Iran at the 2002 Asian Games

Iran participated in the 2002 Asian Games held in the city of Busan. This country is ranked 10th with 8 gold medals in this edition of the Asiad.

Iran at the
2002 Asian Games
IOC codeIRI
NOCNational Olympic Committee of the Islamic Republic of Iran
Websitewww.olympic.ir (in Persian) (in English)
in Busan
Competitors126 in 15 sports
Flag bearerAli Daei
Medals
Ranked 10th
Gold
8
Silver
14
Bronze
14
Total
36
Asian Games appearances (overview)

Competitors

Sport Men Women Total
Aquatics, Water polo 1313
Archery 11
Athletics 314
Canoeing, Sprint 246
Cycling, Mountain bike 22
Cycling, Road 22
Cycling, Track 77
Equestrian 314
Football 2020
Judo 77
Karate 55
Shooting 347
Taekwondo 639
Volleyball, Indoor 1212
Weightlifting 88
Wrestling 1414
Wushu 77
Total11313126

Medal summary

Medal table

Sport Gold Silver Bronze Total
Athletics11
Cycling, Track11
Football11
Judo1135
Karate235
Shooting11
Taekwondo1124
Volleyball, Indoor11
Weightlifting1337
Wrestling1258
Wushu112
Total8141436

Medalists

Medal Name Sport Event
 GoldEbrahim Mirzapour
Mehdi Amirabadi
Yahya Golmohammadi
Saeid Lotfi
Javad Nekounam
Iman Mobali
Javad Kazemian
Ali Daei
Alireza Vahedi Nikbakht
Mehdi Rahmati
Hossein Kaebi
Moharram Navidkia
Abolfazl Hajizadeh
Mohsen Bayatinia
Ali Badavi
Siavash Akbarpour
Jalal Kameli Mofrad
Mohammad Nosrati
Hamid Azizzadeh
Ershad Yousefi
FootballMen
 GoldMasoud Haji AkhondzadehJudoMen's 60 kg
 GoldAlireza KatiraeiKarateMen's kumite 70 kg
 GoldMehran BehnamfarKarateMen's kumite +75 kg
 GoldHadi SaeiTaekwondoMen's 72 kg
 GoldHossein RezazadehWeightliftingMen's +105 kg
 GoldAlireza HeidariWrestlingMen's freestyle 96 kg
 GoldHossein OjaghiWushuMen's sanda 70 kg
 SilverAbbas SamimiAthleticsMen's discus throw
 SilverHossein Askari
Alireza Haghi
Abbas Saeidi Tanha
Amir Zargari
Mehdi Sohrabi
Cycling, TrackMen's team pursuit
 SilverMahmoud MiranJudoMen's +100 kg
 SilverHossein RouhaniKarateMen's kumite 60 kg
 SilverMehdi AmouzadehKarateMen's kumite 65 kg
 SilverJasem VishgahiKarateMen's kumite 75 kg
 SilverBehzad KhodadadTaekwondoMen's 58 kg
 SilverAmir Hossein Monazzami
Amir Hosseini
Abbas Ghasemian
Peiman Akbari
Mohammad Mansouri
Ahsanollah Shirkavand
Mahmoud Afshardoust
Behnam Mahmoudi
Mohammad Torkashvand
Afshin Oliaei
Alireza Behboudi
Rahman Mohammadirad
Volleyball, IndoorMen
 SilverMohammad Hossein BarkhahWeightliftingMen's 77 kg
 SilverHadi PanzvanWeightliftingMen's 85 kg
 SilverKourosh BagheriWeightliftingMen's 94 kg
 SilverAlireza DabirWrestlingMen's freestyle 66 kg
 SilverAbbas JadidiWrestlingMen's freestyle 120 kg
 SilverMohammad AghaeiWushuMen's sanda 65 kg
 BronzeHamed MalekmohammadiJudoMen's 73 kg
 BronzeAbbas FallahJudoMen's 100 kg
 BronzeMahmoud MiranJudoMen's open
 BronzeLida Fariman
Elham Hashemi
Raheleh Kheirollahzadeh
ShootingWomen's 10 m running target team
 BronzeMajid AflakiTaekwondoMen's 78 kg
 BronzeParvaneh TehraniTaekwondoWomen's 55 kg
 BronzeMehdi PanzvanWeightliftingMen's 69 kg
 BronzeMohammad Ali FalahatinejadWeightliftingMen's 77 kg
 BronzeHossein TavakkoliWeightliftingMen's 105 kg
 BronzeMohammad RezaeiWrestlingMen's freestyle 55 kg
 BronzeMehdi HajizadehWrestlingMen's freestyle 74 kg
 BronzeParviz ZeidvandWrestlingMen's Greco-Roman 74 kg
 BronzeMasoud HashemzadehWrestlingMen's Greco-Roman 96 kg
 BronzeAlireza GharibiWrestlingMen's Greco-Roman 120 kg

