2019 UEFA Women's Under-17 Championship qualification

The 2019 UEFA Women's Under-17 Championship qualifying competition is a women's under-17 football competition that will determine the seven teams joining the automatically qualified hosts Bulgaria in the 2019 UEFA Women's Under-17 Championship final tournament.[1]

2019 UEFA Women's Under-17 Championship qualification
Tournament details
DatesQualifying round:
19 September – 28 October 2018
Elite round:
10–30 March 2019
Teams46 (from 1 confederation)
Tournament statistics
Matches played108
Goals scored407 (3.77 per match)
Top scorer(s) Nikita Tromp (12 goals)

Apart from Bulgaria, 46 of the remaining 54 UEFA member national teams entered the qualifying competition.[2] Players born on or after 1 January 2002 are eligible to participate. Starting from this season, up to five substitutions are permitted per team in each match.[3] Moreover, each match has a regular duration of 90 minutes, instead of 80 minutes in previous seasons.

Format

The qualifying competition consists of two rounds:[4]

  • Qualifying round: Apart from Germany and Spain, which receive byes to the elite round as the teams with the highest seeding coefficient, the remaining 44 teams are drawn into 11 groups of four teams. Each group is played in single round-robin format at one of the teams selected as hosts after the draw. The 11 group winners, the 11 runners-up, and the four third-placed teams with the best record against the first and second-placed teams in their group advance to the elite round.
  • Elite round: The 28 teams are drawn into seven groups of four teams. Each group is played in single round-robin format at one of the teams selected as hosts after the draw. The seven group winners qualify for the final tournament.

The schedule of each group is as follows, with two rest days between each matchday (Regulations Article 20.04):[4]

Group schedule
Matchday Matches
Matchday 1 1 v 4, 3 v 2
Matchday 2 1 v 3, 2 v 4
Matchday 3 2 v 1, 4 v 3

Tiebreakers

In the qualifying round and elite round, teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria are applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Articles 14.01 and 14.02):[4]

  1. Points in head-to-head matches among tied teams;
  2. Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
  3. Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  4. If more than two teams are tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams are still tied, all head-to-head criteria above are reapplied exclusively to this subset of teams;
  5. Goal difference in all group matches;
  6. Goals scored in all group matches;
  7. Penalty shoot-out if only two teams have the same number of points, and they met in the last round of the group and are tied after applying all criteria above (not used if more than two teams have the same number of points, or if their rankings are not relevant for qualification for the next stage);
  8. Disciplinary points (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  9. UEFA coefficient for the qualifying round draw;
  10. Drawing of lots.

To determine the four best third-placed teams from the qualifying round, the results against the teams in fourth place are discarded. The following criteria are applied (Regulations Article 15.01):[4]

  1. Points;
  2. Goal difference;
  3. Goals scored;
  4. Disciplinary points;
  5. UEFA coefficient for the qualifying round draw;
  6. Drawing of lots.

Qualifying round

Draw

The draw for the qualifying round was held on 24 November 2017, 09:00 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[5][6][7]

The teams were seeded according to their coefficient ranking, calculated based on the following (a four-year window was used instead of the previous three-year window):[8]

Each group contained one team from Pot A, one team from Pot B, one team from Pot C, and one team from Pot D. For political reasons, Russia and Ukraine would not be drawn in the same group.[2]

Final tournament hosts
TeamCoeffRank
 Bulgaria4.000
Bye to elite round
TeamCoeffRank
 Germany31.6671
 Spain30.9442
Teams entering qualifying round
Pot A
TeamCoeffRank
 England22.6673
 Norway21.5004
 France18.9445
 Italy16.8336
 Republic of Ireland15.7227
  Switzerland15.2788
 Netherlands14.8899
 Austria14.11110
 Czech Republic13.22211
 Scotland12.44412
 Belgium12.16713
Pot B
TeamCoeffRank
 Denmark12.00014
 Sweden11.66715
 Iceland11.16716
 Finland10.50017
 Poland10.16718
 Hungary9.66719
 Russia9.66720
 Serbia9.66721
 Greece8.50022
 Portugal8.33323
 Belarus7.00024
Pot C
TeamCoeffRank
 Slovenia6.33325
 Northern Ireland5.83326
 Turkey5.50027
 Wales5.16728
 Romania4.83329
 Slovakia4.66730
 Ukraine3.83331
 Bosnia and Herzegovina3.66732
 Croatia3.33333
 Azerbaijan3.00034
 Latvia1.33335
Pot D
TeamCoeffRank
 North Macedonia1.33336
 Faroe Islands1.00037
 Montenegro1.00038
 Israel1.00039
 Estonia0.33340
 Kazakhstan0.33341
 Lithuania0.33342
 Moldova0.33343
 Georgia0.00044
 Andorra0.00045
 Albania46
Notes
  • Teams marked in bold have qualified for the final tournament.
Did not enter
 Armenia  Cyprus  Gibraltar  Kosovo
 Liechtenstein  Luxembourg  Malta  San Marino

Groups

The qualifying round must be played between 1 August and 28 October 2018.[8][7]

Times up to 27 October 2018 are CEST (UTC+2), thereafter times are CET (UTC+1), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Denmark (H) 3 3 0 0 14 1 +13 9 Elite round
2  Czech Republic 3 2 0 1 7 4 +3 6
3  Ukraine 3 1 0 2 4 7 3 3
4  Faroe Islands 3 0 0 3 3 16 13 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Czech Republic 5–1 Faroe Islands
  • Holá  21', 24'
  • Sováková  29', 60'
  • Marcinková  40'
Report
  • Lisberg  89' (pen.)
Ringkøbing Stadion, Ringkøbing
Referee: Yuliya Larionova (Azerbaijan)
Ukraine 0–4 Denmark
Report
  • Kramer  9', 17', 24'
  • Frederiksen  46'
Skjern Stadion, Skjern
Referee: Alina Peşu (Romania)

