2019 Scotties Tournament of Hearts

The 2019 Scotties Tournament of Hearts, Canada's national women's curling championship, was held from February 16 to 24 at the Centre 200 in Sydney, Nova Scotia. The winning team represented Canada at the 2019 World Women's Curling Championship held from March 16 to 24 at the Silkeborg Sportscenter in Silkeborg, Denmark. The final game featured the largest comeback in Scotties Finals history (according to TSN statistics). Alberta's Chelsea Carey came back from a 1–5 deficit, winning the championship 8–6 thanks to 5 total steal points in the second half, and two dramatic misses by Ontario's Rachel Homan.[1]

2019 Scotties Tournament of Hearts
Host citySydney, Nova Scotia
ArenaCentre 200
DatesFebruary 16–24
Attendance46,796
Winner Alberta
Curling clubThe Glencoe Club, Calgary
SkipChelsea Carey
ThirdSarah Wilkes
SecondDana Ferguson
LeadRachelle Brown
CoachDan Carey
Finalist Ontario (Rachel Homan)
« 2018
2020 »

This year's tournament was notable for Nunavut winning their first Scotties round robin game ever, defeating Quebec's Gabrielle Lavoie 4–3 in Draw 1;[2] and the highest scoring game ever at a Canadian women's curling championship in Draw 10 with Prince Edward Island's Suzanne Birt winning 13–12 in an extra end over New Brunswick's Andrea Crawford, a total match score of 25 points.[3]

Team Canada's Jennifer Jones set a new record for the most Canadian national women's championship game wins as a skip when she skipped the 141st victory of her Scotties career over British Columbia's Sarah Wark in Draw 18 on February 22.[4]

Teams

Source: [5]

Canada Alberta British Columbia Manitoba
St. Vital CC, Winnipeg

Skip: Jennifer Jones
Third: Kaitlyn Lawes
Second: Jocelyn Peterman1
Lead: Dawn McEwen1
Alternate Jill Officer1

The Glencoe Club, Calgary

Skip: Chelsea Carey
Third: Sarah Wilkes
Second: Dana Ferguson
Lead: Rachelle Brown

Abbotsford CC, Abbotsford

Skip: Sarah Wark
Third: Kristen Pilote
Second: Carley Sandwith
Lead: Jen Rusnell2
Alternate Michelle Dunn2

East St. Paul CC, East St. Paul

Skip: Tracy Fleury
Third: Selena Njegovan
Second: Liz Fyfe3
Lead: Kristin MacCuish
Alternate: Taylor McDonald 3

New Brunswick Newfoundland and Labrador Northern Ontario Nova Scotia
Thistle-St. Andrew's CC, Saint John

Skip: Andrea Crawford
Third: Jillian Babin
Second: Jennifer Armstrong
Lead: Katie Forward

Re/Max Centre, St. John's

Skip: Kelli Sharpe
Third: Stephanie Guzzwell
Second: Beth Hamilton
Lead: Carrie Vautour4
Alternate: Michelle Jewer4

Fort William CC, Thunder Bay

Skip: Krista McCarville
Third: Kendra Lilly
Second: Jen Gates
Lead: Sarah Potts
Alternate: Lorraine Lang

Mayflower CC, Halifax

Skip: Jill Brothers
Third: Erin Carmody
Second: Sarah Murphy
Lead: Jenn Brine
Alternate: Kim Kelly

Ontario Prince Edward Island Quebec Saskatchewan
Ottawa CC, Ottawa

Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Joanne Courtney5
Lead: Lisa Weagle
Alternate: Cheryl Kreviazuk5

Charlottetown CC, Charlottetown

Skip: Suzanne Birt
Third: Marie Christianson
Second: Meaghan Hughes
Lead: Michelle McQuaid

CC Victoria, Sainte-Foy,
CC Jacques-Cartier, Sillery &
CC Etchemin, Saint-Romuald

Skip: Gabrielle Lavoie
Third: Patricia Boudreault
Second: Anna Munroe
Lead: Julie Daigle
Alternate Marie-France Larouche

Twin Rivers CC, North Battleford

Skip: Robyn Silvernagle
Third: Stefanie Lawton
Second: Jessie Hunkin
Lead: Kara Thevenot
Alternate: Marliese Kasner

Northwest Territories Nunavut Yukon Wildcard
Yellowknife CC, Yellowknife

Skip: Kerry Galusha
Third: Sarah Koltun
Second: Brittany Tran
Lead: Shona Barbour

