Europe World Championships

Europe World Championships are world sailing championships in the Europe class that have been held every year since 1966 (Open event). Since 1978 the event is split into an women and men event held (mostly) in conjunction. The event is, organized by the International Europe Class Union and recognized by the International Sailing Federation.[1]

Europe was an Olympic Class from 1992 till 2004.

Editions

YearCityCountryDatesEventsAthletesNationsNotes
1966Antibes France1[2]
1967Ostend Belgium1[2]
1968Madeira Portugal1[2]
1969Toulon France1[2]
1970Flussen Netherlands1[2]
1971Ratzeburger See West Germany1[2]
1972Nyborg Denmark1[2]
1973Bandol France1[2]
1974Morten Norway1[2]
1975Palma Spain1[2]
1976Malmö Sweden1[3]
19771[4]
1978Skovshoved Denmark2[5]
1979La Rochelle France2[6]
1980Helsinki (open) Finland1[2]
1980Grömitz (women) West Germany1[7][8]
1981Horn Netherlands1–10 August2[9]
1982Monfalcone Italy2[10]
1983Fuengirola Spain1–6 August2[11]
1984Kiel (women) West Germany15–19 July1[12]
1984Kiel (open) West Germany20–27 July1[13]
1985Tønsberg (women) Norway14–20 July1[14]
1985Tønsberg (open) Norway21–26 July1[15]
1986Helsinki (women) Finland21–25 July1[16]
1986Helsinki (open) Finland26 July – 1 August1[17]
1987Crozon-Morgat France1–8 August2[18]
1988Nieuwpoort Belgium5–12 August2[19]
1989Oxelösund Sweden2[20]
1990Livorno Italy17–29 July2[21]
1991Buzios Brazil19–28 January2[22]
1992Izola Yugoslavia4–12 July2[23]
1993Aarhus Denmark31 July – 8 August2[24]
1994La Rochelle France9–15 July2[25]
1995Auckland New Zealand27–4 February2[26]
1996Mallorca Spain6–13 July2[27]
1997San Francisco United States2–10 August2[28]
1998Travemünde Germany27 July – 2 August2[29][2]
1999Melbourne Australia10–17 January2[30]
2000Salvador Brazil11–18 January2[31]
2001Vilamoura Portugal1–7 July2[32]
2002Hamilton Canada26 August – 3 September2[33]
2003Cádiz (men) Spain4–10 September1[34]
2003Cádiz (women) Spain11–24 September1part of the 2003 ISAF Sailing World Championships
2004Cagliari Italy10–17 July2[35]
2005Rizhao China1–9 September2[36]
2006Copenhagen Denmark8–16 July2[37]
2007Workum Netherlands16–27 July2[38]
2008Vila Real de Santo António Portugal4–12 July2[39]
2009Brest France24 July – 2 August2[40]
2010Arkösund Sweden23–31 July2[41]
2011Lake Como Italy8–15 August2[42]
2012L'Escala Spain12–24 July2[43]
2013Sønderborg Denmark3–11 August2[43]
2017Blanes Spain1–12 July2[44]

Medalists

Open

Year
Gold Silver Bronze
1966 Antibes  Paul Maes (BEL)  P. Van Genabeek (BEL)  Bartoli (FRA)
1967 Ostende  M. Lambot (FRA)  Paul Maes (BEL)  van Godtsenhoeven (BEL)
1968 Madeira  Paul Maes (BEL)  Stafler (FRA)  Cospen (FRA)
1969 Toulon  Stafler (FRA)  J. Demoulin (FRA)  Devillers (FRA)
1970 De Fluessen  Paul Maes (BEL)  Hervey (FRA)  C. Maes (BEL)
1971 Ratzeburger See  Klaus-Dieter Schultz (FRG)  François de Harlez (BEL)  J.-P. Bernard (BEL)
1972 Nyborg  Christian Hervet (FRA)  Rolland Chutin (FRA)  Jörgen Holm Nilsen (DEN)
1973 Bandol  Frederic Russo (FRA)  Yves Silvestro (FRA)  Claude Jeandot (FRA)
1974 Horten  Yves Silvestro (FRA)  Klaus-Dieter Schultz (FRG)  Pierre Saint-Jean (FRA)
1975 C'an Pastilla  Pierre Saint-Jean (FRA)  Christian Lunde (SWE)  Dan Persson (SWE)
1976 Malmö  Claude Jeandot (FRA)  Kim Christensen (DEN)  Pierre Saint-Jean (FRA)
1977  Christian Lunde (SWE)  Kim Christensen (DEN)  Luc van Keirsbilk (BEL)

