2019 in artistic gymnastics

Below is a list of notable men's and women's artistic gymnastics international events scheduled to be held in 2019, as well as the medalists.[1] [2]

Calendar of events

Date Location Event Men's winners Women's winners
February 21–24 Melbourne Melbourne World Cup FX: Carlos Yulo
PH: Lee Chih-kai
SR: Liu Yang
VT: Igor Radivilov
PB: You Hao
HB: Hidetaka Miyashi
VT: Yeo Seo-jong
UB: Fan Yilin
BB: Zhao Shiting
FX: Vanessa Ferrari
March 2 Greensboro American Cup AA: Yul Moldauer AA: Leanne Wong
March 14–17 Baku Baku World Cup FX: Artem Dolgopyat
PH: Kohei Kameyama
SR: Courtney Tulloch
VT: Yang Hak-seon
PB: Vladislav Poliashov
HB: Epke Zonderland
VT: Jade Carey
UB: Lyu Jiaqi
BB: Emma Nedov
FX: Jade Carey
March 16–17 Stuttgart Stuttgart World Cup AA: Artur Dalaloyan AA: Simone Biles
March 20–23 Doha Doha World Cup FX: Alexander Shatilov
PH: Lee Chih-kai
SR: Lan Xingyu
VT: Yang Hak-seon
PB: Zou Jingyuan
HB: Tin Srbić
VT: Jade Carey
UB: Nina Derwael
BB: Li Qi
FX: Jade Carey
March 23 Birmingham Birmingham World Cup AA: Nikita Nagornyy AA: Aliya Mustafina
April 7 Tokyo Tokyo World Cup AA: Sam Mikulak AA: Morgan Hurd
April 10–14 Szczecin European Championships AA: Nikita Nagornyy
FX: Artur Dalaloyan
PH: Max Whitlock
SR: Denis Ablyazin
VT: Denis Ablyazin
PB: Nikita Nagornyy
HB: Epke Zonderland
AA: Mélanie de Jesus dos Santos
VT: Maria Paseka
UB: Anastasia Ilyankova
BB: Alice Kinsella
FX: Mélanie de Jesus dos Santos
May 19–21 Zhaoqing FIG World Challenge Cup FX: Deng Shudi
PH: Zou Jingyuan
SR: Liu Yang
VT: Kim Hyok
PB: Zou Jingyuan
HB: Takuya Sakakibara
VT: Yu Linmin
UB: Li Shijia
BB: Li Shijia
FX: Liu Jingxing
May 23–26 Osijek FIG World Challenge Cup FX: Artem Dolgopyat
PH: Robert Seligman
SR: Nikita Simonov
VT: Shek Wai Hung
PB: Robert Tvorogal
HB: Alexey Rostov
VT: Teja Belak
UB: Anastasiia Agafonova
BB: Angelina Radivilova
FX: Ana Đerek
May 30–June 2 Koper FIG World Challenge Cup FX: Tomas Gonzalez
PH: Rhys McClenaghan
SR: Nikita Simonov
VT: Shek Wai Hung
PB: Frank Baines
HB: Ümit Şamiloğlu
VT: Marina Nekrasova
UB: Zsófia Kovács
BB: Zsófia Kovács
FX: Ilaria Käslin
June 18–23 Santiago South American Championships TF:  Brazil
AA: Francisco Barretto
FX: Lucas Bitencourt
PH: Péricles Silva
SR: Lucas Bitencourt
VT: Daniel Aguero
PB: Jostyn Fuenmayor
HB: Arthur Mariano
TF:  Argentina
AA: Abigail Magistrati
VT: Martina Dominici
UB: Valeria Pereyra
BB: Ariana Orrego
FX: Franchesca Santi
June 19–22 Ulaanbaatar Asian Championships TF:  China
AA: Lee Chih-kai
FX: Yang Jiaxing
PH: Ahmad Abu-Al-Soud
SR: Lan Xingyu
VT: Huang Mingqi
PB: Liu Rongbing
HB: Hu Xuwei
TF:  China
AA: Zhou Ruiyu
VT: Yu Linmin
UB: Lu Yufei
BB: Ting Hua-tien
FX: Natsumi Hanashima
June 27–30 Minsk European Games AA: David Belyavskiy
FX: Emil Soravuo
PH: David Belyavskiy
SR: Marco Lodadio
VT: Artur Davtyan
PB: Oleg Vernyayev
HB: Robert Tvorogal
AA: Angelina Melnikova
VT: Teja Belak
UB: Angelina Melnikova
BB: Nina Derwael
FX: Anastasia Bachynska
June 27–30 Győr World Junior Championships TF:  Japan
AA: Shinnosuke Oka
FX: Ryu Sung-hyun
PH: Takeru Kitazono
