Aquatics at the 2010 Commonwealth Games

The aquatics events at the 2010 Commonwealth Games took place at the SPM Swimming Pool Complex, Talkatora Gardens, Delhi from 4–13 October 2010. Events in the aquatic disciplines of swimming (long course), and diving were contested, with 46 sets of medals being competed for in total.

Training venues

Diving

Men

Event Gold Silver Bronze
1 metre springboard
Alexandre Despatie
 Canada
Matthew Mitcham
 Australia
Scott Robertson
 Australia
3 metre springboard
Alexandre Despatie
 Canada
Reuben Ross
 Canada
Grant Nel
 Australia
10 metre platform
Tom Daley
 England
Matthew Mitcham
 Australia
Bryan Nickson Lomas
 Malaysia
Synchronised
3 metre springboard
 Canada (CAN)
Alexandre Despatie
Reuben Ross
 Australia (AUS)
Matthew Mitcham
Ethan Warren
 Malaysia (MAS)
Bryan Nickson Lomas
Yeoh Ken Nee
Synchronised
10 metre platform
 England (ENG)
Max Brick
Tom Daley
 Australia (AUS)
Matthew Mitcham
Ethan Warren
 Canada (CAN)
Eric Sehn
Kevin Geyson

Women

Event Gold Silver Bronze
1 metre springboard
Jennifer Abel
 Canada
Sharleen Stratton
 Australia
Emilie Heymans
 Canada
3 metre springboard
Sharleen Stratton
 Australia
Jennifer Abel
 Canada
Jaele Patrick
 Australia
10 metre platform
Pandelela Rinong Pamg
 Malaysia
Melissa Wu
 Australia
Alexandra Croak
 Australia
Synchronised
3 metre springboard
 Canada (CAN)
Jennifer Abel
Emilie Heymans
 Australia (AUS)
Briony Cole
Sharleen Stratton
 Australia (AUS)
Jaele Patrick
Olivia Wright
Synchronised
10 metre platform
 Australia (AUS)
Melissa Wu
Alexandra Croak
 Malaysia (MAS)
Pandelela Rinong Pamg
Leong Mun Yee
 Australia (AUS)
Briony Cole
Anabelle Smith

Diving Medal Table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Canada (CAN)5229
2 Australia (AUS)27615
3 England (ENG)2002
4 Malaysia (MAS)1124
Totals (4 nations)10101030

