Fiji at the 2018 Commonwealth Games

Fiji competed at the 2018 Commonwealth Games in the Gold Coast, Australia from April 4 to April 15, 2018.[1] It was Fiji's 16th appearance at the Commonwealth Games.

Fiji at the
2018 Commonwealth Games
CGF codeFIJ
CGAFiji Association of Sports and National Olympic Committee
Websitewww.fijiolympiccommittee.com
in Gold Coast, Australia
Competitors96 in 12 sports
Flag bearer Apolonia Vaivai
Medals
Ranked 23rd
Gold
1
Silver
1
Bronze
2
Total
4
Commonwealth Games appearances (overview)
British Empire Games
British Empire and Commonwealth Games
British Commonwealth Games
Commonwealth Games

Fiji competed in 12 sports and made their first appearance in the Men’s rugby sevens tournament after a twelve year absence.[2] Fiji announced a team of 97 athletes.[3] Though only 96 competed.

Weightlifter Apolonia Vaivai was the country's flag bearer during the opening ceremony.[4]

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 GoldEileen CikamatanaWeightliftingWomen's −90 kgApril 9
 SilverFiji national rugby sevens team
Rugby sevensMen's tournamentApril 15
 BronzeApolonia VaivaiWeightliftingWomen's −69 kgApril 8
 BronzeWinston HillBoxingMen's −69 kgApril 14

Competitors

The following is the list of number of competitors participating at the Games per sport/discipline.

Sport Men Women Total
Athletics 8412
Badminton 246
Beach volleyball 224
Boxing 202
Lawn bowls 5510
Netball N/A1212
Rugby sevens 131225
Shooting 404
Squash 314
Swimming 325
Table tennis 235
Weightlifting 347
Total464896

Athletics

Fiji participated with 12 athletes (8 men and 4 women).[3]

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Aaron Powell 100 m 11.03 6 Did not advance
Kolinio Radrudru 11.22 6 Did not advance
Aaron Powell 200 m 22.05 7 Did not advance
Samuela Railoa 400 m 48.11 5 Did not advance
Kameli Sauduadua 47.91 5 Did not advance
Petero Veitaqomaki 800 m 1:54.22 8 N/A Did not advance
Aaron Powell
Samuela Railoa
Petero Veitaqomaki
Eugene Vollmer
4 × 100 m relay 42.09 6 N/A Did not advance
Aaron Powell
Samuela Railoa
Kameli Sauduadua
Petero Veitaqomaki
4 × 400 m relay 3:19.19 3 Q N/A 3:15.10 5
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Eugene Vollmer Long jump 6.85 25 Did not advance
Triple jump 15.32 16 Did not advance
Malakai Kaiwalu High jump NM Did not advance
Mustafa Fall Shot put 15.72 14 Did not advance
Discus throw 39.68 12 q 43.50 12
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Makereta Naulu 100 m 12.23 7 Did not advance
Miriama Senokonoko 400 m 58.31 8 Did not advance
Elenani Tinai 57.45 6 Did not advance
Field events
Athlete Event Final
Distance Rank
Shawntell Lockington High jump NM

Badminton

Fiji participated with six athletes (2 men and 4 women).[3]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Burty Molia Men's singles  Prakash Vijayanath (RSA)
L 0-2
Did not advance
Liam Fong BYE  Niluka Karunaratne (SRI)
L 0-2
Did not advance
Alissa Dean Women's singles  Mahoor Shahzad (PAK)
L 0-2
Did not advance
Andra Whiteside BYE  P. V. Sindhu (IND)
L 0-2
Did not advance
Karyn Gibson  Yeo Jia Min (SGP)
L 0-2
Did not advance
Doubles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Burty Molia
Liam Fong
Men's doubles N/A  Danny Bawa Chrisnanta (SGP)
 Terry Hee Yong Kai (SGP)
L 0-2
Did not advance
Karyn Gibson
Andra Whiteside
Women's doubles N/A  Rachel Honderich (CAN)
 Kristen Tsai (CAN)
L 0-2
Did not advance
Alissa Dean
Danielle Whiteside
N/A  Alana Bailey (JAM)
 Katherine Wynter (JAM)
W 2-1
 Setyana Mapasa (AUS)
 Gronya Somerville (AUS)
L 0 - 2
Did not advance
Karyn Gibson
Burty Molia
Mixed doubles  Brian Kasirye (UGA)
 Aisha Nakiyemba (UGA)
W 2-1
 Pranaav Jerry Chopra (IND)
 N. Sikki Reddy (IND)
L 0-2
Did not advance
Andra Whiteside
Liam Fong
 Emmanuel Donkor (GHA)
 Stella Koteikai Amasah (GHA)
L 1-2
Did not advance

