Curling at the 2002 Winter Olympics

Curling at the 2002 Winter Olympics took place from February 11 to February 18 in Ogden, Utah:

Curling
at the XIX Olympic Winter Games
VenueThe Ice Sheet at Ogden
DatesFebruary 11–18, 2002
Competitors100 from 12 nations
Men's curling
at the XIX Olympic Winter Games
Medalists
 Norway
 Canada
 Switzerland
Women's curling
at the XIX Olympic Winter Games
Medalists
 Great Britain
 Switzerland
 Canada

Men's

Men's tournament

Medal Team
Gold  Norway (NOR) (Pål Trulsen, Lars Vågberg, Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell, Torger Nergård)
Silver  Canada (CAN) (Kevin Martin, Don Walchuk, Carter Rycroft, Don Bartlett, Ken Tralnberg)
Bronze  Switzerland (SUI) (Andreas Schwaller, Christof Schwaller, Markus Eggler, Damian Grichting, Marco Ramstein)

Teams

 Canada  Denmark  Finland  France  Germany
Ottewell CC, Edmonton

Skip: Kevin Martin
Third: Don Walchuk
Second: Carter Rycroft
Lead: Don Bartlett
Alternate: Ken Tralnberg

Hvidovre CC, Hvidovre

Skip: Ulrik Schmidt
Third: Lasse Lavrsen
Second: Brian Hansen
Lead: Carsten Svensgaard
Alternate: Frants Gufler

Oulunkylä CC, Helsinki

Skip: Markku Uusipaavalniemi
Third: Wille Mäkelä
Second: Tommi Häti
Lead: Jari Laukkanen
Alternate: Pekka Saarelainen

Chamonix CC, Chamonix

Skip: Dominique Dupont-Roc
Third: Jan Ducroz
Second: Thomas Dufour
Lead: Spencer Mugnier
Alternate: Philippe Caux

EC Oberstdorf, Oberstdorf

Skip: Sebastian Stock
Third: Daniel Herberg
Second: Stephan Knoll
Lead: Markus Messenzehl
Alternate: Patrick Hoffman

 Great Britain  Norway  Sweden  Switzerland  United States
Stranraer CC, Stranraer

Skip: Hammy McMillan*
Third: Warwick Smith
Second: Ewan MacDonald
Lead: Peter Loudon
Alternate: Norman Brown

Stabekk CC, Oslo

Skip: Pål Trulsen
Third: Lars Vågberg
Second: Flemming Davanger
Lead: Bent Ånund Ramsfjell
Alternate: Torger Nergård

Östersunds CK, Östersund

Skip: Peja Lindholm
Third: Tomas Nordin
Second: Magnus Swartling
Lead: Peter Narup
Alternate: Anders Kraupp

Biel-Touring CC, Biel

Skip: Andreas Schwaller
Third: Christof Schwaller
Second: Markus Eggler
Lead: Damian Grichting
Alternate: Marco Ramstein

Superior CC, Superior

Skip: Tim Somerville
Third: Mike Schneeberger
Second: Myles Brundidge
Lead: John Gordon
Alternate: Donald Barcome Jr.

* Hammy McMillan was replaced by Warwick Smith as skip after Draw 4.[1]

Final standings

Rank Country Skip W L
Norway Pål Trulsen92
Canada Kevin Martin92
Switzerland Andreas Schwaller74
4 Sweden Peja Lindholm65
5 Finland Markku Uusipaavalniemi54
6 Germany Sebastian Stock45
7 Denmark Ulrik Schmidt36
8 Great Britain Hammy McMillan36
9 United States Tim Somerville36
10 France Dominique Dupont-Roc09

Draws

Draw 1

February 11, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Schmidt) 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3
 Finland (Uusipaavalniemi) 2 2 0 2 2 0 1 0 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 France (Dupont-Rus) 0 1 0 2 0 0 0 2 0 X 5
 Germany (Stock) 0 0 1 0 2 2 1 0 3 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Somerville) 2 1 0 0 1 0 4 0 2 X 10
 Sweden (Lindholm) 0 0 1 1 0 1 0 2 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Martin) 0 2 1 0 1 0 2 0 0 0 6
 Great Britain (McMillan) 0 0 0 1 0 1 0 2 0 0 4

