Boxing at the 1994 Asian Games

The Boxing Tournament at the 1994 Asian Games was held in Naka Ward Sports Center, Hiroshima, Japan from October 4 to October 13, 1994.

Boxing
at the 1994 Asian Games
VenueNaka Ward Sports Center
Dates4–13 October
Competitors141 from 24 nations

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Light flyweight
(48 kg)
Mansueto Velasco
 Philippines
Pramuansak Phosuwan
 Thailand
Birju Sah
 India
Hermensen Ballo
 Indonesia
Flyweight
(51 kg)
Elias Recaido
 Philippines
Kenji Nakazono
 Japan
Vichairachanon Khadpo
 Thailand
Ali Muhammad Qambrani
 Pakistan
Bantamweight
(54 kg)
Yeom Jong-kil
 South Korea
Abdul Khaliq
 Pakistan
Anthony Igusquisa
 Philippines
Gurmeet Singh
 India
Featherweight
(57 kg)
Somluck Kamsing
 Thailand
Zaigham Maseel
 Pakistan
Eric Canoy
 Philippines
Nemo Bahari
 Indonesia
Lightweight
(60 kg)
Tsuyoshi Yaegashi
 Japan
Chaleo Somwong
 Thailand
Juma Seghaier
 Saudi Arabia
Bekmyrat Durdyýew
 Turkmenistan
Light welterweight
(63.5 kg)
Reynaldo Galido
 Philippines
Usman Ullah Khan
 Pakistan
Pornchai Thongburan
 Thailand
Bulat Niyazymbetov
 Kazakhstan
Welterweight
(67 kg)
Nurzhan Smanov
 Kazakhstan
Arkhom Chenglai
 Thailand
Nariman Ataev
 Uzbekistan
Anoushiravan Nourian
 Iran
Light middleweight
(71 kg)
Kanatbek Shagatayev
 Kazakhstan
Pan Feng
 China
Ghiath Tayfour
 Syria
Suthep Wongsunthorn
 Thailand
Middleweight
(75 kg)
Lee Seung-bae
 South Korea
Arkadiy Topayev
 Kazakhstan
Dilshod Yarbekov
 Uzbekistan
Chen Tao
 China
Light heavyweight
(81 kg)
Ayoub Pourtaghi
 Iran
Ko Young-sam
 South Korea
Lakha Singh
 India
Vassiliy Zhirov
 Kazakhstan
Heavyweight
(91 kg)
Alisher Avezbaev
 Uzbekistan
Yousef Hawsawi
 Saudi Arabia
Jiang Tao
 China
Bahman Azizpour
 Iran
Super heavyweight
(+91 kg)
Oleg Maskaev
 Uzbekistan
Mohammad Reza Samadi
 Iran
Raj Kumar Sangwan
 India
Safarish Khan
 Pakistan

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Philippines (PHI)3025
2 Kazakhstan (KAZ)2125
3 South Korea (KOR)2103
4 Uzbekistan (UZB)2024
5 Thailand (THA)1337
6 Iran (IRI)1124
7 Japan (JPN)1102
8 Pakistan (PAK)0325
9 China (CHN)0123
10 Saudi Arabia (KSA)0112
11 India (IND)0044
12 Indonesia (INA)0022
13 Syria (SYR)0011
 Turkmenistan (TKM)0011
Totals (14 nations)12122448

Participating nations

A total of 141 athletes from 24 nations competed in boxing at the 1994 Asian Games:

Results

48 kg

1st round
5 October
Quarterfinals
7 October
Semifinals
10 October
Final
13 October
     
         Birju Sah (IND) 14  
         Om Kumar Maskey (NEP) 5  
           Birju Sah (IND) 7  
 Bulat Zhumadilov (KAZ) 20        Pramuansak Phosuwan (THA) 8  
 Cha Kwan-chul (KOR) 3      Bulat Zhumadilov (KAZ) 3  
 Pramuansak Phosuwan (THA) 14      Pramuansak Phosuwan (THA) 7  
 Kamsaynoy (LAO) 1        Pramuansak Phosuwan (THA) 9
 Vanna Thim (CAM)          Mansueto Velasco (PHI) 11
 Mansueto Velasco (PHI) KO      Mansueto Velasco (PHI) 14  
 Ruhul Amin (BAN)        Abdul Rashid Qambrani (PAK) 8  
 Abdul Rashid Qambrani (PAK) RSC        Mansueto Velasco (PHI) 15  
 Hermensen Ballo (INA) 13        Hermensen Ballo (INA) 6  
 Arman Naghdi (IRI) 6      Hermensen Ballo (INA) 11      
 Erdenotsogtyn Tsogtjargal (MGL) 6      Kazumasa Tsujimoto (JPN) 10      
 Kazumasa Tsujimoto (JPN) 16  

