2019 IHF Emerging Nations Championship

The 2019 IHF Emerging Nations Handball Championship was the third edition of the IHF Emerging Nations Championship held in Georgia under the aegis of International Handball Federation from 7 to 16 June 2019.[1]

3rd IHF Emerging Nations Championship 2019
Tournament details
Host country Georgia
Dates8–16 June
Teams12 (from 5 confederations)
Venue(s)1 (in 1 host city)
Final positions
Champions Georgia (1st title)
Runner-up Cuba
Third place Bulgaria
Fourth place Great Britain
Tournament statistics
Matches42
Goals scored2551 (60.74 per match)
Attendance4,556 (108 per match)
Top scorer(s) Sebastien Edgar
(66 goals)
Best player Giorgi Tskhovrebadze
Next

Georgia defeated Cuba in the final to win their first title.[2]

A total of twelve countries participated in the tournament.

Venues

The championship were played in Tbilisi, Georgia.

Tbilisi
Tbilisi Sports Palace
Capacity: 9,700

Participating teams

CountryPrevious appearances in championship
 Azerbaijan1 (2017)
 Bulgaria2 (2015, 2017)
 China2 (2015, 2017)
 Colombia (Winner of 2018 South and Central American Emerging Nations Championship)0 (debut)
 Cuba (Winner of 2019 NorCa Emerging Nations Championship)[3]0 (debut)
 Georgia1 (2017)
 Great Britain2 (2015, 2017)
 India0 (debut)
 Ireland2 (2015, 2017)
 Malta2 (2015, 2017)
 Nigeria0 (debut)
 United States (Wildcard)0 (debut)
1 Bold indicates champion for that year. Italics indicates host.

Draw

The draw was held on 26 April 2019.[4] Georgia had the right to choose their group after the draw was completed.[5]

Seeding

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6
 Bulgaria
 China
 Georgia
 Azerbaijan
 Great Britain
 Ireland
 Colombia
 Malta
 Cuba
 United States
 India
 Nigeria

Preliminary round

All times are local (UTC+4).

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Cuba 5 5 0 0 167 130 +37 10 Semifinals
2  Great Britain 5 4 0 1 156 144 +12 8
3  China 5 3 0 2 150 138 +12 6 5–8th place semifinals
4  Colombia 5 2 0 3 148 152 4 4
5  Azerbaijan 5 1 0 4 162 166 4 2 9–12th place semifinals
6  India 5 0 0 5 151 204 53 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
8 June 2019
10:00
Colombia  25–28  China Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 150
Referees: Ershov, Pavliukov (RUS)
Restrepo 10 (10–10) Li Z. 8
  Report  
8 June 2019
14:00
India  29–45  Azerbaijan Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 98
Referees: Da Silva, Magalhães (BRA)
Nain 8 (15–20) Nazaraliyev 10
  Report  
8 June 2019
16:00
Cuba  35–27  Great Britain Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Toledano 10 (17–9) Green 8
Report  

9 June 2019
10:00
Colombia  35–30  Azerbaijan Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 74
Referees: Vranes, Wenninger (AUT)
Restrepo 12 (17–15) Muradov, Nazaraliyev 8
10×   Report   
9 June 2019
12:00
China  24–30  Cuba Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Hannes, Hannes (GER)
Li Z. 9 (10–13) Toledano 7
  Report   
9 June 2019
14:00
Great Britain  38–28  India Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Mitrović, Kažanegra (MNE)
Edgar 14 (16–13) D. Singh 9
  Report

10 June 2019
10:00
Azerbaijan  35–36  Great Britain Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Nazaraliyev, Salimov 8 (15–20) Edgar 11
  Report  
10 June 2019
12:00
Colombia  24–31  Cuba Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Monitillo, Simone (ITA)
Romero 6 (10–12) A. García 8
  Report  
10 June 2019
14:00
India  29–40  China Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 15
Referees: El-Beltagy, Nasser (EGY)
Nain 9 (15–15) Huang 8
  Report  