SR: Félix Dolci
VT: Gabriel Burtanete
PB: Takeru Kitazono
HB: Nazar Chepurnyi
TF:  Russia
AA: Viktoria Listunova
VT: Kayla DiCello
UB: Vladislava Urazova
BB: Elena Gerasimova
FX: Viktoria Listunova
July 3–7 Napoli Summer Universiade TF:  Japan
AA: Kazuma Kaya
FX: Kirill Prokopev
PH: Lee Chih-kai
SR: Artur Avetisyan
VT: Kim Han-sol
PB: Kakeru Tanigawa
HB: Tang Chia-hung
TF:  Japan
AA: Hitomi Hatakeda
VT: Marina Nekrasova
UB: Hitomi Hatakeda
BB: Hitomi Hatakeda
FX: Carlotta Ferlito
July 22–26 Baku European Youth Olympic Festival TF:  Ukraine
AA: Illia Kovtun
FX: Nazar Chepurnyi
PH: Nazar Chepurnyi
SR: Mukhammadzhon Iakubov
VT: Raekwon Baptiste
PB: Illia Kovtun
HB: Illia Kovtun
TF:  Russia
AA: Viktoria Listunova
VT: Viktoria Listunova
UB: Viktoria Listunova
BB: Ondine Achampong
FX: Viktoria Listunova
July 27–31 Lima Pan American Games TF:  Brazil
AA: Caio Souza
FX: Tomás González
PH: Francisco Barretto
SR: Fabián de Luna
VT: Audrys Nin Reyes
PB: Isaac Núñez
HB: Francisco Barretto
TF:  United States
AA: Ellie Black
VT: Ellie Black
UB: Riley McCusker
BB: Kara Eaker
FX: Brooklyn Moors
August 26–29 Casablanca African Games TF:  Algeria
AA: Hillal Metedji
FX: Ahmed-anis Maoudj
PH: Uche Eke
SR: Ali Zahran
VT: Mohamed Bourguieg
PB: Hillal Metedji
HB: Karim Mohamed
TF:  Egypt
AA: Farah Hussein
VT: Nancy Taman
UB: Farah Hussein
BB: Farah Hussein
FX: Mandy Mohamed
September 6–8 Szombathely FIG World Challenge Cup FX: Artem Dolgopyat
PH: Joshua Nathan
SR: Igor Radivilov
VT: Hidenobu Yonekura
PB: Oleg Verniaiev
HB: David Vecsernyes
VT: Marina Nekrasova
UB: Caitlin Rooscrantz
BB: Noémi Makra
FX: Marina Gonzalez
September 14–15 Paris FIG World Challenge Cup FX: Kazuki Minami
PH: Joshua Nathan
SR: Ali Zahran and Samir Aït Saïd
VT: Loris Frasca
PB: Kaito Sugimoto
HB: Tin Srbić
VT: Oksana Chusovitina
UB: Mélanie dos Santos
BB: Anastasiia Agafonova
FX: Diana Varinska
September 19–22 Guimarães FIG World Challenge Cup FX: Takaaki Sugino
PH: Takaaki Sugino
SR: Takuya Nagano
VT: Sebastian Gawronski
PB: Takuya Nagano
HB: Hirohito Kohama
VT: Paula Mejías
UB: Frida Esparza
BB: Ana Filipa Martins
FX: Ana Lago
October 4–13 Stuttgart World Championships TF:  Russia
AA: Nikita Nagornyy
FX: Carlos Yulo
PH: Max Whitlock
SR: İbrahim Çolak
VT: Nikita Nagornyy
PB: Joe Fraser
HB: Arthur Mariano
TF:  United States
AA: Simone Biles
VT: Simone Biles
UB: Nina Derwael
BB: Simone Biles
FX: Simone Biles
October 10–27 Wuhan Military World Games TF:  China
AA: Xiao Ruoteng
FX: Deng Shudi
PH: Zou Jingyuan
SR: Liu Yang
VT: Huang Minqi
PB: Zou Jingyuan
HB: Xiao Ruoteng
N/A
November 21–24 Cottbus Cottbus World Cup FX: Kazuki Minami
PH: Weng Hao
SR: Liu Yang
VT: Ihor Radivilov
PB: Oleg Vernyayev
HB: Hidetaka Miyachi
VT: Yu Linmin
UB: Fan Yilin
BB: Urara Ashikawa
FX: Anastasia Bachynska
November 30–December 11 Pasay Southeast Asian Games AA: Carlos Yulo
FX: Carlos Yulo
PH: Tan Fu Jie
SR: Đặng Nam
VT: Agus Prayoko
PB: Đinh Phương Thành
HB: Đinh Phương Thành
VT: Farah Ann Abdul Hadi
VT: Rifda Irfanaluthfi
UB: Farah Ann Abdul Hadi
BB: Tracie Ang
FX: Farah Ann Abdul Hadi

