Croatia at the 2009 Mediterranean Games

Croatia competed at the 2009 Mediterranean Games held in Pescara, Italy, from 25 June to 5 July 2009. This was the nation's fifth consecutive appearance at the Mediterranean Games.

Croatia at the
2009 Mediterranean Games
IOC codeCRO
NOCCroatian Olympic Committee
in Pescara
Medals
Ranked 11th
Gold
5
Silver
12
Bronze
11
Total
28
Mediterranean Games appearances
Other related appearances

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 GoldNenad ŽugajWrestlingMen's Greco-Roman 84 kg26 June
 GoldSnježana PejčićShootingWomen's 50 m rifle 3 positions27 June
 GoldMario TodorovićSwimmingMen's 50 m butterfly30 June
 GoldPetra VolfKarateWomen's −68 kg30 June
 GoldCroatia national basketball team
BasketballMen's Basketball4 July
 SilverMario VekićRowingMen's single sculls28 June
 SilverJelena KovačevićKarateWomen's −55 kg30 June
 SilverAndrej Gaćina
Roko Tošić
Table tennisMen's team30 June
 SilverAndrej GaćinaTable tennisMen's singles1 July
 SilverFilip UdeGymnasticsMen's floor2 July
 SilverFilip PalićBoxingMen's lightweight2 July
 SilverMarko TomasovićBoxingMen's super heavyweight2 July
 SilverVera BegićAthleticsWomen's discus throw3 July
 SilverStjepan JanićCanoeingMen's K-1 500 m4 July
 SilverTina MihelićSailingWomen's Laser Radial4 July
 SilverTonči StipanovićSailingMen's Laser4 July
 SilverŠime Fantela
Igor Marenić
SailingMen's 4704 July
 BronzeNeven ŽugajWrestlingMen's Greco-Roman 74 kg26 June
 BronzeSanja JovanovićSwimmingWomen's 50 m backstroke27 June
 BronzeMirna Rajle BrođanacRowingWomen's lightweight single sculls28 June
 BronzeJurica GrabušićAthleticsMen's 110 m hurdles30 June
 BronzeAna Sundov
Gordana Dagelić
BowlsWomen's Raffa-Doubles30 June
 BronzeDanil DondjoniKarateMen's −60 kg30 June
 BronzeNikolina HorvatAthleticsWomen's 400 m hurdles1 July
 BronzeCroatia women's national basketball team
BasketballWomen's Basketball2 July
 BronzeNedžad MulabegovićAthleticsMen's shot put3 July
 BronzeStjepan JanićCanoeingMen's K-1 1000 m3 July
 BronzeCroatia women's national volleyball team
VolleyballWomen's volleyball4 July

Athletics

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Semifinal Final
Result Rank Result Rank
Željko Vincek 400 m 46.85 4 Did not advance
Jure Božinović 800 m 1:50:34 5 Did not advance
Jurica Grabušić 110 m hurdles 13.81 1 Q 13.82
Field events
Athlete Event Final
Distance Position
András Haklits Hammer throw 71.31 7
Martin Marić Discus throw 60.60 6
Nedžad Mulabegović Shot put 19.85
Women
Track & road events
Athlete Event Semifinal Final
Result Rank Result Rank
Maja Golub 100 m 11.65 4 Did not advance
Anita Banović 400 m 53.91 4 q 53.57 5
Danijela Grgić 54.67 4 q Did not start
Nikolina Horvat 400 m hurdles N/A 56.97
Field events
Athlete Event Final
Distance Position
Vera Begić Discus throw 60.29

Basketball

Men's tournament

Group A
Morocco  63–75  Croatia
Croatia  82–68  Greece
Croatia  71–69  Serbia
Team Pts Pl W L PF PA PD
1.  Croatia 6330228200+28
2.  Greece 5321255236+19
3.  Serbia 4312216228−12
4.  Morocco 3303213248−35
Quarterfinal
Croatia  94–70  Albania
Semifinal
Italy  104–108  Croatia
Final
Greece  60 – 72  Croatia

