Entente Florale

The Entente Florale Europe ([ɑ̃.tɑ̃t flɔʁal ø.ʁɔp], "Flowery Alliance of Europe") is an international horticultural competition established to recognise municipalities and villages in Europe for excellence in horticultural displays. Trophies are presented annually by tourist boards and horticultural societies of European countries. There are three categories:

  • "Cities" (population over 30,000)
  • "Town" (population of 5,000–30,000)
  • "Village" (population of less than 5,000).[1]

History

Entente Florale Europe is a competition for Towns and Villages. The competition name puns on the Entente Cordiale ("Friendly Understanding", 1904). Each participating country puts forward a representative Town and Village. The Town and Village are visited by the Jury and an assessment is made. The competition was founded about 41 years ago, initially between Great Britain and France. At present there are twelve member countries and further applications are being processed.

In 1996, an international non profit association (AISBL) was founded under the name of Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage (European Association for Blooming and the Countryside), with the responsibility of the overall organisation of the competition and to obtain support from official bodies in the different countries. The AEFP is incorporated under the Belgian Law of 8 September 1997, and the Statutes were published in the Belgian Monitor on 8 September 1998. The amended articles, by Law of 2 May 2002 were published in the Belgian Monitor on 28 April 2006.

Since 1998 under the aegis of the 'Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage', the association and the competition Entente Florale Europe are open to all countries in the European Union as well as to the EFTA members countries (European Free Trade Association).

The competition has enjoyed the support of the International Association of Horticulture producers (AIPH) since its inception. In individual countries the competition is supported and organised by Ministries/Department of Agriculture, Tourism, as well as horticultural bodies and associations.

The President represents the association and is acting for 2 years. Each successive President shall be from a different country per alphabetic order.

Participation

Who can Enter ?

The competition is open to all countries in the EU and in the EFTA subject to approval by the board of AEFP. There are three categories, every member country can put forward 2 entries from two different categories.

  • Cities/Towns (population over 30,000)
  • Towns (population between 5,000 and 30,000)
  • Villages (population below 5,000)

How & When to Enter ?

  • Applications are made by the national organisation in charge of the competition.
  • New members are elected by the Board of Directors of the AEFP, by simple majority, at its twice yearly meetings (March & September).
  • Notification of entrants from existing members should reach the Secretariat before December 31 of the year prior to adjudication.

Organisation

Who organises the Competition?

Overall organisations is by the "Association Européenne du Fleurissement et du Paysage" (A.E.F.P.). AEFP is a non-profit organization, incorporated under Belgian Law(s). Each participant country has its own organisation and is entitled to membership on the Board of Directors of the AEFP. The competition has enjoyed the support of the International Association of Horticultural Producers (AIPH) since its inception. In individual countries the competition is supported and organised by Ministries/Departments of Agriculture, Environment, Tourism as well as horticultural bodies and associations.

The Aim of the Competition

The overall aim of the competition is the improvement of the quality of life for local urban and village communities. To this end the competition fosters:

  • The greening of towns and villages
  • Flowers, shrubs, green spaces, parks
  • Development which is environmentally and ecologically sensitive
  • Educational and communication initiatives which promote environmental awareness.

Advantages of Joining

You will

  • Enhance the reputation of your town, village, country
  • Facilitate contacts of a tourist, cultural nature
  • Improve the appearance and fabric of your towns and villages
  • Foster community spirit and enhance the quality of life
  • Enable citizens to assume ownership of their local environment

Jury members in 2015

Austria (AT)

  • Martin Wagner, Horticultural engineer; Vice-chair of the jury
  • Johanna Renat, Spatial planner

Belgium (BE)

  • Rudi Geerardyn, Landscape architect & Town planner; Chair of the jury

Czech Republic (CZ)

  • Inka Truxova, Landscape architect
  • Petr Šiřina, Landscape architect
  • Jaroslav Brzak, Landscape architect

Germany (DE)

  • Dr. Rüdiger Kirsten, Landscape architect & Town planner; Vice-chair of the jury
  • Hildegunde Franziska Henrich, Landscape architect & Town planner

Hungary (HU)

