang LippertChildren's
Die Premiere fällt ausKurt Jung-AlsenChristine Laszar, Hans GeisslerCrime
Reportage 57János VeicziAnnekathrin Bürger, Willi SchradeDrama
SAS 181 antwortet nichtCarl BalhausUlrich Thein, Otmar RichterAdventure
Senta auf AbwegenMartin HellbergGünther Simon, Karin Buchali
Sie nannten ihn AmigoHeiner CarowErnst-Georg Schwill, Angelica HurwiczHistorical drama
Simplon-TunnelGottfried KolditzJohannes Arpe, Brigitte KrauseDrama
Soldat und SportlerRolf LosanskyShort
SterneKonrad WolfSasha Krusharska, Jürgen FrohriepBulgarian-East German co-production; won the Special Jury Prize at the 1959 Cannes Film Festival
Die Stiere des HidalgoKarl GassDocumentary, short
Der verlorene BallKurt WeilerErika Dunkelmann, Uschi WenskeChildren's, short
Verwirrung der LiebeSlatan DudowAngelica Domröse, Annekathrin BürgerRomantic comedy
Vom mutigen HansKatja Georgi, Klaus GeorgiAnimation, short
Ware für KatalonienRichard GroschoppWilfried Ortmann, Fritz DiezCrime
Weißes BlutGottfried KolditzChristine Laszar, Jürgen FrohriepDrama
Wie die WildenRuth Heucke-LangenscheidtJutta Auerbach, Brigitte KrauseTelevision film

1960s

Title Director Cast Genre Notes
1960
Daß ein gutes Deutschland blüheJoop Huiske
Die Flucht aus der HölleHans-Erich Korbschmitt
Fünf PatronenhülsenFrank Beyer
Five Days, Five NightsLeo Arnschtam, Heinz Thiel
HatifaSiegfried Hartmann
Hochmut kommt vor dem KnallKurt Jung-Alsen
Kein Ärger mit CleopatraHelmut Schneider
Die schöne LuretteGottfried Kolditz
Schritt für SchrittJános Veiczi
Seilergasse 8Joachim Kunert
Was wäre, wenn...?Gerhard Klingenberg
Wo der Zug nicht lange hält...Joachim Hasler
ÄrzteLutz Köhlert
Alwin der LetzteHubert Hoelzke
Der Schweigende SternKurt Maetzigscience fiction
1961
Das KleidKonrad Petzold
Der Arzt von BothenowJohannes Knittel
Der Fall GleiwitzGerhard Klein
Die Liebe und der Co-PilotRichard Groschopp
Flitterwochen ohne EhemannHelmut Spieß
Mutter Courage und ihre KinderPeter PalitzschPrize at the Locarno Festival
Professor MamlockKonrad WolfEntered into the 2nd Moscow International Film Festival
Schneewittchen und die sieben ZwergeGottfried Kolditz
SeptemberliebeKurt Maetzig
1962
Das verhexte FischerdorfSiegfried Hartmann
Ach du fröhliche...Günter Reisch
Auf der SonnenseiteRalf Kirsten
Christine und die StörcheJirí Jahn
Freispruch mangels BeweisesRichard Groschopp
Das grüne UngeheuerRudi Kurz
Die Jagd nach dem StiefelKonrad Petzold
Minna von BarnhelmMartin Hellberg
RotkäppchenGötz Friedrich
Schaut auf diese StadtKarl Gass
Revue um MitternachtGottfried Kolditz
1963
Beschreibung eines SommersRalf Kirsten
For Eyes OnlyJános Veiczi
Frau HolleGottfried Kolditz
Die GlatzkopfbandeRichard Groschopp
Die Hochzeit von LännekenHeiner Carow
Geheimarchiv an der ElbeKurt Jung-Alsen
Reserviert für den TodHeinz Thiel
Karbid und SauerampferFrank Beyer
Nackt unter WölfenFrank BeyerEntered into the 3rd Moscow International Film Festival
Der Schwur des Soldaten PooleyKurt Jung-Alsen
1964
Engel im FegefeuerHerrmann Zschoche
Das Lied vom TrompeterKonrad Petzold
Geliebte weiße MausGottfried Kolditz
Der Geteilte HimmelKonrad Wolf
Die Goldene GansSiegfried Hartmann
Viel Lärm um nichtsMartin Hellberg
1965
Ohne Pass in fremden BettenVladimir Brebera
Denk bloß nicht, ich heule
Der ReserveheldWolfgang Luderer
Die antike MünzeWladimir Jantschew
Entlassen auf BewährungRichard Groschopp
Karl Liebknecht – Solange Leben in mir ist.Günter ReischHorst Schulze
Die Abenteuer des Werner HoltJoachim KunertEntered into the 4th Moscow International Film Festival
Chronik eines MordesJoachim Hasler
Das Kaninchen bin ichKurt Maetzig
1966
Alfons ZitterbackeKonrad Petzold
Elf Jahre altWinfried Junge
Flucht ins SchweigenSiegfried Hartmann
Reise ins EhebettJoachim Hasler
Spur der SteineFrank Beyer
Das Tal der sieben MondeGottfried Kolditz
Der Frühling braucht ZeitGünter Stahnke
Der Lachende Mann – Bekenntnisse eines MördersWalter Heynowski
1967
Der tapfere SchulschwänzerWinfried Junge
Brot und RosenHorst E. Brandt, Heinz ThielEntered into the 5th Moscow International Film Festival
Chingachgook, die große SchlangeRichard Groschopp
Die Fahne von Kriwoj RogKurt Maetzig
Frau Venus und ihr TeufelRalf Kirsten
Frozen FlashesJános Veiczi
Die Heiden von Kummerow und ihre lustigen StreicheWerner Jacobs
Heißer SommerJoachim Hasler
HeroinHorst E. Brandt, Heinz Thiel
Hochzeitsnacht im RegenHorst Seemann
Ein Lord am AlexanderplatzGünter Reisch
Das Mädchen auf dem BrettKurt Maetzig
Meine Freundin SybilleWolfgang Luderer
1968
AbschiedEgon Günther
Hauptmann Florian von der MühleWerner W. Wallroth
KäuzchenkuhleWalter Beck
Leben zu zweitHerrmann Zschoche
Das siebente JahrFrank Vogel
Spur des FalkenGottfried Kolditz
1969
Weil ich dich liebe...Helmut Brandis, Hans Kratzert
Weiße WölfeKonrad Petzold
Weite Straßen – stille LiebeHerrmann Zschoche
Zeit zu lebenHorst Seemann
Seine Hoheit – Genosse PrinzWerner W. Wallrot
NetzwerkRalf Kirsten
Im SpannungsfeldSiegfried Kühn
Jungfer, Sie gefällt mirGünter Reisch
He, Du!Rolf Römer
Hart am WindHeinz Thiel
Du bist min (Ein deutsches Tagebuch)Andrew Thorndike,
Annelie Thorndike
DocumentaryEntered into the 6th Moscow International Film Festival

