2018 World Mixed Doubles Curling Championship

The 2018 World Mixed Doubles Curling Championship was held from April 21 to 28 at the Östersund Arena in Östersund, Sweden. The event was held in conjunction with the 2018 World Senior Curling Championships.[1]

2018 World Mixed Doubles Curling Championship
Host cityÖstersund, Sweden
ArenaÖstersund Arena
DatesApril 21–28
Winner  Switzerland
FemaleMichèle Jäggi
MaleSven Michel
Finalist Russia
« 2017
2019 »

Teams

 Australia[2]  Austria  Belarus  Brazil  Canada

Female: Lynn Hewitt
Male: Dean Hewitt

Female: Anna Weghuber
Male: Markus Schagerl

Female: Tatsiana Tarsunova
Male: Ilya Shalamitski

Female: Aline Gonçalves
Male: Marcio Cerquinho

Female: Laura Crocker
Male: Kirk Muyres

 China  Croatia  Czech Republic  Denmark  England

Female: Fu Yiwei
Male: Ma Yanlong

Female: Lucija Fabijanić
Male: Ognjen Golubić

Female: Zuzana Hájková
Male: Tomáš Paul

Female: Christine Vita Grønbech
Male: Martin Uhd Grønbech

Female: Anna Fowler
Male: Tom Jaeggi

 Estonia  Finland  France  Germany  Guyana

Female: Marie Turmann
Male: Harri Lill

Female: Oona Kauste
Male: Tomi Rantamäki[3]

Female: Sandrine Morand
Male: Romain Borini

Female: Julia Meißner
Male: Andy Büttner

Female: Farzana Hussain
Male: Rayad Hussain[4]

 Hong Kong  Hungary  Ireland  Israel  Italy

Female: Ling-Yue Hung
Male: Jason Chang

Female: Ildikó Szekeres
Male: György Nagy

Female: Jen Ward
Male: Eoin McCrossan[5]

Female: Elana Sone
Male: Leonid Rivkind

Female: Veronica Zappone
Male: Simone Gonin

 Japan  Kazakhstan  Latvia  Lithuania  Luxembourg

Female: Satsuki Fujisawa
Male: Tsuyoshi Yamaguchi

Female: Sitora Alliyarova
Male: Abylaikhan Zhuzbay

Female: Santa Blumberga
Male: Ritvars Gulbis

Female: Virginija Paulauskaitė
Male: Tadas Vyskupaitis

Female: Karen Wauters
Male: Marco Etienne

 Netherlands  New Zealand[6]  Norway  Poland  Romania

Female: Lisenka Bomas
Male: Bob Bomas

Female: Eleanor Adventinto
Male: Brett Sargon

Female: Maia Ramsfjell
Male: Magnus Ramsfjell

Female: Katarzyna Staszczak
Male: Aleksander Grzelka

Female: Iulia Traila
Male: Allen Coliban

 Russia  Scotland  Slovakia  Slovenia  South Korea

Female: Maria Komarova
Male: Daniil Goriachev

Female: Jayne Stirling
Male: Fraser Kingan

Female: Daniela Matulová
Male: Milan Moravčík

Female: Nina Kremžar
Male: Lan Žagar

Female: Jang Hye-ji
Male: Lee Ki-jeong

 Spain  Sweden   Switzerland  Turkey  United States[7]

Female: Irantzu García
Male: Gontzal García

Female: Camilla Noreen
Male: Per Noreen

Female: Michèle Jäggi
Male: Sven Michel

Female: Dilşat Yıldız
Male: Uğurcan Karagöz

Female: Sarah Anderson
Male: Korey Dropkin

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Group AWL
  Switzerland61
 United States61
 Italy61
 Australia43
 Latvia34
 Slovenia25
 Luxembourg16
 Netherlands07
Group BWL
 Norway70
 Hungary52
 Turkey52
 Denmark43
 Belarus34
 England34
 Romania16
 Croatia07
Group CWL
 Estonia70
 Japan52
 Russia52
 Finland34
 Kazakhstan34
 Lithuania34
 Poland16
 New Zealand16
Group DWL
 Sweden61
 Scotland61
 China52
 France34
 Spain34
 Hong Kong25
 Slovakia25
 Israel16
Group EWL
 South Korea70
 Canada61
 Czech Republic52
 Brazil34
 Guyana34
 Germany34
 Austria16
 Ireland07

