EuroBasket 2003

The 2003 FIBA European Championship, commonly called FIBA EuroBasket 2003, was the 33rd FIBA EuroBasket regional basketball championship held by FIBA Europe, which also served as the Europe qualifier for the 2004 Summer Olympics, giving a berth to the top three teams in the final standings. It was held in Sweden between September 5 and September 14 2003. Sixteen national teams entered the event under the auspices of FIBA Europe, the sport's regional governing body. The cities of Borås, Luleå, Norrköping, Södertälje and Stockholm hosted the tournament. Lithuania won its third FIBA European title by defeating Spain with a 93–84 score in the final. Lithuania's Šarūnas Jasikevičius was voted the tournament's MVP.

EuroBasket 2003
Official logo of the EuroBasket 2003
Tournament details
Host countrySweden
DatesSeptember 5–14
Teams16
Venue(s)5 (in 5 host cities)
Final positions
Champions Lithuania (3rd title)
Runners-up Spain
Third place Italy
Fourth place France
Tournament statistics
Games played40
MVP Šarūnas Jasikevičius
Top scorer Pau Gasol
(25.8 points per game)

Venues

Location Picture City Arena Capacity Status Round
Borås Boråshallen 3,000 Opened in 1957 Group D
Luleå Coop Norrbotten Arena 6,500 Opened in 1970 Group A
Norrköping Himmelstalundshallen 4,280 Opened in 1977 Group B
Södertälje Scaniarinken 7,250 Opened in 1970 Group C
Stockholm Stockholm Globe Arena 7,250 Opened in 1989 Knockout stages

Qualification

Of the sixteen teams that participated in EuroBasket 2003, hosts Sweden and World Champions Serbia and Montenegro qualified directly. The other fourteen teams earned their berths via a qualifying tournament.

Group A Group B Group C Group D

 Bosnia and Herzegovina
 France
 Italy
 Slovenia

 Germany
 Israel
 Latvia
 Lithuania

 Russia
 Serbia and Montenegro
 Spain
 Sweden

 Croatia
 Greece
 Turkey
 Ukraine

Format

  • The teams were split in four groups of four teams each where they played a round robin. The first team from each group qualified directly to the knockout stage. To define the other four teams that advanced to the knockout stage, second and third-placed teams from each group where cross-paired (2A vs. 3B, 3A vs. 2B, 2C vs. 3D, 3C vs. 2D) and the winner from each match advanced to the knockout stage.
  • In the knockout quarterfinals, the winners advanced to the semifinals. The winners from the semifinals competed for the championship in the final, while the losing teams play a consolation game for the third place.
  • The losing teams from the quarterfinals play in a separate bracket to define 5th through 8th place in the final standings.

Squads

At the start of tournament, all 16 participating countries had 12 players on their roster.

Preliminary round

Qualified for the quarterfinals
Qualified for the second round
Times given below are in Central European Summer Time (UTC+2).

Group A

Team Pld W L PF PA PD Pts
 France 3 3 0 271 210+61 6
 Slovenia 3 2 1 232 217+15 5
 Italy 3 1 2 199 23435 4
 Bosnia and Herzegovina 3 0 3 210 25141 3
September 5
18:00
 Slovenia 7767  Italy
Scoring by quarter: 18–14, 18–20, 21–18, 20–15
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,813
Referees: Memduh Öget (TUR), Volodymyr Drabikovskyi (UKR)
September 5
21:00
 France 9876  Bosnia and Herzegovina
Scoring by quarter: 29–22, 18–22, 27–15, 24–17
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,541
Referees: Ilija Belošević (SRB), Oscar Lefwerth (SWE)
September 6
16:00
 Bosnia and Herzegovina 6273  Slovenia
Scoring by quarter: 23–24, 12–13, 19–11, 8–25
Coop Arena, Luleå
Attendance: 2,083
Referees: Volodymyr Drabikovskyi (UKR), Oscar Lefwerth (SWE)
September 6
18:30
 Italy 5285  France
Scoring by quarter: 18–21, 9–18, 14–22, 11–24
Coop Arena, Luleå
Attendance: 2,504
Referees: Ilija Belošević (SRB), Fedor Dmitriev (BLR)
September 7
15:15
 Slovenia 8288  France
Scoring by quarter: 24–19, 18–21, 22–20, 18–28
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,552
Referees: Memduh Öget (TUR), Fedor Dmitriev (BLR)
September 7
18:15
 Bosnia and Herzegovina 7280  Italy
Scoring by quarter: 23–23, 20–18, 12–20, 17–19
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,652
Referees: Ilija Belošević (SRB), Volodymyr Drabikovskyi (UKR)

