Curling at the 2013 Winter Universiade

Curling at the 2013 Winter Universiade was held from December 12 to 20 at the Ice Rink Piné at Baselga di Piné in Trentino, Italy.[1]

Curling at the 2013 Winter Universiade
Host cityTrentino, Italy
ArenaIce Rink Piné, Baselga di Piné
DatesDecember 12–20
Men's winner Sweden
Curling clubKarlstads CK, Karlstad
SkipOskar Eriksson
ThirdKristian Lindström
SecondMarkus Eriksson
LeadChristoffer Sundgren
Finalist Great Britain (Kyle Smith)
Women's winner Russia
Curling clubMoskvitch CC, Moscow
SkipAnna Sidorova
ThirdMargarita Fomina
SecondAlexandra Saitova
LeadEkaterina Galkina
Finalist South Korea (Kim Ji-sun)

Medal summary

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)1001
 Sweden (SWE)1001
3 Great Britain (GBR)0101
 South Korea (KOR)0101
5 Canada (CAN)0011
 Switzerland (SUI)0011
Totals (6 nations)2226

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Men  Sweden (SWE)
Oskar Eriksson
Kristian Lindström
Markus Eriksson
Christoffer Sundgren
 Great Britain (GBR)
Kyle Smith
Thomas Muirhead
Kyle Waddell
Cameron Smith
Derrick Sloan
 Canada (CAN)
Brendan Bottcher
Mick Lizmore
Brad Thiessen
Karrick Martin
Parker Konschuh
Women  Russia (RUS)
Anna Sidorova
Margarita Fomina
Alexandra Saitova
Ekaterina Galkina
Victoria Moiseeva
 South Korea (KOR)
Kim Ji-sun
Gim Un-chi
Um Min-ji
Lee Seul-bee
 Switzerland (SUI)
Michèle Jäggi
Marisa Winkelhausen
Melanie Barbezat
Nora Baumann
Corina Mani

Qualification

Men

Country 2011 WJCC 2011 WMCC 2012 WJCC 2012 WMCC 2013 WJCC 2013 WMCC Total
 Canada 8 14 14 14 10 12 72
 Sweden 14 10 12 10 8 14 68
 Great Britain 6 12 10 12 14 10 64
 Norway 10 9 8 9 6 8 50
 Switzerland 12 6 5 4 3 6 36
 China 4 4 4 7 2 7 28
 United States 5 3 6 5 4 4 27
 Czech Republic 2 5 3 1 1 5 17
 Denmark 1 1 6 9 17
 Russia 12 3 15
 France 8 3 11
 Germany 7 2 9
 New Zealand 8 8
 Italy 2 5 7
 Finland 3 1 1 5
 Japan 2 2
 South Korea 2 2

Women

Country 2011 WJCC 2011 WWCC 2012 WJCC 2012 WWCC 2013 WJCC 2013 WWCC Total
 Great Britain 14 4 14 7 12 14 65
 Sweden 8 14 8 12 6 12 60
 Russia 10 7 10 4 14 7 52
 Canada 12 12 5 10 2 10 51
 Switzerland 5 8 3 14 3 8 41
 United States 6 6 1 8 4 9 34
 Japan 3 6 10 6 25
 Czech Republic 2 1 12 1 8 24
 Denmark 9 5 5 5 24
 China 10 2 4 16
 Germany 5 6 2 13
 Norway 4 3 4 1 12
 South Korea 2 9 11
 Italy 2 3 3 8
 France 1 1
 Latvia 1 1

Men

Teams

 Canada[2]  China  Czech Republic  Great Britain  Italy

Skip: Brendan Bottcher
Third: Mick Lizmore
Second: Brad Thiessen
Lead: Karrick Martin
Alternate: Parker Konschuh

Skip: Ma Xiuyue
Third: Ma Yanlong
Second: Xiao Shicheng
Lead: Wang Jinbo
Alternate: Pan Jiaqi