Round robin results

All draw times are listed in CEST (UTC+2)[8]

Group A

Saturday, April 21

Draw 1 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 1 0 1 0 0 1 0 1 4
 Latvia 0 1 0 2 2 0 2 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 0 1 0 1 0 2 X 4
 Italy 2 2 0 2 0 2 0 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Luxembourg 1 0 0 0 1 0 X X 2
 United States 0 2 3 3 0 6 X X 14

Draw 4 20:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 2 0 0 0 0 0 X 2
  Switzerland 2 0 1 1 2 1 3 X 10

Sunday, April 22

Draw 6 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 3 1 2 2 3 2 X X 13
 Luxembourg 0 0 0 0 0 0 X X 0

Draw 7 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 2 1 1 3 0 0 0 7
  Switzerland 3 0 0 0 0 2 2 1 8

Draw 8 17:45

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 0 2 0 1 0 1 X 4
 Latvia 2 2 0 1 0 1 0 X 6

Draw 9 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 X 0
 Luxembourg 1 2 1 1 2 1 1 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 1 1 2 0 0 1 0 0 5
 United States 0 0 0 3 1 0 1 1 6

Monday, April 23

Draw 10 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Latvia 0 0 1 0 1 0 3 1 0 6
 Australia 2 1 0 2 0 1 0 0 2 8

Draw 13 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 3 3 2 0 3 2 X X 13
 Netherlands 0 0 0 1 0 0 X X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Luxembourg 0 0 1 0 0 0 0 X 1
  Switzerland 2 1 0 1 3 1 2 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 3 0 5 1 2 0 X X 11
 Slovenia 0 1 0 0 0 2 X X 3

Tuesday, April 24

Draw 15 8:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 1 1 0 1 0 3 0 X 6
 Australia 0 0 3 0 2 0 3 X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 X X 0
  Switzerland 3 2 1 1 4 4 X X 15

Draw 16 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 1 0 0 1 1 2 0 X 5
 Latvia 0 1 1 0 0 0 1 X 3

Draw 17 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 3 1 2 1 1 0 3 X 11
 Slovenia 0 0 0 0 0 3 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 1 0 1 2 3 1 X 8
 Luxembourg 1 0 1 0 0 0 0 X 2

Draw 18 17:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 2 1 0 2 1 2 3 X 11
 Netherlands 0 0 1 0 0 0 0 X 1

Wednesday, April 25

Draw 20 8:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 0 1 1 0 2 0 X 4
 Italy 1 3 0 0 2 0 1 X 7

Draw 22 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 3 1 0 0 0 1 1 0 6
 Italy 0 0 1 1 1 0 0 4 7

Draw 24 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Luxembourg 0 2 0 2 0 2 0 X 6
 Slovenia 1 0 1 0 4 0 4 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 2 3 0 0 2 0 3 X 10
 United States 0 0 1 1 0 2 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 0 0 0 3 0 1 0 X 4
 Australia 2 2 3 0 2 0 3 X 12

Thursday, April 26

Draw 26 12:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Australia 0 4 0 1 0 1 1 0 0 7
 United States 2 0 3 0 1 0 0 1 1 8

Draw 27 16:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 3 3 0 3 0 3 X X 12
 Netherlands 0 0 1 0 2 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 3 1 2 0 0 1 0 4 11
 Latvia 0 0 0 3 3 0 3 0 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Luxembourg 0 1 0 1 0 0 X X 2
 Italy 6 0 3 0 3 3 X X 15

Group B

Saturday, April 21

Draw 1 9:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Croatia 0 0 2 0 0 0 0 X 2
 Denmark 3 2 0 4 1 3 2 X 15