Women's tournament

Group A
Croatia  130–35  Albania
Italy  71–89  Croatia
Team Pts Pl W L PF PA PD
1.  Croatia 4220219106+113
2.  Italy 3211189124+65
3.  Albania 220270248−178
Semifinal
Croatia  71–76  Serbia
Bronze medal match
Croatia  77 – 62  Greece

Bowls

Lyonnaise
Athlete Event Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Sandro Gulja Men's precision throw 23 1 Q 13 5 N/A Did not advance
Iva Vlahek Women's precision throw 29 1 Q 3 7 N/A Did not advance
Ante Papak Men's progressive throw 36/48 4 Q 39/47 3 Q 41/49 3 q 29/47 4
Danijela Kolobarić Women's progressive throw N/A 18/36 7 Did not advance
Raffa
Athlete Event Group stage Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Zdravko Omrčen Men's singles  Makara (TUR)
L 4–12
 Benedetti (ITA)
L 1–12
 Cupac (SRB)
W 12–2
N/A 3 Did not advance
Gordana Dagelić Women's singles  Ciucci (SMR)
L 11–12
 Cantalini (ITA)
L 1–12
 Sindik (MNE)
W 12–4
 Yuksel (TUR)
W 12–5
 Orlović (SRB)
W 12–0
3 Q  Ciucci (SMR)
L 8–12
 Yuksel (TUR)
L 7–12
4
Petar Kalinić
Zdravko Omrčen
Men's doubles  Petrović /
Ranković (MNE)
W 12–7
 Makara /
Seleciler (TUR)
L 7–12
N/A 2 Q  Albani /
Albani (SMR)
L 7–12
 Makara /
Seleciler (TUR)
L 5–12
4
Gordana Dagelić
Ana Sundov
Women's doubles  Demir /
Yuksel (TUR)
L 6–12
 Cantarini /
Corti (ITA)
L 1–12
 Carinato /
Ciucci (SMR)
L 3–12
 Sindik /
Sindik (MNE)
W 12–11
 Lacarac /
Orlović (SRB)
W 12–6
4 Q  Demir /
Yuksel (TUR)
L 5–12
 Carinato /
Ciucci (SMR)
W 12–11

Boxing

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Filip Palić Lightweight BYE  Weslati (TUN)
W 15–7
 Marjanović (SRB)
W 9–7
 Valentino (ITA)
L 3–12
Borna Katalinić Welterweight  Marziali (ITA)
W 6–3
 Khalsi (MAR)
L 3–4
Did not advance
Marko Čalić Heavyweight  Bouloudinat (ALG)
W 8–7
 Arjaoui (MAR)
L WO
Did not advance
Marko Tomasović Super heavyweight BYE  Hysa (ALB)
W 7–1
 Homrani (TUN)
W 6–2
 Cammarelle (ITA)
L WO

Canoeing

Sprint

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Stjepan Janić K-1 500 m 1:39.290 1 FA Bye 1:45.125
K-1 1000 m 3:30.810 3 FA Bye 3:48.390
Stjepan Janić
Mićo Janić
K-2 500 m 1:41.339 5 Q 1:39.098 2 FA 1:33.302 7
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Maja Sudar K-1 500 m 2:05.495 4 Q 2:07.732 4 Did not advance
K-1 1000 m 4:40.870 6 Q 4:23.800 2 FA 4:46.780 9

Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)

Cycling

Road

Athlete Event Time Rank
Tomislav Dančulović Men's road race 3:08:18 20
Kristijan Đurasek 3:08:19 30
Luka Grubić 3:08:17 17

Equestrian

Jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Vernalis Dokuzović Odessa Individual 8 =24 Q 28 36 =41 Q 20 56 39 Did not advance 56 39
Denis Gugić Up To Date 16 =42 Q 20 36 =41 Q 9 45 36 Q 9 54 32 54 32
Janika Krasovec Cebano 4 =18 Q 16 20 =31 Q 8 28 26 Q 8 36 24 36 24
Filip Rožmarić Cezar 9 34 Q 8 17 30 Q 0 17 20 Q 16 33 23 33 23
Vernalis Dokuzović
Denis Gugić
Janika Krasovec
Filip Rožmarić
See above Team N/A 21 9 Q 44 65 10 65 10

