Japan at the 2004 Summer Olympics

Japan competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. Japanese athletes have competed at every Summer Olympic Games in the modern era since 1912 except for two editions; it was not invited to the 1948 Summer Olympics in London for its instigation of World War II, and was also part of the US-led boycott of the 1980 Summer Olympics in Moscow. The Japanese Olympic Committee sent a total of 306 athletes, 139 men and 167 women, to compete in 27 sports. For the first time in its Olympic history, Japan was represented by more female than male athletes.

Japan at the
2004 Summer Olympics
IOC codeJPN
NOCJapanese Olympic Committee
Websitewww.joc.or.jp (in Japanese) (in English)
in Athens
Competitors306 (139 men and 167 women) in 31 sports
Flag bearer Kyoko Hamaguchi[1]
Medals
Ranked 5th
Gold
16
Silver
9
Bronze
12
Total
37
Summer Olympics appearances (overview)

Japan left Athens with a total of 37 medals (16 gold, 9 silver, and 12 bronze), finishing fifth in the overall medal rankings.[2] This was also the nation's most successful Olympics, winning the largest number of gold and overall medals in non-boycotting games and surpassing three gold medals short of the 1956 Summer Olympics in Melbourne. Ten of these medals were awarded to the athletes in judo, eight in swimming, six in wrestling, four in gymnastics, and two each in athletics and synchronized swimming. Eight Japanese athletes won more than a single Olympic medal in Athens. Japan's team-based athletes came strong and successful in Athens, as the baseball and softball teams managed to produce two bronze medals.

Among the nation's medalists were freestyle wrestlers Saori Yoshida and Kaori Icho, who both claimed their gold medals in women's wrestling for the first time, and judoka Tadahiro Nomura and Ryoko Tani, who both successfully defended Olympic titles in their respective classes. Swimmer Kosuke Kitajima became the most successful Japanese athlete in these games, striking a breaststroke double with two golds and adding a bronze to his career hardware for the team in men's medley relay.[3] Meanwhile, synchronized swimmers Miya Tachibana and Miho Takeda managed to repeat their silver medals from Sydney in both women's duet and team routines. Takehiro Kashima, Hiroyuki Tomita, and Isao Yoneda claimed two individual medals each in men's artistic gymnastics, including their coveted gold in the team all-around.

On August 29, 2004, the International Olympic Committee stripped off Hungary's Adrián Annus hammer throw title after failing the doping test, and the gold medal was subsequently awarded to Koji Murofushi at the conclusion of the Games, making him the nation's first ever Olympic champion in the field event.[4]

Medalists

Archery

Three Japanese archers qualified each for the men's and women's individual archery, and a spot each for both men's and women's teams.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Takaharu Furukawa Individual 646 37  Yong Fj (CHN)
W 146–143
 Jang Y-H (KOR)
L 163–166
Did not advance
Yuji Hamano 660 17  Prasad (IND)
L 150–155
Did not advance
Hiroshi Yamamoto 664 9  Fisseux (FRA)
W 155-147
 Frangilli (ITA)
W 162–154
 Serdyuk (UKR)
W 168–160
 Im D-H (KOR)
W 111–110
 Cuddihy (AUS)
W 115 (10–115) (9)
 Galiazzo (ITA)
L 109–111
Takaharu Furukawa
Yuji Hamano
Hiroshi Yamamoto
Team 1970 5 N/A  France (FRA)
W 254–241
 Ukraine (UKR)
L 236–242
Did not advance
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Yukari Kawasaki Individual 622 37  Marcinkiewicz (POL)
L 106–119
Did not advance
Sayoko Kawauchi 601 53  Burdeyna (UKR)
W 137–129
 Williamson (GBR)
L 150–154
Did not advance
Sayami Matsushita 624 35  Fouace (FRA)
W 165–157
 Yun M-J (KOR)
L 149–173
Did not advance
Yukari Kawasaki
Sayoko Kawauchi
Sayami Matsushita
Team 1847 14 N/A  Chinese Taipei (TPE)
L 226–240
Did not advance

Athletics

Japanese athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[5][6] The team was selected based on the results of the 2004 Japan Championships in Athletics.

Koji Murofushi originally claimed a silver medal in men's hammer throw. On August 29, 2004, the International Olympic Committee stripped off Hungary's Adrián Annus hammer throw title after failing the doping test. Following the announcement of Annus' disqualification, Murofushi's medal was eventually upgraded to gold.[4][7]

Key
  • NoteRanks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Shigeru Aburaya Marathon N/A 2:13:11 5
Nobuharu Asahara 100 m 10.33 1 Q 10.24 4 Did not advance
Tomoaki Kunichika Marathon N/A 2:21:13 42
Ryo Matsuda 200 m 24.59 8 Did not advance
Masato Naito 110 m hurdles 13.56 5 q 13.54 6 Did not advance
Ryuji Ono 10000 m N/A 29:06.50 19
3000 m steeplechase 8:29.07 6 N/A Did not advance
Jun Osakada 400 m 46.39 5 N/A Did not advance
Mitsuhiro Sato 400 m 46.70 6 N/A Did not advance
Shingo Suetsugu 100 m 10.27 3 Q 10.19 5 Did not advance
Toshinari Suwa Marathon N/A 2:13:24 6
Shinji Takahira 200 m 21.05 6 Did not advance
Dai Tamesue 400 m hurdles 48.80 3 Q N/A 48.46 3 Did not advance
Satoru Tanigawa 110 m hurdles 13.39 NR 3 Q 13.70 7 Did not advance
Takayuki Tanii 20 km walk N/A 1:23:38 15
50 km walk N/A DSQ
Hiroyasu Tsuchie 100 m 10.37 5 Did not advance
Yuki Yamaguchi 400 m 46.16 5 N/A Did not advance
Ken Yoshizawa 400 m hurdles 50.95 6 N/A Did not advance
Yuki Yamazaki 20 km walk N/A DNF
50 km walk N/A 3:57:00 16
Nobuharu Asahara
Shingo Suetsugu
Shinji Takahira
Hiroyasu Tsuchie
4 × 100 m relay 38.53 5 q N/A 38.49 4
Tomohiro Ito
Jun Osakada
Mitsuhiro Sato
Yuki Yamaguchi
4 × 400 m relay 3:02.71 2 Q N/A 3:00.99 4
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Yukifumi Murakami Javelin throw 78.59 18 Did not advance
Koji Murofushi Hammer throw 79.55 3 Q 82.91
Daichi Sawano Pole vault 5.70 15 Q 5.55 =13
Takanori Sugibayashi Triple jump 15.95 38 Did not advance
Shinichi Terano Long jump 7.70 29 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Kayoko Fukushi 10000 m N/A 33:48.66 26
Harumi Hiroyama N/A 32:15.12 18
Mayumi Kawasaki 20 km walk N/A 1:37:56 40
Mizuki Noguchi Marathon N/A 2:26:20
Megumi Oshima 10000 m N/A 31:42.18 13
Naoko Sakamoto Marathon N/A 2:31:43 7
Miho Sugimori 800 m 2:02.82 6 Did not advance
Reiko Tosa Marathon N/A 2:28:44 5
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Maho Hanaoka Long jump 6.31 34 Did not advance
Takayo Kondo Pole vault 4.15 32 Did not advance
Chinatsu Mori Shot put 15.86 31 Did not advance
Yuka Murofushi Hammer throw 65.33 27 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Yuki Nakata Result 13.94 1.76 11.54 25.76 NM 39.75 2:18.46 4871 28
Points 987 928 631 818 0 662 845