Results by event

Aquatics

Water polo

Men[1]
Squad list Preliminary round Semifinal Final Rank
Group B Rank
Alireza Shahidipour
Bahman Mouchehkiani
Alireza Amirian
Ahmad Nesaei
Majid Gholami
Vahid Rezaei
Ali Saleh
Saeid Mirmehdi
Kambiz Rakhshanimehr
Ali Akbar Shirjian
Hamed Dalil-Heirati
Mohsen Rezvani
Meisam Jafari
Coach: Ante Nakić
 Singapore
W 13–3
2 Q  Japan
L 9–12
3rd place match
 China
L 6–10
4
 Kazakhstan
L 4–12

Archery

Men's recurve[2]
Athlete Event Qualification 1/16 final 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final Rank
Score Rank
Majid Mirrahimi Individual 1288 21 Q  Nan (MYA)
L 153–157
Did not advance 22

Athletics

Men[3]
Athlete Event 1st round Final Rank
Heat Time Rank Time Rank
Mehdi Jelodarzadeh 800 m 2 1:49.13 4 Did not advance 10
1500 m Did not finish
Sajjad Moradi 1500 m 3:50.25 11 11
Athlete Event Result Rank
Abbas Samimi Discus throw 60.44
Women[4]
Athlete Event Result Rank
Parisa Behzadi Shot put 12.96 8

Canoeing

Men[5]
Athlete Event Time Rank
Babak Samari K1 1000 m 3:52.752 5
Mohsen Milad
Babak Samari
K2 500 m 1:37.352 4
Women[5]
Athlete Event Heat Semifinal Final Rank
Heat Time Rank Time Rank Time Rank
Sonia Nourizad K1 500 m 1 2:11.570 5 QS 2:11.044 2 Q 2:11.691 8 8
Hengameh Ahadpour
Farahnaz Amirshaghaghi
K2 500 m 2:02.822 6 6
Hengameh Ahadpour
Raheleh Ahadpour
Farahnaz Amirshaghaghi
Sonia Nourizad
K4 500 m 1:51.790 7 7

Cycling

Mountain bike

Men[6]
Athlete Event Time Rank
Ahad Kazemi Cross-country Did not start
Ghader Mizbani Cross-country Did not start

Road

Men[6]
Athlete Event Time Rank
Ahad Kazemi Road race 4:26:54 17
Ghader Mizbani Road race 4:24:19 7
Individual time trial 1:05:38.39 5

Track

Men[6]
Athlete Event Qualification Quarterfinal Final Rank
Time Rank Time Rank
Hassan Ali Varposhti 1 km time trial 1.08.917 5
Hossein Askari Individual pursuit 4.47.041 3 Q  Liu (TPE)
W 4.47.053DNS
3 q 3rd place match
 Iijima (JPN)
L 4.48.264–4.44.004
4
Hossein Askari
Alireza Haghi
Abbas Saeidi Tanha
Amir Zargari

