Greece at the 2018 Mediterranean Games

Greece competes at the 2018 Mediterranean Games in Taragona, Spain from 22 June to 1 July 2018.

Greece at the
2018 Mediterranean Games
IOC codeGRE
NOCHellenic Olympic Committee
in Taragona
Competitors299 [1] in 28 sports
Flag bearerEvangelia Psarra
Medals
Ranked 5th
Gold
12
Silver
14
Bronze
22
Total
48
Mediterranean Games appearances (overview)

Medal Summary

Medal Table

Archery

Men

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Christos Aerikos Individual 609 28  Janevski (MKD)
W 7–1
 Pasqualucci (ITA)
W 6–2
 Gulacar (TUR)
L 3–7
Did not advance
Vasileios Kalogiannis 609 27  Hoxha (ALB)
W 6–0
 Galiazzo (ITA)
L 1–7
Did not advance
Alexandros Karageorgiou 635 18 Bye  Tolba (EGY)
W 6–2
 Strajhar (SLO)
L 4–6
Did not advance
Christos Aerikos
Vasileios Kalogiannis
Alexandros Karageorgiou
Team N/A N/A N/A Bye  Italy (ITA)
L 0–6
Did not advance

Women

Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Anatoli Martha Gkorila Individual 614 13  Hadjierotokritou (CYP)
W 6–5
 Cruz (ESP)
L 2–6
Did not advance
Maria Papandreopoulou 590 17  Psarra (GRE)
L 2–6
Did not advance
Evangelia Psarra 602 16  Papandreopoulou (GRE)
W 6–2
 Anagoz (TUR)
L 0–6
Did not advance
Anatoli Martha Gkorila
Maria Papandreopoulou
Evangelia Psarra
Team N/A N/A Bye  France (FRA)
L 4–5
Did not advance

Athletics

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men

Track & road events
Athlete Event Semifinal Final
Result Rank Result Rank
Efthymios Stergioulis 100 m 10.89 12 Did not advance
Ioannis Nyfantopoulos 10.64 5 Q DQ
Panagiotis Trivyzas 200 m 20.78 6 Q 21.06 6
Christos Kotitsas 800 m 1:52.22 14 Did not advance
Andreas Dimitrakis 1500 m 3:46.17 10 Q 3:51.12 12
Georgios Michalis Tassis 5000 m N/A 14:38:33 13
Markos Gkourilias N/A 13:59:59 7
Konstantinos Douvalidis 110 m hurdles N/A 13.67
Konstantinos Nakos 400 m hurdles 51.65 13 Did not advance
Nikolaos Gkotsis 3000 m steeplechase N/A 9:14.90 13
Christos Kallias Half marathon N/A DNF
Konstantinos Gkelaouzos N/A 1:13:12.00 16
Konstadinos Douvalidis
Efthymios Stergioulis
Panagiotis Trivyzas
Ioannis Nyfantopoulos
Konstantinos Zikos
4 × 100 m relay N/A 39.72 5
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Konstantinos Baniotis High jump N/A 2.23
Anastasios Galazoulas Long jump 7.36 14 Did not advance
Michail Mertzanidis Despoteris 7.88 2 Q 7.73 8
Anastasios Latiflaris Shot put 18.50 8 Q 18.84 9
Kyriakos Zotos 17.16 15 Did not advance
Georgios Tremos Discus throw 56.68 5 Q 57.84 7
Iason Thanopoulos 50.15 13 Did not advance

Women

Track & road events
Athlete Event Semifinal Final
Result Rank Result Rank
Rafailía Spanoudaki-Hatziriga 100 m 11.56 2 Q 11.53
Grigoria Keramida 200 m 23.79 8 Q 23.90 8
Irini Vasiliou 400 m 53.07 6 Q 53.20 7
Anna Vasileiou 53.65 11 Did not advance
Konstantina Giannopoulou 800 m 2:04.99 8 Q 2:12.72 8
Athina Koini 1500 m N/A 4:30.65 11
Koraini Kyriakopoulou N/A 4:26.15 10
Anastasia Karakatsani 5000 m N/A 16:57.87 7
Elisavet Pesiridou 100 m hurdles 13.41 3 Q 13.30
Elpida Toka 400 m hurdles 59.69 8 Q 59.28 8
Effrosyni Theodorou 59.66 7 Q 59.02 7
Eleftheria Petroulaki Half marathon N/A 1:21:59.00 8
Elisavet Pesiridou
Rafailía Spanoudaki-Hatziriga
Grigoria Emmanouela Keramida
Kyriaki Samani
Aikaterini Sarri
4 × 100 m relay N/A 45.11 5
Field events
Athlete Event Final
Distance Position
Nikoleta Kyriakopoulou Pole Vault 4.31
Haido Alexouli Long jump 6.39 8
Kristina Alvertsian Triple jump 12.69 9
Chrysoula Anagnostopoulou Discus throw 58.85
Aikaterini Vamvoukaki Shot put 60.62 8

