Curling at the 2015 Winter Universiade

Curling at the 2015 Winter Universiade was held from February 5 to 13 at the Pabellón de Universiada in Granada, Spain.

Curling at the 2015 Winter Universiade
Host cityGranada, Spain
ArenaPabellón de Universiada
DatesFebruary 5-13
Men's winner Norway
Curling clubUniversity of Oslo, Oslo
SkipSteffen Walstad
ThirdEirik Mjøen
SecondMagnus Nedregotten
LeadSander Rølvåg
Finalist Russia (Evgeniy Arkhipov)
Women's winner Russia
Curling clubLesgaft University, St. Petersburg
SkipAnna Sidorova
ThirdMargarita Fomina
SecondAlexandra Saitova
LeadEkaterina Galkina
Finalist Canada (Breanne Meakin)

Medal summary

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)1102
2 Norway (NOR)1001
3 Canada (CAN)0101
4 Great Britain (GBR)0011
 Switzerland (SUI)0011
Totals (5 nations)2226

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Men  Norway (NOR)
Steffen Walstad
Eirik Mjøen
Magnus Nedregotten
Sander Rølvåg
 Russia (RUS)
Evgeniy Arkhipov
Alexey Stukalskiy
Artur Razhabov
Anton Kalalb
Andrey Drozdov
 Great Britain (GBR)
Kyle Smith
Grant Hardie
Thomas Muirhead
Alasdair Schreiber
Stuart Taylor
Women  Russia (RUS)
Anna Sidorova
Margarita Fomina
Alexandra Saitova
Ekaterina Galkina
Viktoriia Moiseeva
 Canada (CAN)
Breanne Meakin
Lauren Horton
Lynn Kreviazuk
Jessica Armstrong
 Switzerland (SUI)
Michèle Jäggi
Michelle Gribi
Sina Wettstein
Nora Baumann
Anita Jäggi

Men

Teams

 Canada  Czech Republic  Great Britain  Japan  Norway

Skip: Matt Dunstone
Third: James Coleman
Second: Daniel Grant
Lead: Christopher Gallant

Fourth: Jakub Splavec
Skip: Kryštof Chaloupek
Second: Martin Jurík
Lead: Jan Sedlář
Alternate: Tomáš Zelenka

Skip: Kyle Smith
Third: Grant Hardie
Second: Thomas Muirhead
Lead: Alasdair Schreiber
Alternate: Stuart Taylor

Skip: Yasumasa Tanida
Third: Yuya Takigahira
Second: Shingo Usui
Lead: Kazuki Yoshikawa
Alternate: Kohsuke Hirata

Skip: Steffen Walstad
Third: Eirik Mjøen
Second: Magnus Nedregotten
Lead: Sander Rølvåg

 Russia  Spain  Sweden  Switzerland  United States

Skip: Evgeniy Arkhipov
Third: Alexey Stukalskiy
Second: Artur Razhabov
Lead: Anton Kalalb
Alternate: Andrey Drozdov

Skip: Sergio Vez
Third: Angel García
Second: Eduardo de Paz
Lead: Luis Domingo
Alternate: Mario Fernández

Fourth: Patric Mabergs
Skip: Gustav Eskilsson
Second: Jesper Johanson
Lead: Johannes Patz

Fourth: Roger Gulka
Skip: Kim-Lloyd Sciboz
Second: Daniel Schifferli
Lead: Rene Iseli
Alternate: Nicolas Desbaillets

Skip: Stephen Dropkin
Third: Blake Morton
Second: Kyle Kakela
Lead: Evan Jensen
Alternate: Calvin Weber

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
CountrySkipWL
 NorwaySteffen Walstad72
 RussiaEvgeniy Arkhipov72
 Great BritainKyle Smith63
 SwedenPatric Mabergs63
 CanadaMatt Dunstone54
 Czech RepublicKryštof Chaloupek36
 JapanYasumasa Tanida36
 United StatesStephen Dropkin36
 SwitzerlandKim-Lloyd Sciboz36
 SpainSergio Vez27

