2018 World Men's Curling Championship

The 2018 World Men's Curling Championship (branded as the 361˚ World Men's Curling Championship 2018 for sponsorship reasons) was held from March 31 to April 8, 2018 at Orleans Arena, on the Las Vegas Strip in Paradise, Nevada, United States.

2018 World Men's Curling Championship
Host cityLas Vegas, Nevada
ArenaOrleans Arena
DatesMarch 31 – April 8, 2018
Attendance74,829[1]
Winner Sweden
Curling clubKarlstads CK, Karlstad
SkipNiklas Edin
ThirdOskar Eriksson
SecondRasmus Wranå
LeadChristoffer Sundgren
AlternateHenrik Leek
Finalist Canada (Brad Gushue)
« 2017
2019 »

In a rematch of the 2017 gold medal game, the Swedish team led by Niklas Edin beat the defending champion Canadian team led by Brad Gushue to win the championship.

Qualification

The following nations are qualified to participate in the 2018 World Men's Curling Championship:

Teams

 Canada  China  Germany[2]  Italy[3]  Japan
Bally Haly G&CC &
St. John's CC, St. John's

Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker
Alternate: Thomas Sallows

Harbin CC, Harbin

Skip: Zou Dejia
Third: Zou Qiang
Second: Xu Jingtao
Lead: Shao Zhilin
Alternate: Ma Yanlong

Baden Hills G&CC, Rheinmünster

Skip: Alexander Baumann
Third: Manuel Walter
Second: Daniel Herberg
Lead: Sebastian Schweizer
Alternate: Ryan Sherrard

A.S.D. Trentino Curling, Cembra

Fourth: Amos Mosaner
Skip: Joël Retornaz
Second: Andrea Pilzer
Lead: Daniele Ferrazza
Alternate: Fabio Ribotta

Sapporo CA, Sapporo

Fourth: Go Aoki
Skip: Masaki Iwai
Second: Ryotaro Shukuya
Lead: Yutaka Aoyama
Alternate: Koji Nisato

 Netherlands[4]  Norway[5]  Russia  Scotland  South Korea
CC PWA Zoetermeer, Zoetermeer

Skip: Jaap van Dorp
Third: Wouter Gösgens
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Alexander Magan

Oppdal CC, Oppdal

Skip: Steffen Walstad
Third: Markus Høiberg
Second: Magnus Nedregotten
Lead: Magnus Vågberg
Alternate: Steffen Mellemseter

Adamant CC, Saint Petersburg

Skip: Alexey Timofeev
Third: Sergey Glukhov
Second: Artur Razhabov
Lead: Evgeny Klimov
Alternate: Artem Shmakov

Gogar Park CC, Edinburgh

Skip: Bruce Mouat
Third: Grant Hardie
Second: Bobby Lammie
Lead: Hammy McMillan Jr.
Alternate: Ross Paterson

Uiseong CC, Uiseong

Skip: Kim Chang-min
Third: Seong Se-hyeon
Second: Oh Eun-su
Lead: Lee Ki-bok
Alternate: Kim Min-chan

 Sweden[6]   Switzerland  United States
Karlstads CK, Karlstad

Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Rasmus Wranå
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Henrik Leek

CC Bern, Bern

Skip: Marc Pfister
Third: Enrico Pfister
Second: Raphael Märki
Lead: Simon Gempeler
Alternate: Jan Hess

St. Paul CC, St. Paul

Fourth: Greg Persinger
Skip: Rich Ruohonen
Second: Colin Hufman
Lead: Philip Tilker
Alternate: Christopher Plys

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Country Skip W L PF PA Ends Won Ends Lost Blank Ends Stolen Ends Shot Pct.
 SwedenNiklas Edin1117944454020788%
 ScotlandBruce Mouat11192535341111686%
 CanadaBrad Gushue9386555141111487%
 South KoreaKim Chang-min758471484817983%
 NorwaySteffen Walstad7578725344151686%
 United StatesRich Ruohonen6665664846251184%
  SwitzerlandMarc Pfister6675825347171381%
 ItalyJoël Retornaz577976474815981%
 RussiaAlexey Timofeev5771854851161280%
 NetherlandsJaap van Dorp486677465517581%
 JapanMasaki Iwai396087415115678%
 ChinaZou Dejia396084465114981%
 GermanyAlexander Baumann1115396415711478%

