Italy at the 2004 Summer Olympics

Italy competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from the 13th to the 29th of August 2004. This nation has competed at every Summer Olympic games in the modern era, except for the sparsely attended 1904 Summer Olympics in St. Louis. The Italian National Olympic Committee (Italian: Comitato Olimpico Nazionale Italiano, CONI) sent the nation's largest ever delegation in history to the Games. A total of 364 athletes, 229 men and 135 women, competed in 27 sports.

Italy at the
2004 Summer Olympics
IOC codeITA
NOCItalian National Olympic Committee
Websitewww.coni.it (in Italian)
in Athens
Competitors364 in 27 sports
Flag bearer Jury Chechi[1]
Medals
Ranked 8th
Gold
10
Silver
11
Bronze
11
Total
32
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists

Archery

Three Italian archers qualified each for the men's and women's individual archery, and a spot each for both men's and women's teams. Marco Galiazzo earned the first archery gold medal in Italy's history. On his way to the final, he defeated countryman Ilario Di Buò in the round of 16. The three men did well enough in the ranking round to receive a bye in the first round of team competition, but were defeated by the United States in their first team match.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ilario di Buò Men's individual 659 19  Eriksson (SWE)
W 151–146
 van Alten (NED)
W 164–160
 Galiazzo (ITA)
L 155–162
Did not advance
Michele Frangilli 654 24  Lockoneco (INA)
W 153–141
 Yamamoto (JPN)
L 154–162
Did not advance
Marco Galiazzo 672 3  Taumoepeau (TGA)
W 156–122
 Serrano (MEX)
W 164-163
 di Buò (ITA)
W 162–155
 Wunderle (USA)
W 109–108
 Godfrey (GBR)
W 110–108
 Yamamoto (JPN)
W 111–109
Ilario di Buò
Michele Frangilli
Marco Galiazzo
Men's team 1985 3 N/A Bye  United States (USA)
L 240–243
Did not advance
Natalia Valeeva Women's individual 650 9  Figueroa (PHI)
L 130–132
Did not advance

Athletics

Italian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[2][3]

Key
  • NoteRanks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Stefano Baldini Marathon N/A 2:10:55
Ivano Brugnetti 20 km walk N/A 1:19:40
Daniele Caimmi Marathon N/A 2:23:07 52
Simone Collio 100 m 10.27 4 q 10.29 6 Did not advance
Giovanni de Benedictis 50 km walk N/A DSQ
Alberico di Cecco Marathon N/A 2:14:34 9
Alessandro Gandellini 20 km walk N/A DNF
Marco Giungi N/A 1:23:30 13
Andrew Howe 200 m 20.55 3 Q 21.17 8 Did not advance
Andrea Longo 800 m 1:46.75 1 Q N/A 1:45.97 4 Did not advance
Giuseppe Maffei 3000 m steeplechase DNF N/A Did not advance
Marco Torrieri 200 m 20.68 3 Q 20.89 6 Did not advance
Simone Collio
Maurizio Checcucci
Massimiliano Donati
Marco Torrieri
4 × 100 m relay 38.79 5 N/A Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Nicola Ciotti High jump 2.25 =13 Did not advance
Fabrizio Donato Triple jump 16.45 21 Did not advance
Giuseppe Gibilisco Pole vault 5.70 =12 Q 5.85
Alessandro Talotti High jump 2.28 9 Q 2.25 12
Nicola Trentin Long jump 7.86 19 Did not advance
Nicola Vizzoni Hammer throw 76.84 8 q 74.27 10
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Paolo Casarsa Result 11.36 6.68 14.92 1.94 53.20 15.39 48.66 4.40 58.62 4:56.12 7404 28
Points 782 739 785 749 673 803 843 731 717 582
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Benedetta Ceccarelli 400 m hurdles 56.28 5 Did not advance
Rosaria Console Marathon N/A 2:35:56 16
Bruna Genovese N/A 2:32:50 10
Rossella Giordano 20 km walk N/A 1:30:39 11
Monika Niederstätter 400 m hurdles 55.57 4 Did not advance
Elisabetta Perrone 20 km walk N/A 1:32:21 18
Elisa Rigaudo N/A 1:29:57 6
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Ester Balassini Hammer throw 65.58 26 Did not advance
Clarissa Claretti 65.06 28 Did not advance
Claudia Coslovich Javelin throw 60.58 14 Did not advance
Simona La Mantia Triple jump 14.39 17 Did not advance
Elisabetta Marin Javelin throw 56.34 30 Did not advance
Magdelín Martínez Triple jump 14.57 10 Q 14.85 7
Fiona May Long jump 6.38 28 Did not advance

Baseball

The Italian baseball team tied for 7th in the preliminary round and did not advance to the semifinals.

Roster

Manager: 30 – Giampiero Faraone

Coaches: 8 – Claudio Corradi, 12 – Manuel Cortina, 27 – Salvatore Varriale.

Pos. Number Player Date of birth (age) Club
IF 1 Igor Schiavetti (1976-01-23)23 January 1976 (aged 28) Danesi Nettuno
OF 2 David Francia (1975-04-16)16 April 1975 (aged 29) Prink Grosseto
OF 3 Jim Buccheri (1968-11-12)12 November 1968 (aged 35) AS Rimini
IF 5 Giovanni Pantaleoni (1978-03-16)16 March 1978 (aged 26) Italeri Bologna
C 6 Vincent Parisi (1978-02-06)6 February 1978 (aged 26) T&A San Marino
C 9 Luca Bischeri (1979-06-12)12 June 1979 (aged 25) La Gardenia Grosseto
IF 11 Seth La Fera (1975-09-28)28 September 1975 (aged 28) Telemarket Rimini
P 15 William Lucena (1981-10-01)1 October 1981 (aged 22) GB Ricambi Modena
P 16 Anthony Massimino (1979-08-20)20 August 1979 (aged 24) Cus Parma
OF 21 Daniele Frignani (1977-06-29)29 June 1977 (aged 27) Italieri Fortitudo Bologna
IF 22 Giuseppe Mazzanti (1983-04-05)5 April 1983 (aged 21) Danesi Nettuno
P 23 Carlo Richetti (1983-08-23)23 August 1983 (aged 20) Colavita Anzio
P 28 Fabio Milano (1977-08-02)2 August 1977 (aged 27) Fortitudo Bologna
P 29 Kasey Olemberger (1978-03-18)18 March 1978 (aged 26) Ceci E Negri Parma
OF 32 Francesco Casolari (1965-10-04)4 October 1965 (aged 38) La Gardenia Grosseto
IF 34 Davide Dallospedale (1977-09-12)12 September 1977 (aged 26) Italieri Fortitudo Bologna
P 36 Michael Marchesano (1975-09-23)23 September 1975 (aged 28) Telemarket Rimini
P 37 Peter Nyari (1971-09-04)4 September 1971 (aged 32) Cus Parma
P 40 David Rollandini (1979-02-06)6 February 1979 (aged 25) BBC ORIOLES
IF 41 Jairo Ramos Gizzi (1971-07-21)21 July 1971 (aged 33) Gardenia Grosseto
IF 42 Claudio Liverziani (1975-03-04)4 March 1975 (aged 29) Italeri Fortitudo Bologna
P 43 Riccardo De Santis (1980-01-04)4 January 1980 (aged 24) La Gardenia Grosseto
OF 45 Mario Chiarini (1981-01-07)7 January 1981 (aged 23) Telemarket Rimini
C 72 Marcello Malagoli (1973-07-14)14 July 1973 (aged 31) GB Ricambi Modena
Round robin
Team W L Tiebreaker
 Japan 611-0
 Cuba 610-1
 Canada 52-
 Australia 43-
 Chinese Taipei 34-
 Netherlands 25-
 Greece 161-0
 Italy 160-1
Team1234567RHE
 Japan203114112130
 Italy0000000040
WP: Koji Uehara (1-0)   LP: Anthony Massimino (0-1)
Home runs:
JPN: N. Nakamura in 3rd, 2 RBIs; K. Fukudome in 4th, 1 RBI
ITA: None
Team123456789RHE
 Italy100100001394
 Canada27110050x960
WP: Jason Dickson (1-0)   LP: David Rollandini (0-1)
Home runs:
ITA: None
CAN: P. L. Laforest in 2nd, 3 RBIs
Team123456789RHE
 Australia0000002406120
 Italy000000000011
WP: Chris Oxspring (1-0)   LP: Michael Marchesano (0-1)
Team123456789RHE
 Italy010121000481
 Netherlands20100322x10141
WP: Patrick de Lange (1-0)   LP: Kaseygarret Olenberger (0-1)
Home runs:
ITA: J. Ramos Gizzi in 4th, 1 RBI
NED: S. Adriana in 3rd, 1 RBI
Team123456789RHE
 Italy001101002570
 Chinese Taipei001020100480
WP: Peter Nyari (1-0)   LP: Yang Chien-Fu (0-1)
Home runs:
ITA: M. Chiarini in 4th, 1 RBI; J. Buccheri in 6th, 1 RBI; C. Liverziani in 9th, 2 RBIs
TPE: Peng C. M. in 7th, 1 RBI
Team123456789RHE
 Greece00022240212143
 Italy0140110007141
WP: Panagiotis Sikaras (1-0)   LP: W. E. Lucena (0-1)
Home runs:
GRE: C. Bellinger in 6th, 1 RBI; N. Markakis in 7th, 3 RBIs; C. A. Harris in 9th, 1 RBI
ITA: J. Ramos Gizzi in 2nd, 1 RBI
Team123456789RHE
 Cuba0310000105110
 Italy000000000021
WP: Luis Borroto (2-0)   LP: Michael Marchesano (0-2)