Round Robin Results

Draw 1

Thursday, February 5, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Vez) 1 0 0 0 1 1 0 0 0 X 3
 Japan (Tanida) 0 0 2 2 0 0 2 2 5 X 13
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 1 1 0 0 1 1 0 1 0 1 6
 Canada (Dunstone) 0 0 4 0 0 0 1 0 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Arkhipov) 1 0 0 3 3 2 0 3 X X 12
 Sweden (Mabergs) 0 1 3 0 0 0 2 0 X X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Great Britain (Smith) 0 1 0 2 1 0 1 0 0 0 0 5
 Czech Republic (Chaloupek) 2 0 1 0 0 0 0 0 1 1 1 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 2 0 0 0 0 1 1 2 0 X 6
 Switzerland (Sciboz) 0 0 0 1 0 0 0 0 2 X 3

Draw 2

Friday, February 6, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
 Great Britain (Smith) 1 1 0 3 0 1 0 0 1 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tanida) 2 0 0 0 0 1 0 1 0 X 4
 Czech Republic (Chaloupek) 0 2 0 2 1 0 1 0 3 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 2 3 0 1 0 4 X X X X 10
 Spain (Vez) 0 0 1 0 2 0 X X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Sciboz) 1 0 3 0 0 1 0 1 1 0 7
 Sweden (Mabergs) 0 3 0 2 1 0 2 0 0 1 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2
 Russia (Arkhipov) 0 2 0 2 0 2 3 X X X 9

Draw 3

Friday, February 6, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Mabergs) 0 0 1 1 0 2 0 0 0 1 5
 United States (Dropkin) 0 1 0 0 1 0 1 0 1 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Vez) 3 2 0 2 0 3 0 1 1 X 12
 Switzerland (Sciboz) 0 0 1 0 3 0 2 0 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Japan (Tanida) 0 1 1 0 1 0 0 0 2 1 0 6
 Great Britain (Smith) 1 0 0 2 0 2 0 1 0 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Arkhipov) 0 2 0 0 1 0 0 0 X X 3
 Norway (Walstad) 2 0 3 0 0 1 1 1 X X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) 1 2 0 0 0 3 0 1 1 X 8
 Czech Republic (Chaloupek) 0 0 0 1 0 0 1 0 0 X 2

Draw 4

Saturday, February 7, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Chaloupek) 0 1 0 0 0 1 0 0 2 X 4
 Norway (Walstad) 0 0 3 0 1 0 2 0 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Arkhipov) 2 0 1 0 0 0 0 0 0 1 4
 Great Britain (Smith) 0 1 0 0 0 0 1 0 1 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Sciboz) 0 3 0 1 0 1 0 0 2 1 8
 Canada (Dunstone) 2 0 2 0 1 0 0 1 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Mabergs) 1 0 0 2 0 2 1 0 1 X 7
 Spain (Vez) 0 1 0 0 0 0 0 1 0 X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tanida) 0 2 0 1 2 0 0 1 0 1 7
 United States (Dropkin) 0 0 1 0 0 4 0 0 1 0 6

Draw 5

Sunday, February 8, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Arkhipov) 0 0 0 0 1 2 0 2 0 0 5
 Canada (Dunstone) 0 2 1 1 0 0 1 0 2 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 5
 Japan (Tanida) 0 1 0 0 0 0 1 0 1 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Vez) 0 0 2 0 0 2 0 1 0 2 7
 Czech Republic (Chaloupek) 1 1 0 1 0 0 1 0 2 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 0 2 0 1 1 0 0 3 0 0 7
 Switzerland (Sciboz) 3 0 0 0 0 0 2 0 1 2 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 1 0 1 0 1 1 3 0 0 2 9
 Sweden (Mabergs) 0 3 0 1 0 0 0 1 1 0 6

Draw 6

Sunday, February 8, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 1 3 0 0 1 0 0 0 1 X 6
 Sweden (Mabergs) 0 0 0 1 0 1 2 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) 2 0 3 0 0 0 6 X X X 11
 Spain (Vez) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 0 1 1 1 0 1 0 0 1 5
 United States (Dropkin) 0 1 0 0 0 1 0 2 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Chaloupek) 0 0 0 0 0 0 2 1 0 X 3
 Russia (Arkhipov) 0 2 1 3 1 0 0 0 3 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Sciboz) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2
 Japan (Tanida) 0 0 0 0 3 1 1 0 2 X 7

