Athletics at the 2003 Games of the Small States of Europe

Athletics at the 2003 Games of the Small States of Europe were held at the Matthew Micallef St. John Athletic Stadium in Marsa, Malta between 3 and 7 June.

Athletics at the 2003 Games of the Small States of Europe
Host cityMarsa, Malta
Date(s)3 – 7 June
Main stadiumMatthew Micallef St. John Athletic Stadium
Participation150 athletes from
8 nations
Events29


Medal summary

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Anninos Marcoullides (CYP)10.38  Anthimos Rotos (CYP)10.44  Darren Gilford (MLT)10.56
200 metres  Anninos Marcoullides (CYP)20.95  Daniel Abenzoar-Foulé (LUX)21.15  Gian Nicola Berardi (SMR)21.68
400 metres  Marios Mardas (CYP)47.51  Nikolai Portelli (MLT)48.14  Evripides Demosthenous (CYP)48.19
800 metres  David Fiegen (LUX)1:51.52  Constantinos Hadjimarcou (CYP)1:52.17  Víctor Martínez (AND)1:52.66
1500 metres  Björn Margeirsson (ISL)3:48.53  Christos Papapetrou (CYP)3:50.55  Víctor Martínez (AND)3:51.19
5000 metres  Mustapha Tantan (MON)14:43.28  Frederick Baldacchino (MLT)14:43.40  Toni Bernadó (AND)
10,000 metres  Toni Bernadó (AND)30:57.33  Joan Ramon Moya (AND)30:59.48  Frederick Baldacchino (MLT)31:02.88
3000 metres steeplechase  Panayiotis Kyprianou (CYP)8:56.18 GR  Pascal Groben (LUX)9:00.50  Pep Sansa (AND)9:04.44
4×100 metres relay  Cyprus
Anninos Marcoullides
Anthimos Rotos
Costantinos Kokkinos
Andreas Ioannou
40.08 GR  Malta
Darren Gilford
Mario Bonello
Nikolai Portelli
Rachid Chouhal
41.00  San Marino
Marcello Carattoni
Federico Gorrieri
Gian Nicola Berardi
Fabrizio Righi
41.71
4×400 metres relay  Cyprus
Evripides Demosthenous
George Aphamis
Stephanos Hadjinicolaou
Marios Mardas
3:12.51 GR  Luxembourg
Jeff Steffen
Jeff Reuter
Daniel Abenzoar-Foulé
Claude Godart
3:15.53  Malta
Rachid Chouhal
Karl Farrugia
Mario Bonello
Nikolai Portelli
3:16.18
Long jump  Rachid Chouhal (MLT)7.50  Costantinos Proestos (CYP)6.99  Andrea Athanasiou (CYP)6.97
Triple jump  Stelios Kapsalis (CYP)15.20  Stelios Petrou (CYP)15.07  Jónas Hallgrímsson (ISL)14.91
Shot put  Georgios Arestis (CYP)15.98  Petros Mitsides (CYP)15.71  Odimm Thorstansson (ISL)15.53
Discus throw  Magn Hallgrimsson (ISL)59.01  Petros Mitsides (CYP)52.29  Georgios Arestis (CYP)52.03
Javelin throw  Pieros Tsissios (CYP)67.17  Panayiotis Kalogerou (CYP)68.00  Gabriele Mazza (SMR)71.70

