2019 Canad Inns Women's Classic

The 2019 Canad Inns Women's Classic was held from October 17 to 20 at the Portage Curling Club in Portage la Prairie, Manitoba as part of the World Curling Tour. The event was held in a triple-knockout format with a purse of $60,000.[1]

2019 Canad Inns Women's Classic
Host cityPortage la Prairie, Manitoba
ArenaPortage Curling Club
DatesOctober 17–20
Winner Team Stern
SkipElena Stern
FourthBriar Hürlimann
SecondLisa Gisler
LeadCeline Koller
Finalist Rachel Homan

In the final, Elena Stern of Switzerland defeated Rachel Homan of Ottawa, Ontario by stealing one in an extra end to claim the title.

Teams

The teams are listed as follows:[2]

SkipThirdSecondLeadLocale
Skylar AckermanEmily HaupsteinTaylor StremickAbbey Johnson Saskatoon, Saskatchewan
Abby AcklandHailey RyanEmilie RafnsonSara Oliver Winnipeg, Manitoba
Sherry AndersonNancy MartinMeaghan FrerichsChaelynn Kitz Saskatoon, Saskatchewan
Chrissy CadorinJoanne CurtisMallory KeanLaura LaBonte St. Thomas, Ontario
Theresa CannonKaren KleinVanessa FosterRaunora Westcott Winnipeg, Manitoba
Jennifer Clark-RouireLisa McLeodJolene CallumRachel Burtnyk Miami, Manitoba
Kerri EinarsonVal SweetingShannon BirchardBriane Meilleur Gimli, Manitoba
Tracy FleurySelena NjegovanLiz FyfeKristin MacCuish East St. Paul, Manitoba
Kerry GalushaSarah KoltunJo-Ann RizzoShona Barbour Yellowknife, Northwest Territories
Gim Un-chiUm Min-jiKim Su-jiSeol Ye-eun Uijeongbu, Gyeonggi-do, South Korea
Amber HollandCindy RicciLaura StrongDebbie Lozinski Regina, Saskatchewan
Rachel HomanEmma MiskewJoanne CourtneyLisa Weagle Ottawa, Ontario
Lauren HortonCarly HowardMargot FlemmingMegan Arnold Waterloo, Ontario
Daniela JentschEmira AbbesKlara-Hermine FommAnalena Jentsch Füssen, Germany
Jennifer JonesKaitlyn LawesJocelyn PetermanDawn McEwen Winnipeg, Manitoba
Kim Eun-jungKim Kyeong-aeKim ChohiKim Yeong-mi Uiseong, South Korea
Kim Min-jiHa Seung-younKim Hye-rinYang Tae-i Chuncheon, South Korea
Tori KoanaYuna KotaniMao IshigakiArisa Kotani Yamanashi, Japan
Eve MuirheadLauren GrayJennifer DoddsVicky Wright Stirling, Scotland
Ikue Kitazawa (Fourth)Chiaki MatsumuraSeina Nakajima (Skip)Hasumi Ishigooka Nagano, Japan
Beth PetersonJenna LoderKatherine DoerksenNicole Sigvaldason Winnipeg, Manitoba
Darcy RobertsonLaura BurtnykGaetanne GauthierKrysten Karwacki Winnipeg, Manitoba
Kelsey RocqueDanielle SchmiemannBecca HebertJesse Marlow Edmonton, Alberta
Nina RothTabitha PetersonBecca HamiltonAileen Geving McFarland, United States
Jamie SinclairCory ChristensenVicky PersingerSarah Anderson Chaska, United States
Laurie St-GeorgesHailey ArmstrongEmily RileyCynthia St-Georges Montreal, Quebec
Briar Hürlimann (Fourth)Elena Stern (Skip)Lisa GislerCeline Koller Brig-Glis, Switzerland
Alina Pätz (Fourth)Silvana Tirinzoni (Skip)Esther NeuenschwanderMelanie Barbezat Aarau, Switzerland
Laura WalkerKate CameronTaylor McDonaldNadine Scotland Edmonton, Alberta
Kristy WatlingChristine MacKayTaylor MaidaKatrina Thiessen Manitoba
Sayaka YoshimuraKaho OnoderaAnna OhmiyaYumie Funayama Sapporo, Japan
Mackenzie ZachariasKarlee BurgessEmily ZachariasLauren Lenentine Winnipeg, Manitoba