Czech Republic 2–0 Ukraine
  • Marcinková  7'
  • Růžičková  85'
Report
Skjern Stadion, Skjern
Referee: María Dolores Martínez Madrona (Spain)
Denmark 7–1 Faroe Islands
  • Kramer  9', 28'
  • Frederiksen  48'
  • Lundgaard  62'
  • Nielsen  69'
  • Neshamar  90+3' (o.g.)
  • M. Carstens  90+5'
Report
  • Augustinussen  19'
Ringkøbing Stadion, Ringkøbing
Referee: Alina Peşu (Romania)

Denmark 3–0 Czech Republic
  • Kramer  6'
  • Bredgaard  41'
  • Lundgaard  87'
Report
Ringkøbing Stadion, Ringkøbing
Referee: María Dolores Martínez Madrona (Spain)
Faroe Islands 1–4 Ukraine
  • Klementsen  87'
Report
  • Godunko  10'
  • Salivonchyk  62'
  • Krevska  79'
  • Kunina  90'
Skjern Stadion, Skjern
Referee: Yuliya Larionova (Azerbaijan)

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Norway 3 3 0 0 8 1 +7 9 Elite round
2  Russia 3 2 0 1 7 2 +5 6
3  Croatia (H) 3 1 0 2 1 5 4 3
4  Israel 3 0 0 3 0 8 8 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Norway 2–0 Israel
  • Kuznezov  83' (o.g.)
  • Aune  90'
Report
Stadion Valbruna, Rovinj
Referee: Veronika Kovarova (Czech Republic)
Croatia 0–1 Russia
Report
  • Voronko  65'
Stadion Veli Jože, Poreč
Referee: Laura Rapp (Sweden)

Russia 5–0 Israel
  • Tchato  10'
  • Voronko  13'
  • Trofimova  27' (pen.)
  • Fetisova  40'
  • Yuklyaeva  41'
Report
Stadion Veli Jože, Poreč
Referee: Laura Rapp (Sweden)
Norway 4–0 Croatia
  • Revees  11', 51'
  • Aune  26'
  • Østerås  50'
Report
Stadion Valbruna, Rovinj
Referee: Dimitrina Milkova (Bulgaria)

Russia 1–2 Norway
  • Trofimova  58'
Report
  • Edvartsen  31'
  • Øgegaard  87'
Stadion Valbruna, Rovinj
Referee: Dimitrina Milkova (Bulgaria)
Israel 0–1 Croatia
Report
  • Petarić  86'
Stadion Veli Jože, Poreč
Referee: Veronika Kovarova (Czech Republic)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy 3 3 0 0 5 1 +4 9 Elite round
2  Finland 3 2 0 1 7 2 +5 6
3  Romania 3 1 0 2 2 6 4 3
4  Montenegro (H) 3 0 0 3 2 7 5 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Italy 2–1 Montenegro
  • Battelani  46'
  • Anghileri  90+2'
Report
  • Di Bari  83' (o.g.)
Referee: Chryso Georgiou (Cyprus)
Romania 0–4 Finland
Report
  • Anttonen  30'
  • Karjalainen  46'
  • Nurmi  82', 90+1'
Referee: Sandra Strub (Switzerland)

Italy 1–0 Romania
  • Corrado  82' (pen.)
Report
Referee: Tinna Høj Christensen (Denmark)
Finland 3–0 Montenegro
  • Forsblom  35', 45+1'
  • Nurmi  67'
Report

Finland 0–2 Italy
Report
  • Anghileri  1'
  • Battelani  64'
Referee: Tinna Høj Christensen (Denmark)
Montenegro 1–2 Romania
Report
  • Pana  38'
  • Dimulescu  90+2'
Referee: Chryso Georgiou (Cyprus)

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Poland (H) 3 3 0 0 10 3 +7 9 Elite round
2  Scotland 3 1 1 1 2 4 2 4
3  Slovakia 3 0 2 1 2 3 1 2
4  Lithuania 3 0 1 2 2 6 4 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Scotland 2–1 Lithuania
  • Mcgovern  2' (pen.)
  • Maughan  21'
Report
Stadion Kazimierza Deyny, Starogard Gdański
Referee: Sabina Bolić (Croatia)
Slovakia 2–3 Poland
  • Morávková  69'
  • Mazúchová  90+3'
Report
  • Tomasiak  20', 58' (pen.)
  • Kiszkis  55'
Stadion Kazimierza Deyny, Starogard Gdański
Referee: Irina Turovskaya (Belarus)

Scotland 0–0 Slovakia
Report
Stadion Miejski, Malbork
Referee: Aleksandra Česen (Slovenia)
Poland 4–1 Lithuania
  • Zieniewicz  21'
  • Achcińska  22', 90+2'
  • Kozak  48'
Report
  • Sabatauskaitė  87'
Stadion Miejski, Malbork
Referee: Irina Turovskaya (Belarus)

