Athletics at the 2005 Games of the Small States of Europe

Athletics at the 2005 Games of the Small States of Europe were held at the Estadi Comunal in Andorra la Vella, Andorra between 30 May – 4 June.

Athletics at the 2005 Games of the Small States of Europe
Host cityAndorra la Vella, Andorra
Date(s)30 May – 4 June
Main stadiumEstadi Comunal d'Andorra la Vella
Participation164 athletes from
8 nations
Events37


The event took place at altitude which is believed to have a positive effect on the performance in some events.

Medal summary

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Daniel Abenzoar-Foulé (LUX)10.42  Michael Neophytou (CYP)10.61  Darren Gilford (MLT)10.63
200 metres  Daniel Abenzoar-Foulé (LUX)21.38  Michael Neophytou (CYP)21.91  Mario Bonello (MLT)21.95
400 metres  Johan Mordijck (LUX)48.23  Marios Mardas (CYP)48.39  Nikolai Portelli (MLT)48.66
800 metres  Brice Etes (MON)1:54.71  Víctor Martínez (AND)1:55.40  Zafer Sukuşu (CYP)1:55.57
1500 metres  Víctor Martínez (AND)3:58.01  Christian Thielen (LUX)3:58.36  Zafer Sukuşu (CYP)3:59.32
5000 metres  Toni Bernadó (AND)14:39.46  Mustapha Tantan (MON)14:58.97  Alexandros Kalogerogiannis (CYP)15:05.86
10,000 metres  Mustapha Tantan (MON)31:30.69  Toni Bernadó (AND)31:40.85  Thierry Hübsch (LUX)32:24.37
110 metres hurdles  Claude Godart (LUX)14.54  Jón Arnar Magnússon (ISL)15.13  Ólafur Guðmundsson (ISL)15.37
400 metres hurdles  Björgvin Víkingsson (ISL)53.49  Constantinos Constantinou (CYP)53.86  Ioannis Kostikiadis (CYP)54.21
3000 metres steeplechase  Pascal Groben (LUX)9:15.1  Josep Sansa (AND)9:17.6  Jamal Baaziz (MON)9:34.1
4 × 100 metres relay  Malta
Mario Bonello
Rachid Chouhal
Darren Gilford
Jeandre Mallia
40.63  Luxembourg
Johan Mordijck
Daniel Abenzoar-Foulé
Claude Godart
Christian Kemp
41.32  Iceland
Þorsteinn Ingvarsson
Ólafur Guðmundsson
Halldór Lárusson
Jón Arnar Magnússon
42.90
4 × 400 metres relay  Cyprus
Prokopis Andreou
Marios Mardas
Stefanos Nearchou
Christos Christou
3:15.85  Malta
Mario Bonello
Ivan Borg
Karl Farrugia
Nikolai Portelli
3:18.74  San Marino
Ivano Bucci
Luca Buscarini
Glauco Martini
Fabrizio Righi
3:20.33
High jump  Kyriakos Ioannou (CYP)2.18  Ioannis Constantinou (CYP)2.15  Asmir Mirascic (LUX)2.03
Pole vault  Stefanos Demosthenous (CYP)5.00  Bernat Vilella (AND)
 Laurent Pater (LUX)
4.70 Not awarded
Long jump  Andrei Mikhalkevitch (LUX)7.62  Rachid Chouhal (MLT)7.61  Jón Arnar Magnússon (ISL)7.30
Triple jump  Panayotis Papavarnavas (CYP)15.11  Rachid Chouhal (MLT)14.57  Þorstein Ingvarsson (ISL)14.43
Shot put  Óðinn Björn Þorsteinsson (ISL)17.15  Georges Aresti (CYP)16.26  Petros Mitsides (CYP)16.06
Discus throw  Georges Aresti (CYP)53.70  Óðinn Björn Þorsteinsson (ISL)51.23  Petros Mitsides (CYP)50.82
Javelin throw  Ioannis Stylianou (CYP)64.06  Moïse Louisy-Louis (MON)58.75  Jean-Paul Callus (MLT)58.12