  • Dr. Andrea BOCSI, Tourism expert & Economist
  • Dr. Ildikó Réka Báthoryné Nagy, Landscape architect
  • Szilvia Halász Spanyárné, Landscape architect

Ireland (IE)

  • Eamonn De Stafort, Tourism consultant
  • Dr. Christy Boylan, Horticulturist & Landscape architect

Italy (IT)

  • Anna Furlani Pedoja, Landscape architect
  • Jacopo Fontaneto, Agriculture and Green Journalist, Tourism consultant
  • Mauro Paradisi, Municipal urban designer

Netherlands (NL)

  • Nico Anthony Brink Landscape architect
  • Marjolijn Ruijs, Landscape contractor

Slovenia (SI)

  • Anton Schlaus, Architect & Consultant for energy efficient building
  • Martina Schlaus, Architect & Conservator for Cultural Heritage

United Kingdom (UK)

  • Peter Holman, Horticultural & Greenspace Consultant
  • David Littlewood, Horticulturist
  • Mark WASILEWSKI, Park Management

Previous winners

Note re UK representatives - [2]

Towns/Cities

Year Austria
Belgium
Croatia
Czech Republic
France
Germany
Hungary
Ireland
Italy
Netherlands
Slovenia
United Kingdom
2017 Schwaz
Gold
Hamont-Achel
Silver
- Brno
Gold
- Duchroth
Gold
Kaposvár
Silver
Glaslough
Gold
Abbeyleix
Silver
Biodiversity award
- Beek en Donk
Gold
Piran
Silver
Žalec
Gold
-
2016 Bad Ischl
Gold
Turnhout
Silver
- Slavkov u Brna
Silver
- Wangerland
Silver
Mosonmagyaróvár
Silver
Tullamore
Gold
- Dalfsen
Gold
- -
2015 Mödling
Gold
Genk
Silver
- - - Rheinfelden
Gold
Siófok
Silver
Trim
Gold
Merano
Gold
Bergen op Zoom
Gold
Slovenj Gradec
Gold
Henley
Silver
2014 - Eeklo
Silver
Đakovo
Bronze
- - Kitzingen
Gold
Gyula
Gold
Tralee
Gold
Neviglie
Silver
Amstelveen
Gold
Slovenske Konjice
Gold
Edinburgh
Gold
2013 Kufstein
Silver
Sint Niklaas
Silver
Zagreb
Silver
- - Dresden
Gold
Hévíz
Silver
Ballincollig
Silver
Spello
Silver
Weert
Gold
Bled
Silver
Birmingham
Gold
2012 Fürstenfeld
Silver
La Louvière; Hoogstraten
Gold
Osijek
Bronze
Uherské Hradiště
Silver
- - Százhalombatta
Silver
Clonmel
Silver
Savigliano
Silver
Ermelo
Silver
Ptuj
Bronze
Bristol; Rustington
Gold
2011 Neusiedl am See
Silver
Veurne
Gold
Varaždin
Silver
Broumov
Silver
- Bad Langensalza
Gold
Balatonfüred
Gold
Drogheda
Silver
Grado
Gold
Deventer
Gold
- Tameside
Silver
2010 Kirchschlag in der Buckligen Welt
Silver
Hasselt
Silver
Požega
commemoration certificate
Havířov
Silver
Beauvais
Silver
Westerstede
Gold
Sopron
Silver
Carrick on Shannon
Gold
Avigliana
Silver
Vlaardingen
Gold
Mozirje
Silver
+ Lucia Cikes award
Stockton on Tees
Gold
2009 Deutschlandsberg
Silver
+ special award
Nieuwpoort
Silver
Mali Lošinj
Silver
Krnov
Silver
- Weimar
Silver
+ special award
Szombathely
Silver
Dundalk
Silver
Avigliana
Silver
Arnhem
Gold
Kamnik
Silver
Buxton
Silver
2008 Tulln
Gold
Arlon
Silver
Split
Silver
Kyjov[3]
Silver
Tours
Gold
Düsseldorf
Gold
Gyula
Silver
Letterkenny
Gold
Cervia
Gold
Uden
Gold
Rogaška Slatina
Silver
Plymouth
Silver
2007 - Mechelen
Gold
Biograd
Silver
Tábor
Silver
Nancy
Gold
Münster
Gold
Eger
Gold
Killarney
Gold
Omegna
Bronze
Amersfoort
Gold
Novo Mesto
Bronze
