Athletics at the 2001 Games of the Small States of Europe

Athletics at the 2001 Games of the Small States of Europe were held in San Marino on 30 May, 1 and 2 June.

Athletics at the 2001 Games of the Small States of Europe
Host citySan Marino
Date(s)30 May – 2 June
Participation8 nations
Events31
1999 Liechtenstein


Medal summary

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Anninos Marcoullides (CYP)10.23  Rachid Chouhal (MLT)10.59  Gian Nicola Berardi (SMR)10.62
200 metres  Anninos Marcoullides (CYP)20.91  Mario Bonello (MLT)21.42  Rachid Chouhal (MLT)21.63
400 metres  Salvador Lopes Goncalves (LUX)48.43  Modestos Hadjisolomis (CYP)49.11  Daniel Gómez (AND)49.84
800 metres  Víctor Martínez (AND)1:51.22  David Fiegen (LUX)1:51.54  Brice Etès (MON)1:53.66
1500 metres  Víctor Martínez (AND)3:53.51  Sveinn Margeirsson (ISL)3:55.24  Christian Thielen (LUX)3:56.50
5000 metres  Stathis Stasi (CYP)14:37.68  Toni Bernadó (AND)14:41.87  Manel Fernandes (AND)14:50.62
10,000 metres  Manel Fernandes (AND)32:01.84  Toni Bernadó (AND)32:01.90  John Buhagiar (MLT)32:46.17
110 metres hurdles  Jón Arnar Magnússon (ISL)14.43  Kyriacos Kyriacou (CYP)14.77  Sébastien Rousset (MON)15.23
400 metres hurdles  Costas Pochanis (CYP)51.4  Panayiotis Raptis (CYP)52.6  Daniel Gómez (AND)52.8
3000 metres steeplechase  Stathis Stasi (CYP)8:54.26 GR  Josep Sansa (AND)9:07.25  Pere Cornellá (AND)9:11.87
4×100 metres relay  Cyprus40.98  Malta41.13  Iceland43.10
4×400 metres relay  Cyprus3:17.34  Luxembourg3:18.86  Malta3:20.98
High jump  Einar Karl Hjartarson (ISL)2.25  Neofytos Kalogerou (CYP)2.09  Marios Iacovou (CYP)2.06
Long jump  Jón Arnar Magnússon (ISL)7.41  Cosmas Theodorou (CYP)6.95  Stelios Petrou (CYP)6.83
Triple jump  Stelios Kapsalis (CYP)15.59  Stelios Petrou (CYP)15.31  Sigtryggur Aðalbjörnsson (ISL)14.25
Shot put  Jón Arnar Magnússon (ISL)15.71  Georgios Arestis (CYP)15.71  Stefan Kaufmann (LIE)13.75
Discus throw  Georgios Arestis (CYP)48.46  Ángel Moreno (AND)46.97  Jón Arnar Magnússon (ISL)46.40
Javelin throw  Gabriele Mazza (SMR)69.90  Panos Kalogerou (CYP)66.07  Antoine Collette (LUX)63.14

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Silja Úlfarsdóttir (ISL)11.97  Sunna Gestsdóttir (ISL)12.12  Thessalia Othonos (CYP)12.16
200 metres  Silja Úlfarsdóttir (ISL)24.34  Sunna Gestsdóttir (ISL)24.47  Deirdre Farrugia (MLT)24.80
400 metres  Androulla Sialou (CYP)55.11  Silja Úlfarsdóttir (ISL)55.16  Alissa Kallinikou (CYP)56.31
800 metres  Tanya Blake (MLT)2:06.26  Christa Salt (LUX)2:10.16  Nobili Martine (LUX)2:11.79
1500 metres  Elisa Vagnini (SMR)4:29.77  Christa Salt (LUX)4:33.50  Denise Vorburger (LIE)4:52.65
5000 metres  Elisa Vagnini (SMR)16:59.57  Carol Galea (MLT)17:07.30  Irina Kazakova (MON)17:16.05
10,000 metres  Irina Kazakova (MON)34:41.33 GR  Carol Galea (MLT)34:55.78  Charmaine Sciberras (MLT)37:48.58
4×100 metres relay  Malta48.42  San Marino
Manuela Albani
Elisa Conti
Lucia Gualandra
Sara Moroncelli
51.91 Only two finishers
4×400 metres relay  Cyprus3:45.34 GR  Malta3:52.24  Monaco4:01.93
High jump  Ioulia Farmaka (CYP)1.85  Margarita Proestou (CYP)1.70  Laurence Baum (LUX)1.65
Long jump  Irini Charalambous (CYP)6.08  Montserrat Pujol (AND)5.65 (w)  Lara Gerada (MLT)5.53
Triple jump  Montserrat Pujol (AND)11.57  Lara Gerada (MLT)11.53 (w)  Lucia Gualandra (SMR)11.46
Javelin throw  Vigdís Guðjónsdóttir (ISL)53.43  Johanna Heeb (LIE)41.81 Only two competitors

Men's results

100 metres

200 metres

June 2
Wind: +2.9 m/s

RankNameNationalityTimeNotes
Anninos Marcoullides Cyprus20.91
Mario Bonello Malta21.42
Rachid Chouhal Malta21.63
4Neofytos Kyriakou Cyprus21.88
5Sveinn Þórarinsson Iceland22.16
6François Boffa Monaco22.23
Reynir Logi Ólafsson Iceland?
Michel Arlanda Monaco?

