List of Country Fire Authority brigades

The Country Fire Authority (CFA) is the main firefighting service in Outer Metropolitan Melbourne and the rest of the state of Victoria. The CFA is one of the largest firefighting services in the World.[1] This page is a listing of all of the brigades within the CFA.

The state is split up into Regions, Districts then Groups with each division having less brigades in each, however in Metropolitan Melbourne the district is the same as the region. IE: District 13 = Eastern Metropolitan Region and District 13 is the only district within the Region. Same goes for Districts 8 and 14.

There are Five "Regions", Twenty "Districts"[1] and many Groups throughout the state.

The Regions are:

  • Barwon / South West -Includes Districts 4, 5, 6 & 7
  • North East -Includes Districts 12, 13, 22, 23 & 24
  • Northern West -Districts 2, 14, 18 & 20
  • South East -Includes Districts 8, 9, 10 & 11
  • West -Includes District 15, 16 & 17

1 OR UFB – Indicates an Urban brigade
2 OR RFB – Indicates a Rural Brigade
3 OR F/B – Indicates a Fire Brigade
4 OR FIB – Indicates a Forestry Industry Brigade
5 OR CGB – Indicates a Coast Guard Brigade
(Integrated) – Indicates a Station with Staff & Volunteers (incomplete list)

Some brigades have duplicate listings as both Urban and Rural brigades. This is technically correct, although the two 'brigades' share the same facilities. The more recent brigades have not been designated as either Urban or Rural, they are simply referred to as Fire brigades.

The Districts and Groups are:

South-West Region

DISTRICT 6

Statewide Group

  • AKD-Calco 4
  • Apollo Bay 1
  • DISTRICT 6 Headquarters 2

Beeac Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Beeac, Victoria (Volunteers) 2 Rural 13 Lang St 2
Colac, Victoria (Volunteers) 1 Urban 34 Rae St 1 2 2
Forrest, Victoria (Volunteers) 1 Rural Riverdale Ln 1
Gerangamete, Victoria (Volunteers) 2 Rural Colac Forrest Td 1
Irrewarra, Victoria (Volunteers) Rural Ryans Rd 1
Weering-Eurack, Victoria (Volunteers) Rural Weering School Rd 1
Yeo, Victoria (Volunteers) 1 Rural ? 1
Yeodene, Victoria (Volunteers) 2 Rural ? 1
Total Group 1 10 2

Camperdown Group

  • Bookaar 2
  • Boorcan 2 BOORCAN RD
  • Camperdown 1
  • Chocolyn 2 CAMBERDOWN LISMORE RD
  • Noorat & District 2 TERANG MORTLAKE RD
  • Pomborneit & District 2
  • Stonyford 2 COBDEN STONYFORD RD
  • Terang 1 128 PRINCESS HWY
  • Terang-Dixie 2
  • Tesbury 2
  • Weerite 2 3566 PRINCESS HWY/TANKER,SLIP ON

Coastal Group

  • Wye River 2

Cobden Group

  • Bostocks Creek 1 tanker 1 ultralight 2
  • Carpendeit-Sth Purrumbete 1 tanker 2
  • Cobden 2 tankers 1 pumper 1 fcv3
  • Cobrico 1 tanker2
  • Jancourt 1 tanker 2

Corangamite Group

  • Apollo Bay 2
  • Barongarook West 2
  • Bungador 2
  • Carlisle River 2
  • Cororooke 3
  • Dreeite South 2
  • Gellibrand 2
  • Hancock Victorian Plantation – Otways 4
  • Irrewillipe 2
  • Kawarren 2
  • Larpent 2
  • Midway – Otways 4
  • Nalangil 2
  • Otway 2
  • Swan Marsh 2
  • Warrion 2
  • Wye River 2

Lismore Group

  • Berrybank 2
  • Cressy 2
  • Darlington 2
  • Derrinallum 2
  • Duverney 2
  • Leslie Manor 2
  • Lismore 2
  • Mingay & District 2
  • Vite Vite North 2

Timboon Group

Brigade Type Location Pumper(s) Tanker(s) Quick Fill(s) Slip-On(s) Fire Fighting Trailer Platform(s) Rescue(s) Car(s) Hazmat(s) FCV(s)
Brucknell-Ayrford 1 1 1 1
Kennedy's Creek 1 1
Lower Heytesbury 1 2
Port Campbell 1 1 1 1
Princetown 1 1 3
Scotts Creek – Cowleys Creek 1 1
Simpson 1 1 1 1 1
Timboon 2 1 1 1 1
Peterborough 2 1
Nullawarre 1 1
Ecklin 1
Nirranda South 1
Total Group 1 14 6 5 1


Timboon group 1 fcv 1 big fill

DISTRICT 7

Statewide Group

  • Region 7 Headquarters 2

Anakie Group

  • Anakie 2
  • Bannockburn 2
  • Barrabool 2
  • Lethbridge 2
  • Little River 2
  • Lovely Banks 2
  • Maude 2
  • Meredith 2
  • Stonehaven 2

Bellarine Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Barwon Heads (Volunteers) 1 Urban Sheepwash Road (Opp Saratoga Ave), Barwon Heads 1 1 1
Drysdale (Volunteers) 1 Urban High Street, Drysdale 1 1 1
Leopold (Volunteers) 1 Urban Bellarine Highway, Leopold 1 2 1
Mannerim (Volunteers) 2 Rural Banks Road, Mannerim 2 1
Ocean Grove (Integrated) [2] Urban 5-11 Shell Road (Cnr Grubb Road), Ocean Grove 1 2 1
Portarlington (Volunteers) [3] Urban Fisher Street, Portarlington 1 1 1
Queenscliff (Volunteers) 1 Urban Cnr Stokes & Learmonth St, Queenscliff 1 1 1
St Leonards-Indented Head (Volunteers) 2 Rural Dudley Parade, St Leonards 1 1
Wallington (Volunteers) 2 Rural Bellarine Highway, Wallington 2 1
Total Group 6 12 2 7

