2019 World Junior Curling Championships

The 2019 World Junior Curling Championships was held from February 16 to 23 at the Queens Place Emera Centre in Liverpool, Nova Scotia, Canada.[1]

2019 World Junior Curling Championships
Host cityLiverpool, Nova Scotia, Canada
ArenaQueens Place Emera Centre
DatesFebruary 16–23
Men's winner Canada
SkipTyler Tardi
ThirdSterling Middleton
SecondMatthew Hall
LeadAlex Horvath
AlternateRylan Kleiter
Finalist  Switzerland (Marco Hösli)
Women's winner Russia
SkipVlada Rumiantseva
ThirdDaria Morozova
SecondIrina Riazanova
LeadVera Tiuliakova
AlternateAnastasia Mishchenko
Finalist Canada (Selena Sturmay)
« 2018
2020 »

Men

Teams

Men's teams[2]

CountrySkipThirdSecondLeadAlternate
 CanadaTyler TardiSterling MiddletonMatthew HallAlex HorvathRylan Kleiter
 ChinaWang WeihaopingNan JiawenQiao BozongJiang HanpuZhang Yansong
 GermanySixten Totzek (fourth)Klaudius Harsch (skip)Joshua SutorMagnus SutorJan Luca Häg
 ItalyLuca RizzolliMattia GiovanellaAlessandro OdorizziGiovanni GottardiLuca Casagrande
 New ZealandAnton Hood (fourth)Ben SmithMatthew Neilson (skip)Hunter WalkerJayden Bishop
 NorwayMagnus RamsfjellMichael MellemseterJørgen MyranAndreas HårstadIngebrigt Bjørnstad
 ScotlandRoss WhyteDuncan McFadzeanJames CraikEuan KyleRyan McCormack
 SwedenDaniel BerggrenJohan JaervensonEmil HermanssonAlbert BerglundJohan Nygren
  SwitzerlandMarco HösliPhilipp HösliMarco HeftiJannis SpiessYves Stocker
 United StatesAndrew StoperaLuc VioletteBen RichardsonGraem FensonRiley Fenson

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to relegated to "B" championships
CountrySkipWL
 ScotlandRoss Whyte90
 CanadaTyler Tardi72
 NorwayMagnus Ramsfjell63
  SwitzerlandMarco Hösli63
 United StatesAndrew Stopera54
 New ZealandMatthew Neilson45
 GermanyKlaudius Harsch36
 SwedenDaniel Berggren27
 ChinaWang Weihaoping27
 ItalyLuca Rizzolli18
Team Record
 Canada 6–2 8–6 10–3 12–1 6–4 7–8 9–5 8–3 7–8 7–2
 China 2–6 3–6 8–6 4–6 7–9 4–10 3–8 5–6 9–8 2–7
 Germany 6–8 6–3 10–5 5–6 8–9 2–8 7–9 5–6 7–3 3–6
 Italy 3–10 6–8 5–10 4–5 6–10 1–12 10–9 6–7 3–7 1–8
 New Zealand 1–12 6–4 6–5 5–4 6–7 2–6 7–5 5–7 3–8 4–5
 Norway 4–6 9–7 9–8 10–6 7–6 4–9 10–7 9–6 5–9 6–3
 Scotland 8–7 10–4 8–2 12–1 6–2 9–4 11–4 8–6 11–5 9–0
 Sweden 5–9 8–3 9–7 9–10 5–7 7–10 4–11 6–11 5–7 2–7
  Switzerland 3–8 6–5 6–5 7–6 7–5 6–9 6–8 11–6 7–6 6–3
 United States 8–7 8–9 3–7 7–3 8–3 9–5 5–11 7–5 6–7 5–4

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, February 16, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Berggren) 0 2 0 0 0 1 1 0 X X 4
 Scotland (Whyte) 2 0 2 2 4 0 0 1 X X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Tardi) 1 0 0 3 0 0 2 0 0 1 0 7
 United States (Stopera) 0 0 1 0 0 2 0 3 1 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 2 0 3 1 0 0 2 0 0 1 9
  Switzerland (Hösli) 0 2 0 0 1 0 0 2 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 0 0 0 2 0 0 1 X 3
 Germany (Harsch) 0 0 1 2 1 0 1 1 0 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Neilson) 1 0 0 0 1 0 1 1 0 1 5
 Italy (Rizzolli) 0 0 0 1 0 1 0 0 2 0 4