400 metres

June 1

RankNameNationalityTimeNotes
Salvador Lopes Goncalves Luxembourg48.43
Modestos Hadjisolomis Cyprus49.11
Daniel Gómez Andorra49.84SB
4Medhi Kheddar Monaco50.12
5Georgios Christoforou Cyprus50.27
6Karl Farrugia Malta50.67
7Abdu Bahmadi Monaco51.34
8Mark Herrera Malta53.37

800 metres

June 1

RankNameNationalityTimeNotes
Víctor Martínez Andorra1:51.22SB
David Fiegen Luxembourg1:51.54SB
Brice Etès Monaco1:53.66PB
4Giannakis Kleanthous Cyprus1:54.01SB
5Fabio Spiteri Malta1:54.14SB
6Sigurbjörn Árni Arngrímsson Iceland1:54.82
7Sveinn Margeirsson Iceland1:55.32
8Carlos Calvo Luxembourg1:55.55
9Florian Hilti Liechtenstein1:56.16
10Georgios Raftopoulos Cyprus1:56.24
11Mark Herrera Malta2:02.45

1500 metres

June 2

RankNameNationalityTimeNotes
Víctor Martínez Andorra3:53.51PB
Sveinn Margeirsson Iceland3:55.24
Christian Thielen Luxembourg3:56.50
4Alexander Busuttil Malta3:57.14PB
5Giannakis Kleanthous Cyprus3:57.34
6Sigurbjörn Árni Arngrímsson Iceland4:11.93
Djamal Baaziz MonacoDNS
Jean-Marc Leandro MonacoDNS

5000 metres

June 1

RankNameNationalityTimeNotes
Stathis Stasi Cyprus14:37.68
Toni Bernadó Andorra14:41.87
Manel Fernandes Andorra14:50.62
4Vincent Nothum Luxembourg15:09.90
5John Buhagiar Malta15:10.02
6Robert Attard Malta15:41.75
Jean-Marc Leandro Monaco?

10,000 metres

May 30

RankNameNationalityTimeNotes
Manel Fernandes Andorra32:01.84
Toni Bernadó Andorra32:01.90
John Buhagiar Malta32:46.17
Robert Attard MaltaDNS

110 metres hurdles

June 1
Wind: +0.8 m/s

RankNameNationalityTimeNotes
Jón Arnar Magnússon Iceland14.43SB
Kyriacos Kyriacou Cyprus14.77
Sébastien Rousset Monaco15.23
4Ingi Sturla Þórisson Iceland15.32
5Sergi Raya Andorra15.76

400 metres hurdles

June 1

RankNameNationalityTimeNotes
Costas Pochanis Cyprus51.4
Panayiotis Raptis Cyprus52.6
Daniel Gómez Andorra52.8
4Sveinn Þórarinsson Iceland53.5
5Anthony Jarrier-Martin Monaco58.2

3000 metres steeplechase

May 30

RankNameNationalityTimeNotes
Stathis Stasi Cyprus8:54.26GR
Josep Sansa Andorra9:07.25SB
Pere Cornellá Andorra9:11.87
4Djamal Baaziz Monaco9:43.22PB

4 x 100 metres relay

June 2

RankNationCompetitorsTimeNotes
 Cyprus40.98
 Malta41.13NR
 Iceland43.10
 San MarinoGian Nicola Berardi, Federico Gorrieri, Fabrizio Righi, Matteo RighiDQ[1]

4 x 400 metres relay

June 2

RankNationCompetitorsTimeNotes
 Cyprus3:17.34
 Luxembourg3:18.86
 Malta3:20.98
4 Monaco3:23.20

High jump

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Einar Karl Hjartarson Iceland2.25GR
Neofytos Kalogerou Cyprus2.09
Marios Iacovou Cyprus2.06PB
4Christian Gloor Liechtenstein2.00

Long jump

June 1

RankNameNationalityResultNotes
Jón Arnar Magnússon Iceland7.41
Cosmas Theodorou Cyprus6.95
Stelios Petrou Cyprus6.83
4Christian Gloor Liechtenstein6.76
5Sigtryggur Aðalbjörnsson Iceland6.61
6Jeff Steffen Luxembourg6.58
7Federico Gorrieri San Marino6.29
Luca Maccapani San Marino?