Draw 7

Monday, February 9, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 X 6
 Czech Republic (Chaloupek) 2 0 2 0 1 0 2 0 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Sciboz) 0 1 0 0 0 2 0 2 0 X 5
 Russia (Arkhipov) 0 0 3 2 0 0 1 0 2 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Mabergs) 0 0 0 0 1 2 0 0 2 0 1 6
 Japan (Tanida) 1 0 0 1 0 0 0 1 0 2 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 1 0 1 0 1 0 2 0 2 X 7
 Canada (Dunstone) 0 2 0 2 0 2 0 3 0 X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Vez) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 3
 Great Britain (Smith) 1 0 1 0 0 1 0 0 0 1 4

Draw 8

Tuesday, February 10, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tanida) 1 0 0 1 0 0 2 0 X X 4
 Russia (Arkhipov) 0 2 0 0 3 2 0 3 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 2 0 0 1 0 0 1 0 X 4
 Norway (Walstad) 0 0 0 2 0 1 0 0 3 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Chaloupek) 2 0 0 2 0 0 2 0 0 1 7
 Switzerland (Sciboz) 0 2 1 0 4 1 0 1 0 0 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Vez) 0 2 1 0 0 0 0 0 X X 3
 United States (Dropkin) 0 0 0 2 2 2 1 4 X X 11
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Mabergs) 2 0 0 3 0 2 0 3 X X 10
 Canada (Dunstone) 0 1 0 0 1 0 1 0 X X 3

Draw 9

Tuesday, February 10, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 1 0 0 2 2 0 0 3 1 X 9
 Switzerland (Sciboz) 0 1 1 0 0 0 2 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Chaloupek) 0 1 0 2 0 0 X X X X 3
 Sweden (Mabergs) 3 0 2 0 3 3 X X X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 1 1 0 2 0 0 3 1 X X 8
 Norway (Walstad) 0 0 1 0 0 2 0 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) 0 1 0 0 0 2 2 2 0 0 7
 Japan (Tanida) 2 0 0 2 0 0 0 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Arkhipov) 0 3 0 0 0 2 2 2 0 X 9
 Spain (Vez) 1 0 2 0 2 0 0 0 1 X 6

Placement Game

Wednesday, February 11, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 1 2 1 0 2 2 0 1 0 X 9
 Switzerland (Desbaillets) 0 0 0 2 0 0 2 0 1 X 5

Switzerland is eliminated from the curling tournament at the 2017 Winter Universiade.

Playoffs

  Semifinals     Gold Medal Game
                 
  1  Norway 4  
  4  Sweden 1    
      1  Norway 7
      2  Russia 6
  2  Russia 7    
  3  Great Britain 5   Bronze Medal Game
 
4  Sweden 4
  3  Great Britain 7

Semifinals

Thursday, February 12, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 0 1 0 0 0 0 2 0 1 X 4
 Sweden (Mabergs) 0 0 0 0 0 0 0 1 0 X 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Arkhipov) 4 0 0 1 0 0 0 1 0 1 7
 Great Britain (Smith) 0 1 1 0 0 1 0 0 2 0 5

Bronze Medal Game

Thursday, February 12, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Mabergs) 0 0 0 1 0 2 0 0 1 X 4
 Great Britain (Smith) 0 2 0 0 2 0 2 1 0 X 7

Gold Medal Game

Friday, February 13, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Walstad) 0 0 0 0 2 0 2 0 1 1 1 7
 Russia (Arkhipov) 0 0 0 1 0 3 0 2 0 0 0 6

Women

Teams

 Canada  Great Britain  Japan  Norway  Russia

Skip: Breanne Meakin
Third: Lauren Horton
Second: Lynn Kreviazuk
Lead: Jessica Armstrong

Skip: Hazel Smith
Third: Laura Ritchie
Second: Rachael Halliday
Lead: Heather Morton
Alternate: Angharad Ward

Skip: Mayu Minami
Third: Mizuki Kitaguchi
Second: Mayu Natsuizaka
Lead: Mari Ikawa
Alternate: Kotomi Mochizuki

Skip: Pia Trulsen
Third: Julie Kjær Molnar
Second: Ingvild Ekeli Skaga
Lead: Stine Hålien

Skip: Anna Sidorova
Third: Margarita Fomina
Second: Alexandra Saitova
Lead: Ekaterina Galkina
Alternate: Viktoria Moiseeva

