Italy at the 2008 Summer Olympics

Italy competed at the 2008 Summer Olympics, held in Beijing, China. The country sent a delegation of 344 athletes to compete.

Italy at the
2008 Summer Olympics
IOC codeITA
NOCItalian National Olympic Committee
Websitewww.coni.it (in Italian)
in Beijing
Competitors344 in 22 sports
Flag bearer Antonio Rossi (opening)
Clemente Russo (closing)
Medals
Ranked 9th
Gold
8
Silver
9
Bronze
10
Total
27
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists

Archery

At the 2007 World Outdoor Target Championships, Italy's men's team placed fifth and its women's team placed fourth. This qualified the nation to send full teams of three men and three women to the Olympics.[1]

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ilario Di Buò Individual 670 9  Bulíř (CZE) (56)
W 111–100
 Wunderle (USA) (41)
L 108 (17)–108 (19)
Did not advance
Marco Galiazzo 667 12  Dall (DEN) (53)
W 114–97
 Wills (GBR) (21)
L 110–109
Did not advance
Mauro Nespoli 649 44  Wills (GBR) (21)
L 99–103
Did not advance
Ilario Di Buò
Marco Galiazzo
Mauro Nespoli
Team 1986 6 N/A  Canada (CAN) (11)
W 219–217
 Malaysia (MAS) (3)
W 218–213
 Ukraine (UKR) (2)
W 223–221
 South Korea (KOR) (1)
L 227–225
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Pia Lionetti Individual 613 51  Schuh (FRA) (14)
L 107–112
Did not advance
Elena Tonetta 595 55  Rendón (COL) (10)
L 106 (9)–106 (10)
Did not advance
Natalia Valeeva 634 30  Bannova (KAZ) (35)
W 107–105
 Joo H-J (KOR) (3)
L 108–110
Did not advance
Pia Lionetti
Elena Tonetta
Natalia Valeeva
Team 1842 9 N/A  Chinese Taipei (TPE) (8)
W 215–211
 South Korea (KOR) (1)
L 231–217
Did not advance

Athletics

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Simone Collio 100 m 10.32 3 Q 10.33 7 Did not advance
Fabio Cerutti 10.49 5 Did not advance
Claudio Licciardello 400 m 45.25 3 Q N/A 45.64 8 Did not advance
Christian Obrist 1500 m 3:35.91 4 Q N/A 3:37.47 4 Q 3:39.87 11
Matteo Villani 3000 m steeplechase DNF N/A Did not advance
Fabio Cerutti
Simone Collio
Emanuele Di Gregorio
Jacques Riparelli
4 × 100 m relay DSQ N/A Did not advance
Ottaviano Andriani Marathon N/A 2:16:10 23
Stefano Baldini N/A 2:13:25 12
Ruggero Pertile N/A 2:13:39 15
Ivano Brugnetti 20 km walk N/A 1:19:51 5
Jean-Jacques Nkouloukidi N/A 1:26:53 37
Giorgio Rubino N/A 1:22:11 18
Diego Cafagna 50 km walk N/A DSQ
Marco De Luca N/A 3:54:47 19
Alex Schwazer N/A 3:37:09 OR
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Andrew Howe Long jump 7.81 20 Did not advance
Fabrizio Donato Triple jump 16.70 21 Did not advance
Andrea Bettinelli High jump 2.25 16 Did not advance
Filippo Campioli 2.25 =9 Q 2.20 =10
Alessandro Talotti 2.20 19 Did not advance
Giuseppe Gibilisco Pole vault 5.65 13 q NM
Hannes Kirchler Discus throw 56.44 32 Did not advance
Marco Lingua Hammer throw NM Did not advance
Nicola Vizzoni 75.01 13 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Anita Pistone 100 m 11.43 2 Q 11.56 6 Did not advance
Vincenza Calì 200 m 23.44 6 q 23.56 7 Did not advance
Libania Grenot 400 m 50.87 NR 1 Q N/A 50.83 NR 5 Did not advance
Elisa Cusma 800 m 2:00.24 5 q N/A 1:59.52 5 Did not advance
Silvia Weissteiner 5000 m 15:23.45 10 N/A Did not advance
Micol Cattaneo 100 m hurdles 13.13 5 N/A Did not advance
Elena Romagnolo 3000 m steeplechase 9:27.48 5 q N/A 9:30.04 11
Bruna Genovese Marathon N/A 2:31:31 17
Anna Incerti N/A 2:30:55 14
Vincenza Sicari N/A 2:33:31 29
Elisa Rigaudo 20 km walk N/A 1:27:12
Audrey Alloh
Giulia Arcioni
Vincenza Calì
Anita Pistone
4 × 100 m relay DSQ N/A Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Magdelin Martinez Triple jump 13.70 21 Did not advance
Antonietta Di Martino High jump 1.93 =5 q 1.93 =10
Assunta Legnante Shot put 18.74 19 Did not advance
Chiara Rosa 18.74 9 Q 18.22 13
Zahra Bani Javelin throw NM Did not advance
Clarissa Claretti Hammer throw 71.82 5 Q 71.33 7
Silvia Salis 62.28 22 Did not advance

Badminton

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Agnese Allegrini Women's singles  Griga (UKR)
L 15–21, 11–21
Did not advance

Boxing

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Vincenzo Picardi Flyweight  Chiyanika (ZAM)
W 10–3
 Payano (DOM)
W 8–4
 Cherif (TUN)
W 7–5
 Jongjohor (THA)
L 1–7
Did not advance
Vittorio Parrinello Bantamweight Bye  Petchkoom (THA)
L 1–12
Did not advance
Alessio di Savino Featherweight  Williams (USA)
L 1–9
Did not advance
Domenico Valentino Lightweight  Tamsamani (MAR)
W 15–4
 Ugás (CUB)
L 2–10
Did not advance
Clemente Russo Heavyweight N/A  Zuyeu (BLR)
W 7–1
 Usyk (UKR)
W 7–4
 Wilder (USA)
W 7–1
 Chakhkiev (RUS)
L 2–4
Roberto Cammarelle Super heavyweight N/A  Tomasović (CRO)
W 13–1
 Rivas (COL)
W 9–5
 Price (GBR)
W RSC
 Zhang Zl (CHN)
W RSC

Canoeing

Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Daniele Molmenti Men's K-1 85.13 5 83.46 3 168.59 3 Q 88.56 8 Q 142.37 10 230.93 10
Andrea Benetti
Erik Masoero
Men's C-2 100.08 9 102.20 9 202.28 8 Q 103.64 6 Q 100.48 5 204.12 5
Cristina Giai Pron Women's K-1 102.75 9 100.95 9 203.70 9 Q 104.52 5 Q 251.26 10 355.78 10