Badminton

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Shōji Satō Singles  Bao Cl (CHN)
L 6–15, 5–15
Did not advance
Hidetaka Yamada  Hidayat (INA)
L 8–15, 10–15
Did not advance
Keita Masuda
Tadashi Ohtsuka
Doubles Bye  Cai Y /
Fu Hf (CHN)
L 7–15, 17–16, 9–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Kaori Mori Singles  Nieminen (FIN)
W 11–5, 11–4
 Zhou M (CHN)
L 2–11, 4–11
Did not advance
Miho Tanaka  Ponsana (INA)
L 7–11, 11–5, 8–11
Did not advance
Kanako Yonekura  Martin (DEN)
L 4–11, 7–11
Did not advance
Chikako Nakayama
Keiko Yoshitomi
Doubles Bye  Chankrachangwong /
Thungthongkam (THA)
L 4–15, 11–15
Did not advance
Seiko Yamada
Shizuka Yamamoto
 Chin E H /
Wong P T (MAS)
L 7–15, 9–15
Did not advance
Mixed
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Tadashi Ohtsuka
Shizuka Yamamoto
Doubles  Blair /
Munt (GBR)
L 15–13, 7–15, 13–15
Did not advance

Baseball

Roster

Manager: 33 – Kiyoshi Nakahata

Coaches: 31 – Yutaka Takagi, 32 – Yutaka Ohno

Pos. Number Player Date of birth (age) Club
OF 1 Kosuke Fukudome April 26, 1972 Chunichi Dragons
IF 2 Michihiro Ogasawara October 25, 1973 Hokkaido Nippon-Ham Fighters
IF 5 Norihiro Nakamura July 24, 1973 Osaka Kintetsu Buffaloes
IF 6 Shinya Miyamoto November 5, 1970 Yakult Swallows
IF 8 Makoto Kaneko November 8, 1975 Hokkaido Nippon-Ham Fighters
C 9 Kenji Johjima June 8, 1976 Fukuoka Daiei Hawks
OF 10 Yoshitomo Tani February 9, 1973 Orix BlueWave
P 11 Naoyuki Shimizu November 24, 1975 Chiba Lotte Marines
P 13 Hitoki Iwase November 8, 1974 Chunichi Dragons
P 15 Hiroki Kuroda February 15, 1975 Hiroshima Toyo Carp
P 16 Yuya Ando December 27, 1977 Hanshin Tigers
P 17 Daisuke Miura December 25, 1973 Yokohama BayStars
P 18 Daisuke Matsuzaka September 13, 1980 Seibu Lions
P 19 Koji Uehara April 3, 1975 Yomiuri Giants
P 20 Hisashi Iwakuma April 12, 1981 Osaka Kintetsu Buffaloes
P 21 Tsuyoshi Wada February 21, 1981 Fukuoka Daiei Hawks
OF 23 Arihito Muramatsu December 12, 1972 Orix BlueWave
OF 24 Yoshinobu Takahashi April 3, 1975 Yomiuri Giants
IF 25 Atsushi Fujimoto October 4, 1977 Hanshin Tigers
OF 27 Takuya Kimura April 15, 1972 Hiroshima Toyo Carp
P 30 Masahide Kobayashi May 24, 1974 Chiba Lotte Marines
OF 55 Kazuhiro Wada June 19, 1972 Seibu Lions
C 59 Ryoji Aikawa July 11, 1976 Yokohama BayStars
P 61 Hirotoshi Ishii September 14, 1977 Yakult Swallows
Preliminary round
Team W L Tiebreaker
 Japan 611-0
 Cuba 610-1
 Canada 52-
 Australia 43-
 Chinese Taipei 34-
 Netherlands 25-
 Greece 161-0
 Italy 160-1
Team1234567RHE
 Japan203114112130
 Italy0000000040
WP: Koji Uehara (1-0)   LP: Anthony Massimino (0-1)
Home runs:
JPN: N. Nakamura in 3rd, 2 RBIs; K. Fukudome in 4th, 1 RBI
ITA: None
Team123456789RHE
 Netherlands120000000341
 Japan11002004x8111
WP: Hiroki Kuroda (1-0)   LP: Diego Markwell (0-1)
Home runs:
NED: None
JPN: A. Fujimoto in 8th, 2 RBIs
Team123456789RHE
 Japan0202001016122
 Cuba000000003372
WP: Daisuke Matsuzaka (1-0)   LP: Vicyohandri Odelín (0-1)   Sv: Hirotoshi Ishii (1S)
Home runs:
JPN: K. Jojima in 4th, 1 RBI; N. Nakamura in 4th, 1 RBI; K. Wada in 2nd, 2 RBIs
CUB: None
Team123456789RHE
 Australia0003003309151
 Japan000130000491
WP: Ryan Rowland-Smith (1-0)   LP: Daisuke Miura (0-1)   Sv: Jeff Williams (1S)
Home runs:
AUS: D. Nilsson in 8th, 1 RBI
JPN: K. Fukudome in 5th, 3 RBIs
Team123456789RHE
 Canada000000001151
 Japan21131001x9110
WP: Tsuyoshi Wada (1-0)   LP: Mike Johnson (1-1)
Home runs:
CAN: None
JPN: Y. Takahashi in 1st, 2 RBIs; Y. Tani in 2nd, 1 RBI; K. Wada in 4th, 2 RBIs
Team123456789RHE
 Chinese Taipei0030000003101
 Japan0000030014100
WP: Hiroki Kuroda (2-0)   LP: Tsao Chin-Hui (0-1-1)
Home runs:
TPE: Chen C. F. in 3rd, 3 RBIs
JPN: Y. Takahashi in 7th, 2 RBIs
Team123456789RHE
 Japan0100014006130
 Greece000000100141
WP: Naoyuki Shimizu (1-0)   LP: Meleti Ross Melehes (0-2)
Home runs:
JPN: K. Fukudome in 7th, 2 RBIs; Y. Takahashi in 7th, 2 RBIs
GRE: E. D. Pappas in 7th, 1 RBI
Semifinal
Team123456789RHE
 Australia000001000152
 Japan000000000050
WP: Chris Oxspring (2-0)   LP: Daisuke Matsuzaka (1-1)   Sv: Jeff Williams (2S)
Bronze Medal Final
Team123456789RHE
 Japan20410004011130
 Canada000110000250
WP: Tsuyoshi Wada (2-0)   LP: Mike Johnson (1-2)
Home runs:
JPN: K. Jojima in 1st, 2 RBIs
CAN: J. Ware in 5th, 1 RBI
Won Bronze Medal

Basketball

Women's tournament

Roster

The following is the Japan roster in the women's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[8]