Skip: Lukas Klima
Third: Jiri Candra
Second: Tomáš Paul
Lead: David Jirounek
Alternate: Martin Jurik

Skip: Kyle Smith
Third: Thomas Muirhead
Second: Kyle Waddell
Lead: Cameron Smith
Alternate: Derrick Sloan

Skip: Marco Pascale
Third: Andrea Pilzer
Second: Fabio Sola
Lead: Julien Genre
Alternate: Simone Gonin

 South Korea  Norway  Sweden  Switzerland  United States[3]

Skip: Kim Chang-min
Third: Kim Min-chan
Second: Seong Se-hyeon
Lead: Seo Young-seon
Alternate: Oh Eun-su

Skip: Markus Høiberg
Third: Steffen Walstad
Second: Magnus Nedregotten
Lead: Sander Rølvåg
Alternate: Wilhelm Naess

Skip: Oskar Eriksson
Third: Kristian Lindström
Second: Markus Eriksson
Lead: Christoffer Sundgren

Skip: Mario Freiberger
Third: Sven Iten
Second: Rainer Kobler
Lead: Patrick Poli
Alternate: Stefan Meienberg

Skip: Chris Plys
Third: Stephen Dropkin
Second: Sean Beighton
Lead: Korey Dropkin
Alternate: Tom Howell

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
CountrySkipWL
 SwedenOskar Eriksson81
 CanadaBrendan Bottcher72
 Great BritainKyle Smith63
 NorwayMarkus Høiberg54
 United StatesChris Plys54
 SwitzerlandMario Freiberger45
 Czech RepublicLukas Klima36
 South KoreaKim Chang-min36
 ChinaMa Xiuyue27
 ItalyMarco Pascale27

Round Robin Results

Draw 1

Thursday, December 12, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Pascale) 1 0 0 2 0 0 1 0 0 2 6
 China (Ma) 0 2 0 0 0 3 0 1 1 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Plys) 0 2 2 0 1 0 1 0 0 1 7
 Norway (Høiberg) 1 0 0 0 0 2 0 0 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Klima) 0 0 1 0 0 1 0 X X X 2
 Sweden (Eriksson) 1 0 0 2 0 0 6 X X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Great Britain (Smith) 1 0 1 0 1 0 0 0 0 1 0 4
 Canada (Bottcher) 0 1 0 2 0 1 0 0 0 0 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 3 0 1 0 0 0 0 4 X 9
 Switzerland (Freiberger) 0 0 2 0 0 1 0 1 0 X 4

Draw 2

Friday, December 13, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Høiberg) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
 Great Britain (Smith) 0 2 0 1 1 0 1 1 X X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Ma) 0 0 1 0 0 1 0 0 X X 2
 Canada (Bottcher) 2 0 0 3 1 0 1 3 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 0 0 2 0 4 0 X X X 8
 Italy (Pascale) 0 1 1 0 1 0 1 X X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Freiberger) 0 0 1 1 0 1 0 0 0 X 3
 Sweden (Eriksson) 2 0 0 0 2 0 0 2 3 X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Plys) 0 3 3 0 2 0 0 2 X X 10
 Czech Republic (Klima) 2 0 0 1 0 0 1 0 X X 4

Draw 3

Friday, December 13, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Eriksson) 0 0 1 0 1 0 0 1 1 X 4
 United States (Plys) 0 1 0 0 0 0 0 0 0 X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Pascale) 2 0 0 3 0 2 0 1 0 2 10
 Switzerland (Freiberger) 0 4 1 0 1 0 2 0 0 0 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Ma) 1 0 2 0 2 0 0 0 0 X 5
 Great Britain (Smith) 0 2 0 4 0 0 1 1 1 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Klima) 1 0 3 0 1 1 0 1 2 2 11
 South Korea (Kim) 0 2 0 2 0 0 3 0 0 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Høiberg) 0 0 1 0 0 3 0 X X X 4
 Canada (Bottcher) 0 3 0 3 2 0 2 X X X 10