Coastal Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Aireys Inlet rural (Vols) Google Map 2 2
Bellbrae Rural (Vols) - - 1 1 - - - -
Anglesea Semi Urban (Vols) Google Map 1 2 1 1
Connewarre Rural (Vols) Google Map 2
Freshwater Creek Rural (Vols) Google Map 2
Lorne Urban & Rural (Vols) Google Map 1 2 1
Torquay Urban (Vols) Google Map 1 2 -
Wye River Rural (Vols) Google Map 1 1
Total Group 3 14 5 2

Geelong Group

Brigade Staffing Type Location Pumpers Tankers Telebooms Platforms Rescues Cars Hazmat
Belmont Integrated Urban Google Map 1 1
Corio Integrated Urban Google Map 1 1 1 1 2
Geelong City Integrated Urban Google Map 2 1 1 1 1
Geelong West Volunteer Urban Google Map 1 1 1
Grovedale Volunteer Urban & Rural Google Map 1 1 1
Highton Volunteer Urban Google Map 1 1
Lara Integrated Urban & Rural Google Map 1 2 1
Total Group 8 7 1 1 1 5 2

Leigh Group

  • Barunah Plains North 2
  • Dereel 2
  • Mount Mercer 2
  • Rokewood 2
  • Shelford 2
  • Teesdale 2
  • Werneth 2

Winchelsea Group

  • Deans Marsh 2
  • Gnarwarre 2
  • Inverleigh 2
  • Modewarre 2
  • Winchelsea 3
  • Wingeel 2
  • Wurdale 2

Gippsland Area

DISTRICT 9

Leongatha-Korumburra Group

  • Inverloch 2
  • Kongwak & District 2
  • Koonwarra 2
  • Korumburra 1
  • Leongatha 1
  • Leongatha South 2
  • Loch 2
  • Meeniyan & Stony Creek 2
  • Nerrena 2
  • Poowong 2
  • Pound Creek 2
  • Ruby 2
  • Tarwin Lower District 2

Mirboo Group

  • Allambee 2
  • Berry's Creek 2
  • Dumbalk 2
  • Hallston-Mt Eccles 2
  • Milford 2
  • Mirboo North 1

Narracan Group

  • Erica & District 2
  • Moe 1
  • Moe South 2
  • Newborough 1
  • Tanjil 2
  • Thorpdale 2
  • Trafalgar 3
  • Westbury 2
  • Willow Grove 2
  • Yallourn North 1
  • Yarragon 1

South Gippsland Group

  • Fish Creek & District 3
  • Foster 1
  • Hedley 2
  • Sandy Point2
  • Toora 1
  • Welshpool 2
  • Yanakie 2

Baw Baw Group

  • Darnum & Ellinbank 2
  • Drouin 1
  • Drouin West 2
  • Hallora & District 2
  • Longwarry & District 3
  • Neerim South 2
  • Nilma North 2
  • Noojee 2
  • Trida 2
  • Warragul 1

DISTRICT 10

Statewide Group

  • Alberton West 2
  • Hancock Victorian Plantations – Gippsland 4
  • Midway – Great Southern 4
  • Sale 1

Heyfield Group

  • Cowwarr 2
  • Glengarry 2
  • Glengarry East 2
  • Glengarry West 2
  • Glenmaggie 2
  • Heyfield 1
  • Licola 2
  • Seaton 2
  • Toongabbie 2
  • Winnindoo 2

Macalister Group

  • Boisdale 2
  • Coongulla 2
  • Maffra 1
  • Newry 2
  • Tinamba 2
  • Valencia Creek 2
  • Sale

Morwell Group

  • Boolarra 2
  • Churchill 1
  • Driffield 2
  • Hazelwood North 2
  • Mirboo East 2
  • Morwell 1
  • Yinnar 2
  • Yinnar South 2

Rosedale Group

  • Nambrok 2
  • Rosedale 3
  • Wurruk 2

Stradbroke Group

  • Giffard West 2
  • Golden Beach 2
  • Loch Sport 2
  • Longford 2
  • Seaspray 2
  • Stradbroke 2
  • Willung 2

Avon Group

  • Briagolong 2
  • Clydebank 2
  • Dargo 2
  • Meerlieu 2
  • Munro 2
  • Perry Bridge 2
  • Stratford 3

Traralgon Group

  • Callignee 2
  • Flynn 2
  • Maryvale 2
  • Traralgon 1
  • Traralgon East 2
  • Traralgon South 2
  • Traralgon West 2
  • Tyers 2

Tarra Group

  • Alberton West 2
  • Carrajung 2
  • Devon North 2
  • Jack River 2
  • Port Albert 2
  • Won Wron 2
  • Woodside 2
  • Woranga 2
  • Yarram
  • Willung Sth
  • Gormandale

DISTRICT 11

Statewide Group

  • Region 11 Headquarters 2

Mitchell Group

  • Bairnsdale 1
  • Bengworden 2
  • Fernbank 2
  • Flaggy Creek 2
  • Glenaladale 2
  • Hillside 2
  • Lindenow South 2
  • Mount Taylor 2
  • Paynesville 2

Mount Delegate Group

  • Bendoc 2
  • Bonang 2
  • Goongerah 2
  • South East Fibre Exports 4
  • Willmott Forest 4

Omeo Group

  • Benambra 2
  • Ensay 2
  • Omeo 3
  • Swift's Creek 2

Orbost Group

  • Bemm 2
  • Cann Valley 2
  • Mallacoota 2
  • Marlo 2
  • Newmerella 2
  • Orbost 1
  • Wairewa 2