Iqaluit CC, Iqaluit

Fourth: Jennifer Blaney
Third: Alison Griffin
Skip: Jenine Bodner[6]
Lead: Megan Ingram6
Alternate Sadie Pinksen6

Whitehorse CC, Whitehorse

Skip: Nicole Baldwin
Third: Hailey Birnie
Second: Ladene Shaw
Lead: Helen Strong

Lethbridge CC, Lethbridge

Skip: Casey Scheidegger
Third: Cary-Anne McTaggart
Second: Jessie Haughian
Lead: Kristie Moore
Alternate Susan O'Connor

Notes
  1. ^ Team Canada's alternate Jill Officer threw lead stones for the last five ends of Draw 10 and threw second stones during Draw 12.
  2. ^ During Draw 5, Team British Columbia's alternate Michelle Dunn threw lead stones for two ends.
  3. ^ During Draw 11, Team Manitoba's alternate Taylor McDonald threw second rocks.
  4. ^ Team Newfoundland and Labrador alternate Michelle Jewer threw lead stones during the round robin; Carrie Vautour threw lead stones during Draws 4, 8, and 12.
  5. ^ Team Ontario alternate Cheryl Kreviazuk threw second stones for the last two ends of Draw 3, for the last four ends of Draw 5 and the last five ends of Draw 13.
  6. ^ Team Nunavut alternate Sadie Pinksen threw lead stones during the round robin; Megan Ingram threw lead stones for three ends in Draw 9.

CTRS ranking

Member Association (Skip)RankPoints
 Ontario (Homan)1513.711
 Canada (Jones)3335.285
 Alberta (Carey)4235.951
 Manitoba (Fleury)5231.427
Wildcard (Scheidegger)6210.455
 Saskatchewan (Silvernagle)7203.145
 British Columbia (Wark)2496.228
 Prince Edward Island (Birt)2594.030
 Northern Ontario (McCarville)3274.408
 Northwest Territories (Galusha)3468.803
 Nova Scotia (Brothers)3664.257
 New Brunswick (Crawford)4555.839
 Newfoundland and Labrador (Sharpe)NR0.000
 Nunavut (Bodner)NR0.000
 Quebec (Lavoie)NR0.000
 Yukon (Baldwin)NR0.000

Wildcard game

A wildcard play-in game was played on February 15. It was contested between the top two teams in the Canadian Team Ranking System standings who did not win their respective provincial championships: the Gimli Curling Club's Kerri Einarson rink from Gimli, Manitoba and the Lethbridge Curling Club's Casey Scheidegger rink from Lethbridge, Alberta. Team Wildcard entered the Scotties as the number 4 seed.

In advance of the 2018–19 season, Rachel Homan was guaranteed a spot in the wildcard game if her team did not win their provincial championship. The team was forced to decline their Team Canada berth in the 2018 Scotties due to qualifying for the Olympics.[7] However, had Homan been eliminated from the provincials, her team would have qualified for the game without the guaranteed spot as they led the CTRS standings.

CTRS standings for wildcard game
RankTeamMember AssociationEligibility
1Rachel Homan OntarioWon Ontario provincials
2Kerri Einarson ManitobaEliminated from provincials
3Jennifer Jones ManitobaQualified as Team Canada (ineligible)
4Chelsea Carey AlbertaWon Alberta provincials
5Tracy Fleury ManitobaWon Manitoba provincials
6Casey Scheidegger AlbertaEliminated from provincials

Source: [8]

Wildcard Game

Friday, February 15, 19:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kerri Einarson 1 0 1 1 0 0 0 2 1 0 6
Casey Scheidegger 0 1 0 0 2 1 2 0 0 1 7
Player percentages
Team Einarson Team Scheidegger
Briane Meilleur88% Kristie Moore88%
Shannon Birchard78% Jessie Haughian74%
Val Sweeting73% Cary-Anne McTaggart76%
Kerri Einarson56% Casey Scheidegger68%
Total73% Total76%

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to championship round
Teams to tiebreakers
Pool A Skip W L PF PA EW EL BE SE S%
 AlbertaChelsea Carey705736332510782%
 OntarioRachel Homan525231282512883%
 Northern OntarioKrista McCarville525135362501582%
 British ColumbiaSarah Wark43524333323778%
 ManitobaTracy Fleury435035342581481%
 Nova ScotiaJill Brothers254142302681074%
 NunavutJenine Bodner16206717367263%
 QuebecGabrielle Lavoie072357183510372%
Pool B Skip W L PF PA EW EL BE SE S%
WildcardCasey Scheidegger615129322381381%
 SaskatchewanRobyn Silvernagle524436282110880%
 Prince Edward IslandSuzanne Birt526344302611079%
 CanadaJennifer Jones43464427325678%
 Northwest TerritoriesKerry Galusha34485425291374%
 New BrunswickAndrea Crawford34555129284778%
 Newfoundland and LabradorKelli Sharpe16376023304373%
 YukonNicole Baldwin16376325303771%