12 June 2019
10:00
Azerbaijan  26–31  Cuba Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 45
Referees: El-Beltagy, Nasser (EGY)
Muradov 9 (13–16) D. García 5
   Report  
12 June 2019
12:00
Great Britain  28–23  China Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Hermann, Madsen (DEN)
Edgar 12 (12–12) Li S. 6
Report   
12 June 2019
14:00
Colombia  41–36  India Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 79
Referees: Ershov, Pavliukov (RUS)
Mosquera 9 (22–18) D. Singh 13
  Report  

13 June 2019
10:00
China  35–26  Azerbaijan Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Magalhães, Da Silva (BRA)
three players 7 (17–12) Nazaraliyev 10
  Report  
13 June 2019
12:00
Great Britain  27–23  Colombia Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Hannes, Hannes (GER)
Edgar 10 (13–8) Restrepo 6
  Report
13 June 2019
14:00
Cuba  40–29  India Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 68
Referees: Kažanegra, Mitrović (SRB)
Lafortán 9 (19–12) D. Singh 6
  Report

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Georgia (H) 5 5 0 0 166 85 +81 10 Semifinals
2  Bulgaria 5 4 0 1 159 124 +35 8
3  United States 5 3 0 2 176 132 +44 6 5–8th place semifinals
4  Nigeria 5 1 1 3 128 136 8 3[lower-alpha 1]
5  Ireland 5 1 1 3 143 165 22 3[lower-alpha 1] 9–12th place semifinals
6  Malta 5 0 0 5 72 202 130 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Host.
Notes:
  1. Ireland 31–31 Nigeria
8 June 2019
12:00
Malta  13–38  Bulgaria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Harrison 6 (6–23) Sv. Dimitrov 10
  Report  
8 June 2019
18:30
Nigeria  14–27  Georgia Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 800
Referees: Hermann, Madsen (DEN)
Cole 4 (6–14) Tskhovrebadze 6
Report  
8 June 2019
20:30
United States  37–32  Ireland Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 75
Referees: Monitillo, Simone (ITA)
Fofana 13 (21–17) Grace 13
  Report  

9 June 2019
16:00
Bulgaria  38–35  United States Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 87
Referees: Jovandić, Sekulić (SRB)
Vasilev 11 (16–17) Inahara 10
  Report  
9 June 2019
18:00
Malta  13–39  Georgia Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 100
Referees: El-Beltagy, Nasser (EGY)
Fenech 4 (7–16) Dikhaminjia 8
  Report   
9 June 2019
20:00
Ireland  31–31  Nigeria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Da Silva, Magalhães (BRA)
three players 7 (14–16) Anih 12
  Report  

10 June 2019
16:00
United States  44–10  Malta Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 91
Referees: Mitrović, Kažanegra (MNE)
Reed 10 (24–8) Harrison 5
  Report
10 June 2019
18:00
Georgia  37–17  Ireland Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 300
Referees: Jovandić, Sekulić (SRB)
Tskhovrebadze 7 (18–7) three playres 4
  Report
10 June 2019
20:00
Nigeria  19–27  Bulgaria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 76
Referees: Ershov, Pavliukov (RUS)
Anih, Kalu 5 (5–12) Sv. Dimitrov 8
   Report  

12 June 2019
16:00
Ireland  22–37  Bulgaria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 70
Referees: Hannes, Hannes (GER)
Grace 6 (10–16) Vasilev 8
Report  
12 June 2019
18:00
Georgia  28–22  United States Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 270
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Tskhovrebadze 9 (17–11) Lee 6
  Report
12 June 2019
20:00
Malta  13–40  Nigeria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 69
Referees: Vranes, Wenninger (AUT)
Harrison, Seifert 3 (4–18) Anas 9
Report

13 June 2019
16:00
Ireland  41–23  Malta Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 70
Referees: Monitillo, Simone (ITA)
Grace 9 (24–12) Harrison 6
  Report  
13 June 2019
18:00
Bulgaria  19–35  Georgia Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 174
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Balchev, Vasilev 4 (11–19) Tskhovrebadze 7
  Report  
13 June 2019
20:00
United States  38–24  Nigeria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 30
Referees: Hermann, Madsen (DEN)
Skorupa 8 (15–10) four players 4
  Report

Knockout stage

Bracket

 
SemifinalsFinal
 
      
 