Group B

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Lithuania 3 3 0 279 224+55 6
 Germany 3 2 1 251 2609 5
 Israel 3 1 2 234 25521 4
 Latvia 3 0 3 252 27725 3
5 September
18:00
 Lithuania 9291 (OT)  Latvia
Scoring by quarter: 14–23, 20–17, 24–18, 23–23, Overtime: 11–10
Pts: Macijauskas 22
Rebs: E. Žukauskas 8
Asts: Jasikevičius 8
Pts: Štelmahers 22
Rebs: Kambala 8
Asts: Štelmahers 4
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 2,940
Referees: Miguel Betancor (ESP), Tonči Anzulović (CRO)
September 5
15:15
 Germany 8681  Israel
Scoring by quarter: 23–15, 22–23, 19–13, 22–30
Pts: Nowitzki, Okulaja 17
Rebs: Okulaja 10
Asts: Demirel 4
Pts: Tapiro 21
Rebs: Tapiro 6
Asts: Burstein, Halperin 2
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 2,444
Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Vladimir Okhrimenko (RUS)
September 6
17:00
 Israel 6294  Lithuania
Scoring by quarter: 19–23, 6–17, 18–28, 19–26
Pts: Green 12
Rebs: Kozikaro, Saffar 4
Asts: Tapiro 2
Pts: Štombergas 16
Rebs: Praškevičius, Slanina 6
Asts: Jasikevičius 5
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,666
Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Tonči Anzulović(CRO)
September 6
14:00
 Latvia 8694  Germany
Scoring by quarter: 14–27, 27–21, 21–22, 24–24
Pts: Bagatskis 18
Rebs: Kambala, Valters 6
Asts: Valters 4
Pts: Nowitzki 32
Rebs: Nowitzki 9
Asts: Demirel 4
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,387
Referees: Miguel Betancor (ESP), Grzegorz Ziemblicki (POL)
September 7
15:15
 Lithuania 9371  Germany
Scoring by quarter: 22–19, 24–14, 30–20, 17–18
Pts: Štombergas 28
Rebs: E. Žukauskas 5
Asts: Jasikevičius 9
Pts: Nowitzki 19
Rebs: Nowitzki 9
Asts: Pesic 3
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,569
Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Vladimir Okhrimenko (RUS)
September 7
18:15
 Israel 9175  Latvia
Scoring by quarter: 29–14, 23–18, 20–21, 19–22
Pts: Burstein 21
Rebs: Burstein 8
Asts: Burstein 6
Pts: Ostlers 17
Rebs: Ostlers 6
Asts: Štelmahers 5
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,850
Referees: Miguel Betancor (ESP), Grzegorz Ziemblicki (POL)