Basketball

Men's tournament

Roster

The following is the Italy roster in the men's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[4]

Italy men's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
PlayersCoaches
Pos.No.NameAge – Date of birthHeightClubCtr.
F 4 Radulović, Nikola 31 – (1973-04-26)26 April 1973 2.07 m (6 ft 9 in) Joventut Badalona
G 5 Basile, Gianluca 29 – (1975-01-24)24 January 1975 1.92 m (6 ft 4 in) Skipper Bologna
F 6 Galanda, Giacomo (C) 29 – (1975-01-30)30 January 1975 2.10 m (6 ft 11 in) Montepaschi Siena
G 7 Soragna, Matteo 28 – (1975-12-26)26 December 1975 1.97 m (6 ft 6 in) Lauretana Biella
C 8 Marconato, Denis 29 – (1975-07-29)29 July 1975 2.11 m (6 ft 11 in) Benetton Treviso
G 9 Pozzecco, Gianmarco 31 – (1972-09-15)15 September 1972 1.80 m (5 ft 11 in) Skipper Bologna
G 10 Righetti, Alex 26 – (1977-08-14)14 August 1977 2.00 m (6 ft 7 in) Lottomatica Roma
G 11 Rombaldoni, Rodolfo 27 – (1976-12-15)15 December 1976 1.93 m (6 ft 4 in) Tris Reggio Calabria
G 12 Bulleri, Massimo 26 – (1977-09-10)10 September 1977 1.88 m (6 ft 2 in) Benetton Treviso
G 13 Mian, Michele 31 – (1973-07-18)18 July 1973 1.93 m (6 ft 4 in) Snaidero Udine
C 14 Chiacig, Roberto 29 – (1974-12-01)1 December 1974 2.10 m (6 ft 11 in) Montepaschi Siena
C 15 Garri, Luca 22 – (1982-01-03)3 January 1982 2.04 m (6 ft 8 in) Mabo Livorno
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts Tie
 Spain50405349+5610
 Italy32371341+3081W–0L
 Argentina32414396+1880W–1L
 China23303382−797
 New Zealand14399413−1461W–0L
 Serbia and Montenegro14377388−1160W–1L
August 15
11:15
Italy  7169  New Zealand
Scoring by quarter: 25–13, 14–9, 17–24, 15–23
Pts: Basile 16
Rebs: Chiacig 9
Asts: Pozzecco 7
Pts: Penney 20
Rebs: Marks 9
Asts: Cameron 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,100
Referees:
Reynaldo Sanchez (Dominican Republic)
Renato Santos (Brazil)
August 17
16:45
Serbia and Montenegro  7472  Italy
Scoring by quarter: 16–17, 20–19, 19–14, 19–22
Pts: Rakočević 19
Rebs: Tomašević 12
Asts: Tomašević 5
Pts: Bulleri 15
Rebs: Chiacig, Radulović 5 each
Asts: Bulleri, Pozzecco 2 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,500
Referees:
José Ronfini (Mexico)
Sean Corbin(United States)
August 19
11:15
Italy  6371  Spain
Scoring by quarter: 22–17, 11–18, 19–13, 11–23
Pts: Righetti 18
Rebs: Chiacig, Marconato 8 each
Asts: Basile 3
Pts: Garbajosa 17
Rebs: Garbajosa 8
Asts: Garbajosa 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 8,950
Referees:
José Carrión (Puerto Rico)
Michael Aylen (Australia)
August 21
16:45
China  5289  Italy
Scoring by quarter: 11–22, 15–22, 13–16, 13–29
Pts: Li Nan, Yao Ming 9 each
Rebs: Yi Jianlian 7
Asts: Yao Ming 2
Pts: Galanda 22
Rebs: Soragna 5
Asts: Pozzecco 12
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 7,600
Referees:
Lazaros Voreadis (Greece)
Jorge Vazquez (Puerto Rico)
August 23
20:00
Italy  7675  Argentina
Scoring by quarter: 13–23, 22–13, 18–18, 23–21
Pts: Pozzecco 17
Rebs: Bulleri 6
Asts: Bulleri 4
Pts: Ginóbili, Scola 19 each
Rebs: Wolkowyski 7
Asts: Ginóbili 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees:
Lazaros Voreadis (Greece)
Sean Corbin(United States)
Quarterfinal
August 26
20:00
Italy  8370  Puerto Rico
Scoring by quarter: 23–20, 18–15, 19–17, 23–18
Pts: Bulleri 20
Rebs: Marconato 12
Asts: Pozzecco 6
Pts: Ayuso 24
Rebs: Ortiz 8
Asts: Arroyo 5
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees:
Vicente Bulto (Spain)
Alejandro Chiti (Argentina)
Semifinal
August 27
22:15
Italy  10091  Lithuania
Scoring by quarter: 20–26, 29–17, 24–20, 27–28
Pts: Basile 31
Rebs: Marconato 9
Asts: Marconato, Pozzecco 3 each
Pts: Macijauskas 26
Rebs: Šiškauskas 7
Asts: Jasikevičius 9
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees:
Reynaldo Sanchez (Dominican Republic)
José Carrión (Puerto Rico)
Gold medal game
August 28
22:45
Italy  6984  Argentina
Scoring by quarter: 16–23, 25–20, 13–17, 15–24
Pts: Pozzecco, Soragna 12 each
Rebs: Garri 6
Asts: Rombaldoni 2
Pts: Scola 25
Rebs: Scola 11
Asts: Ginóbili 6
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees:
Renato Santos (Brazil)
Lazaros Voreadis (Greece)
Won silver medal