Draw 3 16:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 1 1 2 0 0 0 0 X 4
 Hungary 0 0 0 3 4 2 2 X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 0 0 2 0 0 0 X 2
 Norway 2 1 1 0 1 1 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 0 4 1 0 0 0 0 1 6
 Turkey 3 0 0 1 1 1 3 0 9

Sunday, April 22

Draw 5 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 1 0 0 0 3 0 X 4
 Turkey 1 0 2 1 3 0 2 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 1 3 2 1 2 1 X X 10
 Romania 0 0 0 0 0 0 X X 0
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 0 1 1 0 0 1 0 X 3
 Norway 1 0 0 5 1 0 3 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Croatia 0 1 0 0 1 0 X X 2
 Hungary 5 0 5 1 0 1 X X 12

Monday, April 23

Draw 11 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Croatia 0 3 0 0 1 0 X X 4
 Belarus 4 0 5 2 0 2 X X 13

Draw 12 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 0 2 1 0 1 2 0 1 7
 Denmark 3 0 0 1 0 0 2 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 0 0 1 0 0 X X 1
 Hungary 2 3 5 0 4 2 X X 16

Draw 14 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 1 0 0 3 2 0 2 4 12
 England 0 1 1 0 0 4 0 0 6

Tuesday, April 24

Draw 15 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 0 2 0 1 0 2 0 6
 Denmark 0 1 0 2 0 3 0 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 4 0 1 2 0 0 0 2 9
 Romania 0 1 0 0 2 1 1 0 5

Draw 17 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 2 0 0 2 0 2 1 X 7
 England 0 2 1 0 1 0 0 X 4

Draw 18 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 0 0 5 0 3 1 0 9
 Croatia 3 1 1 0 1 0 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 2 0 2 0 3 0 0 4 11
 Turkey 0 2 0 1 0 2 1 0 6

Draw 19 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 3 3 0 2 0 0 2 0 10
 Denmark 0 0 2 0 4 1 0 1 8

Wednesday, April 25

Draw 20 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Croatia 2 0 3 0 0 0 X X 5
 Norway 0 4 0 5 3 2 X X 14

Draw 21 11:15

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 1 1 0 0 0 3 1 7
 Belarus 0 0 0 1 1 1 0 0 3

Draw 22 14:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 3 1 1 0 1 2 0 X 8
 Croatia 0 0 0 1 0 0 3 X 4

Draw 23 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 1 1 0 2 0 0 1 6
 Turkey 0 0 0 2 0 1 1 0 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 0 2 1 3 1 0 1 0 8
 Norway 3 0 0 0 0 2 0 4 9

Draw 24 21:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 0 3 1 1 0 3 0 2 10
 Romania 1 0 0 0 3 0 2 0 6

Thursday, April 26

Draw 28 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 1 1 0 2 1 1 0 X 6
 Belarus 0 0 2 0 0 0 1 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 5 2 3 1 3 2 X X 16
 Croatia 0 0 0 0 0 0 X X 0
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 2 0 3 1 0 1 1 X 8
 Hungary 0 1 0 0 2 0 0 X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Romania 0 1 0 2 0 0 2 3 0 8
 England 3 0 1 0 3 1 0 0 1 9

Group C

Saturday, April 21

Draw 2 12:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 1 1 0 0 2 0 1 0 5
 Finland 0 0 1 3 0 1 0 2 7

Draw 3 16:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 4 1 0 1 2 1 2 X 11
 Lithuania 0 0 1 0 0 0 0 X 1

Draw 4 20:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Japan 0 3 0 1 0 0 2 0 0 6
 New Zealand 1 0 1 0 2 1 0 1 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 0 0 1 0 3 1 X 5
 Estonia 3 2 1 0 2 0 0 X 8

Sunday, April 22

Draw 6 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 2 0 1 1 1 2 0 7
 Lithuania 2 0 5 0 0 0 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 0 0 1 0 3 0 1 0 5
 Russia 3 1 0 1 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 0 2 0 2 0 1 1 0 6
 Estonia 1 0 3 0 2 0 0 1 7

