Eastern Football Netball League

The Eastern Football Netball League (known previously as the Eastern Football League and before that the Eastern Districts Football League) is an Australian rules football league, based in the eastern suburbs of metropolitan Melbourne.

Eastern Football Netball League
FormerlyEastern Football League
Eastern Districts Football League
SportAustralian rules football
Founded1962 (1962)
CEOTroy Swainston
Level on pyramid5
Promotion toPremier Division
Division 1
Division 2
Division 3
Relegation toDivision 1
Division 2
Division 3
Division 4
Official websiteefl.org.au

Following a restructure during 2018, the league now consists of five divisions with 45 clubs. Premier and First Division have 10 clubs each, Second and Third Divisions have eight clubs each, and Fourth Division has nine with the admission of Croydon North-MLOC for 2019.[1] After the conclusion of the 2019 season, on 15 October the league announced a re-branding to the Eastern Football Netball League, recognising netball as a key part of the league structure.[2]

History

The Eastern Districts Football League was established on 15 February 1962, but its origins can be traced back to the Reporter District Football League established in 1903.

From 1927 until World War 2, the league was known as the Ringwood District Football League. It was known as the Croydon District Football League and the Croydon Mail Football League between World War 2 and 1949. In 1950 the league became known as the Croydon-Ferntree Gully League.

In 1997, the Eastern District Football League and the Knox Junior Football Association united to create the Eastern Football League.[3]

Clubs

Premier Division (2019)

Locations of the 2019 EFL clubs (top two divisions). Red pogs represent teams in the Premier Division, yellow pogs represent teams in Division One.
Locations of the 2019 EFL clubs (bottom three divisions). Red pogs represent teams in Division Two, orange pogs represent teams in Division Three, and yellow pogs represent teams in Division Four.
Club Nickname Location Home Ground Web Page Jumper
Balwyn Tigers Balwyn, Victoria Balwyn Park Official Site
Blackburn Panthers Blackburn, Victoria Morton Park Official Site
Doncaster Sharks Doncaster, Victoria Schramms Reserve Official Site
Montrose Demons Montrose, Victoria Montrose Reserve Official Site
Noble Park Bulls Noble Park, Victoria Pat Wright Senior Ground Official Site
North Ringwood Saints North Ringwood, Victoria Quambee Reserve Official Site
Norwood Norsemen Ringwood, Victoria Mullum Reserve Official Site
Rowville Hawks Rowville, Victoria Seebeck Oval Official Site
South Croydon Bulldogs South Croydon, Victoria Cheong Park Official Site
Vermont Eagles Vermont, Victoria Vermont Recreation Reserve Official Site

Division 1 (2019)

Club Nickname Location Home Ground Web Page Jumper
Bayswater Waters Bayswater, Victoria Bayswater Oval Official Site
Croydon Blues Croydon, Victoria Croydon Oval Official Site
Doncaster East Lions East Doncaster, Victoria Zerbes Reserve Official Site
East Ringwood Roos East Ringwood, Victoria East Ringwood Reserve Official Site
Knox Falcons Wantirna South, Victoria Knox Gardens Reserve Official Site
Lilydale Falcons Lilydale, Victoria Lilydale Sports Oval Official Site
Mooroolbark Mustangs Mooroolbark, Victoria Heights Reserve Official Site
Park Orchards Sharks Park Orchards, Victoria Domeney Reserve Official Site
Wantirna South Devils Wantirna South, Victoria Walker Reserve Official Site
Upper Ferntree Gully Kings Upper Ferntree Gully, Victoria Kings Park Official Site

Division 2 (2019)

Club Nickname Location Home Ground Web Page Jumper
Boronia Hawks Boronia, Victoria Tormore Reserve Official Site
Heathmont Jets Heathmont, Victoria HE Parker Reserve Official Site
Mitcham Tigers Mitcham, Victoria Walker Park Official Site
Mulgrave Lions Mulgrave, Victoria Mulgrave Reserve Official Site
Ringwood Redbacks Ringwood, Victoria Jubilee Park Official Site
Scoresby Magpies Scoresby, Victoria Scoresby Recreation Reserve Official Site
Templestowe Dockers Templestowe, Victoria Templestowe Reserve Official Site
The Basin Bears The Basin, Victoria Batterham Reserve Official Site

Division 3 (2019)

Club Nickname Location Home Ground Web Page Jumper
Chirnside Park Panthers Chirnside Park, Victoria Kimberley Reserve Official Site
Donvale Magpies Donvale, Victoria Donvale Reserve Official Site
Ferntree Gully Eagles Ferntree Gully, Victoria Ferntree Gully Reserve Official Site
Glen Waverley Hawks Hawks Glen Waverley, Victoria Central Reserve Official Site
South Belgrave Saints Belgrave South, Victoria Belgrave South Recreation Reserve Official Site
Warrandyte Bloods Warrandyte, Victoria Warrandyte Reserve Official Site
Waverley Blues Blues Mount Waverley, Victoria Mt Waverley Reserve Official Site
Whitehorse Pioneers Pioneers Box Hill, Victoria Springfield Park Official Site

Division 4 (2019)