Medalists

Men

International championships

Competition Event Gold Silver Bronze
World Junior Championships Team Japan Ukraine Italy
All-Around Shinnosuke Oka Ryosuke Doi Illia Kovtun
Floor Exercise Ryu Sung-hyun Félix Dolci Nazar Chepurnyi
Pommel Horse Takeru Kitazono Shinnosuke Oka Edvins Rodevics
Rings Félix Dolci Diogo Soares Yang Haonan
Vault Gabriel Burtanete Yang Haonan Jasper Gordon-Smith
Parallel Bars Takeru Kitazono Yang Haonan Shinnosuke Oka
Horizontal Bar Nazar Chepurnyi Ivan Gerget Krisztián Balázs
World Championships Team  Russia  China  Japan
All-Around Nikita Nagornyy Artur Dalaloyan Oleg Verniaiev
Floor Exercise Carlos Yulo Artem Dolgopyat Xiao Ruoteng
Pommel Horse Max Whitlock Lee Chih-kai Rhys McClenaghan
Rings İbrahim Çolak Marco Lodadio Samir Aït Saïd
Vault Nikita Nagornyy Artur Dalaloyan Igor Radivilov
Parallel Bars Joe Fraser Ahmet Önder Kazuma Kaya
Horizontal Bar Arthur Mariano Tin Srbić Artur Dalaloyan

Continental championships

Competition Event Gold Silver Bronze
European All-Around Nikita Nagornyy Artur Dalaloyan Marios Georgiou
Floor Exercise Artur Dalaloyan Artem Dolgopyat Dmitrii Lankin
Pommel Horse Max Whitlock Cyril Tommasone Vladislav Polyashov
Rings Denis Ablyazin Marco Lodadio Vahagn Davtyan
Vault Denis Ablyazin Andrey Medvedev Artur Dalaloyan
Parallel Bars Nikita Nagornyy Petro Pakhniuk Ferhat Arıcan
Horizontal Bar Epke Zonderland Tin Srbić Artur Dalaloyan
Asian Team  China  Japan  Chinese Taipei
All-Around Lee Chih-kai Hu Xuwei Liu Rongbing
Floor Exercise Yang Jiaxing Milad Karimi Daisuke Fudono
Pommel Horse Ahmad Abu-Al-Soud Saeid Reza Keikha Liu Rongbing
Rings Lan Xingyu Jong Ryong-il Mehdi Ahmad Kohani
Vault Huang Mingqi Muhammad Aprizal Milad Karimi
Parallel Bars Liu Rongbing Hu Xuwei Dinh Phuong Thanh
Horizontal Bar Hu Xuwei Tang Chia-hung Le Thanh Tung
South American Team  Brazil  Colombia  Venezuela
All-Around Francisco Barretto Arthur Mariano Andres Martinez
Floor Exercise Lucas Bitencourt Victor Rostagno Tomas Florêncio
Pommel Horse Péricles Silva Jesús Moreto Santiago Mayol
Rings Lucas Bitencourt Didier Lugo Jostyn Fuenmayor
Vault Daniel Aguero Jose David Toro Maycol Puentes
Parallel Bars Jostyn Fuenmayor Carlos Calvo Péricles Silva
Horizontal Bar Arthur Mariano Lucas Bitencourt Javier Sandoval