Sprint

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Michele Zerial K-1 500 m 1:36.950 3 QS 1:42.931 4 Did not advance
Andrea Facchin
Antonio Scaduto
K-2 500 m 1:30.240 3 QF Bye 1:31.934 9
K-2 1000 m 3:18.897 3 QF Bye 3:14.750
Franco Benedini
Luca Piemonte
Alberto Ricchetti
Antonio Rossi
K-4 1000 m 2:58.627 2 QF Bye 2:57.626 4
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Josefa Idem K-1 500 m 1:48.864 1 QF Bye 1:50.677
Stefania Cicali
Fabiana Sgroi
K-2 500 m 1:47.018 6 QS 1:46.163 6 Did not advance
Stefania Cicali
Alice Fagioli
Alessandra Galiotto
Fabiana Sgroi
K-4 500 m 1:37.436 4 QS 1:37.887 3 Q 1:36.770 8

Qualification Legend: QS = Qualify to semi-final; QF = Qualify directly to final

Cycling

Road

Davide Rebellin won the silver medal in the men's road race, but was stripped of that medal, as he tested positive for CERA after the event.[2]

Men
Athlete Event Time Rank
Paolo Bettini Road race 6:24:24 18
Marzio Bruseghin Road race 6:34:26 63
Time trial 1:06:20 22
Vincenzo Nibali Road race Did not finish
Time trial 1:05:36 15
Franco Pellizotti Road race 6:31:06 50
Davide Rebellin 6:23:49 DSQ
Women
Athlete Event Time Rank
Noemi Cantele Road race 3:32:45 15
Vera Carrara Did not finish
Tatiana Guderzo Road race 3:32:24
Time trial 36:37.97 12

Track

Italy had qualified places for the men's keirin, sprint, madison and points race.

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Roberto Chiappa Men's sprint 10.314
69.808
8 Q  Watanabe (JPN)
W 10.786
66.753
 Bourgain (FRA)
L
 Awang (MAS)
 Nimke (GER)
L
Did not advance 9th place final
 Nimke (GER)
 Bayley (AUS)
 Watanabe (JPN)
L
10
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Finals
Rank Rank Rank Rank
Roberto Chiappa Men's keirin 6 R 5 Did not advance
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Angelo Ciccone Men's points race 8 0 13
Vera Carrara Women's points race 1 0 14
Angelo Ciccone
Fabio Masotti
Men's madison 0 −3 14

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Marco Aurelio Fontana Men's cross-country 1:59:59 5
Yader Zoli LAP (1 lap) 30
Eva Lechner Women's cross-country 1:58:22 16

BMX

Athlete Event Seeding Quarterfinals Semifinals Final
Result Rank Points Rank Points Rank Result Rank
Manuel de Vecchi Men's BMX 36.351 10 11 3 Q 20 8 Did not advance

Diving

Men
Athlete Events Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Nicola Marconi 3 m springboard 430.90 18 Q 444.55 14 Did not advance
Tommaso Marconi 360.15 28 Did not advance
Francesco Dell'Uomo 10 m platform 388.80 25 Did not advance
Women
Athlete Events Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Tania Cagnotto 3 m springboard 332.90 6 Q 332.40 5 Q 349.20 5
Maria Marconi 286.10 14 Q 277.50 17 Did not advance
Tania Cagnotto 10 m platform 328.30 11 Q 296.60 13 Did not advance
Valentina Marocchi 313.05 15 Q 283.15 15 Did not advance
Noemi Batki
Francesca Dallapè
3 m synchronized springboard N/A 296.70 6

Equestrian

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Pierluigi Sangiorgi Flourian Individual 61.875 37 Did not advance

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Susanna Bordone Ava Individual 37.80 8 28.80 66.60 21 20.00 86.60 26 Q 14.00 100.60 23 100.60 23
Stefano Brecciaroli Cappa Hill 50.00 # 33 62.00 112.00 # 46 4.00 116.00 # 41 Did not advance 116.00 40
Fabio Magni Southern King V 49.60 31 70.00 119.60 # 50 0.00 119.60 # 42 Did not advance 119.60 41
Vittoria Panizzon Rock Model 50.60 # 35 18.40 69.00 25 0.00 69.00 17 Q 8.00 77.00 16 77.00 16
Roberto Rotatori Irham De Viages 40.00 12 22.80 62.80 17 28.00 90.80 30 Did not advance 90.80 29
Susanna Bordone
Stefano Brecciaroli
Fabio Magni
Vittoria Panizzon
Roberto Rotatori
See above Team 127.40 5 71.00 198.40 4 48.00 246.40 6 N/A 246.40 6

# - Indicates that points do not count in team total

Fencing

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Diego Confalonieri Individual épée Bye  Motyka (POL)
W 15–10
 Imre (HUN)
W 15–9
 Abajo (ESP)
L 13–14
Did not advance
Alfredo Rota Bye  Boczko (HUN)
L 10–11
Did not advance
Matteo Tagliariol Bye  Torkildsen (NOR)
W 15–10
 Robeiri (FRA)
W 15–11
 Verwijlen (NED)
W 15–11
 Abajo (ESP)
W 15–12
 Jeannet (FRA)
W 15–9
Stefano Carozzo
Diego Confalonieri
Alfredo Rota
Matteo Tagliariol
Team épée N/A Bye  South Korea (KOR)
W 45–37
 France (FRA)
L 39–45
 China (CHN)
W 45–35
Andrea Cassarà Individual foil N/A Bye  Schlosser (AUT)
W 15–8
 Zhu J (CHN)
L 14–15
Did not advance
Salvatore Sanzo N/A Bye  McGuire (CAN)
W 15–3
 Le Péchoux (FRA)
W 10–9
 Ota (JPN)
L 14–15
 Zhu J (CHN)
W 15–14
Aldo Montano Individual sabre Bye  Beaudry (CAN)
W 15–4
 Pina (ESP)
L 14–15
Did not advance
Diego Occhiuzzi Bye  Pina (ESP)
L 9–15
Did not advance
Luigi Tarantino Bye  Agresta (BRA)
W 15–8
 Sanson (FRA)
W 15–7
 Zhong M (CHN)
L 13–15
Did not advance
Aldo Montano
Diego Occhiuzzi
Giampiero Pastore
Luigi Tarantino
Team sabre N/A  Belarus (BLR)
W 45–39
 France (FRA)
L 41–45
 Russia (RUS)
W 45–44
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Margherita Granbassi Individual foil Bye  Angad-Gaur (NED)
W 11–6
 Nikichina (RUS)
W 11–4
 Lamonova (RUS)
W 12–7
 Vezzali (ITA)
L 3–12
 Trillini (ITA)
W 15–12
Giovanna Trillini Bye  Compañy (CUB)
W 15–7
 Shanaeva (RUS)
W 15–3
 Wächter (GER)
W 15–8
 Nam H-H (KOR)
L 10–15
 Granbassi (ITA)
L 12–15
4
Valentina Vezzali Bye  Mroczkiewicz (POL)
W 15–3
 Zhang L (CHN)
W 10–7
 Knapek (HUN)
W 15–3
 Granbassi (ITA)
W 12–3
 Nam H-H (KOR)
W 6–5
Margherita Granbassi
Ilaria Salvatori
Giovanna Trillini
Valentina Vezzali
Team foil N/A  China (CHN)
W 37–24
 Russia (RUS)
L 21–22
 Hungary (HUN)
W 32–23
Ilaria Bianco Individual sabre Bye  Huang Hy (CHN)
W 15–12
 Velikaya (RUS)
L 6–15
Did not advance
Gioia Marzocca Bye  Kharlan (UKR)
L 8–15
Did not advance