Tambo Group

  • Bruthen 1
  • Buchan 2
  • Johnsonville 2
  • Gelantipy 2
  • Kalimna West 2
  • Lakes Entrance 1
  • Metung 2
  • Mossi – Tambo 2
  • Sarsfield 2
  • Toorloo 2

West Region

DISTRICT 15

Headquarters Brigade

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
District 15 Headquarters 2 RFB 13 Learmonth Rd, Wendouree

Forest Industry Brigades

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Central Highlands Water 3 FIB Learmonth Rd, Wendouree 6 7
Hancock Victorian Plantations (HVP) Ballarat 2 FIB Ring Road, Mitchell Park 2 5 7
Total 2 11 14

Bacchus Marsh Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Bacchus Marsh Group 1 1
Bacchus Marsh 1 F/B 95 Main Street, Bacchus Marsh 1 2 2
Balliang & District 2 F/B 1272 Bacchus Marsh Road, Balliang 2
Coimadai 2 F/B Russells Road, Coimadai 2 1
Myrniong 2 F/B 10 Short Street, Myrniong 2 1
Parwan 2 F/B Parwan-Exford Road, Parwan 1
Rowsley 2 F/B 1095 Glenmore Road, Rowsley 1
Total Group 1 10 2 3

Ballan Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Ballan Group 1 1
Ballan 1 F/B 29 Fisken St, Ballan 1 1 1
Blackwood 1 F/B Terrill St, Blackwood 2 1
Gordon 1 F/B Brougham St South, Gordon 1
Greendale 1 F/B Prince St, Greendale 2 1
Millbrook 1 F/B Old Melbourne Road, Millbrook 1 1
Morrisons & District 1 F/B 564 Morrisons-Elaine Road, Morrisons 1
Mt Egerton 1 F/B Main Rd, Mt Egerton 1
Mt Wallace 1 F/B 10 Brisbane Ranges Rd, Mt Wallace 2 1
Wallace 1 F/B Ormond Rd, Springbank 1
Total 1 12 3 1 1

Ballarat Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Ballarat Group 1 1
Ascot and District 1 F/B 115 Ascot Hall Rd, Ascot 1
Burrumbeet 1 F/B 50 Burrumbeet Rd, Burrumbeet 1
Cardigan & Windermere 1 F/B Remembrance Drive, Cardigan 1
Clunes 1 F/B Alliance St, Clunes 1 2 1
Glendaruel & Mt Beckworth 1 F/B 1 Kinnersley Rd, Mt Bolton 1
Invermay 1 F/B Swinglers Rd, Invermay 1
Learmonth-Addington 1 F/B High St, Learmonth 1
Miners Rest 1 F/B 4 Creswick St, Miners Rest 1 1 1
Waubra 1 F/B 2041 Sunraysia Hwy, Waubra 2
Total 2 11 1 - 2

Buninyong Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Buninyong Group 1 1
Bungaree 1 F/B 279 Bungaree-Wallace Road, Bungaree 1
Elaine 1 F/B 3 Elaine-Mt Mercer Rd, Elaine 2
Hardies Hill 1 F/B 1174 Buninyong-Mt Mercer Road, Grenville 1
Mount Buninyong 1 F/B 119 Harbours Rd, Yendon 2
Mount Warrenheip 1 F/B 531 Ti Tree Rd, Warrenheip 2
Napoleons-Enfield 1 F/B Colac-Ballarat Rd, Napoleons (main) & 11 Woodlands Rd, Enfield (satellite) 2 1
Total Group - 10 1 - - 1 -

Creswick Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Creswick Group 1 1
Campbelltown 1 F/B Ballarat Rd, Campbelltown 1
Creswick 1 F/B 52 Albert St, Creswick 1 2 1 1
Glen Park 1 F/B Longs Hill Rd, Glen Park 1 1
Kingston 1 F/B 376 Kingston Rd, Kingston 2
Kooroocheang Werona 1 F/B 1303 Werona Kingston Road, Kooroocheang 1
Mollongghip 1 F/B Main St, Mollongghip 1
Newlyn Dean 1 F/B 683 Dean Newlyn Road, Newlyn 2
Smeaton 1 F/B Calder St, Smeaton 2
Ullina 1 F/B Clunes Rd, Ullina 1
Total Group 1 13 2 - - 2 -

Eureka Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Ultra-Light/Slip-on Aerials Rescues FCV/Support Hazmat
Ballarat 1 F/B 20-22 Barkly Street, Ballarat East 1 1 1 1
Ballarat City (integrated) 1 F/B 1120 Sturt Street, Ballarat Central 2 1 1 1
Buninyong-Mount Helen 1 F/B 307 Learmonth Street, Buninyong (main) & 14 Greenhill Road, Mount Helen (satellite) 1 2 1
Lucas (integrated) F/B 1 Mirelle Drive, Winter Valley 1 1 1
Sebastopol 1 F/B 180 Albert Street, Sebastopol 1 1 1
Wendouree 1 F/B 82 Learmonth Road, Wendouree 1 1 1
Total Group 7 7 1 1 5 1

Glenlyon Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Pumper Tanker Slip-Ons/ Ultra lights Platforms Rescues Cars/ FCV/ Big Fill Hazmat
Glenlyon Group 1 1
Daylesford 1 F/B 26 Bridpord St, Daylesford 1 2 1
Franklinford 1 F/B 1164 Hepburn Newstead Road, Yandoit 2
Glenlyon 1 F/B Barkly St, Glenlyon 2 1
Hepburn 1 F/B 149 Main Rd, Hepburn 1 1
Leonards Hill & District 1 F/B Ballan Rd, Leonards Hill 1 1
Musk 1 F/B Dairy Flat Rd, Musk 1
Porcupine Ridge 1 F/B Porcupine Ridge Rd, Porcupine Ridge 1
Trentham 1 F/B 25 Market St, Trentham 1 1 1 1
Total Group 1 11 1 3 0 1 3