Round robin results

All draw times are listed in Atlantic Standard Time (UTC−04:00).[9]

Draw 1

Saturday, February 16, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nunavut (Bodner) 0 0 2 0 1 0 0 0 0 1 4
 Quebec (Lavoie) 0 1 0 2 0 0 0 0 0 0 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Wark) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 4 7
 Nova Scotia (Brothers) 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Carey) 0 0 0 3 0 2 0 0 1 1 7
 Manitoba (Fleury) 0 2 1 0 2 0 0 1 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (McCarville) 0 1 0 0 1 0 1 1 0 0 4
 Ontario (Homan) 2 0 0 1 0 1 0 0 0 2 6

Draw 2

Saturday, February 16, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wildcard (Scheidegger) 0 0 3 1 2 0 2 2 X X 10
 Yukon (Baldwin) 0 1 0 0 0 1 0 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Silvernagle) 1 0 0 1 0 1 0 2 0 0 5
 Canada (Jones) 0 2 1 0 0 0 2 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Galusha) 0 2 0 3 0 1 0 5 X X 11
 New Brunswick (Crawford) 0 0 1 0 3 0 1 0 X X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Sharpe) 0 0 0 2 0 1 0 0 X X 3
 Prince Edward Island (Birt) 2 2 2 0 4 0 1 3 X X 14

Draw 3

Sunday, February 17, 09:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Wark) 0 1 0 0 3 1 0 0 2 X 7
 Manitoba (Fleury) 1 0 1 1 0 0 1 1 0 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nunavut (Bodner) 0 2 0 0 1 0 0 1 0 X 4
 Ontario (Homan) 2 0 1 2 0 2 1 0 4 X 12
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (McCarville) 1 1 1 2 0 0 2 1 X X 8
 Quebec (Lavoie) 0 0 0 0 1 1 0 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Carey) 0 1 0 2 0 0 0 2 0 1 6
 Nova Scotia (Brothers) 0 0 1 0 0 1 1 0 2 0 5

Draw 4

Sunday, February 17, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Silvernagle) 1 0 0 0 2 0 2 0 0 1 6
 New Brunswick (Crawford) 0 0 0 1 0 2 0 1 0 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wildcard (Scheidegger) 0 1 1 2 0 0 0 2 1 X 7
 Prince Edward Island (Birt) 1 0 0 0 1 0 0 0 0 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Sharpe) 1 0 0 3 1 0 4 3 X X 12
 Yukon (Baldwin) 0 1 1 0 0 2 0 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Galusha) 0 0 1 0 1 0 0 2 0 X 4
 Canada (Jones) 0 1 0 1 0 1 1 0 3 X 7

Draw 5

Sunday, February 17, 20:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (McCarville) 0 0 2 0 0 0 2 0 2 0 6
 Alberta (Carey) 0 1 0 2 1 2 0 1 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Lavoie) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 3
 Manitoba (Fleury) 2 0 1 1 0 0 0 1 1 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Homan) 0 2 0 3 1 0 0 0 0 X 6
 Nova Scotia (Brothers) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nunavut (Bodner) 0 1 0 0 0 0 0 0 X X 1
 British Columbia (Wark) 1 0 0 3 1 1 2 2 X X 10

Draw 6

Monday, February 18, 09:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Sharpe) 0 0 1 1 0 0 2 0 0 X 4
 Northwest Territories (Galusha) 2 1 0 0 2 0 0 0 3 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Baldwin) 0 1 1 0 0 1 0 0 X X 3
 New Brunswick (Crawford) 2 0 0 1 1 0 4 4 X X 12
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Birt) 0 2 2 2 0 1 0 0 0 1 8
 Canada (Jones) 2 0 0 0 1 0 1 2 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wildcard (Scheidegger) 0 0 0 0 2 0 0 2 2 0 6
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 1 1 0 0 2 2 0 0 2 8