Poland 3–0 Scotland
  • Bidas  1'
  • Kozak  79', 90+1'
Report
Stadion Miejski, Malbork
Referee: Aleksandra Česen (Slovenia)
Lithuania 0–0 Slovakia
Report
Stadion Kazimierza Deyny, Starogard Gdański
Referee: Sabina Bolić (Croatia)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England 3 3 0 0 15 0 +15 9 Elite round
2  Iceland 3 2 0 1 7 2 +5 6
3  Azerbaijan 3 0 1 2 1 9 8 1
4  Moldova (H) 3 0 1 2 1 13 12 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
England 6–0 Moldova
  • Filis  38' (pen.), 88', 90+5' (pen.)
  • Stables  65'
  • Robinson  73'
  • Grant  90+1'
Report
Azerbaijan 0–1 Iceland
Report
  • Þórhallsdóttir  65'
Referee: Victoria Beyer (France)

England 7–0 Azerbaijan
  • Robinson  19', 28'
  • Goodwin  35', 73'
  • Grant  66'
  • Safaraliyeva  81' (o.g.)
  • Hack  90+2'
Report
Referee: Catarina Campos (Portugal)
Iceland 6–0 Moldova
  • Sigurðardóttir  21' (pen.), 44' (pen.), 49' (pen.)
  • Hermannsdóttir  76'
  • Sigurjónsdóttir  83'
  • Ólafsdóttir Gros  90+2'
Report
Referee: Victoria Beyer (France)

Iceland 0–2 England
Report
  • Filis  65'
  • Stables  87'
Referee: Catarina Campos (Portugal)
Moldova 1–1 Azerbaijan
Report
  • Cakan  61'

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Belgium 3 3 0 0 13 1 +12 9 Elite round
2  Portugal (H) 3 2 0 1 15 3 +12 6
3  Turkey 3 1 0 2 4 6 2 3
4  Andorra 3 0 0 3 0 22 22 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Belgium 8–0 Andorra
  • Buyle  12'
  • Borja  18' (o.g.)
  • Fon  35', 45'
  • Gielen  71'
  • Maes  72'
  • Vanzeir  86' (pen.)
  • Lemmens  87'
Report
Complexo Desportivo Clube de Futebol de Fão, Fão
Referee: Jelena Pejković (Croatia)
Turkey 1–3 Portugal
  • Tekmen  71'
Report
  • Negrão  37'
  • Nazareth  45+2'
  • Jacinto  68'
Cidade Desportiva Sporting Clube de Braga, Braga
Referee: Rasa Imanalijeva (Lithuania)

Belgium 3–0 Turkey
  • Janssens  8'
  • Fon  56' (pen.)
  • Teulings  84'
Report
Portugal 11–0 Andorra
  • Albuquerque  16' (pen.), 85', 87' (pen.)
  • Negrão  50', 56', 67', 90'
  • Jacinto  59'
  • Nazareth  77'
  • Marques  88', 90+1'
Report
Referee: Rasa Imanalijeva (Lithuania)

Portugal 1–2 Belgium
  • Nazareth  3'
Report
  • Teulings  69', 90'
Andorra 0–3 Turkey
Report
  • Içen  16'
  • Alayont  19', 45+1'
Referee: Jelena Pejković (Croatia)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Serbia (H) 3 3 0 0 13 0 +13 9 Elite round
2  Republic of Ireland 3 1 1 1 14 1 +13 4
3  Wales 3 1 1 1 2 4 2 4
4  Albania 3 0 0 3 0 24 24 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Republic of Ireland 14–0 Albania
  • O'Mahony  3' (pen.), 45+1'
  • Whelan  7', 25', 52'
  • Kraft  9', 40', 48', 50'
  • Ziu  21', 66' (pen.)
  • Keogh  85', 87'
  • Dodd  90+3'
Report
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Meitar Shemesh (Israel)
Wales 0–4 Serbia
Report
  • Tanasković  18', 64'
  • Petrović  55', 73' (pen.)
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Alexandra Ponomareva (Russia)

Republic of Ireland 0–0 Wales
Report
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Iuliana Demetrescu (Romania)
Serbia 8–0 Albania
  • Tanasković  1'
  • Petrović  13'
  • Ćirić  20', 36', 81'
  • Host  66'
  • Vasović  68'
  • Čavić  89'
Report
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Alexandra Ponomareva (Russia)

Serbia 1–0 Republic of Ireland
  • Tanasković  12'
Report
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Iuliana Demetrescu (Romania)
Albania 0–2 Wales
Report
  • Longhurst  57'
  • Collyer  79'
Sports Center of FA of Serbia pitch 4, Stara Pazova
Referee: Meitar Shemesh (Israel)

Group 8

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Austria 3 3 0 0 12 0 +12 9 Elite round
2  Slovenia 3 1 0 2 3 5 2 3[lower-alpha 1]
3  Belarus 3 1 0 2 2 4 2 3[lower-alpha 1]
4  Estonia (H) 3 1 0 2 1 9 8 3[lower-alpha 1]
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Notes:
  1. Head-to-head results: Slovenia 3–0 Belarus, Belarus 2–0 Estonia, Estonia 1–0 Slovenia. Head-to-head standings:
    • Slovenia: 3 pts, +2 GD (3 GF, 1 GA)
    • Belarus: 3 pts, −1 GD (2 GF, 3 GA)
    • Estonia: 3 pts, −1 GD (1 GF, 2 GA)
Austria 7–0 Estonia
  • Wurzer  7', 70'
  • Magerl  13'
  • Pfanner  15'
  • Wienerroither  35'
  • Schasching  43' (pen.)
  • Sarac  80'
Report
Referee: Jelena Jermolajeva (Latvia)
Slovenia 3–0 Belarus
  • Suhoveršnik  38', 90'
  • Igerc  60'
Report
Referee: Emilie Dokset (Norway)

