Australia at the 1980 Summer Olympics

Australia competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, USSR. In partial support of the American-led boycott of the 1980 Summer Olympics, athletes were encouraged to boycott by the government, and Australia competed under the Olympic Flag. 120 competitors, 92 men and 28 women, took part in 92 events in 17 sports.[1]

Australia at the
1980 Summer Olympics
IOC codeAUS
NOCAustralian Olympic Committee
Websitewww.olympics.com.au
in Moscow
Competitors120 (92 men and 28 women) in 17 sports
Flag bearer Denise Boyd (opening)
Max Metzker (opening)
John Sumegi (closing)
Medals
Ranked 15th
Gold
2
Silver
2
Bronze
5
Total
9
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games
 Australasia (1908–1912)

Flag bearers Denise Boyd (athletics) and Max Metzker (swimming), Australia’s first joint-flag carriers, carried the Olympic flag in the opening ceremony instead of the national flag. Countries marched in order of the Russian alphabet, and Australia was therefore second in the parade of nations, following Greece, which has traditionally led the march since 1928.

Medalists

Gold

Silver

Bronze

Archery

In the third Olympic archery competition that Australia contested, the nation sent two women and one man. Carole Toy, a veteran of the 1972 Games, repeated her 15th-place performance despite shooting 20 points lower.
Women's Individual Competition:


Men's Individual Competition:

  • Scott Dumbrell — 2271 points (→ 26th place)

Athletics

Men's 10,000 metres

Men's Long Jump

  • Gary Honey
    • Qualification 7.44 m (→ did not advance)

Men's Triple Jump

  • Ian Campbell
    • Qualification 17.02 m
    • Final 16.72 m (→ 5th place)
  • Ken Lorraway
    • Qualification 16.80 m
    • Final 16.44 m (→ 8th place)

Men's Marathon

Men's Hammer Throw

  • Peter Farmer
    • Qualifying Round 69.16m (→ did not advance, 13th place)

Men's 20 km Walk

Men's 50 km Walk

Men's Decathlon


Women's 100 metres

  • Denise Boyd
    • Heat 11.56
    • Quarterfinals 11.35
    • Semifinals 11.44 (→ did not advance)
  • Debbie Wells
    • Heat 11.72
    • Quarterfinals 11.66 (→ did not advance)

Women's 100 m Hurdles

Women's Discus Throw

  • Gael Mulhall
    • Qualification 54.90 m (→ did not advance)

Women's Shot Put

Women's Javelin Throw

  • Pam Matthews
    • Qualification 55.72 m (→ did not advance)
  • Petra Rivers
    • Qualification 51.08 m (→ did not advance)

Women's High Jump

Basketball

Men's Team Competition

Boxing

Men's Lightweight ( 60 kg)

Canoeing

Cycling

Ten cyclists represented Australia in 1980.

Individual road race
Team time trial
Sprint
1000m time trial
Individual pursuit
Team pursuit

Diving

Men's Springboard

  • Steve Foley
    • Preliminary Round 521.82 points (→ 11th place, did not advance)

Men's Platform

  • Steve Foley
    • Preliminary Round 427.44 points (→ 16th place, did not advance)

Fencing

Three fencers, one man and two women, represented Australia in 1980.

Men's foil
Men's épée
Women's foil

Gymnastics

Judo

Modern pentathlon

One male pentathlete represented Australia in 1980.

Men's individual competition:

Rowing

Shooting

Swimming

Men's 100m Freestyle

  • Neil Brooks
    • Qualifying Heat 51,11 (2nd)
    • Semi-Finals 52,70 (→ did not advance)
  • Graeme Brewer
    • Qualifying Heat 52,59 (4th)
    • Semi-Finals 51,91 (3rd)
    • Final 52,22 (→ 8th place)
  • Mark Tonelli
    • Qualifying Heat 52,04 (3rd)
    • Semi-Finals 52,17 (5th, did not advance)

Men's 200m Freestyle

  • Graeme Brewer
    • Qualifying Heat 1.51,92 (2nd)
    • Final 1.51,60 (→ Bronze Medal)
  • Ron McKeon
    • Qualifying Heat 1.52,66
    • Final 1.52,60 (→ 5th place)