Beach volleyball

Fiji qualified a men's and women's beach volleyball team for a total of four athletes.[5]

Athlete Event Preliminary round Standing Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Inia Korowale
Sairusi Cavula
Men's Pool A
 McHughSchumann (AUS)
L 0 - 2 (9 - 21, 8 - 21)
 WilliamsStewart (TTO)
L 0 - 2 (9 - 21, 17 - 21)
 SeabrookesHodge (SKN)
W 2 - 0 (21 - 16, 21 - 11)
3 Did not advance
Iliseva Ratudina
Laite Nima
Women's Pool B
 Humana-ParedesPavan (CAN)
L 0 - 2 (5 - 21, 8 - 21)
 GrimsonPalmer (ENG)
L 0 - 2 (9 - 21, 7 - 21)
 BlackmanGrant (TTO)
L 0 - 2 (18 - 21, 22 - 24)
4 Did not advance

Boxing

Fiji participated with two athletes (2 men).[3]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Jone Davule −64 kg  Louis Colin (MRI)
L 0-5
Did not advance
Winston Hill −69 kg BYE  Lyndel Marcellin (LCA)
W 3-2
 Stephen Newns (SCO)
W 5-0
 Aidan Walsh (NIR)
L 0-5
Did not advance

Lawn bowls

Fiji will compete in Lawn bowls.[6]

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Arun Kumar Singles  Paxton (ENG)
L 13 - 21
 McIlroy (NZL)
L 15 - 21
 Xalxo (IND)
L 11 - 21
 Kimani (KEN)
W 21 - 5
 Newell (JAM)
W 21 - 3
3 Did not advance
David Aitcheson
Rajnesh Prasad
Pairs  Papua New Guinea
W 20 - 16
 England
D 22 - 22
 Botswana
W 25 - 11
 New Zealand
L 11 - 18
 Cook Islands
L 17 - 22
4 Did not advance
Arun Kumar
Semesa Naiseruvatu
Kushal Pillay
Triples  Brunei
W 14 - 11
 Jersey
L 10 - 20
 Australia
L 3 - 28
 Botswana
W 19 - 12
N/A 3 Did not advance
David Aitcheson
Semesa Naiseruvatu
Kushal Pillay
Rajnesh Prasad
Fours  Malaysia
L 9 - 18
 Namibia
W 14 - 11
 Northern Ireland
L 4 - 24
 Niue
W 20 - 9
N/A 3 Did not advance
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Litia Tikoisuva Singles  Blumsky (NIU)
W 21 - 9
 Saroji (MAS)
L 19 - 20
 Pinki (IND)
W 21 - 12
 Edwards (NZL)
L 10 - 21
 Rednall (ENG)
W 21 - 20
4 Did not advance
Sheral Mar
Doreen O'Connor
Pairs  New Zealand
L 16–17
 Tonga
W 21–11
 Canada
L 7–30
 Norfolk Island
W 12–11
N/A 4 Did not advance
Loreta Kotoisuva
Radhika Prasad
Litia Tikoisuva
Triples  India
W 23 - 15
 Canada
L 15 - 19
 Papua New Guinea
L 16 - 17
 Australia
L 9 - 24
N/A 5 Did not advance
Loreta Kotoisuva
Sheral Mar
Doreen O'Connor
Radhika Prasad
Fours  Northern Ireland
W 17 - 16
 Malta
W 20 - 12
 England
L 11 - 19
 India
L 9 - 24
N/A 3 Did not advance

Netball

Fiji qualified a netball team by virtue of being ranked in the top 11 (excluding the host nation, Australia) of the INF World Rankings on July 1, 2017.[7][8][9]