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Eleni Artymata (CYP)11.67  Marilia Grigoriou (CYP)11.79  Chantal Hayen (LUX)12.03
200 metres  Eleni Artymata (CYP)23.98  Marilia Grigoriou (CYP)23.99  Charlene Attard (MLT)25.14
400 metres  Alissa Kallinikou (CYP)55.04  Martina Xuereb (MLT)57.89  Ramona Papaioannou (CYP)58.10
800 metres  Anny Christofidou (CYP)2:09.57  Gavriela Sofokleous (CYP)2:12.10  Lisa Bezzina (MLT)2:16.76
1500 metres  Anna Christofidou (CYP)4:31.27  Gavriela Sofokleous (CYP)4:38.25  Íris Anna Skúladóttir (ISL)4:45.28
5000 metres  Íris Anna Skúladóttir (ISL)17:55.39  Carol Galea (MLT)17:58.66  Fríða Rún Þórðardóttir (ISL)18:15.70
10,000 metres  Carol Galea (MLT)37:40.36  Lisa Bezzina (MLT)38:35.51  Fríða Rún Þórðardóttir (ISL)38:49.87
100 metres hurdles  Morfo Baourda (CYP)14.05  Kim Reuland (LUX)14.48  Mandy Charlet (LUX)14.77
4 × 100 metres relay  Cyprus
Morfo Paourda
Melini Hadjitheori
Eleni Artymata
Melin Menelaou
45.40  Malta
Charlene Attard
Diane Borg
Therese Mallia
Lara Scerri
47.21  Luxembourg
Chantal Hayen
Kim Reuland
Laurence Kipgen
Sandra Frisch
47.48
4 × 400 metres relay  Cyprus
Anne Christofidou
Gavriela Sofokleous
Nikoletta Ignatiou
Alissa Kalinikou
3:49.15  Malta
Charlene Attard
Diane Borg
Lara Scerri
Martina Xuereb
3:50.29  Luxembourg
Mandy Charlet
Carole Frisch
Katrijn Van Damme
Kim Reuland
3:55.86
High jump  Ioulia Farmaka (CYP)1.75  Tammy Kieffer (LUX)1.65  Margarita Proestou (CYP)1.65
Pole vault  Þórey Edda Elísdóttir (ISL)4.40  Anna Fitidou (CYP)4.10  Stéphanie Vieillevoye (LUX)3.20
Long jump  Irene Charalambous (CYP)6.17  Rebecca Camilleri (MLT)5.94  Montserrat Pujol (AND)5.75
Triple jump  Maria Diikiti (CYP)12.82  Montserrat Pujol (AND)12.20  Jóhanna Ingadóttir (ISL)11.61
Shot put  Christina Strovolidou (CYP)14.07  Kim Schartz (LUX)13.69  Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)12.74
Discus throw  Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)46.07  Alexandra Klatsia (CYP)44.41  Charikilia Odysseos (CYP)42.28
Hammer throw  Paraskevi Theodorou (CYP)53.09  Vilborg Jóhannsdóttir (ISL)37.10  Elena Villalón (AND)36.24
Javelin throw  Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)57.05  Vigdís Guðjónsdóttir (ISL)52.68  Eleni Mavroudi (CYP)46.67

Men's results

100 metres

200 metres

June 4
Wind: -2.2 m/s

RankNameNationalityTimeNotes
Daniel Abenzoar-Foulé Luxembourg21.38
Michael Neophytou Cyprus21.91
Mario Bonello Malta21.95
4Ioannis Georgallis Cyprus22.13
5Halldór Lárusson Iceland23.18
6Rachid Chouhal Malta23.18

400 metres

800 metres

May 31

RankNameNationalityTimeNotes
Brice Etès Monaco1:54.71
Víctor Martínez Andorra1:55.40
Zafer Sukuşu Cyprus1:55.57
4Christian Thielen Luxembourg1:55.67
5Mike Schumacher Luxembourg1:56.12
6Gauti Jóhannesson Iceland1:56.91
7Angelos Ioannou Cyprus1:57.05
8Jean-Marc Leandro Monaco1:57.33
9Florian Hilti Liechtenstein1:57.38
10Mark Herrera Malta1:57.97
11Glauco Martini San Marino2:02.56