Grenville Group

Brigade Type Location Pumpers Tankers Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat
Grenville Group 1 1
Cape Clear 1 F/B 1561 Pitfield Road, Cape Clear 2
Haddon 1 F/B Sago Hill Rd, Haddon 2
Linton 1 F/B 3053 Glenelg Hwy, Linton 2
Mannibadar 1 F/B Rokewood-Skipton Rd, Mannibadar 1
Rokewood Junction & District 1 F/B Pittmans Rd, Illabarook 2
Smythesdale 1 F/B 74 Brook St, Smythesdale 3 1
Wallinduc & District 1 F/B Lismore-Scarsdale Rd, Wallinduc 1
Total Group - 13 - - - 2 -

DISTRICT 16

Statewide Group

  • Environinvest 4
  • DISTRICT 16 Headquarters 2

Ararat Group

  • Ararat 3
  • Buangor & Middle Creek 2
  • Great Western 2
  • Langi Logan 2
  • Moyston 2
  • Pomonal 2
  • Warrak 2

Beaufort Group

  • Beaufort 1
  • Brewster 2
  • Cross Roads 2
  • Lake Goldsmith-Stockyard 2
  • Langi Kal Kal 2
  • Raglan 2
  • Snake Valley & District 2

Pyrenees Group

  • Amphitheatre 2
  • Avoca 1
  • Avoca 2
  • Barkly & Frenchman'S 2
  • Burnbank 2
  • Crowlands 2
  • Elmhurst 2
  • Landsborough 2
  • Lexton 2
  • Navarre 2
  • Redbank 2
  • Warrenmang & District 2

St Arnaud Group

  • Beazley's Bridge 2
  • Carapooee 2
  • Coonooer Bridge 2
  • Gooroc 2
  • Gre Gre Village 2
  • Kooreh 2
  • Rich Avon 2
  • Slaty Creek 2
  • St Arnaud 1
  • Stuart Mill 2
  • Traynor's Lagoon 2

Stawell Group

  • Callawadda 2
  • Dadswells Bridge 2
  • Glenorchy & Riachella 2
  • Halls Gap 2
  • Joel Joel 2
  • Marnoo 2
  • Stawell 1
  • Stawell 2
  • Wallaloo East 2

Westmere Group

  • Bornes Hill 2
  • Carranballac 2
  • Chatsworth 2
  • Dundonnell 2
  • Lake Bolac 2
  • Maroona 2
  • Mininera 2
  • Narrapumelap South 2
  • Nerrin Nerrin 2
  • Pura Pura 2
  • Skipton 2
  • Stoneleigh 2
  • Streatham 2
  • Tatyoon 2
  • Westmere 2
  • Wickliffe 2
  • Willaura 2
  • Woorndoo 2
  • Yalla Y Poora 2

DISTRICT 17

Statewide Group

  • DISTRICT 17 Headquarters 2

Apsley Group

  • Apsley 2
  • Benayeo 2
  • Bringalbert South 2
  • Forestry SA 4
  • Langkoop 2

Dunmunkle Group

  • Coromby 2
  • Lubeck 2
  • Minyip 3
  • Murtoa 3
  • Rupanyup 3

Ebenezer Group

  • Antwerp 2
  • Detpa & Lake Hindmarsh 2
  • Dimboola 1
  • Gerang 2
  • Jeparit 1
  • Tarranyurk 2

Edenhope Group

  • Charam 2
  • Edenhope 2
  • Kadnook 2
  • Patyah 2
  • Ullswater 2

Goroke Group

  • Goroke 2
  • Gymbowen 2
  • Karnak 2
  • Minimay 2
  • Neuarpurr 2
  • Ozenkadnook 2
  • Peronne 2

Grampians Group

  • Brimpaen 2
  • Green Lake 2
  • Laharum 2
  • Wonwondah 2

Horsham Group

  • Dooen 2
  • Horsham 1
  • Jung 2
  • Pimpinio 2
  • Vectis 2

Jilpanger Group

  • Clear Lake 2
  • Connewirricoo 2
  • Douglas 2
  • Harrow 2
  • Miga Lake 2
  • Telangatuk 2
  • Toolondo 2

Kaniva Group

  • Dinyarrak 2
  • Kaniva 1
  • Lawloit 2
  • Leeor 2
  • Sandsmere 2
  • South Lillimur 2
  • Telopea Downs 2
  • Yearinga – Yarrock 2

Lowan Group

  • Broughton 2
  • Diapur 2
  • Lorquon 2
  • Netherby 2
  • Nhill 1
  • Propodollah 2
  • Winiam & District 2
  • Woorak 2
  • Yanac 2

Natimuk Group

  • Grass Flat 2
  • Mitre 2
  • Natimuk 3
  • Noradjuha 2

Rainbow Group

  • Kenmare 2
  • Pigick 2
  • Rainbow 3
  • Werrap 2

Warracknabeal Group

  • Areegra 2
  • Bangerang 2
  • Boolite 2
  • Brim 2
  • Cannum 2
  • Crymelon 2
  • Kellalac 2
  • Lah 2
  • North Wimmera 2
  • Sheep Hills 2
       Wilkur South
       Willenabrina
  • Warracknabeal 1

North East Area

DISTRICT 12

Statewide Group

  • DISTRICT 12 Headquarters 2

Alexandra Group

  • Acheron 2
  • Alexandra 1
  • Alexandra 2
  • Buxton 2
  • Eildon 1
  • Koriella 2
  • Marysville 2
  • Narbethong 2
  • Taggerty 2
  • Thornton 2
  • Whanregarwen 2
  • Yarck 2