Draw 2

February 11, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Trulsen) 0 0 0 1 0 0 1 1 1 0 4
 Switzerland (Schwaller) 0 0 1 0 2 1 0 0 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Somerville) 0 1 0 0 0 0 2 0 0 X 3
 Canada (Martin) 1 0 3 0 1 1 0 1 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Denmark (Schmidt) 1 0 0 1 0 2 1 0 0 2 1 8
 France (Dupont-Roc) 0 1 1 0 2 0 0 2 1 0 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Uusipaavalniemi) 1 2 0 2 0 0 0 0 1 0 6
 Germany (Stock) 0 0 2 0 0 1 2 1 0 1 7

Draw 3

February 12, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Lindholm) 0 0 1 0 0 0 2 0 3 1 7
 Great Britain (McMillan) 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Schmidt) 0 0 0 2 0 0 1 3 0 0 6
 Switzerland (Schwaller) 0 1 2 0 1 2 0 0 2 2 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Uusipaavalniemi) 0 2 0 0 0 2 X X X X 4
 Canada (Martin) 2 0 3 2 2 0 X X X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 France (Dupont-Roc) 0 0 0 0 0 1 1 0 0 X 2
 Norway (Trulsen) 1 0 0 2 3 0 0 1 2 X 9

Draw 4

February 13, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Switzerland (Schwaller) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 1 0 5
 Finland (Uusipaavalniemi) 0 0 0 2 0 2 0 0 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Great Britain (McMillan) 1 0 0 0 0 0 2 0 2 1 0 6
 Norway (Trulsen) 0 1 0 0 1 0 0 4 0 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Stock) 2 0 0 2 0 2 0 1 0 1 1 9
 United States (Somerville) 0 0 2 0 1 0 3 0 2 0 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Schmidt) 2 0 0 1 0 1 0 0 1 0 5
 Sweden (Lindholm) 0 1 2 0 1 0 2 2 0 1 9

Draw 5

February 13, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 2 1 1 0 3 0 0 0 0 7
 Germany (Stock) 3 0 0 0 2 0 1 0 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Martin) 1 1 3 0 1 2 X X X X 8
 France (Dupont-Roc) 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Lindholm) 0 1 0 2 0 0 3 0 1 0 7
 Switzerland (Schwaller) 1 0 1 0 2 1 0 1 0 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Trulsen) 1 0 0 1 1 0 1 0 0 2 6
 United States (Somerville) 0 1 1 0 0 1 0 1 1 0 5

Draw 6

February 14, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Martin) 2 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 5
 Sweden (Lindholm) 0 2 0 0 0 1 0 2 0 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Schwaller) 0 0 0 0 0 1 0 1 0 X 2
 United States (Somerville) 0 0 0 2 2 0 1 0 1 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Denmark (Schmidt) 1 0 0 2 0 0 2 0 0 1 0 6
 Germany (Stock) 0 0 1 0 2 1 0 2 0 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Finland (Uusipaavalniemi) 1 0 2 1 0 0 1 0 0 0 1 6
 France (Dupont-Roc) 0 2 0 0 1 0 0 0 0 2 0 5

Draw 7

February 15, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 France (Dupont-Roc) 1 0 0 1 0 0 0 1 0 X 3
 United States (Somerville) 0 0 2 0 0 2 1 0 3 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Trulsen) 2 0 2 0 2 0 1 0 1 1 9
 Denmark (Schmidt) 0 1 0 0 0 2 0 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 1 0 0 0 2 0 0 1 0 0 4
 Finland (Uusipaavalniemi) 0 1 0 1 0 1 0 0 0 3 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Stock) 0 1 0 1 0 1 1 0 2 1 7
 Canada (Martin) 2 0 3 0 2 0 0 2 0 0 9

Draw 8

February 15, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Uusipaavalniemi) 0 0 0 1 0 1 0 1 2 0 5
 Norway (Trulsen) 0 0 2 0 2 0 1 0 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Martin) 0 1 0 1 1 1 2 1 X X 7
 Switzerland (Schwaller) 1 0 1 0 0 0 0 0 X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 France (Dupont-Roc) 0 0 1 0 2 0 2 0 1 0 6
 Sweden (Lindholm) 0 4 0 2 0 2 0 0 0 1 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 5
 Denmark (Schmidt) 0 0 0 2 0 0 0 3 0 1 6

Draw 9

February 16, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Schwaller) 1 1 1 0 1 0 2 0 4 X 10
 Great Britain (Smith) 0 0 0 1 0 1 0 2 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Uusipaavalniemi) 0 0 2 0 2 0 X X X X 4
 Sweden (Lindholm) 4 1 0 6 0 0 X X X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Somerville) 0 2 0 2 0 1 0 1 0 1 0 7
 Denmark (Schmidt) 2 0 1 0 1 0 2 0 1 0 2 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Trulsen) 0 2 0 2 0 0 3 1 1 1 10
 Germany (Stock) 1 0 1 0 2 1 0 0 0 0 5

