2019 World Men's Curling Championship

The 2019 World Men's Curling Championship (branded as the 2019 Pioneer Hi-Bred World Men's Curling Championship for sponsorship reasons) was held from March 30 to April 7 at the ENMAX Centre in Lethbridge, Alberta, Canada.

2019 World Men's Curling Championship
Host cityLethbridge, Alberta, Canada
ArenaENMAX Centre
DatesMarch 30 – April 7
Attendance69,077[1]
Winner Sweden
Curling clubKarlstads CK, Karlstad
SkipNiklas Edin
ThirdOskar Eriksson
SecondRasmus Wranå
LeadChristoffer Sundgren
AlternateDaniel Magnusson
CoachFredrik Lindberg
Finalist Canada (Koe)
« 2018
2020 »

Qualification

The following nations are qualified to participate in the 2019 World Men's Curling Championship:[2]

Notes
  1. As the zone with the automatically-qualifying host country, the Americas zone loses one guaranteed berth.
  2. As the zone with the lowest-placed team in the 2018 World Men's Curling Championship, the European zone loses one guaranteed berth.

Teams

The teams are as follows:[3]

 Canada  China  Germany  Italy  Japan
The Glencoe Club, Calgary

Skip: Kevin Koe
Third: B.J. Neufeld
Second: Colton Flasch
Lead: Ben Hebert
Alternate: Ted Appelman

Harbin CC, Harbin

Skip: Zou Qiang
Third: Wang Zhiyu
Second: Shao Zhilin
Lead: Xu Jingtao
Alternate: Ba Dexin

EC Oberstdorf, Oberstdorf

Skip: Marc Muskatewitz
Third: Daniel Neuner
Second: Ryan Sherrard
Lead: Dominik Greindl
Alternate: Benjamin Kapp

SC Pinerolo, Pinerolo

Skip: Joël Retornaz
Third: Amos Mosaner
Second: Sebastiano Arman
Lead: Simone Gonin
Alternate: Alberto Pimpini

Hokkaido Consadole Sapporo CC, Tokoro

Skip: Yuta Matsumura
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Yasumasa Tanida
Lead: Shinya Abe
Alternate: Kosuke Aita

 Netherlands  Norway  Russia  Scotland  South Korea
CC PWA Zoetermeer, Zoetermeer

Fourth: Wouter Gösgens
Skip: Jaap van Dorp
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Bart Klomp

Oppdal CC, Oppdal

Skip: Magnus Ramsfjell
Third: Michael Mellemseter
Second: Jørgen Myran
Lead: Andreas Hårstad
Alternate: Steffen Walstad

Ice Cube CC, Sochi

Skip: Sergey Glukhov
Third: Artur Ali
Second: Dmitry Mironov
Lead: Anton Kalalb
Alternate: Evgeny Klimov

Gogar Park CC, Edinburgh

Skip: Bruce Mouat
Third: Grant Hardie
Second: Bobby Lammie
Lead: Hammy McMillan Jr.
Alternate: Ross Whyte

Seoul CC, Seoul

Skip: Kim Soo-hyuk
Third: Lee Jeong-jae
Second: Hwang Hyeon-jun
Lead: Jeong Byeong-jin
Alternate: Lee Dongh-yeong

 Sweden   Switzerland  United States
Karlstads CK, Karlstad

Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Rasmus Wranå
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Daniel Magnusson

CC Genève, Geneva &
Interlaken CC, Interlaken

Fourth: Benoît Schwarz
Third: Sven Michel
Skip: Peter de Cruz
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Claudio Pätz

Duluth CC, Duluth

Skip: John Shuster
Third: Christopher Plys
Second: Matt Hamilton
Lead: John Landsteiner
Alternate: Korey Dropkin

WCT ranking

Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.[4]

Nation (Skip)RankPoints
 Canada (Koe)1431.406
 Scotland (Mouat)4355.316
 Sweden (Edin)5354.921
  Switzerland (de Cruz)9291.162
 United States (Shuster)13242.221
 Japan (Matsumura)21165.873
 Netherlands (van Dorp)30117.489
 Italy (Retornaz)4691.666
 South Korea (Kim)4989.474
 China (Zou)5477.239
 Russia (Glukhov)5674.037
 Norway (Ramsfjell)7453.765
 Germany (Muskatewitz)14625.565

