Croatia at the 2000 Summer Olympics

Croatia competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

Croatia at the
2000 Summer Olympics
IOC codeCRO
NOCCroatian Olympic Committee
Websitewww.hoo.hr (in Croatian) (in English)
in Sydney
Competitors88 (63 men and 25 women) in 12 sports
Flag bearer Zoran Primorac
Medals
Ranked 49th
Gold
1
Silver
0
Bronze
1
Total
2
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Austria (1900)
 Yugoslavia (1920–1988)

Medalists

Medal Name Sport Event
 GoldNikolaj PešalovWeightliftingMen's Featherweight (62 kg)
 BronzeIgor Boraska
Krešimir Čuljak
Igor Francetić
Tihomir Franković
Silvijo Petriško
Nikša Skelin
Siniša Skelin
Tomislav Smoljanović
Branimir Vujević
RowingMen's Eights

Athletics

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Darko Juričić 400 m hurdles 52.39 56 Did not advance
Dejan Vojnović 100 m 10.50 49 Did not advance
Branko Zorko 1500 m 3:46.16 36 Did not advance
Tihomir Buinjac
Siniša Ergotić
Slaven Krajačić
Dejan Vojnović
4 × 100 metres 39.87 29 Did not advance
Frano Bakarić
Nino Habun
Darko Juričić
Elvis Peršić
4 × 400 metres DSQ Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Stevimir Ercegovac Shot put 18.98 24 Did not advance
Siniša Ergotić Long jump 7.53 36 Did not advance
Andraš Haklić Hammer throw 72.66 14 Did not advance
Dragan Mustapić Discus throw 58.10 17 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Kristina Perica 400 m 53.72 40 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Blanka Vlašić High jump 1.92 17 Did not advance
Ivana Brkljačić Hammer throw 65.01 5 q 63.20 11

Canoeing

Slalom

Athlete Event Qualifying Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank
Danko Herceg Men's C-1 138.59 12 137.23 7 275.82 11 Q 125.87 10 122.90 9 248.77 10
Andrej Glucks Men's K-1 128.76 9 134.90 18 263.66 15 Q 115.16 11 115.06 13 230.22 11

Sprint

Men
Athlete Event Heats Repechages Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Nikica Ljubek C-1 1000 m 4:10.954 9 Q Did not advance 17
Dražen Funtak
Nikica Ljubek
C-1 500 m 1:45.567 6 Q N/A 1:45.955 6 Did not advance 12

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals C-D Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ninoslav Saraga
Oliver Martinov
Coxless pair 6:52.57 3 Q BYE 6:46.00 6 FB 6:35.18 8
Ivan Jukić
Tihomir Jarnjević
Double sculls 6:39.69 5 R 6:43.60 4 FC BYE 6:31.78 14
Igor Francetić
Tihomir Franković
Tomislav Smoljanović
Nikša Skelin
Siniša Skelin
Krešimir Čuljak
Igor Boraska
Branimir Vujević
Silvijo Petriško
Coxed eight 5:33.33 1 Q BYE 5:34.85

Sailing

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Karlo Kuret Finn 6 10 18 9 8 14 2 16 13 3 4 69 10
Toni Bulaja
Ivan Bulaja
470 OCS 19 18 19 11 19 22 21 16 27 17 162 24
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Mate Arapov Laser RET RET 44 44 44 44 44 44 44 44 44 396 43

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Roman Špirelja 25 m rapid fire pistol 578 15 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Mladenka Malenica 50 m rifle three positions 571 26 Did not advance
10 m air rifle 393 9 Did not advance

Swimming

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Krešimir Čač 200 metre individual medley 2:07.04 36 Did not advance
Duje Draganja 100 metre freestyle 49.83 16 Q 49.67 11 Did not advance
Lovrenco Franičević 200 metre butterfly 2:04.35 39 Did not advance
Marijan Kanjer 50 metre freestyle 23.16 32 Did not advance
Gordan Kožulj 100 metre backstroke 55.43 8 Q 56.26 14 Did not advance
200 metre backstroke 2:00.19 9 Q 1:59.56 6 Q 1:59.38 8
Ivan Mladina 100 metre butterfly 56.17 50 Did not advance
Vanja Rogulj 100 metre breaststroke 1:03.58 30 Did not advance
Marko Strahija 100 metre backstroke 56.26 18 Did not advance
200 metre backstroke 2:00.72 12 Q 1:59.85 9 Did not advance
Sandro Tomaš 400 metre individual medley 4:38.31 42 Did not advance
Duje Draganja
Marijan Kanjer
Ivan Mladina
Alen Lončar
4 × 100 m freestyle relay 3:24.96 19 Did not advance
Gordan Kožulj
Vanja Rogulj
Miloš Milošević
Duje Draganja
4 × 100 m medley relay 3:42.73 14 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Petra Banović 200 metre freestyle 2:08.30 36 Did not advance
200 metre backstroke 2:25.42 34 Did not advance
Tinka Dančević 200 metre butterfly 2:21.02 34 Did not advance
Smiljana Marinović 100 metre breaststroke 1:13.49 30 Did not advance
200 metre individual medley 2:25.24 33 Did not advance
Marijana Šurković 50 metre freestyle 27.32 46 Did not advance