Northern Highway Group

  • Glenaroua 2
  • Kilmore 3
  • Nulla Vale 2
  • Pyalong 2
  • Tooborac 2
  • Wallan 2

Seymour Group

  • Avenel 2
  • Broadford 1
  • Clonbinane 2
  • Hilldene 2
  • Seymour 1
  • Tallarook 2
  • Trawool 2
  • Upton Hill 2
  • Wandong 2
  • Whiteheads Creek-Tarcombe 3

Yea Group

  • Flowerdale 2
  • Glenburn 2
  • Highlands-Caveat 2
  • Homewood 2
  • Molesworth 2
  • Murrindindi & Woodbourne 2
  • Strath Creek-Reedy Creek 2
  • Toolangi[4] RFB
  • Yea 1
  • Yea & Limestone 2

DISTRICT 22

Euroa Group

  • Branjee 2
  • Creightons Creek 2
  • Euroa 1
  • Gooram 2
  • Kelvin View 2
  • Locksley 2
  • Longwood 2
  • Marraweeny 2
  • Miepoll 2
  • Molka 2
  • Rigg's Creek 2
  • Ruffy 2
  • Shean's Creek 2
  • Strathbogie 2
  • Terip Terip 2

Murchison Group

  • Arcadia 2
  • Bailieston 2
  • Moorilim 2
  • Murchison 1
  • Nagambie 3
  • Wahring 2
  • Wirrate 2

Nathalia & District Group

  • Barmah 2
  • Kotupna 2
  • Nathalia 1
  • Picola 2
  • Yalca & Yielima 2

Numurkah Group

  • Drumanure 2
  • Kaarimba 2
  • Katunga 2
  • Naring 2
  • Numurkah 1
  • Strathmerton 2
  • Waaia 2
  • Wunghnu 2
  • Yarroweyah 2

Rodney Group

  • Cooma 2
  • Merrigum 1
  • NW Mooroopna 2
  • Tatura 1
  • Toolamba 2
  • Undera 2

Sherbourne Group

  • Caniambo 2
  • Cosgrove & Pine Lodge 2
  • Currawa 2
  • Dookie 2
  • Karramomus 2
  • Kialla & District 2
  • Mooroopna 1
  • Shepparton 1
  • Shepparton East 2
  • Tallygaroopna 2

Tungamah Group

  • Almonds 2
  • Cobram 1
  • Cobram East & Boosey 2
  • Katamatite 2
  • Katandra 2
  • Muckatah 2
  • St James & District 2
  • Tungamah 1
  • Yabba North 2

Violet Town Group

  • Balmattum 2
  • Boho 2
  • Earlston 2
  • Koonda 2
  • Violet Town 2

Waranga Group

  • Colbinabbin 2
  • Corop 2
  • Corop West 2
  • Rushworth 1
  • Stanhope 1
  • Toolleen 2

DISTRICT 23

Statewide Group

  • Woods Point 2

Benalla Group

  • Baddaginnie 2
  • Benalla (Rural and Urban Brigades amalgamated in 2010)
  • Goomalibee & Upotipotpon 2
  • Goorambat 2
  • Hancock Victorian Plantations – Delatite 4
  • Lima South 2
  • Lurg 2
  • Molyullah 2
  • Samaria 2
  • Swanpool 2
  • Tatong 2
  • Warrenbayne 2
  • Whitegate 2
  • Winton 2

Devenish Group

  • Boweya 2
  • Chesney Vale 2
  • Devenish 2
  • Stewarton 2
  • Thoona 2

Mansfield Group

  • Barjarg 2
  • Bonnie Doon 2
  • Booroolite & District 2
  • Glenroy & Merrijig 2
  • Goughs Bay – Howes Creek 2
  • Jamieson 2
  • Maindample 2
  • Mansfield 1
  • Mansfield 2
  • Merton 2
  • Mt Buller 1
  • Tolmie & District 2

Moyhu Group

  • Bobinawarrah 2
  • Carboor 2
  • Cheshunt 2
  • Edi 2
  • Milawa 2
  • Moyhu 2
  • Myrrhee 2
  • Whitfield & District 2

Wangaratta Group

  • Boorhaman 2
  • Bowser 2
  • Eldorado 2
  • Everton 2
  • Glenrowan 2
  • Greta 2
  • Killawarra 2
  • Laceby West 2
  • Norong 2
  • Oxley 2
  • Oxley Flats 2
  • South Wangaratta 2
  • Taminick & North Winton 2
  • Tarrawingee & District 2
  • Wangaratta 1
  • Wangaratta North 2
  • . Springhurst 2

Yarrawonga Group

  • Bundalong 2
  • Burramine 2
  • Peechelba 2
  • Wilby 2
  • Yarrawonga 1
  • Yarrawonga 2

DISTRICT 24

Corroyong Group

  • Berringama 2
  • Biggara 2
  • Burrowye 2
  • Corryong 3 (Corryong Urban & Rural Fire Brigades amalgamated in 2011 to become the Corryong Fire Brigade.)
  • Cudgewa 2
  • Hancock Victorian Plantations – Shelley 4
  • Nariel Valley 2
  • Tintaldra 2
  • Walwa 2

Bogong Group

  • Allans Flat 2
  • Beechworth 1
  • Beechworth 2
  • Dederang 2
  • Falls Creek 1
  • Gundowring 2
  • Kergunyah 2
  • Kiewa 2
  • Mt Beauty 1
  • Sandy Creek & Charleroi 2
  • Stanley 2
  • Tawonga 2
  • Wooragee 2
  • Yackandandah 3