Boxing

Italy sent six boxers to Athens, winning a bronze medal to join a five-way tie for 16th place in the boxing medals count. Both boxers that had matches in the round of 32 won those bouts, (two more had byes). Four boxers won in the round of 16 to advance to quarterfinals, while two fell in that round. Only the super heavyweight Roberto Cammarelle survived the quarterfinal round, not falling until the semifinals to win the bronze medal. The combined record of the Italian boxers was 7-6.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Alfonso Pinto Light flyweight  Okon (NGR)
W RSC
 Tamara (COL)
W 49–35
 Yalçınkaya (TUR)
L 24–33
Did not advance
Domenico Valentino Lightweight Bye  Asheri (IRI)
W 37–18
 Yeleuov (KAZ)
L 23–29
Did not advance
Michele di Rocco Light welterweight  López (VEN)
W 37–30
 Nourian (AUS)
W 33–25
 Gheorghe (ROM)
L 18–29
Did not advance
Clemente Russo Light heavyweight Bye  Ward (USA)
L 9–17
Did not advance
Daniel Betti Heavyweight N/A  Zuyev (BLR)
L RSC
Did not advance
Roberto Cammarelle Super heavyweight N/A  Oloukun (NGR)
W 29–13
 Masikin (UKR)
W 23–21
 Povetkin (RUS)
L 19–31
Did not advance

Canoeing

Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Pierpaolo Ferrazzi Men's K-1 99.70 17 102.23 22 201.93 19 Q 103.07 19 Did not advance
Andrea Benetti
Erik Masoero
Men's C-2 116.32 11 121.83 10 238.15 10 Q 106.40 5 Q 113.66 6 220.06 6
Cristina Giai Pron Women's K-1 116.18 10 114.59 12 230.77 13 Q 109.27 6 Q 120.09 8 229.36 8

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Andrea Facchin Men's K-1 500 m 1:40.025 4 q 1:40.387 3 Q 1:41.575 9
Men's K-1 1000 m 3:36.492 5 q 3:39.510 8 Did not advance
Beniamino Bonomi
Antonio Rossi
Men's K-2 500 m 1:33.565 5 q 1:31.830 3 Q 1:30.804 8
Men's K-2 1000 m 3:14.060 6 q 3:12.597 2 Q 3:19.484
Josefa Idem Women's K-1 500 m 1:50.466 2 q 1:50.844 1 Q 1:49.729

Cycling

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Paolo Bettini Road race 5:41:44
Cristian Moreni 5:44:13 46
Daniele Nardello 5:42:03 38
Luca Paolini 5:42:03 39
Filippo Pozzato Road race 5:50:35 67
Time trial Did not start
Women
Athlete Event Time Rank
Giorgia Bronzini Road race 3:28:39 37
Noemi Cantele 3:25:42 13
Tatiana Guderzo Road race 3:25:42 26
Time trial 34:14.47 21

Track

Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Angelo Ciccone Men's points race 49 2 8
Vera Carrara Women's points race 8 0 5

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Marco Bui Men's cross-country 2:20:45 10
Yader Zoli 2:31:39 35
Paola Pezzo Women's cross-country Did not finish

Diving

Italian divers qualified for eight individual spots at the 2004 Olympic Games.

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Nicola Marconi 3 m springboard 384.63 20 Did not advance
Tommaso Marconi 378.72 24 Did not advance
Francesco Dell'Uomo 10 m platform 426.12 14 Q 610.41 12 Q 628.77 9
Massimiliano Mazzucchi 405.18 20 Did not advance
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Tania Cagnotto 3 m springboard 298.77 10 Q 529.92 9 Q 550.38 8
Valentina Marocchi 243.45 23 Did not advance
Tania Cagnotto 10 m platform 339.15 8 Q 256.44 7 Q 518.67 8
Valentina Marocchi 221.85 32 Did not advance

Equestrian

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Susanna Bordone Ava Individual 62.80 49 47.20 # 110.00 # 60 15.00 # 125.00 # 56 Did not advance 125.00 56
Stefano Brecciaroli Cappa Hill 66.80 =61 13.20 80.00 44 0.00 80.00 35 Did not advance 80.00 35
Fabio Magni Vent d'Arade 64.40 56 24.40 88.80 54 12.00 100.80 48 Did not advance 100.80 48
Giovanni Menchi Hunefer 72.40 # 69 4.00 76.40 41 0.00 76.40 31 Q 12.00 88.40 24 88.40 24
Susanna Bordone
Stefano Brecciaroli
Fabio Magni
Giovanni Menchi
See above Team 194.00 13 41.60 245.20 10 12.00 257.20 =4 N/A 257.20 10

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Show jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Roberto Arioldi Dime de la Cour Individual 17 71 10 27 =59 Q 21 48 56 Did not advance
Bruno Chimirri Landknecht 5 =31 8 13 =33 Q 5 18 27 Q 6 11 Q 17 23 21 23 21
Vincenzo Chimirri Delfi Platiere 8 =47 12 20 =46 Q 12 32 =46 Q 8 =12 Q Eliminated
Juan Carlos García Albin III 0 =1 1 1 =2 Q 8 9 9 Q 8 =12 Q 12 20 =16 20 =16
Roberto Arioldi
Bruno Chimirri
Vincenzo Chimirri
Juan Carlos García
See above Team N/A 19 8 Q 25 44 7 44 7

Fencing

Twelve Italian fencers (seven men and five women) qualified for the following events:

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alfredo Rota Individual épée Bye  Nyisztor (ROM)
W 15–8
 Thompson (USA)
L 13–15
Did not advance
Andrea Cassarà Individual foil Bye  Tiomkin (USA)
W 15–3
 Park H-K (KOR)
W 15–13
 Kruse (GBR)
W 15–8
 Guyart (FRA)
L 14–15
 Ganeyev (RUS)
W 15–12
Salvatore Sanzo Bye  Rodríguez (VEN)
W 15–7
 Ha C-D (KOR)
W 15–6
 Wu Hx (CHN)
W 15–10
 Ganeyev (RUS)
W 15–12
 Guyart (FRA)
L 13–15
Simone Vanni Bye  McGuire (CAN)
W 15–12
 Le Péchoux (FRA)
W 15–8
 Ganeyev (RUS)
L 14–15
Did not advance
Andrea Cassarà
Salvatore Sanzo
Simone Vanni
Team foil N/A  Egypt (EGY)
W 45–20
 Russia (RUS)
W 45–27
 China (CHN)
W 45–42
Aldo Montano Individual sabre Bye  Manetas (GRE)
W 15–12
 Smart (USA)
W 15–7
 Sharikov (RUS)
W 15–13
 Lapkes (BLR)
W 15–6
 Nemcsik (HUN)
W 15–14
Giampiero Pastore Bye  Lee (USA)
L 9–15
Did not advance
Luigi Tarantino Bye  Rogers (USA)
W 15–3
 Tretiak (UKR)
L 8–15
Did not advance
Aldo Montano
Giampiero Pastore
Luigi Tarantino
Team sabre N/A  Ukraine (UKR)
W 45–44
 Russia (RUS)
W 45–42
 France (FRA)
L 42–45
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Cristiana Cascioli Individual épée Bye  Harada (JPN)
W 15–14
 Nagy (HUN)
L 13–15
Did not advance
Margherita Granbassi Individual foil N/A Bye  Wuillème (FRA)
L 9–15
Did not advance
Giovanna Trillini N/A Bye  Sugawara (JPN)
W 15–2
 Varga (HUN)
W 15–11
 Mohamed (HUN)
W 15–7
 Vezzali (ITA)
L 11–15
Valentina Vezzali N/A Bye  González (VEN)
W 15–4
 Wuillème (FRA)
W 15–8
 Gruchała (POL)
W 15–13
 Trillini (ITA)
W 15–11
Gioia Marzocca Individual sabre N/A Bye  Jemayeva (AZE)
L 6–15
Did not advance

Football

Men's tournament

Roster

The following is the Italian squad in the men's football tournament of the 2004 Summer Olympics.[5]