Table tennis

Men
Athlete Event Group round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Bronze medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Zoran Primorac Men's singles BYE  Toshio Tasaki (JPN)
L 0 – 3
Did not advance
Women
Athlete Event Group round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Bronze medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Eldijana Aganović Women's singles  Liu Jia (AUT)
L 1 – 3
 Marisel Ramírez (CUB)
W 3 – 0
2 Did not advance
Andrea Bakula  Gao Jun (USA)
L 0 – 3
 Stella Zhou (AUS)
W 3 – 2
2 Did not advance
Tamara Boroš BYE  Lijuan Geng (CAN)
L 2 – 3
Did not advance
Eldijana Aganović
Tamara Boroš
Women's doubles  Tsui Hsiu-li
Yu Feng-yin (TPE)
W 2 – 1
 Bose Kaffo
Olufunke Oshonaike (NGR)
W 2 – 0
1 Q  Jing Junhong
Li Jiawei (SIN)
W 3 – 2
 Li Ju
Wang Nan (CHN)
L 1 – 3
Did not advance 5

Taekwondo

Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nataša Vezmar Women's +67 kg BYE  Ruíz (ESP)
W 7-4
 Ivanova (RUS)
L 4-6
BYE  Bourguigue (MAR)
W 4-1
 Bosshart (ESP)
L 8-11
Did not advance 4

Tennis

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Goran Ivanišević Singles  Àlex Corretja (ESP)
L 6:7, 6:7
Did not advance
Ivan Ljubičić  Dominik Hrbatý (SVK)
W 6:1, 1:6, 6:3
 Kevin Ullyett (ZIM)
W 6:2, 4:6, 6:4
 Gustavo Kuerten (BRA)
L 6:7, 3:6
Did not advance
Goran Ivanišević
Ivan Ljubičić
Doubles N/A  Jose de Armas
Jimy Szymanski (VEN)
L 2:6, 6:7
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Iva Majoli Singles  Anne Kremer (LUX)
L 2:6, 4:6
Did not advance
Silvija Talaja  Neyssa Etienne (HAI)
W 6:1, 6:0
 Silvia Farina Elia (ITA)
L 6:3, 4:6, 4:6
Did not advance
Iva Majoli
Silvija Talaja
Doubles N/A  Els Callens
Dominique van Roost (BEL)
L 2:6, 7:5, 2:6
Did not advance

Volleyball

Women's Team Competition

Preliminary Round

Group A

TEAM MP W L SW SL PF PA PTS RS RATIO
 Brazil (BRA) 5501513952721015,0001,452
 United States (USA) 54113439230693,2501,281
 Croatia (CRO) 5329941138981,0001,057
 China (CHN) 5238937136570,8891,016
 Australia (AUS) 51441330340860,3080,743
 Kenya (KEN) 50521528041250,1330,680
  • September 16, 2000
Croatia  3 1  Australia 25-21, 22-25, 25-14, 25-16
  • September 18, 2000
China  1 3  Croatia 23-25, 28-26, 20-25, 15-25
  • September 20, 2000
Croatia  0 3  United States 19-25, 18-25, 16-25
  • September 22, 2000
Brazil  3 0  Croatia 25-21, 25-23, 25-23
  • September 24, 2000
Kenya  1 3  Croatia 25-18, 16-25, 18-25, 18-25

Quarter-finals

  • September 26, 2000
Cuba  3 0  Croatia 25-18, 25-23, 25-21

5-8th place

  • September 27, 2000
Croatia  1 3  Germany 25-27, 29-27, 21-25, 18-25

7th place

  • September 28, 2000
Croatia  3 1  South Korea 25-18, 24-26, 25-22, 25-21

Roster

Water polo

Men's Team Competition

Preliminary round

Group B

Team Pld W L D GF GA GD Pts
 Yugoslavia54014122+199
 Croatia54014230+129
 Hungary53204939+106
 United States52304239+34
 Netherlands51403455-212
 Greece50502245-230

23 September 2000
16:15
 Croatia 107  United States Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Kerr (AUS), Galkine (RUS)
Score by quarters: 3-1, 4-1, 1-2, 2-3

24 September 2000
19:15
 Greece 59  Croatia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Turcotte (CAN), Afanasiev (RUS)
Score by quarters: 2-3, 1-2, 1-1, 1-3

25 September 2000
14:30
 Croatia 87  Hungary Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Ludecke (GER), Kratochvil (SVK)
Score by quarters: 2-3, 1-1, 3-1, 2-2

26 September 2000
19:15
 Croatia 44  Yugoslavia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Dani (ITA), Afanasiev (RUS)*
Score by quarters: 1-2, 0-0, 2-1, 1-1

27 September 2000
14:30
 Netherlands 711  Croatia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Balfanbayev (KAZ), Melliar (RSA)
Score by quarters: 1-1, 1-4, 3-3, 2-3

Quarterfinals

29 September 2000
19:15
 Spain 98  Croatia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Prikhodko (KAZ), Clemencon (FRA)
Score by quarters: 1-1, 3-1, 2-3, 3-3

Classification 5th-8th

30 September 2000
19:00
 United States 98  Croatia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Moliner Molins (ESP), Clemencon (FRA)
Score by quarters: 1-0, 2-2, 2-2, 2-3,1-1,1-0

Classification 7th-8th

1 October 2000
11:30
 Croatia 108  Australia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Boyer (USA), Turcotte (CAN)
Score by quarters: 2-2, 2-2, 4-2, 2-2

Roster

Weightlifting

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Nikolay Peshalov 62 kg 150.0 1 175.0 OR 2 325.0 OR

References

  • sports-reference
  • Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
  • International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
  • International Olympic Committee Web Site
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.