Knockout Brackets

Source:[3][4][5]

A Event

First Knockout Qualifier 1
Lauren Horton 8  
Kelsey Rocque 3     Lauren Horton 8  
Sayaka Yoshimura 7     Sayaka Yoshimura 1  
Darcy Robertson 3       Lauren Horton 3  
Gim Un-chi 2       Laura Walker 9  
Laura Walker 6     Laura Walker 7  
Kerri Einarson 6     Kerri Einarson 2  
Mackenzie Zacharias 3       Laura Walker 9
Silvana Tirinzoni 7       Eve Muirhead 8
Laurie St-Georges 6     Silvana Tirinzoni 4  
Kim Min-ji 0     Jamie Sinclair 5  
Jamie Sinclair 6       Jamie Sinclair 4  
Seina Nakajima 6       Eve Muirhead 6  
Sherry Anderson 5     Seina Nakajima 4      
Eve Muirhead 8     Eve Muirhead 6      
Chrissy Cadorin 1  
First Knockout Qualifier 2
Theresa Cannon 7  
Kerry Galusha 6     Theresa Cannon 5  
Elena Stern 9     Elena Stern 7  
Jennifer Clark-Rouire 6       Elena Stern 3  
Rachel Homan 8       Rachel Homan 8  
Skylar Ackerman 7     Rachel Homan 5  
Kim Eun-jung 7     Kim Eun-jung 1  
Beth Peterson 4       Rachel Homan 6
Tracy Fleury 6       Daniela Jentsch 4
Kristy Watling 4     Tracy Fleury 4  
Daniela Jentsch 5     Daniela Jentsch 5  
Amber Holland 3       Daniela Jentsch 8  
Jennifer Jones 9       Tori Koana 4  
Abby Ackland 3     Jennifer Jones 4      
Nina Roth 4     Tori Koana 6      
Tori Koana 7  

B Event

Second Knockout To Qualifier 3
     
        Seina Nakajima 7  
Kelsey Rocque 6     Kelsey Rocque 5  
Darcy Robertson 4       Seina Nakajima 6  
          Elena Stern 9  
             
             
          Elena Stern 6
          Silvana Tirinzoni 5
        Silvana Tirinzoni 6  
Gim Un-chi 5     Mackenzie Zacharias 3  
Mackenzie Zacharias 7       Silvana Tirinzoni 9   Qualifier 3
          Tori Koana 6  
              Elena Stern 4
              Kerri Einarson 6
     
Second Knockout To Qualifier 3
     
        Kerri Einarson 4  
Laurie St-Georges 2     Kim Min-ji 3  
Kim Min-ji 6       Kerri Einarson 6  
          Sherry Anderson 2  
        Sayaka Yoshimura 5  
Sherry Anderson 7     Sherry Anderson 8  
Chrissy Cadorin 1       Kerri Einarson 6
          Daniela Jentsch 2
             
             
               
               
                 
                 
     
Second Knockout To Qualifier 4
     
        Jennifer Jones 4  
Kerry Galusha 5     Kerry Galusha 5  
Jennifer Clark-Rouire 3       Kerry Galusha 4  
          Lauren Horton 7  
             
             
          Lauren Horton 5
          Tracy Fleury 7
        Tracy Fleury 6  
Skylar Ackerman 9     Skylar Ackerman 5  
Beth Peterson 6       Tracy Fleury 8   Qualifier 4
          Jamie Sinclair 2  
              Tracy Fleury 1
              Eve Muirhead 7
     