Triple jump

May 30

RankNameNationalityResultNotes
Stelios Kapsalis Cyprus15.59
Stelios Petrou Cyprus15.31SB
Sigtryggur Aðalbjörnsson Iceland14.25
4Xavier Montaner Andorra14.25SB

Shot put

May 30

RankNameNationalityResultNotes
Jón Arnar Magnússon Iceland15.71
Georgios Arestis Cyprus15.71
Stefan Kaufmann Liechtenstein13.75
4Ángel Moreno Andorra13.22

Discus throw

May 30

RankNameNationalityResultNotes
Georgios Arestis Cyprus48.46
Ángel Moreno Andorra46.97
Jón Arnar Magnússon Iceland46.40
4Stefan Kaufmann Liechtenstein35.70

Javelin throw

June 1

RankNameNationalityResultNotes
Gabriele Mazza San Marino69.90NR
Panos Kalogerou Cyprus66.07
Antoine Collette Luxembourg63.14
4Adriá Pérez Andorra58.00

Women's results

100 metres

200 metres

June 2
Wind: +2.5 m/s

RankNameNationalityTimeNotes
Silja Úlfarsdóttir Iceland24.34
Sunna Gestsdóttir Iceland24.47
Deirdre Farrugia Malta24.80
4Vaso Papaioannou Cyprus??.??
5Sandra Frisch Luxembourg25.32
6Irène Tiéndrebeogo Monaco25.40
7Sue Spiteri Malta25.43
8Lucile Maes Monaco27.26

400 metres

June 1

RankNameNationalityTimeNotes
Androulla Sialou Cyprus55.11PB
Silja Úlfarsdóttir Iceland55.16SB
Alissa Kallinicou Cyprus56.31SB
4Christa Salt Luxembourg58.47
5Céline Pace Malta1:00.12PB
6Carmen Domenjó Andorra1:01.47
Tanya Blake MaltaDNS

800 metres

June 1

RankNameNationalityTimeNotes
Tanya Blake Malta2:06.26GR
Christa Salt Luxembourg2:10.16
Martine Nobili Luxembourg2:11.79PB
4Stefani Sofokleous Cyprus2:16.25PB
5Marie-Laure Demange Monaco2:18.49PB
6Caroline Mangion Monaco2:21.49
7Tina Thierstein Liechtenstein2:24.03
Elisa Vagnini San MarinoDNS

1500 metres

June 2

RankNameNationalityTimeNotes
Elisa Vagnini San Marino4:29.77
Christa Salt Luxembourg4:33.50
Denise Vorburger Liechtenstein4:52.65
4Eva Iglesias Andorra4:53.53
Marie-Laure Demange MonacoDNS
Carol Galea MaltaDNS
Tanya Blake MaltaDNS

5000 metres

May 30

RankNameNationalityTimeNotes
Elisa Vagnini San Marino16:59.57
Carol Galea Malta17:07.30PB
Irina Kazakova Monaco17:16.05SB
4Charmaine Sciberras Malta17:46.40
5Pascale Schmoetten Luxembourg17:54.23
6Eva Iglesias Andorra19:23.18

10,000 metres

June 1

RankNameNationalityTimeNotes
Irina Kazakova Monaco34:41.33GR
Carol Galea Malta34:55.78
Charmaine Sciberras Malta37:48.58

4 x 100 metres relay

June 2

RankNationCompetitorsTimeNotes
 Malta48.42
 San MarinoManuela Albani, Elisa Conti, Lucia Gualandra, Sara Moroncelli51.91[1]
 AndorraDNS
 CyprusDNS

4 x 400 metres relay

June 2

RankNationCompetitorsTimeNotes
 Cyprus3:45.34
 Malta3:52.24
 Monaco4:01.93

High jump

May 30

RankNameNationalityResultNotes
Ioulia Farmaka Cyprus1.85PB
Margarita Proestou Cyprus1.70
Laurence Baum Luxembourg1.65
4Steffi Baldelli Luxembourg1.60
5Nerea Coto Andorra1.55

Long jump

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Irene Charalambous Cyprus6.08
Montserrat Pujol Andorra5.65 (w)
Lara Gerada Malta5.53
4Monica Pierini San Marino5.46 (w)
5Olivia Giesecke Monaco4.98
Victória Barberá AndorraDNS

Triple jump

June 1

RankNameNationalityResultNotes
Montserrat Pujol Andorra11.57SB
Lara Gerada Malta11.53 (w)
Lucia Gualandra San Marino11.46NR
4Victória Barberá Andorra10.99 (w)

Javelin throw

June 2

RankNameNationalityResultNotes
Vigdís Guðjónsdóttir Iceland53.43
Johanna Heeb Liechtenstein41.81

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Cyprus139426
2 Iceland74314
3 Andorra45413
4 San Marino3126
5 Malta27615
6 Luxembourg1449
7 Monaco1045
8 Liechtenstein0123
Totals (8 nations)31312991

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.