2019 World Women's Curling Championship

The 2019 World Women's Curling Championship (branded as the 2019 LGT World Women's Curling Championship for sponsorship reasons) was held from 16-24 March at the Silkeborg Sportscenter in Silkeborg, Denmark.

2019 World Women's Curling Championship
Host citySilkeborg, Denmark
ArenaSilkeborg Sportscenter
Dates16–24 March
Winner  Switzerland
Curling clubCC Aarau, Aarau
SkipSilvana Tirinzoni
FourthAlina Pätz
SecondEsther Neuenschwander
LeadMelanie Barbezat
AlternateMarisa Winkelhausen
CoachManuela Netzer
Finalist Sweden (Anna Hasselborg)
« 2018
2020 »

Qualification

The following nations qualified to participate in the 2019 World Women's Curling Championship:

Notes
  1. As the zone with the automatically-qualifying host country and the lowest-placed team in the 2018 World Women's Curling Championship, the European zone loses two guaranteed berths.

Teams

The teams are as follows:[1]

 Canada  China  Denmark  Finland  Germany
The Glencoe Club, Calgary

Skip: Chelsea Carey
Third: Sarah Wilkes
Second: Dana Ferguson
Lead: Rachelle Brown
Alternate: Jill Officer

Harbin CC, Harbin

Fourth: Wang Rui
Skip: Mei Jie
Second: Yao Mingyue
Lead: Ma Jingyi
Alternate: Zhang Lijun

Hvidovre CC, Hvidovre

Skip: Madeleine Dupont
Third: Denise Dupont
Second: Julie Høgh
Lead: Lina Knudsen
Alternate: Gabriella Qvist

Åland Curling, Eckerö

Skip: Oona Kauste
Third: Eszter Juhász
Second: Maija Salmiovirta
Lead: Lotta Immonen
Alternate: Marjo Hippi

CC Füssen, Füssen

Skip: Daniela Jentsch
Third: Emira Abbes
Second: Klara-Hermine Fomm
Lead: Analena Jentsch
Alternate: Mia Höhne

 Japan  South Korea  Latvia  Russia  Scotland
Karuizawa CC, Karuizawa

Fourth: Ikue Kitazawa
Third: Chiaki Matsumura
Skip: Seina Nakajima
Lead: Hasumi Ishigooka
Alternate: Emi Shimuzu

Chuncheon CC, Chuncheon

Skip: Kim Min-ji
Third: Kim Hye-rin
Second: Yang Tae-i
Lead: Kim Su-jin

Jelgavas KK, Jelgava

Skip: Iveta Staša-Šaršūne
Third: Santa Blumberga
Second: Ieva Krusta
Lead: Evelīna Barone
Alternate: Tina Silina

Adamant CC, Saint Petersburg

Skip: Alina Kovaleva
Third: Anastasia Bryzgalova
Second: Galina Arsenkina
Lead: Ekaterina Kuzmina
Alternate: Uliana Vasileva

Dumfries Curling, Dumfries

Skip: Sophie Jackson
Third: Naomi Brown
Second: Mili Smith
Lead: Sophie Sinclair
Alternate: Lauren Gray

  Switzerland  Sweden  United States
CC Aarau, Aarau

Fourth: Alina Pätz
Skip: Silvana Tirinzoni
Second: Esther Neuenschwander
Lead: Melanie Barbezat
Alternate: Marisa Winkelhausen

Sundbybergs CK, Sundbyberg

Skip: Anna Hasselborg
Third: Sara McManus
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Sofia Mabergs
Alternate: Johanna Heldin

Four Seasons CC, Blaine

Skip: Jamie Sinclair
Third: Sarah Anderson
Second: Taylor Anderson
Lead: Monica Walker
Alternate: Vicky Persinger

WCT ranking

Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.[2]

Nation (Skip)RankPoints
 Sweden (Hasselborg)2414.259
  Switzerland (Tirinzoni)4382.473
 Canada (Carey)6307.215
 Russia (Kovaleva)11218.129
 South Korea (Kim)14200.786
 Japan (Nakajima)26147.937
 Germany (Jentsch)28134.55
 China (Mei)34123.048
 United States (Sinclair)36118.046
 Scotland (Jackson)6559.901
 Finland (Kauste)8448.474
 Latvia (Staša-Šaršūne)13418.751
 Denmark (Dupont)15214.526