+ special award
Shrewsbury
Gold
2006 Linz
Gold
Kortrijk
Gold
Opatija
Silver
Plzeň
Silver
Beaune
Gold
Kiel
Gold
Nagyatád
Gold
Kilkenny
Silver
Alba[4]
Bronze
Zwolle
Gold
Šenčur
Bronze
Cardiff
Gold
2005 Baden
Gold
Middelkerke
Silver
Rab
Silver
Litomyšl
Silver
Le Plessis-Robinson
Gold
Potsdam
Gold
Makó
Silver
Lismore
Gold
's-Hertogenbosch
Silver
Radenci
Bronze
Sheffield
Gold
2004 Donaustadt
Gold
Lochristi
Silver
Velika Gorica
Silver
Brno
Silver
Cahors
Gold
Bad Kissingen
Gold
Kaposvár
Gold
Westport
Gold
Enschede
Silver
Žalec
Silver
Bridgnorth
Silver
2003 Kindberg
Gold
- Kastela
Bronze
Prachatice
Silver
Hyères
Gold
Bad Säckingen
Gold
Zalakaros
Silver
Malahide
Gold
Venlo
Gold
Slovenj Gradec
Silver
Harrogate
Gold
+ Lucia Cikes award
2002 Pinkafeld
Gold
Tielt
Silver
Frýdek-Místek
Bronze
Évian-les-Bains
Gold
Celle
Silver
Paks
Silver
Ennis
Gold
Alphen aan den Rijn
Gold
Ptuj
Silver
Bath
Silver
2001 Tulln
Gold
Gent
Silver
Limoges
Gold
Luckau
Silver
Győr
Silver
Killarney
Silver
Sittard
Silver
Kamnik
Gold
Sunderland
Gold
2000 Frohnleiten
Gold
Schoten
Silver
Grande-Synthe
Silver
Heilbronn
Gold
Sárospatak
Silver
Letterkenny
Bronze
Leusden
Silver
Nova Gorica
Bronze
Solihull
Gold
1999 Sankt Veit an der Glan[5]
Silver
Oudenaarde
Silver
Cesson-Sévigné
Gold
Fulda
Gold
Tata
Silver
Westport
Silver
Doetinchem
Silver
Velenje
Gold
Wetherby
Gold
1998 Kitzbühel
Silver
Blankenberge
Bronze
Montbéliard
Gold
Rheda-Wiedenbrück
Silver
Héviz
Silver
Kilkenny
Silver
Voorburg
Silver
Slovenske Konjice
Gold
Nottingham
Gold
1997 Kindberg
Silver
Diest
Bronze
Rueil-Malmaison
Gold
Augsburg
Gold
Siófok
Gold
Ennis
Silver
Veenendaal
Gold
Oxford
Silver
1996 Bregenz
Silver
Malmedy
Gold
Cabourg
Silver
Duderstadt
Silver
Székesfehérvár
Silver
Skerries
Gold
Breda
Bronze
Barnstaple
Gold
1995 Köflach Bruges Mâcon Grevenbroich Sarvár Clonakilty Heiloo Bournemouth
1994 Tulln Roeselare Metz Burchau Balatonföldvar Letterkenny - Perth
1993 Hall Enghien Le Touquet-Paris-Plage Veszprém Kenmare Driebergen Port Sunlight
1992 Sankt Jakob im Walde Eupen Aix-les-Bains Eger Westport Thorn St Ives, Cornwall[6]
1991 Steinfurt Malmedy Beaune Kecskemét Limerick - Saintfield
1990 Frohnleiten Saint Kathrein Spa Les Avirons Budapest Malahide Voorst Telford
1989 Baden Hasselt Angers Carlow Asten Bury St. Edmunds
1988 Bregenz Genk Épinal Killarney Dordrecht Stratford upon Avon
1987 Pottenbrunn Ossongne Créteil Kill Shrewsbury
1986 Klagenfurt Bruges Cabourg Kinsale Torquay
1985 - Westrozebeke Mareil-sur-Loir Ardee Sampford Courtenay
1984 Mönichwald - Ferrières-les-Bois Galway Kelso
1983 Leoben Hasselt Vélizy-Villacoublay Birr Eastbourne
1982 Wenigzell Profondeville Viriat Kilkenny Dary
1981 Millstatt Kortrijk Courrières Malahide Exeter
1980 Wien Durbuy Nantes York
1979 Reith im Alpbachtal Bruges Vichy St Andrews
1978 Antwerpen; Duffel Orléans; Thonon-les-Bains Bath; Aberdyfi
1977 Bruxelles; Leuven Cannes; Yvoire Harrogate; Falmouth
1976 Kortrijk; Ghent Nice; Évian-les-Bains Douglas
1975 Châtillon-sur-Chalaronne Aberdeen; Nantwich