Fencing

Women
Athlete Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Tončica Topić Épée  Moellhausen (ITA)
L 3–5
 Kostaki (GRE)
L 1–5
 Colignon (FRA)
L 1–5
 Deger (TUR)
W 5–1
 Besbes (TUN)
L 2–5
5 Did not advance

Gymnastics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Final
Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Marko Brez Team 13.650 12.950 13.550 14.100 13.650 14.350 Q 82.250 12 Q
Nikola Dudek 13.000 13.100 13.050 14.650 11.750 13.700 79.250 14 Q
Tomislav Marković 14.750 Q N/A 12.950 14.350 12.850 N/A 54.900 36
Robert Seligman N/A 14.600 Q N/A 14.600 53
Filip Ude 14.800 Q N/A 15.600 12.900 14.250 57.550 34
Total 43.200 40.650 39.550 44.600 39.400 42.300 249.700 5
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Tomislav Marković Floor 14.550 N/A 14.550 6
Filip Ude 15.200 N/A 15.200
Robert Seligman Pommel horse N/A 14.400 N/A 14.400 4
Marko Brez Horizontal bar N/A 12.600 12.600 8
Marko Brez All-around 13.550 13.400 13.300 14.500 13.500 13.900 82.150 9
Nikola Dudek 13.400 12.350 13.000 14.750 13.900 13.350 80.750 10

Handball

Women's tournament

Group A
26 June Croatia  28–24  Greece

27 June Italy  26–38  Croatia

29 June Croatia  28–31  Turkey

30 June Spain  34–17  Croatia
Team Pld W D L GF GA GD Points
 Turkey440012892368
 Spain430113477576
 Croatia4202111115−44
 Italy4103102147−452
 Greece400490134−440

Judo

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Dragan Crnov Men's −73 kg  Uematsu Trevino (ESP)
L 0001–0011
Did not advance
Tomislav Marijanović Men's −81 kg  Jeannin (FRA)
L 100–000
Did not advance
Kristina Marijanović Women's −70 kg  Bayram (TUR)
W 1000–0011
 Iglesias Armino (ESP)
L 0102–0210
Did not advance  Vyzaniari (GRE)
W 1020–0000
 Barbieri (ITA)
L 0001–0200
5

Karate

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Danil Dondjoni Men's −60 kg N/A  Tabben (TUN)
W 2–0
 Bouamria (ALG)
W 2–0
 Giuliani (ITA)
L 0–2
N/A Bye  Syllas (GRE)
W 2–0
Rene Pernus Men's −75 kg  Matijevič (SLO)
W HAN
 Busa' (ITA)
L 0–0
Did not advance Bye  Tzanos (GRE)
L 0–6
Did not advance
Neven Martić Men's −84 kg N/A  Abuzeid (LBA)
W 4–3
 Erkan (TUR)
W HAS 00:55
 Loria (ITA)
L KO 03:00
N/A Bye  Taumotekava (FRA)
L KO 04:00
5
Jelena Kovačević Women's −55 kg N/A  Sawaya (LIB)
W 1–0
 El Djou (ALG)
W HAN
 Samy (FRA)
W HAN
Bye  Ben Othman (TUN)
L 0–2
Ivana Goricaj Women's −61 kg N/A  Hasnaoui (TUN)
W HAN
 Vicente (ESP)
L HAN
Did not advance
Petra Volf Women's −68 kg N/A  Guezzouli (ALG)
W 2–0
 Guler (TUR)
W 1–0
 Colomar Costa (ESP)
W 1–0
Bye  Panetsidou (GRE)
W 3–0
Ana-Marija Čelan Women's +68 kg N/A Bye  Aras (TUR)
L 0–1
Did not advance

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Marko Kušurin Lightweight Single sculls 8:32.16 4 R 7:37.02 4 FA 7:24.55 6
Mario Vekić Single sculls 7:01.14 1 FA N/A 7:05.81
Women
Athlete Event Heats Final
Time Rank Time Rank
Marcela Milošević Single sculls 8:19.56 4 FA 8:21.63 4
Mirna Rajle Brođanac Lightweight Single sculls 8:06.59 3 FA 7:53.84