Mehdi Sohrabi (heats)
Team pursuit 4.25.727 2 Q  Chinese Taipei
W 4.24.462OVL
2 Q  China
L 4.23.108–4.20.753
Athlete Event Score Rank
Abbas Saeidi Tanha Points race 26 5
Moezeddin Seyed-Rezaei Points race 8 9
Amir Zargari
Alireza Haghi
Madison 9 5

Equestrian

Jumping[7]
Athlete Horse Event Qualifier Final Rank
1st 2nd Total Rank 1st 2nd Total Rank
Arsia Ardalan Canterbuliry Individual 0 16 16 22 Did not advance 24
Tara Ardalan Air Ride Individual 0 4 4 6 Q 16 18 34 13 13
Ali Nilforoushan Herr Schroder Individual 4 4 8 14 Q 4 1 5 5 5
Ramin Shakki Revanche Individual 4 7 11 18 Q 0 8 8 6 6
Tara Ardalan
Ali Nilforoushan
Ramin Shakki
Arsia Ardalan
Air Ride
Herr Schroder
Revanche
Canterbuliry
Team 4 15 19 5 5

Football

Men[8]
Squad list Preliminary round Quarterfinal Semifinal Final Rank
Group E Rank
Ebrahim Mirzapour
Mehdi Amirabadi
Yahya Golmohammadi
Saeid Lotfi
Javad Nekounam
Iman Mobali
Javad Kazemian
Ali Daei
Alireza Vahedi Nikbakht
Mehdi Rahmati
Hossein Kaebi
Moharram Navidkia
Abolfazl Hajizadeh
Mohsen Bayatinia
Ali Badavi
Siavash Akbarpour
Jalal Kameli Mofrad
Mohammad Nosrati
Hamid Azizzadeh
Ershad Yousefi
Coach:
Branko Ivanković
 Afghanistan
W 10–0
1 Q  Kuwait
W 1–0
 South Korea
W 0–0, 5–3 Pen
 Japan
W 2–1
 Lebanon
W 2–0
 Qatar
D 1–1

Judo

Men[9]
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage final Final Rank
Masoud Haji Akhondzadeh 60 kg Bye  Shah (IND)
W 1001–0000
 Al-Dhafiri (KUW)
W 1001–0000
 Jia (CHN)
W 0200–0102
 Donbay (KAZ)
W 0200–0010
Arash Miresmaeili 66 kg Bye  Petryanin (UZB)
W 0021–0010
 Nurmuhammedow (TKM)
L 0001–1011
Repechage
 Singh (IND)
W 0010–0001
Repechage
 Smagulov (KGZ)
L 1021–0010
Did not advance 7
Hamed Malekmohammadi 73 kg  Lama (NEP)
W 1000–0000
 Choi (KOR)
L 0000–0001
Repechage
 Ramirez (PHI)
W 1101–0000
Repechage
 Shakharov (KAZ)
W 0101–0001
3rd place match
 Pak (PRK)
W 0011–0010
Kazem Sarikhani 81 kg  Zhang (CHN)
W 1001–0010
 Al-Zahrani (KSA)
W 1010–0000
 Akiyama (JPN)
L 0001–0010
3rd place match
 Nyamkhüü (MGL)
L 0000–1000
5
Masoud Khosravinejad 90 kg  Fong (HKG)
W 1000–0000
 Pereteyko (UZB)
W 0102–0030
 Ochirbat (MGL)
L 0001–0120
3rd place match
 Park (KOR)
L 0001–0020
5
Abbas Fallah 100 kg Bye  Suzuki (JPN)
L 0001–1100
Repechage
 Sokolov (UZB)
W 1001–0001
Bye 3rd place match
 Khidirov (TJK)
W 1141–0000
Mahmoud Miran +100 kg  Berduta (KAZ)
W 1010–0010
 Kang (KOR)
W 1000–0000
 Muneta (JPN)
L 0100–1000
Open Bye  Liu (CHN)
W 1001–0010
 Tangriev (UZB)
L 0011–1000
3rd place match
 Ikhsangaliyev (KAZ)
W 1010–0100