Villages

Year Austria
Belgium
Croatia
Czech Republic
France
Germany
Hungary
Ireland
Italy
Netherlands
Slovenia
United Kingdom
2017 St Anton am Arlberg
Gold
- - Kostelní Lhota
Silver
- - Tihany
Gold
Glaslough
Gold
Abbeyleix
Silver
Pomaretto
Silver
Faedo
Silver
- - -
2016 - - - Hrušky
Silver
- - Dunakiliti
Silver
Straffan
Silver
- Ootmarsum
Silver
Šmarješke Toplice
Silver
-
2015 - - - Modrá
Silver
- Wieden
Silver
Balatongyörök
Gold
Kilrush
Gold
La Magdeleine
Bronze
Beesel
Silver
Radlje ob Dravi
Silver
-
2014 Haus
Gold
- Nin
Silver
Cehnice
Gold
- Sommerach
Gold
Zebegény
Silver
Dromod
Silver
Usseaux
Silver
Zuidlaren
Gold
Velika Polana
Gold
Bournemouth
Gold
2013 Söll
Silver
- - Dolní Břežany
Silver
- Kirchbach
Silver
Csopak
Silver
Clonegal
Gold
Etroubles
Gold
Bergeijk
Gold
Podčetrtek
Gold
-
2012 Gamlitz
Gold
- - Drmoul - Dötlingen Lövő Abbeyshrule Sordevolo Dwingeloo Cerklje -
2011 Rennweg am Katschberg
Gold
- - Smrzice
Silver
- Wiesenburg
Silver
Paloznak
Silver
Clonegal
Gold
Transacqua
Silver
Elburg
Silver
- -
2010 Reichenau an der Rax
Silver
Ittre
Silver
Sveti Martin na Muri
Silver
Studenec[7]
Silver
Guyencourt-Saulcourt
Gold
Banzkow
Silver
Lipót
Gold
Emly
Silver
Stresa
Silver
Helenaveen (Deurne)
Silver
Šentjernej
Silver
St. Brelade
Gold
2009 Mooskirchen
Gold
Gouvy
Silver
Molve
Silver
Mořice
Silver
+ special award
- Rieth
Silver
Gelse
Silver
+ special award
Clonakilty
Gold
Pré-Saint-Didier
Gold
Sluis
Silver
Olimje
Gold
Forres
Gold
2008 Hanfthal
Silver
Zwevegem
Gold
Novi Vinodolski
Silver
Tvarožná Lhota
Silver
Aubigny-sur-Nère[8]