Draw 4

Saturday, December 14, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Bottcher) 2 1 0 2 0 1 0 0 0 1 7
 South Korea (Kim) 0 0 2 0 1 0 3 0 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Klima) 0 0 0 0 0 1 1 X X X 2
 Great Britain (Smith) 3 1 1 0 3 0 0 X X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Freiberger) 0 0 0 2 0 2 0 0 0 X 4
 Norway (Høiberg) 0 0 2 0 1 0 2 1 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Eriksson) 0 0 0 3 1 0 4 X X X 8
 Italy (Pascale) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Ma) 0 0 0 0 1 1 2 2 0 X 6
 United States (Plys) 0 1 1 1 0 0 0 0 1 X 4

Draw 5

Sunday, December 15, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Klima) 1 0 0 1 1 1 0 0 0 X 4
 Norway (Høiberg) 0 3 0 0 0 0 1 4 2 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 1 3 0 0 3 X X X X 8
 China (Ma) 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Pascale) 0 0 0 0 0 1 X X X X 1
 Canada (Bottcher) 2 1 1 3 0 0 X X X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Plys) 1 0 0 0 2 1 0 0 X X 4
 Switzerland (Freiberger) 0 2 1 0 0 0 3 3 X X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 0 1 0 2 0 1 0 1 0 5
 Sweden (Eriksson) 0 2 0 1 0 2 0 1 0 1 7

Draw 6

Sunday, December 15, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 0 0 X X X X 1
 Sweden (Eriksson) 2 0 1 0 3 2 X X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Høiberg) 0 0 2 2 1 0 0 3 0 X 8
 Italy (Pascale) 0 1 0 0 0 1 2 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 1 0 0 0 0 2 0 1 X X 4
 United States (Plys) 0 0 0 2 3 0 3 0 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Bottcher) 0 3 0 2 0 0 0 3 0 X 8
 Czech Republic (Klima) 1 0 1 0 1 1 0 0 1 X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Switzerland (Freiberger) 1 0 1 2 0 0 2 0 1 0 1 8
 China (Ma) 0 3 0 0 1 0 0 1 0 2 0 7

Draw 7

Monday, December 16, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Plys) 2 2 0 0 6 0 X X X X 10
 Canada (Bottcher) 0 0 0 2 0 1 X X X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Freiberger) 0 0 0 2 0 0 3 0 3 X 8
 Czech Republic (Klima) 0 0 1 0 0 0 0 1 0 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Eriksson) 2 0 1 0 1 0 2 0 1 X 7
 China (Ma) 0 1 0 2 0 0 0 1 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 2 0 1 0 0 1 4
 Norway (Høiberg) 1 1 1 0 0 1 0 1 0 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Pascale) 1 0 1 0 0 1 0 1 0 X 4
 Great Britain (Smith) 0 2 0 2 1 0 2 0 2 X 9

Draw 8

Tuesday, December 17, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Ma) 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 5
 Czech Republic (Klima) 0 1 0 1 0 0 0 2 0 1 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 0 1 0 2 2 0 0 1 X 6
 South Korea (Kim) 1 2 0 1 0 0 0 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Bottcher) 0 2 1 1 1 0 0 0 0 X 5
 Switzerland (Freiberger) 3 0 0 0 0 1 2 2 1 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Pascale) 0 0 1 0 1 0 1 1 1 X 5
 United States (Plys) 1 1 0 0 0 1 0 0 0 X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Eriksson) 3 0 2 0 2 1 X X X X 8
 Norway (Høiberg) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2