Round robin standings

Final round robin standings

Key
Teams to playoffs
Country Skip W L W–L PF PA EW EL BE SE S% DSC
 SwedenNiklas Edin1119950514041089%15.46
  SwitzerlandPeter de Cruz931–18467524581288%22.95
 CanadaKevin Koe931–1806351419887%30.92
 JapanYuta Matsumura931–1837250447986%36.60
 United StatesJohn Shuster841–08263504261387%35.60
 ScotlandBruce Mouat840–186605342111187%18.72
 ItalyJoël Retornaz757464434610783%30.03
 GermanyMarc Muskatewitz482–0658642475476%38.24
 RussiaSergey Glukhov481–1628542489781%26.65
 NetherlandsJaap van Dorp480–26981505331083%35.47
 ChinaZou Qiang2101–0609242538681%29.96
 NorwayMagnus Ramsfjell2100–1569744504976%54.19
 South KoreaKim Soo-hyuk111659243569678%38.69

Round robin results

All draw times are listed in Mountain Time (UTC-06:00).[5]

Draw 1

Saturday, March 30, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Koe) 0 3 0 0 1 0 0 0 1 0 1 6
 South Korea (Kim) 1 0 0 1 0 1 0 0 0 2 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Matsumura) 0 0 1 0 0 1 0 0 3 1 6
 Italy (Retornaz) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 2 0 1 0 0 0 1 0 2 6
 United States (Shuster) 0 0 1 0 1 1 0 0 2 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 2 0 0 1 0 2 1 2 X X 8
 Russia (Glukhov) 0 1 0 0 1 0 0 0 X X 2

Draw 2

Saturday, March 30, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 1 1 0 1 0 0 X 4
  Switzerland (de Cruz) 1 0 2 0 0 3 0 2 2 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Koe) 3 0 2 0 3 0 3 X X X 11
 Russia (Glukhov) 0 1 0 1 0 1 0 X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 2 0 2 3 0 1 0 1 X 9
 China (Zou) 1 0 0 0 0 2 0 1 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Muskatewitz) 1 0 0 0 1 0 1 0 X X 3
 Italy (Retornaz) 0 1 0 2 0 4 0 2 X X 9

Draw 3

Sunday, March 31, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 0 1 0 0 2 0 0 3 0 0 6
 Japan (Matsumura) 0 0 4 1 0 0 3 0 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 0 1 0 0 2 1 0 0 0 1 5
 Scotland (Mouat) 0 0 1 1 0 0 0 1 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) 0 2 0 0 1 0 2 0 3 1 0 9
 Germany (Muskatewitz) 2 0 2 1 0 1 0 3 0 0 1 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 2 1 1 0 4 0 0 0 1 X 9
 Netherlands (van Dorp) 0 0 0 1 0 1 1 1 0 X 4

Draw 4

Sunday, March 31, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 1 0 0 1 1 0 0 0 1 0 4
 Netherlands (van Dorp) 0 1 0 0 0 1 0 0 0 3 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 0 0 2 0 0 2 1 1 0 X 6
 South Korea (Kim) 1 0 0 1 0 0 0 0 1 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 2 1 0 1 0 1 0 0 X 5
 Canada (Koe) 1 0 0 1 0 2 0 2 3 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Matsumura) 0 5 0 1 0 1 0 2 0 X 9
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 0 2 0 1 0 2 X 6

Draw 5

Sunday, March 31, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Muskatewitz) 1 0 0 0 2 0 1 0 2 0 6
 United States (Shuster) 0 0 2 3 0 0 0 2 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 2 0 2 0 1 X X X X 5
 Sweden (Edin) 5 0 2 0 4 0 X X X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Glukhov) 2 0 1 0 1 0 2 0 1 0 7
  Switzerland (de Cruz) 0 2 0 3 0 1 0 2 0 1 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 2 0 1 0 2 0 1 0 0 X 6
 Canada (Koe) 0 1 0 4 0 2 0 0 1 X 8

Draw 6

Monday, April 1, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 0 0 0 2 1 0 0 4
 Russia (Glukhov) 0 0 0 1 1 0 0 0 0 2 2 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 3 1 0 0 1 0 0 0 2 0 7
 Japan (Matsumura) 2 0 0 1 2 0 0 0 2 0 2 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Muskatewitz) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2
 Sweden (Edin) 2 0 2 0 0 4 X X X X 8