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Marilia Gregoriou (CYP)11.67 GR  Sunna Gestsdóttir (ISL)12.02  Silja Úlfarsdóttir (ISL)12.24
200 metres  Marilia Gregoriou (CYP)23.56  Sunna Gestsdóttir (ISL)24.36  Eleni Artymata (CYP)24.91
400 metres  Androulla Sialou (CYP)52.66 GR  Tanya Blake (MLT)54.46  Alissa Kallinikou (CYP)54.92
800 metres  Tanya Blake (MLT)2:07.21  Anne Christofidou (CYP)2:08.74  Nobili Martine (LUX)2:12.63
1500 metres  Tanya Blake (MLT)4:29.01  Elisa Vagnini (SMR)4:31.35  Gavriela Sofokleous (CYP)4:35.08
5000 metres  Friða Rún Þórðardóttir (ISL)17:10.14  Martha Erntsdóttir (ISL)17:12.66  Giselle Camilleri (MLT)17:26.96
10,000 metres  Carol Galea (MLT)36:13.97  Silvia Felipo (AND)38:29.43  Mariana Weber (MON)39:27.77
100 metres hurdles  Evmorfia Baourda (CYP)13.99  Xenia Herodotou (CYP)15.16  Vilborg Jóhannsdóttir (ISL)15.36
4×100 metres relay  Cyprus
Stella Charalambous
Eleni Artymata
Melina Menelaou
Marilia Gregoriou
47.71  Malta
Therese Mallia
Celine Pace
Deirdre Farrugia
Suzanne Spiteri
48.05  Iceland
Vilborg Jóhannsdóttir
Sigurbjörg Ólafsdóttir
Silja Úlfarsdóttir
Sunna Gestsdóttir
50.28
4×400 metres relay  Cyprus
Anne Christofidou
Gavriela Sofokleous
Theodora Kyriacou
Alissa Kallinikou
3:44.48 GR  Malta
Charlene Attard
Suzanne Spiteri
Celine Pace
Tanya Blake
3:45.69  Iceland
Sigurbjörg Ólafsdóttir
Vilborg Jóhannsdóttir
Sunna Gestsdóttir
Silja Úlfarsdóttir
3:53.19
Long jump  Irini Charalambous (CYP)6.46 GR  Sunna Gestsdóttir (ISL)6.30  Rebecca Camilleri (MLT)5.86
Triple jump  Maria Diikiti (CYP)12.89 GR  Thomaid Polidorou (CYP)12.22  Lara Gerada (MLT)11.90
Discus throw  Alexandra Klatsia (CYP)41.38  Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)40.94  Halla Heimisdóttir (ISL)40.23
Javelin throw  Sigrún Fjeldstedottir (ISL)47.80  Vigdís Guðjónsdóttir (ISL)47.36  Carla Lella (CYP)45.90

Men's results

100 metres

200 metres

400 metres

800 metres

June 3

RankNameNationalityTimeNotes
David Fiegen Luxembourg1:51.52
Constantinos Hadjimarcou Cyprus1:52.17
Víctor Martínez Andorra1:52.66
4Brice Etès Monaco1:53.13
5Jean-Marc Leandro Monaco1:56.38
6Antonis Melas Cyprus1:57.38
7Mark Herrera Malta1:57.97
8Fabio Spiteri Malta2:00.01
9Daniel Macial Andorra2:01.64
10Florian Hilti Liechtenstein2:05.44
11Björn Mergersson Iceland2:44.03
12Ragnor Frostasson Iceland2:44.45

1500 metres

June 7

RankNameNationalityTimeNotes
Björn Mergersson Iceland3:48.53
Christos Papapetrou Cyprus3:50.55
Víctor Martínez Andorra3:51.19
4Georgios Loucaides Cyprus3:51.39
5Jean-Marc Leandro Monaco3:53.89
6Kais Adli Monaco3:54.70
7Christian Thielen Luxembourg3:56.01
8Alex Busuttil Malta3:56.45
9Florian Hilti Liechtenstein3:58.84
10Pere Cornellà Andorra4:00.32
11Mark Herrera Malta4:01.24

5000 metres

June 3

RankNameNationalityTimeNotes
Toni Bernadó Andorra14:29.93
Joan Ramon Moya Andorra14:31.51
Frederic Baldacchino Malta14:35.52
4Mustapha Tantan Monaco14:38.85
5Georgios Loucaides Cyprus14:41.11
6Christos Papapetrou Cyprus14:59.37
7Vincent Nothum Luxembourg15:00.94
8John Buhagiar Malta15:01.60

10,000 metres

June 5

RankNameNationalityTimeNotes
Toni Bernadó Andorra30:57.33
Joan Ramon Moya Andorra30:59.48
Frederic Baldacchino Malta31:02.88
4Charles Cilia Malta31:31.97
5Renos Theodorou Cyprus31:35.21
6Costas Constantinou Cyprus32:35.25
Mustapha Tantan MonacoDNF

3000 metres steeplechase

June 3

RankNameNationalityTimeNotes
Panayiotis Kyprianou Cyprus8:56.18
Pascal Groben Luxembourg9:00.50
Josep Sansa Andorra9:04.44
4Renos Theodorou Cyprus9:15.48
5Jamal Baaziz Monaco9:17.12
6Pere Cornellà Andorra9:18.53