Badminton

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Stamatis Tsigkirdakis Men's singles  Jallad (SYR)
W 2–0
 Atilano (POR)
L 0–2
Did not advance
Ilias Xanthou Bye  Kurt (TUR)
L 0–2
Did not advance
Georgios Galvas
Panagiotis Skarlatos
Men's doubles N/A  Doder /
Milic (SRB)
L 1–2
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Grammatoula Sotiriou Women's singles  Mair (ITA)
W 2–0
 Christodoulou (CYP)
W 2–1
 Demirbag (TUR)
L 0–2
Did not advance
Polyvia Tzika Bye  Hoyaux (FRA)
L 0–2
Did not advance
Grammatoula Sotiriou
Polyvia Tzika
Women's doubles N/A  Arboleya /
Vejo (ESP)
L 0–2
Did not advance

Basketball 3X3

Men's tournament

Team

Group D

Team Pts W L PF PA Diff Qualification
 Slovenia 42042339Quarterfinal
 Greece 2113639-3Quarterfinal
 Spain 0023539-4

27 June 2018
10:40
Greece  1621  Slovenia
Camp de Mart Auditorium

27 June 2018
12:40
Spain  1820  Greece
Camp de Mart Auditorium

Quarterfinal


29 June 2018
18:00
Serbia  1319  Greece
Camp de Mart Auditorium

Semifinal


29 June 2018
19:20
Italy  2117  Greece
Camp de Mart Auditorium

Bronze medal match


29 June 2018
20:00
Slovenia  1811  Greece
Camp de Mart Auditorium

TeamRank
 GreeceFourth place

Women's tournament

Team
  • Vasiliki Souzana Karampatsa
  • Anastasia Ntaolengk Nixina
  • Garyfallia Paraskevi Ntanou
  • Georgia Stamati

Group A

Team Pts W L PF PA Diff Qualification
 Spain 840703733Semifinal
 Portugal 42240382Semifinal
 Greece 42255550
 Slovenia 2135259-7
 Andorra 2134371-28

27 June 2018
12:20
Slovenia  913  Greece
Camp de Mart Auditorium

27 June 2018
17:40
Spain  2114  Greece
Camp de Mart Auditorium

27 June 2018
18:40
Greece  1612  Andorra
Camp de Mart Auditorium

28 June 2018
19:20
Greece  1213  Portugal
Camp de Mart Auditorium

Boxing

Men

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Polyneikis Kalamaras Light heavyweight  Assaghir (MAR)
W RSC-I - 2:04
 Lazar (SLO)
W 5–0
 Abdelgawwad (EGY)
L 1–3
Did not advance
Pavlos Tsagkrakos Middleweight  Ozkal (TUR)
L 2–3
Did not advance
Alexandros Tsanikidis Light welterweight  Behrami (KOS)
W 5–0
 Mohamed (EGY)
W 5–0
 Nadir (MAR)
L 2–3
Did not advance

Canoeing

Men

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Dimitrios Antoniou K-1 200 m 00:36.811 5 QS 00:36.502 4 Did not advance
Konstantinos Efthymiadis K-1 500 m 01:46.856 4 QS 01:43.968 4 Did not advance
Konstantinos Efthymiadis
Ioannis Koutsopodiotis
K-2 500 m 01:43.481 6 QS 01:38.503 4 Did not advance

Women

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Markela Nina Kavoura K-1 200 m 00:46.773 5 QS 00:45.886 4 Did not advance
Eleftheria Kaminari K-1 500 m 02:07.215 6 QS 02:04.057 4 Did not advance

Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)

Cycling

Men

Athlete Event Time Rank
Georgios Bouglas Men's road race DNF
Stylianos Farantakis
Charalampos Kastrantas
Ioannis Kyriakidis
Polychronis Tzortzakis
Charalampos Kastrantas Men's time trial 33:25.13 13
Polychronis Tzortzakis 31:46.81 7