Round robin standings

Final round robin standings

Key
Teams to playoffs
Country Skip W L W–L PF PA EW EL BE SE S% DSC
 SwedenAnna Hasselborg1119260504171185%22.30
 South KoreaKim Min-ji931–08974524951578%57.45
 RussiaAlina Kovaleva930–19174554461383%35.55
  SwitzerlandSilvana Tirinzoni848471494681581%38.22
 ChinaMei Jie75957849489980%41.20
 JapanSeina Nakajima662–08177485231079%43.87
 United StatesJamie Sinclair661–18885535341676%50.91
 Canada^Chelsea Carey660–27381445111781%34.95
 GermanyDaniela Jentsch578390514951073%62.05
 ScotlandSophie Jackson486987454912879%35.64
 DenmarkMadeleine Dupont391–06785485141276%64.18
 FinlandOona Kauste390–16890455271073%57.01
 LatviaIveta Staša-Šaršūne1117098505431073%51.13

^ This was the first time the Canadian women's team failed to reach the playoffs at the World Championships in twenty years.[3]

Round robin results

All draw times are listed in Central European Standard Time (UTC+1:00).[4]

Draw 1

Saturday, 16 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 1 0 0 2 0 0 X X X 3
 China (Mei) 1 0 2 1 0 2 3 X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) 0 2 0 3 0 2 1 0 3 X 11
  Switzerland (Tirinzoni) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 1 1 0 2 0 4 0 2 X X 10
 Scotland (Jackson) 0 0 1 0 2 0 1 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 1 0 1 0 2 0 4 2 0 X 10
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 0 1 0 3 0 0 1 X 5

Draw 2

Saturday, 16 March, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 1 0 2 0 1 0 3 0 7
 Canada (Carey) 0 0 0 2 0 2 0 2 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 2 0 2 0 2 0 0 2 0 X 8
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 1 0 1 0 0 2 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Sinclair) 1 0 2 1 0 0 0 1 0 1 2 8
 Denmark (Dupont) 0 1 0 0 2 1 1 0 1 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 1 0 1 0 2 1 1 0 0 / L
  Switzerland (Tirinzoni) 0 2 0 1 0 0 0 2 2 W

^Finland ran out of time, and therefore forfeited the match.[5]

Draw 3

Sunday, 17 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 0 3 0 1 0 0 0 2 0 6
 Russia (Kovaleva) 0 2 0 1 0 1 0 2 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) 0 1 0 0 4 2 0 1 0 X 8
 Germany (Jentsch) 0 0 1 1 0 0 2 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 2 1 0 3 0 4 X X X X 10
 Finland (Kauste) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 0 0 1 1 0 2 0 1 0 X 5
 Japan (Nakajima) 2 1 0 0 3 0 1 0 2 X 9

Draw 4

Sunday, 17 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 3 0 3 0 0 1 0 1 2 10
 Japan (Nakajima) 1 0 1 0 3 1 0 1 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 0 0 3 2 0 0 0 0 2 X 7
 China (Mei) 2 4 0 0 0 2 0 2 0 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 0 2 0 1 1 0 1 0 5
 Sweden (Hasselborg) 1 0 1 0 3 0 0 2 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) 0 1 0 1 0 2 0 1 1 0 6
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 0 0 3 0 0 2 7

Draw 5

Sunday, 17 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 X 3
 Scotland (Jackson) 1 0 0 1 0 2 0 3 2 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 2 0 0 2 0 2 1 2 9
 United States (Sinclair) 0 1 0 1 1 0 2 0 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 2 0 1 0 2 0 1 0 1 7
 Canada (Carey) 1 0 2 0 1 0 2 0 2 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 1 0 0 1 0 1 X X X 3
 Sweden (Hasselborg) 2 0 1 1 0 3 0 X X X 7

Draw 6

Monday, 18 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 0 0 2 0 0 3 0 0 0 1 6
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 1 1 0 0 0 2 0 0 X 4
 Russia (Kovaleva) 2 0 0 2 1 0 0 2 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 1 1 0 0 0 1 0 0 0 X 3
 United States (Sinclair) 0 0 2 1 0 0 0 1 2 X 6

Draw 7

Monday, 18 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 0 2 1 1 0 1 0 2 0 7
 Canada (Carey) 0 2 0 0 0 1 0 1 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 4 1 0 0 4 X X X 9
 Denmark (Dupont) 1 1 0 0 0 1 0 X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 2 0 2 0 2 0 1 1 X 8
 South Korea (Kim) 0 0 1 0 1 0 2 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 3 0 1 0 0 2 0 1 0 2 9
 Germany (Jentsch) 0 1 0 1 1 0 4 0 1 0 8