Group C

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Spain 3 3 0 263 196+67 6
 Russia 3 2 1 264 240+24 5
 Serbia and Montenegro 3 1 2 225 23813 4
 Sweden 3 0 3 191 26978 3
September 5
18:00
 Serbia and Montenegro 8095  Russia
Scoring by quarter: 25–25, 20–22, 17–22, 18–26
Pts: Drobnjak 18
Rebs: Drobnjak, Gurović 8
Asts: Jarić 5
Pts: Kirilenko 29
Rebs: Kirilenko 10
Asts: 6 Players 2
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 5,469
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Stelian Banica (ROU)
September 5
21:00
 Spain 9952  Sweden
Scoring by quarter: 19–14, 25–10, 17–12, 38–16
Pts: Gasol 25
Rebs: F. Reyes 10
Asts: Marco 5
Pts: J. Larsson 15
Rebs: Nnamaka 8
Asts: Burke, J. Larsson 3
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 6,346
Referees: Bruno Gasperin (FRA), Ademir Zurapovic (BIH)
September 6
21:00
 Sweden 6878  Serbia and Montenegro
Scoring by quarter: 17–29, 19–11, 13–13, 19–25
Pts: Jonzen 18
Rebs: Jonzen 11
Asts: Burke 5
Pts: Stojaković 23
Rebs: Drobnjak 13
Asts: Jarić 7
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 6,956
Referees: Ademir Zurapovic (BIH), Stelian Banica (ROU)
September 6
18:00
 Russia 7789  Spain
Scoring by quarter: 18–31, 23–20, 11–17, 25–21
Pts: Kirilenko 26
Rebs: Khryapa 6
Asts: Khryapa 3
Pts: Gasol 35
Rebs: Gasol, Jiménez, F. Reyes 6
Asts: Marco 3
Scaniarinken, Södertälje
Referees: Bruno Gasperin (FRA), Roman Kolar (SLO)
September 7
15:45
 Serbia and Montenegro 6775  Spain
Scoring by quarter: 23–14, 15–18, 14–19, 15–24
Pts: Stojaković 25
Rebs: Drobnjak 6
Asts: Stojaković 3
Pts: Navarro 22
Rebs: Jiménez 8
Asts: Jiménez 4
Scaniarinken, Södertälje
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Roman Kolar (SLO)
September 7
18:15
 Sweden 7192  Russia
Scoring by quarter: 27–29, 15–16, 12–25, 17–22
Pts: Jonzen 18
Rebs: Burke, Jonzen 5
Asts: Burke 5
Pts: Kirilenko 22
Rebs: Likholitov 9
Asts: Khryapa 4
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 6,037
Referees: Bruno Gasperin (FRA), Stelian Banica (ROU)

Group D

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Greece 3 3 0 231 219+12 6
 Turkey 3 2 1 222 216+6 5
 Croatia 3 1 2 241 223+18 4
 Ukraine 3 0 3 213 24936 3
September 5
21:00
 Greece 7776  Croatia
Scoring by quarter: 22–26, 16–21, 16–14, 23–15
Pts: Chatzivrettas 14
Rebs: Tsakalidis 8
Asts: Diamantidis 3
Pts: Prkačin 18
Rebs: Giriček 8
Asts: Giriček 3
Boråshallen, Borås
Attendance: 2,123
Referees: Shmuel Bachar (ISR), Arnis Ozols (LAT)
September 5
18:00
 Ukraine 6977  Turkey
Scoring by quarter: 23–18, 19–14, 10–22, 17–23
Pts: Drozdov 13
Rebs: Khryapa 7
Asts: Ievstratenko 4
Pts: Okur 19
Rebs: Türkcan, Türkoğlu 8
Asts: Arslan 5
Boråshallen, Borås
Attendance: 1,735
Referees: Richard Stokes (ENG), Jens Staudenmayer (GER)
September 6
21:00
 Turkey 7075  Greece
Scoring by quarter: 26–16, 10–25, 23–13, 11–21
Pts: Okur 23
Rebs: Türkcan 13
Asts: Tunçeri 2
Pts: Rentzias 15
Rebs: Diamantidis, Rentzias 6
Asts: Diamantidis 4
Boråshallen, Borås
Attendance: 3,007
Referees: Virginijus Dovidavičius (LTU), Shmuel Bachar (ISR)
September 6
18:00
 Croatia 9371  Ukraine
Scoring by quarter: 15–15, 27–18, 26–14, 25–24
Pts: Giriček 21
Rebs: Bagarić 11
Asts: Popović 5
Pts: Lebediev, Okunskyy 15
Rebs: 3 Players 4
Asts: Rayevskyy 4
Boråshallen, Borås
Attendance: 1,855
Referees: Richard Stokes (ENG), Arnis Ozols (LAT)
September 7
15:45
 Greece 7973  Ukraine
Scoring by quarter: 9–22, 10–17, 35–16, 25–18
Pts: Dikoudis 21
Rebs: Dikoudis, Rentzias 5
Asts: 3 Players 3
Pts: Drozdov 19
Rebs: Balashov 10
Asts: Okunskyy, Rayevskyy 4
Boråshallen, Borås
Attendance: 1,575
Referees: Virginijus Dovidavičius (LTU), Arnis Ozols (LAT)
September 7
18:15
 Turkey 7572  Croatia
Scoring by quarter: 18–21, 17–17, 21–12, 19–22
Pts: Kutluay 23
Rebs: Türkcan 9
Asts: Yıldırım 4
Pts: Mulaomerović 16
Rebs: Prkačin 14
Asts: Mulaomerović 7
Boråshallen, Borås
Attendance: 2,460
Referees: Richard Stokes (ENG), Jens Staudenmayer (GER)