Draw 7

Monday, February 18, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Fleury) 0 2 0 2 0 2 0 1 2 X 9
 Nova Scotia (Brothers) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (McCarville) 1 1 1 0 2 0 4 0 X X 9
 Nunavut (Bodner) 0 0 0 1 0 1 0 1 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 British Columbia (Wark) 0 2 0 1 0 1 0 2 0 2 0 8
 Alberta (Carey) 2 0 2 0 1 0 1 0 2 0 1 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Homan) 2 4 0 1 0 0 2 3 X X 12
 Quebec (Lavoie) 0 0 1 0 1 0 0 0 X X 2

Draw 8

Monday, February 18, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Crawford) 0 0 2 1 0 3 0 2 0 1 9
 Canada (Jones) 0 1 0 0 1 0 1 0 3 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Sharpe) 1 0 0 2 0 0 1 0 1 X 5
Wildcard (Scheidegger) 0 3 1 0 1 0 0 3 0 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 1 0 2 0 0 0 1 0 X 4
 Northwest Territories (Galusha) 0 0 1 0 3 0 2 0 3 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Birt) 0 0 1 0 3 2 1 0 1 X 8
 Yukon (Baldwin) 0 2 0 1 0 0 0 1 0 X 4

Draw 9

Tuesday, February 19, 09:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Carey) 2 0 4 0 0 1 0 1 2 X 10
 Nunavut (Bodner) 0 1 0 2 1 0 1 0 0 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Brothers) 2 0 0 1 0 0 2 1 1 X 7
 Quebec (Lavoie) 0 1 1 0 0 2 0 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Fleury) 1 0 0 2 0 1 0 1 1 0 6
 Ontario (Homan) 0 3 1 0 0 0 0 0 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 British Columbia (Wark) 1 0 1 0 3 0 1 0 0 1 0 7
 Northern Ontario (McCarville) 0 1 0 1 0 1 0 2 2 0 1 8

Draw 10

Tuesday, February 19, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Galusha) 0 0 1 0 0 1 0 2 0 1 5
Wildcard (Scheidegger) 0 1 0 0 1 0 3 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 5 0 2 0 0 0 2 0 0 X 9
 Yukon (Baldwin) 0 1 0 2 1 1 0 2 0 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 New Brunswick (Crawford) 0 0 2 2 0 2 0 3 0 3 0 12
 Prince Edward Island (Birt) 0 5 0 0 3 0 2 0 2 0 1 13

^ This match set a record for the highest scoring game in Canadian national women's championship history.[3]

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 0 4 1 0 0 2 0 1 X 8
 Newfoundland and Labrador (Sharpe) 0 0 0 0 2 0 0 2 0 X 4

Draw 11

Tuesday, February 19, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Brothers) 0 1 0 0 0 3 0 0 1 X 5
 Northern Ontario (McCarville) 2 0 2 1 1 0 1 2 0 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Homan) 0 0 1 0 0 0 1 1 0 0 3
 Alberta (Carey) 0 2 0 0 0 3 0 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Lavoie) 0 0 1 0 1 0 2 0 2 0 6
 British Columbia (Wark) 0 0 0 2 0 1 0 3 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Fleury) 1 0 3 1 2 0 3 2 X X 12
 Nunavut (Bodner) 0 1 0 0 0 1 0 0 X X 2

Draw 12

Wednesday, February 20, 09:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 1 0 4 1 0 2 0 X X 8
 Newfoundland and Labrador (Sharpe) 1 0 1 0 0 1 0 1 X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Birt) 0 2 2 0 2 0 3 6 X X 15
 Northwest Territories (Galusha) 2 0 0 1 0 2 0 0 X X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Baldwin) 0 0 0 1 0 2 0 0 1 0 4
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 1 0 0 2 0 0 2 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Crawford) 0 0 0 1 1 0 0 1 0 X 3
Wildcard (Scheidegger) 0 1 1 0 0 1 3 0 1 X 7

Draw 13

Wednesday, February 20, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Homan) 0 4 1 0 2 0 0 1 0 X 8
 British Columbia (Wark) 1 0 0 1 0 1 1 0 2 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Manitoba (Fleury) 0 2 0 0 0 0 0 2 0 1 0 5
 Northern Ontario (McCarville) 0 0 1 0 1 1 1 0 1 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Brothers) 1 1 1 3 1 0 4 0 X X 11
 Nunavut (Bodner) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Lavoie) 0 0 0 1 0 2 0 0 X X 3
 Alberta (Carey) 2 1 4 0 1 0 2 2 X X 12