Draw 10

February 17, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Herberg) 0 0 1 1 0 0 1 0 0 1 0 4
 Sweden (Lindholm) 0 1 0 0 1 0 0 1 1 0 1 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Martin) 3 1 1 0 3 0 1 0 X X 9
 Norway (Trulsen) 0 0 0 1 0 2 0 1 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 France (Dupont-Roc) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 3
 Switzerland (Schwaller) 0 1 0 0 1 0 1 0 2 2 7

Draw 11

February 17, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 France (Dupont-Roc) 0 0 2 0 0 0 0 1 0 0 3
 Great Britain (Smith) 2 0 0 1 0 0 2 0 1 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Somerville) 0 1 0 1 0 0 0 1 1 0 4
 Finland (Uusipaavalniemi) 0 0 2 0 1 1 1 0 0 1 6

Draw 12

February 18, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Schmidt) 1 0 0 1 0 0 0 1 0 X 3
 Canada (Martin) 0 1 0 0 1 1 2 0 3 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Stock) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 4
 Switzerland (Schwaller) 0 4 0 1 0 2 0 1 0 2 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Smith) 0 2 2 0 1 0 0 1 0 1 7
 United States (Somerville) 1 0 0 1 0 1 1 0 2 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Lindholm) 0 0 2 0 2 0 2 1 0 1 0 8
 Norway (Trulsen) 0 2 0 2 0 1 0 0 3 0 1 9

Medal round

  Semifinal     Final
                 
  1  Canada 6  
  4  Sweden 4    
      1  Canada 5
      2  Norway 6
  3  Switzerland 6    
  2  Norway 7   Bronze medal
 
4  Sweden 3
  3  Switzerland 7

Semifinals

February 20, 14:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Lindholm) 0 2 0 0 1 0 1 0 0 0 4
 Canada (Martin) 3 0 0 1 0 1 0 1 0 0 6
Player Percentages
 Sweden  Canada
Peter Narup93%Don Bartlett91%
Magnus Swartling78%Carter Rycroft91%
Tomas Nordin84%Don Walchuk85%
Peja Lindholm84%Kevin Martin84%
Total85%Total88%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Trulsen) 0 0 1 0 1 0 1 0 2 1 1 7
  Switzerland (Schwaller) 0 1 0 3 0 1 0 1 0 0 0 6
Player Percentages
 Norway   Switzerland
Bent Ånund Ramsfjell91%Damian Grichting74%
Flemming Davanger66%Markus Eggler83%
Lars Vågberg76%Christof Schwaller84%
Pål Trulsen80%Andreas Schwaller75%
Total78%Total79%

Bronze medal game

February 21, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Lindholm) 0 0 2 0 1 0 0 0 0 X 3
  Switzerland (Schwaller) 1 2 0 1 0 0 2 1 0 X 7
Player Percentages
 Sweden   Switzerland
Peter Narup90%Damian Grichting69%
Magnus Swartling85%Markus Eggler86%
Tomas Nordin65%Christof Schwaller92%
Peja Lindholm53%Andreas Schwaller85%
Total 73%Total83%

Gold medal game

February 22, 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Martin) 0 0 0 0 2 1 0 2 0 0 5
 Norway (Trulsen) 0 1 0 2 0 0 1 0 1 1 6
Player Percentages
 Canada  Norway
Don Bartlett76%Bent Ånund Ramsfjell71%
Carter Rycroft64%Flemming Davanger78%
Don Walchuk64%Lars Vågberg69%
Kevin Martin68%Pål Trulsen60%
Total68%Total69%

Top 5 player percentages

Leads % Seconds % Thirds % Skips %
Peter Loudon85 Carter Rycroft88 Don Walchuk79 Kevin Martin85
Jari Laukkanen85 Markus Eggler79 Lars Vågberg78 Pål Trulsen78
John Gordon81 Ewan MacDonald79 Wille Mäkelä77 Peja Lindholm77
Bent Ånund Ramsfjell79 Tommi Häti77 Christof Schwaller77 Andreas Schwaller77
Carsten Svensgaard79 Flemming Davanger76 Warwick Smith74 Hammy McMillan76
Myles Brundidge76