Japan women's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
PlayersCoaches
Pos.No.NameAge – Date of birthHeightClubCtr.
C 4 Hamaguchi, Noriko 30 – (1974-01-15)15 January 1974 1.83 m (6 ft 0 in) Japan Energy
F 5 Konno, Mari 24 – (1980-05-18)18 May 1980 1.78 m (5 ft 10 in) Japan Energy
G 6 Oyama, Taeko (C) 30 – (1974-06-18)18 June 1974 1.73 m (5 ft 8 in) Japan Energy
G 7 Yabuuchi, Natsumi 27 – (1977-07-21)21 July 1977 1.75 m (5 ft 9 in) Japan Airlines Rabbits
F 8 Kawabata, Hiromi 25 – (1979-05-23)23 May 1979 1.80 m (5 ft 11 in) Japan Energy
G 9 Kusuda, Kaori 30 – (1974-03-29)29 March 1974 1.65 m (5 ft 5 in) Japan Energy
F 10 Yano, Ryoko 25 – (1978-12-20)20 December 1978 1.78 m (5 ft 10 in) Japan Energy
C 11 Eguchi, Maki 25 – (1978-10-14)14 October 1978 1.84 m (6 ft 0 in) Chanson Cosmetics
G 12 Tachikawa, Masami 23 – (1980-11-16)16 November 1980 1.71 m (5 ft 7 in) Japan Energy
G 13 Oga, Yuko 21 – (1982-10-17)17 October 1982 1.70 m (5 ft 7 in) Japan Energy
C 14 Yashiro, Naomi 26 – (1977-12-30)30 December 1977 1.82 m (6 ft 0 in) Japan Airlines Rabbits
F 15 Nagata, Mutsuko 27 – (1976-09-26)26 September 1976 1.78 m (5 ft 10 in) Chanson Cosmetics
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts
 Australia50418313+10510
 Russia41389333+569
 Brazil32430361+698
 Greece23353392−397
 Japan14381485−1046
 Nigeria05335422−875
August 14
16:45
Japan  62128  Brazil
Scoring by quarter: 22–26, 3–36, 17–33, 20–33
Pts: Hamaguchi 23
Rebs: Yano 5
Asts: Kusuda, Nagata 2
Pts: Oliveira 25
Rebs: Oliveira 13
Asts: Pinto 7
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 950
Referees:
Giampaolo Cicoria (Italy)
Abreu Joao (Mozambique)
August 16
11:15
Nigeria  7379  Japan
Scoring by quarter: 22–22, 24–23, 16–20, 11–14
Pts: Udoka 19
Rebs: Udoka 16
Asts: Four players 1
Pts: Yano 21
Rebs: Kusuda, Yano 6
Asts: Kusuda, Hamaguchi 4
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 400
Referees:
Elizabeth Sisk (United States)
Dallas Pickering (New Zealand)
August 18
11:15
Japan  7897  Australia
Scoring by quarter: 20–26, 15–30, 10–26, 33–15
Pts: Oga 21
Rebs: Yano 4
Asts: Kawabata, Tachikawa 2
Pts: Jackson 31
Rebs: Jackson 9
Asts: Tranquilli 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 500
Referees:
Alejandro Chiti (Argentina)
Song Yanping (China)
August 20
9:00
Russia  9471  Japan
Scoring by quarter: 29–21, 21–15, 24–15, 20–20
Pts: Baranova 22
Rebs: Stepanova 12
Asts: Shchegoleva 3
Pts: Hamaguchi 14
Rebs: Yabuuchi 4
Asts: Oyama, Tachikawa 2
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 185
Referees:
Abdelillah Chlif (Morocco)
Kim Ja Ok (South Korea)
August 22
16:45
Greece  9391  Japan
Scoring by quarter: 27–15, 20–26, 16–22, 30–28
Pts: Maltsi 33
Rebs: Maltsi 11
Asts: Kalentzou 3
Pts: Yano 28
Rebs: Kusuda 5
Asts: Kusuda
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 7,223
Referees:
Chantal Julien (France)
Michael Aylen (Australia)
9th-10th Place Final
August 24
11:15
9th place
Japan  6382  China
Scoring by quarter: 12–20, 17–20, 19–21, 15–31
Pts: Kusuda, Koiso 13
Rebs: Oyama 6
Asts: Kusuda 2
Pts: Sui 25
Rebs: Wang 13
Asts: Miao 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 253
Referees:
Abdellilah Chlif (Morocco)
Abreu Joao (Mozambique)

Boxing

Japan sent one boxer to the 2004 Olympics.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Toshiyuki Igarashi Light flyweight  Kebede (ETH)
L 21–26
Did not advance

Canoeing

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Miyuki Shirata Women's K-1 500 m 2:00.860 7 q 2:03.076 7 Did not advance
Shinobu Kitamoto
Yumiko Suzuki
Women's K-2 500 m 1:44.730 4 q 1:47.614 8 Did not advance
Miho Adachi
Shinobu Kitamoto
Yumiko Suzuki
Mikiko Takeya
Women's K-4 500 m 1:36.873 4 q 1:35.493 2 Q 1:40.188 9

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Athlete Event Time Rank
Shinri Suzuki Men's road race Did not finish
Yasutaka Tashiro 5:50:35 56
Miyoko Karami Women's road race 3:30:30 41
Miho Oki 3:25:42 20

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Tomohiro Nagatsuka Men's sprint 10.646
67.631
14 Withdrew
Toshiaki Fushimi
Masaki Inoue
Tomohiro Nagatsuka
Men's team sprint 44.355
60.872
3 Q  Netherlands (NED)
W 44.081
61.250
N/A  Germany (GER)
L 44.246
61.022
Time trial
Athlete Event Time Rank
Sayuri Osuga Women's time trial 35.045 10
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Final
Rank Rank Rank Rank
Toshiaki Fushimi Men's keirin 6 R 5 Did not advance
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Makoto Iijima Men's points race 13 0 16

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Kenji Takeya Men's cross-country LAP (1 lap) 38
Yukari Nakagome Women's cross-country LAP (1 lap) 22

Diving

Japanese divers qualified two spots each in men's springboard and women's platform.

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Ken Terauchi 3 m springboard 456.15 4 Q 701.79 5 Q 690.00 8
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Takiri Miyazaki 10 m platform 315.78 12 Q 486.63 12 Q 479.10 11

Equestrian

Show jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Tadayoshi Hayashi Swanky Individual 8 =47 17 25 54 Q Retired Did not advance
Ryuichi Obata Oliver Q 14 =66 Eliminated Did not advance
Taizo Sugitani Lamalushi 12 =60 16 28 61 Q 9 37 =51 Q 8 =12 Q 12 20 =16 20 =16
Yuka Watanabe Nike 3 18 3 6 =13 Q 18 24 =37 Q 17 39 Did not advance
Tadayoshi Hayashi
Ryuichi Obata
Taizo Sugitani
Yuka Watanabe
See above Team N/A 36 13 Did not advance 36 13

Fencing

Five fencers, two men and three women, represented Japan in 2004.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Yuki Ota Individual foil Bye  Chumacero (MEX)
W 15–9
 Ganeyev (RUS)
L 8–15
Did not advance
Masashi Nagara Individual sabre  Basmatzian (GRE)
W 15–8
 Pozdnyakov (RUS)
L 9–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Megumi Harada Individual épée  Wilson (RSA)
W 15–6
 Cascioli (ITA)
L 14–15
Did not advance
Chieko Sugawara Individual foil N/A  Carbone (ARG)
W 15–6
 Trillini (ITA)
L 2–15
Did not advance
Madoka Hisagae Individual sabre N/A  Nagy (HUN)
W 15–14
 Zagunis (USA)
L 13–15
Did not advance

Field hockey

Women's tournament

Roster

The following is the Japanese roster in the women's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[9]