1500 metres

June 4

RankNameNationalityTimeNotes
Víctor Martínez Andorra3:58.01
Christian Thielen Luxembourg3:58.36
Zafer Sukuşu Cyprus3:59.32
4Jean-Marc Leandro Monaco3:59.82
5Josep Sansa Andorra4:02.14
6Mark Herrera Malta4:02.36
7Florian Hilti Liechtenstein4:03.69
8Kaïs Adli Monaco4:06.89
9Pascal Groben Luxembourg4:08.18
10Yiannakis Klenthous Cyprus4:09.19

5000 metres

June 4

RankNameNationalityTimeNotes
Toni Bernadó Andorra14:39.49
Mustapha Tantan Monaco14:58.97
Alexandros Kalogerogiannis Cyprus15:05.86
4Thierry Hübsch Luxembourg15:15.51
5Vincent Nothum Luxembourg15:21.91
6Stefan Guðmundsson Iceland15:31.07
7Kári Steinn Karlsson Iceland15:52.21
Joan Moya AndorraDNF

10,000 metres

May 31

RankNameNationalityTimeNotes
Mustapha Tantan Monaco31:30.69
Toni Bernadó Andorra31:40.85
Thierry Hübsch Luxembourg32:24.37
4Kári Steinn Karlsson Iceland33:21.64
Joan Moya AndorraDNF

110 metres hurdles

400 metres hurdles

June 2

RankNameNationalityTimeNotes
Björgvin Vikingsson Iceland53.49
Constantinos Constantinou Cyprus53.86
Ioannis Kostikiadis Cyprus54.21
4Marcello Carattoni San Marino57.93

3000 metres steeplechase

June 2

RankNameNationalityTimeNotes
Pascal Groben Luxembourg9:15.1
Josep Sansa Andorra9:17.6
Jamal Baaziz Monaco9:34.1
4Stefán Guðmundsson Iceland9:41.3
Joan Moya AndorraDNF
Panayiotis Kyprianou CyprusDNF

4 x 100 metres relay

Heats – June 2

RankHeatNationCompetitorsTimeNotes
11 MaltaMario Bonello, Darren Gilford, Rachid Chouhal, Jeandre Mallia40.63Q, NR
21 CyprusMichael Neophytou, Ioannis Georgallis, Christos Kaimakliotis, Georgio Lavinthis40.69Q
32 LuxembourgJohan Mordijck, Daniel Abenzoar-Foulé, Claude Godart, Christian Kemp41.22Q
42 San MarinoLuca Buscarini, Marcello Carattoni, Federico Gorrieri, Fabrizio Righi42.30Q
51 IcelandÞorsteinn Ingvarsson, Ólafur Guðmundsson, Halldór Lárusson, Jónas Hallgrímsson42.40q
62 MonacoMichel Arlanda, Sébastien Gattuso, Sébastien Rousset, Frédéric Vidal43.55q
72 AndorraOriol Guillem, Josep Mazón, Bernat Vilella, Ignas Villamayor44.58

Final – June 4

RankNationCompetitorsTimeNotes
 MaltaMario Bonello, Rachid Chouhal, Darren Gilford, Jeandre Mallia40.63=NR
 LuxembourgJohan Mordijck, Daniel Abenzoar-Foulé, Claude Godart, Christian Kemp41.32
 IcelandÞorsteinn Ingvarsson, Ólafur Guðmundsson, Halldór Lárusson, Jón Arnar Magnússon42.90
4 MonacoMoise Louisy-Louis, Marc De Marino, Sébastien Rousset, Frédéric Vidal43.93
 San MarinoLuca Buscarini, Marcello Carattoni, Federico Gorrieri, Fabrizio RighiDQ
 CyprusMichael Neophytou, Ioannis Georgallis, Christos Kaimakliotis, Georgio LavinthisDQ

4 x 400 metres relay

June 4

RankNationCompetitorsTimeNotes
 CyprusProkopis Andreou, Marios Mardas, Stefanos Nearchou, Christos Christou3:15.85
 MaltaMario Bonello, Ivan Borg, Karl Farrugia, Nikolai Portelli3:18.74
 San MarinoIvano Bucci, Luca Buscarini, Glauco Martini, Fabrizio Righi3:20.33
4 MonacoKaïs Adli, Florent Battistel, Brice Etès, Jean-Marc Leandro3:21.66
5 IcelandÓlafur Guðmundsson, Halldór Lárusson, Jón Arnar Magnússon, Björgvin Vikingsson3:23.79
 LuxembourgRaoul Petit, Johan Mordijck, Claude Godart, Daniel Abenzoar-FouléDQ