Draw 7 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 2 0 1 0 0 2 1 6
 Poland 1 0 1 0 1 1 0 0 4

Draw 9 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 1 0 1 0 0 1 X 3
 Estonia 2 0 3 0 1 1 0 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 4 1 0 1 2 0 3 X 11
 New Zealand 0 0 1 0 0 2 0 X 3

Monday, April 23

Draw 11 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 1 0 2 0 1 0 2 0 6
 Lithuania 0 0 0 3 0 1 0 5 9

Draw 13 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 1 0 1 0 0 2 0 X 4
 Russia 0 2 0 5 1 0 1 X 9

Draw 14 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Lithuania 2 0 1 1 0 2 0 0 6
 Kazakhstan 0 3 0 0 1 0 2 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 2 1 1 1 1 0 4 X 10
 Poland 0 0 0 0 0 2 0 X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 2 0 0 1 0 3 3 X 9
 Finland 0 1 1 0 2 0 0 X 4

Tuesday, April 24

Draw 16 11:15

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Lithuania 0 1 0 3 0 2 0 1 7
 Finland 1 0 1 0 2 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 0 1 0 1 1 0 1 X 4
 Estonia 1 0 3 0 0 3 0 X 7

Draw 17 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 1 0 0 2 1 0 1 1 6
 Poland 0 4 2 0 0 1 0 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Russia 1 0 1 0 0 2 0 2 0 6
 Japan 0 2 0 1 2 0 1 0 1 7

Wednesday, April 25

Draw 20 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Lithuania 0 0 0 1 0 0 1 X 2
 Japan 2 1 1 0 1 1 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 1 0 0 2 0 1 0 1 5
 Kazakhstan 0 3 1 0 3 0 2 0 9

Draw 22 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 1 2 4 0 0 5 X X 12
 New Zealand 0 0 0 3 1 0 X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 3 0 2 0 3 0 3 X 11
 Kazakhstan 0 1 0 1 0 1 0 X 3

Draw 23 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 3 0 2 1 0 2 1 X 9
 Finland 0 2 0 0 2 0 0 X 4

Thursday, April 26

Draw 25 9:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 1 3 0 0 0 6 0 X 10
 Lithuania 0 0 1 1 1 0 2 X 5

Draw 26 12:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 3 0 0 3 1 0 5 X 12
 New Zealand 0 2 1 0 0 2 0 X 5

Draw 27 16:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Finland 0 0 1 2 0 1 0 1 0 5
 Japan 2 1 0 0 1 0 1 0 1 6

Draw 28 19:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 1 0 0 0 2 0 X 3
 Russia 5 0 2 1 2 0 3 X 13

Group D

Saturday, April 21

Draw 1 9:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 1 0 6 1 3 1 X X 12
 Israel 0 1 0 0 0 0 X X 1

Draw 2 12:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 1 0 3 0 2 0 6
 China 2 3 0 1 0 1 0 3 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 0 2 0 0 0 0 0 0 2
 Sweden 1 0 1 1 1 3 1 2 10

Draw 3 16:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 2 0 3 0 1 0 X 6
 Hong Kong 1 0 1 0 1 0 1 X 4

Sunday, April 22

Draw 5 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 0 0 1 0 1 2 X 4
 France 1 1 2 0 2 0 0 X 6

Draw 8 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 0 1 2 0 2 0 0 X L
 Sweden 2 0 0 2 0 1 3 X W

 China ran out of time, and therefore forfeited the game.