Second Knockout To Qualifier 4
     
        Kim Eun-jung 8  
Kristy Watling 2     Amber Holland 5  
Amber Holland 7       Kim Eun-jung 7  
          Nina Roth 0  
        Theresa Cannon 6  
Abby Ackland 0     Nina Roth 7  
Nina Roth 8       Kim Eun-jung 2
          Eve Muirhead 6
             
             
               
               
                 
                 
     

C Event

Third Knockout Qualifier 5
     
        Kerry Galusha 4  
Darcy Robertson 4     Gim Un-chi 8  
Gim Un-chi 7       Gim Un-chi 3  
          Jamie Sinclair 7  
        Jamie Sinclair 8  
Laurie St-Georges 8     Laurie St-Georges 2  
Chrissy Cadorin 3       Jamie Sinclair 2
          Elena Stern 7
             
             
               
               
                 
                 
     
Third Knockout Qualifier 6
     
        Kim Min-ji 5  
        Sayaka Yoshimura 4  
          Kim Min-ji 4  
          Silvana Tirinzoni 5  
             
             
          Silvana Tirinzoni 3
          Mackenzie Zacharias 2
        Nina Roth 7  
Kelsey Rocque 7     Mackenzie Zacharias 9  
Mackenzie Zacharias 8       Mackenzie Zacharias 7  
          Lauren Horton 0  
                 
                 
     
Third Knockout Qualifier 7
     
        Seina Nakajima 5  
Jennifer Jones 8     Jennifer Jones 4  
Skylar Ackerman 3       Seina Nakajima 5  
          Kim Eun-jung 6  
             
             
          Kim Eun-jung 5
          Daniela Jentsch 3
        Amber Holland 6  
        Theresa Cannon 7  
          Theresa Cannon 0  
          Daniela Jentsch 7  
                 
                 
     
Third Knockout Qualifier 8
     
        Tori Koana 3  
Jennifer Clark-Rouire 4     Beth Peterson 8  
Beth Peterson 10       Beth Peterson 5  
          Sherry Anderson 4  
        Sherry Anderson 8  
Kristy Watling 4     Abby Ackland 3  
Abby Ackland 6       Beth Peterson 1
          Tracy Fleury 10
             
             
               
               
                 
                 
     

Knockout Results

All draw times listed in Central Time.[6]

Draw 1

Thursday, October 17, 10:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Lauren Horton 2 0 0 3 1 2 X X 8
Kelsey Rocque 0 1 2 0 0 0 X X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sayaka Yoshimura 0 2 0 0 4 0 1 X 7
Darcy Robertson 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Gim Un-chi 0 0 0 0 0 0 2 X 2
Laura Walker 1 0 1 0 1 3 0 X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerri Einarson 0 1 0 1 2 1 1 X 6
Mackenzie Zacharias 2 0 1 0 0 0 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Silvana Tirinzoni 2 1 0 2 0 1 0 0 1 7
Laurie St-Georges 0 0 1 0 2 0 1 2 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kim Min-ji 0 0 0 0 0 0 X X 0
Jamie Sinclair 1 1 1 1 1 1 X X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Seina Nakajima 1 2 0 1 0 0 1 0 1 6
Sherry Anderson 0 0 1 0 2 0 0 2 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Eve Muirhead 0 1 1 0 3 3 X X 8
Chrissy Cadorin 1 0 0 0 0 0 X X 1