High jump

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Kyriacos Ioannou Cyprus2.18
Ioannis Constantinou Cyprus2.15
Asmir Mirascic Luxembourg2.03
4Þorsteinn Ingvarsson Iceland1.80

Pole vault

May 31

RankNameNationalityResultNotes
Stefanos Demosthenous Cyprus5.00
Bernat Vilella Andorra4.70
Laurent Pater Luxembourg4.70
4Jón Arnar Magnússon Iceland4.60
5Mike Gira Luxembourg4.30
6Xavier Consegal Andorra4.10

Long jump

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Andrei Mikhalkevitsch Luxembourg7.62
Rachid Chouhal Malta7.61
Jón Arnar Magnússon Iceland7.30
4Luca Maccapani San Marino7.09
5Þorsteinn Ingvarsson Iceland7.02
6Federico Gorrieri San Marino6.99
7Moïse Louisy-Louis Monaco6.89
8Andreas Efstathiou Cyprus6.85

Triple jump

June 4

RankNameNationalityResultNotes
Panayotis Papavarnavas Cyprus15.11
Rachid Chouhal Malta14.57NR
Þorsteinn Ingvarsson Iceland14.43
4Federico Gorrieri San Marino14.30w
5Ólafur Guðmundsson Iceland14.29

Shot put

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Óðinn Björn Þorsteinsson Iceland17.15
Georgios Arestis Cyprus16.26
Petros Mitsides Cyprus16.06
4Jón Arnar Magnússon Iceland15.25
5Ángel Moreno Andorra12.64

Discus throw

May 31

RankNameNationalityResultNotes
Georgios Arestis Cyprus53.70
Óðinn Björn Þorsteinsson Iceland51.23
Petros Mitsides Cyprus50.82
4Ángel Moreno Andorra43.80

Javelin throw

June 4

RankNameNationalityResultNotes
Ioannis Stylianou Cyprus64.06
Moïse Louisy-Louis Monaco58.75
Jean-Paul Callus Malta58.12
4Jón Arnar Magnússon Iceland56.96
5Adria Pérez Andorra51.83

Women's results

100 metres

200 metres

400 metres

800 metres

May 31

RankNameNationalityTimeNotes
Anny Christofidou Cyprus2:09.57
Gavriela Sofokleous Cyprus2:12.10
Lisa Bezzina Malta2:16.76
4Eygerður Hafþórsdóttir Iceland2:17.81
5Natalia Gallego Andorra2:22.64
6Eva Iglesias Andorra2:25.96

1500 metres

June 2

RankNameNationalityTimeNotes
Anny Christofidou Cyprus4:31.27
Gavriela Sofokleous Cyprus4:38.25
Íris Anna Skúladóttir Iceland4:45.28
4Lisa Bezzina Malta4:49.93
5Maryse Scheller Luxembourg4:52.32
6Eygerður Hafþórsdóttir Iceland4:55.69
7Eva Iglesias Andorra5:00.98

5000 metres

May 31

RankNameNationalityTimeNotes
Íris Anna Skúladóttir Iceland17:55.39
Carol Galea Malta17:58.66
Fríða Rún Þórðardóttir Iceland18:15.70
4Silvia Felipo Andorra18:19.38
5Kerstin Mennenga Liechtenstein19:13.68
Mariana Weber MonacoDNF

10,000 metres

June 4

RankNameNationalityTimeNotes
Carol Galea Malta37:40.36
Lisa Bezzina Malta38:35.51
Fríða Rún Þórðardóttir Iceland38:49.87
4Silvia Felipo Andorra39:59.91
5Kerstin Mennenga Liechtenstein40:05.89

100 metres hurdles

June 4
Wind: -1.0 m/s

RankNameNationalityTimeNotes
Morfo Baourda Cyprus14.05
Kim Reuland Luxembourg14.48
Mandy Charlet Luxembourg14.77
4Kristín Birna Ólafsdóttir Iceland14.97
5Vilborg Jóhannsdóttir Iceland15.00
6Barbara Rustignoli San Marino15.49

