Croatia at the 2013 Mediterranean Games

Croatia competed at the 2013 Mediterranean Games in Mersin, Turkey from 20–30 June 2013.

Croatia at the
2013 Mediterranean Games
IOC codeCRO
NOCCroatian Olympic Committee
in Mersin
Competitors102 in 18 sports
Flag bearerGiovanni Cernogoraz
Medals
Ranked  th
Gold
11
Silver
7
Bronze
9
Total
27
Mediterranean Games appearances
Other related appearances

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 GoldSanja JovanovićSwimmingWomen's 50 m backstroke21 June
 GoldMarijana MiškovićJudoWomen's 63 kg22 June
 GoldCroatia men's national water polo team
Water poloMen's water polo25 June
 GoldTonči StipanovićSailingMen's Laser27 June
 GoldTina MihelićSailingWomen's Laser Radial27 June
 GoldŠime Fantela
Igor Marenić
SailingMen's 47027 June
 GoldMartin MarićAthleticsMen's discus throw27 June
 GoldLeo BrnićBocceMen's progressive throw28 June
 GoldZvonimir Đurkinjak
Zvonimir Hölbling
BadmintonMen's doubles29 June
 GoldAna ŠimićAthleticsWomen's high jump29 June
 GoldSandra PerkovićAthleticsWomen's discus throw29 June
 SilverNeven ŽugajWrestlingMen's Greco-Roman 74 kg23 June
 SilverRobert SeligmanGymnasticsMen's all-around24 June
 SilverMarijo MožnikGymnasticsMen's all-around24 June
 SilverJosip Bepo FilipiBoxingMen's heavyweight26 June
 SilverEnia Ninčević
Romana Župan
SailingWomen's 47027 June
 SilverMarin PremeruAthleticsMen's shot put29 June
 SilverCroatia men's national handball team
HandballMen's handball30 June
 BronzeMarcela MiloševićRowingWomen's single sculls23 June
 BronzeTomislav MarijanovićJudoMen's 81 kg22 June
 BronzeNenad ŽugajWrestlingMen's Greco-Roman 84 kg22 June
 BronzeDominik EtlingerWrestlingMen's Greco-Roman 66 kg22 June
 BronzeGiovanni CernogorazShootingMen's trap24 June
 BronzeBojan ĐurkovićShootingMen's 50 m rifle prone26 June
 BronzeAzra SalešKarateWomen's 68kg29 June
 BronzeCroatia women's national handball team
HandballWomen's handball29 June
 BronzeCroatia women's national volleyball team
VolleyballWomen's volleyball30 June

Athletics

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Field events
Athlete Event Final
Distance Position
Martin Marić Discus throw 61.46
Marin Premeru Shot put 19.72
Women
Track & road events
Athlete Event Semifinal Final
Result Rank Result Rank
Ivana Lončarek 100 m hurdles Withdrew due to injury
Field events
Athlete Event Final
Distance Position
Sandra Perković Discus throw 66.21
Ana Šimić High Jump 1.92

Badminton

Croatia will be represented by two badminton players.[1]

Men
Athlete Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Zvonimir Đurkinjak Singles  Utroša (SLO)
W 18–21, 21–16, 21-15
 Maddaloni (ITA)
L 15–21, 21-17, 12–21
 Kiomourtzidis (GRE)
W 21–8, 21–7
 Lale (TUR)
W 21–10, 21–11
1 Q BYE  Lo Ying Ping (FRA)
L 24–26, 15–21
Did not advance
Zvonimir Hölbling  Choueiry (LIB)
W 21–6, 21–10
 Abian (ESP)
L 7–21, 12–21
 Greco (ITA)
W 13–21, 21–11, 22-10
 Xanthou (GRE)
W 21–13, 21-7
2 Q  Lale (TUR)
L 12–21, 16–21
Did not advance
Zvonimir Đurkinjak
Zvonimir Hölbling
Doubles  Choueiry /
Abou Alwan (LIB)
W 21–5, 21–5
 Velazquez /
Abian (ESP)
W 21–15, 21–13
 Mondavio /
Battaglino (ITA)
W 21–13, 21–10
N/A 1 Q N/A BYE  Utroša /
Horvat (SLO)
W 21–17, 21–14
 Arslan /
Oruc (TUR)
W 21–15, 21–9

Bocce

Croatia will be represented by two athletes.