Draw 14

Wednesday, February 20, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Birt) 0 0 0 1 0 0 2 0 0 0 3
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 0 2 0 0 2 0 0 1 2 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Crawford) 0 2 0 1 2 1 0 4 X X 10
 Newfoundland and Labrador (Sharpe) 2 0 2 0 0 0 1 0 X X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 0 0 0 1 1 0 0 2 0 4
Wildcard (Scheidegger) 0 1 1 1 0 0 2 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Galusha) 0 0 2 0 1 0 3 0 0 X 6
 Yukon (Baldwin) 1 4 0 2 0 4 0 1 1 X 13

Tiebreaker

Thursday, February 21, 09:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Wark) 0 3 0 0 1 0 1 3 0 X 8
 Manitoba (Fleury) 0 0 0 1 0 2 0 0 2 X 5

Championship pool standings

The top four teams from each pool advanced to the Championship pool. All wins and losses earned in the round robin (including results against teams that failed to advance) were carried forward into the Championship Pool. Wins in tiebreaker games were not carried forward.

Final Championship pool standings

Key
Teams to playoffs
Team Skip W L PF PA EW EL BE SE S%
 AlbertaChelsea Carey929067534191381%
 SaskatchewanRobyn Silvernagle8372604435141381%
 OntarioRachel Homan8380514438151284%
 Northern OntarioKrista McCarville837863534212184%
WildcardCasey Scheidegger7477604543111480%
 Prince Edward IslandSuzanne Birt659373494431480%
 CanadaJennifer Jones65737343518980%
 British ColumbiaSarah Wark567775515011380%

Championship pool results

All draw times are listed in Atlantic Standard Time (UTC−4:00).

Draw 15

Thursday, February 21, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Wark) 2 0 2 0 0 2 0 0 2 1 9
 Prince Edward Island (Birt) 0 3 0 1 1 0 2 1 0 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wildcard (Scheidegger) 0 0 0 2 0 0 0 0 X X 2
 Ontario (Homan) 1 1 2 0 0 4 0 1 X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Carey) 1 2 0 1 0 2 0 0 2 0 8
 Canada (Jones) 0 0 2 0 2 0 3 2 0 1 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 2 0 2 1 0 3 0 3 X 11
 Northern Ontario (McCarville) 0 0 2 0 0 1 0 2 0 X 5

Draw 16

Thursday, February 21, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (McCarville) 0 0 1 3 2 0 0 0 1 0 7
Wildcard (Scheidegger) 0 2 0 0 0 1 0 1 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Birt) 0 0 2 0 4 0 1 2 0 1 10
 Alberta (Carey) 1 0 0 1 0 2 0 0 2 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 0 1 2 1 0 0 3 0 1 8
 British Columbia (Wark) 1 1 0 0 0 3 0 0 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Homan) 0 3 0 2 0 1 0 0 0 3 9
 Canada (Jones) 0 0 1 0 3 0 1 0 1 0 6

Draw 17

Friday, February 22, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Carey) 0 0 3 1 0 1 0 2 3 X 10
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 0 0 0 2 0 1 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 1 0 0 0 3 0 2 0 0 6
 Northern Ontario (McCarville) 0 0 1 1 1 0 2 0 2 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Prince Edward Island (Birt) 0 0 3 0 0 1 0 1 0 1 0 6
 Ontario (Homan) 0 1 0 0 3 0 1 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wildcard (Scheidegger) 0 3 0 0 3 0 1 0 4 X 11
 British Columbia (Wark) 1 0 1 1 0 2 0 1 0 X 6

Draw 18

Friday, February 22, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 1 0 1 0 0 2 1 0 0 0 5
 British Columbia (Wark) 0 1 0 1 1 0 0 1 0 0 4

^With Team Canada's victory, Jennifer Jones became the winningest skip at the Canadian national women's championship (141 victories), surpassing Colleen Jones[4]

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Homan) 0 1 0 0 0 0 0 2 0 0 3
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 0 0 2 0 2 1 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Wildcard (Scheidegger) 0 3 0 2 0 0 2 0 0 1 0 8
 Alberta (Carey) 2 0 1 0 1 1 0 3 0 0 1 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (McCarville) 0 0 1 0 2 2 0 0 2 0 7
 Prince Edward Island (Birt) 1 1 0 2 0 0 0 1 0 1 6

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1  Alberta 11  
2  Saskatchewan 7         1  Alberta 8
      2  Saskatchewan 7   3  Ontario 6
  3  Ontario 9  
3  Ontario 6
4  Northern Ontario 4  