WCT ranking

Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.[7]

Nation (Skip)RankPoints
 Sweden (Edin)1455.02
 Canada (Gushue)2431.42
 Scotland (Mouat)7285.29
 South Korea (Kim)13238.06
 Norway (Walstad)16200.67
 United States (Ruohonen)21162.77
  Switzerland (Pfister)34114.24
 Germany (Baumann)4294.76
 Italy (Retornaz)4984.00
 Netherlands (van Dorp)5082.52
 China (Zou)8645.28
 Russia (Timofeev)14521.15
 Japan (Iwai)6820.00

Round robin results

All draw times are listed in Pacific Daylight Time (UTC−7:00).[8]

Draw 1

Saturday, March 31, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 1 0 0 1 0 0 3 0 0 1 6
 Germany (Baumann) 0 0 1 0 1 1 0 0 2 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 1 0 1 0 1 0 1 0 0 0 4
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 0 1 0 1 2 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 0 0 0 1 0 0 2 2 0 1 6
  Switzerland (Pfister) 0 1 1 0 0 2 0 0 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 0 0 1 0 2 1 1 0 1 X 6
 Canada (Gushue) 3 0 0 2 0 0 0 2 0 X 7

Draw 2

Saturday, March 31, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 0 2 0 0 0 3 1 4 X X 10
 Italy (Retornaz) 0 0 1 0 3 0 0 0 X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Ruohonen) 0 0 2 1 0 1 0 0 1 0 1 6
 Japan (Iwai) 2 0 0 0 0 0 1 1 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 2 0 2 0 1 0 0 1 1 0 7
 Scotland (Mouat) 0 2 0 1 0 1 2 0 0 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 2 0 2 0 3 0 0 X X 7
  Switzerland (Pfister) 0 0 1 0 1 0 0 1 X X 3

Draw 3

Sunday, April 1, 08:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Timofeev) 0 1 0 0 2 0 0 2 1 0 1 7
 China (Zou) 1 0 0 1 0 1 1 0 0 2 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 2 2 0 1 2 0 1 X X X 8
 Germany (Baumann) 0 0 1 0 0 1 0 X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Iwai) 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2
 South Korea (Kim) 0 1 0 3 0 3 2 X X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ruohonen) 0 2 0 0 2 0 0 0 0 0 4
 Netherlands (van Dorp) 2 0 0 1 0 0 0 1 1 1 6

Draw 4

Sunday, April 1, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 0 0 2 0 2 1 7
 United States (Ruohonen) 0 0 1 0 3 0 0 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 0 0 0 1 2 0 0 3 0 0 6
 Italy (Retornaz) 0 0 2 0 0 0 1 0 0 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 0 0 0 1 0 0 1 0 X 2
 Sweden (Edin) 2 0 0 0 0 0 2 0 1 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Iwai) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
 Norway (Walstad) 2 0 0 1 0 2 0 2 1 X 8

Draw 5

Sunday, April 1, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 1 0 2 1 0 1 0 1 0 0 6
 Sweden (Edin) 0 1 0 0 3 0 2 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 2 2 0 2 1 0 X X X X 7
  Switzerland (Pfister) 0 0 1 0 0 1 X X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 1 1 0 0 2 0 2 0 3 9
 Russia (Timofeev) 2 0 0 2 0 0 1 0 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 0 0 2 0 1 0 1 0 2 0 6
 Germany (Baumann) 0 1 0 0 0 1 0 2 0 1 5

Draw 6

Monday, April 2, 08:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Japan (Iwai) 1 2 0 0 2 0 0 0 0 1 1 7
 Netherlands (van Dorp) 0 0 2 0 0 0 2 1 1 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 2 0 0 0 1 0 1 0 1 2 7
 United States (Ruohonen) 0 1 1 1 0 0 0 2 0 0 5