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 0 2 1 4 1 1 X 9
 Israel 3 1 0 0 0 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 1 0 1 1 2 0 4 X 9
 Hong Kong 0 1 0 0 0 2 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 0 1 0 0 1 1 0 0 3
 Scotland 2 0 2 1 0 0 1 4 10

Monday, April 23

Draw 10 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hong Kong 3 0 0 2 0 0 2 1 8
 Slovakia 0 1 1 0 1 2 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 1 1 1 1 0 2 0 X 6
 France 0 0 0 0 1 0 1 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 4 0 2 1 0 2 2 X 11
 Israel 0 1 0 0 1 0 0 X 2

Draw 11 11:15

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 0 0 0 0 2 0 X 2
 Spain 1 1 1 1 2 0 2 X 8

Draw 12 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 0 1 1 1 0 1 1 0 5
 China 1 0 0 0 3 0 0 3 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 1 0 1 0 1 1 0 0 4
 Hong Kong 0 1 0 1 0 0 3 1 6

Draw 13 17:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 3 0 1 1 1 0 0 6
 Sweden 1 0 1 0 0 0 5 1 8

Tuesday, April 24

Draw 18 17:45

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hong Kong 0 0 1 0 0 0 X X 1
 Scotland 2 1 0 2 2 5 X X 12

Draw 19 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 2 1 3 1 0 1 2 X 10
 Israel 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 1 0 4 0 2 1 0 1 9
 Spain 0 1 0 3 0 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 4 1 1 1 1 1 X X 9
 Slovakia 0 0 0 0 0 0 X X 0

Wednesday, April 25

Draw 21 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 1 0 2 0 1 0 X 4
 Sweden 3 0 2 0 3 0 2 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 2 0 1 0 2 0 1 0 6
 Scotland 0 1 0 2 0 4 0 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hong Kong 0 0 1 0 0 1 0 X 2
 China 4 1 0 2 1 0 4 X 12

Draw 22 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 0 0 0 1 0 1 3 0 5
 Slovakia 2 1 2 0 2 0 0 3 10

Thursday, April 26

Draw 25 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Slovakia 0 1 3 2 0 3 0 0 1 10
 Spain 4 0 0 0 1 0 3 1 0 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 3 1 1 2 2 2 X X 11
 Hong Kong 0 0 0 0 0 0 X X 0

Draw 26 12:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 2 1 1 0 1 1 2 X 8
 France 0 0 0 3 0 0 0 X 3

Draw 27 16:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 3 0 2 0 0 3 X 8
 China 1 0 1 0 1 2 0 X 5

Group E

Saturday, April 21

Draw 2 12:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 4 3 2 0 1 1 0 X 11
 Austria 0 0 0 1 0 0 1 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 0 0 0 0 X X 0
 Canada 5 2 1 1 1 2 X X 12

Draw 4 20:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Guyana 0 2 0 0 2 0 2 0 6
 Germany 1 0 1 2 0 3 0 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 0 0 0 1 0 0 0 X 1
 Czech Republic 1 1 1 0 1 1 1 X 6

Sunday, April 22

Draw 6 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Guyana 0 0 0 0 0 0 X X 0
 South Korea 2 2 1 1 3 2 X X 11

Draw 7 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 3 0 1 4 1 0 2 X 11
 Ireland 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 3 1 1 1 0 2 0 X 8
 Germany 0 0 0 0 2 0 2 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 1 0 1 1 2 1 1 7
 Austria 1 0 2 0 0 0 0 0 3

Draw 9 21:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 1 0 1 1 0 1 0 3 7
 Brazil 0 3 0 0 1 0 1 0 5

Monday, April 23

Draw 10 8:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 0 0 0 1 X X 1
 South Korea 1 1 2 2 4 0 X X 10

Draw 11 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 2 2 1 1 0 3 X X 9
 Guyana 0 0 0 0 3 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 1 2 0 0 1 1 0 3 8
 Austria 0 0 2 1 0 0 2 0 5

Draw 12 14:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 0 0 1 2 1 0 X 5
 Germany 0 1 1 0 0 0 1 X 3

Draw 14 21:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 0 0 2 0 1 0 1 0 4
 Czech Republic 1 1 0 2 0 2 0 2 8

Tuesday, April 24

Draw 15 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 1 0 0 1 0 0 0 X 2
 South Korea 0 1 1 0 3 4 1 X 10