1 vs. 2

Saturday, February 23, 19:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Carey) 2 0 0 1 1 0 4 0 1 2 11
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 3 1 0 0 1 0 2 0 0 7
Player percentages
 Alberta  Saskatchewan
Rachelle Brown94% Kara Thevenot71%
Dana Ferguson91% Jessie Hunkin83%
Sarah Wilkes83% Stefanie Lawton66%
Chelsea Carey64% Robyn Silvernagle70%
Total83% Total73%

3 vs. 4

Saturday, February 23, 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Homan) 2 0 1 0 1 0 0 1 0 1 6
 Northern Ontario (McCarville) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4
Player percentages
 Ontario  Northern Ontario
Lisa Weagle86% Sarah Potts96%
Joanne Courtney75% Jen Gates71%
Emma Miskew80% Kendra Lilly64%
Rachel Homan88% Krista McCarville63%
Total82% Total73%

Semifinal

Sunday, February 24, 12:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Silvernagle) 0 1 0 1 0 0 3 0 2 0 7
 Ontario (Homan) 0 0 2 0 0 4 0 2 0 1 9
Player percentages
 Saskatchewan  Ontario
Kara Thevenot91% Lisa Weagle91%
Jessie Hunkin76% Joanne Courtney86%
Stefanie Lawton76% Emma Miskew90%
Robyn Silvernagle68% Rachel Homan86%
Total77% Total88%

Final

Sunday, February 24, 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Alberta (Carey) 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 2 8
 Ontario (Homan) 1 1 0 3 0 0 0 1 0 0 0 6
Player percentages
 Alberta  Ontario
Rachelle Brown86% Lisa Weagle85%
Dana Ferguson86% Joanne Courtney90%
Sarah Wilkes64% Emma Miskew76%
Chelsea Carey65% Rachel Homan75%
Total75% Total82%

Statistics

Top 5 player percentages

Final Round Robin Percentages; minimum 6 games

Leads%
Dawn McEwen89
Sarah Potts87
Michelle McQuaid85
Jen Rusnell85
Lisa Weagle85
Seconds%
Jen Gates83
Joanne Courtney83
Liz Fyfe83
WC Jessie Haughian83
Dana Ferguson82
Carley Sandwith82
Thirds%
Emma Miskew84
Kendra Lilly82
Sarah Wilkes82
Selena Njegovan82
Stefanie Lawton82
Skips%
Rachel Homan84
Krista McCarville82
Chelsea Carey81
Robyn Silvernagle80
Sarah Wark78

Awards

The awards and all-star teams were as follows:

All-Star Teams[10]

First Team

Second Team

Marj Mitchell Sportsmanship Award[11]
Joan Mead Builder Award[10]

Provincial and territorial playdowns

References

  1. Horne, Ryan (February 24, 2019). "Carey captures second Canadian championship after Homan's misses". TSN.ca. Retrieved March 1, 2019.
  2. McCarthy, James (February 17, 2019). "Nunavut wins historic first game at Scotties Tournament of Hearts". Nunavut News. Iqaluit. Retrieved February 23, 2019.
  3. Horne, Ryan (February 22, 2019). "Sydney embracing PEI's Birt as the hometown team". TSN.ca. Retrieved February 23, 2019.
  4. Fraser, Jeremy (February 23, 2019). "Jennifer Jones sets record for most wins as a skip at the Scotties Tournament of Hearts in Sydney". Cape Breton Post. Sydney. Retrieved February 24, 2019.
  5. "Official Teams". Curling Canada. Retrieved January 20, 2019.
  6. mannicchiarico (December 12, 2018). "Nunavut's Bodner headed for 2019 Scotties". Curling Canada. Retrieved December 12, 2018.
  7. "Homan rink to compete at Scotties after losing spot last season". Canadian Broadcasting Corporation. The Canadian Press. October 10, 2018. Retrieved January 27, 2019.
  8. Perry, Justin (February 5, 2019). "2018–2019 CTRS Standings – Women". Curling Canada.
  9. "Official Draw". Curling Canada. Retrieved February 5, 2019.
  10. Jahns, Kyle (February 24, 2019). "Award winners and all-stars announced at Scotties Tournament of Hearts". Curling Canada. Retrieved February 24, 2019.
  11. Chronicle-Journal Staff; The Canadian Press (February 23, 2019). "McCarville bows out of Scotties". The Chronicle-Journal. Thunder Bay. The Canadian Press. Retrieved February 24, 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.