Football (soccer)

Men's tournament

Roster

The following is the Italy squad in the men's football tournament of the 2008 Summer Olympics.[3]

Head coach: Pierluigi Casiraghi

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Emiliano Viviano (1985-12-01)1 December 1985 (aged 22) 30 0 Brescia
2 2DF Marco Motta (1986-05-14)14 May 1986 (aged 22) 52 6 Udinese
3 2DF Paolo De Ceglie (1986-09-17)17 September 1986 (aged 21) 13 2 Juventus
4 3MF Antonio Nocerino (c) (1985-04-09)9 April 1985 (aged 23) 39 0 Palermo
5 3MF Luca Cigarini (1986-06-20)20 June 1986 (aged 22) 21 1 Parma
6 2DF Domenico Criscito (1986-12-30)30 December 1986 (aged 21) 34 3 Genoa
7 3MF Riccardo Montolivo (1985-01-18)18 January 1985 (aged 23) 35 4 Fiorentina
8 3MF Claudio Marchisio (1986-01-19)19 January 1986 (aged 22) 9 1 Juventus
9 4FW Tommaso Rocchi* (1977-09-19)19 September 1977 (aged 30) 18 7 Lazio
10 4FW Sebastian Giovinco (1987-01-26)26 January 1987 (aged 21) 37 7 Juventus
11 4FW Giuseppe Rossi (1987-02-01)1 February 1987 (aged 21) 38 15 Villarreal
12 3MF Daniele Dessena (1987-05-10)10 May 1987 (aged 21) 22 6 Sampdoria
13 2DF Andrea Coda (1985-04-25)25 April 1985 (aged 23) 44 1 Udinese
14 4FW Robert Acquafresca (1987-09-11)11 September 1987 (aged 20) 22 8 Cagliari
15 2DF Salvatore Bocchetti (1986-11-30)30 November 1986 (aged 21) 6 0 Genoa
16 2DF Lorenzo De Silvestri (1988-05-23)23 May 1988 (aged 20) 50 23 Lazio
17 3MF Ignazio Abate (1986-11-12)12 November 1986 (aged 21) 17 2 Torino
18 1GK Andrea Consigli (1987-01-27)27 January 1987 (aged 21) 41 0 Atalanta
20 3MF Antonio Candreva[n 1] (1987-02-28)28 February 1987 (aged 21) 28 1 Livorno
21 4FW Andrea Russotto[n 2] (1988-03-25)25 March 1988 (aged 20) 44 11 Napoli

* Over-aged player.

Notes
  1. Replaces Claudio Marchisio who was injured during the competition
  2. Replaces Tommaso Rocchi who was injured during the competition
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy 3 2 1 0 6 0 +6 7 Qualified for the quarterfinals
2  Cameroon 3 1 2 0 2 1 +1 5
3  South Korea 3 1 1 1 2 4 2 4
4  Honduras 3 0 0 3 0 5 5 0
Source:
Honduras 0–3 Italy
Report Giovinco  41'
Rossi  45' (pen.)
Acquafresca  52' (pen.)
Italy 3–0 South Korea
Rossi  15'
Rocchi  32'
Montolivo  90'
Report
Cameroon 0–0 Italy
Report
Quarterfinal
Italy 2–3 Belgium
Rossi  18' (pen.), 74' (pen.) Report Dembélé  23', 79'
Mirallas  45+2'
Attendance: 50,802
Referee: Héctor Baldassi (Argentina)

Gymnastics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Matteo Angioletti Team 14.250 N/A 15.625 16.500 N/A 13.575 N/A Did not advance
Alberto Busnari 13.525 15.125 N/A 14.625 14.375 N/A
Igor Cassina N/A 13.800 N/A 14.125 16.000 Q N/A
Andrea Coppolino 14.025 12.925 15.975 Q 14.825 13.675 N/A
Matteo Morandi 14.175 13.700 16.025 Q 16.100 13.725 13.850 87.575 31
Enrico Pozzo 14.800 14.325 14.250 15.700 14.750 14.850 88.675 26 Q
Total 63.125 57.250 56.950 61.875 57.225 59.075 355.500 12
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Igor Cassina Horizontal bar N/A 15.675 15.675 4
Andrea Coppolino Rings N/A 16.225 N/A 16.225 4
Matteo Morandi N/A 16.200 N/A 16.200 6
Enrico Pozzo All-around 15.250 14.625 13.850 15.600 14.600 15.450 89.375 19
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F V UB BB F V UB BB
Francesca Benolli Team 13.600 15.075 14.475 13.850 57.000 35 Did not advance
Monica Bergamelli N/A 13.900 N/A 14.350 N/A
Vanessa Ferrari 14.650 14.825 14.050 14.775 58.300 21 Q
Carlotta Giovannini 13.575 15.100 Q 14.475 13.900 57.050 34
Federica Macrì 13.800 N/A 13.550 N/A
Lia Parolari 14.575 14.075 14.375 15.175 58.200 23 Q
Total 56.625 59.075 57.375 58.200 231.275 10
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F V UB BB
Vanessa Ferrari All-around 13.950 14.700 15.200 15.600 59.450 11
Carlotta Giovannini Vault N/A 14.550 N/A 14.550 6
Lia Parolari All-around 14.500 13.950 15.350 15.125 58.925 14