Women's

Women's tournament

Medal Team
Gold  Great Britain (GBR) (Rhona Martin, Deborah Knox, Fiona MacDonald, Janice Rankin, Margaret Morton)
Silver  Switzerland (SUI) (Luzia Ebnöther, Mirjam Ott, Tanya Frei, Laurence Bidaud, Nadia Röthlisberger)
Bronze  Canada (CAN) (Kelley Law, Julie Skinner, Georgina Wheatcroft, Diane Nelson, Cheryl Noble)

Teams

 Canada  Denmark  Germany  Great Britain  Japan
Richmond WC, Richmond, BC

Skip: Kelley Law
Third: Julie Skinner
Second: Georgina Wheatcroft
Lead: Diane Nelson
Alternate: Cheryl Noble

Hvidovre CC, Hvidovre

Skip: Lene Bidstrup
Third: Susanne Slotsager
Second: Malene Krause
Lead: Avijaja Lund Nielsen
Alternate: Lisa Richardson

SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen

Skip: Natalie Neßler
Third: Sabine Belkofer
Second: Heike Wieländer
Lead: Andrea Stock
Alternate: Karin Fischer

Greenacres CC, Howwood

Skip: Rhona Martin
Third: Deborah Knox
Second: Fiona MacDonald
Lead: Janice Rankin
Alternate: Margaret Morton

Simsons CC, Kitami

Skip: Akiko Katoh
Third: Yumie Hayashi
Second: Ayumi Onodera
Lead: Mika Konaka
Alternate: Kotomi Ishizaki

 Norway  Russia  Sweden  Switzerland  United States
Snarøen CC, Oslo

Skip: Dordi Nordby
Third: Hanne Woods
Second: Marianne Haslum
Lead: Camilla Holth
Alternate: Kristin Løvseth

Moskvitch CC, Moscow

Skip: Olga Jarkova
Third: Nkeiruka Ezekh
Second: Yana Nekrasova
Lead: Anastassia Skoultan
Alternate: Angela Tuvaeva

Umeå CC, Umeå

Skip: Elisabet Gustafson
Third: Katarina Nyberg
Second: Louise Marmont
Lead: Elisabeth Persson
Alternate: Christina Bertrup

CC Bern AAM, Bern

Skip: Luzia Ebnöther
Third: Mirjam Ott
Second: Tanya Frei
Lead: Laurence Bidaud
Alternate: Nadia Röthlisberger

Bemidji CC, Bemidji

Skip: Kari Erickson
Third: Debbie McCormick
Second: Stacey Liapis
Lead: Ann Swisshelm
Alternate: Joni Cotten

Final standings

Rank Country Skip W L
Great Britain Rhona Martin94
Switzerland Luzia Ebnöther83
Canada Kelley Law92
4 United States Kari Erickson65
5 Germany Natalie Neßler55
6 Sweden Elisabet Gustafson55
7 Norway Dordi Nordby45
8 Japan Akiko Katoh27
9 Denmark Lene Bidstrup27
10 Russia Olga Jarkova18

Draws

Draw 1

February 11, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 0 0 0 0 0 1 0 0 2 1 4
 Canada (Law) 0 0 0 0 4 0 1 0 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Martin) 1 0 0 2 0 2 0 2 3 0 10
 Norway (Nordby) 0 1 1 0 2 0 1 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Switzerland (Ebnöther) 0 1 1 0 4 0 2 0 0 0 1 9
 Denmark (Bidstrup) 1 0 0 2 0 1 0 2 1 1 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Jarkova) 0 1 1 0 0 1 0 0 2 0 5
 Germany (Neßler) 1 0 0 1 1 0 0 1 0 4 8

Draw 2

February 12, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Katoh) 0 1 0 2 3 0 0 0 1 0 7
 United States (Erickson) 0 0 1 0 0 3 1 1 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final
 Switzerland (Ebnöther) 1 0 0 0 2 0 0 2 0 1 0 1 7
 Russia (Jarkova) 0 0 2 0 0 0 1 0 3 0 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 0 1 1 0 1 0 1 0 2 1 7
 Great Britain (Martin) 0 0 0 2 0 1 0 1 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Law) 0 1 1 0 3 0 1 0 0 0 6
 Norway (Nordby) 1 0 0 1 0 1 0 1 1 0 5

Draw 3

February 12, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Bidstrup) 2 0 0 1 0 1 0 1 0 0 5
 Germany (Neßler) 0 0 3 0 1 0 2 0 2 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 0 1 0 1 0 0 2 0 1 0 5
 United States (Erickson) 1 0 2 0 1 1 0 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Law) 0 0 0 1 1 0 3 0 2 0 7
 Russia (Jarkova) 0 0 1 0 0 1 0 2 0 2 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Martin) 2 1 0 2 1 2 1 X X X 9
 Japan (Katoh) 0 0 1 0 0 0 0 X X X 1