Draw 2

Sunday, February 17, 15:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Stopera) 1 0 2 0 3 0 0 2 0 0 0 8
 China (Wang) 0 0 0 3 0 1 1 0 3 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 3 0 0 2 1 1 1 X X 8
 Germany (Harsch) 0 0 0 2 0 0 0 0 X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 New Zealand (Neilson) 1 0 0 0 1 1 0 1 0 1 2 7
 Sweden (Berggren) 0 3 0 1 0 0 1 0 0 0 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Rizzolli) 1 0 1 0 0 1 0 2 1 0 6
  Switzerland (Hösli) 0 1 0 3 1 0 1 0 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 0 0 3 0 0 0 1 0 2 X 6
 Norway (Ramsfjell) 0 0 0 1 1 0 0 2 0 X 4

Draw 3

Monday, February 18, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hösli) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
 Canada (Tardi) 1 1 0 2 0 2 0 1 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Berggren) 2 0 3 0 0 1 0 0 0 3 0 9
 Italy (Rizzolli) 0 1 0 1 2 0 2 2 1 0 1 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 4 0 0 4 0 2 0 X X 10
 China (Wang) 1 0 1 0 0 1 0 1 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 0 3 0 1 0 2 0 0 X 7
 New Zealand (Neilson) 0 1 0 2 0 0 0 2 1 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Stopera) 0 0 0 0 0 2 0 1 0 X 3
 Germany (Harsch) 1 0 1 1 3 0 1 0 0 X 7

Draw 4

Monday, February 18, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Harsch) 0 0 0 3 1 0 0 0 1 0 0 5
 New Zealand (Neilson) 0 0 1 0 0 0 2 1 0 1 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 0 0 0 2 0 2 2 1 1 9
 China (Wang) 0 2 2 1 0 2 0 0 0 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Rizzolli) 0 0 0 0 1 2 0 0 0 X 3
 United States (Stopera) 0 1 1 1 0 0 0 2 2 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hösli) 2 2 0 0 3 0 0 2 2 X 11
 Sweden (Berggren) 0 0 2 1 0 2 1 0 0 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Scotland (Whyte) 0 0 3 0 2 1 0 1 0 0 1 8
 Canada (Tardi) 1 0 0 2 0 0 2 0 1 1 0 7

Draw 5

Tuesday, February 19, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 0 2 0 0 2 1 0 0 X 5
 United States (Stopera) 0 3 0 3 1 0 0 1 1 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Neilson) 0 0 0 1 0 0 1 0 X X 2
 Scotland (Whyte) 1 1 1 0 1 2 0 0 X X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Berggren) 1 0 0 3 0 2 0 1 1 1 9
 Germany (Harsch) 0 2 0 0 2 0 3 0 0 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 1 1 0 3 0 5 X X X X 10
 Italy (Rizzolli) 0 0 1 0 2 0 X X X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Wang) 0 1 0 0 0 0 2 1 0 1 0 5
  Switzerland (Hösli) 1 0 0 2 1 0 0 0 1 0 1 6

Draw 6

Wednesday, February 20, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Neilson) 1 0 1 0 1 0 1 1 0 X 5
  Switzerland (Hösli) 0 1 0 4 0 2 0 0 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Stopera) 2 1 0 0 2 0 0 0 2 X 7
 Sweden (Berggren) 0 0 2 2 0 0 1 0 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 1 0 0 0 0 0 0 1 0 X 2
 Canada (Tardi) 0 0 2 0 1 2 0 0 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Harsch) 0 2 0 0 2 0 3 0 1 0 8
 Norway (Ramsfjell) 1 0 1 1 0 2 0 3 0 1 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Rizzolli) 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
 Scotland (Whyte) 4 1 3 0 2 2 X X X X 12

Draw 7

Wednesday, February 20, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 1 0 0 1 1 1 0 0 0 4 8
 Germany (Harsch) 0 3 0 0 0 0 2 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Rizzolli) 0 1 0 3 0 0 2 0 0 X 6
 Norway (Ramsfjell) 1 0 3 0 1 2 0 2 1 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hösli) 0 2 0 0 1 1 1 0 1 X 6
 Scotland (Whyte) 0 0 3 0 0 0 0 5 0 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Neilson) 0 1 1 0 1 0 0 0 X X 3
 United States (Stopera) 0 0 0 3 0 2 2 1 X X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Berggren) 1 1 0 0 0 2 2 0 2 X 8
 China (Wang) 0 0 1 1 0 0 0 1 0 X 3