Draw 8

Monday, 18 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 1 2 0 0 0 2 0 0 2 0 7
 Russia (Kovaleva) 0 0 2 1 2 0 0 2 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 0 0 1 1 0 1 0 4
 Scotland (Jackson) 2 0 0 0 0 0 0 1 0 2 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 0 1 0 0 2 0 1 0 X 4
 China (Mei) 0 2 0 3 1 0 1 0 1 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) 1 1 0 2 0 1 0 2 0 0 7
 Finland (Kauste) 0 0 1 0 1 0 1 0 2 1 6

Draw 9

Tuesday, 19 March, 09:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) 0 3 0 2 0 2 0 1 0 1 9
 China (Mei) 0 0 2 0 1 0 2 0 2 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 1 3 0 3 0 1 0 2 X X 10
 United States (Sinclair) 0 0 1 0 3 0 1 0 X X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 0 6
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 0 0 1 0 2 0 1 1 5

Draw 10

Tuesday, 19 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Carey) 0 0 1 2 0 0 1 0 0 1 0 5
 Scotland (Jackson) 1 0 0 0 0 1 0 2 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 0 0 0 0 2 0 0 X X X 2
 Sweden (Hasselborg) 1 2 0 4 0 1 2 X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 2 2 0 3 2 0 2 X X 11
 Japan (Nakajima) 2 0 0 1 0 0 1 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 1 0 2 1 2 0 1 0 1 0 3 11
 Denmark (Dupont) 0 2 0 0 0 3 0 2 0 1 0 8

Draw 11

Tuesday, 19 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 1 0 0 0 1 1 1 0 0 4 8
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 1 1 0 0 0 0 2 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 0 1 0 2 0 5 1 4 X X 13
 Canada (Carey) 3 0 1 0 2 0 0 0 X X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Kovaleva) 2 0 0 3 0 1 0 2 0 0 1 9
 Finland (Kauste) 0 0 2 0 1 0 3 0 0 2 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 2 0 2 0 0 0 1 1 0 2 8
 Germany (Jentsch) 0 3 0 1 0 1 0 0 1 0 6

Draw 12

Wednesday, 20 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 2 1 1 0 1 1 1 X X X 7
 Japan (Nakajima) 0 0 0 1 0 0 0 X X X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 1 0 2 1 0 0 1 0 X 5
 South Korea (Kim) 2 0 2 0 0 0 2 0 3 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 0 0 0 0 0 1 X X X X 1
  Switzerland (Tirinzoni) 0 2 1 0 4 0 X X X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 3 0 0 2 1 0 0 3 X 9
 Russia (Kovaleva) 0 0 0 2 0 0 1 1 0 X 4

Draw 13

Wednesday, 20 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 0 0 3 0 1 0 1 2 1 X 8
 South Korea (Kim) 2 0 0 1 0 0 0 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 3 0 1 0 2 0 2 0 1 9
 Scotland (Jackson) 0 0 3 0 0 0 2 0 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) 1 0 2 0 1 0 1 0 3 0 8
 China (Mei) 0 1 0 2 0 1 0 2 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 1 2 0 2 0 0 1 0 6
 United States (Sinclair) 0 3 0 0 1 0 2 1 0 2 9

Draw 14

Wednesday, 20 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) 2 0 0 2 0 1 1 1 0 X 7
 Germany (Jentsch) 0 0 1 0 2 0 0 0 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Mei) 0 0 0 3 0 2 0 3 0 0 0 8
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 0 0 2 0 2 0 3 1 1 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 0 1 0 1 0 2 1 0 2 0 7
 Sweden (Hasselborg) 2 0 1 0 2 0 0 1 0 3 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 2 0 3 0 1 1 0 3 X 10
 Finland (Kauste) 1 0 2 0 0 0 0 1 0 X 4

Draw 15

Thursday, 21 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 1 0 2 1 0 1 0 2 0 0 7
 Sweden (Hasselborg) 0 1 0 0 3 0 2 0 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 1 1 0 X X X X 3
 Japan (Nakajima) 3 0 4 0 0 2 X X X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 1 0 0 1 0 3 0 2 X 9
 Denmark (Dupont) 0 0 1 1 0 2 0 1 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 2 0 0 1 0 2 0 4 X X 9
 Canada (Carey) 0 2 0 0 0 0 1 0 X X 3