51 kg

1st round
4 October
Quarterfinals
8 October
Semifinals
11 October
Final
13 October
     
         Vichairachanon Khadpo (THA) 9  
 Hsu Jen-mao (TPE) 3      San Hla Lay (MYA) 1  
 San Hla Lay (MYA) 8        Vichairachanon Khadpo (THA) 6  
 Talaibek Kadyraliev (KGZ) 2        Kenji Nakazono (JPN) 9  
 Shin Dong-kil (KOR) 12      Shin Dong-kil (KOR) 11  
 Kenji Nakazono (JPN) 19      Kenji Nakazono (JPN) 16  
 Phouthone Soulavanh (LAO) 1        Kenji Nakazono (JPN) 8
 Ali Muhammad Qambrani (PAK) 17        Elias Recaido (PHI) 16
 Kazi Shadat Hossain (BAN) 14      Ali Muhammad Qambrani (PAK) 15  
 Khikmatulla Akhmedov (UZB) 7      Khikmatulla Akhmedov (UZB) 9  
 Rachman Kili-Kili (INA) 2        Ali Muhammad Qambrani (PAK) 14  
 Elias Recaido (PHI) RSC        Elias Recaido (PHI) 15  
 Ali Asghari (IRI)        Elias Recaido (PHI) RSC      
 Touch Kosal (CAM) 4      Bishnu Bahadur Singh (NEP)        
 Bishnu Bahadur Singh (NEP) 7  

54 kg

1st round
5 October
Quarterfinals
8 October
Semifinals
10 October
Final
13 October
 Ko Wen-ming (TPE) 0  
 Umesh Katuwal (NEP) 7      Umesh Katuwal (NEP) 0  
 Yeom Jong-kil (KOR) 13      Yeom Jong-kil (KOR) 15  
 Shan Xiaoqiang (CHN) 3        Yeom Jong-kil (KOR) 8  
 Bektas Abubakirov (KAZ) 13        Anthony Igusquisa (PHI) 5  
 Motochika Aharen (JPN) 4      Bektas Abubakirov (KAZ) 5  
 Anthony Igusquisa (PHI) RSC      Anthony Igusquisa (PHI) 12  
 Bijan Batmani (IRI)          Yeom Jong-kil (KOR) 10
 Tseyen-Oidovyn Davaatseren (MGL) 11        Abdul Khaliq (PAK) 6
 Littidech Kerdpayak (THA) 7      Tseyen-Oidovyn Davaatseren (MGL) 4  
 Gurmeet Singh (IND) 30      Gurmeet Singh (IND) 11  
 Aslam Hussain (BAN) 1        Gurmeet Singh (IND) 5  
 Uygun Siddikov (UZB) 6        Abdul Khaliq (PAK) 22  
 Abdul Khaliq (PAK) 10      Abdul Khaliq (PAK) 20      
 Souksavane Sengthavisouk (LAO) 7      Nilantha Walisundera (SRI) 3      
 Nilantha Walisundera (SRI) 8  

57 kg

1st round
6 October
Quarterfinals
9 October
Semifinals
11 October
Final
13 October
     