Head coach: Kazunori Kobayashi

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 China 4400112+912
 Argentina 4301124+89
 Japan 420257−26
 New Zealand 410339−63
 Spain 4004312−90

     Advanced to semifinals

14 August 2004
10:30
China  3 – 0  Japan
Fu Baorong  7'
Tang Chunling  39'
Chen Qiuqi  67'
Report
Umpires:
Marelize de Klerk (RSA)
Renee Cohen (NED)

16 August 2004
08:30
Japan  1 – 3  Argentina
Komazawa  27' Report Arrondo  19'
García  37'
Di Giacomo  58'
Umpires:
Minka Woolley (AUS)
Lyn Farrell (NZL)

18 August 2004
20:00
Japan  2 – 0  New Zealand
Komori  18', 52' Report
Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Gina Spitaleri (ITA)

20 August 2004
20:00
Spain  1 – 2  Japan
Termens  67' Report Morimoto  5'
Komazawa  34'
Umpires:
Jean Duncan (GBR)
Ute Conen (GER)

5th-8th Place Semifinal
24 August 2004
11:00
Japan  1 – 3  Australia
Komori  15' Report Gallagher  27'
Faulkner  33'
Powell  37'
Umpires:
Sarah Garnett (NZL)
Carolina de la Fuente (ARG)
7th-8th Place Final
27 August 2004
08:30
South Korea  3 – 1  Japan
Oh Ko-Woon  12', 18'
Kim Jin-Kyoung  19'
Report Miura  35+'
Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Julie Ashton-Lucy (AUS)

Football

Men's tournament

Roster

The following is the Japanese squad in the men's football tournament of the 2004 Summer Olympics.[10]

Head coach: Masakuni Yamamoto

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2004 club
1 1GK Hitoshi Sogahata* (1979-08-02)2 August 1979 (aged 25) 4 0 Kashima
2 2DF Marcus Tulio Tanaka (1981-04-24)24 April 1981 (aged 23) 0 0 Urawa
3 2DF Teruyuki Moniwa (1981-09-08)8 September 1981 (aged 22) 3 0 FC Tokyo
4 2DF Daisuke Nasu (1981-10-10)10 October 1981 (aged 22) 0 0 Yokohama F.M.
5 3MF Yuki Abe (1981-09-06)6 September 1981 (aged 22) 0 0 Ichihara
6 3MF Yasuyuki Konno (1983-01-25)25 January 1983 (aged 21) 0 0 FC Tokyo
7 3MF Kōji Morisaki (1981-05-09)9 May 1981 (aged 23) 0 0 Hiroshima
8 3MF Shinji Ono* (1979-09-27)27 September 1979 (aged 24) 42 4 Feyenoord
9 4FW Daiki Takamatsu (1981-09-08)8 September 1981 (aged 22) 0 0 Ōita
10 3MF Daisuke Matsui (1981-05-11)11 May 1981 (aged 23) 1 0 Kyoto
11 4FW Tatsuya Tanaka (1982-11-27)27 November 1982 (aged 21) 0 0 Urawa
12 2DF Naoya Kikuchi (1984-11-24)24 November 1984 (aged 19) 0 0 Iwata
13 3MF Yūichi Komano (1981-06-25)25 June 1981 (aged 23) 0 0 Hiroshima
14 3MF Naohiro Ishikawa (1981-05-12)12 May 1981 (aged 23) 2 0 FC Tokyo
15 2DF Yūhei Tokunaga (1983-09-25)25 September 1983 (aged 20) 0 0 Waseda Univ.
16 4FW Yoshito Ōkubo (1982-06-09)9 June 1982 (aged 22) 15 0 C. Osaka
17 4FW Sōta Hirayama (1985-06-06)6 June 1985 (aged 19) 0 0 Tsukuba Univ.
18 1GK Takaya Kurokawa (1981-04-07)7 April 1981 (aged 23) 0 0 Shimizu

* Over-aged player.

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Paraguay 3 2 0 1 6 5 +1 6 Qualified for the quarterfinals
2  Italy 3 1 1 1 5 5 0 4
3  Ghana 3 1 1 1 4 4 0 4
4  Japan 3 1 0 2 6 7 1 3
Source:
Paraguay 4 – 3 Japan
Giménez  5'
Cardozo  26', 37'
Torres  62'
Report Ono  22' (pen.), 53' (pen.)
Ōkubo  81'

Japan 2 – 3 Italy
Abe  21'
Takamatsu  90+1'
Report De Rossi  3'
Gilardino  8', 36'

Japan 1 – 0 Ghana
Ōkubo  37' Report
Attendance: 6,813

Women's tournament

Roster

The following is the Japanese squad in the women's football tournament of the 2004 Summer Olympics.[11]

Head coach: Eiji Ueda

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2004 club
1 1GK Nozomi Yamago (1975-01-16)16 January 1975 (aged 29) 58 0 Saitama Reinas
2 2DF Kyoko Yano (1984-06-03)3 June 1984 (aged 20) 7 1 Kanagawa University
3 2DF Hiromi Isozaki (c) (1975-12-22)22 December 1975 (aged 28) 52 4 Tasaki Perule
4 2DF Yumi Obe (1975-02-15)15 February 1975 (aged 29) 78 7 YKK AP Tohoku Flappers
5 2DF Naoko Kawakami (1977-11-16)16 November 1977 (aged 26) 31 0 Tasaki Perule
6 3MF Tomoe Sakai (1978-05-27)27 May 1978 (aged 26) 54 2 NTV Beleza
7 3MF Emi Yamamoto (1982-03-09)9 March 1982 (aged 22) 11 0 Tasaki Perule
8 3MF Tomomi Miyamoto (1978-12-31)31 December 1978 (aged 25) 48 9 Kunoichi
9 4FW Eriko Arakawa (1979-10-30)30 October 1979 (aged 24) 12 5 NTV Beleza
10 4FW Homare Sawa (1978-09-06)6 September 1978 (aged 25) 79 48 NTV Beleza
11 4FW Mio Otani (1979-05-05)5 May 1979 (aged 25) 37 23 Tasaki Perule
12 2DF Yasuyo Yamagishi (1979-11-28)28 November 1979 (aged 24) 45 6 Kunoichi
13 2DF Aya Shimokozuru (1982-06-07)7 June 1982 (aged 22) 0 0 Speranza
14 4FW Karina Maruyama (1983-03-26)26 March 1983 (aged 21) 16 6 Nippon Sport Science University
15 3MF Miyuki Yanagita (1981-04-11)11 April 1981 (aged 23) 25 3 Tasaki Perule
16 3MF Yayoi Kobayashi (1981-09-18)18 September 1981 (aged 22) 43 11 NTV Beleza
17 3MF Kozue Ando (1982-07-09)9 July 1982 (aged 22) 0 0 Saitama Reinas
18 1GK Shiho Onodera (1973-11-18)18 November 1973 (aged 30) 43 11 NTV Beleza
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Sweden 2 1 0 1 2 2 0 3 Qualified for the quarterfinals
2  Nigeria 2 1 0 1 2 2 0 3
3  Japan 2 1 0 1 1 1 0 3
Source:
Sweden 0 1 Japan
Report Arakawa  24'
Attendance: 10.104
Referee: Gaye (Senegal)