Draw 7

Monday, April 1, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 2 0 0 0 1 0 0 2 1 6
  Switzerland (de Cruz) 2 0 1 1 1 0 0 2 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 1 0 3 1 0 0 3 X X X 8
 China (Zou) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Koe) 2 0 5 1 0 2 X X X X 10
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 0 2 0 1 0 3 0 1 0 2 9
 Scotland (Mouat) 2 0 1 0 1 0 1 0 3 0 8

Draw 8

Monday, April 1, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 1 0 3 0 3 0 1 X X X 8
 Japan (Matsumura) 0 1 0 1 0 1 0 X X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Glukhov) 0 1 0 1 0 1 0 0 X X 3
 United States (Shuster) 0 0 2 0 4 0 1 3 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 1 0 2 0 0 2 2 0 0 2 9
 South Korea (Kim) 0 5 0 0 1 0 0 1 1 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 2 0 2 0 2 1 0 2 0 X 9
 Germany (Muskatewitz) 0 2 0 1 0 0 1 0 2 X 6

Draw 9

Tuesday, April 2, 09:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Japan (Matsumura) 0 1 0 1 0 2 0 1 2 0 1 8
 South Korea (Kim) 2 0 2 0 2 0 0 0 0 1 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 1 0 1 0 1 1 0 1 0 1 6
 Sweden (Edin) 0 1 0 1 0 0 1 0 2 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 1 0 1 1 0 X X 4
 Italy (Retornaz) 2 0 1 0 2 0 0 5 X X 10

Draw 10

Tuesday, April 2, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 2 0 0 0 0 1 0 0 4 X 7
 United States (Shuster) 0 2 0 0 0 0 1 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Muskatewitz) 1 0 0 1 0 0 2 0 0 X 4
 Canada (Koe) 0 1 2 0 0 3 0 0 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 2 0 1 0 2 0 2 2 X 9
 Netherlands (van Dorp) 1 0 2 0 0 0 1 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Glukhov) 0 1 0 1 1 0 1 3 X X 7
 China (Zou) 1 0 0 0 0 0 0 0 X X 1

Draw 11

Tuesday, April 2, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 1 0 2 0 0 0 0 0 2 5
 Russia (Glukhov) 0 0 2 0 0 0 1 0 0 0 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 1 0 3 0 3 0 2 X X 9
  Switzerland (de Cruz) 1 0 1 0 1 0 1 0 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Matsumura) 2 0 0 2 0 0 2 0 0 X 6
 Germany (Muskatewitz) 0 2 0 0 0 1 0 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 2 0 0 0 0 1 0 X X 3
 Scotland (Mouat) 1 0 2 0 2 0 0 2 X X 7

Draw 12

Wednesday, April 3, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 1 0 1 0 1 0 2 0 0 X 5
 Netherlands (van Dorp) 0 3 0 2 0 2 0 1 2 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 2 0 0 3 0 2 1 0 X X 8
 Norway (Ramsfjell) 0 1 1 0 1 0 0 1 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 1 0 1 1 0 3 0 2 X X 8
 Italy (Retornaz) 0 1 0 0 0 0 2 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Koe) 0 1 0 2 0 0 X X X X 3
 Japan (Matsumura) 2 0 5 0 1 1 X X X X 9

Draw 13

Wednesday, April 3, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Muskatewitz) 1 0 0 0 0 0 1 0 1 X 3
 Norway (Ramsfjell) 0 0 0 0 1 2 0 2 0 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 2 1 0 1 0 0 0 1 0 0 5
 United States (Shuster) 0 0 1 0 2 2 0 0 1 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 2 1 0 2 6 0 X X X X 11
 South Korea (Kim) 0 0 1 0 0 1 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Glukhov) 0 0 0 1 0 3 0 1 0 X 5
 Sweden (Edin) 2 1 1 0 2 0 2 0 1 X 9

Draw 14

Wednesday, April 3, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Matsumura) 0 2 0 2 2 0 1 0 0 1 8
 Scotland (Mouat) 0 0 1 0 0 3 0 2 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 0 0 0 2 0 1 0 X 4
 Italy (Retornaz) 0 1 1 1 0 0 2 0 4 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 1 0 0 2 0 3 3 X X 9
 Canada (Koe) 0 0 0 2 0 2 0 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 1 0 1 0 0 1 0 2 1 0 6
 Germany (Muskatewitz) 0 0 0 0 2 0 2 0 0 3 7