Karate

Men's kumite[10]
Athlete Event 1st preliminary round Quarterfinal Semifinal Final Rank
Hossein Rouhani 60 kg  Al-Marzouq (JOR)
W 2–0
 Al-Qattan (KUW)
W 2–2
 Lee (KOR)
W 10–2
 Imai (JPN)
L 2–3
Mehdi Amouzadeh 65 kg  Heuangmany (LAO)
W 10–2
 Mastonzoda (TJK)
W 7–5
 Al-Mutairi (KUW)
W 2–0
 Basri (INA)
L 1–3
Alireza Katiraei 70 kg  Adwan (QAT)
W 3–0
 Al-Sharabi (YEM)
W 4–0
 Maharjan (NEP)
W 4–2
 Kazhymukanov (KAZ)
W 2–0
Jasem Vishgahi 75 kg Bye  Kim (KOR)
W 6–4
 Rafati (QAT)
W 2–0
 Munir (KUW)
L 0–0
Mehran Behnamfar +75 kg  Abdullah (BRU)
W 8–0
 Al-Qadasi (YEM)
W 5–0
 Ismoilov (TJK)
W 0–0
 Korolev (KAZ)
W 0–0

Shooting

Men[11]
Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Total Rank
Reza Ahmadi 10 m air rifle 569 44 Did not advance
Ehsan Homayouni 10 m air rifle 587 16 Did not advance
Hossein Jahanmiri 10 m air rifle 579 30 Did not advance
Reza Ahmadi
Ehsan Homayouni
Hossein Jahanmiri
10 m air rifle team 1735 11
Women[11]
Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Total Rank
Lida Fariman 10 m air rifle 387 22 Did not advance
50 m rifle prone 582 21
10 m running target 159 8
Elham Hashemi 10 m air rifle 378 32 Did not advance
50 m rifle prone 575 33
10 m running target 96 10
Yalda Khodabandeh 10 m air rifle 365 39 Did not advance
Raheleh Kheirollahzadeh 50 m rifle prone 583 18
10 m running target 103 9
Lida Fariman
Elham Hashemi
Yalda Khodabandeh
10 m air rifle team 1130 10
Lida Fariman
Elham Hashemi
Raheleh Kheirollahzadeh
50 m rifle prone team 1740 6
10 m running target team 358

Taekwondo

Men[12]
Athlete Event 1/16 final 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final Rank
Behzad Khodadad 58 kg  Dhabaia (PLE)
W RSC
 Al-Aradi (BRN)
W RSC
 Khegai (UZB)
W RSC
 Bhandari (IND)
W 4–1
 Kim (KOR)
L 2–11
Omid Gholamzadeh 62 kg Bye  Bout (CAM)
W 7–3
 Kim (KOR)
L 5–7
Did not advance 5
Hadi Saei 72 kg Bye  Al-Daihani (KUW)
W Disqualification
 In (CAM)
W 13–0
 Yerden (KAZ)
W 11–3
 Lee (KOR)
W 4–3
Majid Aflaki 78 kg Bye  Geisler (PHI)
W 11–7
 Oh (KOR)
L 1–1
Did not advance
Yousef Karami 84 kg Bye  Kim (KOR)
L 6–7
Did not advance 5
Hadi Afshar +84 kg  Lu (TPE)
W 6–4
 Al-Adhami (QAT)
L 6–10
Did not advance 5
Women[13]
Athlete Event 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final Rank
Tayyebeh Fadaeinejad 51 kg  Abdulla (BRN)
W RSC
 Putri (INA)
L 2–6
Did not advance 5
Parvaneh Tehrani 55 kg  Phạm (VIE)
W 1–1
 Norden (BHU)
W 4–0
 Premwaew (THA)
L 2–7
Did not advance
Marzieh Asadi 59 kg Bye   (VIE)
L 2–4
Did not advance 5