Club Nickname Location Home Ground Web Page Jumper
Coldstream Cougars Coldstream, Victoria Coldstream Reserve Official Site
Croydon North MLOC Rams Croydon Hughes Park Croydon
East Burwood Rams East Burwood, Victoria East Burwood Reserve Official Site
Fairpark Lions Ferntree Gully, Victoria Fairpark Reserve Official Site
Forest Hill Zebras Forest Hill, Victoria Forest Hill Reserve Official Site
Kilsyth Cougars Kilsyth, Victoria Pinks Reserve Official Site
Nunawading Lions Blackburn North, Victoria Koonung Reserve Official Site
Silvan Cats Silvan, Victoria Silvan Recreation Ground Official Site
Surrey Park Panthers Box Hill, Victoria Surrey Park Reserve Official Site

Junior

Club Nickname Location Home Ground Captain Coach Web Page Jumper
St. Simons Football Club Knights Rowville, Victoria Liberty Reserve Official Site Blue and White
Glen Waverley Rovers Football Club Rovers Glen Waverley, Victoria Brentwood Reserve Black and White
Lysterfield Football Club Wolves Lysterfield, Victoria Lakesfield Reserve Official Site Teal, Black, Silver and White
East Ringwood Junior Football Club Roos East Ringwood, Victoria Ainslie Park Official Site Royal Blue and White

Premiers

Eastern Football League (1962-Present)

Five Division Competition (2019–)

YearPremierDivision 1Division 2Division 3Division 4
2019 Vermont Doncaster East Mitcham South Belgrave Fairpark
YearPremierDivision 1Division 2Division 3Division 4

Four Division Competition (1986-2018)

YearDivision 1Division 2Division 3Division 4
2018 Vermont Doncaster East Boronia Whitehorse
2017 South Croydon Knox Park Orchards Donvale
2016BalwynBayswaterUpper Ferntree GullyFerntree Gully
2015BalwynDoncasterMitchamWarrandyte
2014NorwoodNorth RingwoodWantirna SouthSilvan
2013BalwynMontroseDoncasterSouth Belgrave
2012BalwynRowvilleNorth RingwoodThe Basin
2011Noble ParkLilydaleDoncasterHeathmont
2010Noble ParkMulgraveUpper FTGTemplestowe
2009VermontSouth CroydonMooroolbarkChirnside Park
2008BalwynWantirna SouthWaverley BluesHeathmont
2007VermontKnoxDoncaster EastWhitehorse
2006VermontScoresbySouth CroydonWarrandyte
2005VermontRingwoodBayswaterWaverley Blues
2004Noble ParkWantirna SouthRowvilleHeathmont
2003Noble ParkLilydaleNorwoodRowville
2002East RingwoodBlackburnWantirna SouthNunawading
2001VermontDonvaleSouth CroydonColdstream
2000East BurwoodBoroniaKnoxWaverley Blues
1999East BurwoodNorth RingwoodWarrandyteNorwood
1998VermontLilydaleUpper FTGMount Evelyn
1997VermontCroydonTemplestoweSouth Waverley Sandown
1996DonvaleLilydaleDoncasterSouth Wantirna
1995VermontBayswaterKilsythFairpark
1994VermontDonvaleThe BasinHeathmont
1993VermontClaytonWarrandyteDoncaster East
1992East BurwoodMontroseDonvaleSurrey Hills
1991VermontSouth CroydonLilydaleKnox
1990VermontDoncasterColdstreamKilsyth
1989VermontNorth RingwoodNorwoodBennettswood BBS
1988VermontSouth CroydonMooroolbarkLilydale
1987East BurwoodSurrey HillsFerntree GullySouth Waverley Sandown
1986VermontBoroniaColdstreamMount Evelyn
YearDivision 1Division 2Division 3Division 4

Three Division competition (1962-1985)

YearDivision 1Division 2Division 3
1985East BurwoodBayswaterThe Basin
1984East RingwoodDoncasterForest Hill
1983VermontSouth CroydonWarrandyte
1982VermontBayswaterNorwood
1981MitchamRowvilleMontrose
1980MitchamBlackburnRowville
1979MitchamMulgraveUpper FTG
1978RingwoodNorth RingwoodOlinda
1977ScoresbyBlackburnBoronia
1976East BurwoodRingwoodBennettswood
1975MitchamKilsythColdstream
1974BayswaterEast RingwoodUpper FTG
1973East BurwoodBayswaterSouth Croydon
1972East HawthornDoncasterMount Evelyn
1971VermontCroydonMulgrave
1970MitchamEast HawthornMount Evelyn
1969VermontBoroniaMount Evelyn
1968East BurwoodFerntree GullyYarra Glen
1967East BurwoodSurrey HillsOlinda
1966East RingwoodWarrandyteOlinda
1965East BurwoodScoresbyOlinda
1964East BurwoodScoresbyNo competition
1963East BurwoodScoresbyNo competition
1962RingwoodScoresbyThe Basin
YearDivision 1Division 2Division 3

Former clubs

References

  1. Competition restructure explained
  2. [https://efl.org.au/efnl-announces-rebrand/ EFNL announces rebrand
  3. Full Points Footy, Eastern Football League, archived from the original on 1 January 2009, retrieved 21 October 2008
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.