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
5 ropes 3 hoops
2 clubs
Total Rank 5 ropes 3 hoops
2 clubs
Total Rank
Elisa Blanchi
Fabrizia D'Ottavio
Marinella Falca
Daniela Masseroni
Elisa Santoni
Anzhelika Savrayuk
Team 17.150 17.375 34.525 4 Q 17.000 17.425 34.425 4

Trampoline

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Flavio Cannone Men's 66.50 14 Did not advance

Judo

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Giovanni Casale −66 kg Bye  Novoa (CHI)
W 1000–0000
 Pak C-M (PRK)
L 0001–0010
Did not advance  Nurmuhammedow (TKM)
W 0012–0000
 Dias (POR)
W 1001–0001
 Gadanov (RUS)
L 0010–1002
Did not advance
Giuseppe Maddaloni −81 kg Bye  Brenes (PUR)
W 0020–0001
 Elmont (NED)
L 0000–1001
Did not advance  Nyamkhüü (MGL)
L 0000–1000
Did not advance
Roberto Meloni −90 kg N/A  Borodavko (LAT)
W 0100–0010
 Dafreville (FRA)
L 0000–0010
Did not advance  González (CUB)
W 1001–0001
 Santos (BRA)
L 0000–1000
Did not advance
Paolo Bianchessi +100 kg Bye  Ishii (JPN)
L 0000–1011
Did not advance  El Shehaby (EGY)
W 0010–0000
 Tmenov (RUS)
L 0000–0010
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Giulia Quintavalle −57 kg  Bönisch (GER)
W 0101–0001
 Khishigbat (MGL)
W 1010–0001
 Harel (FRA)
W 0010–0001
 Pekli (AUS)
W 0010–0002
Bye  Gravenstijn (NED)
W 0011–0001
Ylenia Scapin −70 kg Bye  Jacques (BEL)
W 0010–0000
 Hernández (CUB)
L 0000–1000
Did not advance Bye  Alvear (COL)
L 0010–1000
Did not advance
Lucia Morico −78 kg Bye  Nakazawa (JPN)
W 0010–0001
 San Miguel (ESP)
L 0011–0220
Did not advance Bye  Silva (BRA)
L 0000–1101
Did not advance
Michela Torrenti +78 kg  Shepherd (AUS)
L 0000–0001
Did not advance

Modern pentathlon

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Rank MP Points Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Nicola Benedetti Men's 183 14 1132 16–19 21 784 2:15.10 34 1180 144 16 1056 9:12.77 3 1192 5344 14
Andrea Valentini 182 16 1120 18–17 13 832 2:11.70 33 1220 228 22 972 9:24.82 12 1144 5288 17
Sara Bertoli Women's 174 27 1024 13–22 =29 712 2:21.92 23 1220 328 34 872 10:48.46 17 1128 4956 32
Claudia Corsini 184 8 1144 14–21 28 736 2:19.22 18 1252 84 17 1116 10:40.01 12 1160 5408 14

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Giuseppe De Vita
Raffaello Leonardo
Pair 6:51:01 2 SA/B Bye 6:47:30 5 FB 7:04:91 11
Elia Luini
Marcello Miani
Lightweight double sculls 6:16:16 1 SA/B Bye 6:31:16 2 FA 6:16:15 4
Lorenzo Carboncini
Carlo Mornati
Niccolò Mornati
Alessio Sartori
Four 6:02:84 2 SA/B Bye 6:05:21 6 FB 6:08:77 11
Luca Agamennoni
Rossano Galtarossa
Simone Raineri
Simone Venier
Quadruple sculls 5:36:42 2 SA/B Bye 5:51:20 1 FA 5:43:57
Catello Amarante
Salvatore Amitrano
Bruno Mascarenhas
Jiri Vlcek
Lightweight four 5:54:12 3 SA/B Bye 6:14:73 5 FB 6:03:12 7
Women
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Gabriella Bascelli Single sculls 7:43:67 1 QF N/A 7:36:68 3 SA/B 7:42:10 4 FB 7:48:91 8
Elisabetta Sancassani
Laura Schiavone
Double sculls 7:30:25 5 R 7:08:00 4 FB N/A 7:29:22 10

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Sailing

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Fabian Heidegger RS:X 14 12 8 17 18 13 18 24 21 17 EL 138 20
Diego Romero Laser 6 3 5 36 10 15 11 9 10 CAN 6 75
Andrea Trani
Gabria Zandona'
470 10 4 7 7 2 21 19 6 29 5 10 91 6
Diego Negri
Luigi Viale
Star 13 8 12 7 11 7 7 6 13 5 16 92 10
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Alessandra Sensini RS:X 6 2 9 1 28 3 2 2 5 8 2 40
Larissa Nevierov Laser Radial 17 15 22 9 11 13 16 24 21 CAN EL 124 19
Giulia Conti
Giovanna Micol
470 14 7 6 3 6 11 4 19 12 6 6 75 5
Chiara Calligaris
Giulia Pignolo
Francesca Scognamillo
Yngling 15 14 13 9 8 9 7 14 CAN CAN EL 74 15
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Giorgio Poggi Finn 17 7 14 21 6 12 9 9 CAN CAN N/A EL 74 11
Gianfranco Sibello
Pietro Sibello
49er 3 9 1 1 6 9 3 8 12 17 3 3 CAN CAN CAN 8 66 4
Edoardo Bianchi
Francesco Marcolini
Tornado 15 9 4 2 8 4 6 11 8 6 N/A 16 74 7

M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Mauro Badaracchi 10 m air pistol 571 40 Did not advance
Andrea Benelli Skeet 113 24 Did not advance
Francesco Bruno 50 m pistol 554 19 Did not advance
Niccolo Campriani 10 m air rifle 594 12 Did not advance
50 m rifle prone 588 38 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1153 39 Did not advance
Francesco D'Aniello Double trap 141 2 Q 187
Marco De Nicolo 10 m air rifle 592 20 Did not advance
50 m rifle prone 593 15 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1169 9 Did not advance
Daniele Di Spigno Double trap 135 10 Did not advance
Vigilio Fait 10 m air pistol 580 9 Did not advance
50 m pistol 551 28 Did not advance
Ennio Falco Skeet 117 14 Did not advance
Erminio Frasca Trap 120 3 Q 140 S/O 1 6
Giovanni Pellielo 120 4 Q 143
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Chiara Cainero Skeet 72 OR 1 Q 93
Maura Genovesi 10 m air pistol 378 28 Did not advance
25 m pistol 286 32 Did not advance
Valentina Turisini 10 m air rifle 393 28 Did not advance
50 m rifle 3 positions 579 15 Did not advance
Deborah Gelisio Trap 66 7 Did not advance