4 x 100 metres relay

June 4

RankNationCompetitorsTimeNotes
 CyprusMorfo Paourda, Melini Hadjitheori, Eleni Artymata, Melin Menelaou45.40GR, NR
 MaltaCharlene Attard, Diane Borg, Therese Mallia, Lara Scerri47.21
 LuxembourgChantal Hayen, Kim Reuland, Laurence Kipgen, Sandra Frisch47.48
4 IcelandVilborg Jóhannsdóttir, Sigurbjörg Olafsdóttir, Kristín Birna Ólafsdóttir, Jóhanna Ingadóttir48.63
5 San MarinoMartina Pretelli, Eleonora Rossi, Barbara Rustignoli, Milen Tura50.99
6 AndorraLorena Álvarez, María Fernández, Roser Mazón, Montserrat Pujol51.17NR

4 x 400 metres relay

June 4

RankNationCompetitorsTimeNotes
 CyprusAnne Christofidou, Gavriela Sofokleous, Nikoletta Ignatiou, Alissa Kalinikou3:49.15
 MaltaCharlene Attard, Diane Borg, Lara Scerri, Martina Xuereb3:50.29
 LuxembourgMandy Charlet, Carole Frisch, Katrijn Van Damme, Kim Reuland3:55.86
4 IcelandSigurbjörg Olafsdóttir, Kristín Birna Ólafsdóttir, Eygerður Hafþórsdóttir, Jóhanna Ingadóttir4:02.04

High jump

June 4

RankNameNationalityResultNotes
Ioulia Farmaka Cyprus1.75
Tammy Kieffer Luxembourg1.65
Margarita Proestou Cyprus1.65
4Margarida Moreno Andorra1.65
5Dagrún Þorsteinsdóttir Iceland1.60
6Barbara Rustignoli San Marino1.60
6Milena Tura San Marino1.60
8Carole Kieffer Luxembourg1.55
9Lorena Álvarez Andorra1.55

Pole vault

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Þórey Edda Elísdóttir Iceland4.40GR
Anna Fitidou Cyprus4.10
Stéphanie Vieillevoye Luxembourg3.20
4Eleonora Rossi San Marino3.00
5María Martínez Andorra2.60
6Sara Guerra Andorra2.40

Long jump

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Irene Charalambous Cyprus6.17
Rebecca Camilleri Malta5.94
Montserrat Pujol Andorra5.75NR
4Jóhanna Ingadóttir Iceland5.69
5Laurence Kipgen Luxembourg5.68
6Georgia Papaconstantinou Cyprus5.46
7Laura Rossell Andorra4.90

Long jump

May 31

RankNameNationalityResultNotes
Maria Diikiti Cyprus12.71
Montserrat Pujol Andorra12.20
Jóhanna Ingadóttir Iceland11.61
4Lorena Álvarez Andorra11.22

Shot put

May 31

RankNameNationalityResultNotes
Christina Strovolidou Cyprus14.07
Kim Schartz Luxembourg13.69
Ásdís Hjálmsdóttir Iceland12.74
4Antonella Chouhal Malta10.38

Discus throw

June 4

RankNameNationalityResultNotes
Ásdís Hjálmsdóttir Iceland46.07
Alexandra Klatsia Cyprus44.41
Charikilia Odysseos Cyprus42.28
4Antonella Chouhal Malta34.50

Hammer throw

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Paraskevi Theodorou Cyprus53.09GR
Vilborg Jóhannsdóttir Iceland37.10
Elena Villalón Andorra36.24
4Laura Rossell Andorra28.44

Javelin throw

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Ásdís Hjálmsdóttir Iceland57.05
Vigdís Guðjónsdóttir Iceland52.68
Eleni Mavroudi Cyprus46.67
4Elena Villalón Andorra7.20

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Cyprus19121041
2 Luxembourg66719
3 Iceland64919
4 Malta29617
5 Andorra2529
6 Monaco2215
7 San Marino0011
8 Liechtenstein0000
Totals (8 nations)373836111

Participating nations

References

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.