Austria 4–0 Slovenia
  • Purtscheller  17', 60'
  • Schasching  55'
  • Pfanner  80'
Report
Belarus 2–0 Estonia
  • Asmykovich  87'
  • Kharitonchik  90+1'
Report
Referee: Emilie Dokset (Norway)

Belarus 0–1 Austria
Report
  • Schasching  29'
Estonia 1–0 Slovenia
  • Reinik  60' (pen.)
Report
Referee: Jelena Jermolajeva (Latvia)

Group 9

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Greece (H) 3 3 0 0 12 3 +9 9 Elite round
2   Switzerland 3 1 1 1 7 3 +4 4
3  Northern Ireland 3 1 1 1 7 4 +3 4
4  Kazakhstan 3 0 0 3 1 17 16 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Northern Ireland 1–3 Greece
  • McGuinness  23'
Report
  • Pachaki  12'
  • Gilmore  55' (o.g.)
  • Voila  66'
Referee: Vera Opeykina (Russia)
Switzerland  5–0 Kazakhstan
  • Muino  19', 38'
  • Ljustina  44'
  • Granges  79'
  • Arni  90+1'
Report
Municipal Stadium of Kranoula, Ioannina
Referee: Ana Minić (Serbia)

Greece 7–1 Kazakhstan
  • Voila  15', 57'
  • Papatheodorou  40', 74'
  • Prifti  63', 77'
  • Tsarantani  83'
Report
Referee: Vera Opeykina (Russia)
Switzerland  1–1 Northern Ireland
  • Ljustina  49'
Report
  • McGuinness  6'
Municipal Stadium of Kranoula, Ioannina
Referee: Ainara Andrea Acevedo Dudley (Spain)

Greece 2–1  Switzerland
  • Prifti  26'
  • Pachaki  90+4'
Report
  • Ess  64'
Municipal Stadium of Kranoula, Ioannina
Referee: Ainara Andrea Acevedo Dudley (Spain)
Kazakhstan 0–5 Northern Ireland
Report
  • Finnegan  44' (pen.), 48', 65' (pen.)
  • Megaw  45+2'
  • Monteith  90+4'
Referee: Ana Minić (Serbia)

Group 10

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  France 3 3 0 0 16 1 +15 9 Elite round
2  Hungary 3 2 0 1 6 4 +2 6
3  Bosnia and Herzegovina 3 1 0 2 7 7 0 3
4  North Macedonia (H) 3 0 0 3 1 18 17 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Bosnia and Herzegovina 0–1 Hungary
Report
  • Pápai  31'
Referee: Sabayel Kuzuturk (Azerbaijan)
France 7–0 North Macedonia
  • Peneau  12', 23'
  • Picard  29', 51'
  • Joly  52', 80'
  • Chapelle  57'
Report

France 6–0 Bosnia and Herzegovina
  • Ben Rabah  33', 38'
  • Niaro  49'
  • Chapelle  66', 89'
  • Peneau  68'
Report
Referee: Anastasia Romanyuk (Ukraine)
Hungary 4–1 North Macedonia
  • V. Nagy  4'
  • Ploner  20'
  • Czellér  25', 47'
Report
  • Velkova  71'

Hungary 1–3 France
  • Zsédely  73'
Report
  • Picard  25', 90+1'
  • Peneau  53'
Referee: Anastasia Romanyuk (Ukraine)
North Macedonia 0–7 Bosnia and Herzegovina
Report
  • Krajnić  4', 33'
  • Husić  29'
  • Krajšumović  48', 62'
  • Latinčić  84'
  • Mujkić  86'
Referee: Karoline Wacker (Germany)

Group 11

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands (H) 3 2 1 0 26 1 +25 7 Elite round
2  Sweden 3 1 2 0 13 2 +11 5
3  Georgia 3 1 1 1 3 17 14 4
4  Latvia 3 0 0 3 0 22 22 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Latvia 0–11 Sweden
Report
  • Saving  9'
  • Ekengren  10', 45+1', 66'
  • Johansson  15', 36'
  • Lindblom  16'
  • Lundkvist  19'
  • Koppang  53', 56', 78'
Sportpark Zegersloot, Alphen aan den Rijn
Referee: Tanja Racic (Bosnia and Herzegovina)
Netherlands 16–0 Georgia
  • Foederer  20', 72', 77'
  • Brandau  22', 64'
  • Tromp  27', 33', 35' (pen.), 36', 55', 68' (pen.)
  • Brugts  38'
  • Peddemors  60'
  • De Keijzer  70'
  • Abali  75'
  • Loonen  90+4'
Report
Sportpark Juliana, 's-Gravenzande
Referee: Tamara Petric (Serbia)

Sweden 1–1 Georgia
  • Koppang  24'
Report
  • Tsotseria  78'
Sportpark Juliana, 's-Gravenzande
Referee: Tanja Racic (Bosnia and Herzegovina)
Netherlands 9–0 Latvia
  • Brugts  10', 35', 43'
  • Stiekema  29'
  • Tromp  45', 48', 70', 82'
  • Hightower  45+1'
Report
Sportpark Zegersloot, Alphen aan den Rijn
Referee: Henrikke Nervik (Norway)

Sweden 1–1 Netherlands
  • Johansson  41'
Report
  • Tromp  12'
Sportpark Juliana, 's-Gravenzande
Referee: Henrikke Nervik (Norway)
Georgia 2–0 Latvia
  • Tsotseria  8'
  • Danelia  17'
Report
Sportpark Zegersloot, Alphen aan den Rijn
Referee: Tamara Petric (Serbia)

Ranking of third-placed teams

To determine the four best third-placed teams from the qualifying round which advance to the elite round, only the results of the third-placed teams against the first and second-placed teams in their group are taken into account.

Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 4  Slovakia 2 0 1 1 2 3 1 1 Elite round
2 9  Northern Ireland 2 0 1 1 2 4 2 1
3 7  Wales 2 0 1 1 0 4 4 1
4 11  Georgia 2 0 1 1 1 17 16 1
5 8  Belarus 2 0 0 2 0 4 4 0
6 6  Turkey 2 0 0 2 1 6 5 0
7 2  Croatia 2 0 0 2 0 5 5 0[lower-alpha 1]
8 3  Romania 2 0 0 2 0 5 5 0[lower-alpha 1]
9 1  Ukraine 2 0 0 2 0 6 6 0
10 10  Bosnia and Herzegovina 2 0 0 2 0 7 7 0
11 5  Azerbaijan 2 0 0 2 0 8 8 0
Source: UEFA
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) coefficient; 6) drawing of lots.
Notes:
  1. Disciplinary points: Croatia 2, Romania 5.

Elite round

Draw

The draw for the elite round was held on 23 November 2018, 11:40 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[9][10][11]

The teams were seeded according to their results in the qualifying round.[12] Germany and Spain, which received byes to the elite round, were automatically seeded into Pot A. Each group contained one team from Pot A, one team from Pot B, one team from Pot C, and one team from Pot D. Winners and runners-up from the same qualifying round group could not be drawn in the same group, but the best third-placed teams could be drawn in the same group as winners or runners-up from the same qualifying round group.

Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Seeding
1  Germany 0 0 0 0 0 0 0 0 Pot A
2  Spain 0 0 0 0 0 0 0 0
3 10  France 3 3 0 0 16 1 +15 9
4 5  England 3 3 0 0 15 0 +15 9
5 1  Denmark 3 3 0 0 14 1 +13 9
6 7  Serbia 3 3 0 0 13 0 +13 9
7 6  Belgium 3 3 0 0 13 1 +12 9
8 8  Austria 3 3 0 0 12 0 +12 9 Pot B
9 9  Greece 3 3 0 0 12 3 +9 9
10 4  Poland 3 3 0 0 10 3 +7 9
11 2  Norway 3 3 0 0 8 1 +7 9
12 3  Italy 3 3 0 0 5 1 +4 9
13 11  Netherlands 3 2 1 0 26 1 +25 7
14 6  Portugal 3 2 0 1 15 3 +12 6
15 2  Russia 3 2 0 1 7 2 +5 6[lower-alpha 1] Pot C
16 5  Iceland 3 2 0 1 7 2 +5 6[lower-alpha 1]
17 3  Finland 3 2 0 1 7 2 +5 6[lower-alpha 1]
18 1  Czech Republic 3 2 0 1 7 4 +3 6
19 10  Hungary 3 2 0 1 6 4 +2 6
20 11  Sweden 3 1 2 0 13 2 +11 5
21 7  Republic of Ireland 3 1 1 1 14 1 +13 4
22 9   Switzerland 3 1 1 1 7 3 +4 4 Pot D
23 9  Northern Ireland (Y) 3 1 1 1 7 4 +3 4
24 7  Wales (Y) 3 1 1 1 2 4 2 4[lower-alpha 2]
25 4  Scotland 3 1 1 1 2 4 2 4[lower-alpha 2]
26 11  Georgia (Y) 3 1 1 1 3 17 14 4
27 8  Slovenia 3 1 0 2 3 5 2 3
28 4  Slovakia (Y) 3 0 2 1 2 3 1 2
Source: UEFA
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) coefficient; 6) drawing of lots.
(Y) Third-placed teams from qualifying round (may be drawn with teams from same qualifying round group).
Notes:
  1. Disciplinary points: Russia 1, Iceland 3, Finland 6.
  2. Disciplinary points: Wales 1, Scotland 2.

Groups

The elite round is scheduled to be played by early April 2019.

Times are CET (UTC+1), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England 3 3 0 0 13 0 +13 9 Final tournament
2  Hungary (H) 3 1 1 1 5 4 +1 4
3  Greece 3 1 1 1 4 3 +1 4
4  Georgia 3 0 0 3 0 15 15 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
England 8–0 Georgia
  • Harries  25', 28'
  • Kadagishvili  34' (o.g.)
  • Filis  38' (pen.)
  • Stables  52'
  • Ware  66'
  • Dale  81'
  • May  90+3'
Report
Referee: Vera Onică (Moldova)
Hungary 1–1 Greece
  • V. Nagy  24'
Report
  • Papatheodorou  1'
Referee: Yuliya Larionova (Azerbaijan)

England 3–0 Hungary
  • Dale  29', 32'
  • Stables  48'
Report
Referee: María Dolores Martinez Madrona (Spain)
Greece 3–0 Georgia
  • Papatheodorou  5'
  • Pachaki  38'
  • Prifti  44'
Report
Referee: Yuliya Larionova (Azerbaijan)

Greece 0–2 England
Report
  • Grant  24'
  • Filis  51' (pen.)
Referee: María Dolores Martinez Madrona (Spain)
Georgia 0–4 Hungary
Report
  • Bokor  51'
  • Papp  55' (pen.)
  • Czellér  64'
  • Pápai  89'
Referee: Vera Onică (Moldova)