Volleyball

Indoor

Men[14]
Squad list Preliminary round Semifinal Final Rank
Pool A Rank
Amir Hossein Monazzami
Amir Hosseini
Abbas Ghasemian
Peiman Akbari
Mohammad Mansouri
Ahsanollah Shirkavand
Mahmoud Afshardoust
Behnam Mahmoudi
Mohammad Torkashvand
Afshin Oliaei
Alireza Behboudi
Rahman Mohammadirad
Coach:
Park Ki-won
 Macau
W 3–0
25–15, 25–15, 25–15
2 Q  China
W 3–2
25–16, 19–25, 25–21, 22–25, 15–11
 South Korea
L 0–3
18–25, 19–25, 23–25
 India
W 3–2
25–20, 25–23, 37–39, 26–28, 15–12
 Qatar
W 3–0
25–22, 25–15, 25–22
 South Korea
L 0–3
17–25, 20–25, 12–25

Weightlifting

Men[15]
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Mehdi Panzvan 69 kg 150.0 175.0 325.0
Mohammad Hossein Barkhah 77 kg 160.0 202.5 GR 362.5
Mohammad Ali Falahatinejad 77 kg 150.0 200.0 350.0
Shahin Nassirinia 85 kg No mark
Hadi Panzvan 85 kg 167.5 200.0 367.5
Kourosh Bagheri 94 kg 175.0 210.0 385.0
Hossein Tavakkoli 105 kg 180.0 220.0 400.0
Hossein Rezazadeh +105 kg 200.0 GR 240.0 GR 440.0 GR

Wrestling

Men's freestyle[16]
Athlete Event Preliminary Quarterfinal Semifinal Final Rank
Pools Rank
Mohammad Rezaei 55 kg  Naranbaatar (MGL)
W 5–2
Pool 1
1 Q
 Mansurov (UZB)
L 0–11
3rd place match
 Mamyrov (KAZ)
W 10–0
 Kim (KOR)
W 4–2
Masoud Mostafa-Jokar 60 kg  Ri (PRK)
W Fall
Pool 3
2
Did not advance 6
 Nadyrbek Uulu (KGZ)
L Walkover
 Siddiq (QAT)
W Walkover
Alireza Dabir 66 kg  Mohammed (QAT)
W 10–0
Pool 4
1 Q
Bye  Bayarmagnai (MGL)
W 3–2
 Baek (KOR)
L 1–3
 Pehlwan (PAK)
W 11–0
Mehdi Hajizadeh 74 kg  Ali (PAK)
W 8–2
Pool 4
1 Q
 Abdusalomov (TJK)
L 7–9
3rd place match
 Si (CHN)
W 9–0
 Maan (IND)
W 9–1
 Batchuluun (MGL)
W 6–0
Pejman Dorostkar 84 kg  Aliev (TJK)
L 2–3
Pool 3
2
Did not advance 5
 Semba (JPN)
W 4–1
Alireza Heidari 96 kg  Wang (CHN)
W Fall
Pool 2
1 Q
 Ibragimov (UZB)
W 3–1
 Krupnyakov (KGZ)
W 5–0
 Bayramukov (KAZ)
W 4–0
 Mann (IND)
W 8–0
Abbas Jadidi 120 kg  Villanueva (PHI)
W 11–0
Pool 3
1 Q
 Cheema (IND)
W Fall
 Taymazov (UZB)
L 0–10
 Li (CHN)
W 5–1
 Jamal (QAT)
W 10–0
Men's Greco-Roman[17]
Athlete Event Preliminary Repechage / Quarterfinal Semifinal Final Rank
Pools Rank
Hamid Banitamim 55 kg  Kang (PRK)
L 0–6
Pool 1
3
Did not advance 9
 Khatri (IND)
L 5–6
Ali Ashkani 60 kg  Al-Mandi (YEM)
W 11–0
Pool 2
1 Q
 Koizhaiganov (KAZ)
L 1–4
Did not advance 5
 Mamedow (TKM)
W 3–2
Mehdi Nassiri 66 kg  Manukyan (KAZ)
L 1–2
Pool 4
3
Did not advance 9
 Kobonov (KGZ)
L Fall
Parviz Zeidvand 74 kg  El-Habeche (LBN)
W 10–0
Pool 3
1 Q
 Khalimov (KAZ)
L 1–3
3rd place match
 Biktyakov (UZB)
W 3–0
 Nawaf (QAT)
W 13–0
Majid Ramezani 84 kg  Erofaylov (UZB)
L 1–7
Pool 2
3
Did not advance 8
 Al-Araj (JOR)
W 6–1
 Mambetov (KAZ)
L 2–6
Masoud Hashemzadeh 96 kg  Assembekov (KAZ)
W 3–0
Pool 2
2 QR
 Jiang (CHN)
W 3–1
 Park (KOR)
L 1–3
3rd place match
 Al-Haiek (SYR)
W 4–0
 Cheglakov (UZB)
L 0–4
 Morikaku (JPN)
W 3–0
Alireza Gharibi 120 kg  Go (PHI)
W 11–0
Pool 3
1 Q
 Tsurtsumia (KAZ)
L 0–3
3rd place match
 Quziev (UZB)
W 4–2
 Quziev (UZB)
W 8–0