Draw 9

Tuesday, December 17, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Great Britain (Smith) 1 0 0 2 1 0 1 0 1 0 1 7
 Switzerland (Freiberger) 0 2 0 0 0 1 0 1 0 2 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Bottcher) 2 3 1 0 4 0 X X X X 10
 Sweden (Eriksson) 0 0 0 2 0 1 X X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Plys) 1 0 2 0 0 0 1 1 0 2 7
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 2 0 0 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Høiberg) 1 0 0 2 0 3 3 1 X X 10
 China (Ma) 0 0 2 0 2 0 0 0 X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Czech Republic (Klima) 0 0 2 0 0 2 0 1 1 1 1 8
 Italy (Pascale) 0 1 0 1 3 0 2 0 0 0 0 7

Tiebreaker

Wednesday, December 18, 9:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Høiberg) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 1 4
 United States (Plys) 0 0 1 0 0 0 0 0 2 0 3

Playoffs

  Semifinals     Gold Medal Game
                 
  1   Sweden 6  
  4   Norway 3    
      1   Sweden 9
      3   Great Britain 5
  2   Canada 4    
  3   Great Britain 7   Bronze Medal Game
 
2   Canada 6
  4   Norway 5

Semifinals

Thursday, December 19, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Eriksson) 1 0 0 0 0 4 0 0 1 X 6
 Norway (Høiberg) 0 0 0 1 1 0 0 1 0 X 3
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Bottcher) 0 0 1 0 0 1 0 2 0 X 4
 Great Britain (Smith) 1 1 0 2 1 0 1 0 1 X 7

Bronze Medal Game

Thursday, December 19, 15:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Bottcher) 0 1 0 1 0 1 0 1 1 0 1 6
 Norway (Høiberg) 0 0 2 0 1 0 1 0 0 1 0 5

Gold Medal Game

Friday, December 20, 13:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Eriksson) 1 0 2 1 0 3 1 0 0 1 9
 Great Britain (Smith) 0 1 0 0 1 0 0 2 1 0 5

Women

Teams

 Canada[2]  China  Great Britain  Italy  Japan

Skip: Laura Crocker
Third: Sarah Wilkes
Second: Jennifer Gates
Lead: Cheryl Kreviazuk
Alternate: Breanne Meakin

Skip: Wang Xueyi
Third: Ou Yuan
Second: Zhao Qingrou
Lead: Lu Yaqian
Alternate: Chen Yina

Skip: Hannah Fleming
Third: Lauren Gray
Second: Jennifer Dodds
Lead: Alice Spence
Alternate: Abi Brown

Skip: Giada Mosaner
Third: Lucrezia Laurenti
Second: Cinzia Ricca
Lead: Silvia Mingozzi
Alternate: Manuela Serafini

Skip: Sayaka Yoshimura
Third: Rina Ida
Second: Risa Ujihara
Lead: Mao Ishigaki
Alternate: Natsuko Ishiyama

 South Korea  Russia  Sweden  Switzerland  United States[3]

Skip: Kim Ji-sun
Third: Gim Un-chi
Second: Um Min-ji
Lead: Lee Seul-bee

Skip: Anna Sidorova
Third: Margarita Fomina
Second: Alexandra Saitova
Lead: Ekaterina Galkina
Alternate: Victorya Moiseeva

Skip: Anna Hasselborg
Third: Karin Rudström
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Zandra Flyg

Skip: Michèle Jäggi
Third: Marisa Winkelhausen
Second: Melanie Barbezat
Lead: Nora Baumann
Alternate: Corina Mani

Skip: Cory Christensen
Third: Rebecca Funk
Second: Anna Bauman
Lead: Mackenzie Lank
Alternate: Sonja Bauman

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
CountrySkipWL
 RussiaAnna Sidorova90
 SwitzerlandMichèle Jäggi72
 South KoreaKim Ji-sun63
 Great BritainHannah Fleming63
 SwedenAnna Hasselborg54
 CanadaLaura Crocker45
 JapanSayaka Yoshimura36
 United StatesCory Christensen36
 ChinaWang Xueyi27
 ItalyGiada Mosaner09