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands 3 2 1 0 9 0 +9 7 Final tournament
2   Switzerland 3 2 0 1 7 10 3 6
3  Serbia (H) 3 1 1 1 6 4 +2 4
4  Russia 3 0 0 3 3 11 8 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Russia 0–3 Netherlands
Report
  • Peddemors  25'
  • Brugts  52'
  • Loonen  90+4'
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Veronika Kovarova (Czech Republic)
Serbia 2–3  Switzerland
  • Barjaktarović  31'
  • Petrović  66' (pen.)
Report
  • Ljustina  24'
  • Iseni  60', 63'
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Zulema Gonzalez Gonzalez (Spain)

Netherlands 6–0  Switzerland
  • Tromp  17'
  • Abali  23', 42'
  • Brandau  50'
  • De Keijzer  65'
  • Hulswit  90+2'
Report
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Veronika Kovarova (Czech Republic)
Serbia 4–1 Russia
  • Tanasković  5', 59', 78'
  • Petrović  58' (pen.)
Report
  • Tchato  85'
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Galiya Echeva (Bulgaria)

Netherlands 0–0 Serbia
Report
Sports Center of FA of Serbia, Stara Pazova
Referee: Galiya Echeva (Bulgaria)
Switzerland  4–2 Russia
  • Iseni  16', 90+2'
  • Kulakova  40' (o.g.)
  • Kadriu  62' (pen.)
Report
  • Trenkina  68'
  • Lazareva  84'
Sports Center of FA of Serbia pitch 4, Stara Pazova
Referee: Zulema Gonzalez Gonzalez (Spain)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Spain 3 3 0 0 9 0 +9 9 Final tournament
2  Poland 3 2 0 1 3 3 0 6
3  Sweden (H) 3 1 0 2 1 3 2 3
4  Slovakia 3 0 0 3 0 7 7 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Sweden 0–2 Poland
Report
  • Kozak  54'
  • Zieniewicz  73'
Referee: Iuliana Demetrescu (Romania)
Spain 5–0 Slovakia
  • Carrillo  2', 10', 35'
  • Paralluelo  32', 90'
Report
Referee: Abigail Marriott (England)

Poland 1–0 Slovakia
  • Bińkowska  19'
Report
Referee: Iuliana Demetrescu (Romania)
Spain 1–0 Sweden
  • Carrillo  45'
Report
Referee: Irena Velevačkoska (Macedonia)

Poland 0–3 Spain
Report
  • Paralluelo  25'
  • Carrillo  45+1', 55'
Referee: Irena Velevačkoska (Macedonia)
Slovakia 0–1 Sweden
Report
  • Duljan  12'
Referee: Abigail Marriott (England)

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Germany 3 3 0 0 11 0 +11 9 Final tournament
2  Republic of Ireland 3 1 1 1 2 3 1 4
3  Norway 3 1 1 1 2 5 3 4
4  Scotland (H) 3 0 0 3 0 7 7 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Germany 5–0 Scotland
  • Weidauer  11', 49'
  • Woldmann  31'
  • Wamser  32'
  • Pollak  38'
Report
Referee: Briet Bragadottir (Iceland)
Republic of Ireland 1–1 Norway
  • Cooke  70'
Report
  • Revees  72' (pen.)
Referee: Andromachi Tsiofliki (Greece)

Germany 2–0 Republic of Ireland
  • Woldmann  34'
  • Kowalski  62'
Report
Referee: Ifeoma Kulmala (Finland)
Norway 1–0 Scotland
  • Haugen  76'
Report
Referee: Andromachi Tsiofliki (Greece)

Norway 0–4 Germany
Report
  • Kowalski  39'
  • Weidauer  73'
  • Fetaj  90'
  • Brand  90+4'
Oriam Outdoor, Edinburgh
Referee: Ifeoma Kulmala (Finland)
Scotland 0–1 Republic of Ireland
Report
  • Kingsley  32'
Referee: Briet Bragadottir (Iceland)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Portugal (H) 3 3 0 0 8 0 +8 9 Final tournament
2  France 3 2 0 1 7 1 +6 6
3  Czech Republic 3 1 0 2 2 4 2 3
4  Northern Ireland 3 0 0 3 1 13 12 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
France 5–0 Northern Ireland
  • Ben Rabah  7' (pen.), 16', 22', 42'
  • Becho  32'
Report
Estádio Municipal Carlos Duarte, Pampilhosa
Referee: Maria Sole Caputi (Italy)
Czech Republic 0–1 Portugal
Report
  • Negrão  32'
Centro de Treino, Luso
Referee: Tinna Høj Christensen (Denmark)

France 2–0 Czech Republic
  • Becho  4'
  • Ould Hocine  79'
Report
Centro de Treino, Luso
Referee: Laura Rapp (Sweden)
Portugal 6–0 Northern Ireland
  • Nazareth  1', 45+1'
  • Pintassilgo  42'
  • Ferreira  56'
  • Silva  89' (pen.)
  • Negrão  90+5'
Report
Estádio Municipal Carlos Duarte, Pampilhosa
Referee: Tinna Høj Christensen (Denmark)

Portugal 1–0 France
  • Pintassilgo  5'
Report
Centro de Treino, Luso
Referee: Laura Rapp (Sweden)
Northern Ireland 1–2 Czech Republic
  • McGuinness  46'
Report
  • Hilbertová  32'
  • Holá  65'
Estádio Municipal Dr. Américo Couto, Mealhada
Referee: Maria Sole Caputi (Italy)