15 June
 
 
 Cuba (OT)39
 
16 June
 
 Bulgaria36
 
 Cuba21
 
15 June
 
 Georgia31
 
 Georgia28
 
 
 Great Britain21
 
Third place game
 
 
16 June
 
 
 Bulgaria47
 
 
 Great Britain31
Fifth place bracket
 
5–8th place semifinalsFifth place game
 
      
 
15 June
 
 
 China28
 
16 June
 
 Nigeria24
 
 China27
 
15 June
 
 United States35
 
 United States42
 
 
 Colombia32
 
Seventh place game
 
 
16 June
 
 
 Nigeria33
 
 
 Colombia31
Ninth place bracket
 
9–12th place semifinalsNinth place game
 
      
 
15 June
 
 
 Azerbaijan37
 
16 June
 
 Malta22
 
 Azerbaijan28
 
15 June
 
 India46
 
 Ireland38
 
 
 India (Pen.)39
 
Eleventh place game
 
 
16 June
 
 
 Malta18
 
 
 Ireland39

9–12th place semifinals

15 June 2019
10:00
Azerbaijan  37–22  Malta Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 40
Referees: Ershov, Pavliukov (RUS)
Nazaraliyev 16 (18–13) Seifret 5
Report  

15 June 2019
12:00
Ireland  38–39  India Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 64
Referees: Da Silva, Magalhães (BRA)
Grace 13 (14–19) N. Singh 10
  Report  

FT: 32–32 Pen: 6–7

5–8th place semifinals

15 June 2019
14:00
China  28–24  Nigeria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Huang 7 (12–13) Ani 7
  Report  

15 June 2019
16:00
United States  42–32  Colombia Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Carmaux, Mursch (FRA)
Fofana 8 (22–18) Romero 10
  Report  

Semifinals

15 June 2019
18:00
Georgia  28–21  Great Britain Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 198
Referees: Hermann, Madsen (DEN)
Tskhovrebadze 8 (13–10) Edgar 7
  Report

15 June 2019
20:00
Cuba  39–36 (ET)  Bulgaria Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: Jovandić, Sekulić (SRB)
Taboada 11 (20–14) Sv. Dimitrov 15
10×  Report   

FT: 32–32 ET: 7–4

Eleventh place game

16 June 2019
10:00
Malta  18–39  Ireland Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 50
Referees: El-Beltagy, Nasser (EGY)
three players 4 (11–23) Thompson 9
Report

Ninth place game

16 June 2019
12:00
Azerbaijan  28–46  India Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 63
Referees: Hermann, Madsen (DEN)
Nazaraliyev 8 (13–18) Ankit 11
  Report  

Seventh place game

16 June 2019
14:00
Nigeria  33–31  Colombia Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 35
Referees: Da Silva, Magalhães (BRA)
Kalu 10 (20–14) Restrepo 9
  Report  

Fifth place game

16 June 2019
16:00
China  27–35  United States Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 100
Referees: Jovandić, Sekulić (SRB)
Li S. 9 (16–16) Bengozi 8
  Report  

Third place game

16 June 2019
18:00
Bulgaria  47–31  Great Britain Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 100
Referees: Hannes, Hannes (GER)
Atanasov 12 (26–17) Da Silva, Edgar 8
  Report

Final

16 June 2019
20:00
Cuba  21–31  Georgia Tbilisi Sports Palace, Tbilisi
Attendance: 515
Referees: Bíró, Kiss (HUN)
Taboada, Toledano 5 (10–14) Tskhovrebadze 8
   Report  

Final standings

RankTeam
 Georgia
 Cuba
 Bulgaria
4 Great Britain
5 United States
6 China
7 Nigeria
8 Colombia
9 India
10 Azerbaijan
11 Ireland
12 Malta

All-Star Team

All-Star Team of the tournament and MVP.[6]

PositionPlayer
Goalkeeper Magnol Suárez
Right wing Svetlin Dimitrov
Right back Giorgi Tskhovrebadze
Centre back Kristian Vasilev
Left back Teimuraz Orjonikidze
Left wing Huang Peijie
Pivot Eduardo Valiente
Most valuable player Giorgi Tskhovrebadze

Statistics

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.