Draw 15

Thursday, April 4, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 0 1 0 0 0 0 0 2 0 X 3
 Canada (Koe) 1 0 0 0 0 2 1 0 2 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Glukhov) 3 0 1 0 2 0 0 1 0 X 7
 Netherlands (van Dorp) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
 China (Zou) 1 1 0 1 0 2 0 2 1 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Italy (Retornaz) 0 0 2 0 0 0 2 0 1 0 1 6
  Switzerland (de Cruz) 0 1 0 0 1 0 0 1 0 2 0 5

Draw 16

Thursday, April 4, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 0 1 0 2 0 0 1 X 5
 Sweden (Edin) 0 1 2 0 1 0 3 0 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (de Cruz) 1 0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 6
 Japan (Matsumura) 0 1 0 0 0 1 0 2 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Muskatewitz) 3 0 1 0 3 0 2 0 3 X 12
 Russia (Glukhov) 0 2 0 1 0 2 0 1 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 2 0 1 0 1 0 0 1 0 4 9
 China (Zou) 0 2 0 1 0 1 0 0 2 0 6

Draw 17

Thursday, April 4, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 0 1 0 1 1 0 1 0 X 4
 Italy (Retornaz) 0 1 0 1 0 0 2 0 2 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Koe) 1 0 0 1 2 0 0 0 2 0 6
 Scotland (Mouat) 0 2 1 0 0 0 0 2 0 3 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 3 0 2 1 0 1 0 3 X X 10
 Japan (Matsumura) 0 1 0 0 1 0 2 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 0 1 0 1 1 0 0 1 X 5
 South Korea (Kim) 0 3 0 3 0 0 1 1 0 X 8

Draw 18

Friday, April 5, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Glukhov) 4 0 0 1 0 2 0 0 0 1 8
 Norway (Ramsfjell) 0 2 1 0 1 0 0 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 1 0 0 2 0 0 0 1 0 X 4
 Germany (Muskatewitz) 0 2 0 0 1 0 2 0 1 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Koe) 2 5 0 2 0 1 X X X X 10
  Switzerland (de Cruz) 0 0 1 0 2 0 X X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 2 0 0 0 1 0 4 0 1 X 8
 United States (Shuster) 0 2 0 0 0 1 0 1 0 X 4

Draw 19

Friday, April 5, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 4 1 0 3 0 1 X X X X 9
 Germany (Muskatewitz) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 0 2 0 1 0 0 1 0 0 4
 Sweden (Edin) 0 1 0 1 0 2 0 0 2 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 2 0 1 0 1 0 2 0 7
 Netherlands (van Dorp) 0 2 0 1 0 2 0 2 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Matsumura) 0 1 0 3 0 0 0 2 0 1 7
 Russia (Glukhov) 0 0 1 0 0 0 2 0 2 0 5

Draw 20

Friday, April 5, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 0 2 0 1 2 0 1 0 2 X 8
 China (Zou) 0 0 2 0 0 1 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 2 1 1 0 1 0 1 0 2 X 8
 Norway (Ramsfjell) 0 0 0 2 0 1 0 1 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 2 0 2 0 1 0 0 0 X 5
 Scotland (Mouat) 1 0 2 0 2 0 0 3 1 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 1 5
 Canada (Koe) 1 0 1 0 2 0 1 1 0 0 6

Playoffs

  Qualification games     Semifinals     Final
                           
        1  Sweden 8  
  4  Japan 7     4  Japan 2    
  5  United States 6         1  Sweden 7
      3  Canada 2
        2   Switzerland 5    
  3  Canada 6     3  Canada 6   Bronze medal game
  6  Scotland 5   4  Japan 4
  2   Switzerland 8

Qualification games

Saturday, April 6, 09:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Koe) 2 0 2 0 0 0 1 0 1 0 6
 Scotland (Mouat) 0 1 0 2 0 0 0 1 0 1 5
Player percentages
 Canada  Scotland
Ben Hebert91% Hammy McMillan Jr.94%
Colton Flasch79% Bobby Lammie90%
B.J. Neufeld83% Grant Hardie84%
Kevin Koe94% Bruce Mouat85%
Total87% Total88%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Japan (Matsumura) 2 0 0 2 0 0 1 0 1 0 1 7
 United States (Shuster) 0 1 1 0 1 1 0 0 0 2 0 6
Player percentages
 Japan  United States
Shinya Abe90% John Landsteiner92%
Yasumasa Tanida83% Matt Hamilton82%
Tetsuro Shimizu80% Chris Plys77%
Yuta Matsumura90% John Shuster85%
Total86% Total84%