Draw 8

Thursday, February 21, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 1 0 0 2 3 2 0 1 X 9
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 1 0 0 0 2 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Wang) 0 0 0 1 0 3 0 0 0 0 0 4
 New Zealand (Neilson) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 1 2 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Harsch) 4 0 4 0 0 0 0 2 X X 10
 Italy (Rizzolli) 0 1 0 1 1 1 1 0 X X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Berggren) 0 1 0 1 0 1 1 1 0 X 5
 Canada (Tardi) 2 0 2 0 3 0 0 0 2 X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hösli) 2 0 0 1 1 0 2 1 0 0 7
 United States (Stopera) 0 1 1 0 0 1 0 0 2 1 6

Draw 9

Friday, February 22, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 2 0 0 1 0 2 0 2 0 1 8
 Italy (Rizzolli) 0 1 1 0 1 0 2 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Harsch) 1 0 0 0 0 0 2 0 1 1 0 5
  Switzerland (Hösli) 0 1 1 1 1 0 0 1 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 3 0 0 5 0 4 X X X X 12
 New Zealand (Neilson) 0 1 0 0 0 0 X X X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 4 0 5 1 0 0 1 X X 11
 United States (Stopera) 1 0 2 0 0 1 1 0 X X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 2 1 0 0 0 4 0 1 0 2 10
 Sweden (Berggren) 0 0 2 1 1 0 2 0 1 0 7

Playoffs

Semifinal Final
      
1  Scotland 9
4   Switzerland 10
4   Switzerland 4
2  Canada 9
2  Canada 7
3  Norway 5
Bronze Medal Game
   
1  Scotland 8
3  Norway 5

Semifinal

Friday, February 22, 19:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 0 3 0 2 0 2 0 2 0 9
  Switzerland (Hösli) 4 0 0 2 0 2 0 1 0 1 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 2 2 0 2 0 0 0 0 0 1 7
 Norway (Ramsfjell) 0 0 2 0 1 0 1 0 1 0 5

Bronze Medal Game

Saturday, February 23, 10:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 1 3 0 2 0 1 1 0 X 8
 Norway (Ramsfjell) 1 0 0 2 0 1 0 0 1 X 5

Final

Saturday, February 23, 10:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hösli) 0 0 1 0 0 1 0 2 X X 4
 Canada (Tardi) 0 2 0 3 2 0 2 0 X X 9

Women

Teams

Women's teams[3]

CountrySkipThirdSecondLeadAlternate
 CanadaSelena SturmayAbby MarksKate GoodhelpsenPaige PapleyKarlee Burgess
 ChinaHan Yu (fourth)Jiang Jiayi (skip)Zhao RuiyiShang YiningDing Yuexin
 JapanAmi EnamiMinori SuzukiSae YamamotoMone RyokawaAsuka Kanai
 South KoreaKim Min-jiKim Hye-rinYang Tae-iKim Su-jin
 NorwayMaia RamsfjellMartine RønningMille Haslev NordbyeAstri ForbregdElrin Mesloe
 RussiaVlada RumiantsevaDaria MorozovaIrina RiazanovaAnastasiia MishchenkoVera Tiuliakova
 ScotlandLisa DavieKirsty BarrAnnabel SkuseEma BarrBeth Farmer
 SwedenAlmida De Val (fourth)Tova Sundberg (skip)Jennie WåhlinMaria LarssonFanny Sjøberg
  SwitzerlandRaphaela KeiserLaura EnglerVanessa TonoliNehla MeierSelina Witschonke
 United StatesCait FlanneryLeah YavarowLexi LaniganRebecca MilesAbigail Marquardt