Head coach: Claudio Gentile

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2004 club
1 1GK Marco Amelia (1982-04-02)2 April 1982 (aged 22) 20 0 Livorno
2 2DF Giorgio Chiellini (1984-08-14)14 August 1984 (aged 19) 7 1 Livorno
3 2DF Emiliano Moretti (1981-06-11)11 June 1981 (aged 23) 21 0 Parma
4 2DF Matteo Ferrari* (1979-12-05)5 December 1979 (aged 24) 60 0 Parma
5 2DF Daniele Bonera (1981-05-31)31 May 1981 (aged 23) 32 0 Parma
6 3MF Daniele De Rossi (1983-07-24)24 July 1983 (aged 21) 12 2 Roma
7 3MF Giampiero Pinzi (1981-03-11)11 March 1981 (aged 23) 30 2 Udinese
8 3MF Angelo Palombo (1981-09-25)25 September 1981 (aged 22) 17 0 Sampdoria
9 4FW Alberto Gilardino (1982-07-05)5 July 1982 (aged 22) 37 15 Parma
10 3MF Andrea Pirlo* (1979-05-19)19 May 1979 (aged 25) 59 17 A.C. Milan
11 4FW Giuseppe Sculli (1981-03-23)23 March 1981 (aged 23) 20 9 Juventus
12 3MF Andrea Gasbarroni (1981-08-06)6 August 1981 (aged 23) 10 2 Juventus
13 2DF Andrea Barzagli (1981-05-08)8 May 1981 (aged 23) 11 0 Palermo
14 2DF Cesare Bovo (1983-01-14)14 January 1983 (aged 21) 9 1 Roma
15 3MF Marco Donadel (1983-04-21)21 April 1983 (aged 21) 9 0 A.C. Milan
16 4FW Simone Del Nero (1981-08-04)4 August 1981 (aged 23) 8 0 Brescia
17 3MF Giandomenico Mesto (1982-05-25)25 May 1982 (aged 22) 7 0 Reggina
18 1GK Ivan Pelizzoli (1980-11-18)18 November 1980 (aged 23) 19 0 Roma

* Over-aged player.

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Paraguay 3 2 0 1 6 5 +1 6 Qualified for the quarterfinals
2  Italy 3 1 1 1 5 5 0 4
3  Ghana 3 1 1 1 4 4 0 4
4  Japan 3 1 0 2 6 7 1 3
Source:
Ghana 2 – 2 Italy
Pappoe  36'
Appiah  45+1'
Report Pinzi  49'
Gilardino  83'

Japan 2 – 3 Italy
Abe  21'
Takamatsu  90+1'
Report De Rossi  3'
Gilardino  8', 36'

Paraguay 1 – 0 Italy
Bareiro  14' Report
Attendance: 24,160

Quarterfinal
Mali 0 – 1 (a.e.t.) Italy
Report Bovo  116'
Attendance: 27,543
Semifinal
Italy 0 – 3 Argentina
Report Tevez  16'
Lucho  69'
M. González  84'
Attendance: 30,910
Bronze Medal Final
Italy 1 – 0 Iraq
Gilardino  8' Report
Won bronze medal

Gymnastics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Matteo Angioletti Team 8.812 N/A 9.675 9.662 N/A 8.212 N/A Did not advance
Alberto Busnari 8.812 9.637 N/A 8.762 8.987 9.337 N/A
Igor Cassina 8.650 9.600 9.162 8.987 8.675 9.775 Q 54.849 34
Jury Chechi N/A 9.150 9.762 Q N/A 9.587 N/A
Matteo Morandi 8.962 8.750 9.775 Q 9.412 8.375 8.700 53.974 41
Enrico Pozzo 9.450 8.737 7.850 9.325 9.100 8.300 52.812 44
Total 36.036 37.174 38.374 37.386 36.349 36.112 221.431 12
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Igor Cassina Horizontal bar N/A 9.812 9.812
Jury Chechi Rings N/A 9.812 N/A 9.812
Matteo Morandi N/A 9.800 N/A 9.800 =5
Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Monica Bergamelli All-around 9.300 8.250 8.862 8.300 34.712 54 Did not advance
Maria Teresa Gargano 9.100 8.287 8.612 9.325 35.324 48 Did not advance

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Laura Zacchilli Individual 23.925 24.225 23.250 22.700 94.100 13 Did not advance
Athlete Event Qualification Final
5 ribbons 3 hoops
2 balls
Total Rank 5 ribbons 3 hoops
2 balls
Total Rank
Elisa Blanchi
Fabrizia D'Ottavio
Marinella Falca
Daniela Masseroni
Elisa Santoni
Laura Vernizzi
Team 22.850 25.325 48.175 2 Q 24.150 25.300 49.450

Trampoline

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Flavio Cannone Men's 57.60 13 Did not advance

Judo

Nine Italian judoka (four men and five women) qualified for the following events.

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Roberto Meloni −81 kg  Delgado (POR)
W 0010–0002
 Nossov (RUS)
L 0001–0011
Did not advance  Tomouchi (JPN)
W 0102–0001
 Canto (BRA)
L 0001–0200
Did not advance
Francesco Lepre −90 kg  Zviadauri (GEO)
L 0000–1000
Did not advance  Taov (RUS)
L 0000–1001
Did not advance
Michele Monti −100 kg  Gill (CAN)
W 1003–0001
 Ze'evi (ISR)
L 0111–1011
Did not advance
Paolo Bianchessi +100 kg  Kim S-B (KOR)
W 0200–0000
 Polyanskyi (UKR)
W 0201–0000
 van der Geest (NED)
W 0001–0000
 Suzuki (JPN)
L 0001–1010
Bye  Pertelson (EST)
L 0000–1000
5
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Giuseppina Macrì −48 kg Bye  Gao F (CHN)
L 0000–1011
Did not advance
Cinzia Cavazzuti −57 kg  Gravenstijn (NED)
L 0001–1000
Did not advance  Wilson (USA)
W 0011–0001
 Zangrando (BRA)
W 0010–0001
 Fernández (ESP)
L 0001–0010
Did not advance
Ylenia Scapin −63 kg  Hong O-S (PRK)
L 0000–0001
Did not advance
Lucia Morico −78 kg Bye  Cotton (CAN)
W 1010–0000
 Anno (JPN)
L 0001–0101
Did not advance Bye  Pinto (VEN)
W 1001–0000
 Silva (BRA)
W 0120–0011
 Matrosova (UKR)
W 1000–0000
Barbara Andolina +78 kg Bye  Zambotti (MEX)
W 1021–0000
 Donguzashvili (RUS)
L 0001–1010
Did not advance Bye  Choi S-I (KOR)
L 0001–0120
Did not advance

Modern pentathlon

Four Italian athletes qualified to compete in the modern pentathlon event through the 2003 UIPM World Championships

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Rank MP Points Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Enrico Dell'Amore Men's 180 12 1096 18–13 =6 888 2:16.63 31 1164 440 30 760 9:55.01 12 1020 4928 26
Andrea Valentini 169 27 964 19–12 =2 916 2:18.34 32 1140 132 16 1068 10:01.25 16 996 5084 19
Claudia Corsini Women's 169 21 964 21–10 =2 972 2:20.56 11 1236 84 13 1116 11:11.65 12 1036 5324 4
Federica Foghetti 167 24 940 15–16 =16 804 2:25.81 17 1172 892 DNF 308 11:19.11 17 1004 4228 32

Rowing

Italian rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Matteo Stefanini Single sculls 7:31.54 3 R 7:08.91 4 SD/E 7:10.34 2 FD 6:57.16 19
Giuseppe de Vita
Dario Lari
Pair 7:03.12 3 SA/B Bye 6:31.26 5 FB 6:22.08 8
Rossano Galtarossa
Alessio Sartori
Double sculls 6:40.82 1 SA/B Bye 6:11.49 1 FA 6:32.93
Elia Luini
Leonardo Pettinari
Lightweight double sculls 6:19.82 2 R 6:21.22 2 SA/B 6:23.72 5 FB 7:01.86 12
Luca Agamennoni
Dario Dentale
Raffaello Leonardo
Lorenzo Porzio
Four 6:22.58 2 SA/B Bye 5:52.12 3 FA 6:10.41
Alessandro Corona
Federico Gattinoni
Simone Raineri
Simone Venier
Quadruple sculls 5:45.85 3 SA/B Bye 5:47.38 5 FB 6:06.91 10
Catello Amarante
Salvatore Amitrano
Lorenzo Bertini
Bruno Mascarenhas
Lightweight four 5:52.17 2 SA/B Bye 5:55.02 1 FA 5:48.87
Sergio Canciani
Pierpaolo Frattini
Luca Ghezzi
Gaetano Iannuzzi (cox)
Niccolò Mornati
Carlo Mornati
Marco Penna
Valerio Pinton
Aldo Tramontano
Eight 5:30.16 3 R 5:34.56 3 FB N/A 5:49.43 7
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Gabriella Bascelli
Elisabetta Sancassani
Double sculls 7:46.66 5 R 7:01.63 3 FB N/A 6:54.51 8

