Handball at the 2017 Islamic Solidarity Games

Handball at the 2017 Islamic Solidarity Games was held in Azerbaijan from 9 to 14 May 2017.[1]

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Men  Saudi Arabia
Abdullah Al-Abbas
Hassan Al-Janabi
Hussain Al-Mohsin
Abdullah Al-Hammad
Hassan Al-Khadrawi
Abdulazez Saeed
Mohammed Al-Salem
Fahad Al-Farhan
Nawaf Al-Mutairi
Mahdi Al-Salem
Hisham Al-Obaidi
Hassan Ghazwi
Mojtaba Al-Salem
Mohammed Al-Zaer
 Turkey
Alp Eren Pektaş
Doruk Pehlivan
Uğur Erceylan
Coşkun Göktepe
Enes Gümüşok
Baran Nalbantoğlu
Tuğberk Çatkın
Onur Ersin
Taner Günay
Halil İbrahim Öztürk
Gökhan Örnek
Ramazan Döne
Çetin Çelik
Hüseyin Pamuk
 Iraq
Bilal Hasan
Majid Abdul-Ridha
Hussein Ali
Jasim Ghassab
Ahmed Makki
Mustafa Mahmood
Mohanad Adil
Ali Tariq
Ali Abdul-Ridha
Mohammed Sahib
Maytham Oudah
Mustafa Mohammed
Ali Adnan
Baderaldeen Hammoudi
Women  Azerbaijan
Sabina Nuriyeva
Anna Hamidova
Marina Tankaskaya
Anastasiya Metelska
Irana Gasimova
Anna Burova
Maria Rachiteleva
Sakinat Abbasova
Ekaterina Artamonova
Oksana Orekhova
Yekaterina Peche
Irina Klimenko
Alla Chernyshkova
Natalia Gaiovich
 Turkey
Sevilay İmamoğlu Öcal
Esra Öztürk
Beyza İrem Türkoğlu
Gonca Nahcıvanlı
Yeliz Özel
Yeliz Yılmaz
Serpil İskenderoğlu
Nurceren Akgün
Derya Tınkaoğlu
Fatma Atalar
Yasemin Şahin
Aslı İskit
Ümmügülsüm Bedel
Olga Vashchuk
 Cameroon
Natacha Ebissienine
Anne Ngo
Paola Ebanga
Adjani Ngouoko
Scholastique Mfomo
Jacqueline Mossy
Morgane Ndongo
Hermine Ngo
Caroline Magaptche
Yolande Touba
Jasmine Yotchoum
Anne Essam

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Azerbaijan (AZE)1001
 Saudi Arabia (KSA)1001
3 Turkey (TUR)0202
4 Cameroon (CMR)0011
 Iraq (IRQ)0011
Totals (5 nations)2226

Men

Preliminary round

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Saudi Arabia 33009970+296
 Algeria 32019572+234
 Azerbaijan 310296109−132
 Pakistan 300386125−390
9 May
9:00
Saudi Arabia  26–13  Algeria Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Gasmi, Gasmi (FRA)
Saeed 5 (13–7) Naim 6
  Report  

9 May
18:00
Pakistan  36–43  Azerbaijan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
H. Hussain 10 (15–20) Butenko 11
  Report  

10 May
9:00
Algeria  47–24  Pakistan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Rashed, El-Sayed (EGY)
Feredj 8 (20–8) Pervaiz, Z. Hussain 6
  Report  

10 May
20:15
Azerbaijan  31–38  Saudi Arabia Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
Georgiyevski, Sukić 7 (14–19) Al-Obaidi 10
   Report   

11 May
11:15
Saudi Arabia  35–26  Pakistan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Aghakishi, Aghakishi (AZE)
Ghazwi 10 (18–10) H. Hussain 6
  Report  

11 May
20:15
Azerbaijan  22–35  Algeria Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Gasmi, Gasmi (FRA)
Sukić 6 (11–15) Naim, Djeghaba 7
   Report  

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Turkey 33008878+106
 Iraq 32019572+234
 Morocco 31027368+52
 Jordan 30035290−380
9 May
11:15
Morocco  24–27  Turkey Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Al-Mawt, Al-Marhoon (BHR)
Kossai 7 (8–12) Döne 8
  Report   

9 May
20:15
Iraq  37–15  Jordan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Rashed, El-Sayed (EGY)
Hammoudi 6 (20–7) Abu-Hasan 4
   Report  