Multi-sport events

Competition Event Gold Silver Bronze
European Games
All-Around David Belyavskiy Oleg Verniaiev Vladislav Polyashov
Floor Exercise Emil Soravuo Giarnni Regini-Moran Petro Pakhniuk
Pommel Horse David Belyavskiy Oleg Verniaiev Andrey Likhovitskiy
Rings Marco Lodadio Vahagn Davtyan Igor Radivilov
Vault Artur Davtyan Dmitriy Lankin Igor Radivilov
Parallel Bars Oleg Verniaiev Marios Georgiou Ferhat Arıcan
Horizontal Bar Robert Tvorogal Ahmet Önder Dávid Vecsernyés
Summer Universiade Team Japan Chinese Taipei Russia
All-Around Kazuma Kaya Ivan Stretovich Lee Chih-kai
Floor Exercise Kirill Prokopev Kazuma Kaya Kakeru Tanigawa
Pommel Horse Lee Chih-kai Nariman Kurbanov Kazuma Kaya
Rings Artur Avetisyan Vinzenz Höck
İbrahim Çolak
N/A
Vault Kim Han-sol Yahor Sharamkou Luís Guilherme Porto
Parallel Bars Kakeru Tanigawa Ivan Stretovich Ahmet Önder
Horizontal Bar Tang Chia-hung Milad Karimi Ivan Stretovich
European Youth Olympic Festival Team Ukraine Russia Italy
All-Around Illia Kovtun Ivan Kuliak Mukhammadzhon Iakubov
Floor Exercise Nazar Chepurnyi Illia Kovtun Ivan Kuliak
Pommel Horse Nazar Chepurnyi Samad Mammadli Volodymyr Kostiuk
Rings Mukhammadzhon Iakubov Nazar Chepurnyi Ivan Kuliak
Vault Raekwon Baptiste Robert Burtanete Gabriel Burtanete
Parallel Bars Illia Kovtun Volodymyr Kostiuk Krisztian Balazs
Horizontal Bar Illia Kovtun Lucas Desanges Ivan Brunello
Pan American Games Team Brazil United States Canada
All-Around Caio Souza Arthur Mariano Cory Paterson
Floor Exercise Tomás González Robert Neff Andres Martinez
Pommel Horse Fancisco Barretto Robert Neff Carlos Calvo
Rings Fabián de Luna Arthur Zanetti Federico Molinari
Vault Audrys Nin Jorge Vega Alejandro de la Cruz
Parallel Bars Isaac Núñez Caio Souza Cameron Bock
Horizontal Bar Fancisco Barretto Arthur Mariano Huber Godoy
African Games Team Algeria Egypt Morocco
All-Around Hillal Metedji Mohamed Bourguieg Mohamed Moubarak
Floor Exercise Ahmed-anis Maoudj Mohamed Bourguieg Nabil Zouhair
Pommel Horse Uche Eke Mohamed Aouicha Wissem Harzi
Rings Ali Zahran Mohamed Bourguieg Mohamed Moubarak
Vault Mohamed Bourguieg Ahmed-anis Maoudj Mohamed Moubarak
Parallel Bars Hillal Metedji Zaid Khater Uche Eke
Horizontal Bar Karim Mohamed Hillal Metedji Mohamed Aouicha
Military World Games Team China Brazil North Korea
All-Around Xiao Ruoteng Deng Shudi Caio Souza
Floor Exercise Deng Shudi Xiao Ruoteng Arthur Zanetti
Pommel Horse Zou Jingyuan Xiao Ruoteng Francisco Barretto
Rings Liu Yang Arthur Zanetti Artur Avetisyan
Vault Huang Mingqi Kim Chol Ri Se-gwang
Parallel Bars Zou Jingyuan Xiao Ruoteng Caio Souza
Horizontal Bar Xiao Ruoteng Deng Shudi Francisco Barretto
Southeast Asian Games
All-Around Carlos Yulo Đinh Phương Thành Lê Thanh Tùng
Floor Exercise Carlos Yulo Tikumporn Surintornta Zul Bahrin Mat Asri
Pommel Horse Tan Fu Jie Carlos Yulo Đinh Phương Thành
Rings Đặng Nam Carlos Yulo Dwi Arifin
Vault Agus Prayoko Carlos Yulo Lê Thanh Tùng
Parallel Bars Đinh Phương Thành Carlos Yulo Lê Thanh Tùng
Horizontal Bar Đinh Phương Thành Carlos Yulo Sean Yeo Xong

World Cup series

Women

International championships

Competition Event Gold Silver Bronze
Junior World Championships Team Russia China United States
All-Around Viktoria Listunova Vladislava Urazova Ou Yushan
Vault Kayla DiCello Jennifer Gadirova Vladislava Urazova
Uneven Bars Vladislava Urazova Viktoria Listunova Wei Xiaoyuan
Balance Beam Elena Gerasimova Wei Xiaoyuan Kayla DiCello
Floor Exercise Viktoria Listunova Ou Yushan Elena Gerasimova
World Championships Team  United States  Russia  Italy
All-Around Simone Biles Tang Xijing Angelina Melnikova
Vault Simone Biles Jade Carey Ellie Downie
Uneven Bars Nina Derwael Becky Downie Sunisa Lee
Balance Beam Simone Biles Liu Tingting Li Shijia
Floor Exercise Simone Biles Sunisa Lee Angelina Melnikova