1970s

Title Director Cast Genre Notes
1970
Dr. med. Sommer IILothar Warneke
Effi BriestWolfgang Luderer
Goya (Der arge Weg der Erkenntnis)Konrad WolfEntered into the 7th Moscow International Film Festival
Kennen Sie Urban?Ingrid Reschke
Tödlicher IrrtumKonrad Petzold
Wir kaufen eine FeuerwehrHans Kratzert
Meine Stunde NullJoachim Hasler
1971
Anflug Alpha 1János Veiczi
Hut ab, wenn du küßt!Rolf Losansky
Zeit der StörcheSiegfried Kühn
OsceolaKonrad Petzold
Der Mann, der nach der Oma kamRoland Oehme
1972
Der DritteEgon Günther
Karl Liebknecht – Trotz alledem!Günter ReischHorst Schulze
Die Elixiere des TeufelsRalf Kirsten
EolomeaHerrmann Zschoche
JanuskopfKurt Maetzig
Laut und leise ist die LiebeHelmut Dziuba
Die SchlüsselEgon Günther
Florentiner 73Klaus Gendries
Es ist eine alte GeschichteLothar Warneke
TecumsehHans KratzertGojko Mitić, Annekathrin BürgerWestern
1973
ApachenGottfried Kolditz
Reife KirschenHorst SeemannEntered into the 8th Moscow International Film Festival
Three Nuts for CinderellaVáclav VorlíčekLibuše Šafránková, Pavel Trávníčekfairy-tale
Wie füttert man einen EselRoland Oehme
Wolz -Leben und Verklärung eines deutschen AnarchistenGünter Reisch
Unterm BirnbaumRalf Kirsten
The Legend of Paul and PaulaHeiner Carow
1974
Kit & Co.Konrad Petzold
Leben mit UweLothar Warneke
UlzanaGottfried Kolditz
Zum Beispiel JosefErwin Stranka
LoopingKurt Tetzlaff
Für die Liebe noch zu mager?Bernhard Stephan
1975
Blood BrothersWerner W. WallrothDean Reed, Gojko MiticWestern
Jacob the LiarFrank BeyerVlastimil BrodskýBrodský won the Silver Bear for Best Actor at Berlin
Nominated for the Academy Award for Best Foreign Language Film
Die Moral der BanditenErwin Stranka
Eine Pyramide für michRalf Kirsten
Between Day and NightHorst E. BrandtEntered into the 9th Moscow International Film Festival
1976
Unterwegs nach AtlantisSiegfried Kühn
Nelken in AspikGünter Reisch
LiebesfallenWerner W. Wallroth
Die Leiden des jungen WerthersEgon Günther
1977
The Incorrigible BarbaraLothar WarnekeEntered into the 10th Moscow International Film Festival
Mama, I'm AliveKonrad WolfEntered into the 27th Berlin International Film Festival
1978
Anton the MagicianGünter ReischEntered into the 11th Moscow International Film Festival
Sabine WulffErwin Stranka
Sieben SommersprossenHerrmann Zschoche
Zünd an, es kommt die FeuerwehrRainer Simon
Jörg Ratgeb – PainterBernhard StephanEntered into the 28th Berlin International Film Festival
1979
Feuer unter DeckHerrmann Zschoche