 South Korea  Spain  Sweden  Switzerland  United States

Skip: Kim Eun-jung
Third: Kim Kyeong-ae
Second: Kim Seon-yeong
Lead: Kim Yeong-mi

Skip: Patricia Arbues
Third: Alicia Munte
Second: Ane Cuadrado
Lead: Sofia Fernandez
Alternate: Macarena Garcia del Valle

Skip: Sara McManus
Third: Cecilia Östlund
Second: Anna Huhta
Lead: Sofia Mabergs

Skip: Michèle Jäggi
Third: Michelle Gribi
Second: Sina Wettstein
Lead: Nora Baumann
Alternate: Anita Jäggi

Skip: Hannah Ely
Third: Abbey Suslavich
Second: Emma Annand
Lead: Emily Walker
Alternate: Grace Gabower

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
CountrySkipWL
 CanadaBreanne Meakin90
 SwedenSara McManus72
 RussiaAnna Sidorova72
 SwitzerlandMichèle Jäggi54
 South KoreaKim Eun-jung54
 NorwayPia Trulsen45
 Great BritainHazel Smith45
 United StatesHannah Ely36
 JapanMayu Minami18
 SpainPatricia Arbues09

Round Robin Results

Draw 1

Thursday, February 5, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ely) 0 1 0 2 0 0 0 0 X X 3
 Russia (Sidorova) 1 0 2 0 3 1 2 4 X X 13
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Minami) 0 0 0 1 0 0 2 0 X X 3
 Switzerland (Jäggi) 2 0 0 0 3 4 0 1 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Meakin) 0 0 1 0 0 2 0 1 0 2 6
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 1 0 2 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (McManus) 0 5 1 2 2 4 X X X X 14
 Spain (Arbues) 1 0 0 0 0 0 X X X X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 0 3 0 2 1 0 0 2 0 8
 Norway (Trulsen) 3 2 0 1 0 0 1 0 0 2 9

Draw 2

Thursday, February 5, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 0 0 1 0 0 2 0 X X 3
 Sweden (McManus) 0 1 3 0 1 2 0 1 X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 6 5 6 1 0 4 X X X X 22
 Spain (Arbues) 0 0 0 0 1 0 X X X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 0 0 1 1 0 0 0 X X 2
 United States (Ely) 1 3 1 0 0 1 1 1 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Trulsen) 0 2 0 0 0 0 1 0 X X 3
 South Korea (Kim) 2 0 1 1 1 1 0 3 X X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Minami) 0 0 0 0 1 0 0 1 0 X 2
 Canada (Meakin) 2 0 0 0 0 2 2 0 4 X 10

Draw 3

Friday, February 6, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 1 2 0 1 2 0 1 X 8
 Japan (Minami) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ely) 1 0 1 1 0 2 0 0 0 0 5
 Norway (Trulsen) 0 3 0 0 2 0 0 1 0 2 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 2 0 1 0 1 0 1 X X 5
 Sweden (McManus) 3 0 2 0 3 0 1 0 X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Meakin) 0 0 2 0 2 0 4 1 X X 9
 Great Britain (Smith) 0 0 0 1 0 1 0 0 X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 2 3 2 1 4 0 2 X X X 14
 Spain (Arbues) 0 0 0 0 0 1 0 X X X 1

Draw 4

Saturday, February 7, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Arbues) 2 0 0 0 0 0 1 0 X X 3
 Great Britain (Smith) 0 1 3 2 2 3 0 3 X X 14
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Meakin) 2 0 1 0 2 0 4 X X X 9
 Sweden (McManus) 0 1 0 1 0 1 0 X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Trulsen) 0 0 0 0 2 1 0 0 2 0 5
 Switzerland (Jäggi) 2 1 1 1 0 0 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 1 0 0 2 2 X X X X 7
 United States (Ely) 0 0 1 0 0 0 X X X X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 3 2 3 0 1 2 X X X 11
 Japan (Minami) 1 0 0 0 1 0 0 X X X 2

Draw 5

Saturday, February 7, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Meakin) 0 1 0 0 2 0 2 0 0 1 6
 Switzerland (Jäggi) 0 0 1 0 0 1 0 1 1 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 0 1 0 2 0 1 X X X 4
 Russia (Sidorova) 3 3 0 2 0 2 0 X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ely) 0 2 2 0 3 2 1 X X X 10
 Spain (Arbues) 1 0 0 0 0 0 0 X X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Minami) 0 0 1 0 1 1 0 0 X X 3
 Norway (Trulsen) 2 2 0 1 0 0 2 2 X X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (McManus) 0 1 0 1 3 1 0 1 X X 7
 South Korea (Kim) 0 0 2 0 0 0 1 0 X X 3