Japan 0 1 Nigeria
Report Okolo  55'
Attendance: 14.126
Referee: Ferreira-James (Guyana)

Quarterfinal
United States 2 1 Japan
Lilly  43'
Wambach  59'
Report Yamamoto  48'
Attendance: 1.418
Referee: de Oliveira (Brazil)

Gymnastics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Takehiro Kashima Team 9.150 9.812 Q N/A 9.625 9.475 9.737 N/A N/A 9.750 N/A 9.600 9.737 9.825 N/A
Hisashi Mizutori N/A 9.450 9.650 9.500 N/A 9.737 N/A N/A 9.625 N/A
Daisuke Nakano 9.725 Q N/A 9.012 N/A 9.800 Q 9.775 Q N/A 9.412 N/A
Hiroyuki Tomita 8.987 9.750 Q 9.750 Q 9.650 9.787 Q 9.725 57.649 3 Q N/A 9.675 9.787 9.687 9.700 9.850 N/A
Naoya Tsukahara 9.725 9.687 9.700 9.425 9.650 N/A 9.312 9.650 9.712 N/A 9.575 N/A
Isao Yoneda 9.725 Q 8.450 9.625 9.637 9.687 9.800 Q 56.924 10 Q 9.587 N/A 9.550 N/A 9.787 N/A
Total 38.325 38.699 38.725 38.412 38.924 39.049 232.134 1 Q 28.311 29.075 29.124 28.837 29.012 29.462 173.821
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Takehiro Kashima Pommel horse N/A 9.787 N/A 9.787
Daisuke Nakano Floor 9.712 N/A 9.712 6
Parallel bars N/A 9.762 N/A 9.762 5
Horizontal bar N/A 8.750 8.750 9
Hiroyuki Tomita All-around 9.062 9.737 9.762 9.625 9.637 9.662 57.485 6
Pommel horse N/A 9.062 N/A 9.062 8
Rings N/A 9.800 N/A 9.800 4
Parallel bars N/A 9.775 N/A 9.775
Isao Yoneda All-around 9.650 9.575 9.337 9.700 9.612 9.025 56.899 10
Floor 9.662 N/A 9.662 7
Horizontal bar N/A 9.787 9.787
Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Manami Ishizaka All-around 9.125 9.187 8.637 9.262 36.211 33 Did not advance
Kyoko Oshima 8.662 9.362 8.437 8.500 34.961 51 Did not advance

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Yukari Murata Individual 21.775 22.425 22.400 21.550 88.150 18 Did not advance

Trampoline

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Haruka Hirota Women's 63.00 7 Q 37.20 7

Judo

Fourteen Japanese judoka (seven males and five females) qualified for the 2004 Summer Olympics.

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Tadahiro Nomura −60 kg Bye  Lara (DOM)
W 1120–0000
 
Gussenberg (GER)
W 1000–0000
 Albarracín (ARG)
W 1000–0000
 
Tsagaanbaatar (MGL)
W 1000–0000
Bye  Khergiani (GEO)
W 0100–0001
Masato Uchishiba −66 kg N/A  Lencina (ARG)
W 1011–0000
 
Dashdavaa (MGL)
W 1001–0000
 Dzhafarov (RUS)
W 1001–0000
 Georgiev (BUL)
W 1000–0000
Bye  Krnáč (SVK)
W 1000–0000
Masahiro Takamatsu −73 kg Bye  Kevkhishvili (GEO)
L 0010–0101
Did not advance
Masahiko Tomouchi −81 kg N/A  Nossov (RUS)
L 0001–0201
Did not advance  Meloni (ITA)
L 0001–0102
Did not advance
Hiroshi Izumi −90 kg N/A  
Kukharenka (BLR)
W 1000–0000
 Iliadis (GRE)
W 1010–0010
 Costa (ARG)
W 0001–0000
 Hwang (KOR)
W 0101–0001
Bye  Zviadauri (GEO)
L 0000–1001
Kosei Inoue −100 kg  Mekić (BIH)
W 1010–0000
 Kovács (HUN)
W 0002–0001
 Kelly (AUS)
W 1000–0000
 
van der Geest (NED)
L 0010–1020
Did not advance Bye  
Miraliyev (AZE)
L 0000–1011
Did not advance
Keiji Suzuki +100 kg Bye  Tölzer (GER)
W 0120–0010
 
Papaioannou (GRE)
W 1101–0001
 Rybak (BLR)
W 1011-0100
 Bianchessi (ITA)
W 1010–0001
Bye  Tmenov (RUS)
W 1000–0000
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ryoko Tani −48 kg Bye  Karagiannopoulou (GRE)
W 0220–0001
 Haddad (ALG)
W 1011–0001
 Dumitru (ROU)
W 0211–0001
Bye  Jossinet (FRA)
W 0112–0001
Yuki Yokosawa −52 kg  Ri S-S (PRK)
W 1000–0000
 Diédhiou (SEN)
W 0101–0100
 Singleton (GBR)
W 1001–0000
 Savón (CUB)
W 1000–0000
Bye  Xian Dm (CHN)
L 0000–1000
Kie Kusakabe −57 kg  Fleming (VEN)
W 1000–0000
 Erdenet-Od (MGL)
W 0020–0002
 Bönisch (GER)
L 0000–0200
Did not advance Bye  Fernández (ESP)
L 0001–0010
Did not advance
Ayumi Tanimoto −63 kg  Dhahri (TUN)
W 1000–0000
 Maza (ECU)
W 1000–0000
 Chisholm (CAN)
W 1000–0000
 Krukower (ARG)
W WO
Bye  Heill (AUT)
W 0200–0000
Masae Ueno −70 kg  Schutz (USA)
W 1000–0001
 Sraka (SVK)
W 0012–0001
 Jacques (BEL)
W 1000–0000
 Arlove (AUS)
W 1002–0000
Bye  Bosch (NED)
W 1000–0001
Noriko Anno −78 kg Bye  Pinto (VEN)
W 1011–0000
 Morico (ITA)
W 0101–0001
 Lebrun (FRA)
W 0010–0000
Bye  Liu X (CHN)
W 1010–0001
Maki Tsukada +78 kg Bye  Malone (AUS)
W 1000–0000
 Prokofyeva (UKR)
W 1012–0100
 Donguzashvili (RUS)
W 0210–0000
Bye  Beltrán (CUB)
W 1000–0100

Rowing

The Japanese rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Kazushige Ura
Daisaku Takeda
Lightweight double sculls 6:24.08 4 R 6:17.26 1 SA/B 6:18.51 3 FA 6:24.98 6
Women
Athlete Event Heats Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Akiko Iwamoto
Kahori Uchiyama
Lightweight double sculls 7:14.04 5 R 7:07.07 4 FC 7:37.46 13

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Japanese sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Motokazu Kenjo Mistral 16 23 18 23 OCS 4 12 12 15 19 28 170 19
Kazuto Seki
Kenjiro Todoroki
470 3 7 21 18 7 12 1 9 5 17 11 90
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Masako Imai Mistral 12 14 17 11 5 16 17 10 16 17 18 135 17
Maiko Sato Europe 24 16 24 16 23 11 23 10 24 22 23 192 24
Mitsuko Satake
Yuka Yoshisako
470 DSQ 17 16 10 8 12 4 12 3 18 1 101 11
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Kunio Suzuki Laser 30 22 39 OCS 29 25 30 28 22 29 N/A 27 281 35
Kenji Nakamura
Masato Takaki
49er 12 14 19 OCS 4 2 19 4 2 14 4 7 17 18 14 15 146 15