Round Robin Results

Draw 1

Thursday, December 12, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
 Switzerland (Jäggi) 1 1 3 3 2 2 X X X X 12
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 1 0 0 0 0 0 0 X X X 1
 Sweden (Hasselborg) 0 2 0 4 1 2 1 X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Fleming) 1 0 1 0 1 0 0 X X X 3
 Russia (Sidorova) 0 1 0 2 0 3 3 X X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Crocker) 2 1 0 3 1 1 X X X X 8
 Italy (Mosaner) 0 0 1 0 0 0 X X X X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Yoshimura) 2 0 3 1 0 2 0 1 0 1 10
 South Korea (Kim) 0 2 0 0 2 0 2 0 1 0 7

Draw 2

Thursday, December 12, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 3 0 2 2 2 0 X X X X 9
 Canada (Crocker) 0 1 0 0 0 1 X X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 2 1 1 0 1 0 5 X X X 10
 Italy (Mosaner) 0 0 0 1 0 1 0 X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Yoshimura) 2 0 0 2 0 0 3 0 0 3 10
 United States (Christensen) 0 1 0 0 2 0 0 2 2 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) 2 0 1 0 1 0 1 0 0 2 0 7
 Russia (Sidorova) 0 2 0 1 0 1 0 1 2 0 2 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 1 1 0 1 0 0 0 1 2 6
 Great Britain (Fleming) 0 0 0 3 0 0 4 0 0 0 7

Draw 3

Friday, December 13, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 1 1 1 0 0 2 0 3 X X 8
 China (Wang) 0 0 0 1 0 0 1 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 1 0 0 1 0 0 0 0 X 2
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 0 0 0 2 2 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 2 2 1 5 0 X X X X 10
 Canada (Crocker) 1 0 0 0 0 1 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Fleming) 0 0 3 3 3 1 0 X X X 10
 Japan (Yoshimura) 2 0 0 0 0 0 1 X X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 2 1 1 0 0 4 2 X X X 10
 Italy (Mosaner) 0 0 0 2 1 0 0 X X X 3

Draw 4

Saturday, December 14, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Mosaner) 0 0 1 0 0 2 1 0 2 1 7
 Japan (Yoshimura) 3 1 0 2 1 0 0 1 0 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Fleming) 2 0 0 2 1 0 1 0 1 X 7
 Canada (Crocker) 0 1 1 0 0 1 0 2 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 0 3 1 0 0 0 4 X 9
 Sweden (Hasselborg) 0 0 0 0 0 2 2 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 2 1 0 0 4 2 X X X X 9
 United States (Christensen) 0 0 1 0 0 0 X X X X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 2 0 3 0 2 0 6 X X X 13
 China (Wang) 0 1 0 2 0 1 0 X X X 4

Draw 5

Saturday, December 14, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Fleming) 0 0 1 1 2 2 0 X X X 6
 Sweden (Hasselborg) 0 0 0 0 0 0 1 X X X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Yoshimura) 1 0 1 0 1 0 0 2 0 0 5
 Switzerland (Jäggi) 0 2 0 1 0 1 0 0 2 2 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 0 2 1 0 2 0 0 0 1 6
 Italy (Mosaner) 1 1 0 0 1 0 0 1 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 2 0 0 1 1 0 0 0 X X 4
 South Korea (Kim) 0 1 3 0 0 0 4 4 X X 12
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Crocker) 0 0 1 1 0 2 0 0 1 0 5
 Russia (Sidorova) 0 3 0 0 2 0 2 0 0 1 8

Draw 6

Sunday, December 15, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Yoshimura) 0 0 2 1 0 1 0 0 X X 4
 Russia (Sidorova) 1 1 0 0 3 0 2 2 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 2 0 0 3 1 0 1 X X X 7
 United States (Christensen) 0 0 1 0 0 1 0 X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Crocker) 2 0 0 0 5 2 1 X X X 10
 China (Wang) 0 1 1 0 0 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Mosaner) 0 0 1 1 0 2 0 2 0 0 6
 Great Britain (Fleming) 3 2 0 0 2 0 1 0 1 2 11
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 1 1 1 0 1 0 1 0 5
 Switzerland (Jäggi) 1 1 0 0 0 3 0 1 0 1 7

