Australia at the 1996 Summer Olympics

Australia competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. Australia sent 417 athletes, 250 men and 167 women, to the Atlanta Games.[1]

Australia at the
1996 Summer Olympics
IOC codeAUS
NOCAustralian Olympic Committee
Websitewww.olympics.com.au
in Atlanta
Competitors417 (250 men, 167 women) in 26 sports
Flag bearer Andrew Hoy (opening)
Mike McKay (closing)
Medals
Ranked 7th
Gold
9
Silver
9
Bronze
23
Total
41
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games
 Australasia (1908–1912)

An Australian segment was featured in the closing ceremony, as Australia was to host the next edition of the Summer Olympics in Sydney four years later.

Medalists

Gold

Silver

Bronze

Archery

In the seventh Olympic archery competition that Australia contested, the nation sent three men and three women. Matthew Gray had the nation's only individual win, though the men's team won twice in the team round before being defeated in the semifinal and the bronze medal match.

Women's Individual Competition:

  • Myfanwy Matthews → Round of 64, 48th place (0-1)
  • Deonne Bridger → Round of 64, 57th place (0-1)

Men's Individual Competition:

Men's Team Competition:

  • Gray, Fear, and Fairweather → Bronze Medal Match, 4th place (2-2)

Athletics

Men's 100 metres

  • Rod Mapstone
    • Qualification 10.56 (6th) (→ did not advance)
  • Paul Henderson
    • Qualification 10.52 (5th) (→ did not advance)

Men's 200 metres

  • Steve Brimacombe
    • Qualification 20.53 (3rd)
    • Semi-finals 20.38 (5th) (→ did not advance)
  • Dean Capobianco
    • Qualification 21.03 (7th) (→ did not advance)

Men's 400 metres

  • Paul Greene
    • Qualification 46.12 (3rd)
    • Quarter-finals 46.22 (8th) (→ did not advance)
  • Mark Ladbrook
    • Qualification 46.28 (5th) (→ did not advance)
  • Michael Joubert
    • Qualification 46.30 (5th) (→ did not advance)

Men's 800 metres

  • Paul Byrne
    • Qualification 1:47.05 (3rd)
    • Semi-Finals 1:47.58 (6th) (→ did not advance)

Men's 1,500 metres

  • Paul Cleary
    • Qualification 3:52.85 (→ did not advance)

Men's 5,000 metres

  • Shaun Creighton
    • Qualification 14:04.08
    • Semifinal 13:55.23 (→ did not advance)
  • Julian Paynter
    • Qualification 14:00.25
    • Semifinal 14:23.60 (→ did not advance)

Men's 10,000 metres

Men's 4 × 100 m Relay

Men's 4 × 400 m Relay

Men's 110m Hurdles

  • Kyle Vander Kuyp
    • Heat 13.32 (1st)
    • Quart-final 13.49 (3rd)
    • Semi-final 13.38 (4th)
    • Final 13.40 (7th)

Men's 400m Hurdles

Men's 3,000 metres Steeplechase

  • Chris Unthank
    • Heat 8:31.86
    • Semifinals 8:25.59 (→ did not advance)

Men's Decathlon

  • Peter Winter
    • Did not finish (10.85 (-0.4), NM, 13.43m)
    • DNF Decathlon after 3 no jumps in long jump
  • Scott Ferrier
    • Did not finish

Men's Marathon

Men's 20 km Walk

Men's 50 km Walk

Men's Hammer Throw

  • Sean Carlin
    • Qualification 72.32m (→ did not advance)

Men's High Jump

  • Tim Forsyth
    • Qualification 2.28m (1st)
    • Final 2.32m (7th)
  • Chris Anderson
    • Qualification 2.15 (27th → did not advance)

Men's triple jump

Men's Pole Vault

Men's Javelin Throw


Women's 10,000 metres

  • Susan Hobson
    • Qualification 32:25.13
    • Final 32:47.71 (→ 17th place)
  • Kylie Risk
    • Qualification did not finish (→ did not advance)

Women's 4 × 400 metres Relay

Women's Long Jump

  • Nicole Boegman
    • Qualification 6.67m
    • Final 6.73m (→ 8th place)

Women's Discus Throw

Women's Javelin Throw

  • Louise McPaul
    • Qualification 62.32m
    • Final 65.54m (→ Silver Medal)
  • Joanna Stone
    • Qualification 58.54m (→ did not advance)

Women's Heptathlon

Women's Marathon

Women's 10 km Walk

Badminton

Baseball

Men's Team Competition

Australia made its first appearance in the official Olympic baseball tournament in 1996. The team won two of its preliminary round games, against Korea and Japan, but lost the other five. The Australians' record put them in a three-way tie for fifth, with all three teams eliminated from contention and the tie-breaker rules used only to formally place the three teams. Australia came out on the bottom of that tie-breaker, and ended up in seventh place.