Draw 16

Thursday, 21 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 0 0 4 0 0 0 1 0 2 0 7
 United States (Sinclair) 2 2 0 0 2 2 0 1 0 1 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) 0 2 0 3 0 0 1 0 3 X 9
 Russia (Kovaleva) 3 0 2 0 0 0 0 1 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Kauste) 0 1 0 2 1 0 2 1 0 3 10
 Latvia (Staša-Šaršūne) 2 0 2 0 0 2 0 0 2 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 2 0 0 2 0 2 0 1 0 1 8
 Denmark (Dupont) 0 0 1 0 2 0 2 0 1 0 6

Draw 17

Thursday, 21 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 1 0 1 1 0 0 2 0 1 0 6
  Switzerland (Tirinzoni) 0 3 0 0 1 1 0 1 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 0 0 0 2 1 0 5 X X 8
 Germany (Jentsch) 0 0 0 2 0 0 1 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 2 0 0 0 0 1 0 1 0 X 4
 Russia (Kovaleva) 0 1 0 0 1 0 2 0 3 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 1 0 5 0 1 0 1 0 9
 China (Mei) 3 0 0 1 0 4 0 2 0 1 11

Draw 18

Friday, 22 March, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 1 0 0 1 0 0 2 0 3 0 7
 South Korea (Kim) 0 1 1 0 1 1 0 2 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Dupont) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 2 7
 Finland (Kauste) 1 0 2 0 0 2 0 0 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 0 0 1 0 0 2 0 2 X 5
 Canada (Carey) 0 0 0 0 0 2 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sinclair) 1 0 0 2 0 0 6^ 0 0 0 9
 Scotland (Jackson) 0 1 1 0 1 1 0 2 1 0 7

^Highest-scoring end of the event.

Draw 19

Friday, 22 March, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 1 0 1 0 1 0 1 X X 4
 Finland (Kauste) 3 0 3 0 3 0 1 0 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 0 5
 United States (Sinclair) 0 0 1 0 1 0 0 0 1 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Mei) 0 0 0 1 0 1 0 0 2 X 4
 Japan (Nakajima) 0 1 0 0 2 0 1 2 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) 0 1 0 3 0 2 0 1 2 X 9
 Latvia (Staša-Šaršūne) 1 0 1 0 1 0 1 0 0 X 4

^U.S. Skip Jamie Sinclair was unable to play in this draw due to an injury sustained when she fell at the conclusion of her team's game earlier that day. Vice-Skip Sarah Anderson moved-up to skip and alternate Vicky Persinger played vice. Anderson's twin sister Taylor played her usual position of second as did lead Monica Walker.[6]

Draw 20

Friday, 22 March, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Carey) 0 1 1 0 0 3 0 0 0 X 5
 Denmark (Dupont) 0 0 0 1 0 0 1 0 1 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 0 0 0 2 1 0 1 0 0 0 4
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 0 2 0 2 1 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 3 0 3 1 0 0 0 1 0 8
 Germany (Jentsch) 3 0 1 0 0 0 1 1 0 4 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 2 0 3 0 2 0 0 0 1 8
 Sweden (Hasselborg) 2 0 1 0 3 0 1 1 1 0 9

Playoffs

  Qualification games     Semifinals     Final
                           
        1  Sweden 6  
  3  Russia 3     6  Japan 3    
  6  Japan 11         1  Sweden 7
      4   Switzerland 8
        2  South Korea 3    
  4   Switzerland 7     4   Switzerland 5  
  5  China 6  
Bronze Medal Game
   
6  Japan 5
2  South Korea 7

Qualification games

Saturday, 23 March, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 2 1 0 0 1 0 1 0 0 2 7
 China (Mei) 0 0 2 1 0 1 0 2 0 0 6
Player percentages
  Switzerland  China
Melanie Barbezat74% Ma Jingyi93%
Esther Neuenschwander88% Yao Mingyue69%
Silvana Tirinzoni79% Mei Jie83%
Alina Pätz83% Wang Rui75%
Total81% Total80%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Kovaleva) 0 2 0 0 1 0 0 0 X X 3
 Japan (Nakajima) 0 0 2 4 0 2 1 2 X X 11
Player percentages
 Russia  Japan
Ekaterina Kuzmina81% Hasumi Ishigooka78%
Galina Arsenkina88% Seina Nakajima72%
Anastasia Bryzgalova81% Chiaki Matsumura95%
Alina Kovaleva59% Ikue Kitazawa92%
Total77% Total84%