Draw 7

Monday, April 2, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 1 0 2 0 3 0 1 0 0 7
 Canada (Gushue) 2 0 2 0 1 0 1 0 1 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
 China (Zou) 3 0 2 0 2 0 1 0 1 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pfister) 0 1 1 0 0 1 0 2 0 2 7
 Germany (Baumann) 0 0 0 2 0 0 1 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Scotland (Mouat) 0 2 0 2 0 0 0 1 0 1 1 7
 United States (Ruohonen) 1 0 2 0 0 2 0 0 1 0 0 6

Draw 8

Monday, April 2, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Baumann) 0 0 1 0 1 0 2 0 3 0 1 8
 Netherlands (van Dorp) 1 0 0 2 0 2 0 1 0 1 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 3 0 2 0 1 0 0 1 3 0 10
 Norway (Walstad) 0 2 0 2 0 2 1 0 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 0 0 0 1 0 1 0 0 2 X 4
 Japan (Iwai) 0 0 1 0 2 0 2 2 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 0 0 1 0 1 0 4
 Sweden (Edin) 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 5

Draw 9

Tuesday, April 3, 08:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Iwai) 0 2 0 2 0 0 0 1 0 0 5
 Russia (Timofeev) 3 0 1 0 1 0 0 0 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 1 0 0 1 1 1 0 X X 4
 Scotland (Mouat) 1 0 3 2 0 0 0 3 X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 2 0 0 2 0 2 0 6
 Canada (Gushue) 0 1 0 2 0 2 0 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pfister) 0 1 0 1 0 0 1 2 0 1 6
 Italy (Retornaz) 1 0 1 0 0 2 0 0 1 0 5

Draw 10

Tuesday, April 3, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 5
 Norway (Walstad) 0 1 0 1 0 1 0 2 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ruohonen) 0 0 0 1 0 1 0 X X X 2
 Sweden (Edin) 2 0 0 0 3 0 2 X X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 1 2 0 2 0 1 0 2 X X 8
 Netherlands (van Dorp) 0 0 0 0 2 0 1 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 3 0 2 0 2 2 X X X X 9
 Japan (Iwai) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2

Draw 11

Tuesday, April 3, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pfister) 0 3 0 2 2 0 1 0 2 2 12
 South Korea (Kim) 0 0 4 0 0 3 0 4 0 0 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 0 0 1 0 2 0 0 2 0 X 5
 Italy (Retornaz) 2 1 0 1 0 0 2 0 5 X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 3
 Norway (Walstad) 0 0 1 0 1 0 1 1 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 1 0 0 0 2 0 2 0 1 0 6
 Russia (Timofeev) 0 0 1 1 0 2 0 3 0 1 8

Draw 12

Wednesday, April 4, 08:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 4 0 3 2 0 X X X X 9
 Italy (Retornaz) 1 0 2 0 0 1 X X X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 0 0 0 1 0 1 0 X X X 2
 Canada (Gushue) 2 0 1 0 2 0 3 X X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ruohonen) 1 0 0 0 2 2 0 0 1 0 6
 Russia (Timofeev) 0 0 2 2 0 0 1 0 0 2 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 0 0 0 1 0 X X X 2
 Scotland (Mouat) 0 0 2 1 0 0 4 X X X 7

Draw 13

Wednesday, April 4, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ruohonen) 0 1 0 2 0 2 0 0 2 1 8
 Germany (Baumann) 0 0 2 0 2 0 0 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (Pfister) 2 0 0 2 0 1 0 0 0 1 1 7
 Russia (Timofeev) 0 1 0 0 2 0 2 1 0 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Iwai) 0 2 0 2 0 1 0 1 X X 6
 Italy (Retornaz) 4 0 3 0 1 0 2 0 X X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 2 0 0 1 0 2 0 0 0 1 6
 China (Zou) 0 2 0 0 1 0 1 1 0 0 5