Draw 4

February 13, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Erickson) 0 0 0 1 0 1 1 1 0 0 4
 Canada (Law) 1 1 0 0 2 0 0 0 0 2 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Neßler) 1 0 0 0 1 1 1 1 0 0 5
 Japan (Katoh) 0 1 0 0 0 0 0 0 1 1 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nordby) 0 0 0 3 0 1 0 1 0 0 5
 Switzerland (Ebnöther) 1 0 1 0 2 0 1 0 1 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 0 2 0 1 1 2 0 3 0 0 9
 Denmark (Bidstrup) 0 0 4 0 0 0 2 0 2 3 11

Draw 5

February 14, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Neßler) 0 0 2 0 1 0 0 2 0 0 5
 Norway (Nordby) 1 0 0 2 0 2 1 0 1 3 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Jarkova) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 2 5
 Great Britain (Martin) 1 1 1 0 1 0 2 0 2 0 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Bustrup) 1 0 0 2 0 2 0 1 2 1 9
 United States (Erickson) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Katoh) 1 0 1 0 1 1 0 0 2 1 7
 Switzerland (Ebnöther) 0 1 0 2 0 0 2 3 0 0 8

Draw 6

February 14, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Jarkova) 1 0 1 2 0 2 0 0 1 0 7
 Denmark (Bidstrup) 0 0 0 0 1 0 2 1 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Erickson) 0 1 0 1 0 0 2 1 1 0 6
 Switzerland (Ebnöther) 1 0 2 0 1 1 0 0 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 0 2 2 3 0 0 2 1 X X 10
 Norway (Nordby) 0 0 0 0 2 1 0 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Law) 2 2 0 2 0 1 0 2 X X 9
 Great Britain (Martin) 0 0 1 0 2 0 1 0 X X 4

Draw 7

February 15, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Martin) 0 3 0 0 1 0 1 0 0 2 7
 Switzerland (Ebnöther) 0 0 1 0 0 1 0 1 1 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Japan (Katoh) 0 1 0 0 3 0 1 1 0 1 0 7
 Sweden (Gustafson) 1 0 1 1 0 3 0 0 1 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Neßler) 1 0 0 0 0 1 0 2 0 0 4
 Canada (Law) 0 0 1 0 3 0 2 0 2 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nordby) 0 0 1 1 0 3 0 0 0 0 5
 Russia (Jarkova) 0 0 0 0 1 0 1 1 0 1 4

Draw 8

February 16, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Law) 0 2 0 2 1 0 0 2 2 X 9
 Japan (Katoh) 1 0 2 0 0 0 1 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Jarkova) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 1 4
 United States (Erickson) 2 1 0 0 4 0 1 0 3 0 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Martin) 0 1 0 3 0 2 0 2 0 0 8
 Denmark (Bidstrup) 1 0 1 0 1 0 1 0 1 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Neßler) 1 0 2 0 1 0 1 0 0 2 7
 Sweden (Gustafson) 0 1 0 1 0 1 0 2 0 0 5

Draw 9

February 16, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Erickson) 0 1 0 1 0 2 0 0 2 1 7
 Germany (Neßler) 1 0 0 0 1 0 3 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Law) 2 1 0 1 0 2 0 0 2 1 9
 Denmark (Bidstrup) 0 0 1 0 1 0 1 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Switzerland (Ebnöther) 0 0 0 2 0 3 0 1 0 1 0 7
 Sweden (Gustafson) 2 2 0 0 1 0 0 0 2 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Katoh) 0 0 1 0 0 1 0 0 2 1 5
 Norway (Nordby) 1 0 0 0 2 0 4 1 0 0 8

Draw 10

February 17, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nordby) 1 0 2 0 1 1 0 1 2 1 9
 Denmark (Bidstrup) 0 1 0 2 0 0 1 0 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Jarkova) 1 0 1 0 1 0 1 1 0 1 6
 Japan (Katoh) 0 2 0 2 0 2 0 0 1 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Great Britain (Martin) 1 0 0 1 0 2 0 0 1 0 0 5
 United States (Erickson) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 2 1 6