Women

Athlete Event Time Rank
Argyro Milaki Men's road race 3:04:00 22
Varvara Fasoi 2:52:40 18
Argyro Milaki Men's time trial 26:36.71 7
Varvara Fasoi 25:51.61 5

Equestrian

Jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round A Round B Jump Off
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Alexandros Fourlis Grandeur Individual 6 23 24 24 21 Did not advance N/A 24 21
Aggelos Touloupis Idealisca D 48 D D 47 Did not advance 999 47
Ioli Mytilineou Mon Ame II 19 41 30 30 24 Did not advance 30 24
Hannah Mytilineou Laverin Du Saar 15 36 A A 45 Did not advance 999 45
Alexandros Fourlis
Avgerinos Linardos
Aggelos Touloupis
Ioli Mytilineou
Hannah Mytilineou
See above Team N/A 20 9 20 40 9 40 40 9 40 9

Fencing

Men

Athlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Savvas Kavvadias Individual épée  Ramos (ESP)
L 2–5
 Canonne (FRA)
L 4–5
 Candeia (POR)
L 3–4
 Cuomo (ITA)
W 5–4
4 Q  Pizzo (ITA)
L 10–15
Did not advance

Women

Athlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Niki Katerina Sidiropoulou Individual épée  Rembi (FRA)
L 2–5
 Foietta (ITA)
L 1–5
 Gavin (ESP)
W 5–2
 Mavrikiou (CYP)
W 5–2
 Sel (SRB)
W 5–2
 Tannous (LBN)
W 5–2
3 Q Bye  Coquin (FRA)
L 12–15
Did not advance
Despina Georgiadou Individual sabre  Azza Besbes (TUN)
W 5–4
 Rifkiss (FRA)
W 5–2
 Laso (ESP)
W 5–1
 Shchukla (TUR)
W 5–2
 Mormile (ITA)
W 5–4
N/A 1 Q Bye  Gkountoura (GRE)
W 15–9
 Ciaraglia (ITA)
L 9–15
Did not advance
Theodora Gkountoura  Barbero (ESP)
L 1–5
 Balzer (FRA)
W 5–2
 Ciaraglia (ITA)
L 3–5
 Erbil (TUR)
L 0–5
N/A 5 Q  Shchukla (TUR)
W 15–9
 Georgiadou (GRE)
L 9–15
Did not advance
Aikaterini-Maria Kontochristopoulou Individual foil  de Costanzo (ITA)
L 0–5
 Elsharkawy (EGY)
L 4–5
 Mienville (FRA)
L 2–5
 Blanco (ESP)
L 1–5
 Gunes (TUR)
W 5–0
 Shaito (LBN)
W 5–2
5 Q  Shaito (LBN)
W 15–14
 Njanga (FRA)
L 9–15
Did not advance

Football

Men's Tournament

Team
Coaches
  • Ioannis Gkoumas
  • Spyridon Livathinos
  • Lampros Spintzos

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Greece 2 2 0 0 4 1 +3 6 Semifinals
2  France 2 1 0 1 2 3 1 3 Semifinals if the best runners-up
3  Turkey 2 0 0 2 0 2 2 0
First match(es) will be played on 22 June 2018. Source:
Turkey 0–1 Greece
Estadi Municipal de Calafell, Calafell

France 1–3 Greece
  • Gassama  75'
Referee: Marco Di Bello (Italy)

Semifinal

Italy 3–0 Greece

Bronze medal match

Greece 0–0 Morocco
Penalties
6–7
Estadi Municipal de Calafell, Calafell
TeamRank
 GreeceFourth place

Golf

Men

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total
Score Score Score Score Score Rank
Dimitrios Rokadakis Individual 8 17 27 29 29 34
Panagiotis Samakovlis 3 11 21 31 31 35
Vasilios Koumpakis 6 9 11 13 13 27
Dimitrios Rokadakis
Panagiotis Samakovlis
Vasilios Koumpakis
Team 9 20 32 36 36 12

Women

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total
Score Score Score Score Score Rank
Alkyoni Aharidi Individual 6 11 19 27 27 20
Paraskevi Vergou 12 22 37 44 44 21
Konstantina Kolymbaki 14 23 30 45 45 22
Alkyoni Aharidi
Paraskevi Vergou
Konstantina Kolymbaki
Team 18 32 47 62 62 7