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Italian sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Riccardo Giordano Mistral 13 8 29 22 19 21 20 OCS 32 DNF DNS 234 26
Michele Marchesini Finn 21 20 20 24 24 24 6 25 23 15 24 201 24
Andrea Trani
Gabrio Zandonà
470 21 23 7 12 11 22 13 5 7 8 3 109 10
Francesco Bruni
Guido Vignar
Star 13 5 9 4 16 12 3 8 2 5 14 75 7
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Alessandra Sensini Mistral 7 1 6 3 1 2 3 6 3 2 7 34
Larissa Nevierov Europe 23 10 6 4 17 19 17 18 17 18 18 144 16
Myriam Cutolo
Elisabetta Saccheggiani
470 16 19 18 20 10 19 20 4 17 8 10 141 20
Angela Baroni
Giulia Conti
Alessandra Marenzi
Yngling 16 12 7 7 13 15 6 11 14 14 7 106 14
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Diego Negri Laser 20 12 19 1 OCS 21 15 13 15 21 N/A 2 139 13
Gianfranco Sibello
Piero Sibello
49er DSQ 1 4 12 11 17 4 9 14 15 16 5 9 17 5 16 138 14
Edoardo Bianchi
Franceso Marcolin
Tornado DNF 6 3 7 11 16 10 2 8 9 N/A 6 78 10

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Andrea Benelli Skeet 124 2 Q 149 (5)
Francesco Bruno 10 m air pistol 578 =17 Did not advance
50 m pistol 556 =12 Did not advance
Marco de Nicolo 10 m air rifle 590 =24 Did not advance
50 m rifle prone 595 8 Q 699.7 5
50 m rifle 3 positions 1148 =31 Did not advance
Daniele di Spigno Double trap 134 (11) 7 Did not advance
Vigilio Fait 10 m air pistol 576 =23 Did not advance
50 m pistol 556 =12 Did not advance
Ennio Falco Skeet 119 =21 Did not advance
Marco Innocenti Double trap 127 =17 Did not advance
Giovanni Pellielo Trap 122 3 Q 146
Marco Venturini 112 =27 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Chiara Cainero Skeet 67 =8 Did not advance
Roberta Pelosi Trap 58 =9 Did not advance
Sabrina Sena 10 m air rifle 390 32 Did not advance
Valentina Turisini 10 m air rifle 395 =12 Did not advance
50 m rifle 3 positions 585 3 Q 685.9

Softball

Team Roster
Italy
PositionNo.PlayerBirthClub in 2004
C1Ilaria PinoFEB/18/1983Rhea Vendors Caronno
C2Eva TrevisanAPR/21/1980Fiorini Forli
IF3Sabrina Del MastioMAR/10/1971Fiorini Forli
IF4Stefania VitalianiJUL/16/1975Fiorini Forli
OF7Natalia CiminJUL/31/1979Caserta
IF8Jennifer SpediacciAPR/05/1978Fiorini Forli
IF12Marta GambellaJUN/07/1974Mosca Macerata
P13Nicole Di SalvioNOV/23/1979Bussolengo
P15Daniela CastellaniJUN/30/1975Avesani Bussolengo
P16Leslie MalerichFEB/29/1980
P17Susan BugliarelloOCT/18/1975
IF22Natalie AnterAPR/26/1980Fiorini Forli
OF23Francesca FrancoliniDEC/27/1979Mosca Macerata
P24Annalisa TurciSEP/26/1976Fiorini Forli
OF31Samanta BardiniFEB/27/1977Caggiati Langhirano
Bench Coaches
Team
Manager
Barry BlanchardMAR/22/1935
CoachMonica CorvinoAUG/17/1963
CoachGiacomo LiviAUG/17/1954
CoachMarina CentroneAPR/22/1960
Preliminary Round
Team Pld W L RF RA Pct
 United States 7 7 0 41 0 1.000
 Australia 7 6 1 22 14 0.857
 Japan 7 4 3 17 8 0.571
 China 7 3 4 15 20 0.429
 Canada 7 3 4 6 14 0.429
 Chinese Taipei 7 2 5 3 13 0.286
 Greece 7 2 5 6 24 0.286
 Italy 7 1 6 8 24 0.143
Team1234567RHE
 Italy00000--032
 United States13003--7110
WP: Jennie Finch (1-0)   LP: Leslie Malerich (0-1)
Team1234567RHE
 Italy0600001793
 China0000500551
WP: Jennifer Spediacci (1-0)   LP: Li Qi (0-1)
Team1234567RHE
 Italy0000100160
 Greece200000X253
WP: Sarah Farnworth (2-1)   LP: Susan Bugliarello (0-1)
Team1234567RHE
 Australia22202--8101
 Italy00000--021
WP: Melanie Roche (1-0)   LP: Jennifer Spediacci (1-1)
Home runs:
AUS: Stacey Porter, Natalie Titcume
ITA: None
Team1234567RHE
 Italy0000000051
 Chinese Taipei000100X140
WP: Lin Su-Hua (1-1)   LP: Susan Bugliarello (0-2)
Team1234567RHE
 Italy0000000030
 Japan001000X181
WP: Yukiko Ueno (1-2)   LP: Jennifer Spediacci (1-2)
Team1234567RHE
 Italy0000000020
 Canada000100X111
WP: Lauren Bay (3-2)   LP: Susan Bugliarello (0-3)

Swimming

Italian swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Andrea Beccari 200 m freestyle 1:54.00 46 Did not advance
Alessio Boggiatto 200 m individual medley 2:01.30 6 Q 2:01.27 10 Did not advance
400 m individual medley 4:15.78 3 Q N/A 4:12.28 NR 4
Paolo Bossini 200 m breaststroke 2:12.09 3 Q 2:11.76 4 Q 2:11.20 4
Emiliano Brembilla 200 m freestyle 1:47.95 3 Q 1:47.93 7 Q 1:48.40 8
400 m freestyle 3:50.55 11 N/A Did not advance
Loris Facci 200 m breaststroke 2:19.38 40 Did not advance
Filippo Magnini 100 m freestyle 49.58 11 Q 48.91 NR 3 Q 48.99 5
Luca Marin 400 m individual medley 4:16.85 10 N/A Did not advance
Emanuele Merisi 200 m backstroke 2:00.10 9 Q 2:00.83 16 Did not advance
Christian Minotti 1500 m freestyle 15:39.31 24 N/A Did not advance
Mattia Nalesso 100 m butterfly 53.49 23 Did not advance
Massimiliano Rosolino 400 m freestyle 3:47.72 4 Q N/A 3:46.25 5
200 m individual medley 2:01.56 11 Q 2:01.29 11 Did not advance
Michele Scarica 50 m freestyle 22.80 25 Did not advance
Lorenzo Vismara 50 m freestyle 22.70 22 Did not advance
100 m freestyle 50.03 25 Did not advance
Alessandro Calvi*
Christian Galenda
Filippo Magnini
Lorenzo Vismara
Michele Scarica
4 × 100 m freestyle relay 3:16.18 3 Q N/A 3:15.75 5
Emiliano Brembilla
Federico Cappellazzo*
Simone Cercato
Filippo Magnini
Matteo Pelliciari*
Massimiliano Rosolino
4 × 200 m freestyle relay 7:18.26 6 Q N/A 7:11.83 NR
Paolo Bossini
Emanuele Merisi
Mattia Nalesso
Giacomo Vassanelli
4 × 100 m medley relay DSQ N/A Did not advance