Ovens Valley Group

  • Bowman-Murmungee 2
  • Bright 1
  • Buffalo River 2
  • Gapsted 2
  • Harrietville 2
  • Hancock Victorian Plantations – Ovens 4
  • Mt Hotham – Dinner Plain 3
  • Mudgegonga 2
  • Myrtleford 3
  • Ovens-Eurobin 2
  • Porepunkah 2
  • Rosewhite 2
  • Whorouly 2

Rutherglen Group

  • Barnawartha 2
  • Browns Plains 2
  • Carlyle 2
  • Chiltern 3
  • Cornishtown 2
  • Indigo Valley 2
  • Norong 2
  • Rutherglen 3
  • Wahgunyah 1

Tallangatta Group

  • Bethanga 2
  • Bullioh 2
  • Dartmouth 2
  • Eskdale 2
  • Granya 2
  • Mitta Mitta 2
  • Noorongong 2
  • Old Tallangatta 3
  • Talgarno 2
  • Tallangatta 3
  • Tallangatta Valley 2

Wodonga Group

  • Baranduda 2
  • Bonegilla 2
  • Leneva 2
  • Wodonga 1 (Integrated)
  • Wodonga West 2
  • District 24 Headquarters Brigade

North West Area

DISTRICT 2

Dunolly Group

  • Bealiba 2
  • Dunolly 3
  • Murphy's Creek 2
  • Natte Yallock 2
  • Tarnagulla 1

Eppalock Group

  • Axe Creek RFB
  • Axedale RFB

× Lake Eppalock Coast Guard Brigade

  • Costerfield RFB
  • Heathcote RFB
  • Junortoun RFB
  • Knowsley RFB
  • Mandurang RFB
  • Mia Mia RFB
  • Mosquito Creek RFB
  • Mount Camel RFB
  • Redesdale RFB
  • Sedgwick RFB

Fortuna Group

  • Bendigo (integrated) 1
  • Eaglehawk 3
  • Golden Square 1
  • Huntly 3
  • Kangaroo Flat 3
  • Maiden Gully 3
  • Marong 3
  • Strathfieldsaye 3
  • Lockwood 3

Strathloddon Group

  • Baringhup West 2
  • Maldon 3
  • Walmer 2
  • Fryerstown
  • Guildford
  • Campbells Creek
  • Newstead

Metcalfe Group

  • Castlemaine 3
  • Chewton 3
  • Elphinstone 3
  • Harcourt 2
  • Langley-Barfold 2
  • Metcalfe 2
  • Sutton Grange & Myrtle Ck 2
  • Taradale 3

Kyneton Group

  • Benloch2
  • Carlsruhe2
  • Kyneton[5]1
  • Malmsbury2
  • Pastoria2
  • Spring Hill2
  • Tylden2

Mount Macedon Group

  • Bullengarook 2
  • Gisborne 1
  • Hesket-Kerrie 2
  • Macedon 2
  • Mount Macedon 2
  • Newham 2
  • Riddells Creek 2
  • Woodend 1

Newstead Group

  • Campbells Creek1
  • Fryerstown2
  • Guildford2
  • Newstead & District2

Goldfields Group

  • Bowenvale2
  • Carisbrook2
  • Maryborough1
  • Moolort & Joyces Creek2
  • Mt Cameron2
  • Talbot2
  • Wareek & Bung Bong2
  • Bealiba
  • Natte-Yallock
  • Dunolly

Whipstick Group

  • Elmore 3
  • Goornong 2
  • Hunter-Diggora 2
  • Kamarooka 2
  • Raywood 2
  • Woodvale 2

DISTRICT 18


Birchip Group

  • Birchip 1
  • Curyo 2
  • Reedy Dam 2
  • Warmur 2
  • Watchupga 2

Charlton Group

  • Buckrabanyule 2
  • Charlton 1
  • Glenloth East 2
  • Teddywaddy 2
  • Wooroonook 2
  • Yeungroon 2\

Donald Group

  • Cope Cope 2
  • Corack 2
  • Corack East 2
  • Donald 1
  • Jeffcott 2
  • Laen East 2
  • Litchfield 2
  • Watchem 2

Mid Murray Group

  • Beverford & District 3
  • Chinkapook 2
  • Goschen 2
  • Lake Boga 1
  • Natya 2
  • Nyah & District 2
  • Nyah West 1
  • Piangil 2
  • Swan Hill 1
  • Swan Hill 2
  • Ultima 2
  • Waitchie 2
  • Woorinen South 2

Murrayville and Border

  • Cowangie 2
  • Murrayville 3

Ouyen and District Group

  • Mittyack 2
  • Nandaly 2
  • Ouyen 3
  • Speed 2
  • Tempy 2
  • Turriff 2
  • Underbool 2
  • Walpeup 2

Robinvale and District Group

  • Annuello 2
  • Boundary Bend 2
  • Kooloonong 2
  • Manangatang Rescue 2
  • Robinvale 1
  • Wemen 2

Southern Mallee Group

  • Beulah 2
  • Hopetoun 3
  • Hopetoun West 2
  • Lascelles 2
  • Patchewollock 2
  • Rosebery 2
  • Sea Lake 3
  • Woomelang 3
  • Yaapeet 2

Sunraysia Group

  • Carwarp 2
  • Irymple 1
  • Merbein 1
  • Meringur and discreet 2
  • Mildura 1
  • Nangiloc 2
  • Red Cliffs 1
  • Werrimull now amalgamate it with Meringur to form Meringur and discreet 1 tanker keept at Werrimul and 1 tanker and 1 ultra light kept at Meringur 2

Tyrrell Group

  • Berriwillock 2
  • Culgoa 2
  • Dumosa 2
  • Narraport 2
  • Nullawil 2
  • Wycheproof 1
  • Wycheproof South 2

DISTRICT 20

Deakin Group

  • Echuca 1
  • Echuca Village 2
  • Girgarre 2
  • Kyabram 1
  • Timmering 2
  • Tongala 1
  • Wyuna 2
  • Yambuna 2