Draw 14

Wednesday, April 4, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 1 0 0 1 0 1 0 2 0 X 5
 Canada (Gushue) 0 2 1 0 3 0 1 0 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 2 0 2 1 0 3 1 X X X 9
 Japan (Iwai) 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 1 0 1 0 1 2 0 1 0 6
 South Korea (Kim) 2 0 1 0 3 0 0 1 0 3 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Walstad) 0 3 0 0 1 0 0 1 1 0 0 6
  Switzerland (Pfister) 3 0 0 1 0 0 0 0 0 2 2 8

Draw 15

Thursday, April 5, 08:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 1 0 0 0 1 0 2 0 2 0 6
 Scotland (Mouat) 0 1 0 1 0 2 0 3 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 4 3 1 1 0 0 1 X X X 10
 China (Zou) 0 0 0 0 1 1 0 X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 2 0 1 0 2 0 1 0 2 8
  Switzerland (Pfister) 1 0 1 0 1 0 1 0 2 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Italy (Retornaz) 1 0 0 0 0 0 2 0 1 1 0 5
 South Korea (Kim) 0 1 2 1 0 0 0 1 0 0 1 6

Draw 16

Thursday, April 5, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
 Japan (Iwai) 1 0 0 2 0 3 1 0 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 0 3
 United States (Ruohonen) 0 1 0 0 1 0 1 0 1 1 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 0 0 1 0 3 0 0 3 0 X 7
 China (Zou) 1 0 0 1 0 1 1 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 2 1 0 0 0 2 0 0 2 X 7
 Russia (Timofeev) 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3

Draw 17

Thursday, April 5, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 0 2 0 0 1 0 0 0 2 0 5
 United States (Ruohonen) 1 0 1 1 0 0 2 0 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 1 0 0 1 0 0 3 0 1 0 6
 Norway (Walstad) 0 1 1 0 0 2 0 2 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 0 0 0 1 1 0 0 X X X 2
 Scotland (Mouat) 1 1 1 0 0 2 2 X X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (Pfister) 2 0 2 0 0 2 0 1 0 2 1 10
 Japan (Iwai) 0 1 0 2 0 0 3 0 3 0 0 9

Draw 18

Friday, April 6, 08:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 1 0 0 3 0 0 1 0 2 1 8
  Switzerland (Pfister) 0 2 1 0 1 1 0 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 0 1 0 0 0 1 2 0 1 0 5
 Sweden (Edin) 3 0 0 1 0 0 0 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 2 0 1 0 3 3 2 X X 11
 Germany (Baumann) 1 0 2 0 1 0 0 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Ruohonen) 1 1 0 3 0 0 0 1 0 1 7
 China (Zou) 0 0 1 0 0 1 0 0 2 0 4

Draw 19

Friday, April 6, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Iwai) 0 1 0 1 0 0 0 1 0 X 3
 Sweden (Edin) 1 0 2 0 0 0 3 0 1 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zou) 0 1 0 1 1 1 0 X X X 4
 Scotland (Mouat) 6 0 1 0 0 0 2 X X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 2 0 0 0 4 0 3 9
 Norway (Walstad) 0 1 1 0 0 2 0 0 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 0 0 1 0 1 1 2 1 0 0 6
 Netherlands (van Dorp) 2 2 0 1 0 0 0 0 0 2 7

Draw 20

Friday, April 6, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 0 0 1 0 1 1 2 0 1 6
 Netherlands (van Dorp) 0 0 1 0 3 0 0 0 1 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 0 0 0 2 0 2 0 0 X X 4
 South Korea (Kim) 0 1 1 0 4 0 0 3 X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pfister) 0 0 1 0 0 1 0 0 0 1 3
 United States (Ruohonen) 0 2 0 0 1 0 0 1 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 0 0 0 1 0 X X X X 1
 Canada (Gushue) 1 1 1 2 0 3 X X X X 8

Playoffs

Qualification Games Semifinals Gold Medal Game
     
        1  Sweden 9  
4  South Korea 7     4  South Korea 8  
5  Norway 5       1  Sweden 7
          3  Canada 3
        2  Scotland 5
3  Canada 6     3  Canada 9    
6  United States 4  
Bronze Medal Game
   