Gymnastics

Artistic

Men

Athlete Event Team Final Individual Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Georgios Christos Chatziefstathiou Team 11.550 12.950 12.850 N/A 12.900 12.850 242.700 6 Did not advance
Nikolaos Iliopoulos 13.250 12.100 13.200 N/A 14.100 13.900 Q 11.600 12.900 13.250 13.700 14.000 13.600 79.050 10
Christoforos Konstantinidis 13.950 Q DNS 13.550 N/A N/A N/A Did not advance
Vlasios Maras N/A N/A N/A N/A 13.300 14.200 Q Did not advance
Antonios Tantalidis 13.400 14.000 Q 12.350 N/A 12.900 12.850 13.200 12.050 12.650 14.400 13.150 11.000 76.450 13
Apparatus
Athlete Event Final
Total Rank
Antonios Tantalidis Pommel horse 13.933 7
Christoforos Konstantinidis Floor 13.666 5
Vlasios Maras Horizontal bar 12.466 8
Nikolaos Iliopoulos 13.266 5

Women

Athlete Event Team Final Individual Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Argyro Afrati Team N/A 11.650 7.500 12.975 Q 141.250 7 Did not advance
Vasiliki Millousi 12.500 Q N/A 12.100 N/A Did not advance
Evangelia Monokrousou 10.000 11.850 N/A 12.950 Q Did not advance
Evangelia Plyta N/A N/A 10.900 N/A Did not advance
Ioanna Xoulogi 10.800 11.650 11.200 N/A 12.600 11.950 11.000 12.100 47.650 11
Apparatus
Athlete Event Final
Total Rank
Evangelia Monokrousou Vault 12.399 7
Argyro Afrati 13.333 5
Vasiliki Millousi Balance beam 12.166 5

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Maria Dervisi All-around 12.250 12.200 13.350 10.300 48.100 13 Did not advance
Eleni Kelaiditi 16.300 17.550 18.200 15.800 67.850 3 Q 17.100 17.950 18.300 17.400 70.750

Handball

Men's tournament

Team
  • Konstantinos Gourgoumis
  • Petros Mpoukovinas
  • Angelos Tsilis
  • Christos Stigkas
  • Petros Kyriakou
  • Anastasios Papadionysiou
  • Panagiotis Karampourniotis
  • Stefanos Michailidis
  • Christos Kederis
  • Charalampos Mallios
  • Charalampos Dompris
  • Nikolaos Kritikos
  • Nikolaos Passias
  • Ioannis Kalomoiros
  • Efthymios Iliopoulos
  • Ioannis Krallis
Coaches
  • Ioannis Arvanitis
  • Georgios Chalkidis

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Spain 2 2 0 0 80 39 +41 4
 Portugal 2 0 1 1 50 62 −12 1
 Greece 2 0 1 1 45 74 −29 1
23 June 2018
14:00
Spain  46–17  Greece Campclar Sports Palace , Campolara
Referees: ,
(–)

25 June 2018
14:00
Greece  28–28  Portugal Campclar Sports Palace , Campolara
Referees: ,
(–)

Women's tournament

Team
  • Fragkoula Papanikolaou
  • Elisavet Mastaka
  • Magdalini Kepesidou
  • Agni Zygoura
  • Lamprini Tsakalou
  • Niki Ratsika
  • Eleni Mournou
  • Christa Maria Stougiannidou
  • Angeliki Karela
  • Olympia Andritsou
  • Aikaterini Mania
  • Aikaterini Vafeiadou
  • Panagiota Argyropoulou
  • Rafailia Karacharisi
  • Vasiliki Gkatsiou
Coaches
  • Georgios Vasiliadis
  • Menelaos Danilos

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Spain 2 2 0 0 56 29 +27 4
 Italy 1 1 0 0 31 26 +5 2
 Slovenia 2 1 0 1 46 53 −7 2
 Portugal 1 0 0 1 24 29 −5 0
 Greece 2 0 0 2 38 58 −20 0
23 June 2018
14:00
Greece  26–31  Italy Campclar Sports Palace , Campolara
Referees: ,
(–)