Gannawarra Group

  • Appin South 2
  • Beauchamp 2
  • Cohuna 1
  • Kerang 1
  • Koondrook 1
  • Lake Charm 2
  • Lalbert 2
  • Leitchville 1
  • Macorna 2
  • Meering West 2
  • Murrabit 2
  • Quambatook 2
  • Sandhill Lake & District 2

Loddon South Group

  • Campbells Forest 2
  • Woodstock West 2
  • Tarnagulla 2
  • Newbridge 3
  • Murphy's Creek 2
  • Rheola 2
  • Bridgewater 3
  • Inglewood 1
  • Powlett-Sailsbury 2

Northern Campaspe Group

  • Bamawm Extension 2
  • Gunbower 2
  • Kotta 2
  • Lockington 2
  • Pine Grove 2
  • Rochester 1
  • Tennyson 2
  • Torrumbarry 2

Terrick Group

  • Barraport-Gredgwin 2
  • Boort 1
  • Dingee-Tandarra 2
  • Jarklin 2
  • Loddon Vale 2
  • Mitiamo 2
  • Pyramid Hill 1
  • Serpentine 2
  • Yando 2
  • Yarrawalla 2

Wedderburn Group

  • Berrimal 2
  • Fentons Creek 2
  • Korong Vale 2
  • Mysia 2
  • Wedderburn 2
  • Woosang 2
  • Wychitella 2

Outer Metro Norwest Area

DISTRICT 14

Hume Group

  • Bulla 2
  • Craigieburn (integrated) 1
  • Epping 1
  • Greenvale (integrated) 1
  • Kal Kallo 2
  • Sunbury (integrated) 1
  • Wildwood 2
  • Wollert & District 2

Mount Cottrell Group

  • Caroline Springs (integrated) 1
  • Diggers Rest 2
  • Hoppers Crossing (integrated) 1
  • Melton (integrated) 1
  • Point Cook (integrated) 3
  • Rockbank 2
  • Toolern Vale 2
  • Truganina 2
  • Werribee 1

Romsey Group

  • Bolinda & Monegetta 2
  • Clarkefield & District 2
  • Darraweit Guim 2
  • Lancefield 2
  • Romsey 2
  • Springfield 2

Whittlesea/Diamond Valley Group

Nillumbik Group

  • Christmas Hills
  • Kangaroo Ground
  • St Andrews
  • Panton Hill
  • Wattle Glen
  • Research
  • Hurstbridge
  • Eltham
  • North Warrandyte

South West

DISTRICT 4

Balmoral Group

  • Balmoral 2
  • Gringe 2
  • Gritjurk 2
  • Melville Forest 2
  • North Balmoral 2
  • Vasey 2
  • Wootong Vale 2

Casterton Group

  • Bahgallah 2
  • Carapook 2
  • Casterton 1
  • Chetwynd 2
  • Corndale 2
  • Dergholm 2
  • Dorodong 2
  • Dunrobin & Nangeela 2
  • Great Southern Plantations 4
  • Henty 2
  • Midway – Casterton 4
  • Poolaijelo 2
  • Sandford 2
  • Wando Bridge 2
  • Wando Vale 2

Dartmoor Group

  • Dartmoor 2
  • Drik Drik 2
  • Green Triangle Forest Products 4
  • Hancock Victorian Plantations – Rennick 4
  • Mumbannar 2
  • Nelson 2

Heywood Group

  • Cape Bridgewater 2
  • Cashmore 2
  • Condah 2
  • Drumborg 2
  • Gorae West 2
  • Heathmere 2
  • Heywood 3
  • Homerton 2
  • Hotspur 2
  • Lyons 2
  • Milltown 2
  • Myamyn 2
  • Narrawong 2
  • Portland 1
  • Plantation Timbers Group 4
  • Tyrendarra 2

Merino Group

  • Branxholme 2
  • Coleraine 1
  • Digby 2
  • Glenorchy Estate 2
  • Green Triangle Plantation Forest Company 4
  • Grassdale 2
  • Hilgay Settlers 2
  • Elders Forestry 4
  • Merino 2
  • Morven 2
  • Muntham 2
  • Paschendale 2
  • Tahara 2
  • Tahara West 2
  • Tarrenlea 2
  • Wallacedale 2

Nareen Group

  • Culla 2
  • Konongwootong 2
  • McEwen Contracting 4
  • Nareen 2
  • Pigeon Ponds 2
  • Tarrayoukyan 2
  • Wando Heights 2

Strathdownie Group

  • Auspine Tree Farms 4
  • Killara 2
  • Lake Mundi 2
  • Lindsay 2
  • Strathdownie 2

DISTRICT 5

DISTRICT Factsheet

  • 6 Urban Fire Brigades
  • 70 Rural Fire Brigades
  • 1 Forest Industry Brigades
  • 3894 Volunteers
  • 64 Staff
  • 111 Tankers
  • 7 Pumpers
  • 3 Hazmat Vehicles

Statewide Group

  • DISTRICT 5 Headquarters RFB
  • Warranambool Coast Guard Brigade CGB

Belfast Group

Dundas Group

  • Ardachy RFB
  • Bainbridge RFB
  • Bochara RFB
  • Bulart RFB
  • Cavendish RFB
  • Grange RFB
  • Hamilton[7] UFB
  • Hensley Park RFB
  • Karabeal RFB
  • Mirranatwa RFB
  • Mooralla RFB
  • North Hamilton RFB
  • Strathkellar RFB
  • Tarrington RFB
  • Victoria Valley RFB
  • Warrayure-Moutajup RFB
  • Yulecart RFB