Swimming

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Mattia Aversa 200 m backstroke 2:00.25 25 Did not advance
Niccolò Beni 200 m butterfly 1:56.99 20 Did not advance
Alessio Boggiatto 200 m individual medley 1:58.80 7 Q 1:59.77 12 Did not advance
400 m individual medley 4:10.68 6 Q N/A 4:12:16 4
Emiliano Brembilla 200 m freestyle 1:47.04 9 Q 1:47.70 11 Did not advance
Paolo Bossini 200 m breaststroke 2:08.98 2 Q 2:09.95 7 Q 2:11.48 8
Alessandro Calvi 50 m freestyle 22.50 28 Did not advance
Federico Colbertaldo 400 m freestyle 3:45.28 11 N/A Did not advance
1500 m freestyle 14:51.44 10 N/A Did not advance
Mirco di Tora 100 m backstroke 54.39 4 Q 54.92 15 Did not advance
Loris Facci 200 m breaststroke 2:09.12 3 Q 2:09.75 6 Q 2:10.57 7
Damiano Lestingi 200 m backstroke 1:58.53 11 Q 1:58.25 11 Did not advance
Filippo Magnini 100 m freestyle 48.30 10 Q 48.11 9 Did not advance
Luca Marin 400 m individual medley 4:10.22 3 Q N/A 4:12.47 5
Mattia Nalesso 100 m butterfly DNF Did not advance
Samuel Pizzetti 1500 m freestyle 15:07.02 17 N/A Did not advance
Massimiliano Rosolino 200 m freestyle 1:48.76 28 Did not advance
400 m freestyle 3:45.57 13 N/A Did not advance
Alessandro Terrin 100 m breaststroke DSQ Did not advance
Alessandro Calvi
Christian Galenda
Filippo Magnini
Michele Santucci
4 × 100 m freestyle relay 3:12.65 4 Q N/A 3:11.48 NR 8
Marco Belotti
Emiliano Brembilla
Nicola Cassio
Massimiliano Rosolino
4 × 200 m freestyle relay 7:07.84 2 Q N/A 7:05.35 4
Mirco di Tora
Filippo Magnini
Mattia Nalesso
Alessandro Terrin
4 × 100 m medley relay 3:34.32 8 Q N/A DSQ
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Romina Armellini 100 m backstroke 1:02.21 26 Did not advance
Ilaria Bianchi 100 m butterfly 58.12 7 Q DSQ Did not advance
Paola Cavallino 200 m butterfly 2:10.46 20 Did not advance
Cristina Chiuso 50 m freestyle 25.74 34 Did not advance
Alessia Filippi 800 m freestyle 8:21.95 4 Q N/A 8:20.23
400 m individual medley 4:35.11 3 Q N/A 4:34.34 5
Roberta Panara 100 m breaststroke 1:08.90 22 Did not advance
Federica Pellegrini 200 m freestyle 1:55.45 WR 1 Q 1:57.23 3 Q 1:54.82 WR
400 m freestyle 4:02.19 OR 1 Q N/A 4:04.56 5
Maria Laura Simonetto 100 m freestyle 56.72 42 Did not advance
Cristina Chiuso
Erika Ferraioli
Federica Pellegrini
Maria Laura Simonetto
4 × 100 m freestyle relay 3:40.42 10 N/A Did not advance
Alice Carpanese
Alessia Filippi
Federica Pellegrini
Renata Spagnolo
Flavia Zoccari*
4 × 200 m freestyle relay 7:53.38 NR 3 Q N/A 7:49.76 4
Romina Armellini
Ilaria Bianchi
Roberta Panara
Federica Pellegrini
4 × 100 m medley relay 4:04.93 10 N/A Did not advance

Synchronized swimming

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Beatrice Adelizzi
Giulia Lapi
Duet 46.834 7 47.000 93.834 7 Q 46.917 93.751 7

Table tennis

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mihai Bobocica Men's singles  Norouzi (IRI)
W 4–2
 Kuzmin (RUS)
W 4–1
 Tokič (SLO)
L 3–4
Did not advance
Nikoleta Stefanova Women's singles Bye  Fadeeva (RUS)
W 4–0
 Boroš (CRO)
L 1–4
Did not advance
Tan Wenling Bye  Sorochinskaya (UKR)
W 4–2
 Li Qb (AUT)
L 2-4
Did not advance

Taekwondo

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mauro Sarmiento Men's −80 kg  Konan (CIV)
W 4–1
 S Lopez (USA)
W 1–0
 Cook (GBR)
W 6–5
Bye  Saei (IRI)
L 2–4
Leonardo Basile Men's +80 kg  Matos (CUB)
L 1–3
Did not advance
Veronica Calabrese Women's −57 kg  Patiño (COL)
W 2–0
 Diedhiou (SEN)
W 3–0
 Lim S-J (KOR)
L 1–5
Bye  D López (USA)
L 2–3
Did not advance 5

Tennis

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Simone Bolelli Singles  Hănescu (ROU)
L 5–7, 6–3, 4–6
Did not advance
Andreas Seppi  Robredo (ESP)
W 6–4, 4–6, 8–6
 Berdych (CZE)
L 3–6, 6–7(4–7)
Did not advance
Potito Starace  Nadal (ESP)
L 2–6, 6–3, 2–6
Did not advance
Simone Bolelli
Andreas Seppi
Doubles N/A  Federer /
Wawrinka (SUI)
L 5–7, 1–6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sara Errani Singles  Stosur (AUS)
L 3–6, 2–6
Did not advance
Flavia Pennetta  Kanepi (EST)
L 2–6, 6–7(6–8)
Did not advance
Mara Santangelo  Safina (RUS)
L 3–6, 6–7(1–7)
Did not advance
Francesca Schiavone  Amanmuradova (UZB)
W 6–4, 6–2
 Radwańska (POL)
W 6–3, 7–6(8–6)
 Zvonareva (RUS)
L 6–7(4–7), 4-6
Did not advance
Flavia Pennetta
Francesca Schiavone
Doubles N/A  Dellacqua /
Molik (AUS)
W 6–4, 6–4
 Chuang C-j /
Chan Y-j (TPE)
W 7–6(7–1), 1–6, 8–6
 A Bondarenko /
K Bondarenko (UKR)
L 1–6, 6–3, 7–5
Did not advance
Mara Santangelo
Roberta Vinci
N/A  Kuznetsova /
Safina (RUS)
L 1–6, 6–3, 5–7
Did not advance