Participating nations

Swimming

Men

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
Brent Hayden
 Canada
22.01 CR Roland Schoeman
 South Africa
22.14 Gideon Louw
 South Africa
22.22
50 m freestyle S9
Matthew Cowdrey
 Australia
25.33
WR
Simon Miller
 England
26.70 Prasanta Karmakar
 India
27.48
100 m freestyle
Brent Hayden
 Canada
47.98
GR
Simon Burnett
 England
48.54 Eamon Sullivan
 Australia
48.69
100 m freestyle S8
Ben Austin
 Australia
1:00.44 Sean Fraser
 Scotland
1:00.77 Blake Cochrane
 Australia
1:00.95
100 m freestyle S10
Benoît Huot
 Canada
53.70
GR
Andrew Pasterfield
 Australia
55.04 Rob Welbourn
 England
55.10
200 m freestyle
Robert Renwick
 Scotland
1:47.88 Kenrick Monk
 Australia
1:47.90 Thomas Fraser-Holmes
 Australia
1:48.22
400 m freestyle
Ryan Cochrane
 Canada
3:48.48 Ryan Napoleon
 Australia
3:48.59 David Carry
 Scotland
3:50.06
1500 m freestyle
Ryan Cochrane
 Canada
15:01.49 Heerden Herman
 South Africa
15:03.70 Daniel Fogg
 England
15:13.50
50 m backstroke
Liam Tancock
 England
24.62
GR
Hayden Stoeckel
 Australia
25.08 Ashley Delaney
 Australia
25.21
100 m backstroke
Liam Tancock
 England
53.59
GR
Daniel Bell
 New Zealand
54.43 Ashley Delaney
 Australia
54.51
200 m backstroke
James Goddard
 England
1:55.58
GR
Gareth Kean
 New Zealand
1:57.37 Ashley Delaney
 Australia
1:58.18
50 m breaststroke
Cameron van der Burgh
 South Africa
27.18
GR
Glenn Snyders
 New Zealand
Brenton Rickard
 Australia
27.67
100 m breaststroke
Cameron van der Burgh
 South Africa
1:00.10 Christian Sprenger
 Australia
1:00.29 Brenton Rickard
 Australia
1:00.46
200 m breaststroke
Brenton Rickard
 Australia
2:10.89
GR
Michael Jamieson
 Scotland
2:10.97 Christian Sprenger
 Australia
2:11.44
50 m butterfly
Jason Dunford
 Kenya
23.35 Geoff Huegill
 Australia
23.37 Roland Schoeman
 South Africa
23.44
100 m butterfly
Geoff Huegill
 Australia
51.69
GR
Ryan Pini
 Papua New Guinea
Antony James
 England
52.50
200 m butterfly
Chad le Clos
 South Africa
1:56.48
GR
Michael Rock
 England
1:57.15 Stefan Hirniak
 Canada
1:57.26
200 m individual medley
James Goddard
 England
1:58.10
GR
Joseph Roebuck
 England
1:59.86 Leith Brodie
 Australia
2:00.00
400 m individual medley
Chad le Clos
 South Africa
4:13.25
GR
Joseph Roebuck
 England
4:15.84 Riaan Schoeman
 South Africa
4:16.86
4 × 100 m freestyle relay
 Australia (AUS)
Kyle Richardson
Eamon Sullivan
Tommaso D'Orsogna
James Magnussen
Cameron Prosser*
3:13.92
GR
 England (ENG)
Adam Brown
Simon Burnett
Ross Davenport
Grant Turner
3:15.05  South Africa (RSA)
Gideon Louw
Graeme Moore
Roland Schoeman
Darian Townsend
3:15.21
4 × 200 m freestyle relay
 Australia (AUS)
Thomas Fraser-Holmes
Nicholas Ffrost
Ryan Napoleon
Kenrick Monk
Leith Brodie*
7:10.29
GR
 Scotland (SCO)
Andrew Hunter
David Carry
Jak Scott
Robert Renwick
Lewis Smith*
Cameron Brodie*
7:14.02  South Africa (RSA)
Jean Basson
Darian Townsend
Jan Venter
Chad le Clos
Sebastien Rousseau*
Heerden Herman*
7:14.18
4 × 100 m medley relay
 Australia (AUS)
Ashley Delaney
Brenton Rickard
Geoff Huegill
Eamon Sullivan
Christian Sprenger*
Kyle Richardson*
3:33.15
GR
 South Africa (RSA)
Charl Crous
Cameron van der Burgh
Chad le Clos
Gideon Louw
Sebastien Rousseau*
Jean Basson*
3:36.12  England (ENG)
Liam Tancock
Daniel Sliwinski
Antony James
Simon Burnett
Christopher Walker-Hebborn*
Adam Brown*
3:36.31
Legend