Draw 16 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 0 1 1 2 1 1 0 4 10
 Ireland 1 0 0 0 0 0 4 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 4 1 0 0 0 1 X 6
 Guyana 1 0 0 1 2 5 0 X 9

Draw 18 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 1 0 0 1 0 1 X 3
 Canada 2 0 4 1 0 2 0 X 9

Draw 19 21:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Guyana 3 1 0 1 3 0 3 X 11
 Ireland 0 0 3 0 0 1 0 X 4

Wednesday, April 25

Draw 20 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 0 1 0 0 2 0 1 X 4
 Canada 2 0 1 1 0 5 0 X 9

Draw 21 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 0 1 0 0 0 X X 1
 Czech Republic 1 3 0 2 1 3 X X 10

Draw 23 17:45

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 1 0 2 0 0 X X 3
 Austria 2 0 4 0 4 1 X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Guyana 0 2 1 0 0 1 1 1 6
 Brazil 1 0 0 1 1 0 0 0 3

Draw 24 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 South Korea 0 1 0 1 0 2 0 4 1 9
 Czech Republic 1 0 1 0 4 0 2 0 0 8

Thursday, April 26

Draw 25 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 0 0 2 0 3 1 0 6
 Germany 1 2 2 0 1 0 0 2 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 2 1 1 0 0 0 2 0 6
 Brazil 0 0 0 4 1 1 0 1 7

Draw 26 12:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 3 0 2 1 0 2 X 8
 Canada 1 0 1 0 0 3 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 1 2 2 2 0 3 X X 10
 Guyana 0 0 0 0 1 0 X X 1

Playoffs

Bracket

  Round of 16 Quarterfinals Semifinals Gold Medal Game
                                     
1  South Korea 9  
16  Finland 7  
  1  South Korea 6  
    9  Japan 5  
8  Scotland 2
9  Japan 10  
  1  South Korea 4  
  13  Russia 6  
4  Norway 1  
13  Russia 8  
  13  Russia 8
    5  Sweden 5  
5  Sweden 8
12  China 5  
  13  Russia 6
  2   Switzerland 9
2   Switzerland 6  
15  Italy 5  
  2   Switzerland 8 Bronze Medal Game
    10  Hungary 5  
7  United States 4 1  South Korea 3
10  Hungary 7   6  Canada 8
  2   Switzerland 7
  6  Canada 5  
3  Estonia 8  
14  Turkey 11  
  14  Turkey 4
    6  Canada 7  
6  Canada 8
11  Czech Republic 6  
  5–8th place semifinals     5th place game
                 
  9  Japan 8  
  5  Sweden 7    
      9  Japan 9
      10  Hungary 2
  10  Hungary 8    
  14  Turkey 3   7th place game
 
5  Sweden 8
  14  Turkey 5
  9–16th place quarterfinals 9–12th semifinals 9th place game
16  Finland 4
8  Scotland 8
8  Scotland 6
4  Norway 5
4  Norway 6
12  China 3
8  Scotland 8
11  Czech Republic 6
15  Italy 6
7  United States 5
15  Italy 5 11th place game
11  Czech Republic 9
3  Estonia 6 4  Norway 11
11  Czech Republic 7 15  Italy 9

Round of 16

Friday, April 27, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 4 1 0 0 4 0 0 X 9
 Finland 0 0 2 1 0 3 1 X 7
Player percentages
 South Korea  Finland
Jang Hye-ji77% Oona Kauste72%
Lee Ki-jeong79% Tomi Rantamäki60%
Total78% Total65%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 0 1 0 1 0 0 X 2
 Japan 1 2 0 2 0 3 2 X 10
Player percentages
 Scotland  Japan
Jayne Stirling54% Satsuki Fujisawa77%
Fraser Kingan76% Tsuyoshi Yamaguchi77%
Total67% Total77%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 0 1 0 0 0 0 X 1
 Russia 2 2 0 1 1 1 1 X 8
Player percentages
 Norway  Russia
Maia Ramsfjell56% Maria Komarova86%
Magnus Ramsfjell62% Daniil Goriachev89%
Total60% Total88%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 2 0 1 2 2 0 1 0 8
 China 0 2 0 0 0 2 0 1 5
Player percentages
 Sweden  China
Camilla Noreen73% Fu Yiwei58%
Per Noreen64% Yanlong Ma72%
Total67% Total67%