Sailing

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Daniel Mihelić Laser 12 10 1 8 20 DNF 3 1 1 CAN 36 5
Tonči Stipanović 3 29 3 3 1 7 4 5 CAN 26
Šime Fantela
Igor Marenić
470 8 2 5 3 3 2 5 3 4 CAN 27
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tina Mihelić Laser Radial 4 6 3 4 3 2 15 DNF CAN 22
Enia Ninčević
Romana Župan
470 9 9 4 5 3 7 6 3 CAN 37 7

M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race;

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Anton Glasnović Trap 101 26 Did not advance
Josip Glasnović 119 5 Q 141 S/O 3 4
Petar Gorša 10 m air rifle 593 5 Q 695.2 6
50 m rifle prone 588 8 Q 690.1 8
50 m rifle 3 positions 1146 10 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Marija Marović 10 m air pistol 381 4 Q 476.6 6
25 m pistol 572 7 Q 756.2 8
Snježana Pejčić 10 m air rifle 393 6 Q 494.4 7
50 m rifle 3 positions 576 2 Q 675.3
Vlatka Pervan 25 m pistol 571 10 Did not advance
Kristina Vrbek 10 m air pistol 372 16 Did not advance

Swimming

Men
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Ivan Perhat 50 m freestyle 23.81 7 Did not advance
Alexei Puninski 23.06 6 Did not advance
Alexei Puninski 100 m freestyle DNS Did not advance
Mario Todorović DNS Did not advance
Mario Delač 200 m freestyle 1:53.39 6 Did not advance
Dominik Straga DNS Did not advance
Ante Cvitković 50 m backstroke 26.24 3 Q 26.27 7
Ivan Tolić 26.85 3 Q 27.29 8
Ante Cvitković 100 m backstroke 56.47 2 Q DSQ
Ivan Tolić 58.86 4 Did not advance
Ante Cvitković 200 m backstroke DSQ Did not advance
Ivan Bilić 50 m breaststroke 29.73 6 Did not advance
Vanja Rogulj 28.21 3 Q 28.29 7
Nikola Delić 100 m breastroke DSQ Did not advance
Vanja Rogulj 1:03.47 4 Did not advance
Vanja Rogulj 200 m breastroke 2:29.67 6 Did not advance
Luka Škugor 2:16.97 6 Did not advance
Alexei Puninski 50 m butterfly 24.27 3 Q 23.93 6
Mario Todorović 23.67 1 Q 23.61
Dominik Straga 100 m butterfly 52.28 1 Q DNS
Mario Todorović 53.39 4 Q 52.41 4
Nikša Roki 200 m butterfly 2:20.33 5 Did not advance
Saša Imprić 200 m individual medley 2:05.33 5 Did not advance
Nikša Roki 2:04.13 4 Q 2:05.54 7
Nikša Roki 400 m individual medley 4:37.59 5 Did not advance
Mario Delač
Ivan Perhat
Alexei Puninski
Dominik Straga
4 × 100 m freestyle relay N/A 3:19.92 4
Mario Delač
Saša Imprić
Nikša Roki
Dominik Straga
4 × 200 m freestyle relay 8:03.52 6 Q 7:29.96 6
Ante Cvitković
Vanja Rogulj
Luka Škugor*
Dominik Straga
Mario Todorović
Ivan Tolić*
4 × 100 m medley relay 3:47.80 2 Q 3:41.78 5
Kristjan Mamić 100 m freestyle S10 1:04.78 3 Q 1:05.17 8
Kristijan Vincetić 1:00.29 2 Q 59.93 6
Women
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Monika Babok 50 m freestyle 26.35 4 Did not advance
100 m freestyle 57.86 6 Did not advance
Lidja Franić 50 m backstroke 29.49 3 Q 29.85 8
Sanja Jovanović 29.09 2 Q 28.65
Lidja Franić 100 m backstroke 1:05.50 4 Did not advance
Sanja Jovanović 1:03.81 3 Q 1:02.72 5
Monika Babok 50 m butterfly 27.43 3 Q 27.50 8
Sanja Milojević 100 m freestyle S10 N/A 1:11.81 6

* – Indicates athlete swam in the preliminaries but not in the final race.