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to relegated to "B" championships
CountrySkipWL
 ChinaJiang Jiayi81
 CanadaSelena Sturmay63
  SwitzerlandRaphaela Keiser63
 RussiaVlada Rumiantseva63
 South KoreaKim Min-ji63
 SwedenTova Sundberg54
 NorwayMaia Ramsfjell36
 United StatesCait Flannery27
 JapanAmi Enami27
 ScotlandLisa Davie18
Team Record
 Canada 7–8 9–6 8–3 8–2 8–3 5–6 3–9 6–4 7–6 6–3
 China 8–7 9–3 2–7 9–8 9–7 10–6 12–1 8–2 9–8 8–1
 Japan 6–9 3–9 6–7 3–8 4–7 10–4 6–12 8–7 4–11 2–7
 South Korea 3–8 7–2 7–6 7–3 7–10 11–3 12–5 3–11 9–6 6–3
 Norway 2–8 8–9 8–3 3–7 3–10 5–4 2–9 6–11 9–5 3–6
 Russia 3–8 7–9 7–4 10–7 10–3 7–4 10–9 6–7 11–6 6–3
 Scotland 6–5 6–10 4–10 3–11 4–5 4–7 6–7 7–10 5–7 1–8
 Sweden 9–3 1–12 12–6 5–12 9–2 9–10 7–6 6–7 10–6 5–4
  Switzerland 4–6 2–8 7–8 11–3 11–6 7–6 10–7 7–6 6–4 6–3
 United States 6–7 8–9 11–4 6–9 5–9 6–11 7–5 6–10 4–6 2–7

Round Robin Results

Draw 1

Sunday, February 17, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Davie) 0 2 0 0 0 1 1 0 0 2 6
 Canada (Sturmay) 1 0 0 1 1 0 0 2 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sundberg) 0 3 0 3 0 0 2 0 1 0 9
 Russia (Rumiantseva) 2 0 1 0 2 1 0 3 0 1 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Jiang) 0 3 0 3 2 0 0 0 0 1 9
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 0 0 4 1 2 0 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Enami) 0 0 0 2 0 0 2 0 0 X 4
 United States (Flannery) 0 0 2 0 2 2 0 3 2 X 11
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 1 0 1 1 0 X 3
  Switzerland (Keiser) 1 1 2 4 0 1 0 0 2 X 11

Draw 2

Sunday, February 17, 20:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 0 1 1 0 1 0 2 1 1 X 7
 Japan (Enami) 1 0 0 2 0 1 0 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Sturmay) 0 1 0 0 2 0 3 0 0 1 7
 United States (Flannery) 0 0 1 1 0 3 0 1 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 1 1 1 3 0 5 X X 11
 Scotland (Davie) 1 1 0 0 0 0 1 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Keiser) 4 0 4 0 1 0 0 2 X X 11
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 2 0 2 1 0 X X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sundberg) 0 0 0 0 1 0 0 X X X 1
 China (Jiang) 0 2 1 2 0 2 5 X X X 12

Draw 3

Monday, February 18, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 0 0 0 1 0 X X 2
 Sweden (Sundberg) 1 1 0 2 0 1 0 4 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Davie) 1 0 2 0 1 0 1 0 2 0 7
  Switzerland (Keiser) 0 3 0 2 0 1 0 3 0 1 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Sturmay) 2 3 0 2 0 0 1 0 1 X 9
 Japan (Enami) 0 0 2 0 1 1 0 2 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Jiang) 1 0 0 0 0 1 0 0 X X 2
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 3 0 0 2 X X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 2 0 1 0 2 0 0 2 4 X 11
 United States (Flannery) 0 0 0 1 0 3 2 0 0 X 6

Draw 4

Tuesday, February 19, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Flannery) 0 0 1 0 1 0 3 0 1 X 6
 South Korea (Kim) 0 2 0 2 0 4 0 1 0 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Jiang) 0 0 0 4 0 0 4 1 X X 9
 Japan (Enami) 0 1 0 0 1 1 0 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Keiser) 0 0 2 0 1 0 1 0 3 0 7
 Russia (Rumiantseva) 0 0 0 1 0 2 0 1 0 2 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 0 0 1 0 0 1 0 1 1 5
 Scotland (Davie) 0 2 0 0 1 1 0 0 0 0 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Sturmay) 1 0 0 1 0 0 1 X X X 3
 Sweden (Sundberg) 0 2 2 0 4 1 0 X X X 9

Draw 5

Tuesday, February 19, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Jiang) 1 0 0 5 0 1 1 0 1 X 9
 Russia (Rumiantseva) 0 2 1 0 1 0 0 3 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 1 1 0 0 1 0 X 3
 Canada (Sturmay) 1 1 2 0 0 0 1 0 3 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Davie) 0 1 0 0 2 0 1 1 0 0 5
 United States (Flannery) 0 0 1 3 0 1 0 0 1 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sundberg) 2 2 0 1 0 0 0 0 1 0 6
  Switzerland (Keiser) 0 0 0 0 2 0 2 2 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Enami) 1 0 0 0 1 0 1 0 0 X 3
 Norway (Ramsfjell) 0 1 1 2 0 2 0 1 1 X 8