Triathlon

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Emilio D'Aquino Men's 18:22 0:28 58:56 0:29 35:43 1:53:58.22 40
Daniel Fontana 18:22 0:28 58:55 0:28 34:26 1:52:39.21 33
Charlotte Bonin Women's 20:07 0:29 1:06:58 0:38 41:30 2:09:42.09 44
Daniela Chmet 20:00 0:31 Lapped

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Eugenio Amore
Riccardo Lione
Men's Pool D
 AraújoLuiz (BRA)
L 0 – 2 (18–21, 18–21)
 DopplerGartmayer (AUT)
L 0 – 2 (19–21, 22–24)
 BarsoukKolodinsky (RUS)
L 0 – 2 (17–21, 13–21)
4 Did not advance

Indoor

Italy entered both a men's team and a women's team in the indoor tournaments. The men's team won all their group matches but one, thereby advancing to the medal round. There, they won the quarterfinal, but lost both the semifinal and the match for bronze, finishing in 4th place for the tournament. The women's team also won all group matches but one, also advancing to the medal round. They lost the quarterfinal however, finishing in a tie for 5th place in the tournament.

Men's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the men's volleyball tournament of the 2008 Summer Olympics.[4]

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2008 club
1Luigi Mastrangelo17 August 19752.02 m (6 ft 8 in)90 kg (200 lb)368 cm (145 in)336 cm (132 in) M. Roma Volley
3Mauro Gavotto16 April 19792.01 m (6 ft 7 in)88 kg (194 lb)350 cm (140 in)330 cm (130 in) Acqua Paradiso Gabeca
5Valerio Vermiglio1 March 19761.90 m (6 ft 3 in)83 kg (183 lb)342 cm (135 in)320 cm (130 in) Lube Banca Marche
6Marco Meoni25 May 19731.97 m (6 ft 6 in)86 kg (190 lb)338 cm (133 in)313 cm (123 in) Copra Nordmeccanica
7Alessandro Paparoni17 August 19811.91 m (6 ft 3 in)75 kg (165 lb)340 cm (130 in)314 cm (124 in) Lube Banca Marche
8Alberto Cisolla10 October 19771.97 m (6 ft 6 in)86 kg (190 lb)367 cm (144 in)345 cm (136 in) Sisley Treviso
9Matteo Martino28 January 19871.97 m (6 ft 6 in)84 kg (185 lb)340 cm (130 in)322 cm (127 in) Sparkling Milano
11Hristo Zlatanov21 April 19762.04 m (6 ft 8 in)103 kg (227 lb)355 cm (140 in)315 cm (124 in) Copra Nordmeccanica
12Mirko Corsano28 October 19731.90 m (6 ft 3 in)87 kg (192 lb)342 cm (135 in)303 cm (119 in) Lube Banca Marche
14Alessandro Fei29 November 19782.04 m (6 ft 8 in)90 kg (200 lb)358 cm (141 in)336 cm (132 in) Sisley Treviso
15Emanuele Birarelli8 February 19812.00 m (6 ft 7 in)95 kg (209 lb)332 cm (131 in)316 cm (124 in) Itas Diatec
16Vigor Bovolenta30 May 19742.02 m (6 ft 8 in)95 kg (209 lb)362 cm (143 in)327 cm (129 in) Copra Nordmeccanica
Group play – Pool A
 
Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  United States 10 5 0 460 371 1.240 15 4 3.750
2  Italy 9 4 1 439 401 1.095 13 6 2.167
3  Bulgaria 8 3 2 446 440 1.014 10 9 1.111
4  China 7 2 3 445 492 0.904 9 13 0.692
5  Venezuela 6 1 4 421 451 0.933 8 12 0.667
6  Japan 5 0 5 392 448 0.875 4 15 0.267
10 August 2008
12:10
Italy  3–1  Japan Beijing Institute of Technology Gymnasium, Beijing
Attendance: 3,000
Referees: Humberto Salas (MEX), Victor Rodriguez (PUR)
(25–19, 25–18, 23–25, 25–17)
result statistics
12 August 2008
12:30
United States  3–1  Italy Capital Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,500
Referees: Ibrahim Al-Naama (QAT), Kun-Tae Kim (KOR)
(24–26, 25–22, 25–15, 25–21)
result statistics
14 August 2008
10:00
Italy  3–0  Venezuela Beijing Institute of Technology Gymnasium, Beijing
Attendance: 3,300
Referees: Mohammad Shahmiri (IRI), Mitch Davidson (CAN)
(25–21, 25–20, 25–21)
result statistics
16 August 2008
14:50
Italy  3–0  Bulgaria Capital Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 8,000
Referees: Umit Sokullu (TUR), Mohammad Shahmiri (IRI)
(25–20, 25–21, 25–16)
result statistics
18 August 2008
20:00
China  2–3  Italy Capital Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,500
Referees: Mitch Davidson (CAN), Humberto Salas (MEX)
(17–25, 23–25, 25–21, 25–20, 14–16)
result statistics
Quarterfinal
20 August 2008
12:15
Italy  3–2  Poland Capital Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 8,000
Referees: Umit Sokullu (TUR), Patrick Deregnaucourt (FRA)
(25–19, 25–22, 18–25, 26–28, 17–15)
result statistics
Semifinal
22 August 2008
20:00
Italy  1–3  Brazil Capital Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,500
Referees: Kun-Tae Kim (KOR), Humberto Salas (MEX)
(25–19, 18–25, 21–25, 22–25)
result statistics
Bronze medal game
24 August 2008
10:00
Russia  3–0  Italy Capital Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,500
Referees: Frank Leuthauser (GER), Dejan Jovanovic (SRB)
(25–22, 25–19, 25–23)
result statistics

Women's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the women's volleyball tournament of the 2008 Summer Olympics.[5]