Friday, April 27, 12:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 2 0 1 0 2 0 1 0 6
 Italy 0 1 0 2 0 1 0 1 5
Player percentages
  Switzerland  Italy
Michèle Jäggi67% Veronica Zappone80%
Sven Michel74% Simone Gonin65%
Total71% Total71%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 0 0 1 0 3 0 X 4
 Hungary 1 1 1 0 2 0 2 X 7
Player percentages
 United States  Hungary
Sarah Anderson77% Ildikó Szekeres78%
Korey Dropkin85% György Nagy76%
Total82% Total77%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 2 0 4 0 1 0 1 0 8
 Turkey 0 3 0 2 0 3 0 3 11
Player percentages
 Estonia  Turkey
Marie Turmann66% Dilşat Yıldız68%
Harri Lill83% Uğurcan Karagöz76%
Total76% Total73%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 3 0 3 0 1 0 1 0 8
 Czech Republic 0 2 0 1 0 2 0 1 6
Player percentages
 Canada  Czech Republic
Laura Crocker75% Zuzana Hájková62%
Kirk Muyres82% Tomáš Paul76%
Total79% Total71%

9th–16th Quarterfinals

Friday, April 27, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 0 1 1 0 2 0 X 4
 Scotland 1 2 0 0 3 0 2 X 8
Player percentages
 Finland  Scotland
Oona Kauste67% Jayne Stirling66%
Tomi Rantamäki65% Fraser Kingan67%
Total66% Total67%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 2 1 0 2 1 0 X 6
 China 1 0 0 1 0 0 1 X 3
Player percentages
 Norway  China
Maia Ransfjell63% Fu Yiwei63%
Magnus Ramsfjell78% Ma Yanlong47%
Total72% Total53%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 0 1 0 1 0 2 0 2 6
 United States 1 0 1 0 2 0 1 0 5
Player percentages
 Italy  United States
Veronica Zappone81% Sarah Anderson64%
Simone Gonin59% Korey Dropkin71%
Total68% Total68%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Estonia 2 0 2 0 0 1 0 1 0 6
 Czech Republic 0 1 0 1 2 0 2 0 1 7
Player percentages
 Estonia  Czech Republic
Marie Turmann63% Zuzana Hájková71%
Harri Lill67% Tomáš Paul64%
Total65% Total67%

Quarterfinals

Friday, April 27, 19:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 1 0 1 0 2 0 2 6
 Japan 1 0 1 0 2 0 1 0 5
Player percentages
 South Korea  Japan
Jang Hye-ji73% Satsuki Fujisawa64%
Lee Ki-jeong64% Tsuyoshi Yamaguchi81%
Total68% Total74%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 1 0 1 0 2 0 3 1 8
 Sweden 0 1 0 2 0 2 0 0 5
Player percentages
 Russia  Sweden
Maria Komarova73% Camilla Noreen67%
Daniil Goriachev67% Per Noreen71%
Total69% Total69%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 3 2 0 2 0 1 X 8
 Hungary 1 0 0 2 0 2 0 X 5
Player percentages
  Switzerland  Hungary
Michèle Jäggi67% Ildikó Szekeres61%
Sven Michel70% György Nagy53%
Total69% Total56%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 0 1 0 1 0 0 2 0 4
 Canada 2 0 2 0 1 1 0 1 7
Player percentages
 Turkey  Canada
Dilşat Yıldız78% Laura Crocker86%
Uğurcan Karagöz82% Kirk Muyres78%
Total81% Total81%