Draw 11

February 18, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Martin) 0 1 0 2 0 0 1 0 1 0 5
 Germany (Neßler) 0 0 2 0 1 1 0 2 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nordby) 1 0 0 0 1 0 0 X X X 2
 United States (Erickson) 0 2 1 3 0 4 1 X X X 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Switzerland (Ebnöther) 1 0 2 0 1 0 2 1 0 0 7
 Canada (Law) 0 1 0 1 0 1 0 0 2 1 6

Draw 12

February 18, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 2 0 0 4 0 1 0 0 2 0 9
 Russia (Jarkova) 0 0 1 0 1 0 2 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Neßler) 0 1 0 0 0 2 0 1 0 X 4
 Switzerland (Ebnöther) 2 0 0 1 2 0 1 0 4 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Bidstrup) 0 2 0 0 1 0 2 0 0 0 5
 Japan (Katoh) 2 0 0 2 0 1 0 0 0 1 6

Tiebreaker 1

February 19, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 0 1 0 0 0 1 0 1 0 1 4
 Great Britain (Martin) 0 0 1 2 1 0 1 0 1 0 6
Player Percentages
 Sweden  Great Britain
Elisabeth Persson84%Janice Rankin81%
Louise Marmont79%Fiona MacDonald69%
Katarina Nyberg73%Deborah Knox80%
Elisabet Gustafson72%Rhona Martin75%
Total77%Total76%

Tiebreaker 2

February 19, 14:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Martin) 0 0 1 0 1 3 1 0 3 X 9
 Germany (Neßler) 0 1 0 2 0 0 0 2 0 X 5
Player Percentages
 Great Britain  Germany
Janice Rankin92%Karin Fischer74%
Fiona MacDonald83%Heike Wieländer43%
Deborah Knox64%Sabine Belkofer79%
Rhona Martin71%Natalie Neßler69%
Total77%Total66%

Medal round

  Semifinal     Final
                 
  1  Canada 5  
  4  Great Britain 6    
      4  Great Britain 4
      2  Switzerland 3
  3  United States 4    
  2  Switzerland 9   Bronze medal
 
1  Canada 9
  3  United States 5

Semifinals

February 20, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Ebnöther) 0 2 1 0 0 1 2 0 3 X 9
 United States (Erickson) 1 0 0 1 1 0 0 1 0 X 4
Player Percentages
  Switzerland  United States
Laurence Bidaud79%Ann Swisshelm71%
Tanya Frei68%Stacey Liapis71%
Mirjam Ott78%Debbie McCormick69%
Luzia Ebnöther78%Kari Erickson53%
Total76%Total66%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Great Britain (Martin) 0 0 1 2 0 0 2 0 0 1 6
 Canada (Law) 1 0 0 0 1 1 0 1 1 0 5
Player Percentages
Great Britain  Canada
Janice Rankin90%Diane Nelson93%
Fiona MacDonald66%Georgina Wheatcroft76%
Deborah Knox80%Julie Skinner64%
Rhona Martin78%Kelley Law71%
Total78%Total76%

Bronze medal game

February 21, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Erickson) 0 1 1 0 0 1 0 2 0 0 5
 Canada (Law) 2 0 0 2 1 0 2 0 1 1 9
Player Percentages
 United States  Canada
Ann Swisshelm83%Diane Nelson84%
Stacey Liapis80%Georgina Wheatcroft85%
Debbie McCormick76%Julie Skinner74%
Kari Erickson56%Kelley Law63%
Total75%Total76%

Gold medal game

February 21, 14:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Ebnöther) 0 0 0 1 0 0 0 1 1 0 3
 Great Britain (Martin) 0 0 0 0 2 0 1 0 0 1 4
Player Percentages
  Switzerland Great Britain
Laurence Bidaud78%Janice Rankin85%
Tanya Frei74%Fiona MacDonald79%
Mirjam Ott90%Deborah Knox84%
Luzia Ebnöther74%Rhona Martin74%
Total79%Total80%

Top 5 player percentages

Leads % Seconds % Thirds % Skips %
Laurence Bidaud84 Georgina Wheatcroft82 Katarina Nyberg76 Elisabet Gustafson77
Mika Konaka82 Tanya Frei81 Julie Skinner76 Kelley Law75
Ann Swisshelm81 Stacey Liapis80 Hanne Woods76 Rhona Martin74
Avijaja Lund Nielsen79 Marianne Haslum78 Deborah Knox75 Kari Erickson71
Janice Rankin79 Louise Marmont77 Mirjam Ott74 Natalie Neßler71

References

  1. "GB curling skip dropped". BBC News. February 28, 2002. Retrieved November 24, 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.