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2008 club
1Paola Croce6 March 19781.67 m (5 ft 6 in)52 kg (115 lb)290 cm (110 in)265 cm (104 in) Volley Bergamo
3Nadia Centoni19 June 19811.84 m (6 ft 0 in)63 kg (139 lb)307 cm (121 in)291 cm (115 in) RC Cannes
5Martina Guiggi1 May 19841.87 m (6 ft 2 in)69 kg (152 lb)315 cm (124 in)290 cm (110 in) Scavolini Pesaro
6Jenny Barazza24 July 19811.88 m (6 ft 2 in)77 kg (170 lb)300 cm (120 in)285 cm (112 in) Volley Bergamo
7Manuela Secolo22 February 19771.80 m (5 ft 11 in)70 kg (150 lb)302 cm (119 in)279 cm (110 in) Famila Chieri
8Paola Cardullo18 March 19821.62 m (5 ft 4 in)56 kg (123 lb)275 cm (108 in)268 cm (106 in) Asystel Novara
9Serena Ortolani7 January 19871.86 m (6 ft 1 in)63 kg (139 lb)308 cm (121 in)288 cm (113 in) Yamamay Busto Arsizio
11Francesca Piccinini10 January 19791.84 m (6 ft 0 in)75 kg (165 lb)304 cm (120 in)279 cm (110 in) Volley Bergamo
12Francesca Ferretti15 February 19841.80 m (5 ft 11 in)70 kg (150 lb)296 cm (117 in)280 cm (110 in) Scavolini Pesaro
14Eleonora Lo Bianco22 December 19791.71 m (5 ft 7 in)70 kg (150 lb)287 cm (113 in)273 cm (107 in) Volley Bergamo
15Taismary Agüero5 March 19771.78 m (5 ft 10 in)69 kg (152 lb)322 cm (127 in)300 cm (120 in) Türk Telekom Ankara
16Simona Gioli17 September 19771.84 m (6 ft 0 in)72 kg (159 lb)307 cm (121 in)283 cm (111 in) Despar Sirio Perugia
Group play – Pool A
Qualified for the quarterfinals
Eliminated
 
Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Brazil 10 5 0 377 226 1.668 15 0 MAX
2  Italy 9 4 1 372 315 1.181 12 4 3.000
3  Russia 8 3 2 353 312 1.131 10 6 1.667
4  Serbia 7 2 3 343 349 0.983 6 10 0.600
5  Kazakhstan 6 1 4 323 404 0.800 4 13 0.308
6  Algeria 5 0 5 230 392 0.587 1 15 0.067
9 August 2008
10:00
Italy  3–1  Russia Beijing Institute of Technology Gymnasium
Attendance: 3,100
Referees: Frank Leuthauser (Germany), Karin Zahorcova (Czech Republic)
(25–20, 17–25, 25–16, 25–23)
result statistics
11 August 2008
12:00
Kazakhstan  0–3  Italy Beijing Institute of Technology Gymnasium
Attendance: 3,100
Referees: Patricia Salvatore (United States), Humberto Salas (Mexico)
(19–25, 15–25, 21–25)
result statistics
13 August 2008
10:00
Italy  3–0  Algeria Beijing Institute of Technology Gymnasium
Attendance: 3,400
Referees: Karin Zahorcova (Czech Republic), Janpen Jirakakul (Thailand)
(25–7, 25–20, 25–12)
result statistics
15 August 2008
14:30
Serbia  0–3  Italy Capital Indoor Stadium
Attendance: 11,000
Referees: Frans Loderus (Netherlands), Frank Leuthauser (Germany)
(23–25, 20–25, 19–25)
result statistics
17 August 2008
15:15
Italy  0–3  Brazil Capital Indoor Stadium
Attendance: 10,500
Referees: Humberto Salas (Mexico), Mitch Davidson (Canada)
(16–25, 22–25, 17–25)
result statistics
Quarterfinal
19 August 2008
22:00
United States  3–2  Italy Capital Indoor Stadium
Attendance: 10,000
Referees: Francisco de Souza (Brazil), Osamu Sakaide (Japan)
(20–25, 25–21, 19–25, 25–18, 15–6)
result statistics

Water polo

Italy participated in both the men's and the women's tournaments. The men's team finished in 9th place, while the women's team finished in 6th place.

Men's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the men's water polo tournament of the 2008 Summer Olympics.[5]

Name
Pos. Height Weight Date of birth Club
1Stefano TempestiGK2.05 m (6 ft 9 in)97 kg (214 lb)9 June 1979 Pro Recco
2Luigi Di CostanzoD1.85 m (6 ft 1 in)82 kg (181 lb)5 February 1982 Posillipo Naples
3Leonardo BinchiCB2.00 m (6 ft 7 in)100 kg (220 lb)27 August 1975 Brescia
4Fabrizio BuonocoreCB1.86 m (6 ft 1 in)85 kg (187 lb)28 April 1977 Posillipo Naples
5Valentino GalloD1.93 m (6 ft 4 in)90 kg (200 lb)17 July 1985 Posillipo Naples
6Maurizio FelugoD1.89 m (6 ft 2 in)82 kg (181 lb)4 March 1981 Pro Recco
7Andrea MangianteCB1.91 m (6 ft 3 in)92 kg (203 lb)1 July 1976 Pro Recco
8Alberto AngeliniD1.76 m (5 ft 9 in)85 kg (187 lb)28 September 1974 Pro Recco
9Fabio BencivengaCF2.01 m (6 ft 7 in)97 kg (214 lb)20 January 1976 Posillipo Naples
10Alessandro CalcaterraCF1.87 m (6 ft 2 in)102 kg (225 lb)26 May 1975 Pro Recco
11Leonardo SottaniD1.92 m (6 ft 4 in)86 kg (190 lb)1 November 1973 Cremona
12Federico MistrangeloD1.81 m (5 ft 11 in)80 kg (180 lb)11 May 1981 Savona
13Fabio ViolettiGK1.91 m (6 ft 3 in)85 kg (187 lb)1 February 1974 Posillipo Naples
Head coach: Paolo Malara
Group play
Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Will play for places 7–10
Will play for places 7–12
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 United States54013731+68
 Croatia54015631+258
 Serbia53025038+126
 Germany52033344114
 Italy52035750+74
 China50052564390

All times are China Standard Time (UTC+8).