* Competed only in heats and received medals

Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Chiara Boggiatto 100 m breaststroke 1:10.33 16 Q 1:10.84 16 Did not advance
200 m breaststroke 2:30.32 12 Q 2:30.76 14 Did not advance
Alessandra Cappa 100 m backstroke 1:03.50 26 Did not advance
Paola Cavallino 200 m butterfly 2:12.34 16 Q 2:10.23 7 Q 2:10.14 7
Cristina Chiuso 50 m freestyle 25.68 16 Q 25.37 13 Did not advance
Alessia Filippi 200 m backstroke 2:17.29 22 Did not advance
200 m individual medley 2:19.29 21 Did not advance
400 m individual medley 4:47.26 16 N/A Did not advance
Ambra Migliori 100 m butterfly 59.47 10 Q 59.53 13 Did not advance
Federica Pellegrini 100 m freestyle 55.41 9 Q 55.30 10 Did not advance
200 m freestyle 1:59.80 4 Q 1:58.02 NR 1 Q 1:58.22
Francesca Segat 100 m butterfly 1:00.56 22 Did not advance
200 m butterfly 2:11.40 9 Q 2:11.18 12 Did not advance
Cristina Chiuso
Sara Parise
Federica Pellegrini
Cecilia Vianini
4 × 100 m freestyle relay 3:44.88 10 N/A Did not advance
Cristina Chiuso
Alessia Filippi
Sara Parise
Cecilia Vianini
4 × 200 m freestyle relay 8:15.30 14 N/A Did not advance
Chiara Boggiatto
Alessandra Cappa
Ambra Migliori
Federica Pellegrini
4 × 100 m medley relay DSQ N/A Did not advance

Synchronized swimming

Nine Italian synchronized swimmers qualified a spot in the women's team.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Beatrice Spaziani
Lorena Zaffalon
Duet 46.500 8 46.917 93.417 7 Q 46.750 93.250 8
Monica Cirulli
Costanza Fiorentini
Joey Paccagnella
Elisa Plaisant
Sara Savoia
Beatrice Spaziani
Lorena Zaffalon
Laura Zanazza
Team 46.834 7 N/A 47.250 94.084 7

Table tennis

Five Italian table tennis players qualified for the following events.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Yang Min Men's singles  Doan (VIE)
W 4–1
 Karlsson (SWE)
L 3–4
Did not advance
Massimiliano Mondello
Yang Min
Men's doubles N/A  Henzell /
Zalcberg (AUS)
L 1–4
Did not advance
Laura Negrisoli Women's singles  Ramos (VEN)
W 4–1
 Ganina (RUS)
L 2–4
Did not advance
Nikoleta Stefanova  Menaifi (ALG)
W 4–0
 Schöpp (GER)
L 1–4
Did not advance
Tan Wenling Bye  Huang Y-H (TPE)
W 4–2
 Kim K-A (KOR)
L 1–4
Did not advance
Nikoleta Stefanova
Tan Wenling
Women's doubles Bye  Kaffo /
Oshonaike (NGR)
W 4–3
 Kostromina /
Pavlovich (BLR)
W 4–2
 Wang N /
Zhang Yn (CHN)
L 0–4
Did not advance

Taekwondo

Three Italian taekwondo jin qualified to compete.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Carlo Molfetta Men's −68 kg  Saei (IRI)
L RSC
Did not advance  Silva (BRA)
L WO
Did not advance 7
Cristiana Corsi Women's −57 kg  Épangue (FRA)
W 2–0
 Abdallah (USA)
L 2–3
Did not advance  Mkrtchyan (RUS)
W 5–2
 Salazar (MEX)
L 2–3
Did not advance 5
Daniela Castrignano Women's +67 kg  Bourguigue (MAR)
W 6–4
 Baverel (FRA)
L 8–8 SUP
Did not advance  Bosshart (CAN)
W 6–3
 Falavigna (BRA)
L 3–6
Did not advance 5

Tennis

Six Italian tennis players (one male and five females) qualified to compete in the tennis tournament.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Filippo Volandri Singles  Santoro (FRA)
L 1–6, 2–6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Maria Elena Camerin Singles  Jugić-Salkić (BIH)
W 6–3, 6–4
 Mauresmo (FRA)
L 0–6, 1–6
Did not advance
Silvia Farina Elia  Testud (FRA)
W 6–2, 6–0
 Raymond (USA)
L 1–6, 2–6
Did not advance
Tathiana Garbin  Smashnova (ISR)
W 6–2, 6–1
 Pratt (AUS)
L 6-1, 6–7(5–7), 2–6
Did not advance
Francesca Schiavone  Asagoe (JPN)
W 6–3, 7–6(7–4)
 Cho Y-J (KOR)
W 2–6, 7–6(7–0), 6–4
 Zuluaga (COL)
W 6–7(5–7), 6–1, 6–3
 Myskina (RUS)
L 1–6, 2–6
Did not advance
Silvia Farina Elia
Francesca Schiavone
Doubles N/A  Kurhajcová /
Suchá (SVK)
W 6–2, 6–4
 Li T /
Sun Tt (CHN)
L 1–6, 6–7(1–7)
Did not advance
Tathiana Garbin
Roberta Vinci
N/A  Pratt /
Stosur (AUS)
W 6–0, 6–1
 Martínez /
Ruano Pascual (ESP)
L 3–6, 3–6
Did not advance

Triathlon

Italy was again represented by three triathletes at the 2004 event, but unlike in the first competition in 2000 all the Italians in 2004 were women. Gemignani, who had been the nation's best finisher four years earlier, dropped one place in the rankings. However, the two Olympic rookies both placed better than Gemignani had in the first race.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Nadia Cortassa Women's 20:36 0:19 1:09:51 0:22 35:18 2:05:45.35 5
Silvia Gemignani 18:45 0:21 1:11:41 0:23 38:30 2:08:56.94 21
Beatrice Lanza 19:47 0:19 1:10:37 0:23 37:35 2:07:59.26 15

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Daniela Gattelli
Lucilla Perrotta
Women's Pool B
 FernándezLarrea (CUB)
L 1 – 2 (17–21, 21–18, 10–15)
 BedeBehar (BRA)
L 0 – 2 (17–21, 17–21)
 NaidooWilland (RSA)
W 2 – 0 (21–18, 21–14)
3 Q  Lahme
Müsch (GER)
W 2 – 1 (16–21, 21–17, 21–19)
 Cook
Sanderson (AUS)
L 1 – 2 (16–21, 21–14, 12–15)
Did not advance

Indoor

Men's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the men's volleyball tournament of the 2004 Summer Olympics.[6]

Head coach: Gian Paolo Montali

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2004 club
1Luigi Mastrangelo17 August 19752.02 m (6 ft 8 in)90 kg (200 lb)368 cm (145 in)336 cm (132 in) Lube Banca Marche
5Valerio Vermiglio1 March 19761.90 m (6 ft 3 in)83 kg (183 lb)342 cm (135 in)320 cm (130 in) Sisley Volley
6Samuele Papi20 May 19731.90 m (6 ft 3 in)84 kg (185 lb)345 cm (136 in)308 cm (121 in) Sisley Volley
7Andrea Sartoretti19 June 19711.94 m (6 ft 4 in)88 kg (194 lb)353 cm (139 in)319 cm (126 in) Itas Diatec Trentino
8Alberto Cisolla10 October 19771.97 m (6 ft 6 in)86 kg (190 lb)367 cm (144 in)345 cm (136 in) Sisley Volley
11Venceslav Simeonov3 February 19772.00 m (6 ft 7 in)105 kg (231 lb)358 cm (141 in)335 cm (132 in) Sempre Volley
12Damiano Pippi23 August 19711.93 m (6 ft 4 in)84 kg (185 lb)323 cm (127 in)305 cm (120 in) Kerakoll Modena
13Andrea Giani22 April 19701.96 m (6 ft 5 in)97 kg (214 lb)356 cm (140 in)322 cm (127 in) Kerakoll Modena
14Alessandro Fei29 November 19782.04 m (6 ft 8 in)90 kg (200 lb)352 cm (139 in)321 cm (126 in) Sisley Volley
15Paolo Tofoli14 August 19661.88 m (6 ft 2 in)81 kg (179 lb)345 cm (136 in)321 cm (126 in) Itas Diatec Trentino
17Paolo Cozzi26 May 19802.00 m (6 ft 7 in)86 kg (190 lb)363 cm (143 in)328 cm (129 in) Kerakoll Modena
18Matej Černič13 September 19781.92 m (6 ft 4 in)80 kg (180 lb)354 cm (139 in)335 cm (132 in) Kerakoll Modena
Group play
 