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Nine Japanese shooters (three men and six women) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Masaru Nakashige 10 m air pistol 576 =23 Did not advance
50 m pistol 537 38 Did not advance
Shuji Tazawa 10 m air pistol 573 =30 Did not advance
25 m rapid fire pistol 573 15 Did not advance
Masaru Yanagida 10 m air rifle 594 =9 Did not advance
50 m rifle prone 591 =24 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1159 =16 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Michiko Fukushima 10 m air pistol 378 25 Did not advance
25 m pistol 577 =13 Did not advance
Yoko Inada 10 m air pistol 382 =10 Did not advance
Megumi Inoue Double trap 109 3 Q 140 5
Yukari Konishi 25 m pistol 575 =19 Did not advance
Hiromi Misaki 10 m air rifle 392 =22 Did not advance
50 m rifle 3 positions 569 24 Did not advance
Taeko Takeba Trap 59 8 Did not advance

Softball

In the final game of the preliminary round, Yukiko Ueno of Japan pitched the first perfect game in Olympic softball history as Japan defeated China 2-0. Two days later, Japan again defeated China in the 3rd/4th semifinal to guarantee a medal. Their loss in the bronze medal game left them with the bronze.

Team Roster
Japan
PositionNo.PlayerBirthClub in 2004
IF3Masumi MishinaMAR/12/1982Hitachi Takasaki
IF4Emi NaitoOCT/06/1979Toyota Industries Corp.
IF5Rie SatoAUG/14/1980Leo Palace 21
OF7Yumi IwabuchiSEP/10/1979Hitachi Takasaki
OF8Eri YamadaMAR/08/1984Hitachi Software
P12Naoko SakamotoMAY/11/1985Hitachi Takasaki
P15Yuki SatoNOV/03/1980Leo Palace 21
P17Yukiko UenoJUL/22/1982Hitachi Takasaki
P18Juri TakayamaOCT/21/1976Toyota Industries Corp.
IF19Kazue ItoDEC/22/1977Hitachi Takasaki
P21Hiroko SakaiNOV/03/1978Toda Chūō General Hospital
C23Emi InuiOCT/26/1983Hitachi Takasaki
C25Noriko YamajiSEP/17/1970Taiyo Yuden
OF26Haruka SaitoMAR/14/1970Hitachi Software
IF28Reika UtsugiJUN/01/1963Hitachi Takasaki
Bench Coaches
Team
Manager
30Taeko UtsugiAPR/06/1953
CoachMitsufumi UranoJAN/25/1953
CoachYoshimi KobayashiAUG/11/1968
Preliminary Round
Team Pld W L RF RA Pct
 United States 7 7 0 41 0 1.000
 Australia 7 6 1 22 14 0.857
 Japan 7 4 3 17 8 0.571
 China 7 3 4 15 20 0.429
 Canada 7 3 4 6 14 0.429
 Chinese Taipei 7 2 5 3 13 0.286
 Greece 7 2 5 6 24 0.286
 Italy 7 1 6 8 24 0.143
Team1234567RHE
 Australia0102100470
 Japan2000000202
WP: Tanya Harding (1-0)   LP: Yukiko Ueno (0-1)
Home runs:
AUS: N.Titcume in 4th, 1 RBI
JPN: None
Team1234567RHE
 Chinese Taipei0000000024
 Japan140010X6130
WP: Hiroko Sakai (1-0)   LP: Lin Su-Hua (0-1)
Team12345678RHE
 United States00000003330
 Japan00000000013
WP: Cat Osterman (1-0)   LP: Juri Takayama (0-1)
Team12345678RHE
 Canada00000001112
 Japan00000000031
WP: Lauren Bay (2-1)   LP: Yukiko Ueno (0-2)
Team1234567RHE
 Japan03100026121
 Greece0000000023
WP: Hiroko Sakai (2-0)   LP: Sarah Farnworth (2-3)
Team1234567RHE
 Italy0000000030
 Japan001000X181
WP: Yukiko Ueno (1-2)   LP: Jennifer Spediacci (1-2)
Team1234567RHE
 China0000000000
 Japan001011X280
WP: Yukiko Ueno (2-2)   LP: Lu Wei (2-2)
Semifinal
Team12345678RHE
 Japan00000001160
 China00100000034
WP: Yukiko Ueno (3-2)   LP: Lu Wei (2-3)
Bronze Medal Game
Team1234567RHE
 Australia0000300340
 Japan0010000031
WP: Tanya Harding (4-0)   LP: Juri Takayama (1-2)
Won Bronze Medal

Swimming

Japanese swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Genki Imamura 200 m breaststroke 2:14.10 11 Q 2:12.86 11 Did not advance
Kosuke Kitajima 100 m breaststroke 1:00.03 OR 1 Q 1:00.01 OR 1 Q 1:00.08
200 m breaststroke 2:11.97 2 Q 2:10.86 3 Q 2:09.44 OR
Takeshi Matsuda 400 m freestyle 3:49.05 AS 8 Q N/A 3:48.96 AS 8
1500 m freestyle 15:16.42 13 N/A Did not advance
200 m butterfly 1:58.23 12 Q 1:58.13 14 Did not advance
Jiro Miki 200 m individual medley 2:00.93 4 Q 2:01.09 8 Q 2:02.16 8
400 m individual medley 4:16.32 4 Q N/A 4:19.97 7
Takahiro Mori 200 m individual medley 2:01.33 9 Q 2:00.57 7 Q 2:00.60 6
Tomomi Morita 100 m backstroke 54.41 1 Q 54.62 3 Q 54.36 AS
200 m backstroke 2:01.19 16 Q 1:59.52 8 Q 1:58.40 AS 5
Yoshihiro Okumura 100 m freestyle 50.24 27 Did not advance
200 m freestyle 1:49.54 13 Q 1:49.49 10 Did not advance
Susumu Tabuchi 400 m individual medley 4:22.46 18 N/A Did not advance
Takashi Yamamoto 100 m butterfly 52.71 10 Q 52.81 9 Did not advance
200 m Butterfly 1:57.36 2 Q 1:56.69 4 Q 1:54.56 AS
Kosuke Kitajima
Tomomi Morita
Yoshihiro Okumura
Takashi Yamamoto
4 × 100 m medley relay 3:37.04 4 Q N/A 3:35.22
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Misa Amano 200 m individual medley 2:17.88 17 Did not advance
400 m individual medley 4:45.61 10 N/A Did not advance
Noriko Inada 100 m backstroke 1:01.67 5 Q 1:01.74 11 Did not advance
Tomoko Nagai 100 m freestyle 55.76 12 Q 56.03 16 Did not advance
200 m freestyle 2:00.73 13 Q 2:00.09 13 Did not advance
Reiko Nakamura 100 m backstroke 1:01.39 2 Q 1:01.24 8 Q 1:01.05 4
200 m backstroke 2:11.14 2 Q 2:10.14 3 Q 2:09.88
Yuko Nakanishi 100 m butterfly 1:00.16 17 Q 59.53 14 Did not advance
200 m butterfly 2:10.04 2 Q 2:08.83 2 Q 2:08.04
Junko Onishi 100 m butterfly 59.22 7 Q 59.24 8 Q 59.83 8
Yukiko Osada 200 m butterfly 2:11.20 8 Q 2:11.35 13 Did not advance
Ai Shibata 400 m freestyle 4:07.63 4 Q N/A 4:07.51 5
800 m freestyle 8:30.08 3 Q N/A 8:24.54
Masami Tanaka 100 m breaststroke 1:09.44 10 Q 1:09.11 9 Did not advance
200 m breaststroke 2:26.91 5 Q 2:26.38 2 Q 2:25.87 4
Aya Terakawa 200 m backstroke 2:13.55 10 Q 2:12.21 7 Q 2:12.90 8
Sachiko Yamada 400 m freestyle 4:09.10 8 Q N/A 4:10.91 6
800 m freestyle 8:36.48 12 N/A Did not advance
Noriko Inada*
Tomoko Nagai
Reiko Nakamura
Junko Onishi
Masami Tanaka
4 × 100 m medley relay 4:05.99 6 Q N/A 4:04.83 5