Continental championships

Competition Event Gold Silver Bronze
European All-Around Mélanie Santos Ellie Downie Angelina Melnikova
Vault Maria Paseka Coline Devillard Ellie Downie
Uneven Bars Anastasia Ilyankova Angelina Melnikova Alice D'Amato
Balance Beam Alice Kinsella Mélanie Santos Lorette Charpy
Floor Exercise Mélanie Santos Eythora Thorsdottir Angelina Melnikova
Asian Team  China  Japan  South Korea
All-Around Zhou Ruiyu Lu Yufei Natsumi Hanashima
Vault Yu Linmin Ayaka Sakaguchi Pranati Nayak
Uneven Bars Lu Yufei Zhou Ruiyu Lee Eun-ju
Balance Beam Ting Hua-tien Lee Eun-ju Zhou Ruiyu
Floor Exercise Natsumi Hanashima Lee Eun-ju Liu Jieyu
South American Team  Argentina  Chile  Peru
All-Around Abigail Magistrati Ariana Orrego Agustina Pisos
Vault Martina Dominici Franchesca Santi Diana Vazquez
Uneven Bars Valeria Pereyra Luna Fernandez Angie Rodriguez
Balance Beam Ariana Orrego Abigail Magistrati Angie Rodriguez
Floor Exercise Franchesca Santi Ariana Orrego Katriel de Sousa

Multi-sport events

Competition Event Gold Silver Bronze
European Games
All-Around Angelina Melnikova Lorette Charpy Diana Varinska
Vault Teja Belak Angelina Melnikova Sára Péter
Uneven Bars Angelina Melnikova Becky Downie Anastasiya Alistratava
Balance Beam Nina Derwael Angelina Melnikova Diana Varinska
Floor Exercise Anastasia Bachynska Aneta Holasová Jessica Castles
Summer Universiade Team Japan Russia Italy
All-Around Hitomi Hatakeda Ulyana Perebinosova Lilia Akhaimova
Vault Marina Nekrasova Lilia Akhaimova Tatiana Nabieva
Uneven Bars Hitomi Hatakeda Tatiana Nabieva Asuka Teramoto
Balance Beam Hitomi Hatakeda Lara Mori Ulyana Perebinosova
Floor Exercise Carlotta Ferlito Aiko Sugihara Ulyana Perebinosova
European Youth Olympic Festival Team Russia Romania Great Britain
All-Around Viktoria Listunova Ondine Achampong Yana Vorona
Vault Viktoria Listunova Anastasiia Motak Silviana Sfiringu
Uneven Bars Viktoria Listunova Irina Komnova Ioana Stanciulescu
Balance Beam Ondine Achampong Silviana Sfiringu Claire Passeron
Floor Exercise Viktoria Listunova Ioana Stanciulescu Silviana Sfiringu
Pan American Games Team United States Canada Brazil
All-Around Ellie Black Riley McCusker Flávia Saraiva
Vault Ellie Black Yesenia Ferrera Shallon Olsen
Uneven Bars Riley McCusker Leanne Wong Ellie Black
Balance Beam Kara Eaker Ellie Black Riley McCusker
Floor Exercise Brooklyn Moors Kara Eaker Flávia Saraiva
African Games Team Egypt Algeria Nigeria
All-Around Farah Hussein Farah Salem Lahna Salem
Vault Nancy Taman Farah Salem Chahed Sakr
Uneven Bars Farah Hussein Zeina Ibrahim Lahna Salem
Balance Beam Farah Hussein Mandy Mohamed Sofia Nair
Floor Exercise Mandy Mohamed Nancy Taman Lahna Salem
Southeast Asian Games
All-Around Farah Ann Abdul Hadi Rifda Irfanaluthfi Tan Ing Yueh
Vault Rifda Irfanaluthfi Tan Ing Yueh Đỗ Thị Vân Anh
Uneven Bars Farah Ann Abdul Hadi Đỗ Thị Ngọc Hương Rachel Yeoh Li Wen
Balance Beam Tracie Ang Rifda Irfanaluthfi Đỗ Thị Vân Anh
Floor Exercise Farah Ann Abdul Hadi Rifda Irfanaluthfi Trần Đoàn Quỳnh Nam

World Cup series

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.