Draw 2

Thursday, October 17, 1:30 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Theresa Cannon 0 0 3 0 3 1 0 0 7
Kerry Galusha 0 1 0 1 0 0 3 1 6
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Elena Stern 0 2 0 3 0 2 0 2 9
Jennifer Clark-Rouire 0 0 1 0 3 0 2 0 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 1 0 2 0 0 3 0 2 8
Skylar Ackerman 0 2 0 2 2 0 1 0 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kim Eun-jung 5 1 0 0 0 1 0 X 7
Beth Peterson 0 0 0 2 1 0 1 X 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 2 0 4 0 0 3 X 9
Abby Ackland 1 0 0 0 1 1 0 X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Tracy Fleury 0 0 1 0 3 1 0 1 6
Kristy Watling 0 0 0 2 0 0 2 0 4
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Nina Roth 1 0 1 0 0 1 1 0 4
Tori Koana 0 1 0 3 2 0 0 1 7
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Daniela Jentsch 0 1 0 1 0 0 0 3 5
Amber Holland 0 0 1 0 0 1 1 0 3

Draw 3

Thursday, October 17, 5:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Anderson 2 2 2 0 1 X X X 7
Chrissy Cadorin 0 0 0 1 0 X X X 1
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kelsey Rocque 0 2 0 1 1 1 0 1 6
Darcy Robertson 1 0 2 0 0 0 1 0 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Seina Nakajima 0 0 1 1 0 1 1 0 4
Eve Muirhead 1 1 0 0 3 0 0 1 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 1 0 1 0 0 0 2 0 4
Jamie Sinclair 0 1 0 0 2 1 0 1 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Laura Walker 2 0 1 2 0 2 X X 7
Kerri Einarson 0 1 0 0 1 0 X X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Gim Un-chi 1 0 0 0 3 0 1 X 5
Mackenzie Zacharias 0 2 2 1 0 2 0 X 7
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Lauren Horton 0 2 3 1 2 X X X 8
Sayaka Yoshimura 1 0 0 0 0 X X X 1
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Laurie St-Georges 0 1 0 0 1 0 X X 2
Kim Min-ji 2 0 1 2 0 1 X X 6

Draw 4

Thursday, October 17, 8:30 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Abby Ackland 0 0 0 0 X X X X 0
Nina Roth 3 1 2 2 X X X X 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Tracy Fleury 1 0 0 0 0 0 1 2 0 4
Daniela Jentsch 0 1 1 1 0 1 0 0 1 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 1 0 2 0 1 0 0 4
Tori Koana 1 0 1 0 2 0 1 1 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kristy Watling 0 0 1 0 0 1 X X 2
Amber Holland 0 2 0 2 3 0 X X 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 2 0 1 1 1 X X 5
Kim Eun-jung 0 0 1 0 0 0 X X 1
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerry Galusha 0 0 1 1 1 0 2 X 5
Jennifer Clark-Rouire 1 1 0 0 0 1 0 X 3
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Theresa Cannon 0 2 0 0 1 0 2 X 5
Elena Stern 2 0 3 0 0 2 0 X 7
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Skylar Ackerman 1 0 0 4 0 3 1 X 9
Beth Peterson 0 2 1 0 3 0 0 X 6

Draw 5

Friday, October 18, 10:00 am

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kim Eun-jung 0 1 0 1 1 2 1 2 8
Amber Holland 3 0 2 0 0 0 0 0 5
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sayaka Yoshimura 2 0 2 0 1 0 0 1 6
Sherry Anderson 0 1 0 1 0 3 3 0 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Theresa Cannon 0 3 0 0 2 0 1 0 6
Nina Roth 1 0 2 2 0 1 0 1 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerri Einarson 1 0 1 0 1 1 0 X 4
Kim Min-ji 0 1 0 1 0 0 1 X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Tracy Fleury 2 0 0 2 0 1 0 0 1 6
Skylar Ackerman 0 0 1 0 2 0 2 0 0 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Seina Nakajima 0 1 0 4 1 0 0 1 7
Kelsey Rocque 2 0 1 0 0 1 1 0 5
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 1 0 1 0 1 0 1 2 6
Mackenzie Zacharias 0 1 0 1 0 1 0 0 3
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 0 3 0 0 0 1 0 4
Kerry Galusha 1 0 0 1 1 1 0 1 5