Lyonnaise
Athlete Event Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Leo Brnić Men's progressive throw
Men's precision throw 5 Did not advance
Iva Vlahek Women's progressive throw 4
Women's precision throw 4

Boxing

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Josip Bepo Filipi Heavyweight  Bouloudinats (ALG)
W 3–0
 Diane (FRA)
W 3–0
 Milačić (MNE)
W 2–1
 Turchi (ITA)
L 0–3

Cycling

Athlete Event Time Rank
Josip Rumac Men's road race DNF
Men's time trial 35:09.02 9

Fencing

Croatia will be represented by one fencer.

Men
Athlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Bojan Jovanović Individual foil  Aspromonte (ITA)
L 1-5
 Samandi (TUN)
W 5-3
 Ayad (EGY)
L 2-5
 Nakis (GRE)
L 1-5
 Biren (TUR)
L 1-5
5 Q  Avola (ITA)
L 7-15
Did not advance

Gymnastics

Artistic

Men
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Marijo Možnik Horizontal bar N/A 15.100 15.100 2 Q N/A 15.100 15.100
Robert Seligman Pommel horse N/A 14.633 N/A 14.633 2 Q N/A 15.166 N/A 15.166

Handball

Croatia will be represented by the men's and women's handball teams. A total of 32 athletes.

Men's tournament

Team

Women's tournament

Team

Judo

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Tomislav Marijanović Men's −81 kg BYE  Carollo (ITA)
L 010-100
BYE  Abdelaal (EGY)
W 000–000
 Joubert (FRA)
W 100–000
Marijana Mišković Women's −63 kg  Shammas (LIB)
W 101–000
 Nikoloska (MKD)
W 120–000
 Gwend (ITA)
W 000–000
BYE  Miloševič (SLO)
W 110–000

Karate

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Danil Domdjoni −60 kg  Azzouzi (TUN)
L 4-6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jelena Kovačević −55 kg  Ben Othman (TUN)
W 1-0
 Armentia (ESP)
L 1-3
Did not advance
Ivana Bebek −61 kg BYE  Hansaoui (TUN)
W 3-2
 Erseker (TUR)
L 1-2
BYE  Pasqua (ITA)
L 2-3
5
Azra Saleš −68 kg  Saadoun (TUN)
W 3-0
 Raković (MNE)
W HAN
 Colomar (ESP)
L 0-3
BYE  Abdelkader (ALG)
W 8-2
Ana-Marija Čelan +68 kg BYE  Palacio (ESP)
L 1-2
Did not advance

Rowing

Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Marcela Milošević Single sculls 8:04.03 4 Q N/A 7:44.25

Sailing

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tonči Stipanović Laser 1 2 1 1 6 6 1 3 1 1 3 20
Šime Fantela
Igor Marenić
470 1 1 2 6 1 7 8 7 2 2 5 34
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tina Mihelić Laser Radial 3 2 1 4 2 5 1 1 3 4 1 22
Enia Ninčević
Romana Župan
470 3 2 6 3 1 4 4 3 1 4 4 29

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Giovanni Cernogoraz Trap 124 2 Q 14 / 15
Bojan Đurković 10 m air rifle 615.3 6 Q 119.2 6
50 m rifle 3 positions 1153 7 Q 408.0 6
50 m rifle prone 613.1 7 Q 185.8
Saša Špirelja 10 m air pistol 568 10 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Marija Marović 10 m air pistol 377 9 Did not advance
25 m pistol 568 9 Did not advance
Snježana Pejčić 10 m air rifle 407.6 10 Did not advance
50 m rifle 3 positions 577 5 Q 421.4 5