2  Scotland 11
4  South Korea 4

Qualification Games

Saturday, April 7, 08:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 0 1 0 0 1 0 2 0 1 7
 Norway (Walstad) 0 1 0 2 0 0 1 0 1 0 5
Player percentages
 South Korea  Norway
Lee Ki-bok84% Magnus Vågberg81%
Oh Eun-su83% Magnus Nedregotten83%
Seong Se-hyeon83% Markus Høiberg73%
Kim Chang-min85% Steffen Walstad80%
Total84% Total79%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 1 1 0 0 0 1 0 2 0 1 6
 United States (Ruohonen) 0 0 0 1 0 0 2 0 1 0 4
Player percentages
 Canada  United States
Geoff Walker88% Philip Tilker80%
Brett Gallant73% Colin Hufman79%
Mark Nichols93% Rich Ruohonen85%
Brad Gushue91% Greg Persinger81%
Total86% Total81%

Semifinal 1

Saturday, April 7, 13:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Edin) 1 0 0 3 0 0 2 0 2 0 1 9
 South Korea (Kim) 0 1 1 0 2 2 0 1 0 1 0 8
Player percentages
 Sweden  South Korea
Christoffer Sundgren76% Lee Ki-bok87%
Rasmus Wranå84% Oh Eun-su83%
Oskar Eriksson97% Seong Se-hyeon75%
Niklas Edin83% Kim Chang-min70%
Total85% Total79%

Semifinal 2

Saturday, April 7, 18:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 2 0 0 2 0 1 0 0 0 X 5
 Canada (Gushue) 0 2 1 0 1 0 3 1 1 X 9
Player percentages
 Scotland  Canada
Hammy McMillan Jr.92% Geoff Walker79%
Bobby Lammie82% Brett Gallant88%
Grant Hardie86% Mark Nichols82%
Bruce Mouat65% Brad Gushue94%
Total81% Total86%

Bronze Medal Game

Sunday, April 8, 12:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 1 0 3 2 4 0 1 0 X X 11
 South Korea (Kim) 0 2 0 0 0 1 0 1 X X 4
Player percentages
 Scotland  South Korea
Hammy McMillan Jr.71% Lee Ki-bok100%
Bobby Lammie97% Oh Eun-su85%
Grant Hardie89% Seong Se-hyeon65%
Bruce Mouat92% Kim Chang-min72%
Total87% Total80%

Gold Medal Game

Sunday, April 8, 17:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 0 2 2 1 0 2 0 X X 7
 Canada (Gushue) 0 0 0 0 0 1 0 2 X X 3
Player percentages
 Sweden  Canada
Christoffer Sundgren88% Geoff Walker88%
Rasmus Wranå92% Brett Gallant94%
Oskar Eriksson88% Mark Nichols91%
Niklas Edin95% Brad Gushue80%
Total91% Total88%

Statistics

Top 5 Player percentages

Round robin only[9]

Leads%
Geoff Walker91
Hammy McMillan Jr.91
Christoffer Sundgren90
Magnus Vågberg90
Lee Ki-bok89
Seconds%
Bobby Lammie88
Magnus Nedregotten88
Rasmus Wranå87
Brett Gallant86
Oh Eun-su85
Thirds%
Mark Nichols87
Oskar Eriksson86
Rich Ruohonen86
Markus Høiberg85
Grant Hardie84
Skips%
Niklas Edin90
Brad Gushue85
Greg Persinger83
Bruce Mouat82
Steffen Walstad82

Perfect games

Player Team Position Opponent
Lee Ki-bok  South Korea Lead  China
 South Korea Lead  Scotland
Evgeny Klimov  Russia Lead  Sweden
Evgeny Klimov  Russia Lead  South Korea
Hammy McMillan Jr.  Scotland Lead  China
Shao Zhilin  China Lead  Scotland
Daniel Herberg  Germany Second  Scotland
Magnus Nedregotten  Norway Second  Scotland
Seong Se-hyeon  South Korea Third  Russia

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.