Draw 6

Wednesday, February 20, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 2 1 1 0 2 0 X X 7
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 0 0 1 0 1 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 0 0 1 0 1 1 0 0 4 X 7
 Scotland (Davie) 0 1 0 1 0 0 1 1 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Enami) 2 0 0 0 0 2 0 2 X X 6
 Sweden (Sundberg) 0 4 1 1 5 0 1 0 X X 12
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Flannery) 2 0 1 0 1 0 2 0 2 0 8
 China (Jiang) 0 2 0 2 0 2 0 2 0 1 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Keiser) 0 0 0 1 1 0 0 2 0 X 4
 Canada (Sturmay) 0 0 2 0 0 2 1 0 1 X 6

Draw 7

Thursday, February 21, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sundberg) 3 0 1 1 3 0 0 0 2 X 10
 United States (Flannery) 0 2 0 0 0 0 3 1 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Keiser) 0 1 0 1 0 0 0 0 0 X 2
 China (Jiang) 0 0 2 0 2 1 1 1 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 0 0 1 0 0 0 1 X X 2
 Canada (Sturmay) 0 1 1 0 2 2 2 0 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 5 0 0 0 1 0 0 0 1 0 7
 Russia (Rumiantseva) 0 2 1 1 0 3 1 1 0 1 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Davie) 0 2 0 0 1 0 0 1 X X 4
 Japan (Enami) 2 0 3 2 0 2 1 0 X X 10

Draw 8

Thursday, February 21, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Sturmay) 0 1 0 0 2 0 3 0 0 1 0 7
 China (Jiang) 1 0 0 2 0 2 0 1 1 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Enami) 0 0 1 0 1 0 1 0 3 0 6
 South Korea (Kim) 1 1 0 2 0 1 0 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Flannery) 1 0 0 0 3 0 0 0 0 X 4
  Switzerland (Keiser) 0 1 1 1 0 0 1 1 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Davie) 1 0 0 2 0 0 1 0 0 2 6
 Sweden (Sundberg) 0 1 1 0 1 2 0 1 1 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 0 1 0 0 0 0 1 0 X 3
 Russia (Rumiantseva) 0 3 0 0 2 1 1 0 3 X 10

Draw 9

Friday, February 22, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Enami) 1 1 1 0 2 0 0 2 1 0 8
  Switzerland (Keiser) 0 0 0 3 0 2 1 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Flannery) 0 1 0 0 2 1 0 0 1 X 5
 Norway (Ramsfjell) 0 0 2 3 0 0 2 2 0 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sundberg) 1 0 3 0 1 0 0 0 0 X 5
 South Korea (Kim) 0 2 0 2 0 3 2 2 1 X 12
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
 Canada (Sturmay) 1 1 0 1 0 2 0 1 2 X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Jiang) 0 1 2 2 0 1 0 2 2 X 10
 Scotland (Davie) 1 0 0 0 1 0 4 0 0 X 6

Playoffs

Semifinal Final
      
1  China 6
4  Russia 8
4  Russia 8
2  Canada 7
2  Canada 8
3   Switzerland 2
Bronze Medal Game
   
1  China 4
3   Switzerland 6

Semifinal

Friday, February 22, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Jiang) 0 1 0 2 0 1 0 1 1 0 6
 Russia (Rumiantseva) 2 0 1 0 3 0 1 0 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Sturmay) 0 2 0 1 0 2 0 1 2 X 8
  Switzerland (Keiser) 0 0 0 0 1 0 1 0 0 X 2

Bronze Medal Game

Saturday, February 23, 15:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Jiang) 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 4
  Switzerland (Keiser) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 2 6

Final

Saturday, February 23, 15:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Rumiantseva) 0 0 1 0 2 1 0 1 0 2 1 8
 Canada (Sturmay) 0 2 0 1 0 0 1 0 3 0 0 7

References

  1. "World Junior Curling Championships 2019". worldcurling.org. Retrieved 2019-02-04.
  2. "World Junior Curling Championships 2019 Teams - Men". worldcurling.org. Retrieved 2019-02-04.
  3. "World Junior Curling Championships 2019 Teams - Women". worldcurling.org. Retrieved 2019-02-04.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.