24 June 2018
14:00
Spain  27–12  Greece Campclar Sports Palace , Campolara
Referees: ,
(–)

27 June 2018
14:00
Greece  28–25  Portugal Campclar Sports Palace , Campolara
Referees: ,
(–)

28 June 2018
14:00
Slovenia  29–24  Greece Campclar Sports Palace , Campolara
Referees: ,
(–)

Judo

Men

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Alexios Ntanatsidis −81 kg  Michael (CYP)
W 100–000
 Egutidze (POR)
W 100–000
 Ahmed Abdelaal (EGY)
L 000–100
Bye  Kasem (SYR)
W 000–000
Theodoros Tselidis −90 kg  Grinda (MON)
W 110–000
 Martinho (POR)
W 100–000
 Majdov (SRB)
L 000–010
Bye  Snoussi (TUN)
W 110–000
Dimitrios Tsoumitas +100 kg  Abdallaoui (MAR)
W 100–000
 Sadikovic (BIH)
L 000–100
Did not advance Bye  Dragic (SLO)
L 010–100
Did not advance
Georgios Malliaropoulos -100 kg  Sajher Kovacic (SLO)
W 100–000
 Darwish (EGY)
L 000–100
Did not advance Bye  Ben Khaled (TUN)
L 000–010
Did not advance
Eleftherios Marics Panagiotou -66 kg  Lombardo (ITA)
L 000–110
Did not advance  Jereb (SLO)
L 000–100
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Aikaterini Theodorakopoulou −48 kg  Chakir (MAR)
L 000–100
Did not advance

Karate

Men

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nikolaos Gidakos −67 kg  Kallah (EGY)
L 0–8
Did not advance
Michail Georgios Tzanos −84 kg  Martina (ITA)
L 0–0
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Christina Irini Kavakopoulou −50 kg  Bourcoisi (FRA)
W 2–0
 Perfetto (ITA)
W 3–0
 Milivojcevic (SRB)
L 0–0
N/A  Rashed (EGY)
L 0–1
4
Eleni Chatziliadou +68 kg  Fortesa (KOS)
W 5–0
 Celan (CRO)
W 3–1
 Hocaoglu (TUR)
W 3–2
N/A  Garcia (FRA)
L 3–4

Rowing

Men

Athlete Event Heats Repechage Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Spyridon Giannaros Lightweight single sculls 3:23.585 2 QSF Bye 3:22.857 5 Q 3:24.415
Spyridon Kalentzis Single sculls 3:21.729 2 QFA Bye N/A 3:22.843
Ioannis Marokos
Ninos Nikolaidis
Lightweight double sculls 2:57.298 2 QFA Bye N/A 3:04.342
Stefanos Douskos
Christos Steryiakas
Double sculls 2:58.978 2 QFA Bye N/A 2:58.983

Women

Athlete Event Heats Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Thomais Emmanouilidou Lightweight single sculls 3:40.282 2 QFA Bye 3:52.490
Aikaterini Nikolaidou Single sculls 3:32.731 1 QFA Bye 3:43.763

Sailing

Men

Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Byron Kokkalanis RS:X 2 7 5 3 3 2 4 5 3 6 4 37 4
Georgios Fragos 8 10 9 9 9 9 9 9 9 10 9 90 9
Antonios Bougiouris Laser 7 3 7 12 14 13 9 7 7 10 17 89 9
Dimitrios Papadimitriou 11 6 10 14 9 11 21 21 6 15 15 118 14

Women

Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Aikaterini Divari RS:X 9 9 9 11 10 9 9 9 9 9 9 91 9
Angeliki Skarlatou 8 8 8 9 7 6 8 7 7 6 8 73 8
Maria Vlachou Laser Radial 11 11 12 10 12 10 12 12 9 14 11 109 11
Athanasia Fakidi 7 3 1 6 1 1 3 1 7 4 3 30

Shooting

Men

Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Ioannis Chatzitsakiroglou Trap 115 21 Did not advance
Anargyros Tzinakos 103 25 Did not advance
Georgios Gampierakis 10 m air pistol 567 12 Did not advance
Georgios Mastrodimitropoulos 563 13 Did not advance
Theodoros Karpidas 10 m air rifle 603.7 16 Did not advance
Evangelos Zisis 609.7 12 Did not advance

Women

Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Anna Korakaki 10 m air pistol 575 1 QF 240.2
Dimitra Papakanellou 561 6 QF 109.9 8
Marousa Makraki 10 m air rifle 616.6 14 Did not advance
Maria Tsionoglou 608.1 20 Did not advance