         Zhou Renzhi (CHN) 6  
 Bounleuth Phimphanonh (LAO)        Zaigham Maseel (PAK) 13  
 Zaigham Maseel (PAK) RSC        Zaigham Maseel (PAK) 28  
 Venkatesan Devarajan (IND) 20        Eric Canoy (PHI) 24  
 Dugarbaataryn Lkhagva (MGL) 11      Venkatesan Devarajan (IND) 7  
 Keisuke Ikehata (JPN) 7      Eric Canoy (PHI) 10  
 Eric Canoy (PHI) 15        Zaigham Maseel (PAK) 5
 Somluck Kamsing (THA) 13        Somluck Kamsing (THA) 8
 Kyaw Min (MYA) 0      Somluck Kamsing (THA) 9  
 Muhammad Abdullaev (UZB) RSC      Muhammad Abdullaev (UZB) 3  
 Makki Turki (KSA)          Somluck Kamsing (THA) 12  
 Nemo Bahari (INA) 12        Nemo Bahari (INA) 6  
 Mohammad Reza Shaterloo (IRI) 7      Nemo Bahari (INA) 11      
 Kang Sung-oh (KOR) 16      Kang Sung-oh (KOR) 2      
 Suresh Malla Thakuri (NEP) 4  

60 kg

1st round
4 October
Quarterfinals
7 October
Semifinals
10 October
Final
13 October
     
         Mohammad Homayun (AFG) 4  
         Juma Seghaier (KSA) 5  
           Juma Seghaier (KSA)    
 Nurlan Kalybayev (KAZ) 7        Tsuyoshi Yaegashi (JPN) RSC  
 Tsuyoshi Yaegashi (JPN) 9      Tsuyoshi Yaegashi (JPN) 11  
 Victor Ramoz (INA) 5      Tümentsetsegiin Üitümen (MGL) 6  
 Tümentsetsegiin Üitümen (MGL) 14        Tsuyoshi Yaegashi (JPN) RSC
 Kim Jong-kil (KOR) 10        Chaleo Somwong (THA)  
 Bekmyrat Durdyýew (TKM) 14      Bekmyrat Durdyýew (TKM) 19  
 Vongkoth Chinda (LAO) 2      Hussein Osman (SYR) 18  
 Hussein Osman (SYR) 11        Bekmyrat Durdyýew (TKM)    
 Pejman Chalak (IRI) 8        Chaleo Somwong (THA) WO  
 Romeo Brin (PHI) 13      Romeo Brin (PHI) 12      
 Chaleo Somwong (THA) 7      Chaleo Somwong (THA) 16      
 Hussain Arshad (PAK) 5  

63.5 kg

1st round
6 October
Quarterfinals
9 October
Semifinals
11 October
Final
13 October
     
         Farkhad Bakirov (UZB) 4  
         Reynaldo Galido (PHI) 17  
           Reynaldo Galido (PHI) 13  
           Pornchai Thongburan (THA) 8  
         Khamtay Daomanivone (LAO)    
         Pornchai Thongburan (THA) RSC  
           Reynaldo Galido (PHI) RSC
           Usman Ullah Khan (PAK)  
         Densmaagiin Enkhsaikhan (MGL) 6  
 J. Al-Dossari (KSA)        Usman Ullah Khan (PAK) 10  
 Usman Ullah Khan (PAK) RSC        Usman Ullah Khan (PAK) WO  
 Fumitaka Nitami (JPN) RSC        Bulat Niyazymbetov (KAZ)    
 Omid Rashid (IRI)        Fumitaka Nitami (JPN) 8      
 Bulat Niyazymbetov (KAZ) 9      Bulat Niyazymbetov (KAZ) 11      
 Hong Sung-sik (KOR) 2  

67 kg

1st round
6 October
Quarterfinals
8 October
Semifinals
10 October
Final
13 October
     
         Nurzhan Smanov (KAZ) 16  
         Nuretdin Atakow (TKM) 6  
           Nurzhan Smanov (KAZ) 17  
 Nariman Ataev (UZB) RSC        Nariman Ataev (UZB) 15  
 Md Delwar Hossain (BAN)        Nariman Ataev (UZB) 9  
 Arlo Chavez (PHI) RSC      Arlo Chavez (PHI) 6  
 Prakash Thapa Magar (NEP)          Nurzhan Smanov (KAZ) RSC
 Arkhom Chenglai (THA) 12        Arkhom Chenglai (THA)  
 Gao Ming (CHN) 5      Arkhom Chenglai (THA) 12  
 Lee Hoon (KOR) 15      Lee Hoon (KOR) 8  
 Khaled Akrad (SYR) 3        Arkhom Chenglai (THA) 26  
 Noriyuki Imaoka (JPN)          Anoushiravan Nourian (IRI) 17  
 Anoushiravan Nourian (IRI) RSC      Anoushiravan Nourian (IRI) 10      
 Abdul Rasheed Baloch (PAK)        Nurgazy Arziev (KGZ) 2      
 Nurgazy Arziev (KGZ) RSC  