Women

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
Yolane Kukla
 Australia
24.86 Francesca Halsall
 England
24.98 Hayley Palmer
 New Zealand
25.01
50 m freestyle S9
Natalie du Toit
 South Africa
29.17
GR
Annabelle Williams
 Australia
29.42 Stephanie Millward
 England
29.69
100 m freestyle
Alicia Coutts
 Australia
54.09 Emily Seebohm
 Australia
54.30 Francesca Halsall
 England
54.57
100 m freestyle S9
Natalie du Toit
 South Africa
1:02.36
GR
Stephanie Millward
 England
1:03.69 Ellie Cole
 Australia
1:05.20
200 m freestyle
Kylie Palmer
 Australia
1:57.50 Jazmin Carlin
 Wales
1:58.29 Rebecca Adlington
 England
1:58.47
400 m freestyle
Rebecca Adlington
 England
4:05.68
GR
Kylie Palmer
 Australia
4:07.85 Jazmin Carlin
 Wales
4.08.22
800 m freestyle
Rebecca Adlington
 England
8:24.69 Wendy Trott
 South Africa
8:26.96 Melissa Gorman
 Australia
8:32.37
50 m backstroke
Sophie Edington
 Australia
28.00
GR
Gemma Spofforth
 England
28.03 Georgia Davies
 Wales
Emily Seebohm
 Australia
28.33
100 m backstroke
Emily Seebohm
 Australia
59.79 Gemma Spofforth
 England
1:00.02 Julia Wilkinson
 Canada
1:00.74
200 m backstroke
Meagen Nay
 Australia
2:07.56
GR
Elizabeth Simmonds
 England
2:07.90 Emily Seebohm
 Australia
2:08.28
50 m breaststroke
Leiston Pickett
 Australia
30.84 Leisel Jones
 Australia
31.10 Kate Haywood
 England
31.17
100 m breaststroke
Leisel Jones
 Australia
1:05.84 Samantha Marshall
 Australia
1:07.97 Kate Haywood
 England
1:08.29
200 m breaststroke
Leisel Jones
 Australia
2:25.38 Tessa Wallace
 Australia
2:25.60 Sarah Katsoulis
 Australia
2:25.92
50 m butterfly
Francesca Halsall
 England
26.24 Marieke Guehrer
 Australia
26.27 Emily Seebohm
 Australia
26.29
100 m butterfly
Alicia Coutts
 Australia
57.53 Ellen Gandy
 England
58.06 Jemma Lowe
 Wales
58.42
100 m butterfly S9
Natalie du Toit
 South Africa
1:07.32 Stephanie Millward
 England
1:13.11 Ellie Cole
 Australia
1:14.04
200 m butterfly
Jessicah Schipper
 Australia
2:07.04 Audrey Lacroix
 Canada
2:07.31 Ellen Gandy
 England
2:07.75
200 m individual medley
Alicia Coutts
 Australia
2:09.70
GR
Emily Seebohm
 Australia
2:10.83 Julia Wilkinson
 Canada
2:12.09
400 m individual medley
Hannah Miley
 Scotland
4:38.83
GR
Samantha Hamill
 Australia
4:39.45 Keri-Anne Payne
 England
4:41.07
4 × 100 m freestyle relay
 Australia (AUS)
Alicia Coutts
Marieke Guehrer
Felicity Galvez
Emily Seebohm
3:36.36
GR
 England (ENG)
Amy Smith
Francesca Halsall
Emma Saunders
Jessica Sylvester
3.40.03  New Zealand (NZL)
Hayley Palmer
Penelope Marshall
Amaka Gessler
Natasha Hind
3.42.12
4 × 200 m freestyle relay
 Australia (AUS)
Kylie Palmer
Blair Evans
Bronte Barratt
Meagen Nay
7:53.71
GR
 New Zealand (NZL)
Lauren Boyle
Penelope Marshall
Amaka Gessler
Natasha Hind
7:57.46  England (ENG)
Joanne Jackson
Rebecca Adlington
Emma Saunders
Sasha Matthews
7:58.61
4 × 100 m medley relay
 Australia (AUS)
Emily Seebohm
Leisel Jones
Jessicah Schipper
Alicia Coutts
3:56.99  England (ENG)
Gemma Spofforth
Kate Haywood
Ellen Gandy
Francesca Halsall
4:00.09  Canada (CAN)
Julia Wilkinson
Annamay Pierse
Audrey Lacroix
Victoria Poon
4:03.96
Legend

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Australia (AUS)22161654
2 England (ENG)7161134
3 South Africa (RSA)74516
4 Canada (CAN)51410
5 Scotland (SCO)2316
6 Kenya (KEN)1001
7 New Zealand (NZL)0426
8 Wales (WAL)0134
9 Papua New Guinea (PNG)0101
10 India (IND)0011
Totals (10 nations)444643133

Participating nations

Synchronised swimming

See also

References

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.