Swimming

Swimming

Men

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Romanos Iasonas Alyfantis 50 m breaststroke 28.53 9 Did not advance
100 m breaststroke 1:02.01 5 q 1:02.52 8
200 m breaststroke 2:18.22 10 Did not advance
Apostolos Christou 50 m backstroke 25.43 2 q 25.35
100 m backstroke 56.64 6 q 54.68
200 m backstroke 2:03.74 8 q 2:00.37
Stefanos Dimitriadis 100 m butterfly 53.67 3 q 53.18 4
200 m butterfly 2:00.02 5 q 1:58.16
Dimitrios Dimitriou 200 m freestyle 1:50.91 11 Did not advance
400 m freestyle 3:53.64 6 q 3:55.27 8
Kristian Gkolomeev 50 m freestyle 22.37 3 q 21.66
50 m butterfly 24.00 2 q 23.53
Ioannis Karpouzlis 50 m breaststroke 28.11 7 q 27.65 5
100 m breaststroke 1:02.08 8 q 1:02.28 6
200 m breaststroke 2:17.24 8 q 2:17.72 8
Fotios Koliopoulos 50 m freestyle 23.49 15 Did not advance
100 m freestyle 51.26 12 Did not advance
100 m butterfly 55.07 11 Did not advance
Dimitrios Negris 200 m freestyle 1:50.89 10 Did not advance
400 m freestyle 3:56.42 10 Did not advance
1500 m freestyle N/A 15:13.13 4
Nikolaos Sofianidis 50 m backstroke 25.90 5 q 25.71 5
100 m backstroke 56.80 7 q 55.23 4
200 m backstroke 2:02.15 5 q 2:01.66 5
Georgios Spanoudakis 200 m individual medley 2:03.08 6 q 2:01.85 5
100 m freestyle 51.31 13 Did not advance
Andreas Vazaios 200 m individual medley 2:00.84 1 q 1:59.40
50 m butterfly 24.76 10 Did not advance
200 m butterfly 2:00.04 6 q 1:58.16
Apostolos Christou
Kristian Gkolomeev
Fotios Koliopoulos
Andreas Vazaios
4 × 100 m freestyle relay N/A 3:36.64
Apostolos Christou
Dimitrios Dimitriou
Dimitrios Negris
Andreas Vazaios
4 × 200 m freestyle relay N/A 7:24.38 4
Apostolos Christou
Kristian Gkolomeev
Ioannis Karpouzlis
Andreas Vazaios
4 × 100 m medley relay N/A 3:18.25

Women

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Kalliopi Araouzou 400 m freestyle 4:18.81 8 4:22.11 8
800 m freestyle N/A 8:50.51 9
Vasiliki Stavroula Baka 100 m freestyle 57.03 11 Did not advance
200 m freestyle 2:02.89 6 q 2:04.36 8
Theodora Drakou 50 m freestyle 25.57 3 q 25.31
50 m backstroke 28.67 1 q 28.61
100 m backstroke 1:02.69 6 q 1:02.53 5
Maria Thalia Drasidou 50 m breaststroke 31.86 3 q 31.69 4
100 m breaststroke 1:11.93 11 Did not advance
Afroditi Katsiara 200 m freestyle 2:07.44 14 Did not advance
400 m freestyle 4:24.70 13 Did not advance
800 m freestyle N/A 09:03.11 4
Sofia Klikopoulou 50 m freestyle 25.82 7 q 25.77 6
100 m freestyle 56.57 8 q 56.27 7
Ilektra Varvara Lebl 200 m individual medley 2:17.41 8 q 2:17.71 8
400 m individual medley 4:50.07 7 q 4:49.75 8
200 m butterfly 2:18.37 10 Did not advance
Anna Ntountounaki 50 m butterfly 26.30 3 q 26.57 4
100 m butterfly 59.94 4 q 58.78
200 m butterfly 2:14.10 8 q 2:14.54 8
Kristel Vourna 50 m butterfly 27.09 7 q 26.84 5
100 m butterfly 59.62 3 q 59.48 5
Vasiliki Stavroula Baka
Theodora Drakou
Maria Thalia Drasidou
Sofia Klikopoulou
4 × 100 m freestyle relay N/A 3:44.70 4
Vasiliki Stavroula Baka
Afroditi Katsiara
Ilektra Varvara Lebl
Sofia Klikopoulou
4 × 200 m freestyle relay N/A 8:23.34 7
Vasiliki Stavroula Baka
Theodora Drakou
Maria Thalia Drasidou
Anna Ntountounaki
4 × 100 m medley relay N/A 4:08.22

Paralympic Swimming

Men

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Dimosthenis Michalentzakis 100 m freestyle S10 1:00.70 10 Did not advance