Men

Year
Gold Silver Bronze
1978 Skovshoved  Hans Wallén (SWE)  Jonas Häggblom (SWE)  Peter Nerenst (DEN)
1979 La Rochelle  Claude Jeandot (FRA)  Christian Hervet (FRA)  Jonas Häggblom (SWE)
1980 Helsinki  Lars Christensen (NOR)  Erik Noret (FRA)  Hans Wallén (SWE)
1981 Hoorn  Tom Jungell (FIN)  Henrik Eklund (FIN)  Christian Lunde (SWE)
1982 Monfalcone  Marco Pirinoli (FRA)  Peter Dykes (SWE)  Lennart L. Junggren (SWE)
1983 Fuengirola no champion decided
1984 Kiel  Joachim Helmich (FRG)  Bo Petersen (DEN)  Hans Riber (DEN)
1985 Tønsberg  Ole Petter Pollen (NOR)  José Carlos Frau (ESP)  Johan Petterson (SWE)
1986 Helsinki  Niklas Bechvid (SWE)  Niels Schjøth (DEN)  Kim Christensen (DEN)
1987 Crozon-Morgat  Thomas Johansson (SWE)  Kim Christensen (DEN)  Sören Ebdrup (DEN)
1988 Nieuwpoort  Serge Kats (NED)  Kim Christensen (DEN)  Raimo Selen (FIN)
1989 Oxelösund  Serge Kats (NED)  Stefan Rham (SWE)  Jan Christiansen (DEN)
1990 Livorno  Jyrhi Taiminen (FIN)  Matteo Binetti (ITA)  Ricardo Zabell (ESP)
1991 Buzios  Stefan Rahm (SWE)  Henrik Wallén (SWE)  Kim Christensen (DEN)
1992 Izola  Petri Karto (FIN)  Potohar Samo (SLO)  Peer Moberg (NOR)
 Olivier Baches (FRA)  Peder Ronholt (DEN)  Johan Molund (SWE)
1994 La Rochelle  Mattias Rahm (SWE)  Xavier Revil (FRA)  Johan Molund (SWE)
1995 North Shore City  Mattias Rahm (SWE)  Johan Molund (SWE)  Carl Johan Akeson (SWE)
1996 Palma de Mallorca  Johan Molund (SWE)  Christoffer Sundby (NOR)  Rasmus Terp (DEN)
1997 San Francisco  Christoffer Sundby (NOR)  Laurent Guillemette (FRA)  Jesper Melling (DEN)
1998 Travemünde  Sören Johnsen (DEN)  Jacek Ziberski (POL)  Wouter van Catz (NED)
1999 Mornington  Sören Johnsen (DEN)  Peter Santen (SWE)  Dennis Dengsoe (DEN)
2000 Salvador da Bahia  Mats Wang Hansen (NOR)  Sören Johnsen (DEN)  Axel Netterlid (SWE)
2001 Vilamoura  Sören Johnsen (DEN)  Valerian Lebrun (FRA)  Jo Richard Aasvang (NOR)
2002 Hamilton  Sören Johnsen (DEN)  Gerard Marín (ESP)  Pablo Arandia (ESP)
2003 Cadiz  Fredrik Svensson (SWE)  Oscar Claeson (SWE)  Christopher Gundersen (NOR)
2004 Cagliari  Christopher Gundersen (NOR)  Arvid Claeson (SWE)  Michael Risor (DEN)
2005 Rizhao  Jesús Rogel (ESP)  Jiang Linuhua (CHN)  Sven Stadel (GER)
2006 Skovshoved  Sven Stadel (GER)  Victor Bergström (SWE)  Jakob Ege Friis (DEN)
2007 Workum  Mathias Mollat (NOR)  Jean-Christophe Gache (FRA)  Sven Stadel (ESP)
2008 Santo Antonio  Teemu Rantanen (FIN)  Kristian Skarseth (NOR)  Charlie Ekberg (SWE)
2009 Brest  Thomas Ribeaud (FRA)  Sven Stadel (ESP)  Anders Carlson (SWE)
2010 Arkösund  Sven Stadel (ESP)  Tobias Hemdorff (DEN)  Kaarle Tapper (FIN)
2011 Gravedona  Tobias Hemdorff (DEN)  Gerard Marín (ESP)  Magnus Andersen (NOR)
2012 L'Escala  Gerard Marín (ESP)  Sylvain Notonier (FRA)  Nicholas Fadler Martinsen (NOR)
2013 Sønderborg  Mathias Livbjerg (DEN)  Lars Johan Brodtkorb (NOR)  Pau Schilt (ESP)
2014 La Rochelle  Lars Johan Brodtkorb (NOR)  Pau Schilt (ESP)  Sylvain Notonier (FRA)
2015 Arendal  Lars Johan Brodtkorb (NOR)  Emil Munch (DEN)  Oscar Bengtson (SWE)
2016 Nago–Torbole  Valerien Lebrun (FRA)  Lars Johan Brodtkorb (NOR)  Kristian Praest (DEN)
2017 Blanes  Sven Stadel (ESP)  Lars Johan Brodtkorb (NOR)  Fabian Kirchhoff (GER)