4 x 100 metres relay

June 7

RankNationCompetitorsTimeNotes
 CyprusAnninos Marcoullides, Anthimos Rotos, Costantinos Kokkinos, Andreas Ioannou40.08GR
 MaltaDarren Gilford, Mario Bonello, Nikolai Portelli, Rachid Chouhal41.00
 San MarinoMarcello Carattoni, Federico Gorrieri, Gian Nicola Berardi, Fabrizio Righi41.71NR
4 IcelandRajnir Ólafsson, Bjarni Traustason, Guðmundur Jónsson, Ragnor Frostasson43.48
 MonacoFrédéric Vidal, Sébastien Gattuso, Sébastien Rousset, Michel ArlandaDQ

4 x 400 metres relay

June 7

RankNationCompetitorsTimeNotes
 CyprusEvripides Demosthenous, George Aphamis, Stephanos Hadjinicolaou, Marios Mardas3:12.51GR
 LuxembourgJeff Steffen, Jeff Reuter, Daniel Abenzoar-Foulé, Claude Godart3:15.53
 MaltaRachid Chouhal, Karl Farrugia, Mario Bonello, Nikolai Portelli3:16.18NR
4 MonacoMehdi Kheddar, Marc De Marino, Sébastien Androt, Brice Etès3:20.19
5 IcelandBjarni Traustason, Ragnor Frostasson, Björn Mergersson, Björgvin Vikingsson3:20.99

Long jump

June 5

RankNameNationalityResultNotes
Rachid Chouhal Malta7.50
Costantinos Proestos Cyprus6.99
Andrea Athanasiou Cyprus6.97
4Jónas Hallgrímsson Iceland6.92
5Federico Gorrieri San Marino6.86
6Moïse Louisy-Louis Monaco6.76
7Bjarn Traustason Iceland6.73
Luca Maccapani San MarinoNM

Triple jump

June 3

RankNameNationalityResultNotes
Stelios Kapsalis Cyprus15.20
Stelios Petrou Cyprus15.07
Jónas Hallgrímsson Iceland14.91
4Federico Gorrieri San Marino14.71NR
5Manuel Pulis Malta14.47

Shot put

June 3

RankNameNationalityResultNotes
Georges Aresti Cyprus15.98
Petros Mitsides Cyprus15.71
Odimm Thorstansson Iceland15.53
4Magnus Hallgrimsson Iceland15.31
5Ángel Moreno Andorra11.87
6Nichola Camilleri Malta11.82

Discus throw

June 3

RankNameNationalityResultNotes
Magnus Hallgrimsson Iceland59.01
Petros Mitsides Cyprus52.29
Georges Aresti Cyprus52.03
4Odimm Thorstansson Iceland48.99
5Ángel Moreno Andorra42.43
6Mario Mifsud Malta33.27

Javelin throw

June 5

RankNameNationalityResultNotes
Panyiotis Kalogerou Cyprus72.10
Gabriele Mazza San Marino66.50
Antoine Collette Luxembourg65.83
4Ioannis Stylianou Cyprus62.72
5René Michlig Liechtenstein62.09
6Moïse Louisy-Louis Monaco61.36
7Guðmundur Jónsson Iceland60.55
8Jean-Paul Callus Malta52.62
9Adrià Pérez Andorra51.01
10Edwin Zammit Malta44.28

Women's results

100 metres

200 metres

400 metres

June 5

RankNameNationalityTimeNotes
Androulla Sialou Cyprus52.66GR
Tanya Blake Malta54.46
Alissa Kallinikou Cyprus54.92
4Charlene Attard Malta57.66
5Irène Tiéndrebeogo Monaco57.69
6Lucille Maes Monaco1:00.11
7Imma Sabaté Andorra1:05.16
Silja Úlfarsdóttir IcelandDNF

800 metres

June 3

RankNameNationalityTimeNotes
Tanya Blake Malta2:07.21
Anne Christofidou Cyprus2:08.74
Martine Nobili Luxembourg2:12.63
4Caroline Mangion Monaco2:15.16
5Gavriela Sofokleous Cyprus2:16.19
6Friða Rún Þórðardóttir Iceland2:23.55