Table tennis

Men

Athlete Event Round Robin 1 Round Robin 2 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Konstantinos Panagiotis Konstantinopoulos Singles  Gunduz (TUR)
L 0–4
 Karabaxhak (KOS)
W 4–WO
 Juncal (ESP)
L 1–4
3 Did not advance
Ioannis Sgouropoulos  Jorgic (SLO)
L 0–4
 Hmam (TUN)
W 4–1
N/A 2 Q  Kozul (SLO)
W 4–3
 Chen (POR)
W 4–1
 Bobocica (ITA)
L 1–4
3 Did not advance
Konstantinos Panagiotis Konstantinopoulos
Ioannis Sgouropoulos
Team  Slovenia (SLO)
L 0–3
 Portugal (POR)
L 1–3
N/A 3 N/A Did not advance

Women

Athlete Event Round Robin 1 Round Robin 2 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Aikaterini Toliou Singles  Dvorak (ESP)
L 2–4
 Markovic (BIH)
W 4–1
N/A 2 Q  Galic (SLO)
W 4–2
 Oliveira (POR)
W 4–WO
 Piccolin (ITA)
L 3–4
2 Q  Dvorak (ESP)
L 3–4
Did not advance
Georgia Zavitsanou  Loeuillette (FRA)
L 0–4
 Garci (TUN)
W 4–1
 Colantoni (ITA)
L 1–4
3 Did not advance
Aikaterini Toliou
Georgia Zavitsanou
Team  Spain (ESP)
L 0–3
 Algeria (ALG)
W 3–1
N/A 2 Q N/A  Egypt (EGY)
W 3–2
 Turkey (TUR)
L 1–3
 France (FRA)
L 0–3
4

Taekwondo

Men

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Konstantinos Chamalidis −68 kg  Cani (ALB)
W 24–16
 Pantar (SLO)
W 19–7
 Recber (TUR)
W 12–9
 Perez Polo (ESP)
L 3–17
Eleftherios Fakinos −58 kg  Gjana (ALB)
W 24–3
 Neffati (TUN)
L 6–14
Did not advance
Athanasios Nikolaidis +80 kg  Bassel (MAR)
L 13–16
Did not advance
Apostolos Telikostoglou −80 kg  Bouzid Souihli (FRA)
L 15–21
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Varvara Apoikou −49 kg  Palmer Soler (ESP)
L 7–25
Did not advance
Athanasia Mitsopoulou −67 kg Bye  Lemajic (SLO)
L 4–19
Did not advance
Evgenia Sarri +67 kg  Azzeddine (ALG)
L 19–31
Did not advance
Konstantina Tzeli −57 kg  Ben Ali (TUN)
W 3–1
 Calvo Gomez (ESP)
L 6–14
Did not advance

Tennis

Men

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ioannis Stergiou Singles  Gautier (AND)
W 2–0
 Efstathiou (CYP)
L 0–2
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Emmanouela Antonaki Singles  Erjavec (SLO)
L 0–2
Did not advance
Anna Arkadianou  Benaissa (ALG)
W 2–0
 Tan (FRA)
L 0–2
Did not advance
Emmanouela Antonaki
Anna Arkadianou
Doubles N/A Bye  France (FRA)
L 1–2
Did not advance

Volleyball

Men's tournament

Team
Coaches
  • Dimitrios Andreopoulos
  • Pavlos Karamaroudis

Group A

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Italy 6 2 0 6 0 MAX 150 109 1.376
2  Greece 3 1 1 3 3 1.000 137 133 1.030
3  Portugal 0 0 2 0 6 0.000 105 150 0.700
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
23 Jun13:00Italy  3–0  Greece 25–2025–1925–23  75–62 
24 Jun16:00Greece  3–0  Portugal 25–2025–1825–20  75–58 

Quarterfinal

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
27 Jun13:00France  0–3  Greece 24–2618–2515–25  57–76 

Semifinal

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
29 Jun Greece  0–3  Spain 23–2515–2516–25  54–75 

Bronze medal match

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
30 Jun19:00Egypt  2–3  Greece 23–2522–2525–1925–1810–15105–102 
TeamRank
 Greece Third place

Women's tournament

Team
  • Lamprini Konstantinidou
  • Styliani Christodoulou
  • Anthi Vasilantonaki
  • Panagiota Dioti
  • Evangelia Merteki
  • Olga Strantzali
  • Athanasia Totsidou
  • Maria Genitsaridi
  • Georgia Lamprousi
  • Aikaterina Giota
  • Eirini Chatziefstratiadou
  • Maria Eleni Artakianou
Coache
  • Guillermo Naranjo Hernandez