Hawkesdale Group

Hopkins – Curdies Group

Macarthur Group

  • Ardonachie RFB
  • Bessiebelle RFB
  • Broadwater RFB
  • Byaduk RFB
  • Knebsworth RFB
  • Macarthur RFB
  • North Byaduk RFB
  • Orford RFB
  • Ripponhurst RFB
  • Timbercorp FIB

Merri Group

Mortlake Group

Mount Rouse Group

  • Buckley Swamp RFB
  • Burn Brae RFB
  • Croxton East RFB
  • Gazette RFB
  • Linlithgow RFB
  • Penshurst UFB

Serra Group

Westernport Area

DISTRICT 8

DISTRICT Factsheet

  • 28 Urban Fire Brigades
  • 40 Rural Fire Brigades
  • 1 Fire Brigades
  • 2969 Volunteers
  • 230 Staff
  • 93 Tankers
  • 34 Pumpers
  • 3 Aerial Appliances
  • 6 Rescue Vehicles
  • 4 Hazmat Vehicles

CFA DISTRICT 8 is the smallest Area in the CFA in size, but the DISTRICT accounts for 27% of the CFA's primary incidents and has about 6% of the CFA budget.[8] DISTRICT 8 responds to almost double the number of calls than the next busiest DISTRICT, DISTRICT 14. In the DISTRICT there is a population of 756,000 with 196 CFA Staff and 2917 CFA Volunteers.[8]

Statewide

  • DISTRICT 8 Headquarters RFB
  • Frankston Coast Guard Brigade CGB
  • Hastings Coast Guard Brigade CGB
  • Safety Beach Coast Guard Brigade CGB
  • Sandringham Coast Guard Brigade CGB

Bass Coast Group

Cardinia Group

Casey Group

Peninsula Group

South East Group

Brigade Staffing Type Location Other Resources Pumpers Tankers Salvage Slip-Ons Platforms Rescues Cars Hazmat MCV
Carrum Downs Volunteers UFB 15 Wedge Rd,

Carrum Downs VIC 3201

Google Maps

Facebook
Dandenong[24] Integrated UFB
Edithvale[25] Volunteers UFB 206 Station St,

Edithvale VIC 3196

Google Maps

Website

Facebook

All Fired Up Fun Run

1 1 1 1 (EMR) 1
Frankston[26] Integrated UFB
Keysborough[27] Volunteers UFB 121 Chapel Rd,

Keysborough VIC 3173

Google Maps

Facebook
Noble Park Volunteers UFB 43 Buckley St,

Noble Park VIC 3174

Google Maps

Facebook
Mount Eliza[28] Volunteers UFB 103 Canadian Bay Rd,

Mount Eliza VIC 3930

Google Maps

Website

Facebook

1 1 1 (FCV)
Patterson River Integrated UFB
Skye Volunteers UFB 289 Potts Rd,

Skye VIC 3977

Google Maps

Website

Facebook

1 1 1
Springvale Integrated UFB
Total Group

Western Port Group

[29]

Yarra Area

DISTRICT 13

DISTRICT Factsheet

  • 16 Urban Fire Brigades
  • 42 Rural Fire Brigades
  • 2 Fire Brigades
  • 2748 Volunteers
  • 100 Staff
  • 106 Tankers
  • 26 Pumpers
  • 2 Rescue Vehicles

Statewide

  • DISTRICT 13 Headquarters RFB

Dandenong Ranges Group

Knox Group

Lower Yarra Group

Maroondah Group

Yarra Valley Group

References

  1. About the CFA Accessed Friday November 21, 2008
  2. Ocean Grove CFA Website
  3. Portarlington CFA Website
  4. Toolangi CFA website
  5. "Home". www.kynetoncfa.com. Retrieved 1 November 2019.
  6. Yambuk, Moyne Community Directory
  7. Hamilton CFA Website
  8. [Editor Sigley, G. (2008). Brigade Magazine, Winter Edition. Country Fire Authority.]
  9. Bunyip CFA Website
  10. Cockatoo CFA Website
  11. Gembrook CFA Website
  12. Lang Lang CFA Website
  13. Officer CFA Website
  14. Pakenham CFA Website
  15. Cranbourne CFA Website
  16. Hallam CFA Website
  17. Hampton Park CFA Website
  18. Narre Warren CFA Website
  19. Narre Warren North CFA Website
  20. Boneo CFA Website
  21. Mt Martha CFA Website
  22. Rye CFA Website
  23. Sorrento CFA Website
  24. Dandenong CFA Website
  25. Edithvale CFA Website
  26. Frankston CFA Website
  27. Keysborough CFA Website
  28. Mount Eliza CFA Website
  29. Westernport Group Website
  30. [See Website: "http:// clik.to/cribfire" (remove the space) Crib Point CFA Website]
  31. Hastings CFA Website
  32. Langwarrin CFA Website
  33. Red Hill CFA Website
  34. Tyabb CFA Website
  35. Belgrave CFA Webpage
  36. Clematis CFA Webpage
  37. Emerald CFA Webpage
  38. Monbulk CFA Webpage
  39. Olinda CFA Webpage
  40. Sassafras CFA Webpage
  41. Upwey CFA Webpage
  42. Bayswater CFA Website
  43. Boronia CFA Website
  44. Ferntree Gully CFA Website
  45. Montrose CFA Website
  46. Scoresby CFA Website
  47. The Basin CFA Website
  48. Upper Ferntree Gully CFA Website
  49. Christmas Hills CFA Website
  50. Eltham CFA Website
  51. Kinglake CFA Website
  52. North Warrandyte CFA Website
  53. Research CFA Website
  54. South Warrandyte CFA Website
  55. Badger Creek CFA Website
  56. Healesville CFA website
  57. Lilydale CFA Website
  58. Mt Evelyn CFA Website
  59. Wonga Park CFA Website
  60. Wandin CFA Website

See also

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.