Basketball

Women's Team Competition

Beach volleyball

Boxing

Men's Flyweight (51 kg)

Men's Bantamweight (54 kg)

Men's Featherweight (57 kg)

Men's Light Welterweight (63,5 kg)

Men's Light Welterweight (67 kg)

Men's Light Middleweight (71 kg)

Men's Middleweight (75 kg)

Men's Light Heavyweight (81 kg)

Canoeing

Cycling

Road Competition

Men's Individual Time Trial

Women's Individual Road Race

Women's Individual Time Trial

Track Competition

Men's 1.000m Time Trial

Men's Points Race

Mountain Bike

Men's Cross Country

  • Cadel Evans
    • Final 2:26:15 (→ 9th place)
  • Robert Woods
    • Final 2:33:14 (→ 16th place)

Women's Cross Country

Diving

Men's 3m Springnboard

  • Michael Murphy
    • Preliminary Heat 419.13
    • Semi Final 220.08
    • Final 420.87 (→ 6th place)
  • Russell Butler
    • Preliminary Heat 305.79 (→ did not advance, 28th place)

Women's 3m Springboard

  • Jodie Rogers
    • Preliminary Heat 242.19
    • Semi Final 204.18 (→ did not advance, 15th place)
  • Loudy Tourky
    • Preliminary Heat 229.11 (→ did not advance, 19th place)

Women's 10m Platform

  • Vyninka Arlow
    • Preliminary Heat 243.57 (→ did not advance, 19th place)
  • Vanessa Baker
    • Preliminary Heat 225.84 (→ did not advance, 25th place)

Equestrian

Fencing

One woman represented Australia in 1996.

Women's épée

Football

Gymnastics

Hockey

Men's Team Competition

Women's Team Competition

Judo

Modern pentathlon

Men's Individual Competition:

  • Alexander Johnson → 3697 pts, 32nd place

Rowing

Sailing

Shooting

Softball

Women's Team Competition

Swimming

Men's Competition

50m Freestyle

  • Chris Fydler
    • Heat 22.98 (→ did not advance, 19th place)

100m Freestyle

  • Chris Fydler
    • Heat 50.72
    • B-Final 50.31 (→ 13th place)

200m Freestyle

  • Daniel Kowalski
    • Heat 1:48.92
    • Final 1:48.25 (→ Bronze Medal)
  • Michael Klim
    • Heat 1:49.17
    • B-Final 1:49.50 (→ 10th place)

200m Freestyle

1500m Freestyle

100m Backstroke

200m Backstroke

100m Breaststroke

  • Phil Rogers
    • Heat 1:01.80
    • Final 1:01.64 (→ 5th place)

200m Breaststroke

  • Phil Rogers
    • Heat 2:14.97
    • Final 2:14.79 (→ 5th place)
  • Ryan Mitchell
    • Heat 2:15.31
    • B-Final 2:15.63 (→ 11th place)

100m Butterfly

  • Scott Miller
    • Heat 52.89
    • Final 52.53 (→ Silver Medal)
  • Michael Klim
    • Heat 53.42
    • Final 53.30 (→ 6th place)

200m Butterfly

  • Scott Goodman
    • Heat 1:57.77
    • Final 1:57.48 (→ Bronze Medal)
  • Scott Miller
    • Heat 1:58.97
    • Final 1:58.28 (→ 5th place)

200m Individual Medley

  • Matthew Dunn
    • Heat 2:01.44
    • Final 2:01.57 (→ 5th place)
  • Simon Coombs
    • Heat 2:07.31 (→ did not advance, 28th place)

400m Individual Medley

  • Matthew Dunn
    • Heat 4:19.51
    • Final 4:16.66 (→ 4th place)
  • Trent Steed
    • Heat 4:24.39
    • B-Final 4:29.35 (→ 15th place)

4 × 100 m Freestyle Relay

4 × 200 m Freestyle Relay

4 × 100 m Medley Relay

Women's Competition

50m Freestyle

100m Freestyle

  • Sarah Ryan
    • Heat 56.07
    • Final 55.85 (→ 6th place)

200m Freestyle

400m Freestyle

  • Emma Johnson
    • Heat 4:14.13
    • B-Final 4:15.79 (→ 12th place)
  • Hayley Lewis
    • Heat 4:17.02
    • B-Final 4:16.92 (→ 15th place)

800m Freestyle

100m Backstroke

200m Backstroke

100m Breaststroke

  • Samantha Riley
    • Heat 1:09.37
    • Final 1:09.18 (→ Bronze Medal)
  • Helen Denman
    • Heat 1:10.64
    • B-Final 1:10.26 (→ 11th place)

200m Breaststroke

100m Butterfly

200m Butterfly

  • Susie O'Neill
    • Heat 2:09.46
    • Final 2:07.76 (→ Gold Medal)
  • Petria Thomas
    • Heat 2:10.64
    • Final 2:09.82 (→ Silver Medal)

200m Individual Medley

400m Individual Medley

  • Emma Johnson
    • Heat 4:43.45
    • Final 4:44.02 (→ 5th place)
  • Elli Overton
    • Heat 4:49.82
    • B-Final 4:50.73 (→ 14th place)

4 × 100 m Freestyle Relay

4 × 200 m Freestyle Relay

4 × 100 m Medley Relay

Table tennis

Tennis

Women's Singles Competition

Weightlifting

Men's Light-Heavyweight ( 83 kg)

  • Kiril Kounev
    • Final 170.0 + 200.0 = 370.0 (→ 4th place)

Wrestling

See also

References

  1. "Australia at the 1996 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2012-02-05.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.