Table tennis

Men
Athlete Event Round Robin 1 Round Robin 2 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Andrej Gaćina Singles  Vannucci (SMR)
W 4–0
 Miličević (BIH)
W 4–0
1 Q  Karakašević (SRB)
W 4–1
 Bobocica (ITA)
W 4–3
 Machado Sobrados (ESP)
W 4–2
1 Q  Zeng (TUR)
W 4–2
 Carneros Beamud (ESP)
W 4–1
 Gkionis (GRE)
L 1–4
Roko Tošić  El Boubou (LIB)
W 4–1
 Zeng (TUR)
W 4–1
1 Q  Lebesson (FRA)
L 0–4
 Gkionis (GRE)
L 2–4
 Miličević (BIH)
W 4–1
3 Did not advance
Andrej Gaćina
Roko Tošić
Team  Stefanelli /
Vannucci (SMR)
W 3–0
 Belkadi /
Khrouf /
Zaidi (ALG)
W 3–0
1 Q N/A  Vang /
Zeng (TUR)
W 3–1
 Karakašević /
Grujić (SRB)
W 3–0
 Lebesson /
Mattenet (FRA)
L 0–3
Women
Athlete Event Round Robin 1 Round Robin 2 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Andrea Bakula Singles  Stefanova (ITA)
L 0–4
 Medjoub (ALG)
W 4–0
N/A 2 Q  Hu (TUR)
L 2–4
 Isaku (ALB)
W 4–0
 Bermudez (ESP)
L 0–4
3 Did not advance
Cornelia Vaida  Isaku (ALB)
W 4–0
 Erdelji (SRB)
L 1–4
N/A 2 Q  Grundisch (FRA)
W 4–2
 Stefanova (ITA)
W 4–0
 Ntoulaki (GRE)
L 3–4
2 Q  He (TUR)
W 4–1
 Li (FRA)
L 0–4
 Ntoulaki (GRE)
L 1–4
4
Andrea Bakula
Cornelia Vaida
Team  Bouclares /
Bougadoum /
Medjoub (ALG)
W 3–0
 Erdelji /
Molnar (SRB)
W 3–1
 Isa. /
Mus. /
Skuf. (ALB)
W 3–0
1 Q N/A  He /
Hu (TUR)
L 0–3
Did not advance

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Pero Križanović
Krešimir Perić
Men's Pool D
 IngrossoIngrosso (ITA)
L 1 – 2 (21–17, 19–21, 8–15)
 AnanBushaala (LBA)
W 2 – 1 (19–21, 21–13, 19–17)
 Folguera EstrugaSalvador Campillo (AND)
L 0 – 2 (20–22, 19–21)
2 Q  Polyxroniadis
Vlachostathis (GRE)
W 2 – 0 (21–11, 24–22)
 Ariza
De Amo Fernandez (ESP)
L 1 – 2 (21–18, 15–21, 11–15)
 Ingrosso
Ingrosso (ITA)
L 0 – 2 (15–21, 17–21)
4
Dijana Crnić
Maja Majić
Women's Pool A
 FaureGiordano (FRA)
L 0 – 2 (7–21, 11–21)
 FerrettiGiombini (ITA)
L 0 – 2 (15–21, 6–21)
 GundogduSahin (TUR)
L 0 – 2 (12–21, 10–21)
 BrusildaQose (ALB)
L 1 – 2 (22–20, 18–21, 12–15)
5 Did not advance

Indoor

Women's tournament

Group B
28 June 2009
12:30
Croatia  '3'–1  France Vasto Sport Hall, Pescara
Attendance: 100
Referees: Brian McDougall (GBR), Daniele Rapisarda (ITA)
(25–16, 24–26, 25–16, 25–12)
29 June 2009
12:30
Algeria  '0–3'  Croatia Vasto Sport Hall, Pescara
Attendance: 60
Referees: Jamel Hidri (TUN), Chiat Firincioglu (TUR)
(16–25, 16–25, 15–25)
30 June 2009
12:30
Croatia  '0–3'  Italy Vasto Sport Hall, Pescara
Attendance: 2,100
Referees: Michalis Themelis (GRE), Jurij Stengar (SLO)
(21–25, 19–25, 18–25)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.