Second round

September 8
20:30
 Slovenia 7678  Israel
Scoring by quarter: 28–16, 15–21, 10–23, 23–18
Pts: Gorenc 21
Rebs: Nachbar 6
Asts: Lakovič 3
Pts: Green 14
Rebs: Green 10
Asts: Tapiro 9
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,843
Referees: Volodymyr Drabikovskyi (UKR), Ilija Belošević (SRB)
September 8
20:30
 Germany 8486  Italy
Scoring by quarter: 28–19, 23–25, 13–22, 20–20
Pts: Demirel 23
Rebs: Okulaja 10
Asts: Femerling 4
Pts: Bulleri 17
Rebs: Galanda 8
Asts: Bulleri 8
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,240
Referees: Miguel Betancor (ESP), Grzegorz Ziemblicki (POL)
September 8
20:00
 Russia 8177  Croatia
Scoring by quarter: 15–21, 19–20, 24–20, 23–16
Pts: Kirilenko 29
Rebs: Kirilenko 8
Asts: Karasev 3
Pts: Mulaomerović 26
Rebs: Bagarić 8
Asts: Mulaomerović, Prkačin 3
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 1,559
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Stelian Banica (ROU)
September 8
20:00
 Turkey 7680  Serbia and Montenegro
Boråshallen, Borås
Attendance: 2,912
Referees: Richard Stokes (ENG), Vladimir Okhrimenko (RUS)