Synchronized swimming

Nine Japanese synchronized swimmers qualified a spot in the women's team.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Miya Tachibana
Miho Takeda
Duet 49.000 2 49.000 98.000 2 Q 49.417 98.417
Michiyo Fujimaru
Saho Harada
Naoko Kawashima
Kanako Kitao
Emiko Suzuki
Miya Tachibana
Miho Takeda
Juri Tatsumi
Yoko Yoneda
Team 49.167 2 N/A 49.334 98.501

Table tennis

Eight Japanese table tennis players (five men and three women) qualified for the following events.

Men
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Shu Arai Singles  Liu S (ARG)
L 1–4
Did not advance
Koji Matsushita  Brown (AUS)
W 4–0
 Heister (NED)
W 4–0
 Ryu S-M (KOR)
L 0–4
Did not advance
Ryo Yuzawa  Lin J (DOM)
L 1–4
Did not advance
Shu Arai
Ryo Yuzawa
Doubles N/A  Boudjadja /
Djaziri (ALG)
W 4–0
 Boll /
Fejer-Konnerth (GER)
L 0–4
Did not advance
Akira Kito
Toshio Tasaki
N/A Bye  Gionis /
Kreanga (GRE)
W 4–3
 Grujić /
Karakašević (SCG)
L 1–4
Did not advance
Women
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ai Fujinuma Singles Bye  Wu X (DOM)
W 4–0
 Liu J (AUT)
W 4–3
 Zhang Xl (SIN)
L 2–4
Did not advance
Ai Fukuhara Bye  Miao (AUS)
W 4-3
 Gao (USA)
W 4–0
 Kim K-A (KOR)
L 1–4
Did not advance
Aya Umemura Bye  Schöpp (GER)
W 4–2
 Li Jw (SIN)
L 2–4
Did not advance
Ai Fujinuma
Aya Umemura
Doubles Bye  Lau S F /
Lin L (HKG)
W 4–2
 Guo Y /
Niu Jf (CHN)
L 2–4
Did not advance

Taekwondo

Japan has qualified one taekwondo jin.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Yoriko Okamoto Women's +67 kg  Chen Z (CHN)
L 5–7
Did not advance  Carmona (VEN)
L 2–5
Did not advance

Tennis

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Shinobu Asagoe Women's singles  Schiavone (ITA)
L 3–6, 6–7(4–7)
Did not advance
Akiko Morigami  Benešová (CZE)
W 6–1, 6–4
 Kuznetsova (RUS)
L 6–7(5–7), 2–6
Did not advance
Saori Obata  Matevžič (SLO)
L 6–7(3–7), 5–7
Did not advance
Ai Sugiyama  Zheng J (CHN)
W 4–6, 6–3, 8–6
 Perebiynis (UKR)
W 7–5, 6–4
 Šprem (CRO)
W 7–6(8–6), 6–1
 Molik (AUS)
L 3–6, 4–6
Did not advance
Shinobu Asagoe
Ai Sugiyama
Women's doubles N/A  Dementieva /
Myskina (RUS)
W 5–7, 7–5, 6–3
 Kostanić /
Šprem (CRO)
W 6–3, 7–5
 Navratilova /
Raymond (USA)
W 6–4, 4–6, 6–4
 Martínez /
Ruano Pascual (ESP)
L 3–6, 0–6
 Suárez /
Tarabini (ARG)
L 3–6, 3–6
4
Akiko Morigami
Saori Obata
N/A  Czink /
Kapros (HUN)
W 3–6, 7–5, 6–3
 Suárez /
Tarabini (ARG)
L 4–6, 2–6
Did not advance

Triathlon

Five Japanese triathletes qualified for the following events.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Hiroyuki Nishiuchi Men's 18:20 0:18 1:05:34 0:19 33:49 1:57:43.51 32
Hirokatsu Tayama 18:03 0:17 1:01:43 0:17 33:42 1:53:28.41 13
Machiko Nakanishi Women's 19:40 0:18 1:10:45 0:23 38:26 2:08:51.06 20
Kiyomi Niwata 20:35 0:22 1:09:54 0:23 37:13 2:07:42.79 14
Akiko Sekine 20:37 0:20 1:09:49 0:23 37:08 2:07:34.02 12

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chiaki Kusuhara
Ryoko Tokuno
Women's Pool A
 MayWalsh (USA)
L 0 – 2 (9–21, 16–21)
 CelbováNováková (CZE)
L 0 – 2 (21–23, 12–21)
 KadijkLeenstra (NED)
W 2 – 1 (15–21, 21–17, 15–13)
3 Did not advance

Indoor

Women's tournament

Roster

The following is the Japanese roster in the women's volleyball tournament of the 2004 Summer Olympics.[12]