71 kg

1st round
4 October
Quarterfinals
9 October
Semifinals
11 October
Final
13 October
     
         Pan Feng (CHN) RSC  
         Asadollah Johari (IRI)    
           Pan Feng (CHN) 13  
           Ghiath Tayfour (SYR) 6  
         Yoon Yong-chan (KOR)    
         Ghiath Tayfour (SYR) RSC  
           Pan Feng (CHN) 7
           Kanatbek Shagatayev (KAZ) 10
         Suthep Wongsunthorn (THA) 10  
         Byadaajavyn Bat-Orshikh (MGL) 1  
           Suthep Wongsunthorn (THA)    
 Kanatbek Shagatayev (KAZ) 8        Kanatbek Shagatayev (KAZ) RSC  
 Tanvir Butt (PAK) 4      Kanatbek Shagatayev (KAZ) RSC      
 Hiromi Amada (JPN) 4      Ikrom Berdiev (UZB)        
 Ikrom Berdiev (UZB) 12  

75 kg

1st round
5 October
Quarterfinals
7 October
Semifinals
10 October
Final
13 October
     
         Lee Seung-bae (KOR) 15  
         Hirokuni Moto (JPN) 10  
           Lee Seung-bae (KOR) 15  
           Dilshod Yarbekov (UZB) 5  
         Siamak Varzideh (IRI) 10  
         Dilshod Yarbekov (UZB) 15  
           Lee Seung-bae (KOR) 10
           Arkadiy Topayev (KAZ) 7
         Adnan Kaddour (SYR)    
         Chen Tao (CHN) RSC  
           Chen Tao (CHN) 11  
 Pino Bahari (INA) 15        Arkadiy Topayev (KAZ) 17  
 Narong Inprom (THA) 8      Pino Bahari (INA) 6      
 Arkadiy Topayev (KAZ) RSC      Arkadiy Topayev (KAZ) 11      
 Md Harunur Rashid (BAN)    

81 kg

Quarterfinals
8 October
Semifinals
11 October
Final
13 October
     
         Ayoub Pourtaghi (IRI) 16  
 Timur Ibragimov (UZB) 4      Lakha Singh (IND) 9  
 Lakha Singh (IND) 8        Ayoub Pourtaghi (IRI) 9
 Vassiliy Zhirov (KAZ) RSC        Ko Young-sam (KOR) 7
 Muhammad Asghar (PAK)        Vassiliy Zhirov (KAZ) 10
 Ko Young-sam (KOR) 22      Ko Young-sam (KOR) 17    
 Chitra Bahadur Gurung (NEP) 3  

91 kg

1st round
4 October
Quarterfinals
7 October
Semifinals
10 October
Final
13 October
     
         Alisher Avezbaev (UZB) RSC  
         Raj Kapur Thapaliya (NEP)    
           Alisher Avezbaev (UZB) 13  
           Jiang Tao (CHN) 12  
         Jiang Tao (CHN) KO  
         Damdinbazaryn Ganzorig (MGL)    
           Alisher Avezbaev (UZB) RSC
           Yousef Hawsawi (KSA)  
         Sergey Filipovich (KGZ) 12  
         Bahman Azizpour (IRI) 21  
           Bahman Azizpour (IRI) 4  
           Yousef Hawsawi (KSA) 6  
         Yousef Hawsawi (KSA) RSC      
 Mohammad Alauddin (BAN)        Chae Sung-bae (KOR)        
 Chae Sung-bae (KOR) RSC  

+91 kg

Quarterfinals
9 October
Semifinals
11 October
Final
13 October
     
         Oleg Maskaev (UZB) RSC  
         Raj Kumar Sangwan (IND)    
           Oleg Maskaev (UZB) RSC
 Safarish Khan (PAK) 7        Mohammad Reza Samadi (IRI)  
 An Jung-hyun (KOR) 6      Safarish Khan (PAK)  
 Mohammad Reza Samadi (IRI) 14      Mohammad Reza Samadi (IRI) RSC    
 Viktor Shtorm (KAZ) 7  

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.