Silver

Rehinghausen
Silver
Tápiógyörgye
Silver
Tallanstown
Gold
Bergolo
Silver
Beek/Ubbergen
Bronze
Medana
Bronze
Garstang
Gold
2007 Donnersbach
Gold
Flohimont
Bronze
Primošten
Gold
Zálší
Bronze
Gelaucourt
Silver
Gersbach
Gold
Noszvaj
Bronze
Birdhill
Gold
Limone Piemonte
Gold
Haren
Bronze
+ Lucia Cikes award
Smlednik
Silver
+ special award
Falkland, Fife
Gold
2006 Virgen
Gold
Sohier
Silver
Skradinski Buk
Bronze
Svojsin
Bronze
Eguisheim
Gold
Brokeloh
Gold
Orfű
Bronze
Aughrim
Gold
Cella Monte
Silver
Wijhe
Silver
Križeča vas
Silver
Usk
Silver
2005 Hornsburg
Gold
Villers-la-Ville
Bronze
Brela
Bronze
Písečná
Gold
Oger
Gold
Bertsdorf-Hörnitz
Gold
Ruzsa
Bronze
Glenties
Silver
- Oosterbeek
Gold
Radenci
Bronze
St. Ives;[9] Carbis Bay
Gold
2004 Cayriech
Gold
Nußdorf am Inn
Gold
Šentjernej
Silver
Darley
Gold
2003 Bormes-les-Mimosas
Gold
Neuenweg
Silver
Zreče
Silver
2002 Antau Omal/Geer Telecí Yvoire
Silver
Päse
Gold
Gyederlak Stradbally Ommen Kostanjevica na Krki
Silver
Thorpe Salvin
2001 Saint-Hilaire-les-Places
Gold
Obercunnersdorf
Gold
Leighlinbridge
Gold
Dreischor
Gold
Spodnja Idrija
Silver
2000 Saint-Aubin[10]
Silver
Immenstaad-Kippenhausen
Silver
Clonakilty
Gold
Sint-Oedenrode
Gold
Podčetrtek
Silver
1999 Juvigné
Gold
Schweickershausen
Silver
Clonakilty
Gold
1998 Rougegoutte
Silver
Bruchhausen
Gold
Žiče
Bronze
1997 Forest-l'Abbaye
Bronze
Horsdorf
Gold
1996 La Vraie-Croix
Gold
Rambach
Silver
Skerries
Gold
1995 Veldenz
Certificate of Excellence
1994 Bürchau
Certificate of Excellence
Broughshane
1991 Saintfield
1990 Forres
1989 Market Bosworth
1988 St Florence
1987 Sorn
1986 Moira
1985 Sampford Courtenay
1984 Lympstone
1983 Lund
1982 Pateley Bridge
1981 Killingworth
1980 Warrington
1979 Holywell
1978 Pateley BridgeNote 1; Sidmouth; Aberdyfi
1977 Falmouth; Wolviston
1976 Colwyn Bay; Leven
1975 Clovelly & Edzell

Notes

Note 1 - in some cases the overall winner from the UK is not named in "Britain in Bloom" by Graham Ashworth as an Entente Florale Representative (namely Bath in 1975 and Pateley Bridge in 1978).
Note 2 - Luxembourg competed between years 1980 - 1988.
Note 3 - Switzerland competed between years 1984 - 1986.
Note 4 - Portugal competed in year 1991 and between years 1994 - 2000.
Note 5 - Canada competed between years 1992 - 1993.

References

  1. Entente Florale Europe official site - Participation
  2. The names of UK representatives from 1975 to 1991 are taken from Britain in Bloom by Graham Ashworth (Graham Ashworth CBE, Britain in Bloom, page 90, The Tidy Britain Group (Wigan:1991)). Please note that Pateley Bridge in 1978 and Bath in 1975 won the competition yet are not listed by Ashworth as representatives.
  3. "Download CZ-Kyjov-Web.pdf Free download from http://www.entente-florae.eu". Archived from the original on 23 January 2013. Retrieved 24 May 2012. External link in |title= (help)
  4. "premi per il verde" (in Italian). Retrieved 26 November 2013.
  5. "Sankt Veit an der Glan". Archived from the original on 20 August 2011. Retrieved 26 May 2012.
  6. "St. Ives Gardens". Retrieved 28 November 2013.
  7. "CZ_Studenec_pdf" (PDF). Retrieved 23 May 2012.
  8. "Aubigny sur Nère, le pays des Ecossais !" (in French). Archived from the original on 3 December 2013. Retrieved 28 November 2013.
  9. "About St Ives". Archived from the original on 17 September 2012. Retrieved 28 May 2012.
  10. "Nos jardiniers ont du talent !" (PDF). Retrieved 30 May 2012.

Other Language Wikipedias

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.