Head coach: Shoichi Yanagimoto

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2004 club
1Tomoko Yoshihara (C)2 April 19701.80 m (5 ft 11 in)63 kg (139 lb)305 cm (120 in)295 cm (116 in) Pioneer Red Wings
2Chie Tsuji9 August 19691.77 m (5 ft 10 in)68 kg (150 lb)298 cm (117 in)285 cm (112 in) Mobara Alcas
3Ikumi Narita (L)1 January 19761.73 m (5 ft 8 in)67 kg (148 lb)299 cm (118 in)276 cm (109 in) Hisamitsu Springs
4Miki Sasaki15 December 19761.82 m (6 ft 0 in)76 kg (168 lb)317 cm (125 in)307 cm (121 in) Pioneer Red Wings
5Kanako Omura15 December 19761.84 m (6 ft 0 in)69 kg (152 lb)319 cm (126 in)290 cm (110 in) Hisamitsu Springs
7Yoshie Takeshita18 March 19781.59 m (5 ft 3 in)55 kg (121 lb)280 cm (110 in)270 cm (110 in) JT Marvelous
9Miyuki Takahashi25 December 19781.70 m (5 ft 7 in)68 kg (150 lb)285 cm (112 in)280 cm (110 in) NEC Red Rockets
12Sachiko Sugiyama19 October 19791.84 m (6 ft 0 in)69 kg (152 lb)310 cm (120 in)305 cm (120 in) NEC Red Rockets
13Ai Otomo24 March 19821.83 m (6 ft 0 in)71 kg (157 lb)312 cm (123 in)305 cm (120 in) NEC Red Rockets
14Kana Oyama19 June 19841.87 m (6 ft 2 in)82 kg (181 lb)308 cm (121 in)287 cm (113 in) Toray Arrows
16Megumi Kurihara31 July 19841.88 m (6 ft 2 in)68 kg (150 lb)305 cm (120 in)285 cm (112 in) NEC Red Rockets
18Saori Kimura19 August 19861.82 m (6 ft 0 in)66 kg (146 lb)298 cm (117 in)293 cm (115 in) Shimokitazawa Seitoku
Group play
Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Brazil 5 5 0 10 15 2 7.500 410 326 1.258 Quarterfinals
2  Italy 5 4 1 9 14 3 4.667 392 305 1.285
3  South Korea 5 3 2 8 9 7 1.286 355 352 1.009
4  Japan 5 2 3 7 6 10 0.600 346 343 1.009
5  Greece 5 1 4 6 5 12 0.417 349 383 0.911
6  Kenya 5 0 5 5 0 15 0.000 236 379 0.623
Source: FIVB
14 August 2004
14:00
Japan  0–3  Brazil Peace and Friendship Stadium
Referees: Frank Leuthaeusser (GER), Patrick Richard (FRA)
(21–25, 22–25, 21–25)
result
16 August 2004
14:00
Italy  3–0  Japan Peace and Friendship Stadium
Referees: Mahmoud Abdel Nagid (EGY), Fernando Nava (Mex)
(25–16, 25–13, 25–17)
result
18 August 2004
16:35
Japan  3–1  Greece Peace and Friendship Stadium
Referees: Francisco Medina Guzmán (CUB), Valdir Dellaqua (BRA)
(25–10, 20–25, 25–21, 25–22)
result
20 August 2004
14:00
South Korea  3–0  Japan Peace and Friendship Stadium
Referees: Frank Leuthaeusser (GER), Patrick Richard (FRA)
(25–21, 26–24, 25–21)
result
22 August 2004
11:00
Japan  3–0  Kenya Peace and Friendship Stadium
Referees: Georgios Karampetsos (GRE), Umit Sokullu (TUR)
(25–8, 25–17, 25–14)
result
Quarterfinal
24 August 2004
14:00
China  3–0  Japan Peace and Friendship Stadium
Referees: Abdullah Al Khelaifi (EGY, Georgios Karampetsos (GRE)
(20–25, 22–25, 20–25)
result

Weightlifting

Four Japanese weightlifters qualified for the following events:

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Masaharu Yamada Men's −56 kg 102.5 DNF DNF
Toshio Imamura Men's −62 kg 120 =12 150 =12 270 11
Takanobu Iwazaki Men's +105 kg 170 14 215 12 385 12
Hiromi Miyake Women's −48 kg 77.5 =9 97.5 8 175 9

Wrestling

Key:

  • VTVictory by Fall.
  • PP – Decision by Points – the loser with technical points.
  • PO – Decision by Points – the loser without technical points.

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chikara Tanabe −55 kg  Abdullayev (AZE)
W 3–1 PP
 Dutt (IND)
W 3–1 PP
N/A 1 Q  Kim H-S (KOR)
W 4–0 ST
 Abas (USA)
L 0–3 PO
 Kardanov (GRE)
W 3–0 PO
Kenji Inoue −60 kg  Zakhartdinov (UZB)
L 1–3 PP
 Jung Y-H (KOR)
W 3–1 PP
 Cikel (AUT)
W 4–0 ST
1 Q Bye  Mostafa-Jokar (IRI)
L 1–3 PP
 Fedoryshyn (UKR)
W 3–1 PP
Kazuhiko Ikematsu −66 kg  Jessey (NGR)
W 5–0 VT
 Baek J-K (KOR)
W 3–1 PP
N/A 1 Q  Spiridonov (KAZ)
L 1–3 PP
Did not advance  Taskoudis (GRE)
W 3–1 PP
5
Kunihiko Obata −74 kg  Maan (IND)
W 3–0 PO
 Fundora (CUB)
L 0–3 PO
N/A 2 Did not advance 12
Hidekazu Yokoyama −84 kg  Khodaei (IRI)
L 1–3 PP
 Kumar (IND)
W 3–1 PP
N/A 2 Did not advance 10
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Masatoshi Toyota −55 kg  Majoros (HUN)
L 1–3 PP
 Ramírez (DOM)
W 4–0 ST
N/A 2 Did not advance 10
Makoto Sasamoto −60 kg  Guzman (PER)
W 4–0 ST
 Štefanek (SCG)
W 3–1 PP
N/A 1 Q  Nazaryan (BUL)
L 1–3 PP
Did not advance  Koizhaiganov (KAZ)
W 3–0 PO
5
Katsuhiko Nagata −74 kg  Kobonov (KGZ)
L 1–3 PP
 Yli-Hannuksela (FIN)
L 0–3 PO
N/A 3 Did not advance 16
Shingo Matsumoto −84 kg  Abrahamian (SWE)
L 0–3 PO
 Kenjeev (KGZ)
W 3–1 PP
 Bátky (SVK)
W 3–1 PP
2 Did not advance 7
Women's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Classification Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chiharu Icho −48 kg  Belisle (CAN)
W 4–0 ST
 Wagner (GER)
W 5–0 VT
1 Q Bye  Berthenet (FRA)
W 4–1 SP
 Merleni (UKR)
L 1–3 PP
Saori Yoshida −55 kg  Sun Dm (CHN)
W 4–0 ST
 Giampiccolo (ITA)
W 4–0 ST
1 Q Bye  Gomis (FRA)
W 3–1 PP
 Verbeek (CAN)
W 3–0 PO
Kaori Icho −63 kg  Holovchenko (UKR)
W 4–0 ST
 Kartashova (RUS)
W 3–1 PP
1 Q Bye  Legrand (FRA)
W 3–0 PO
 McMann (USA)
W 3–1 PP
Kyoko Hamaguchi −72 kg  Montgomery (USA)
W 3–1 PP
 Zlateva (BUL)
W 4–0 ST
1 Q Bye  Wang X (CHN)
L 1–3 PP
 Saenko (UKR)
W 3–0 PO

See also

References

  1. "Hamaguchi leads in Japan". The Japan Times. 15 August 2004. Retrieved 8 April 2014.
  2. Holmes, Tracey (24 August 2004). "Big bag of surprises at Athens". CNN. Retrieved 8 April 2014.
  3. "Japan's Kitajima wins men's 200m breaststroke for 2nd gold". People's Daily. Xinhua. 19 August 2004. Retrieved 8 April 2014.
  4. "IOC strips Annus of hammer gold". CNN. 29 August 2004. Retrieved 8 April 2014.
  5. "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011.
  6. "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011.
  7. "Annus loses hammer gold". BBC Sport. 29 August 2004. Retrieved 4 April 2014.
  8. "Women's Basketball Team Roster – Japan (JPN)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 9 April 2014. p. 9.
  9. "Women's Field Hockey Team Roster – Japan (JPN)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 133.
  10. "Olympic Men's Football Tournaments Athens 2004 – Squad List: Japan (JPN)". FIFA. Retrieved 2 October 2015.
  11. "Olympic Women's Football Tournaments Athens 2004 – Squad List: Japan (JPN)". FIFA. Retrieved 2 October 2015.
  12. "Japan women's volleyball roster at FIVB.com". 2004 Athens. FIVB. 18 September 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.