Knockout stage

Championship bracket

 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
September 10 – 18:00
 
 
 France76
 
September 13 – 14:00
 
 Russia69
 
 France70
 
September 10 – 21:00
 
 Lithuania74
 
 Lithuania98
 
September 14 – 20:00
 
 Serbia and Montenegro82
 
 Lithuania93
 
September 11 – 18:00
 
 Spain84
 
 Spain78
 
September 13 – 17:00
 
 Israel64
 
 Spain81
 
September 11 – 21:00
 
 Italy79 Third place
 
 Greece59
 
September 14 – 17:00
 
 Italy62
 
 France67
 
 
 Italy69
 

Quarterfinals

September 10
18:00
 France 7669  Russia
Scoring by quarter: 21–18, 21–21, 21–14, 13–16
Pts: Parker 18
Rebs: Moïso 11
Asts: Parker 3
Pts: Kirilenko 22
Rebs: Khryapa 8
Asts: Karasev 4
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Shmuel Bachar (ISR)
September 10
21:15
 Lithuania 9882  Serbia and Montenegro
Scoring by quarter: 30–19, 27–24, 23–23, 18–16
Pts: Šiškauskas 27
Rebs: Macijauskas 7
Asts: Jasikevičius 11
Pts: Ostojić 17
Rebs: Drobnjak 9
Asts: Jarić, Vujanić 3
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 8,252
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Roman Kolar (SLO)
September 11
18:00
 Spain 7864  Israel
Scoring by quarter: 28–22, 16–14, 14–15, 20–13
Pts: Gasol 25
Rebs: Gasol 7
Asts: Calderón 4
Pts: Sharp 16
Rebs: Tapiro 6
Asts: Tapiro 5
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 8,466
Referees: Memduh Öget (TUR), Grzegorz Ziemblicki (POL)
September 11
21:00
 Greece 5962  Italy
Scoring by quarter: 16–17, 20–15, 11–17, 12–13
Pts: Dikoudis 18
Rebs: Dikoudis, Tsakalidis 8
Asts: Dikoudis, Papaloukas 2
Pts: Galanda 14
Rebs: Galanda 6
Asts: Bulleri 3
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 8,578
Referees: Bruno Gasperin (FRA), Vladimir Okhrimenko (RUS)

Semifinals

September 13
14:00
 France 7074  Lithuania
Scoring by quarter: 16–20, 21–25, 23–13, 10–16
Pts: Parker 24
Rebs: Abdul-Wahad 8
Asts: 4 Players 2
Pts: Štombergas 22
Rebs: Jasikevičius 10
Asts: Jasikevičius 7
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 11,023
Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Shmuel Bachar (ISR)
September 13
17:00
 Spain 8179  Italy
Scoring by quarter: 20–19, 18–25, 24–16, 19–19
Pts: Navarro 23
Rebs: Jiménez 9
Asts: Marco, Navarro 2
Pts: Bulleri 24
Rebs: Bulleri 6
Asts: Soragna 3
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 11,096
Referees: Richard Stokes (ENG), Ilija Belošević (SRB)

Third place

September 14
17:00
 France 6769  Italy
Scoring by quarter: 13–24, 14–15, 20–14, 20–16
Pts: Parker 24
Rebs: Moïso 8
Asts: Parker, Sonko 1
Pts: Marconato 16
Rebs: Marconato 10
Asts: Galanda 5
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 13,102
Referees: Miguel Betancor (ESP), Lazaros Voreadis (GRE)

Final

September 14
20:00
 Lithuania 9384  Spain
Scoring by quarter: 20–19, 20–12, 22–17, 31–36
Pts: Macijauskas 21
Rebs: E. Žukauskas 7
Asts: Jasikevičius 9
Pts: Gasol 36
Rebs: Gasol 12
Asts: Calderón, Navarro 3
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 13,274
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Ilija Belosevic (SCG)

5th to 8th place

 
Classification roundFifth place
 
      
 
September 12 – 18:00
 
 
 Russia77
 
September 14 – 13:30
 
 Serbia and Montenegro86
 
 Serbia and Montenegro64
 
September 12 – 21:00
 
 Greece72
 
 Israel56
 
 
 Greece63
 
Seventh place
 
 
September 14 – 11:00
 
 
 Russia82
 
 
 Israel89
September 12
18:00
 Russia 7786  Serbia and Montenegro
Scoring by quarter: 18–29, 22–19, 18–19, 19–19
Pts: Monia 14
Rebs: Khryapa 8
Asts: Samoylenko 3
Pts: Gurović 24
Rebs: Drobnjak 9
Asts: Drobnjak 3
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 9,804
Referees: Miguel Betancor (ESP), Virginijus Dovidavičius (LTU)
September 12
21:00
 Israel 5663  Greece
Scoring by quarter: 10–17, 12–19, 17–15, 17–12
Pts: Halperin 12
Rebs: Green 7
Asts: Halperin 3
Pts: Fotsis 19
Rebs: Fotsis 10
Asts: Papaloukas 5
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 9,892
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Stelian Banica (ROU)
September 14
11:00
 Russia 8289  Israel
Scoring by quarter: 18–16, 18–20, 21–22, 25–31
Pts: Monia 26
Rebs: Karasev, Monia 6
Asts: Kirilenko, Monia 4
Pts: Tapiro 26
Rebs: Green 7
Asts: Burstein 4
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 7,723
Referees: Grzegorz Ziemblicki (POL), Fedor Dmitriev (BLR)
September 14
13:30
 Serbia and Montenegro 6472  Greece
Scoring by quarter: 13–21, 12–16, 15–20, 24–15
Pts: Gurović 15
Rebs: Koturović 8
Asts: Avdalović 5
Pts: Chatzivrettas 21
Rebs: 3 Players 5
Asts: Diamantidis 4
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Referees: Volodymyr Drabikovskyi (UKR), Shmuel Bachar (ISR)