Women

Year
Gold Silver Bronze
1978 Skovshoved  Marit Söderström (SWE)
1979 La Rochelle  Marit Söderström (SWE)  Chaudun (FRA)  Lefort (FRA)
1980 Grömitz  S. Krenninger (FRA)  A. Lefort (FRA)  M. Andersson (SWE)
1981 Hoorn  Marit Söderström (SWE)  S. Krenninger (FRA)  Lone Sörensen (DEN)
1982 Monfalcone  Véronique Aulnette (FRA)  Susanne Erikson (SWE)  Ulrika Wallin (SWE)
1983 Fuengirola no champion decided
1984 Kiel  Karin Andersson (SWE)  Frédérique Fèvre (FRA)  Lone Sörensen (DEN)
1985 Tønsberg  Karin Andersson (SWE)  Mette Munch (DEN)  Malin Hulten (SWE)
1986 Helsinki  Ida Kathrine Andersen (NOR)  Mette Munch (DEN)  Tordis Lerøen (NOR)
1987 Crozon Morgat  Tonje Kristiansen (NOR)  Mette Munch (DEN)  Arianna Bogatec (ITA)
1988 Nieuwpoort  Sabina De Martino (ITA)  Linda Cerup-Simonsen (NOR)  Laurence Nicolas (FRA)
1989 Oxelösund  Chiara Calligaris (ITA)  Courtenay Becher (USA)  Tordis Lerøen (NOR)
1990 Livorno  Chiara Calligaris (ITA)  Min Dezillie (BEL)  Sabrina Landi (ITA)
1991 Buzios  Carole Reitzer (FRA)  Karin Andersson (SWE)  Dorte Jensen (DEN)
1992 Izola  Malin Millbourn (SWE)  Johan Bellemans (BEL)  C. Nordqvist (SWE)
1993 Kalovig  Dorte Jensen (DEN)  Shirley Robertson (GBR)  Zilla Fokke (NED)
1994 La Rochelle  Kristine Roug (DEN)  Tine Moberg Parker (CAN)  Margriet Matthijsse (NED)
1995 North Shore City  Kristine Roug (DEN)  Margriet Matthijsse (NED)  Natalia Vía Dufresne (ESP)
1996 Palma de Mallorca  Carolijn Brouwer (NED)  Karianne Eikeland (NOR)  Karolina Toll (NOR)
1997 San Francisco  Margriet Matthijsse (NED)  Kristine Roug (DEN)  Melanie Dennisson (AUS)
1998 Travemünde  Carolijn Brouwer (NED)  Shirley Robertson (GBR)  Kristine Roug (DEN)
1999 Mornington  Margriet Matthijsse (NED)  Melanie Dennisson (AUS)  Shirley Robertson (GBR)
2000 Salvador da Bahia  Kristine Roug (DEN)  Shirley Robertson (GBR)  Meg Galliard (USA)
2001 Vilamoura  Sari Multala (FIN)  Carolijn Brouwer (NED)  Lenka Šmídová (CZE)
2002 Hamilton  Sarah Blanck (AUS)  Siren Sundby (NOR)  Petra Niemann (GER)
2003 Cádiz  Siren Sundby (NOR)  Sari Multala (FIN)  Petra Niemann (GER)
2004 Cagliari  Siren Sundby (NOR)  Sari Multala (FIN)  Michael Risor (DEN)
2005 Rizhao  Shen Xiaoging (CHN)  Lu Lianhua (CHN)  Tania Elías Calles (MEX)
2006 Skovshoved  Sandra Sandqvist (SWE)  Sarah Bregendahl (DEN)  Helen Montilla (ESP)
2007 Workum  Svenja Puls (GER)  Josefine Boel (DEN)  Anna Livbjerg (DEN)
2008 Santo Antonio  Josefin Olsson (SWE)  Anne-Marie Rindom (DEN)  Anette Viborg Andreasen (DEN)
2009 Brest  Anne-Marie Rindom (DEN)  Anette Viborg Andreasen (DEN)  Ascensión Roca (ESP)
2010 Arkösund  Elisabet Llargués (ESP)  Hanna Klinga (SWE)  Anna Livbjerg (DEN)
2011 Gravedona  Silvia Zennaro (ITA)  Anna Livbjerg (DEN)  Janika Puls (GER)
2012 L'Escala  Anna Livbjerg (DEN)  Anna Mikkelsen (SWE)  Silvia Zennaro (ITA)
2013 Sonderborg  Anna Livbjerg (DEN)  Ascensión Roca (ESP)  Kristine Mauritzen (DEN)
2014 La Rochelle  Anna Livbjerg (DEN)  Kristine Mauritzen (DEN)  Mathilde Géron (FRA)
2015 Arendal  Anna Livbjerg (DEN)  Vilma Bobeck (SWE)  Anna Munch (DEN)
2016 Nago–Torbole  Anna Livbjerg (DEN)  Anna Munch (DEN)  Janika Puls (GER)
2017 Blanes  Anna Livbjerg (DEN)  Anna Munch (DEN)  Ascensión Roca (ESP)