Group A

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Greece 5 2 0 6 2 3.000 184 149 1.235
2  Italy 4 1 1 5 3 1.667 178 158 1.127
3  Cyprus 0 0 2 0 6 0.000 95 150 0.633
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
22 Jun12:30Italy  2–3  Greece 25–2323–2521–2525–219–15103–109 
23 Jun19:00Cyprus  0–3  Greece 14–2520–2512–25  46–75 

Quarterfinal

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
28 Jun10:00Greece  3–1  Spain 26–2418–2525–2328–26 97–98 

Semifinal

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
29 Jun16:00Greece  3–2  France 15–2525–1619–2525–2015–1399–99 

Gold medal match

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Jun Greece  1–3  Croatia 16–2513–2525–1714-25 68–56 
TeamRank
 Greece Second place

Water polo

Men's tournament

Team
Coaches

Preliminary round

Team GP W D L GF GA GD Pts Qualification
 Greece32013516197Gold medal match
 Spain32013015156Bronze medal match
 Italy32014020205
 Turkey30031064-540
June 27, 2018 Greece  1011  Italy Camplara

June 28, 2018 Greece  43  Spain Camplara

June 29, 2018 Greece  212  Turkey Camplara

Gold medal match

July 01, 2018
12:10
Greece  88  Serbia Camplara
Score by quarters: 1-1, 2-0, 2-4, 3-3  PSO: 2–4
TeamRank
 Greece Second place

Women's tournament

Team
Coaches

Preliminary round

Team GP W D L GF GA GD Pts Qualification
 Spain22003614224Gold medal match
 Greece2101379282Bronze medal match
 Portugal2002656-500
June 27, 2018 Spain  98  Greece Camplara

June 29, 2018 Greece  290  Portugal Camplara

Bronze medal match

June 30, 2018
17:20
Greece  155  France Camplara
TeamRank
 Greece Third place

Water skiing

Men

Athlete Event Round 1 Round 2 Final
Points/Time Points/Time Rank Points/Time Rank
Pavlos Serpieris Slalom 3.00/55/18.25 4.50/40 12 Did not advance
Aris Evgenios Techoueyres 4.00/55/13.00 DNS 4 Q 2.00/55/12.00 4

Women

Athlete Event Round 1 Round 2 Final
Points/Time Points/Time Rank Points/Time Rank
Angeliki Andriopoulou Slalom 2.50/55/14.25 DNS 1 Q 5.00/52/16.00 4
Marie Vympranietsova 5.00/52 2.00/52/14.25 2 Q 1.00/52 9

Weightlifting

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk
Result Rank Result Rank
Dimitrios Aslanidis −85 kg 152 183
Theodoros Iakovidis −94 kg 161 195
Georgios Markoulas −105 kg 158 4 201 4
Konstantinos Rempelis −77 kg 125 5 155 5

Women

Athlete Event Snatch Clean & Jerk
Result Rank Result Rank
Konstantina Benteli −58 kg 91 107
Eleni Kourtelidou −69 kg 88 4 107 5
Irini Bourelia −75 kg 73 8 100 8
Maria Pipiliaridou −48 kg 66 7 80 6

Wrestling

Men's Freestyle

Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kyrillos Binenmpaoum −74 kg Bye  Marquez (ITA)
L 0–0
Did not advance  Galea (MLT)
L 0–0
Did not advance
Timofei Xenidis −97 kg  Dede (TUR)
L 6–7
Did not advance

Men's Greco-Roman

Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Laokratis Kesidis −97 kg Bye  Kajala (SRB)
L 1–9
Did not advance
Apostolos Manouilidis −67 kg Bye  Elsayed (EGY)
L 0–9
Did not advance  Alhasan (SYR)
L 4–12
Did not advance
Georgios Prevolarakis −77 kg Bye  Stefanek (SRB)
L 0–0
Did not advance  Margaryan (FRA)
L 0–0
Did not advance
Dimitrios Tsekeridis −87 kg Bye  Sidazara (ALG)
L 2–3
Did not advance  Huklek (CRO)
W 12–1
Did not advance

Women's Freestyle

Athlete Event Round Robin Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Christina Demirkan −57 kg  Aouissi (ALG)
L 4–9
 Gun (TUR)
L 0–4
 Diaz (ESP)
L 2–6
 Rainero (ITA)
L 0–9
5
Maria Prevolaraki −53 kg  Erge (TUR)
W 7–2
 Mori (ITA)
W 11–0
 Flores (ESP)
W 10–0
 Honorine (FRA)
W 6–0
Theodora Telianidou −62 kg  Amri (TUN)
L 0–4
 Da Col (ITA)
L 0–4
N/A 5

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.