Statistical Leaders

Individual Tournament Highs

Individual Game Highs

DepartmentNameTotalOpponent
Points Pau Gasol36 Lithuania
Rebounds Nikola Prkačin14 Turkey
Assists Šarūnas Jasikevičius11 Serbia and Montenegro
Steals Ainars Bagatskis
Andrei Kirilenko (twice)
Meir Tapiro
5 Lithuania
 France
 Israel
 Slovenia
Blocks Andrei Kirilenko6 Serbia and Montenegro
Turnovers Marko Jarić9 Lithuania

Team Tournament Highs

Team Game highs

DepartmentNameTotalOpponent
Points Spain99 Sweden
Rebounds Croatia
 France
47 Turkey
 Italy
Assists France23 Bosnia and Herzegovina
Steals France15 Italy
Blocks Lithuania
 Ukraine
8 Israel
 Turkey
Field goal percentage Croatia60.8% (31/51) Ukraine
3-point field goal percentage Israel55.6% (10/18) Latvia
Free throw percentage Israel100% (6/6) Spain
Turnovers France25 Russia

Awards

 2003 FIBA EuroBasket Champions 

Lithuania
3rd title
2003 FIBA EuroBasket MVP: Šarūnas Jasikevičius ( Lithuania)
All-Tournament Team[12]
Tony Parker
Šarūnas Jasikevičius (MVP)
Saulius Štombergas
Andrei Kirilenko
Pau Gasol

Final standings

Qualified for the 2004 Summer Olympics
Qualified for the 2004 Summer Olympics as host
Qualified for the 2004 Summer Olympics as current World Champion
Rank Team Record
 Lithuania 6–0
 Spain 5–1
 Italy 4–3
4  France 4–2
5  Greece 5–1
6  Serbia and Montenegro 3–4
7  Israel 3–4
8  Russia 3–4
9  Germany 2–2
10  Slovenia 2–2
11  Croatia 1–3
12  Turkey 2–2
13  Latvia 0–3
14  Ukraine 0–3
15  Bosnia and Herzegovina 0–3
16  Sweden 0–3
4th
 Lithuania
Giedrius Gustas
Mindaugas Žukauskas
Arvydas Macijauskas
Saulius Štombergas
Ramūnas Šiškauskas
Darius Songaila
Donatas Slanina
Eurelijus Žukauskas
Kšyštof Lavrinovič
Šarūnas Jasikevičius
Dainius Šalenga
Virginijus Praškevičius
 Spain
Pau Gasol
Roger Grimau
Carles Marco
Juan Carlos Navarro
José Calderon
Felipe Reyes
Carlos Jiménez
Alberto Herreros
Rodrigo de la Fuente
Antonio Bueno
Alfonso Reyes
Jorge Garbajosa
 Italy
Nikola Radulović
Gianluca Basile
Giacomo Galanda
Matteo Soragna
Denis Marconato
Alessandro De Pol
Alex Righetti
Davide Lamma
Massimo Bulleri
Michele Mian
Roberto Chiacig
Alessandro Cittadini
 France
Moustapha Sonko
Tariq Abdul-Wahad
Jérôme Moïso
Laurent Foirest
Alain Digbeu
Tony Parker
Makan Dioumassi
Florent Piétrus
Cyril Julian
Boris Diaw
Thierry Rupert
Ronny Turiaf

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.