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Brazil 9 4 1 13 7 1.857 483 431 1.121
2  Italy 8 3 2 13 7 1.857 465 434 1.071
3  United States 8 3 2 11 8 1.375 437 423 1.033
4  Russia 8 3 2 11 9 1.222 452 430 1.051
5  Netherlands 7 2 3 7 11 0.636 391 419 0.933
6  Australia 5 0 5 2 15 0.133 331 422 0.784
15 August 2004
21:30
Italy  '3'–1  United States Peace and Friendship Stadium
Attendance: 5,630
Referees: Kun-Tae Kim (KOR), Juan Pereyra (ARG)
(25–21, 21–25, 25–17, 25–23)
result
17 August 2004
21:45
Brazil  '3'–2  Italy Peace and Friendship Stadium
Attendance: 6,500
Referees: Ning Wang (CHN), Kun-Tae Kim (KOR)
(25–21, 15–25, 25–16, 21–25, 33–31)
result
19 August 2004
09:00
Italy  '3'–0  Australia Peace and Friendship Stadium
Attendance: 2,950
Referees: Ibrahim Al-Naama (QAT), Juan Pereyra (ARG)
(25–20, 25–18, 25–21)
result
21 August 2004
11:20
Italy  '3'–0  Netherlands Peace and Friendship Stadium
Attendance: 6,200
Referees: Patrick Rachard (FRA), Bela Hobor (HUN)
(25–19, 25–21, 25–20)
result
23 August 2004
11:15
Russia  '3'–2  Italy Peace and Friendship Stadium
Attendance: 4,134
Referees: Frank Leuthaeusser (GER), Patrick Rachard (FRA)
(25–16, 25–22, 22–25, 23–25, 15–13)
result
Quarterfinal
25 August 2004
16:30
Argentina  '1–3'  Italy Peace and Friendship Stadium
Attendance: 8,100
Referees: Hiroyuki Ito (JPN), Ibrahim Al-Naama (QAT)
(25–22, 22–25, 24–26, 26–28)
result
Semifinal
27 August 2004
19:30
Russia  '0–3'  Italy Peace and Friendship Stadium
Attendance: 9,380
Referees: Bela Hobor (HUN), Patrick Rachard (FRA)
(16–25, 17–25, 16–25)
result
Gold Medal Final
29 August 2004
14:30
Italy  '1–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Attendance: 9,350
Referees: Hiroyuki Ito (JPN), Ning Wang (CHN)
(15–25, 26–24, 20–25, 22–25)
result
Won Silver Medal

Women's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the women's volleyball tournament of the 2004 Summer Olympics.[7]

Head coach: Marco Bonitta

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2004 club
2Simona Rinieri1 September 19771.88 m (6 ft 2 in)85 kg (187 lb)307 cm (121 in)281 cm (111 in) RC Cannes
3Elisa Togut14 May 19781.93 m (6 ft 4 in)70 kg (150 lb)320 cm (130 in)295 cm (116 in) Vini Monteschiavo
4Manuela Leggeri (C)9 May 19761.86 m (6 ft 1 in)74 kg (163 lb)312 cm (123 in)281 cm (111 in) Vini Monteschiavo
8Jenny Barazza24 July 19811.88 m (6 ft 2 in)77 kg (170 lb)300 cm (120 in)285 cm (112 in) Foppapedretti Bergamo
9Nadia Centoni19 June 19811.84 m (6 ft 0 in)63 kg (139 lb)307 cm (121 in)291 cm (115 in) Scavolini Pesaro
10Paola Paggi6 December 19761.82 m (6 ft 0 in)72 kg (159 lb)306 cm (120 in)278 cm (109 in) Foppapedretti Bergamo
11Francesca Piccinini10 January 19791.84 m (6 ft 0 in)75 kg (165 lb)304 cm (120 in)279 cm (110 in) Foppapedretti Bergamo
12Manuela Secolo22 February 19771.80 m (5 ft 11 in)70 kg (150 lb)302 cm (119 in)279 cm (110 in) Foppapedretti Bergamo
14Eleonora Lo Bianco22 December 19791.71 m (5 ft 7 in)70 kg (150 lb)287 cm (113 in)273 cm (107 in) Vini Monteschiavo
15Antonella Del Core5 November 19801.80 m (5 ft 11 in)73 kg (161 lb)296 cm (117 in)279 cm (110 in) Scavolini Pesaro
16Francesca Ferretti15 February 19841.79 m (5 ft 10 in)70 kg (150 lb)296 cm (117 in)280 cm (110 in) Volley Modena
17Paola Cardullo (L)18 March 19821.62 m (5 ft 4 in)56 kg (123 lb)275 cm (108 in)268 cm (106 in) Asystel Novara
Group play
Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Brazil 5 5 0 10 15 2 7.500 410 326 1.258 Quarterfinals
2  Italy 5 4 1 9 14 3 4.667 392 305 1.285
3  South Korea 5 3 2 8 9 7 1.286 355 352 1.009
4  Japan 5 2 3 7 6 10 0.600 346 343 1.009
5  Greece 5 1 4 6 5 12 0.417 349 383 0.911
6  Kenya 5 0 5 5 0 15 0.000 236 379 0.623
Source: FIVB
14 August 2004
19:30
South Korea  0–3  Italy Peace and Friendship Stadium
Referees: Fernando Nava (Mex), Francisco Medina Guzman (CUB)
(17–25, 13–25, 19–25)
result
16 August 2004
14:00
Italy  3–0  Japan Peace and Friendship Stadium
Referees: Mahmoud Abdel Nagid (EGY), Fernando Nava (Mex)
(25–16, 25–13, 25–17)
result
18 August 2004
21:30
Brazil  3–2  Italy Peace and Friendship Stadium
Referees: Patricia Salvatore (USA), Kim Kun-Tae (KOR)
(19–25, 25–13, 22–25, 25–16, 15–13)
result
20 August 2004
19:30
Kenya  0-3  Italy Peace and Friendship Stadium
Referees: Francisco Medina Guzman (CUB), Patricia Salvatore (USA)
(17–25, 13–25, 14–25)
result
22 August 2004
19:30
Italy  3-0  Greece Peace and Friendship Stadium
Referees: Jarmo Salonen (FIN), Patrick Rachard (FRA)
(25–19, 25–19, 25–22)
result
Quarterfinal
24 August 2004
19:30
Italy  2-3  Cuba Peace and Friendship Stadium
Referees: Juan Angel Pereyra (ARG), Mahmoud Abdel Magid (EGY)
(23–25, 25–14, 25–22, 14–25, 12–15)
result

Water polo

Men's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the men's water polo tournament of the 2004 Summer Olympics.[8]