1980s

Title Director Cast Genre Notes
1980
Jadup and BoelRainer SimonEntered into the 16th Moscow International Film Festival
Solo SunnyKonrad Wolf, Wolfgang KohlhaaseRenate KrößnerKrößner won the Silver Bear for Best Actress at Berlin
PugowitzaJürgen Brauer
Und nächstes Jahr am BalatonHerrmann Zschoche
Glück im HinterhausHerrmann Zschoche
Levins MühleHorst Seemann
1981
Bürgschaft für ein JahrHerrmann ZschocheKatrin SaßSaß won the Silver Bear for Best Actress at Berlin
Die fliegende WindmühleGünter Rätz
MephistoIstván SzabóKlaus Maria Brandauer, Rolf Hoppe, Krystyna Janda, Karin BoydHungarian-East German-West German-Austrian co-production
Our Short LifeLothar WarnekeEntered into the 12th Moscow International Film Festival
Sing, Cowboy SingDean Reed
1982
Romance with AmelieUlrich TheinEntered into the 32nd Berlin International Film Festival
Der Prinz hinter den sieben MeerenWalter Beck
Sabine Kleist, 7 Jahre...Helmut Dziuba
Die Gerechten von KummerowWolfgang Luderer
Insel der SchwäneHerrmann Zschoche
Der lange Ritt zur SchuleRolf Losansky
Sonjas RapportBernhard Stephan
1983
BockshornFrank Beyer
Erscheinen PflichtHelmut Dziuba
Moritz in der LitfaßsäuleChrista Kozik, Rolf Losansky
Die vertauschte KöniginDieter Scharfenberg
Zille and MeWerner W. WallrothEntered into the 13th Moscow International Film Festival
1984
Ab heute erwachsenGunther Scholz
Hälfte des LebensHerrmann Zschoche
A Village Romeo and JulietSiegfried Kühn
Isabel auf der TreppeHannelore Unterberg
Wo andere schweigenRalf KirstenEntered into the 14th Moscow International Film Festival
Eine sonderbare LiebeLothar Warneke
1985
The Woman and the StrangerRainer SimonWon the Golden Bear at Berlin
AtkinsHelge Trimpert
Ete und AliPeter Kahane
Die Gänse von BützowFrank Vogel
Der HaifischfüttererErwin Stranka
Junge Leute in der StadtKarl Heinz Lotz
1986
The House on the RiverRoland GräfEntered into the 36th Berlin International Film Festival
So Many DreamsHeiner CarowEntered into the 37th Berlin International Film Festival
FahrschuleBernhard Stephan
Wie die Alten sungenGünter Reisch
1987
Die AlleinseglerinHerrmann Zschoche
Die Entfernung zwischen dir und mir und ihrMicael Kann
Das SchulgespenstRolf Losansky
Vernehmung der ZeugenGunther ScholzEntered into the 15th Moscow International Film Festival
VorspielPeter Kahane
1988
Bear Ye One Another's BurdenLothar WarnekeManfred Möck, Jörg PoseMöck and Pose won the Silver Bear for Best Actor at Berlin
Fallada: The Last ChapterRoland GräfEntered into the 39th Berlin International Film Festival
Der BruchFrank Beyer
1989
Coming OutHeiner CarowMatthias Freihof, Dirk Kummer, Dagmar ManzelWon the Silver Bear at the 40th Berlin International Film Festival
Pestalozzi's MountainPeter von GuntenGian Maria VolontéEntered into the 39th Berlin International Film Festival
Grüne HochzeitHerrmann Zschoche
Ein brauchbarer MannHans-Werner Honert
Zum Teufel mit HarbollaBodo FürneisenComedySet in 1956
1990
Verbotene LiebeHelmut Dziuba
Die ArchitektenPeter Kahane

See also

  • Ostern (Eastern-bloc Westerns)

Notes

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.