10 August 2008
15:20
Report Croatia  117  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Simion (ROU), Antsiferov (RUS)
Score by quarters: 3–3, 2–0, 4–1, 2–3
Bošković 3, Bušlje 2, Marković 2 Goals Felugo 3, Calcaterra 2
12 August 2008
12:10
Report Italy  1112  United States Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Brguljan (MNE), Patelli (BRA)
Score by quarters: 1–2, 2–3, 4–3, 4–4
Gallo 3, Felugo 3, Calcaterra 2, Sottani 2 Goals Powers 3, Azevedo 2
14 August 2008
16:40
Report China  719  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Kiszelly (HUN), Koryzna (POL)
Score by quarters: 2–5, 2–5, 1–4, 2–5
Xie 3, Han 2 Goals Calcaterra 4, Gallo 3, Angelini 3, Di Costanzo 2, Felugo 2, Mistrangelo 2
16 August 2008
9:30
Report Germany  87  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Brguljan (MNE), Turcotte (CAN)
Score by quarters: 2–1, 3–1, 0–2, 3–3
Schertwitis 2 Goals Calcaterra 3
18 August 2008
9:30
Report Serbia  1213  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Klopper (NED), Antsiferov (RUS)
Score by quarters: 3–3, 2–3, 3–5, 4–2
Šapić 3, Prlainović 2, Filipović 2, Vujasinović 2 Goals Calcaterra 3, Felugo 2, Bencivenga 2, Sottani 2
Classification round
Classification quarterfinal
20 August 2008
09:30
Report Canada  1113  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Rak (CRO), Ni (CHN)
Score by quarters: 1–4, 3–2, 3–3, 4–4
Graham 4, Miller 2 Goals Sottani 3, Gallo 2, Felugo 2, Calcaterra 2
Classification semifinal
22 August 2008
10:50
Report Australia  1716  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Moliner Molins (ESP), Chaney (USA)
Score by quarters: 4–2, 1–5, 4–0, 1–3  OT: 0–1, 3–2, 4–3 (PS)
McGregor 3, Franklin 2, Figlioli 2, Maitland 2, Martin 2, Whalan 2 Goals Calcaterra 6, Gallo 2, Felugo 2, Angelini 2, Sottani 2
Classification 9th–10th
24 August 2008
09:30
Report Italy  108  Germany Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Rak (CRO), Hart (AUS)
Score by quarters: 4–3, 1–1, 1–1, 4–3
Calcaterra 5, Gallo 2, Angelini 2 Goals Savic 2, Schertwitis 2, Schlotterbeck 2

Women's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the women's water polo tournament of the 2008 Summer Olympics.[5]

Name
Pos. Height Weight Date of birth Club
1Elena GigliGK1.92 m (6 ft 4 in)82 kg (181 lb)9 July 1985 Giotti Fiorentina
2Martina MiceliD1.68 m (5 ft 6 in)62 kg (137 lb)22 October 1973 Geymonat Orizzonte
3Elisa CasanovaCF1.86 m (6 ft 1 in)100 kg (220 lb)26 November 1973 Giotti Fiorentina
4Silvia BosurgiD1.64 m (5 ft 5 in)59 kg (130 lb)17 April 1979 Geymonat Orizzonte
5Erzsebet ValkaiCF1.76 m (5 ft 9 in)74 kg (163 lb)6 March 1979 Ecofim Roma
6Manuela ZanchiD1.83 m (6 ft 0 in)65 kg (143 lb)17 October 1977 Geymonat Orizzonte
7Tania di MarioD1.68 m (5 ft 6 in)53 kg (117 lb)5 April 1979 Geymonat Orizzonte
8Cinzia RagusaCB1.79 m (5 ft 10 in)70 kg (150 lb)24 May 1977 Geymonat Orizzonte
9Francesca PavanD1.73 m (5 ft 8 in)65 kg (143 lb)24 April 1979 Plebiscito Padova
10Federica RoccoCB1.73 m (5 ft 8 in)70 kg (150 lb)25 November 1984 Plebiscito Padova
11Maddalena MusumeciCB1.70 m (5 ft 7 in)65 kg (143 lb)26 March 1976 Geymonat Orizzonte
12Teresa FrassinettiCF1.74 m (5 ft 9 in)70 kg (150 lb)24 December 1985 Giotti Fiorentina
13Chiara BrancatiGK1.78 m (5 ft 10 in)65 kg (143 lb)20 July 1981 Geymonat Orizzonte
Head coach: Mauro Maugeri
Group play
Qualified for SF
Qualified for QF
Will play for places 7th–8th
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 United States32103327+65
 Italy32102826+25
 China3102333302
 Russia3003263480

All times are China Standard Time (UTC+8).

11 August 2008
14:20
Report Russia  89  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Gaetan Turcotte (CAN), Nikolaos Argyros (GRE)
Score by quarters: 3–3, 2–1, 2–3, 1–2
Smurova 2 Goals Miceli 2, di Mario 2
13 August 2008
15:40
Report United States  99  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Alan Balfanbayev (KAZ), Gabor Kiszelly (HUN)
Score by quarters: 0–2, 4–2, 2–2, 3–3
Hayes 2, Villa 2 Goals Miceli 2, di Mario 2
15 August 2008
17:00
Report Italy  109  China Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Gabor Kiszelly (HUN), Boris Margeta (SLO)
Score by quarters: 2–2, 4–2, 2–4, 2–1
Casanova 4, di Mario 3 Goals Sun Ya. 3, Wang Yi 2, Qiao 2
Quarterfinal
17 August 2008
15:40
Report Italy  1113  Netherlands Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Torsten Bock (GER), Nikolaos Argyros (GRE)
Score by quarters: 2–2, 1–3, 3–2, 2–1  OT: 0–0, 0–0  PSO: 3-5
Zanchi 4, Miceli 2, Bosurgi 2 Goals Cabout 4, de Bruijn 3, Smit 2, van Belkum 2
Classification 5th–6th
19 August 2008
13:00
Report China  107  Italy Ying Tung Natatorium, Beijing
Referees:
Ahmet Erhan Tulga (TUR), Gaetan Turcotte (CAN)
Score by quarters: 3–1, 2–3, 1–3, 4–0
Gao 4, Sun H. 2 Goals di Mario 3, Zanchi 2

Weightlifting

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Vito Dellino Men's −56 kg 110 15 137 14 247 14
Giorgio De Luca Men's −69 kg 131 21 160 DNF 131 DNF
Moreno Boer Men's −105 kg 150 17 170 18 330 18
Genny Pagliaro Women's −48 kg 82 DNF DNF

Wrestling

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.

Men's Greco-Roman
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Andrea Minguzzi −84 kg Bye  Noumonvi (FRA)
W 3–1 PP
 Mishin (RUS)
W 3–1 PP
 Abrahamian (SWE)
W 3–1 PP
Bye  Fodor (HUN)
W 3–1 PP
Daigoro Timoncini −96 kg  Kato (JPN)
W 3–0 PO
 Khushtov (RUS)
L 0–3 PO
Did not advance  Mambetov (KAZ)
L 1–3 PP
Did not advance 11

See also

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.