Head coach: Paolo de Crescenzo

Name Pos. Height Weight Date of birth 2004 club
1Stefano TempestiGK2.02 m (6 ft 8 in)80 kg (180 lb)9 June 1979 Pro Recco
2Francesco PostiglioneD1.86 m (6 ft 1 in)81 kg (179 lb)29 April 1972 Circolo Nautico Posillipo
3Leonardo BinchiCB2.00 m (6 ft 7 in)98 kg (216 lb)27 August 1975 Leonessa Brescia
4Fabrizio BuonocoreCB1.86 m (6 ft 1 in)88 kg (194 lb)28 April 1977 Circolo Nautico Posillipo
5Marco GeriniGK1.90 m (6 ft 3 in)90 kg (200 lb)5 August 1971 Leonessa Brescia
6Roberto CalcaterraCF1.86 m (6 ft 1 in)90 kg (200 lb)6 February 1972 Leonessa Brescia
7Goran FiorentiniD1.90 m (6 ft 3 in)85 kg (187 lb)21 November 1981 Leonessa Brescia
8Alberto AngeliniD1.76 m (5 ft 9 in)80 kg (180 lb)28 September 1974 Pro Recco
9Maurizio FelugoD1.89 m (6 ft 2 in)84 kg (185 lb)4 March 1981 Circolo Nautico Posillipo
10Alessandro CalcaterraCF1.87 m (6 ft 2 in)106 kg (234 lb)26 May 1975 Chiavari Nuoto
11Bogdan RathD1.80 m (5 ft 11 in)80 kg (180 lb)28 June 1972 Rari Nantes Savona
12Carlo Silipo (C)D1.99 m (6 ft 6 in)95 kg (209 lb)10 September 1971 Circolo Nautico Posillipo
13Fabio BencivengaCF2.00 m (6 ft 7 in)100 kg (220 lb)20 January 1976 Circolo Nautico Posillipo
Group play
Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 Greece54014327+168
 Germany53114028+127
 Spain53023531+46
 Italy53023924+156
 Australia51133735+24
 Egypt50051867-490
15 August 2004
17:45
Italy  45  Spain Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Margeta (SLO), Tomic (CRO)
Score by quarters: 1-2, 1-3, 0-0, 2-0
4 players with 1 Goals 5 players with 1

17 August 2004
09:30
Australia  48  Italy Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Tomic (CRO), Chaney (USA)
Score by quarters: 1-1, 2-2, 0-3, 1-2
Whalan 2 Goals Postiglione 3

19 August 2004
17:45
Italy  105  Germany Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Brguljan (SCG), Afanasiev (RUS)
Score by quarters: 2-0, 1-2, 3-2, 4-1
Postiglione 4 Goals Nossek 3

21 August 2004
10:45
Egypt  413  Italy Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Rezek (CZE), Pinker (RSA)
Score by quarters: 1-3, 1-0, 2-5, 0-5
El-Sammany 2 Goals Calcaterra, Angelini 3

23 August 2004
22:15
Greece  64  Italy Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Balfanbayev (KAZ), Bookelman (NED)
Score by quarters: 1-0, 1-2, 2-1, 2-1
6 players with 1 Goals Bencivenga 2
7th-10th Semifinal
27 August 2004
17:00
Italy  117  Croatia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Afanasiev (RUS), Koryzna (POL)
Score by quarters: 2-1, 3-4, 1-1, 5-1
Bencivenga 3 Goals Franković 3
7th-8th Place Final
29 August 2004
10:45
United States  98  Italy Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Afanasiev (RUS), Margeta (SLO)
Score by quarters: 2-2, 2-0, 2-3, 3-3
Azevedo, Smith 3 Goals Angelini 3

Women's tournament

Roster

The following is the Italian roster in the women's water polo tournament of the 2004 Summer Olympics.[9]

Head coach: Pierluigi Formiconi

Name Pos. Height Weight Date of birth 2004 club
1Francesca ContiGK1.79 m (5 ft 10 in)71 kg (157 lb)21 May 1972 Geymonat Orizzonte
2Martina MiceliD1.68 m (5 ft 6 in)65 kg (143 lb)22 October 1973 Firenze Pallanuoto
3Carmela Allucci (C)D1.67 m (5 ft 6 in)60 kg (130 lb)22 January 1970 Firenze Pallanuoto
4Silvia BosurgiD1.65 m (5 ft 5 in)61 kg (134 lb)17 April 1979 Geymonat Orizzonte
5Elena GigliGK1.90 m (6 ft 3 in)70 kg (150 lb)9 July 1985 AS Certaldo
6Manuela ZanchiD1.83 m (6 ft 0 in)65 kg (143 lb)17 October 1977 Rari Nantes Pescara
7Tania di MarioD1.67 m (5 ft 6 in)59 kg (130 lb)4 May 1979 Geymonat Orizzonte
8Cinzia RagusaCB1.72 m (5 ft 8 in)70 kg (150 lb)24 May 1977 Geymonat Orizzonte
9Giusi MalatoCF1.70 m (5 ft 7 in)77 kg (170 lb)9 July 1971 Geymonat Orizzonte
10Alexandra AraujoCF1.67 m (5 ft 6 in)67 kg (148 lb)13 July 1972 GIFA Città di Palermo
11Maddalena MusumeciCF1.70 m (5 ft 7 in)63 kg (139 lb)26 March 1976 Geymonat Orizzonte
12Melania GregoD1.71 m (5 ft 7 in)72 kg (159 lb)19 June 1973 Volturno SC
13Noémi TóthCB1.80 m (5 ft 11 in)67 kg (148 lb)7 June 1976 Volturno SC
Group play
Qualified for the SF
Qualified for the QF
Team
GP W D L Pts GF GA GD
 Australia321052216+6
 Italy320142014+6
 Greece311131720−3
 Kazakhstan300301625−9
August 16
10:45
Australia  65  Italy
Referees:
Peter Bookelman (NED)
Sergio Borrell (ESP)
Score by quarters: 3–1, 1–2, 1–1, 1–1
Gynther, Heuchan 2 Goals 5 players with 1

August 18
17:45
Greece  27  Italy
Referees:
Sergio Borrell (ESP)
Radosław Koryzna (POL)
Score by quarters: 0–3, 2–2, 0–1, 0–1
2 players with 1 Goals di Mario, Miceli 3

August 20
09:00
Italy  86  Kazakhstan
Referees:
Mario Brguljan (SCG)
Yesenia Marrero (United States)
Score by quarters: 2–0, 3–1, 1–4, 2–1
di Mario 4 Goals Koroleva 3

Quarterfinal
August 22
18:15
Italy  85  Hungary
Referees:
Sergio Borrell (ESP)
Boris Margeta (SLO)
Score by quarters: 2–1, 2–2, 2–2, 2–0
di Mario 3 Goals Dravucz, Stieber 2
Semifinal
August 24
17:00
United States  56  Italy
Referees:
Gábor Kiszelly (HUN)
Zoran Tomić (CRO)
Score by quarters: 2–1, 1–1, 1–0, 1–4
5 players with 1 Goals di Mario 2
Gold Medal Final
August 26
18:15
Greece  910  Italy
Referees:
Boris Margeta (SLO)
Gábor Kiszelly (HUN)
Score by quarters: 3–2, 3–3, 0–1, 1–1  OT: 2–2, 0–1
Liosi 5 Goals Grego, Miceli 3
Won Gold Medal

Wrestling

Key
  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Salvatore Rinella −74 kg  Abdo (AUS)
W 4–0 ST
 Haidarau (BLR)
L 1–3 PP
N/A 2 Did not advance 7
Francesco Miano-Petta −120 kg  McCoy (USA)
L 0–3 PO
 Mutalimov (KAZ)
L 0–3 PO
 Mildzihov (KGZ)
W 5–0 VB
3 Did not advance 10
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Paolo Fucile −60 kg  Chachua (GEO)
L 0–4 ST
 Koizhaiganov (KAZ)
L 0–3 PO
3 Did not advance 22
Andrea Minguzzi −84 kg  Geghamyan (ARM)
L 0–4 ST
 Makaranka (BLR)
L 0–5 VT
3 Did not advance 17
Women's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Classification Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Diletta Giampiccolo −55 kg  Sun Dm (CHN)
L 1–3 PP
 Yoshida (JPN)
L 0–4 ST
3 Did not advance 10
Katarzyna Juszczak −72 kg  Wang X (CHN)
L 0–3 PO
 Nordhagen (CAN)
L 1–3 PP
3 Did not advance 11

See also

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.