9th–12th Semifinals

Saturday, April 28, 8:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Scotland 1 1 0 1 1 0 0 1 1 6
 Norway 0 0 2 0 0 2 1 0 0 5
Player percentages
 Scotland  Norway
Jayne Stirling71% Maia Ramsfjell67%
Fraser Kingan68% Magnus Ramsfjell67%
Total69% Total67%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 1 0 0 0 0 3 1 X 5
 Czech Republic 0 5 1 1 2 0 0 X 9
Player percentages
 Italy  Czech Republic
Veronica Zappone38% Zuzana Hájková62%
Simone Gonin70% Tomáš Paul78%
Total57% Total72%

11 v 12

Saturday, April 28, 12:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 4 0 4 0 1 0 2 0 11
 Italy 0 2 0 4 0 2 0 1 9
Player percentages
 Norway  Italy
Maia Ramsfjell63% Veronica Zappone65%
Magnus Ramsfjell73% Simone Gonin66%
Total69% Total66%

5th–8th Semifinals

Saturday, April 28, 12:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 0 5 0 1 0 2 0 0 8
 Sweden 1 0 2 0 2 0 1 1 7
Player percentages
 Japan  Sweden
Satsuki Fujisawa72% Camilla Noreen69%
Tsuyoshi Yamaguchi74% Per Noreen70%
Total73% Total70%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 3 2 1 1 0 1 0 X 8
 Turkey 0 0 0 0 1 0 2 X 3
Player percentages
 Hungary  Turkey
Ildikó Szekeres77% Dilşat Yıldız29%
György Nagy74% Uğurcan Karagöz50%
Total75% Total42%

Semifinals

Saturday, April 28, 12:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 0 1 0 2 0 0 1 4
 Russia 1 1 0 1 0 2 1 0 6
Player percentages
 South Korea  Russia
Jang Hye-ji61% Maria Komarova63%
Lee Ki-jeong65% Daniil Goriachev70%
Total63% Total67%
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 2 2 0 1 1 0 1 7
 Canada 1 0 0 1 0 0 3 0 5
Player percentages
  Switzerland  Canada
Michèle Jäggi80% Laura Crocker61%
Sven Michel78% Kirk Muyres67%
Total79% Total64%

9 v 10

Saturday, April 28, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 0 3 2 2 0 1 0 8
 Czech Republic 1 1 0 0 0 3 0 1 6
Player percentages
 Scotland  Czech Republic
Jayne Stirling63% Zuzana Hájková58%
Fraser Kingan78% Tomáš Paul59%
Total72% Total59%

7 v 8

Saturday, April 28, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 4 1 0 2 0 0 1 8
 Turkey 2 0 0 1 0 1 1 0 5
Player percentages
 Sweden  Turkey
Camilla Noreen70% Dilşat Yıldız42%
Per Noreen74% Uğurcan Karagöz68%
Total72% Total58%

5 v 6

Saturday, April 28, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 1 0 3 1 2 0 2 X 9
 Hungary 0 0 0 0 0 2 0 X 2
Player percentages
 Japan  Hungary
Satsuki Fujisawa66% Ildikó Szekeres58%
Tsuyoshi Yamaguchi94% György Nagy63%
Total83% Total61%

Bronze medal game

Saturday, April 28, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 0 1 0 0 1 0 X 3
 Canada 0 1 0 2 1 0 4 X 8
Player percentages
 South Korea  Canada
Jang Hye-ji63% Laura Crocker63%
Lee Ki-jeong61% Kirk Muyres73%
Total61% Total67%

Gold medal game

Saturday, April 28, 16:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 2 0 2 0 0 2 0 6
  Switzerland 3 0 2 0 1 2 0 1 9
Player percentages
 Russia   Switzerland
Maria Komarova69% Michèle Jäggi95%
Daniil Goriachev68% Sven Michel73%
Total68% Total81%

Top 5 Player percentages

Round robin only

Males%
Korey Dropkin80
Tsuyoshi Yamaguchi78
Kirk Muyres75
Sven Michel75
Harri Lill75
Females%
Satsuki Fujisawa75
Jayne Stirling74
Marie Turmann74
Laura Crocker72
Maria Komarova71

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.