Swimming

Men
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Kristijan Mamić 100 m freestyle S10 1:01.94 7 Q 1:01.43 7
Kristijan Vincetić 1:00.47 5 Q 1:00.68 6
Women
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Sanja Jovanović 50 m backstroke 29.14 3 Q 28.48 GR
Marcela Mikulčić 100 m freestyle S10 1:20.69 6 Q 1:19.33 6
Nataša Sobočan 1:27.70 7 Q 1:27.46 7

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Pero Križanović
Nikša Dell'Orco
Men's Pool B
 GaviraHerrera (ESP)
L 0 – 2 (13–21, 11–21)
 SahinGogtepe (TUR)
L 0 – 2 (13–21, 11–21)
3 Did not advance

Indoor

Women's tournament

Team
Standings
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Italy 3 1 0 3 0 MAX 75 55 1.364
2  Croatia 2 1 1 3 5 0.600 154 177 0.870
3  France 1 0 1 2 3 0.667 102 99 1.030

Results

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
22-Jun 18:00 France  2–3  Croatia 25-21 23-25 17-25 25-13 12-15 102-99  
24-Jun 15:30 Croatia  0–3  Italy 15-25 21-25 19-25     55-75  

Water polo

Croatia will be represented by men's water polo team.

Men's tournament

Team
Standings
Team GP W D L GF GA GD Pts
 Croatia22002511+144
 Spain21012011+92
 Turkey2002730-230
Results
June 19, 2013
19:30
Report Croatia  87  Spain Çiftlikköy Campus Swimming Pool, Mersin
Referees:
Reemnet (NED) and Collantoni (ITA)
Score by quarters: 3 – 0, 2 – 2, 3 – 1, 0 – 4
Obradović 3 Goals Alarcon, Español 2

June 22, 2013
19:30
Report Turkey  417  Croatia Çiftlikköy Campus Swimming Pool, Mersin
Referees:
Miskovic (SRB) and Collantoni (ITA)
Score by quarters: 1-5, 1-6, 1-4, 1-2
Hantal 2 Goals Muslim 5

Semifinals

June 23, 2013
19:30
Report Croatia  75  Italy Çiftlikköy Campus Swimming Pool, Mersin
Referees:
Kokaragac (TUR) and Miskovic (SRB)
Score by quarters: 2-2, 2-2, 0-1, 3-0
Bušlje, Obradović 2 Goals Giorgetti, Figlioli 2

Final

June 25, 2013
19:30
Report Spain  911  Croatia Çiftlikköy Campus Swimming Pool, Mersin
Referees:
Matache (ROU) and Collantoni (ITA)
Score by quarters: 3-2, 2-4, 3-3, 1-2
Español, Mallarach 2 Goals Sukno 4

Water skiing

Men
Athlete Event Heat Final
Round 1 Round 2 Rank Points Rank
Feruccio Mužić Slalom 3.50 / 58 / 13.00 2.50 / 58 / 14.25 1 Q 2.00 / 58 / 13.00 4
Pavle Zobundžija 4.00 / 46 / 18.25 5.00 / 46 / 18.25 6 Did not advance

Wrestling

Men's Greco-Roman
Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Dominik Etlinger −66 kg BYE  Navarro (ESP)
W 2–0 PO
 Yuksel (TUR)
L 1–2 PP
BYE  Hendy (EGY)
W 2–1 PP
Neven Žugaj −74 kg  Ayt Okram (TUN)
W 2–0 PO
 Ouakali (ALG)
W 2–0 PO
 Guenot (FRA)
W 2–0 PO
BYE  Kus (TUR)
L 0–2 PO
Nenad Žugaj −84 kg  Parisi (ITA)
W 2–0 PO
 Ghanem (EGY)
W 2–0 PO
 Diong (FRA)
L 0–1 VT
BYE  Samurgashev (MNE)
W 2–0 PO

References

  1. "Odluka izbornika Saveza – MI 2013" (in Croatian). Hrvatski Badmintonski Savez. Retrieved 14 March 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.