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Denmark 3 2 1 0 8 1 +7 7 Final tournament
2  Slovenia 3 1 1 1 2 3 1 4
3  Iceland 3 1 0 2 2 4 2 3[lower-alpha 1]
4  Italy (H) 3 1 0 2 3 7 4 3[lower-alpha 1]
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Notes:
  1. Head-to-head result: Iceland 2–1 Italy.
Iceland 2–1 Italy
  • Beretta  42' (o.g.)
  • Benediktsdóttir  88'
Report
  • Giordano  52'
Centro Sportivo Giovanni Bui, San Giuliano Terme
Referee: Reelika Turi (Estonia)
Denmark 1–1 Slovenia
  • Frederiksen  7'
Report
  • Suhoveršnik  11'
Stadio Comunale Germano Bellucci, Agliana
Referee: Emanuela Rusta (Albania)

Denmark 2–0 Iceland
  • M. Carstens  35'
  • Kramer  67'
Report
Centro Sportivo Giovanni Bui, San Giuliano Terme
Referee: Sabina Bolić (Croatia)
Italy 2–0 Slovenia
  • Giordano  12'
  • Catelli  67'
Report
Stadio Comunale Germano Bellucci, Agliana
Referee: Reelika Turi (Estonia)

Italy 0–5 Denmark
Report
  • Lundgaard  42', 83'
  • Kramer  60', 68'
  • Rasmunssen  88'
Referee: Sabina Bolić (Croatia)
Slovenia 1–0 Iceland
  • Suhoveršnik  78'
Report
Centro Sportivo Giovanni Bui, San Giuliano Terme
Referee: Emanuela Rusta (Albania)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Austria (H) 3 2 1 0 8 3 +5 7 Final tournament
2  Belgium 3 2 0 1 7 4 +3 6
3  Finland 3 1 1 1 6 2 +4 4
4  Wales 3 0 0 3 0 12 12 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Finland 1–1 Austria
  • Koivisto  11' (pen.)
Report
  • Purtscheller  41'
Informstadion, Oberwart
Referee: Alina Peşu (Romania)
Belgium 4–0 Wales
  • Wils  13'
  • Lemmens  54'
  • Eurlings  64'
  • Buyle  86'
Report
Stadion Stegersbach, Stegersbach
Referee: Jelena Cvetković (Serbia)

Belgium 1–0 Finland
  • Wils  90+4'
Report
Informstadion, Oberwart
Referee: Rasa Imanalijeva (Lithuania)
Austria 3–0 Wales
  • Croatto  4'
  • Wienerroither  31'
  • Schasching  73' (pen.)
Report
Stadion Stegersbach, Stegersbach
Referee: Alina Peşu (Romania)

Austria 4–2 Belgium
  • Schasching  45+1' (pen.), 61'
  • Purtscheller  90+1'
  • Wienerroither  90+2'
Report
  • Janssens  36'
  • Dellaert  42'
Stadion Stegersbach, Stegersbach
Referee: Rasa Imanalijeva (Lithuania)
Wales 0–5 Finland
Report
  • Karjalainen  28', 31'
  • Salminen  76', 90'
  • Simonen  83'
Informstadion, Oberwart
Referee: Jelena Cvetković (Serbia)

Qualified teams

The following eight teams qualify for the final tournament.

Team Qualified as Qualified on Previous appearances in Women's Under-17 Euro1
 BulgariaHosts9 December 2016[1]0 (debut)
 EnglandElite round Group 1 winners27 March 20196 (2008, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018)
 NetherlandsElite round Group 2 winners16 March 20193 (2010, 2017, 2018)
 SpainElite round Group 3 winners29 March 20199 (2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018)
 GermanyElite round Group 4 winners26 March 201910 (2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018)
 PortugalElite round Group 5 winners29 March 20191 (2014)
 DenmarkElite round Group 6 winners27 March 20192 (2008, 2012)
 AustriaElite round Group 7 winners30 March 20191 (2014)
1 Bold indicates champions for that year. Italic indicates hosts for that year.

Goalscorers

In the qualifying round there were 278 goals scored in 66 matches, for an average of 4.21 goals per match. In the elite round there were 129 goals scored in 42 matches, for an average of 3.07 goals per match. In total, there were 407 goals scored in 108 matches, for an average of 3.77 goals per match.

12 goals

  • Nikita Tromp

9 goals

  • Cornelia Kramer

7 goals

  • Maria Negrão
  • Krstina Tanasković

6 goals

  • Annabel Schasching
  • Melisa Filis
  • Cyrine Ben Rabah
  • Sara Carrillo

5 goals

  • Esmee Brugts
  • Francisca Nazareth
  • Emilija Ema Petrović

4 goals

  • Lilli Purtscheller
  • Sofie Lundgaard
  • Fran Stables
  • Leila Peneau
  • Océane Picard
  • Ioanna Papatheodorou
  • Loukia Prifti
  • Emily Kraft
  • Kinga Kozak
  • Manca Suhoveršnik
  • Nina Koppang
  • Ardita Iseni