1500 metres

June 7

RankNameNationalityTimeNotes
Tanya Blake Malta4:29.01NR
Elisa Vagnini San Marino4:31.35
Gavriela Sofokleous Cyprus4:35.08
4Friða Rún Þórðardóttir Iceland4:41.11
5Martha Ernstdóttir Iceland4:43.65
6Silvia Felipo Andorra4:54.80
7Lisa Camilleri Malta5:02.86
Anne Christofidou CyprusDNF

5000 metres

June 5

RankNameNationalityTimeNotes
Friða Rún Þórðardóttir Iceland17:10.14
Martha Ernstdóttir Iceland17:12.66
Giselle Camilleri Malta17:26.96
4Silvia Felipo Andorra18:12.70
5Mariana Weber Monaco18:37.73
6Stephanie Sofocleous Cyprus18:49.36
Carol Galea MaltaDNF
Elisa Vagnini San MarinoDNF

10,000 metres

June 3

RankNameNationalityTimeNotes
Carol Galea Malta36:13.97
Silvia Felipo Andorra38:29.43
Mariana Weber Monaco39:27.77

100 metres hurdles

June 5
Wind: +1.2 m/s

RankNameNationalityTimeNotes
Evmorfia Baourda Cyprus13.99
Xenia Herodotou Cyprus15.16
Vilborg Jóhannsdóttir Iceland15.36
4Sigurbjörg Ólafsdóttir Iceland16.50
Vicky Barbera AndorraDNF

4 x 100 metres relay

June 7

RankNationCompetitorsTimeNotes
 CyprusStella Charalambous, Eleni Artymata, Melina Menelaou, Marilia Gregoriou47.71
 MaltaTherese Mallia, Celine Pace, Deirdre Farrugia, Suzanne Spiteri48.05
 IcelandVilborg Jóhannsdóttir, Sigurbjörg Ólafsdóttir, Silja Úlfarsdóttir, Sunna Gestsdóttir50.28

4 x 400 metres relay

June 7

RankNationCompetitorsTimeNotes
 CyprusAnne Christofidou, Gavriela Sofokleous, Theodora Kyriacou, Alissa Kallinikou3:44.48GR
 MaltaCharlene Attard, Suzanne Spiteri, Celine Pace, Tanya Blake3:45.69NR
 IcelandSigurbjörg Ólafsdóttir, Vilborg Jóhannsdóttir, Sunna Gestsdóttir, Silja Úlfarsdóttir3:53.19
4 MonacoPauline Maes, Lucille Maes, Caroline Mangion, Irène Tiéndrebeogo3:57.20

Long jump

June 7

RankNameNationalityResultNotes
Irene Charalambous Cyprus6.38GR
Sunna Gestsdóttir Iceland6.30NR
Rebecca Camilleri Malta5.86
4Sigurbjörg Ólafsdóttir Iceland5.78
5Evangelia Louca Cyprus5.59
6Montserrat Pujol Andorra5.48
7Lara Gerada Malta5.38
8Vicky Barbera Andorra5.20

Triple jump

June 5

RankNameNationalityResultNotes
Maria Diikiti Cyprus12.89GR
Thomaida Polidorou Cyprus12.22
Lara Gerada Malta11.90
4Rakel Tryggvadóttir Iceland11.82
5Montserrat Pujol Andorra11.72
6Lucia Gualandra San Marino11.50
7Laura Rossell Andorra11.04
Rebecca Camilleri MaltaDQ

Discus throw

June 3

RankNameNationalityResultNotes
Alexandra Klatsia Cyprus41.38
Ásdís Hjálmsdóttir Iceland40.94
Halla Hemisdóttir Iceland40.23
4Jennifer Pace Hickey Malta31.42
5Antonella Cachia Malta28.78
6Elena Villalón Andorra25.20

Javelin throw

June 5

RankNameNationalityResultNotes
Sigrún Fjeldstedottir Iceland47.80
Vigdís Guðjónsdóttir Iceland47.36
Carla Lella Cyprus45.90
4Johanna Heeb Liechtenstein43.58
5Eleni Mavroudi Cyprus38.21
6Jennifer Pace Hickey Malta36.53NR

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Cyprus1811736
2 Iceland46717
3 Malta46616
4 Luxembourg1315
5 Andorra1247
6 Monaco1012
7 San Marino0134
8 Liechtenstein0000
Totals (8 nations)29292987

Participating nations

References

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.