Semifinal 1

Saturday, 23 March, 14:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 0 1 0 0 0 1 0 3
  Switzerland (Tirinzoni) 1 0 0 1 0 0 0 1 0 0 2 5
Player percentages
 South Korea   Switzerland
Kim Su-jin92% Melanie Barbezat93%
Yang Tae-i78% Esther Neuenschwander76%
Kim Hye-rin74% Silvana Tirinzoni83%
Kim Min-ji67% Alina Pätz85%
Total78% Total84%

Semifinal 2

Saturday, 23 March, 19:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 1 0 2 0 0 2 0 1 X 6
 Japan (Nakajima) 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Player percentages
 Sweden  Japan
Sofia Mabergs83% Hasumi Ishigooka93%
Agnes Knochenhauer95% Seina Nakajima74%
Sara McManus89% Chiaki Matsumura88%
Anna Hasselborg89% Ikue Kitazawa78%
Total89% Total83%

Bronze medal game

Sunday, 24 March, 10:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Nakajima) 0 0 0 1 1 0 1 0 2 0 5
 South Korea (Kim) 0 0 1 0 0 2 0 1 0 3 7
Player percentages
 Japan  South Korea
Hasumi Ishigooka84% Kim Su-jin86%
Seina Nakajima81% Yang Tae-i69%
Chiaki Matsumura80% Kim Hye-rin84%
Ikue Kitazawa86% Kim Min-ji78%
Total83% Total79%

Final

Sunday, 24 March, 16:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Hasselborg) 1 0 1 0 2 0 2 0 0 1 0 7
  Switzerland (Tirinzoni) 0 1 0 2 0 1 0 2 1 0 1 8
Player percentages
 Sweden   Switzerland
Sofia Mabergs86% Melanie Barbezat89%
Agnes Knochenhauer91% Esther Neuenschwander82%
Sara McManus81% Silvana Tirinzoni73%
Anna Hasselborg78% Alina Pätz94%
Total84% Total84%

Final standings

Key
Zone loses one guaranteed berth in 2020 World Championship
Place Team
  Switzerland
 Sweden
 South Korea
4 Japan
5 Russia
6 China
7 United States
8 Canada
9 Germany
10 Scotland
11 Denmark
12 Finland
13 Latvia

Statistics

Top 5 player percentages

Final round robin percentages; minimum 9 games[7]

Leads%
Sofia Mabergs88
Melanie Barbezat86
Sophie Sinclair86
Ekaterina Kuzmina84
Ma Jingyi84
Monica Walker84
Seconds%
Galina Arsenkina86
Agnes Knochenhauer86
Dana Ferguson82
Seina Nakajima82
Esther Neuenschwander82
Thirds%
Sara McManus87
Sarah Wilkes83
Anastasia Bryzgalova82
Mei Jie82
Chiaki Matsumura80
Silvana Tirinzoni80
Skips%
Anna Hasselborg80
Alina Kovaleva78
Daniela Jentsch77
Kim Min-ji76
Chelsea Carey75
Alina Pätz75
Wang Rui75

Awards

The awards and all-star team are as follows:

All-Star Team[8]

Frances Brodie Sportsmanship Award

References

General
  • "2019 World Women's Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
  1. "Teams". World Curling Federation. Retrieved 8 March 2019.
  2. http://worldcurl.com/rankings.php?task=week&oomid=82
  3. "Canadian rink misses playoffs at world women's curling championship". Winnipeg: Rogers Digital Media. Canada has missed the playoffs for the first time in 20 years at the world women’s curling championship.
  4. "Official Draw". World Curling Federation. Retrieved 23 February 2019.
  5. http://wwcc2019.worldcurling.org/data/CUR_WWCC2019P/Women's_Teams/02~Session_2/C73~~Game_Results_FIN-SUI.pdf?v=1
  6. Davis, Terry (22 March 2019). "USA finishes seventh at World Women's Championship in Denmark". Stevens Point, Wisconsin, Usa: US Curling Association. Sinclair was forced out of the lineup this afternoon against Switzerland due to an injury she sustained when she fell at the conclusion of the morning game against Scotland....With the injury to Sinclair, Sarah Anderson played skip with Vicky Persinger sliding in at vice skip
  7. http://wwcc2019.worldcurling.org/data/CUR_WWCC2019P/Women's_Teams/C84C~Shot_Success_Percentage_by_Position.pdf?v=20
  8. http://www.worldcurling.org/wwcc2019/all-stars
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.