Wushu

Men's taolu[18]
Athlete Event Changquan Daoshu Gunshu Total Rank
Arash Azizi Changquan 9.15 9.13 9.21 27.49 11
Athlete Event Nanquan Nandao Nangun Total Rank
Hadi Ghamkhar Nanquan 9.28 9.25 9.23 27.76 11
Men's sanda[19]
Athlete Event 1st preliminary round Quarterfinal Semifinal Final Rank
Mehdi Jafarpour 52 kg  Phan (VIE)
W 2–1
 Khamsounthone (LAO)
L 1–2
Did not advance 5
Ramin Movahednia 56 kg  Kim (KOR)
L 1–2
Did not advance 9
Mehdi Mohammadinasab 60 kg  Pasiwat (PHI)
L 0–2
Did not advance 9
Mohammad Aghaei 65 kg  Enami (JPN)
W 2–0
 Phùng (VIE)
W 2–0
 Yu (CHN)
W 2–1
 Chomphuphuang (THA)
L 0–2
Hossein Ojaghi 70 kg  Saparbekov (KGZ)
W 2–0
 Li (CHN)
W 2–0
 Ponork (THA)
W 2–0

References

  1. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 245–246. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  2. "アジア大会 2002年10月6日-10日". www.usiwakamaru.or.jp. Retrieved 22 December 2011.
  3. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 121–142. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  4. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). p. 168. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  5. "Asian Canoeing (Olympic 2002)". Asian Canoe Confederation. Retrieved 22 December 2011.
  6. "14th Asian Games – JR". Cycling News. Retrieved 22 December 2011.
  7. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 396–398. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  8. "Asian Games 2002 (South Korea)". RSSSF. 23 November 2006. Retrieved 22 December 2011.
  9. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 456–463. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  10. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 477–481. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  11. "Asian Games – BUSAN, 2002". ISSF. Retrieved 22 December 2011.
  12. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 719–725. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  13. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 727–729. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  14. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). p. 744. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  15. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 750–757. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  16. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 766–772. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  17. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 773–779. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  18. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 786–788. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
  19. "The 14th Busan Asian Games – Results Book" (PDF). pp. 789–793. Archived from the original (PDF) on 5 October 2013. Retrieved 24 December 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.