3 goals

  • Katja Wienerroither
  • Welma Fon
  • Jarne Teulings
  • Andrea Holá
  • Rebekka Frost Frederiksen
  • Eleanor Dale
  • Ruby Grant
  • Katie Robinson
  • Kenza Chapelle
  • Ria Karjalainen
  • Aada Nurmi
  • Sophie Weidauer
  • Ioanna Pachaki
  • Chrysanthi Voila
  • Dorottya Czellér
  • Clara Sigurðardóttir
  • Ilham Abali
  • Justine Brandau
  • Dana Foederer
  • Toni Leigh Finnegan
  • Caitlin McGuinness
  • Joshualyn Favour Revees
  • Ana Albuquerque
  • Emily Whelan
  • Anastasija Ćirić
  • Salma Paralluelo
  • Hanna Ekengren
  • Stinalisa Johansson
  • Ella Ljustina

2 goals

  • Patricia Pfanner
  • Laura Wurzer
  • Geena-Lisa Buyle
  • Jill Janssens
  • Tine Lemmens
  • Tess Wils
  • Alma Krajnić
  • Sofija Krajšumović
  • Kateřina Marcinková
  • Aneta Sováková
  • Mathilde Carstens
  • Isobel Goodwin
  • Emma Harries
  • Wilma Forsblom
  • Niia Salminen
  • Vicki Becho
  • Lou Ann Joly
  • Natela Tsotseria
  • Natasha Kowalski
  • Nicole Woldmann
  • Vanessza Nagy
  • Emőke Pápai
  • Federica Anghileri
  • Veronica Battelani
  • Michela Giordano
  • Lot de Keijzer
  • Lobke Loonen
  • Ella Peddemors
  • Mille Aune
  • Adriana Achcińska
  • Paulina Tomasiak
  • Wiktoria Zieniewicz
  • Andreia Jacinto
  • Luana Marques
  • Lara Pintassilgo
  • Katelyn Keogh
  • Eabha O'Mahony
  • Jessica Ziu
  • Zhoze-Diana Pamen Tchato
  • Natalya Trofimova
  • Tatyana Voronko
  • Maeva Muino
  • Mesude Alayont

1 goal

  • Michela Croatto
  • Julia Magerl
  • Ines Gabriela Sarac
  • Seval Cakan
  • Natalya Asmykovich
  • Valeriya Kharitonchik
  • Cato Dellaert
  • Hannah Eurlings
  • Sterre Gielen
  • Liesbeth Maes
  • Luna Vanzeir
  • Elma Husić
  • Natascha Latinčić
  • Fadila Mujkić
  • Nika Petarić
  • Jennifer Hilbertová
  • Kristýna Růžičková
  • Sofie Bredgaard
  • Cecilie Nielsen
  • Matilde Rasmussen
  • Eleanor Hack
  • Rebecca May
  • Alisha Ware
  • Kadri Reinik
  • Silja Augustinussen
  • Fridrikka Klementsen
  • Lea Lisberg
  • Ilona Anttonen
  • Vilma Koivisto
  • Anna-Stina Simonen
  • Esther Mbakem Niaro
  • Célina Ould Hocine
  • Natia Danelia
  • Jule Brand
  • Gentiana Fetaj
  • Julia Pollak
  • Carlotta Wamser
  • Aikaterini Tsarantani
  • Blanka Bokor
  • Luca Papp
  • Szandra Ploner
  • Réka Zsédely
  • Hildigunnur Ýr Benediktsdóttir
  • Ída Marín Hermannsdóttir
  • María Catharina Ólafsdóttir Gros
  • Andrea Marý Sigurjónsdóttir
  • Þórhildur Þórhallsdóttir
  • Anna Catelli
  • Heden Corrado
  • Alexandra Burova
  • Rimantė Jonušaitė
  • Judita Sabatauskaitė
  • Sara Velkova
  • Stela-Aleina Tez
  • Jelena Karličić
  • Anna Hightower
  • Zera Hulswit
  • Iris Stiekema
  • Sophie Megaw
  • Breckyn Monteith
  • Oda Åmland Edvartsen
  • Malene Oland Haugen
  • Gina Øgegaard
  • Emilie Libakken Østerås
  • Natalia Padilla Bidas
  • Amelia Bińkowska
  • Wiktoria Kiszkis
  • Marta Ferreira
  • Sofia Silva
  • Rebecca Cooke
  • Mia Dodd
  • Blessing Kingsley
  • Roberta Dimulescu
  • Claudia Pana
  • Anastasiya Fetisova
  • Elizaveta Lazareva
  • Anastasiya Trenkina
  • Polina Yuklyaeva
  • Aisha Maughan
  • Kathleen Mcgovern
  • Ana Barjaktarović
  • Mina Čavić
  • Helena Host
  • Margita Vasović
  • Nikol Mazúchová
  • Tamara Morávková
  • Zala Igerc
  • Evelina Duljan
  • Johanna Lindblom
  • Hanna Lundkvist
  • Felicia Saving
  • Anna Sophie Arni
  • Géraldine Delphine Ess
  • Malaurie Karine Granges
  • Yllka Kadriu
  • Berivan Içen
  • Ece Tekmen
  • Alina Godunko
  • Oleksandra Krevska
  • Liudmyla Kunina
  • Nadiia Salivonchyk
  • Zoe Collyer
  • Josie Longhurst

1 own goal

  • Laura Borja Martín (against Belgium)
  • Parvin Safaraliyeva (against England)
  • Jacoba Neshamar (against Denmark)
  • Gvantsa Kadagishvili (against England)
  • Irena Kuznezov (against Norway)
  • Beatrice Beretta (against Iceland)
  • Martina Di Bari (against Montenegro)
  • Libby Gilmore (against Greece)
  • Anastasiya Kulakova (against Switzerland)

Source: UEFA.com[13]

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.