Men's 400m Freestyle

  • Graeme Brewer
    • Qualifying Heat 3.57,19 (→ did not advance)
  • Max Metzker
    • Qualifying Heat 3.54,79 (2nd)
    • Final 3.56,87 (→ 7th place)
  • Ron McKeon
    • Qualifying Heat 3.56,77 (2nd)
    • Final 3.57,00 (→ 8th place)

Men's 1.500m Freestyle

  • Max Metzker
    • Qualifying Heat 15.21,63 (3rd)
    • Final 15.14,49 (→ Bronze Medal)

Men's 200m Butterfly

Men's 100m Breaststroke

  • Peter Evans
    • Qualifying Heat 1.04,55 (2nd)
    • Final 1.03,96 (→ Bronze Medal)
  • Lindsay Spencer
    • Qualifying Heat 1.04,78 (3rd)
    • Final 1.05,04 (→ 6th place)

Men's 200m Breaststroke

  • Lindsay Spencer
    • Qualifying Heat 2.21,08 (2nd)
    • Final 2.19,68 (→ 5th place)
  • Peter Evans
    • Qualifying Heat 2.26,62 (4th, did not advance)

Men's 100m Backstroke

  • Mark Tonelli
    • Qualifying Heat 58,66 (1st)
    • Semi Final 57,89 (2nd)
    • Final 57,98 (→ 7th place)
  • Mark Kerry
    • Qualifying Heat 58,08 (3rd)
    • Semi Final 58,07 (3rd, did not advance)
  • Glenn Patching
    • Qualifying Heat 58,30 (1st)
    • Semi Final 1.00,31 (8th, did not advance)

Men's 200m Backstroke

  • Mark Kerry
    • Qualifying Heat 3.03,60 (1st)
    • Final 2.03,14 (→ Bronze Medal)
  • Mark Tonelli
    • Qualifying Heat 2.07,04 (3rd, did not advance)
  • Paul Moorfoot
    • Qualifying Heat 2.04,87 (1st)
    • Final 2.06,15 (→ 8th place)

Men's 400m Individual Medley

Men's 4 × 200 m Freestyle Relay

Men's 4 × 100 m Medley Relay


Women's 100m Freestyle

Women's 200m Freestyle

  • Karen Ramsay
    • Qualifying Heat 2.06,06 (3rd, did not advance)

Women's 400m Freestyle

  • Michelle Ford
    • Qualifying Heat 4.13,90 (1st)
    • Final 4.11,65 (→ 4th place)
  • Rosemary Fydler
    • Qualifying Heat 4.21,36 (6th, did not advance)

Women's 800m Freestyle

  • Michelle Ford
    • Qualifying Heat 8.42,36 (2nd)
    • Final 8.28,90 (→ Gold Medal)
  • Rosemary Fydler
    • Qualifying Heat 8.49,47 (4th, did not advance)

Women's 100m Butterfly

  • Lisa Curry
    • Qualifying Heat 1.02,92 (3rd)
    • Final 1.02,40 (→ 5th place)

Women's 200m Butterfly

  • Michelle Ford
    • Qualifying Heat 2.12,72 (1st)
    • Final 2.11,66 (→ Bronze Medal)
  • Karen Ramsay
    • Qualifying Heat 2.17,82 (4th, did not advance)

Women's 200m Breaststroke

  • Lisa Curry
    • Qualifying Heat 2.39,42 (→ 5th place, did not advance)

Women's 200m Butterfly

Women's 100m Backstroke

Women's 200m Backstroke

  • Lisa Forrest
    • Qualifying Heat 2.15,40 (1st)
    • Final 2.16,75 (→ 7th place)
  • Georgina Parkes
    • Qualifying Heat 2.17,78 (3rd, did not advance)

Women's 400m Individual Medley

  • Lisa Curry
    • Qualifying Heat 5.01,58 (→ 5th place, did not advance)

Women's 4 × 100 m Freestyle Relay

Women's 4 × 100 m Medley Relay

Water polo

Men's Team Competition

Weightlifting

Wrestling

Trivia

Norman May's call of the Men's 4 × 100 m Medley Relay, in which he excitedly exclaimed "Four, Three, Two, One. Gold, Gold to Australia, Gold",[2] has become one of the most famous calls in the history of Australian sport.

See also

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.