References

  1. "International Europe Class Union – History". europeclass.org. Archived from the original on 25 February 2012. Retrieved 22 April 2012.
  2. "Segeln – Weltmeisterschaften (Herren – Teil 1):". www.sport-komplett.de.
  3. "Regatta Information". sailing.org.
  4. "Regatta Information". sailing.org.
  5. "Regatta Information". sailing.org.
  6. "Regatta Information". sailing.org.
  7. "Regatta Information". sailing.org.
  8. "Segeln – Weltmeisterschaften (Herren – Teil 1):". www.sport-komplett.de.
  9. "Regatta Information". sailing.org.
  10. "Regatta Information". sailing.org.
  11. "Regatta Information". sailing.org.
  12. "Regatta Information". sailing.org.
  13. "Regatta Information". sailing.org.
  14. "Regatta Information". sailing.org.
  15. "Regatta Information". sailing.org.
  16. "Regatta Information". sailing.org.
  17. "Regatta Information". sailing.org.
  18. "Regatta Information". sailing.org.
  19. "Regatta Information". sailing.org.
  20. "Regatta Information". sailing.org.
  21. "Regatta Information". sailing.org.
  22. "Regatta Information". sailing.org.
  23. "Regatta Information". sailing.org.
  24. "Regatta Information". sailing.org.
  25. "Regatta Information". sailing.org.
  26. "Regatta Information". sailing.org.
  27. "Regatta Information". sailing.org.
  28. "Regatta Information". sailing.org.
  29. "Regatta Information". sailing.org.
  30. "Regatta Information". sailing.org.
  31. "Regatta Information". sailing.org.
  32. "Regatta Information". sailing.org.
  33. "Regatta Information". sailing.org.
  34. "Regatta Information". sailing.org.
  35. "Regatta Information". sailing.org.
  36. "Regatta Information". sailing.org.
  37. "Regatta Information". sailing.org.
  38. "Regatta Information". sailing.org.
  39. "Regatta Information". sailing.org.
  40. "Regatta Information". sailing.org.
  41. "Regatta Information". sailing.org.
  42. "Regatta Information". sailing.org.
  43. "Regatta Information". sailing.org.
  44. "Regatta Information". sailing.org.

See also

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.