Draw 6

Friday, October 18, 1:30 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Elena Stern 0 0 2 0 1 0 X X 3
Rachel Homan 1 3 0 2 0 2 X X 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kristy Watling 0 1 0 0 2 0 1 0 4
Abby Ackland 0 0 2 1 0 2 0 1 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Clark-Rouire 1 1 0 2 0 0 0 X 4
Beth Peterson 0 0 5 0 1 2 2 X 10
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Lauren Horton 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Laura Walker 0 0 3 0 4 0 2 X 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Daniela Jentsch 1 0 3 1 0 1 2 X 8
Tori Koana 0 2 0 0 2 0 0 X 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jamie Sinclair 0 0 1 0 3 0 0 X 4
Eve Muirhead 0 2 0 3 0 0 1 X 6
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Darcy Robertson 0 0 3 0 0 1 0 X 4
Gim Un-chi 2 1 0 2 1 0 1 X 7
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Laurie St-Georges 2 0 1 2 0 3 X X 8
Chrissy Cadorin 0 1 0 0 2 0 X X 3

Draw 7

Friday, October 18, 5:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerri Einarson 1 0 1 1 3 0 X X 6
Sherry Anderson 0 1 0 0 0 1 X X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kim Eun-jung 2 2 2 1 X X X X 7
Nina Roth 0 0 0 0 X X X X 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Kim Min-ji 0 0 0 1 0 0 2 1 1 5
Sayaka Yoshimura 0 1 0 0 2 1 0 0 0 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kelsey Rocque 0 1 0 0 0 4 2 0 7
Mackenzie Zacharias 0 0 4 1 1 0 0 2 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 2 0 2 2 0 2 X 8
Skylar Ackerman 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Amber Holland 2 0 2 0 0 0 2 0 0 6
Theresa Cannon 0 1 0 1 1 1 0 2 1 7

Draw 8

Friday, October 18, 8:30 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 1 3 1 0 0 3 0 1 9
Tori Koana 0 0 0 4 1 0 1 0 6
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Nina Roth 0 0 2 0 0 2 3 0 7
Mackenzie Zacharias 1 2 0 1 1 0 0 4 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerry Galusha 0 2 0 1 0 1 0 X 4
Lauren Horton 0 0 3 0 3 0 1 X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 0 0 1 1 1 3 X 6
Daniela Jentsch 0 2 2 0 0 0 0 X 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Seina Nakajima 1 0 3 0 0 2 0 X 6
Elena Stern 0 1 0 3 3 0 2 X 9
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Anderson 1 0 3 1 1 0 2 X 8
Abby Ackland 0 2 0 0 0 1 0 X 3
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Laura Walker 0 3 0 2 0 0 0 3 1 9
Eve Muirhead 0 0 2 0 1 2 3 0 0 8
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Tracy Fleury 2 0 1 4 0 1 X X 8
Jamie Sinclair 0 1 0 0 1 0 X X 2

Draw 9

Saturday, October 19, 10:00 am

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerry Galusha 1 0 1 2 0 0 0 X 4
Gim Un-chi 0 2 0 0 2 2 2 X 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerri Einarson 1 0 0 2 0 2 1 X 6
Daniela Jentsch 0 0 1 0 1 0 0 X 2
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Elena Stern 1 0 1 0 0 1 0 3 6
Silvana Tirinzoni 0 1 0 1 0 0 3 0 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kim Eun-jung 0 1 0 1 0 0 0 X 2
Eve Muirhead 1 0 2 0 1 1 1 X 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jamie Sinclair 0 0 0 3 0 5 X X 8
Laurie St-Georges 0 1 0 0 1 0 X X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Lauren Horton 0 1 0 1 0 2 1 0 5
Tracy Fleury 1 0 2 0 2 0 0 2 7
Sheet 7 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Seina Nakajima 0 0 3 0 1 0 0 1 5
Jennifer Jones 0 1 0 1 0 1 1 0 4
Sheet 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Tori Koana 0 1 0 2 0 0 X X 3
Beth Peterson 2 0 1 0 2 3 X X 8