Roster
  • Nina Cirikisuva
  • Episake Gaunavinaka
  • Alisi Naqiri
  • Merelita Radininaceva
  • Lusiani Rokoura
  • Maliana Rusivakula
  • Unouna Rusivakula
  • Verenaisi Sawana
  • Aliso Wainidroa
  • Alesi Waqa
  • Laisani Waqa
  • Alanieta Waqainabete
Pool A
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia (H) 5 5 0 0 413 162 +251 10 Semi-finals
2  Jamaica 5 4 0 1 351 221 +130 8
3  South Africa 5 3 0 2 310 205 +105 6 Classification matches
4  Northern Ireland 5 2 0 3 224 307 83 4
5  Barbados 5 1 0 4 185 333 148 2
6  Fiji 5 0 0 5 171 426 255 0
Updated to match(es) played on 11 April 2018. Source: GC2018
(H) Host.
5 April 2018
13:00
Report Jamaica 8830 Fiji    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Jackie Mizon
Angela Armonstrong-Lush
Reserve umpire: Marc Henning
Fowler-Reid  40/43 (93%)
Aiken  24/32 (75%)
Robinson  15/16 (94%)
Beckford  9/11 (82%)
M. Rusivakula  17/19 (89%)
Waqa  7/11 (64%)
Paul  3/7 (43%)
U. Rusivakula  3/5 (60%)

7 April 2018
20:30
Report  Fiji4465 Barbados    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Maria van der Merwe
Theresa Prince
Reserve umpire: Michelle Phippard
M. Rusivakula  27/31 (87%)
U. Rusivakula  10/12 (83%)
Waqa  7/8 (88%)
Wharton  33/38 (87%)
Blackman  22/28 (79%)
Payne  10/12 (83%)

9 April 2018
15:00
Report Fiji 23108 Australia    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Angela Armstrong-Lush
Kristie Simpson
Reserve umpire: Jackie Mizon
Waqa  15/19 (79%)
M. Rusivakula  8/14 (57%)
Bassett  40/41 (98%)
Thwaites  30/31 (97%)
Pettitt  23/23 (100%)
Wood  15/19 (79%)

10 April 2018
18:30
Report South Africa 9228 Fiji    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Michelle Phippard
Jackie Mizon
Reserve umpire: Kate Stephenson
Burger  56/59 (95%)
Venter  20/22 (91%)
Stoltz  16/21 (76%)
Waqa  19/26 (73%)
M. Rusivakula  8/12 (67%)
U. Rusivakula  1/2 (50%)

11 April 2018
14:00
Report Northern Ireland 7346 Fiji    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Kristie Simpson
Maria van der Merwe
Reserve umpire: Gary Burgess
L. Bowman  59/65 (91%)
McCullough  10/14 (71%)
K. Bowman  4/8 (50%)
M. Rusivakula  25/32 (78%)
Waqa  21/30 (70%)
Eleventh place match
12 April 2018
16:00
Report Fiji 3281 Wales    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Angela Armstrong-Lush
Kate Stephenson
Reserve umpire: Lisa McPhail
Cirikisuva  10/12 (83%)
Waqa  9/12 (75%)
M. Rusivakula  7/10 (70%)
U. Rusivakula  6/6 (100%)
Lewis  35/39 (90%)
Rowe  25/26 (96%)
Moseley  12/12 (100%)
Llewelyn  9/12 (75%)

Rugby sevens

Men's tournament

Fiji qualified a men's team of 12 athletes by being among the top nine ranked nations from the Commonwealth in the 2016–17 World Rugby Sevens Series ranking.[10] Sammi Viriviri was added to replace the injured Semi Kunatani.

Roster
Pool D
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  Fiji 3 3 0 0 138 22 +116 9 Semi-finals
2  Wales 3 2 0 1 90 38 +52 7 Classification semi-finals
3  Uganda 3 1 0 2 38 95 57 5
4  Sri Lanka 3 0 0 3 27 138 111 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
14 April 2018
11:21
Fiji  63–5  Sri Lanka
Try: Naduva (2) 1' c, 10' c
Mocenacagi (3) 4' c, 6' c, 8' c
Kunatani 7' c
Dranisinukula 11' c
Nasilasila (2) 13' c, 14' c
Con: Ravouvou (4/4) 2', 4', 6', 7'
Nasilasila (5/5) 8', 10', 12', 13', 14'
(Gold Coast 2018) Try: Wijekoon 1' m
Con: Ratwatte (0/1)
14 April 2018
17:53
Fiji  54–0  Uganda
Try: Tuwai 1' c
Sau 2' c
Mocenacagi 4' c
Ravouvou 6' m
Nasilasila 10' c
Nasoko 12' c
Vakurinabili 13' c
Dranisinukula 14' c
Con: Ravouvou (3/4) 1', 2', 4'
Nasilasila (3/3) 10', 14', 14'
Naduva (1/1) 12'
(Gold Coast 2018)
14 April 2018
21:33
Fiji  21–17  Wales
(Gold Coast 2018)
Semi-finals
15 April 2018
12:05
South Africa  19–24
(a.e.t.)
 Fiji
Try: Specman (2) 9' c, 11' m
Sage 13' c
Con: Geduld (1/1) 9'
Afrika (1/2) 13'
(Gold Coast 2018) Try: Sau 1' c
Tuwai 4' m
Mocenacagi 8' c
Nasilasila 15'
Con: Nasilasila (2/3) 1', 8'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Richard Kelly (New Zealand)
Gold medal match
15 April 2018
15:04
New Zealand  14–0  Fiji
Try: Nanai-Seturo 1' c
Ware 3' c
Con: Koroi (2/2) 1', 3
Pen: Knewstubb (0/1)
(Gold Goast 2018)