Semifinal 1

Saturday, April 6, 14:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 2 0 0 3 0 0 2 1 X X 8
 Japan (Matsumura) 0 1 0 0 0 1 0 0 X X 2
Player percentages
 Sweden  Japan
Christoffer Sundgren95% Shinya Abe94%
Rasmus Wranå97% Yasumasa Tanida86%
Oskar Eriksson84% Tetsuro Shimizu86%
Niklas Edin92% Yuta Matsumura75%
Total92% Total85%

Semifinal 2

Saturday, April 6, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (de Cruz) 0 0 1 0 1 0 0 2 0 1 0 5
 Canada (Koe) 0 2 0 0 0 1 0 0 2 0 1 6
Player percentages
  Switzerland  Canada
Valentin Tanner92% Ben Hebert94%
Peter de Cruz92% Colton Flasch85%
Sven Michel81% B.J. Neufeld86%
Benoît Schwarz93% Kevin Koe90%
Total89% Total89%

Bronze medal game

Sunday, April 7, 12:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Matsumura) 0 0 0 3 0 1 0 0 0 X 4
  Switzerland (de Cruz) 0 0 1 0 1 0 4 1 1 X 8
Player percentages
 Japan   Switzerland
Shinya Abe100% Valentin Tanner85%
Yasumasa Tanida86% Peter de Cruz97%
Tetsuro Shimizu85% Sven Michel92%
Yuta Matsumura85% Benoît Schwarz89%
Total89% Total91%

Final

Sunday, April 7, 17:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 0 0 1 0 1 0 2 3 X 7
 Canada (Koe) 0 0 1 0 1 0 0 0 0 X 2
Player percentages
 Sweden  Canada
Christoffer Sundgren99% Ben Hebert97%
Rasmus Wranå89% Colton Flasch88%
Oskar Eriksson89% B.J. Neufeld82%
Niklas Edin90% Kevin Koe78%
Total92% Total86%

Final standings

Key
Zone loses one guaranteed berth in 2020 World Championship
Place Team
 Sweden
 Canada
  Switzerland
4 Japan
5 United States
6 Scotland
7 Italy
8 Germany
9 Russia
10 Netherlands
11 China
12 Norway
13 South Korea

Statistics

Top 5 player percentages

Final round robin percentages; minimum 9 games[6]

Leads%
Ben Hebert94
Valentin Tanner94
Hammy McMillan Jr.93
Christoffer Sundgren93
John Landsteiner91
Seconds%
Yasumasa Tanida88
Peter de Cruz87
Matt Hamilton87
Bobby Lammie87
Rasmus Wranå87
Thirds%
Oskar Eriksson90
Grant Hardie87
B.J. Neufeld87
Chris Plys87
Sven Michel86
Fourths%
Niklas Edin87
Benoît Schwarz86
Kevin Koe84
Yuta Matsumura83
Bruce Mouat83
Joël Retornaz83
John Shuster83

Perfect games

Player Team Position Opponent
Ben Hebert  Canada Lead   Switzerland
Valentin Tanner   Switzerland Lead  Canada
Christoffer Sundgren  Sweden Lead  Canada
John Landsteiner  United States Lead  China
B.J. Neufeld  Canada Third  Norway
Grant Hardie  Scotland Third  Germany

Awards

The awards and all-star team are as follows:

All-Star Team[7]

Collie Campbell Memorial Award

References

General
  • "2019 World Men's Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
  1. http://wmcc2019.worldcurling.org/data/CUR_WMCC2019P/WMCC2019_ResultsBook.pdf?v=1
  2. "Lethbridge to host 2019 World Men's Curling Championship". Curling Canada. 14 March 2018.
  3. "Teams". World Curling Federation. Retrieved 2019-03-24.
  4. "WORLD RANKING". World Curling Tour. Retrieved April 6, 2019.
  5. "Official Draw". World Curling Federation. Retrieved March 16, 2019.
  6. "Shot Success Percentage by Position" (PDF). World Curling Federation. April 5, 2019. Retrieved April 6, 2019.
  7. "All-Star Team". World Curling Federation. Retrieved April 7, 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.