10 May
11:15
Turkey  35–33  Iraq Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Gasmi, Gasmi (FRA)
Döne 15 (17–19) Ali 10
  Report   

10 May
18:00
Jordan  16–27  Morocco Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Aghakishi, Aghakishi (AZE)
Abu-Hasan 6 (6–15) Hamed 7
  Report  

11 May
9:00
Morocco  22–25  Iraq Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Al-Mawt, Al-Marhoon (BHR)
Hamed 5 (11–10) Ali 11
   Report  

11 May
18:00
Jordan  21–26  Turkey Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Al-Hindawi 8 (10–11) Ersin 6
  Report   

Placement 5th–8th

7th/8th

12 May
9:00
Pakistan  33–31  Jordan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Rashed, El-Sayed (EGY)
H. Hussain 10 (18–14) Abu-Hasan 10
  Report  

5th/6th

12 May
11:15
Azerbaijan  31–25  Morocco Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Florescu, Stoia (ROU)
Nazaraliyev 10 (15–10) Bourguiba 6
  Report  

Final round

 
SemifinalsGold medal match
 
      
 
13 May
 
 
 Saudi Arabia28
 
14 May
 
 Iraq24
 
 Saudi Arabia26
 
13 May
 
 Turkey21
 
 Algeria22
 
 
 Turkey26
 
Bronze medal match
 
 
14 May
 
 
 Iraq27
 
 
 Algeria22

Semifinals

13 May
11:15
Saudi Arabia  28–24  Iraq Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Gasmi, Gasmi (FRA)
Moj. Al-Salem 8 (13–12) Ali 8
  Report  

13 May
15:45
Algeria  22–26  Turkey Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Aghakishi, Aghakishi (AZE)
Naim 7 (9–14) Döne 9
  Report  

Bronze medal match

14 May
11:15
Iraq  27–22  Algeria Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Aghakishi, Aghakishi (AZE)
Ghassab 7 (17–10) Naim 9
  Report  

Gold medal match

14 May
15:45
Saudi Arabia  26–21  Turkey Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Al-Mawt, Al-Marhoon (BHR)
Al-Obaidi 8 (12–10) Döne 6
  Report   

Women

Preliminary round

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Azerbaijan 330010269+336
 Turkey 32019279+134
 Cameroon 31029886+122
 Uzbekistan 300367125−580
9 May
13:30
Turkey  37–21  Uzbekistan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Aghakishi, Aghakishi (AZE)
İskit 8 (16–8) Mustafaeva 8
  Report  

9 May
15:45
Cameroon  26–28  Azerbaijan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Florescu, Stoia (ROU)
Ndongo 6 (14–16) Tankaskaya 10
  Report  

10 May
13:30
Cameroon  31–33  Turkey Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Al-Mawt, Al-Marhoon (BHR)
Touba 10 (16–19) Özel 10
   Report  

10 May
15:45
Uzbekistan  21–47  Azerbaijan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Najmedinova 9 (9–23) Metelska 9
  Report  

11 May
13:30
Uzbekistan  25–41  Cameroon Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Hussein, İmran (IRQ)
Mustafaeva 6 (7–18) Ebanga 10
  Report  

11 May
15:45
Azerbaijan  27–22  Turkey Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Florescu, Stoia (ROU)
Artamonova 6 (10–8) Özel 5
  Report  

Final round

 
SemifinalsGold medal match
 
      
 
13 May
 
 
 Azerbaijan42
 
14 May
 
 Uzbekistan25
 
 Azerbaijan28
 
13 May
 
 Turkey26
 
 Turkey34
 
 
 Cameroon18
 
Bronze medal match
 
 
14 May
 
 
 Uzbekistan27
 
 
 Cameroon35

Semifinals

13 May
9:00
Azerbaijan  42–25  Uzbekistan Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Hussein, Imran (IRQ)
Burova 7 (24–13) Khalmuratova 5
  Report  

13 May
13:30
Turkey  34–18  Cameroon Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Özel 9 (16–7) four players 3
  Report   

Bronze medal match

14 May
13:30
Uzbekistan  27–35  Cameroon Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Mustafaeva 7 (14–18) Yotchoum 7
  Report  

Gold medal match

14 May
18:00
Azerbaijan  28–26  Turkey Sarhadchi Arena, Baku
Referees: Florescu, Stoia (ROU)
Chernyshkova 8 (14–11) Özel 7
  Report  

References

  1. "Team sport draw results announced". timnasgaruda.com. Retrieved 9 May 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.