Women's tournament

Roster
Pool B
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  Australia 3 3 0 0 80 27 +53 9 Semi-finals
2  England 3 2 0 1 74 34 +40 7
3  Fiji 3 1 0 2 44 41 +3 5 Classification semi-finals
4  Wales 3 0 0 3 12 108 96 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
13 April 2018
17:15
Fiji  5–17  England
Try: Ravisa 6' m
Con: Nagasau (0/1)
(Gold Coast 2018) Try: Fleming 1' m
Scarratt 11' c
Thompson 13' m
Con: Hunt (1/3) 11'
13 April 2018
19:55
Fiji  29–7  Wales
Try: Tinai (3) 1' c, 5' c, 8' m
Riwai 3' m
Naimasi 10' m
Con: Tinai (2/4) 1', 5'
Riwai (0/1)
(Gold Coast 2018) Try: Joyce 13' c
Con: Packer (1/1) 13'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Rose LaBreche (Canada)
13 April 2018
19:21
Australia  17–10  Fiji
Try: Tonegato 1' m
Caslick (2) 8' m, 13' c
Con: Sykes (1/2) 13'
Cherry (0/1)
(Gold Coast 2018) Try: Naiobasali (2) 2' m, 9' m
Con: Tinai (0/1)
Nagasau (0/1)
Lower classification round
Match for fifth place

Shooting

Fiji participated with four athletes (4 men).[3]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Glenn Kable Trap 118 5 Q 17 6
Christian Stephen 107 23 Did not advance
Swee Phua Double trap 97 20 Did not advance
Quintyn Stephen 84 23 Did not advance

Squash

Fiji participated with four athletes (3 men and 1 woman).[3]

Individual
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Stephen Henry Men's singles  Rukunya (UGA)
L 0 - 3
Did not advance
Romit Parshottam  Laksiri (SRI)
L 0 - 3
Did not advance
Sailesh Pala  Makin (WAL)
L 0 - 3
Did not advance
Alison Mua Women's singles Bye  Perry (ENG)
L 0 - 3
Did not advance
Doubles
Athlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sailesh Pala
Romit Parshottam
Men's doubles  Cuskelly /
Pilley (AUS)
L 0 - 2
 Patrick /
Wilson (TTO)
L 0 - 2
3 Did not advance
Alison Mua
Stephen Henry
Mixed doubles  Waters /
Selby (ENG)
L 0 - 2
 Best /
Simpson (BAR)
L 0 - 2
3 Did not advance

Swimming

Fiji participated with five athletes (3 men and 2 women).[3]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Paul Elaisa 50 m freestyle 24.77 42 Did not advance
100 m freestyle 53.96 39 Did not advance
50 m butterfly 26.94 40 Did not advance
Epeli Rabua 50 m freestyle 24.38 38 Did not advance
100 m freestyle 54.02 40 Did not advance
50 m breaststroke 29.61 16 Q 29.79 16 Did not advance
100 m breaststroke 1:05.46 15 Q 1:05.09 16 Did not advance
50 m butterfly 26.33 36 Did not advance
100 m butterfly 58.91 24 Did not advance
Taichi Vakasama 50 m breaststroke 29.79 17 Did not advance
100 m breaststroke 1:04.25 13 Q 1:04.39 13 Did not advance
200 m breaststroke 2:21.07 12 N/A Did not advance
200 m individual medley 2:12.35 20 N/A Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Matelita Buadromo 50 m freestyle 27.19 20 Did not advance
400 m freestyle 4:31.60 17 N/A Did not advance
50 m butterfly 29.12 19 Did not advance
100 m butterfly 1:04.43 19 Did not advance
200 m individual medley 2:24.76 14 N/A Did not advance
Cheyenne Rova 50 m freestyle 27.08 18 Did not advance
100 m freestyle 59.94 24 Did not advance
50 m butterfly 29.70 21 Did not advance