Draw 7

Monday, December 16, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 3 3 2 1 1 0 0 3 X X 13
 Italy (Mosaner) 0 0 0 0 0 3 2 0 X X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 1 0 2 1 0 1 1 0 X 7
 Great Britain (Fleming) 0 0 2 0 0 1 0 0 1 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 1 1 0 2 0 0 0 3 X 7
 Switzerland (Jäggi) 1 0 0 2 0 1 0 1 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Yoshimura) 0 0 0 0 1 0 2 1 0 X 4
 Sweden (Hasselborg) 2 0 1 1 0 1 0 0 4 X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
 Canada (Crocker) 0 0 0 1 0 1 0 1 2 X 5

Draw 8

Monday, December 16, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 1 0 1 0 2 0 1 0 3 0 8
 Great Britain (Fleming) 0 3 0 1 0 1 0 3 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Crocker) 1 0 0 3 1 0 0 1 1 X 7
 Japan (Yoshimura) 0 0 1 0 0 1 0 0 0 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Mosaner) 2 0 0 0 2 0 2 0 1 X 7
 South Korea (Kim) 0 2 2 1 0 3 0 1 0 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 2 0 0 2 0 0 1 0 3 8
 China (Wang) 0 0 1 1 0 1 0 0 3 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 1 0 1 1 0 2 3 X X X 8
 Sweden (Hasselborg) 0 0 0 0 1 0 0 X X X 1

Draw 9

Tuesday, December 17, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Crocker) 1 0 0 0 0 3 1 0 0 X 5
 South Korea (Kim) 0 0 2 1 3 0 0 2 1 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Mosaner) 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
 Russia (Sidorova) 0 0 2 2 4 2 X X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 0 1 0 1 0 3 3 0 8
 Japan (Yoshimura) 1 0 1 0 2 0 1 0 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 2 0 1 1 0 0 0 X X 4
 Switzerland (Jäggi) 2 0 3 0 0 2 3 2 X X 12
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Fleming) 0 1 0 0 1 0 0 0 0 X 2
 United States (Christensen) 0 0 0 1 0 3 0 2 3 X 9

Playoffs

  Semifinals     Gold Medal Game
                 
  1   Russia 7  
  4   Great Britain 2    
      1   Russia 8
      3   South Korea 4
  2   Switzerland 5    
  3   South Korea 9   Bronze Medal Game
 
2   Switzerland 8
  4   Great Britain 6

Semifinals

Thursday, December 19, 9:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 3 0 1 1 2 0 X X 7
 Great Britain (Fleming) 0 0 0 0 0 0 0 2 X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 0 0 0 1 0 1 1 2 0 5
 South Korea (Kim) 0 1 1 0 0 3 0 0 0 4 9

Bronze Medal Game

Thursday, December 19, 15:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Jäggi) 0 2 0 2 0 1 0 2 0 1 8
 Great Britain (Fleming) 0 0 2 0 1 0 2 0 1 0 6

Gold Medal Game

Friday, December 20, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 1 1 0 0 2 0 3 1 0 X 8
 South Korea (Kim) 0 0 0 2 0 1 0 0 1 X 4

References

  1. "2013 Winter Universiade Curling Manual" (PDF). universiadetrentino.org. Archived from the original (PDF) on 16 December 2013. Retrieved 8 December 2013.
  2. "Canada's Universiade curling teams unveiled". Canadian Curling Association. 14 November 2013. Retrieved 9 December 2013.
  3. "USA Curling – WWUG Trials". United States Curling Association. Retrieved 9 December 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.