Draw 6

Sunday, February 8, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 2 0 1 1 0 3 1 X X X 8
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 0 3 0 0 0 2 0 1 X 6
 United States (Ely) 0 1 0 0 0 1 0 2 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (McManus) 0 0 4 0 2 0 2 0 0 0 8
 Japan (Minami) 1 1 0 1 0 1 0 1 1 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Arbues) 0 2 0 0 0 0 X X X X 2
 Canada (Meakin) 3 0 5 2 4 2 X X X X 16
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Trulsen) 0 0 0 0 2 0 X X X X 2
 Russia (Sidorova) 1 1 3 2 0 5 X X X X 12

Draw 7

Monday, February 9, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Minami) 4 0 4 2 1 0 0 3 X X 14
 Spain (Arbues) 0 2 0 0 0 0 0 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Trulsen) 3 0 0 1 0 0 0 0 2 1 0 7
 Canada (Meakin) 0 2 1 0 1 1 1 1 0 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 X 4
 Russia (Sidorova) 2 0 0 1 0 2 0 1 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 0 2 0 1 0 0 1 0 0 4
 Switzerland (Jäggi) 1 0 0 1 0 1 1 0 0 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ely) 0 0 1 0 0 0 X X X X 1
 Sweden (McManus) 1 2 0 3 2 4 X X X X 12

Draw 8

Monday, February 9, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 1 0 2 0 0 0 2 0 2 0 7
 Canada (Meakin) 0 1 0 2 1 2 0 2 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (McManus) 0 0 2 1 0 1 0 2 0 0 6
 Great Britain (Smith) 0 1 0 0 1 0 3 0 1 2 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Arbues) 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
 Norway (Trulsen) 1 2 2 3 3 2 X X X X 13
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Ely) 0 1 0 3 0 0 0 2 0 1 1 8
 Japan (Minami) 2 0 2 0 2 0 0 0 1 0 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 2 0 1 0 1 0 1 1 6
 Switzerland (Jäggi) 1 0 0 2 0 1 0 1 0 0 5

Draw 9

Tuesday, February 10, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (McManus) 0 0 0 3 4 0 2 0 0 1 10
 Norway (Trulsen) 0 3 2 0 0 1 0 1 1 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Spain (Arbues) 0 0 1 0 0 1 X X X X 2
 South Korea (Kim) 3 2 0 3 1 0 X X X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Minami) 1 0 0 0 1 0 0 0 0 X 2
 Great Britain (Smith) 0 1 1 0 0 0 0 3 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 0 0 1 0 1 0 0 0 X 2
 Russia (Sidorova) 1 1 0 0 2 0 1 1 1 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Meakin) 0 2 2 0 1 1 0 5 X X 11
 United States (Ely) 2 0 0 1 0 0 1 0 X X 4

Tiebreaker

Wednesday, February 11, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 0 0 0 2 1 0 1 1 1 6
 South Korea (Kim) 0 0 1 1 0 0 2 0 0 0 4

Playoffs

  Semifinals     Gold Medal Game
                 
  1  Canada 8  
  4  Switzerland 3    
      1  Canada 8
      3  Russia 9
  2  Sweden 4    
  3  Russia 10   Bronze Medal Game
 
4  Switzerland 8
  2  Sweden 7

Semifinals

Thursday, February 12, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Meakin) 0 0 0 0 2 3 0 1 2 X 8
 Switzerland (Jäggi) 0 1 1 0 0 0 1 0 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (McManus) 1 0 0 0 0 2 0 1 X X 4
 Russia (Sidorova) 0 3 1 1 3 0 2 0 X X 10

Bronze Medal Game

Thursday, February 12, 16:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 1 1 0 1 0 3 0 0 2 8
 Sweden (McManus) 1 0 0 1 0 2 0 1 2 0 7

Gold Medal Game

Friday, February 13, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Meakin) 0 2 3 0 1 0 1 0 0 1 0 8
 Russia (Sidorova) 1 0 0 1 0 3 0 2 1 0 1 9

References

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.