Table tennis

Fiji participated with five athletes (2 men and 3 women).[3]

Singles
Athletes Event Group Stage Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Philip Wing Men's singles  Katungu (ZAM)
L 1 - 4
 McCreery (NIR)
L 0 - 4
3 Did not advance
Vicky Wu  Vaea (TUV)
W 4 - 0
 Tumaini (TAN)
L 2 - 4
2 Did not advance
Xuan Li Women's singles  Lyne (MAS)
L 0 - 4
 Lowe (GUY)
L 1 - 4
3 N/A Did not advance
Grace Yee Bye N/A  Payet (ENG)
L 0 - 4
Did not advance
Sally Yee Bye N/A  Chang (MAS)
L 0 - 4
Did not advance
Doubles
Athletes Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Philip Wing
Vicky Wu
Men's doubles Bye  Dookram /
Wilson (TTO)
L 0 - 3
Did not advance
Grace Yee
Sally Yee
Women's doubles N/A Bye  Ho /
Lyne (MAS)
L 0 - 3
Did not advance
Sally Yee
Philip Wing
Mixed doubles  Sam /
Baah-Danso (GHA)
L 0 - 3
Did not advance
Grace Yee
Vicky Wu
Bye  Taucoory /
Ho Wan Kau (MRI)
L 0 - 3
Did not advance
Team
Athletes Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Xuan Li
Grace Yee
Sally Yee
Women's team  Singapore (SGP)
L 0 - 3
 Malaysia (MAS)
L 0 - 3
3 Did not advance

Weightlifting

Fiji qualified seven weightlifters (three men and four women).[11]

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Manueli Tulo −56 kg 104 4 135 3 239 4
Poama Qaqa −62 kg 113 7 142 9 255 9
Taniela Rainibogi −85 kg 140 6 173 8 313 7
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Seruwaia Malani −48 kg 60 9 76 9 136 9
Maria Mareta −58 kg 68 10 86 13 154 12
Apolonia Vaivai −69 kg 100 1 116 3 216
Eileen Cikamatana −90 kg 103 2 130 1 233

See also

References

  1. "71 Nations and Territories. 6 Continents. 2 Billion citizens. 1 commonwealth family". www.gc2018.com/. Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation. Retrieved 8 October 2016.
  2. Narain, Pravin (5 January 2018). "2018 Commonwealth Games: Fiji to compete in 12 sports". Fiji Times. Suva, Fiji. Retrieved 5 January 2018.
  3. "Team Fiji List for Athletes Selected To Represent Fiji at the 2018 Commonwealth Games, Goldcoast, Australia". Fijian Olympic Committee. 24 March 2018. Retrieved 24 March 2018.
  4. Prasad, Vashneel (20 March 2018). "Apolonia Vaivai named Fiji flag bearer". www.fbc.com.fj/. Fiji Broadcasting Corporation. Retrieved 20 March 2018.
  5. "Gold Coast 2018 beach volleyball competition pools announced". www.fivb.org/. Fédération Internationale de Volleyball (FIVB). 23 January 2018. Retrieved 20 March 2018.
  6. "Lawn Bowls Draw" (PDF). gc2018.com. Retrieved 20 March 2018.
  7. Pavitt, Michael (25 July 2017). "Uganda to make Commonwealth Games netball debut at Gold Coast 2018". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 28 July 2017.
  8. Dakin, Rebecca (24 July 2017). "Competing nations announced for GC2018 Netball Competition". www.mygc.com.au/. myGC. Retrieved 28 July 2017.
  9. "International Netball Federation: 2018 Commonwealth Games". Retrieved 17 April 2017.
  10. Pavitt, Michael (8 October 2017). "Uganda and Zambia qualify for Gold Coast 2018 men's rugby sevens tournament". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 29 October 2017.
  11. Pavitt, Michael (2 January 2018). "Fiji to send eight weightlifters to Gold Coast 2018 Commonwealth Games". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 3 January 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.