Draw 10

Saturday, October 19, 1:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kim Min-ji 0 0 1 0 2 0 1 0 4
Silvana Tirinzoni 1 1 0 1 0 1 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mackenzie Zacharias 2 0 2 2 1 X X X 7
Lauren Horton 0 0 0 0 0 X X X 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Seina Nakajima 0 1 0 2 0 0 2 0 5
Kim Eun-jung 1 0 2 0 0 2 0 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Theresa Cannon 0 0 0 0 X X X X 0
Daniela Jentsch 2 2 1 2 X X X X 7

Draw 11

Saturday, October 19, 5:00 pm

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Beth Peterson 1 1 0 1 0 1 0 1 5
Sherry Anderson 0 0 2 0 1 0 1 0 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Elena Stern 0 0 1 0 1 0 2 0 4
Kerri Einarson 2 1 0 1 0 1 0 1 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Tracy Fleury 0 1 0 0 X X X X 1
Eve Muirhead 1 0 2 4 X X X X 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Gim Un-chi 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Jamie Sinclair 1 0 2 0 2 0 2 X 7

Draw 12

Saturday, October 19, 8:30 pm

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jamie Sinclair 0 1 0 1 0 0 0 X 2
Elena Stern 2 0 1 0 2 1 1 X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kim Eun-jung 0 1 1 1 0 0 2 X 5
Daniela Jentsch 1 0 0 0 1 1 0 X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 0 0 0 1 1 0 0 1 3
Mackenzie Zacharias 0 1 0 0 0 1 0 0 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Beth Peterson 0 0 0 1 0 X X X 1
Tracy Fleury 2 1 1 0 6 X X X 10

Playoffs

Source:[7]

Quarterfinals Semifinals Final
         
A1 Laura Walker 5
C2 Silvana Tirinzoni 8
C2 Silvana Tirinzoni 3
C1 Elena Stern 5
B2 Eve Muirhead 6
C1 Elena Stern 8
C1 Elena Stern 7
A2 Rachel Homan 6
A2 Rachel Homan 7
C3 Kim Eun-jung 3
A2 Rachel Homan 6
B1 Kerri Einarson 5
B1 Kerri Einarson 8
C4 Tracy Fleury 3

Quarterfinals

Sunday, October 20, 10:00 am

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Eve Muirhead 2 0 2 0 0 0 2 0 6
Elena Stern 0 3 0 1 2 1 0 1 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerri Einarson 2 0 2 1 0 0 3 X 8
Tracy Fleury 0 1 0 0 2 0 0 X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 2 1 0 1 0 3 X 7
Kim Eun-jung 0 0 0 1 0 2 0 X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Laura Walker 0 0 2 0 2 0 1 0 5
Silvana Tirinzoni 0 1 0 2 0 1 0 4 8

Semifinals

Sunday, October 20, 2:00 pm

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 0 0 0 0 2 0 1 0 3
Elena Stern 0 1 1 0 0 2 0 1 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Rachel Homan 2 0 0 0 0 3 0 0 1 6
Kerri Einarson 0 0 1 0 1 0 2 1 0 5

Final

Sunday, October 20, 6:00 pm

Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Elena Stern 0 0 2 0 0 2 0 2 1 7
Rachel Homan 0 3 0 1 0 0 2 0 0 6

References

  1. "Menu". World Curling Tour. Retrieved October 17, 2019.
  2. "Teams". World Curling Tour. Retrieved October 17, 2019.
  3. "A Event". World Curling Tour. Retrieved October 17, 2019.
  4. "B Event". World Curling Tour. Retrieved October 17, 2019.
  5. "C Event". World Curling Tour. Retrieved October 17, 2019.
  6. "Scores". World Curling Tour. Retrieved October 17, 2019.
  7. "Playoffs". World Curling Tour. Retrieved October 17, 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.